Author Topic: Šahovska otvaranja sa žrtvom?  (Read 21716 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Black swan

• 4
  • 3
Šahovska otvaranja sa žrtvom?
« on: 25-08-2005, 00:40:48 »
Štreberi, cvikeraši, i ostali ljubitelji šaha...preporučite mi neka otvaranja i cake kod gambita i otvorenih/poluotvorenih otvaranja

damin i kraljev gambit znam već  :lol:
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

Izitpajn

• 4
  • 3
    • http://b3.blog.hr
« Reply #1 on: 25-08-2005, 09:24:21 »
Ja nemam pojma o teoriji, ali znam igrati. Jesi za Partiju? :) ( recimo 3-4 poteza dnevno, možemo se dogovoriti i za vremena)

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 25-08-2005, 09:54:47 »
ja ti navečer haram po yahoou i imam rejting oko 1600  :(  :cry:  jeste slabo ali osjećam napredak  8)

hm...znači ne znaš kraljev gambit  :evil:  hm...  :twisted:

Lurd

• 3
« Reply #3 on: 25-08-2005, 10:56:40 »
Trubo (glupog li nicka), ovo gore nije kraljev gambit kakvim ga ja znam.
My trees...They have withered and died just like me.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 25-08-2005, 14:56:59 »
smisao kraljevog gambita je da po f liniji uz pomoć lovca na c4, žrtve f pješaka i  rokade napadneš točku f7... ako levat brani pijuna ili ne izvrši rokadu do 22. poteza je neobranjiv mat  :lol: ako se obrani ... poslije 22. poteza nastaje grčevita borba jer meni kao bijelom ostane mnogo manje vremena...  :(  :cry:

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 25-08-2005, 16:04:37 »

to je ono osnovno kraljevog gambita
onda ja igram na c 4 ... za crnog je najbolje mijenjati lovca...tojest igrati e 6 i zauvijek otkloniti prijetnju da konj napadne iznenada polje f 7 (tako se ja branim i onda nestane opasnost i obično partija traje i do 50 poteza)
nakon bijele rokade pada crni pješak uz pomoć crnog lovca  kad se kraljica  prebaci na kraljevu stranu bijeli dobro stoji...

slabosti koje sam zapazio u ovom otvaranju ... se pojavljuju kasnije...
crni lovac na d4 napada bijelog kralja... daklem ne smije kralj biti zaklonjen nekom vrijednom figurom nedobog kraljicom
onda... ako crni uspije izvršiti veliku rokadu...  :(  :cry:

Lurd

• 3
« Reply #6 on: 25-08-2005, 16:29:36 »
Na onoj prvoj animaciji nisam video žrtvu F pešaka. Nego, problem meni sa svim školskim otvaranjima je što igram protiv "divljaka", to jest ljudi koji igraju nerezonski, "na foru", napadački. I uvek me dobiju.
My trees...They have withered and died just like me.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 25-08-2005, 16:37:38 »
na prvoj animaciji je bila samo postavljena tabla sa numeracijom da bismo se lakše orjentisali  8)

mene pobijede ljudi na tri fore...
1. moje katastrofalne greške - slaba koncentracija i brzopletost...zato sam dobar u minutnim partijama
2. kad nemam inspiraciju i igram neke gluposti samo da odigram
3. protivnički skakači su mi velik slabost

prije sam volio biti u defanzivi ali otkako sam naučio KG samo napadam

a ti divlji potezi...zaista rijetko kada izgubim u otvaranju...uvijek je to nekakakv pijun manjka u topovskoj završnici ili pijun sekund kasnije postane kraljica  :(  :cry:

Отац Јоил

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #8 on: 25-08-2005, 16:57:51 »
Komi, sa Kraljevim gambitom si u principu donji, ako igraš s nekim ko iole poznaje teoriju. U principu se pokazalo da su otvaranja sa žrtvom nekorektna, tj. da crni može lako vraćanjem žrtve u pogodnom trenutku da izjednači poziciju ili čak dođe u prednost. Zato danas skoro niko više ne igra otvorene igre (osim eventualno Španske partije) i nema više onih predivnih partija kao što je igrao Paul Morphy (slava mu!) ili čuvena Andersen - Kieseritzky (sp?)  :cry:
No, ako ti je baš stalo do lijepih otvaranja sa žrtvom, probaj recimo Evansov gambit, nekad sam stalno to igrao protiv rođaka (i gubio, ali to je nebitno, pošto nisam znao da igram).
"homofob, rusofil i šovinista, pokupio si sve najgore sa balkanskog podnjeblja"

Novi smakosvjetovni blog!

