Author Topic: Misterije Srbije  (Read 17760 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
Misterije Srbije
« on: 12-01-2008, 16:54:23 »
Video sam na RTS-u da najavljuju za petak 18.1,drugi program u 20h nekakav serijal pod nazivom Misterije Srbije...evo sta sam nasao na netu

TAJNI KALAUZ!
Serijal "Misterije Srbije" prvi put otkriva istine o krvavim napadima, donosi ekskluzivne snimke veštica, obreda crne magije i prizivanja vila

Ne prođe ni deset nedelja od kako sahraniše Petra Blagojevića, a u selu Kiseljeva nadomak Požarevca za samo osam dana pokopaše još devetoro ljudi, naprasno umrlih usled jednodnevne misteriozne bolesti. Svi oni na samrti pričaše da im je Blagojević dolazio u san, davio ih, zabadao zube u vrat... I Petrova udovica je pripovedala da ju je pohodio na spavanju tražeći da mu na onaj svet pošalje opanke; preplašena, govorila je seljanima da vampira mogu prepoznati po tome što im telo u zemlji ostaje neraspadnuto, da im rastu kosa, brada i nokti i da dobijaju novu kožu, pa je netom posle pobegla iz sela. Ogorčeni meštani pozvaše sveštenika, zaoštriše glogov kolac i započeše otkopavanje Petrovog groba. Telo mu je bilo podbulo a iz usta curila krv...

Pisaše tako 23. avgusta 1724. godine berlinske Narodne novine, ostavivši svetu u amanet priču o prvom pravom krvopiji i jedinu srpsku reč koju prihvatiše svi narodi - Vampir!

Jeste da nije baš neka kojom bi se dičila pokoljenja, ali je naša i treba joj posvetiti pažnju. Svesni te činjenice, producentska kuća "BS grup" i RTS realizovali su televizijski serijal, po scenariju Radeta Popovića, od 13 polučasovnih epizoda, podeljenih u četiri segmenta naslovljena "Vampirizam u Srba", "Misterije istočne Srbije", "Đavolja varoš" i "Kremansko proročanstvo", koji će obilovati dosad nikad prikazanim ritualima prizivanja vila (na radost mušakaraca, obično su nage), magijskim obredima, sablasnim kadrovima proricanja sudbine, autentičnim srpskim vešticama, svedočanstvima o krvavim napadima vampira, javnosti nepoznatim pećinama korišćenim za kult prinošenja žrtava (neretko i ljudskih!)...

- Oni što se bave belom magijom vole da pričaju o tome i nije problem stupiti s njima u kontakt, pošto svaka kuća, pogotovo u istočnoj Srbiji, ima svoju priču. Ali, crne magove niko do sada nije snimio, jer do njih se dolazi uz debelu preporuku. Da bi uopšte mogli time da se bave, moraju žrtvovati nekog bliskog, obično svoje dete! Zbog velikog broja ekskluzivnih snimaka, kasete sam morao da sakrijem u sef i držim pod ključem da ne bi "dobile noge" - otkriva Boca Stojiljković, čovek koji je producirao najgledaniji domaći film u ovoj godini "Crni Gruja i kamen mudrosti", i dodaje da će "Misterije Srbije" biti kompletirane u maju, na Duhove:

- Tada ćemo prisustvovati jedinstvenom običaju, kad žene, takozvane ruselje, padaju u trans i pričaju s mrtvima. Tada možeš bukvalno da ih bodeš iglom ispod nokata, jer one ne osećaju nikakav telesni bol!

Iako će dokumentarnu formu serijala upotpuniti glumačko razigravanje pojedinih scena datiranih u davnu prošlost, njegova suština biće zadržana na autentičnim spisima i likovima čiji su životi savremena nepoznanica.
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

cutter

• 4
  • 3
Misterije Srbije
« Reply #1 on: 12-01-2008, 17:46:39 »
Ponukan inspirativnom tvrdnjom stanovitog Boce, ukucah ga na internet i evo sta izlete:

петак, 24.август.2007.
PRODAO PLAGIJAT RTS-u

Bogdan Stojiljković, vlasnik „BS grupe“,pretio našem kolegi Aleksandru Saši Ignjatoviću, čiji je scenario za seriju „pozajmio“ i prodao RTS-u?!
Naš kolega Aleksandar Saša Ignjatović, jedan od urednika u Pressu, uskoro će objaviti svoju treću knjigu, pod naslovom „Dosije S - misterije, predanja i paranormalne pojave u Srbiji“.

