DRUGA STRANA SVETA (prostor za potpuno ne-SF&F teme) > ISTORIJA, DRUŠTVO, POLITIKA, RELIGIJA...

Srpsko-Ruske investicije

(1/105) > >>

Boban:
Matematika kaže da su u ovom trenutku srpske investicije u Rusiji tri puta veće u zbiru nego ruske u Srbiji.
Šta nam to govori?
Da je brak sa Rusijom još jedna paralaža u srpskoj svakodnevici.
Da se treba boriti protiv Rusije svim silama jer nas je ona u poslednjih 200 godina izdala kad god je mogla, da smo joj uvek bili pridodatak za potkusurivanje sa Zapadom.
Ne treba nam gasovod za smešnih 400 miliona evra godišnje. Prihodi od putarina na putu Beograd-Niš su mnogo veći.

Treba da se osvestimo i okrenemo na pravu stranu, da jednom za svagda završimo sa ruskom iluzijom koja u svakoj generaciji izazove pomamu i posle veliko razočaranje.

Tex Murphy:
Hm, ovo definitivno ne spada u moj fah, ali zar ona divljačka bombardovanja Srbije od strane """saveznika""" u prošlom vijeku, dakle Amerikanaca, Engleza, Francuza, Nijemaca i inih, dakle zar ta bombardovanja ne bi mogla da se, barem malo, okarakterišu kao izdaja Srbije od strane onih zemalja koje čine institucije u koje je APSOLUTNO NEOPHODNO da što prije uđemo, dakle od strane Evropske unije i NATO pakta?

Boban:
Znate li šta znači kada sve zemlje ex-Yu budu u EU bez granica, ako takvo carstvo uopšte opstane dovoljno dugo.
Dakle, ja sam skeptičan, ali, razgovora radi, zamislimo šta nam to pruža.
Tržište bez granica.
Mogu svoju robu da nudim i prodajem u bilo kom delu Evrope, a pošto radim knjige mogu da ih prodajem gdegod ima Srba.
Recimo, 300000 Srbo-Hrvata u Beču su potencijalno moćno tržište.
Niko ne može da me spreči da, ukoliko imam pare, kupim prostor u Beču i otvorim srpsku knjižaru, a ne da zavisim od dvojice nakupaca i EvroĐuntija koji gura samo svoje stvari.
O prodaji u Hrvatskoj da ne pričam.
Ulazak u Evropu znači tržište bez ograničenja.
Ja to tako vidim.
A koja mi se zastava vije na gradskim zidinama i kome idu pare od poreza, pa zabole me. Potpuno mi je svejedno da li će zgradu da napravi srpski tajkun ili austrijski ako će da zaposli naše ljude.
Recimo, Merkator... 4000 ljudi radi tamo, ubire se ogroman porez  i zašto pljuvati merkator. Da bi postojao samo Mišković koji je mnogo skuplji od Merkatora i nudi mnogo slabiju uslugu. Zašto bih ja bio lažni patriota i davao miškoviću pare umesto da zaradu uzima Slovenac.

Ono što ljudi ne kapiraju ovde jeste da je u savremenom svetu moguće iz nekog posla odneti tek nekoliko procenata prometa, apsolutno najviše 10. Dakle, 90% obrta i love ostaje na teritoriji gde se nalazi objekat ili posao. Pa boli me kurac ko stavlja 5% profita u džep. Ali zaista.

Užasno je videti koliko ljudi je opčinjeno idejama koje su primerene zaostalim seoskim sredinama, a ne građanskom razmišljanju.

Ili izgradnja puteva, kao posle graditelji ubiraju putarinu. E, pa neka mi neko napravi pet mostova u Beogradu i neka mi zauvek naplaćuje prelazak preko njih, to mi je jeftinije nego da čekam da se sklepa srpska konstrukcija i da trećinu radnog dana provedem u automobilskim kolonama.

Antonius:

--- Quote from: "Boban" ---...Znate li šta znači kada sve zemlje ex-Yu budu u EU bez granica, ako takvo carstvo uopšte opstane dovoljno dugo.
Dakle, ja sam skeptičan, ali, razgovora radi, zamislimo šta nam to pruža.
Tržište bez granica.
Mogu svoju robu da nudim i prodajem u bilo kom delu Evrope, a pošto radim knjige mogu da ih prodajem gdegod ima Srba.
Recimo, 300000 Srbo-Hrvata u Beču su potencijalno moćno tržište.
Niko ne može da me spreči da, ukoliko imam pare, kupim prostor u Beču i otvorim srpsku knjižaru, a ne da zavisim od dvojice nakupaca i EvroĐuntija koji gura samo svoje stvari.
O prodaji u Hrvatskoj da ne pričam.
Ulazak u Evropu znači tržište bez ograničenja.
Ja to tako vidim...
--- End quote ---

Ne samo ti. I stručnjaci vide apsolutno isto. :) Dakle, tvoja tvrdnja stoji.

Alexdelarge:
Meni ne smeta bilo ko da ulaze pare, pa i Rusi. Ali ne da u cenu ugradjuju veto u SB. NIS treba prodati na tenderu.Pa ko ponudi vise, njegov je.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version