STRIPOVI, ILUSTRACIJE, ANIMACIJA > STRIPOVI I OKO STRIPOVA

Šta smo kupili i šta želimo da kupimo

<< < (2/9) > >>

ridiculus:

--- Quote from: neomedjeni on 16-10-2018, 09:57:13 ---
--- Quote from: ridiculus on 16-10-2018, 09:03:52 ---A ako mislite na pirateriju, pa, kupovina digitalnih stripova preko zvaničnih prodavaca ima i svojih praktičnih prednosti, ne samo etičkih (kao što je pomaganje autora!!!). Recimo, mogu isti strip da čitam i sa desktopa i sa mobilnog telefona.

--- End quote ---

Ovaj, recimo da kad bih ja na takav prokažen način nabavljao stripove svejedno bih mogao da ih čitam i desktopa i sa mobilnog. Dovoljno je samo prebaciti fajl sa kompa na mobilni i instalirati neki od programa za čitanje knjiga i stripova na telefon. Moonreader je, recimo, vrlo zadovoljavajući.

--- End quote ---

Mnogo je to fajlova, kolega! Hoću da kažem, sad sam u godinama kad mi male udobnosti dosta znače. Radije plaćam evro-dva za čitanje* pojedinačnog izdanja nego da se bakćem svaki put sa određenim procedurama. Da je neki od flat-rate servisa dostupan odavde, dilema bi bila završena zauvek. (Možda jeste Marvel Unlimited, proveriću, ali to je ograničeno samo na Marvelove stripove, i to ne sve.) Druga stvar je, mobilna i desktop aplikacija se sinhronizuju - što je normalno, budući da su podaci na serverima - pa sve što smo radili u jednoj nastavlja se u drugoj. Možda to izgleda kao sitnica, ali, opet, još jedna od malih udobnosti.

Treća stvar, psihološki aspekt. Kad konstantno imam hiljade stripova ispred sebe, lakše ih zapostavljam. Ovako, ako nemam želju nešto da čitam, neću ni da kupim. I obrnuto. Hoću da kažem, kad nešto kupim, pročitam.

Nevezano za to, ali vezano za način na koji konzumiramo stripove: u poslednjem intervjuu sa Tomom Šiolijem koji sam slušao, on lamentuje nad gubitkom jedne bitne dimenzije pri promeni formata izdanja iz mesečnih epizoda u grafički roman, trejd ili omnibus. Naime, onih mesec dana iščekivanja i nagađanja nemaju cenu.  Mesec dana je suviše dugo vremena, čini se, ali, opet, suviše malo da bih (privremeno) izgubio interesovanje (kao između sezona Igre prestola). A i stvari su ranije bile zaista tajnovite. Nije bilo društvenih mreža ili medijske halabuke kao danas kada Kapetanica Marvel pokaže svoj novi kostim! Ironija je da američki model izdavaštva još uvek zavisi od tih mesečnih izdanja, ali praksa pokazuje da se većina stripova piše za trejdove (iako u mesečnim epizodama). Kod Velike dvojke, pisac radi na naslovu obično dok ne sakupi dovoljno materijala za jedan trejd. Ili dva, tri... više, ako je uspešan.

*kao što smo pričali na topiku sa videoigračkim vestima, i ovde je u pitanju licenca za čitanje, ali postoje neki izdavači koji daju i rezervnu kopiju, koja može da se daunloduje na kompjuter

ridiculus:
A upravo sam pogledao i izdanja Čarobne knjige pod nazivom Best of Marvel, pošto je Marvel XX veka i, posebno, 80-ih moj forte. Čudno da nigde ne mogu da nađem konačnu listu naslova složenih hronološki, kako su izdavani.

Tajni ratovi jedan od najboljih stripova 80-ih!?!?!?  :lol: :lol: :lol: Pazite, ja sam prvi rekao da su Tajni ratovi (o čijoj genezi znam dosta) začuđujuće dobri sa obzirom da su praktično bili reklama za igračke, ali "jedan od najboljih stripova" bilo kog doba ili mesta? Jadno takvo doba... Još kada sam video "Tajni ratovi 2..." pomislio sam u trenutku da je izdavačev kredibilitet otišao iz gungule u gungulu beskonačnog smaka, ali onda sam video nastavak "... Uspon Doktora Duma", i shvatio da se radi o drugom delu prvog rata.  xnerd  Ali sada, kad razmišljam s distance, nisam siguran da eventualno neće da objave i drugi rat kao nešto od najboljeg u Marvelu 80-ih :roll: . Ili Milarovu Fantastičnu četvorku, koja potpuno negira - osim pristojne veštine pripovedanja - i sve iz Tajnih ratova šta smo naučili o Dumu. Jer Milar SE PRODAJE!!! (Eno, Kick-Ass je trenutno među 20 najprodavanijih knjiga, prema njihovim informacijama.)