Prema istinitim pričama iz ove knjige, za koju je materijal sakupljao još od početka devedesetih, on je napisao i originalni scenario za dokumentarno-igranu seriju, za koju je zainteresovano nekoliko TV kuća sa nacionalnom frekvencijom.

Stojiljković: Ideje se kupuju za jedan evro

Bogdan Stojiljković, vlasnik „BS grupe“, pokušao je na sve načine da ubedi našeg novinara da ova priča ne bude objavljena, a zatim prokomentarisao:

Serija se bavi globalnim problemima i problemima Srbije, a Aleksandar Ignjatović je autor samo jedne epizode, koja nije ušla u seriju. Neka taj autor sedi gde jeste, ideje postoje svuda na internetu i mogu se kupiti za jedan evro. Nisam mu pretio, zašto bih ja njemu pretio - rekao je Stojiljković, da bi na naše pitanje da li je istina da je nudio nekoliko stotina evra odštete Ignjatoviću pobesneo i spustio slušalicu.

Tokom čitavog dana Stojiljković je pokušavao na sve načine da spreči objavljivanje teksta, pokušavajući da stupi u kontakt sa direktorom ili glavnim i odgovornim urednikom Pressa.

Međutim, pre nekoliko nedelja, ovu seriju RTS-u je ponudio bivši Ignjatovićev saradnik Bogdan Boca Stojiljković, vlasnik producentske kuće „BS grup“. Kako Press saznaje, Stojiljković je već snimio prve epizode i naplatio prvu ratu dogovorenog honorara, a na pokušaje Ignjatovića da zaštiti svoje autorsko delo odgovorio je ucenama i pretnjama!

- Serija „Dosije S“ je moja ideja koja datira još od sredine devedesetih - kaže za Press Ignjatović, i nastavlja: - Materijal sam sakupljao putujući Srbijom i najveći deo priča predstavlja moje lično iskustvo. Sredinom 1999. uz pomoć tehničke ekipe „BS grup“ snimio sam i promo-epizodu o ukletom putu u Stepojevcu.

U međuvremenu otvorile su se nove poslovne mogućnosti pa je serija ostala „na čekanju“, a ni ja nisam bio zadovoljan kako je promo-epizoda izmontirana. Još pre dve, tri godine saznao sam da Stojiljković moju seriju, odnosno scenario i promo-epizodu, nudi raznim TV stanicama. Kada sam ga pozvao da pitam o čemu je reč, odgovorio je da to nije tačno i da je samo pokazivao scenario nekim prijateljima sa televizije.

Scenario za seriju „Dosije S“ Ignjatović je još 1999. ponudio RTS-u, ali tada za njegovu realizaciju, navodno, nije bilo sredstava.

- Na sastanku sa Božidarom Nikolićem, tadašnjim urednikom dokumentarnog programa RTS, koji je održan 28. jula 1999, predao sam scenario sa sadržajem šest epizoda, kao i promo-epizodu, što je zavedeno u arhivi nacionalne TV kuće. Bilo je to vreme neposredno posle NATO bombardovanja i uoči demokratskih promena u Srbiji, pa tada očigledno nije postojalo dovoljno entuzijazma da se uđe u jedan takav projekat.

Sada se situacija promenila, pa je Stojiljković verovatno prepoznao priliku da RTS-u proda plagijat mog scenarija, a pokazao im je promo-epizodu čiji sam ja autor.

Pre nekoliko nedelja, „BS grup“ je sa RTS-om potpisao ugovor za snimanje serije, a kako Press saznaje, već su snimljeni i delovi nekih epizoda.

- Kada sam došao do pouzdane informacije da je Stojiljković zvanično ponudio seriju RTS-u pod svojim imenom, i počeo da snima, pozvao sam ga na sastanak koji se završio ucenama i pretnjama - kaže Ignjatović, i dodaje:

- Ponudio mi je „odštetu“ od nekoliko stotina evra, a kada sam odbio počeo je da mi preti, rečima „ne možeš mi ništa, nemaš pojma ko stoji iza mene“, „bolje ti je da odustaneš ako imaš nameru da bilo šta još radiš u ovom gradu“, a na kraju spominjući i neke „jake igrače“ koji će me, navodno, smiriti.

