Author Topic: COVID-19  (Read 106677 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Palmer

• 3
Re: COVID-19
« Reply #2050 on: 25-11-2021, 01:31:02 »

Izvor ili link ka studiji pls

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #2051 on: 25-11-2021, 09:47:27 »
We're all mad here.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2052 on: 25-11-2021, 10:02:28 »
da, to je cilj premda je ovaj virus tu da ostane.

Ima l' još nešto što možemo sem vakcine, maske, distance, alkohola...?

Da ne ulazim sad u to da je ovde distancu nekad nemoguće održati jer ljudi neće, neće ni masku da nose, neće ništa sem da se dure.

vitamin D 2000 IU/day
šetanje
stres na minimum
ventilacija u zatvorenim prostorijama
izbegavanje kafana

ja solidno funkcionišem od marta 2020. al sistem radi za mene a ne protiv. nisam imala dana home ofisa, putujem (amsterdam, beograd, prag, hvar, 2xkorčula, sve kratko i avionom), i decu sam vakcinisala (3. doza + grip). danas i oca da ubacim u bolnicu i da mu ne otkažu operaciju pre nego uđe u salu i skorujem protiv haosa 1:0.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2053 on: 25-11-2021, 10:03:46 »
https://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-zbunjeni-i-oprezni-kako-je-afrika-izbjegla-katastrofu-s-koronom/2320649.aspx

lilit, imas li objasnjenje za ovu misteriju? Da li mozda crna rasa bolje reaguje na covid? Ili mozda ima veze s visokim temperaturama?

70% afrike je mlađe od 30 godina a statistika je zabavna rabota.

mislim: afrika je u katastrofi i s koronom i bez nje. kad vidiš stratifikaciju po godištima, isto je kao svuda. sezonalnost virusa je minimalna al ljudi su više napolju, pa i to ulazi u račun.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2054 on: 25-11-2021, 11:08:03 »
sezonalnost virusa je minimalna al ljudi su više napolju, pa i to ulazi u račun.

Ček, znači treba da smo više napolju, nego izolovani po kućama, da bi se smanjila sezonalnost virusa?  :lol:
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2055 on: 25-11-2021, 14:31:36 »
sezonalnost virusa je minimalna al ljudi su više napolju, pa i to ulazi u račun.

Ček, znači treba da smo više napolju, nego izolovani po kućama, da bi se smanjila sezonalnost virusa?  :lol:
Možda nije u pitanju isti okoliš. I ja bih radije boravila vani u sjeni, recimo, Kilimanđara, nego u vrevi nekog europskog velegrada.. 🙂

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2056 on: 25-11-2021, 15:11:46 »

Možda nije u pitanju isti okoliš. I ja bih radije boravila vani u sjeni, recimo, Kilimanđara, nego u vrevi nekog europskog velegrada.. 🙂

Pa, mora li se zvati baš Kilimandžaro? Ja sam svake nedelje na drugoj planini, Povlen, Maljen, Cer, Kučaj...
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2057 on: 25-11-2021, 15:37:59 »

Pa, mora li se zvati baš Kilimandžaro? Ja sam svake nedelje na drugoj planini, Povlen, Maljen, Cer, Kučaj...
Pa ne mora, to mi je prvo palo na pamet.. 🙂

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2058 on: 25-11-2021, 22:43:40 »
što se tiče current sveta outside, svako ima pravo da bude budala, al država i eksperti moraju da preuzmu odgovornost, situacija je more than serious. a i ja više ne mogu da slušam budalaštine i polajtli odgovaram na nebuloze...

evo te, evo te! toliko o samoupravnom socijalizmu!
a sta cemo sad sa onima koji u startu bilo kojeg problema kazu da se vlast bira da vlada, pa i namece dobra rjesenja jer ima najpouzdanije i najstrucnije informacije, jer kao predstavlja i ono najsposobnije, a ne da se izvlaci po palamud-turizmu i peder-parada pa za ozbiljne stvari prebacuje odgovornost na telad od kojih svako luta na svoju stranu, sve u ovisnosti sarenila medija i osobne gluposti? onima koji dosli do ovog fenomenalnog zakljucka u startu, pa godinama trpe socijalisticku samoupravu tipa svi su racionalni, pametni, svi sve znaju i mogu?

Truman

• 4
  • 3
« Reply #2059 on: 26-11-2021, 02:18:08 »
https://www.index.hr/vijesti/clanak/znanstvenici-zbunjeni-i-oprezni-kako-je-afrika-izbjegla-katastrofu-s-koronom/2320649.aspx

lilit, imas li objasnjenje za ovu misteriju? Da li mozda crna rasa bolje reaguje na covid? Ili mozda ima veze s visokim temperaturama?

mislim: afrika je u katastrofi i s koronom i bez nje. kad vidiš stratifikaciju po godištima, isto je kao svuda. sezonalnost virusa je minimalna al ljudi su više napolju, pa i to ulazi u račun.