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 25-08-2005, 17:46:47 »
meni je najbitnije da je partija zanimljiva  :)  što se postiže ako protivnik prihvati kraljev gambit...
to špansko otvaranje

će se rijetko zaigrati... imam oko 1500 odigranih partija na yahoou i ne pamtim da sam ikad to s nekim zaigrao

daj te poteze evansa... nešto ih ne mogu naći  :x

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #10 on: 25-08-2005, 17:51:01 »
nedavno sam igrao s jednim od 2100+ ...
uveo je baš taj potez u moju svijest... f pješak 2 polja naravno da me je derao...  :(  :cry:

i nešto razmišljam i pronađem igru kraljičinih pješaka

često se ovako otvori partija i bijeli igra... baš tim pješakom

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 25-08-2005, 17:57:37 »
hm da... evans - tiha igra... talijanska

sumnjam da bi ovo iko zaigrao  :)

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 30-08-2005, 17:24:39 »
[White "Trubadur"]
[Black "kyllek"]
[BlackElo "1499"]
[Result "1-0"]
[Event "InstantChess"]
[BlackIFlag "US"]
[WhiteIFlag "BA"]
[Annotator "Trubadur"]

1.e4 e5 2.f4 exf4 3.Nf3
g5 4.h3 h6 5.Bc4 Nf6 6.Nc3
c6 7.Ne5 d5 8.exd5 cxd5
9.Nxd5 Nxd5 10.Qe2 Be6 11.Bxd5
Qxd5 12.O-O Bg7 13.Nf3 Nd7
14.c3 Rc8 15.d4 g4 16.hxg4 Kd8
17.Bxf4 Bxg4 18.Rae1 Bxf3
19.Qe7#  1-0

:arrow:  :arrow:  :arrow:

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 31-08-2005, 00:32:01 »
:arrow:  :arrow:  :arrow:  igrao sam šaha s talibanom  :arrow:  :arrow:  :arrow:

žao mi je ne vidi se zastava... i to okačimo kad uzmognemo

Boban

• 3
Re: Šahovska otvaranja sa žrtvom?
« Reply #14 on: 16-05-2009, 02:50:55 »
Prastari je topik, ali otkrio sam sjajnu kombinaciju sa žrtvom lovca gde se dobija jebeno ubojit napad.
Treba da si crni i vrlo lako se dospe u ovakvu situaciju jer se beli polakomi na lovca za pešaka.
U pitanju je Caro-kan, dakle, kada si crni, na e4 igraš c6, pa ako beli uleti sa d4, odigraš lovca na f5.
To je trenutak gde beli može da ponudi izmenu lovca na e3, ali ako krene sa bilo kojim pešakom fgh u pokušaju da smanji manevarski prostor crnog lovca, daješ šah damom na a5. Tu se otvaraju beskrajne kombinacije, ako podmetne lovca na d2, dama se povuče na b6 i tuče b2. Belom je najbolje da taj šah brani skakačem na c3 i to je uvod u agoniju.
Crni igra pijuna na e6 i tako zatvara izlaz svom lovcu. Potpuno je logično da beli krene u lov na lovca, recimo sa h4, ali crni uleće svojim lovcem na b4. Tu već beli mora lovcem na d2. E, sad dolazi ključni potez.
Belom se čini da ga deli samo jedan potez od uzimanja lovca i to je trenutak kada crni može da proturi jak pozicioni potez za sebe. Recimo, najjače je skakač na a6. Ukoliko u momentu beli ne uzme tog skakača sa svojim lovcem i polakomi se da zatvori crnog lovca sa h5, to mu je kraj. Vrlo je jako i skakač na d7 jer tačka e5 postaje ključna za partiju. Crnog lovca treba prošetati po e4 i g6 da bi se potpuno izvukli beli pešaci. Najbolje je lovca ostaviti na e4 da ga uzme pešak sa f3.
Na kraju beli dobija lovca za pešaka, ali sve sve lake figure crnog u igri, a belom ostaju zatvoreni lovac i jedan skakač, plus potpuno otvorena desna strana sa razbijenim pešacima. Beli želi da što pre izmenja sve figure, a crni ima glatko mogućnost da kod svakog menjanja (lovca, dame i skakača) dobije po pešaka pride, pa se na kraju desi da s jedne strane ostanu top i šest pešaka a s druge (bele) top, skakač i dva pešaka. Ako crna dama uspe da uleti u desnu stranu belog, onda tu nema spasa bez obzira na nominalnu prednost.

Odigrao sam bar 100 ovakvih partija sa chessmasterom i i svaki put sam imao lovca viška u desetom potezu, ali uspeo sam da dobijem tek svaku petu-šestu partiju i to samo kada bih ostajao potpuno koncentrisan jer kada crni počne da ti skuplja pešake, muka ti pripadne. Još ako uspe da dovuče i drugog konja, jednostavno nemaš kuda sa kraljem. Bela kraljica je u dosta lošoj poziciji jer nema manevarskog prostora. Beli lovac praktično ne može da uđe u igru.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

cutter

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 17-04-2010, 11:01:30 »
evo sjajnog sajta:

http://chess.diem-project.org/

daklem, nema registracije, open sors, otvaranjem adrese kreirate sesiju, dobijate link koji pošaljete željenom rivalu i uzajamno žrtvovanje može da počne.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 15-07-2011, 21:02:59 »
za on-line igranje saha preporucujem chesscube.com pre svega zbog dobre grafike...
Meni su svi muškarci isti. Kukavice i psihopate.