E, to bih baš voleo da vidim. Takođe, poručio mi je da više niko ne može da spreči emitovanje, jer je on „podmazao gde treba“. U svakom slučaju, ako serija bude emitovana neću imati drugog izbora nego da zaštitu svojih prava potražim na sudu - završava Ignjatović.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
Misterije Srbije
« Reply #2 on: 18-01-2008, 23:55:19 »
Veceras emitovana prva epizoda "Vestice podno Miroca".Gledao neko?

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Misterije Srbije
« Reply #3 on: 19-01-2008, 01:19:06 »
Ja. Zaista su pokazali full frontal golotinju jedne devojke, i to ne na kratko, vec se razvlaci kroz celu epizodu. I sve to u prajm tajmu, na Javnom servisu, odmah posle 2. Dnevnika.
Deo sa naratorom mi je smesan (not in a good way), tema je dobra, sagovornici tako-tako... Zaista me zanima ceo projekat, ali ne mogu da se ne otmem utisku da bi ovo mogao svako da napravi na proputovanju kroz istocnu Srbiju i intervjuisanjem baba i deda.
Nekoć si bio punk, sad si Štefan Frank.

Отац Јоил

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Hm...
« Reply #4 on: 19-01-2008, 04:59:50 »
Kul. Full frontal. To me podsjeća na onaj Soderbergov film. Kako je samo to loš film...
"homofob, rusofil i šovinista, pokupio si sve najgore sa balkanskog podnjeblja"

Novi smakosvjetovni blog!

EKSTREMISTA

• 4
  • 3
Misterije Srbije
« Reply #5 on: 21-01-2008, 14:44:35 »
Veliki rispekt za full frontal Ane Sakić.
Hrabro i profesionalno.Ko god da je izabrao za seriju,napravio je pravi potez jer je to jedna jedra i neprskana glumica,Kruševljanka rodom,prava žena iz naroda kakve odavno nedostaju srpskom filmu.Sa nestrpljenjem očekujemo epizodu o vilama koja obećava da će joj se u kolu pridružiti brojne koleginice sličnih karakteristika.
Nije ni čudo što je koncept ove serije potpuno iščašen, sa mešavinom svega najludjeg što se može naći u Srbiji-veštice  koje svojim činima menjaju tok sudskog postupka,lovci koji ih love zamkama za lisice,etnolozi koji izgledaju kao karakondžule o kojima pričaju,a sve začinjeno Jelenčetovom umirujućom porukom gledaocima da se ne plaše jer je sve radjeno sa najboljom namerom,da se prosečnom srpskom gledaocu približe satanizam i okultno.Dok se Memedović u svom lovu na Savu Savanovićaj sprda sa narodom i njegovim verovanjima,dotle su ovi majstori svemu pristupili potpuno ozbiljno i bez ikakve ironije što svemu daje dimenziju legendarnog tako da jedva čekam da vidim šta su nam dalje spremili.
Зло се трпи због страха од још горег зла,стога пук гунђа,али најчешће немушто.И трпи батине.

Лутајући Бокељ

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Misterije Srbije
« Reply #6 on: 21-01-2008, 16:46:13 »
Ana Sakić neprskana. Hm.

That girl's been through a lot.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Mixitron M. Storm

• 3
Misterije Srbije
« Reply #7 on: 21-01-2008, 17:24:37 »
Quote from: "EKSTREMISTA"
Memedović u svom lovu na Savu Savanovićaj sprda sa narodom i njegovim verovanjima

Memedović se pri svakom komuniciranju sa 'narodom' ponaša kao da govori sa potpunim debilima, bez obzira da li lovi vampire, zmije, ili fazane. Iznenađuje me kako ga još niko nije oterao u tri lepe - ili se to samo izgubi u montaži.  :evil:

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Misterije Srbije
« Reply #8 on: 21-01-2008, 19:39:50 »
Ja sam snimio skoro pa celu prvi epizodu (fali uvodna dva minuta, gde cak ni nema golotinje), pa ako koga zanima da plati suvim zlatom...

zekan

• 1
Misterije Srbije
« Reply #9 on: 31-01-2008, 23:41:54 »
Da li neko zna,jel bila ta druga epizoda uopste?

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Misterije Srbije
« Reply #10 on: 31-01-2008, 23:50:06 »
U petak u 20h, nije. Čini mi se da je neki sportski događaj bio.
Možda sutra puste.

blasphemer

• 4
  • 2
Misterije Srbije
« Reply #11 on: 01-02-2008, 00:03:55 »
Ana Sakic... koliko se ja nje secam (a nisam je video godinama), to bese plavokoso stvorenje, bledog tena, mrsava, omanjih sisa. I da, neprskana?!?   :shock:  :)
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law." AL:I,40

zekan

• 1
Misterije Srbije
« Reply #12 on: 01-02-2008, 00:52:12 »
Quote from: "DušMan"
Ja sam snimio skoro pa celu prvi epizodu (fali uvodna dva minuta, gde cak ni nema golotinje), pa ako koga zanima da plati suvim zlatom...