S druge strane, svaka čast na Derdevilu. Iako je Milerov Nebojša izlazio još u Eksu, to je uvek dobar izbor - bilo prvi period s Džensonom, bilo Ponovo rođen sa Macukelijem, bilo, eventualno, Elektra: Assassin, sa Sinkevičem  xsqsick xsqsick *.

Na X-Ljude nemam zamerki, jer na tome što je objavljeno se zasniva gotovo sve što je pisano ili snimano po njima do dana današnjeg. Čak i ako neko misli da je po formi pripovedanja pomalo zastarelo, dobro je osmišljeno. Ali ono objavljeno od Starlina nema ništa ni od Best of Starlin, kamoli Marvel. Greška koju ljudi obično prave u opisu forme, duha i stila Starlinovih priča je upotreba prideva "epsko". Njegove priče su "kosmičke", ali nikad nisu zaista epske. Rešavaju se same od sebe, i mogu da se predstave kao drama u nekoliko zatvorenih prostorija. Njegovi aduti su na polju drame i lirike. Kada pokuša da ih ispriča na epski način, većina stvari postaje nepotreban i nebitan teret, počev od toga da se zaista ništa nije izmenilo, preko činjenice da mu akcija nije jača strana, do toga da većina likova ne služi ničemu, osim kao topovsko meso za Tanosa, ili koga god je već potrebno. Dakle, ko hoće Best of Starlin neka čita starog Warlocka-a (#9-15), Smrt Kapetana Marvela (iako znam ljude koje je taj kratki roman smorio), ili Dreadstara. Eventualno Srebrnog letača pre Rukavice beskraja. Ne sve ove nasilno uklopljene "događaje" u kojima se na kraju ispostavi da se ništa nije dogodilo.

Best of... nije dobar naziv za ovakvu ediciju. "Najpoznatije", pomešano sa "najlakše za objaviti" (budući da se može štampati u kraćem tomu ili dva), bliže je istini.

*reakcija prosečnog čitaoca ovog žanra

milan:
Sta znam, ja sam zadovoljan ovime sto izdaje CK. Mislim, svaka izdavacka kuca koja na srpskom izda Age of Apocalypse, po meni jedan od najboljih strip iventova 90ih, kupila me je za sva vremena. Da ne pominjem da su izdali i Anihilaciju i ovaj Murov prestrasni Neonomicon. .

A i pre mesec dana Skalzijev "Starcev rat", koji nije strip, ali je odlican SF roman.

ridiculus:
Ok. Moj odnos prema ljudima i izdavaštvu je drugačiji. (I izdavači su ljudi. Ali, u nekim slučajevima, mogli bismo postaviti botove i dobiti statistički bolje rezultate.) Ako neko nazove ediciju Best of Nešto, i onda povremeno izda strip koji je jedan od najboljih u nekoj kategoriji nekog doba tog Nečega, onda je taj u mojim očima žestoko podbacio. Naravno, ostaje pitanje šta smeju da objave, u smislu licence i toga šta su drugi prethodno objavili, i zato je ova kritika jednim delom u domenu nagađanja. Taj deo slobodno ignorišite!

Problem je što nema izbora koji može da zadovolji sve ukuse. Često se može sresti preporuka za nešto uz ogradu da to "ipak nije za svakoga", ali to je nepotrebno, jer ne postoji ništa što jeste za svakoga. Čitao sam muzičke kritike, od strane obrazovanih muzičara, koji tvrde da je Mocart prosečan kompozitor, a, što se mene tiče, retko sam sretao umetnika toliko nadmoćnog u odnosu ne samo na svoju savremenu konkurenciju, već i na istoriju medija. A to jeste i mišljenje većine kritičara. Ali, eto, nije jednostrano.

--- Quote from: neomedjeni on 16-10-2018, 09:57:13 ---A naslove biraju verovatno proučavajući neke top liste po netu.