Vidis, toga se nisam setio. Hvala lilit, zato treba pitati eksperte.
Evo danas ubedjivah jednog druga koji tvrdi da nema nikakve uzrocno-posledicne veze izmedju stepena vakcinisanosti i smrtnosti vec da manje umiru u zemljama gde je visi standard.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2060 on: 26-11-2021, 10:26:20 »
EU zabranjuje letove, panika zbog najgoreg soja koronavirusa

Evropska unija će predložiti zabranu letova iz regiona Južnoafričke Republike zbog nove varijante koronavirusa.

Tulio de Oliveira, direktor Centra za reagovanje na epidemiju i za inovacije u Južnoafričkoj Republici, preneo je predstavnicima SZO svoju zabrinutost u vezi sa kovid varijantom B.1.1.529, za koju se strahuje da je najgora varijanta kovida identifikovana do sada.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2061 on: 26-11-2021, 12:58:45 »
kad juče videh sve mutacije u novoj varijanti, prvo mi pade na pamet lockdown južne afrike na jedno mesec, dva, dok ne vidimo kako se ova nova varijanta ponaša (prenos, replikacija, vakcine, etc).

al jutros videh da je virus već odleteo na druga mesta, šta reći, osim očekivano :) . sreća je da je varijanta uhvaćena dok se nije skroz proširila i sad tek kreće ogroman posao. imamo sekvencu, treba videti kako se virus ponaša in vitro and in vivo. nauka trči, političari ometaju xrofl

samo bez panike, BioNTech već ima nove vakcine in pipeline. ko preživi, pričaće  xcheers

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2062 on: 26-11-2021, 13:01:18 »

Evo danas ubedjivah jednog druga koji tvrdi da nema nikakve uzrocno-posledicne veze izmedju stepena vakcinisanosti i smrtnosti vec da manje umiru u zemljama gde je visi standard.

kaži drugu da sam mu poručila da se vakciniše, i ovde umiru i mladi i stari. tačno je da i nivo na kom je neki zdravstveni sistem jako bitan faktor, al to se, naravno, podrazumeva onda kad pričamo o svemu ovome.

treća doza, ljudI, ASAP! i da TREĆA BUDE ISKLJUČIVO mRNA vakcina.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2063 on: 26-11-2021, 13:01:43 »
što se tiče current sveta outside, svako ima pravo da bude budala, al država i eksperti moraju da preuzmu odgovornost, situacija je more than serious. a i ja više ne mogu da slušam budalaštine i polajtli odgovaram na nebuloze...

evo te, evo te! toliko o samoupravnom socijalizmu!
a sta cemo sad sa onima koji u startu bilo kojeg problema kazu da se vlast bira da vlada, pa i namece dobra rjesenja jer ima najpouzdanije i najstrucnije informacije, jer kao predstavlja i ono najsposobnije, a ne da se izvlaci po palamud-turizmu i peder-parada pa za ozbiljne stvari prebacuje odgovornost na telad od kojih svako luta na svoju stranu, sve u ovisnosti sarenila medija i osobne gluposti? onima koji dosli do ovog fenomenalnog zakljucka u startu, pa godinama trpe socijalisticku samoupravu tipa svi su racionalni, pametni, svi sve znaju i mogu?

kad planiraš da se vakcinišeš?

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2064 on: 26-11-2021, 13:36:27 »
Valjda će se i ta Lilita jednom pojaviti...
Jest, čim na sagiti zagusti, evo je. 🙂

đes saturnice! nikako da dođem do zadra, al split, hvar i korčula su bili moji!  xremyb  i u oktobru sam se kupala na korčuli! :)

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2065 on: 26-11-2021, 13:49:24 »
evo za zoska, al primenljivo na sve balkan states uključujući austriju i ostatak planete

https://www.portalnovosti.com/formula-otpora?fbclid=IwAR0IC8iYKPmtCVfPx5VR6XaHUU4ulXuw5HJljCRDQ7bLfE8f6obxYySp0Jg

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2066 on: 26-11-2021, 14:07:42 »
Valjda će se i ta Lilita jednom pojaviti...
Jest, čim na sagiti zagusti, evo je. 🙂

đes saturnice! nikako da dođem do zadra, al split, hvar i korčula su bili moji!  xremyb  i u oktobru sam se kupala na korčuli! :)
Šaljem puse..  xremyb

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #2067 on: 26-11-2021, 14:26:50 »
samo bez panike, BioNTech već ima nove vakcine in pipeline.