Dusmane, sta trazis za tu prvu epizodu,a da nije suvo zlato? :wink:

DušMan

• 5
  • 3
  • Urbana gradska faca
Misterije Srbije
« Reply #13 on: 01-02-2008, 01:39:40 »
Suvi kesh i drenovinu.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
Misterije Srbije
« Reply #14 on: 22-03-2008, 18:43:49 »
Evo golotinje iz prve epizode

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Misterije Srbije
« Reply #15 on: 22-03-2008, 20:09:05 »
Koliko se ja kroz maglu sećam sisa, nije ovo Ana Sakić...
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

EKSTREMISTA

• 4
  • 3
Misterije Srbije
« Reply #16 on: 27-03-2008, 14:48:44 »
Pa ko je onda? Ajde filmadžije, grehota je da ovakav glumački talenat ostane nezapažen.

Inače za sutra je najavljen drugi deo epizode o srpskim vampirima-biće reči o Savi Savanoviću i Kadijinoj Leptirici.
Зло се трпи због страха од још горег зла,стога пук гунђа,али најчешће немушто.И трпи батине.

Лутајући Бокељ

Pizzobatto

• 3
  • Tata-mata za sve mačkice!
    • Camera Politica
Misterije Srbije
« Reply #17 on: 27-07-2008, 13:48:16 »
može li se ovo nabaviti?

hellookitty

• 2
Re: Misterije Srbije
« Reply #18 on: 21-04-2010, 13:29:21 »
da li verujete u to da neko moze da vidi duhove i da predvidja sudbinu xyxy

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 21-04-2010, 13:56:18 »
u neđelju bila repriza memedovića u zarožanskoj vodenici.
ja i plisken sasvim slučajno uvatili na tv i odgledali.
simpatično je to.
ali jedva taknuto.
dottore di sinistra scienzia, anti-papa-illuminatore di parallel-splatterpunk;
"балкански Тарантино за филмски рецензии"

http://cultofghoul.blogspot.com/

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #20 on: 17-12-2012, 03:27:18 »
Inače za sutra je najavljen drugi deo epizode o srpskim vampirima-biće reči o Savi Savanoviću i Kadijinoj Leptirici.

obe te vampirske epizode mogu se videti ovde:

http://cultofghoul.blogspot.com/2012/12/misterije-srbije-vampir.html
dottore di sinistra scienzia, anti-papa-illuminatore di parallel-splatterpunk;
"балкански Тарантино за филмски рецензии"

http://cultofghoul.blogspot.com/

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #21 on: 17-02-2013, 11:47:31 »

RTS 1 18:27

Сасвим природно: Караконџуле

Да ли верујете да постоје зле силе, вампири, вештице, караконџуле? Тешко је поверовати али неки људи тврде да су их видели.

Њихове приче по правилу су нејасне , мистичне и неразјашњене.

Аутор емисије "Сасвим природно" Јован Мемедовић већ се опробао са натприродним појавама. Хватао се у коло са шумским вилама, одолевао вампирима , а овог јануара кренуо је у потрагу за караконџулама.

Караконџуле су створења на граници јаве и сна ... ниског раста, дуге црне косе, дугих ноктију и натприродне снаге. Нападају ноћу у некрштене дане, спопадају са леђа , гребу, уједају и муче. Највише од њих страдају алкохолисани старији мушкарци. Ипак нико још није изгубио главу од караконџула.

Мемедовић је обишао више села у Неготинској крајини , срео се са људима који су били мучени од краконџула. Његов водич био је Златимир Пантић човек који је годинама прикупљао невероватне приче о појављивањима и нападима нечистих сила.

Мемедовић: "За одбрану од караконџула понели смо бели лук, кору хлеба, пелин, а од алатки ја сам одабрао виле а Залтимир прикладан будак. Лутали смо тако опремљени од села до села отварали врата камених подрума, улазили у мрачне таване ... А од људи чули невероватне приче. Да се смрзнеш."

Сниматељ: Владимир Нешовић

Монтажа: Виолета Трпчевски, креативни тим: Зоран Трифуновић.