--- End quote ---

Moguće, ali lista ima mali milion i one više otkrivaju o svojim sastavljačima nego o samim stripovima. Evo od ljudi čije mišljenje volim da čujem (ali ne znači da se uvek slažem), Chrisa Simsa i Matta Wilsona sa War Rocket Ajax, probrani naslovi objavljeni od Marvela (u bilo kojoj ediciji) sa njihove liste Najboljih priča ikad:

SPIDER-MAN: IF THIS BE MY DESTINY/THE FINAL CHAPTER
FANTASTIC FOUR #48 - 50: THE COMING OF GALACTUS
THOR #360 - 362: INTO THE VALLEY OF DEATH
THOR #344: WHATEVER HAPPENED TO BALDER THE BRAVE? (Simonson)
GI JOE #21: SILENT INTERLUDE
DAREDEVIL #191 (ROULETTE) (FRANK MILLER)
DAREDEVIL #181
DAREDEVIL: BORN AGAIN
FANTASTIC FOUR: THIS MAN… THIS MONSTER
FANTASTIC FOUR: THE PERIL AND THE POWER
WOLVERINE #1 - 4 (Claremont/Miller)
FANTASTIC FOUR ANNUAL #3: THE WEDDING OF REED AND SUE
FANTASTIC FOUR #5 (First Doctor Doom)
X-MEN: GOD LOVES, MAN KILLS
FANTASTIC FOUR #350 / 352 (Simonson Time Fight)
RUNAWAYS v.1
DOCTOR STRANGE/DOCTOR DOOM: TRIUMPH AND TORMENT
YOUNG AVENGERS (Gillen/McKelvie)
SPIDER-MAN: NOTHING CAN STOP THE JUGGERNAUT (ASM 229 - 230)
THOR: RAGNAROK ’N’ ROLL (THE SURTUR SAGA) (THOR 350 - 353)
DAREDEVIL #284 - 290 (ANN NOCENTI DAREDEVIL VS. BULLSEYE)
FANTASTIC FOUR: UNTHINKABLE
NEXTWAVE: AGENTS OF H.A.T.E.
CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER
HAWKEYE #11: PIZZA IS MY BUSINESS
HE'LL NEVER MAKE ME CRY (UNCANNY X-MEN #183) (Colossus/Juggernaut bar fight)
PUNISHER: WELCOME BACK FRANK
X-MEN: THE DARK PHOENIX SAGA
MJOLNIR'S SONG (THOR #380) (All splash pages)
YES VIRGINIA, THERE IS A SANTRON
CAPTAIN AMERICA: THE DEATH OF CAPTAIN AMERICA
DAMAGE CONTROL v.1
X-STATIX
Daredevil #170-172
ELEKTRA: ASSASSIN
THE TRUTH: RED WHITE AND BLACK
DAREDEVIL: THE DEVIL IN CELL BLOCK D
DAREDEVIL #252: GROUND ZERO (THE BLACKOUT)
HAWKEYE v.1
VISION (Tom King, Gabriel Hernandez Walta)
AGENTS OF ATLAS
SPIDER-MAN: KRAVEN'S LAST HUNT
INVINCIBLE IRON MAN ANNUAL #1
CONTEST OF CHAMPIONS (2010) #1-10
THUNDERBOLTS #1 - 12 (Busiek/Bagley)
DAREDEVIL: HARDCORE
THE HOOD (Vaughan/Hotz)
FANTASTIC FOUR: HEREAFTER
MARVEL TWO-IN-ONE ANNUAL #7
UNCANNY X-MEN #172 - 173 (Wolverine's marriage)
Amazing Spider-Man #41-43: Horns of the Rhino
X-MEN 123 - 124: ARCADE
THE UNBEATABLE SQUIRREL GIRL BEATS UP THE MARVEL UNIVERSE OGN
X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST
HOW GREEN IS MY GOBLIN (AMAZING SPIDER-MAN #39 - 40)
DR. STRANGE: THE OATH
DR. STRANGE: ETERNITY
DEVIL DINOSAUR
HOWARD THE DUCK
FANTASTIC FOUR: INTO THE TIMESTREAM (Simonson)
INFINITY GAUNTLET
HAWKEYE VOL 3: LA WOMAN (Kate Bishop)
FANTASTIC FOUR/FF (Hickman)

Stao sam kod mesta broj 200, što trenutno drži Hickmanova Fantastična četvorka. Možda je nepošteno da joj je dat jedan zajednički unos, a Pancakes, priča o Hellboy-u na 2 stranice, ima svoj zaseban, ali šta je, tu je. Sve do mesta 400-500 su dobri stripovi, po mišljenju voditelja, ali ja sam uzeo samo vrh liste, jer mi je tako lakše.  xdrinka  Nisam preneo i odgovarajuća mesta na listi, pošto se ta stalno menjaju (ali prve tri priče koje vidite su među prvih 10 ukupno, a If This Be My Destiny je na vrhu dugo vremena). Sad, znam da će uvek biti neslaganja - drug neomedjeni će sa prezirom da gleda na Fraction-ovog Hawkeya (mislim da se ovaj Hawkeye vol. 1 odnosi na prvu kolekciju tih priča), Meho će se namrštiti na Nextwave, ja na Infinity Gauntlet (ne mislim da je zaista loše, samo ne među najboljima), itd. - ali svaka lista sa kojom mogu da se složim u 50% slučajeva, za mene je solidna lista. Moguće da sam promašio koji naslov, ako nisam znao ili mogao da se setim da ga je izdao Marvel.

Kad pogledam po ovoj listi - koja nije potpuna, zbog načina na koji se konstantno dopunjava (tj. računaju se samo od čitalaca predložene priče) - vidim da mnoge priče jesu objavljene kod nas. S druge strane, mnoge i nisu. Gde je Devil Dinosaur, gospodo izdavači!!!!???

ridiculus:
Evo još par sajtova od značaja za stripofile.

Discount Comic Book Service

Prodaju stripove i sve vezano za njih, poput akcionih figurica. Šalju i preko okeana, ali nisam još proverio da li rade sa Srbijom. Pošto koriste iste poštanske usluge kao i drugi prodavci koji rade sa Srbijom, trebalo bi. Međutim, pretpostavka je majka greške, i svakako ću proveriti ovih dana. Zašto su oni bitni, pored drugih sličnih sajtova, i, pre svega, Amazona? Pa, jeftiniji su. Popusti su obično 40%, a ima i većih. Naravno, dodajte na to poštarinu, eventualno naš PDV, i... pazite da vas još i ne ocarine na sve to! No, moguće da je, sve u svemu, ovo najjeftinija zvanična opcija za dobijanje (novih) stripova.

TwoMorrows Publishing

Kompanija koja radi iz Severne Karoline, i bavi se izdavanjem sekundarne literature vezane za strip. Ponuda je raznovrsna - časopis Alter Ego se bavi zlatnim i srebrnim dobom, a Back Issue onim kasnijim. Ima i drugih, ali meni je najdragocenije njihovo izdanje edicija Modern Masters, posvećena crtačima, u obliku dugačkih intervjua, sa mnogobrojnim ilustracijama i skicama, među kojima se često nađu i neke dotada neobjavljene. Spisak crtača koji su dobili knjige u ovoj ediciji:

* Alan Davis
* George Perez  D
* Bruce Timm  D
* Kevin Nowlan  D
* Jose Luis Garcia-Lopez  D
* Arthur Adams  D
* John Byrne
* Walter Simonson  D
* Mike Wieringo  D
* Kevin Maguire
* Charles Vess
* Michael Golden
* Jerry Ordway
* Frank Cho  D
* Mark Schultz
* Mike Allred
* Lee Weeks
* John Romita Jr
* Mike Ploog
* Kyle Baker
* Chris Sprouse
* Mark Buckingham
* Darvyn Cooke (neobjavljeno)
* Guy Davis
* Jeff Smith
* Frazer Irving
* Ron Garney
* Eric Powell
* Cliff Chiang
* Paolo RiveraUvek me je čudilo što nema Mignole (i Stana Sakaija!!!), ali ovo je svejedno impresivan spisak. Knjiga o Cooke-u je "zamrznuta", pošto je bilo problema oko kopirajta. "D" posle imena označava da je papirna verzija rasprodata, i na raspolaganju je samo digitalna. Čitao sam samo nekoliko knjiga, ali naučio sam mnogo o odgovarajućim umetnicima. EDIT: Zaboravih da kažem da i oni primaju prekookeanske narudžbine (i važi isto što i za prvi sajt).

Nego, gospodo domaći izdavači, kad će The Unbeatable Squirrel Girl!?!?  :!:

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version