Za četvrtu dozu? Ipak treba?
:lol:

(Da, znam da još nema dovoljno podataka da se odgovori na to)  :lol:
We're all mad here.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2068 on: 26-11-2021, 15:00:27 »

jednostavno: kad vlast koju sam birao i debelo placam prestane paradirati po peder-paradama, kongresnom turizmu i neobavezno piskarati po drustvenim mrezama, sve za velike pare, te preuzme odgovornost, pocne vladati i prisili me zakonom.

jer, ja ne mogu za svaku pizdariju, pa tako i ovu, studirati doticni fah po potrebi da bih mogao razluciti koji strucnjaci su u redu, a koji najobicniji idioti. glasaju se i jedni i drugi, a ja placam vladu da to procisti. mene uopce ne zanima ni pojam "mrna" ni petsto varijanti kojeg god virusa, ne zelim znati ni sta je to, vec samo da netko tko je postavljen da vlada donese odluku, preuzme odgovornost, i prisili me da se cijepim ili ne. ja to inace bez 5 godina studija ne mogu kvalitetno odluciti.

pa, kad me prisile, ako sve bude u redu, dodijelit cu im orden. a ako dobijem, pojma nemam, ospice od cjepiva, povjesam ih i izaberem nove, sposobne. to je njihov smisao i posao, zato zaradjuju po 20k eura mjesecno, ne da mi serendaju sta su zderali na kojem izletu, a ja donosim odluke za koje placam njih.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2069 on: 26-11-2021, 15:07:42 »
samo bez panike, BioNTech već ima nove vakcine in pipeline.

Za četvrtu dozu? Ipak treba?
:lol:

(Da, znam da još nema dovoljno podataka da se odgovori na to)  :lol:

pa na to može da se odgovori: ako nove virusne varijante budu promenjene toliko da im proteini ne liče više na one za koje smo imala kodove u vakcinama, onda ćemo morati u četvrtu dozu sigurno, premda bi je onda ispravnije bilo zvati prva :)

lilit

• 5
  • 3
« Reply #2070 on: 26-11-2021, 15:08:46 »

jednostavno: kad vlast koju sam birao i debelo placam prestane paradirati po peder-paradama, kongresnom turizmu i neobavezno piskarati po drustvenim mrezama, sve za velike pare, te preuzme odgovornost, pocne vladati i prisili me zakonom.

jer, ja ne mogu za svaku pizdariju, pa tako i ovu, studirati doticni fah po potrebi da bih mogao razluciti koji strucnjaci su u redu, a koji najobicniji idioti. glasaju se i jedni i drugi, a ja placam vladu da to procisti. mene uopce ne zanima ni pojam "mrna" ni petsto varijanti kojeg god virusa, ne zelim znati ni sta je to, vec samo da netko tko je postavljen da vlada donese odluku, preuzme odgovornost, i prisili me da se cijepim ili ne. ja to inace bez 5 godina studija ne mogu kvalitetno odluciti.

pa, kad me prisile, ako sve bude u redu, dodijelit cu im orden. a ako dobijem, pojma nemam, ospice od cjepiva, povjesam ih i izaberem nove, sposobne. to je njihov smisao i posao, zato zaradjuju po 20k eura mjesecno, ne da mi serendaju sta su zderali na kojem izletu, a ja donosim odluke za koje placam njih.

al zaista  ne mogu da te slušam  nas-rofl

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2071 on: 26-11-2021, 15:50:11 »
oću li ja 3. dozu, 3 mjeseca prošlo od infekcije
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Truman

• 4
  • 3
« Reply #2072 on: 26-11-2021, 18:56:01 »

kaži drugu da sam mu poručila da se vakciniše, i ovde umiru i mladi i stari. tačno je da i nivo na kom je neki zdravstveni sistem jako bitan faktor, al to se, naravno, podrazumeva onda kad pričamo o svemu ovome.

Nažalost, čovek je nepopravljiv slučaj.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2073 on: 26-11-2021, 20:42:38 »
Budaletina, pa svi nevakcinisani u mojoj ambulanti su gore prošli od vakcinisanih. Ne znam nijednog sa težim simptomima ili upalom pluća. Neki ne mogu da sjede, jedva se drže na stolici. Kad sam njih gledao moji problemčići su bili minimalni.

Još ako poslije bude ubrzao neke degeneracije organa pa te spiči neka ciroza ili demencija za dvaes godina... Neka hvala.
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2074 on: 26-11-2021, 21:39:17 »
Omikron: Ima 50 mutacija i mnogi ga nazivaju najgorim sojem koronavirusa

Poslednja otkrivena varijanta je i najmutiranija do sada - ima toliko dugu listu mutacija da ju je jedan naučnik opisao kao "zastrašujuću", dok je drugi rekao da je to najgori soj koji su videli.

Varijanta je zabeležena nedavno i potvrđeni slučajevi su još uglavnom koncentrisani u jednoj provinciji u Južnoafričkoj Republici, ali su slučajevi prijavljeni i u Bocvani, Hongkongu i Izraelu.

Danas je potvrđeno da je novi soj stigao u Evropu. U Belgiji je potvrđen prvi slučaj novog soja korona kod mlade žene, koja nije bila vakcinsana, a koja se vratila iz Egipta.

U javnosti se odmah se postavljaju pitanja o tome koliko brzo se nova varijanta širi, da li je sposobna da zaobiđe zaštitu koju pružaju vakcine i šta treba učiniti u vezi sa tim
Mnogo je spekulacija, ali je za sada vrlo malo jasnih odgovora.

Šta znamo do sada?

Varijanta se zove B.1.1.529, ali joj je SZO u petak dao ime "omikron".

Takođe je neverovatno evolutivno napredna. Profesor Tulio de Oliveijra, direktor Centra za epidemijski odgovor i inovacije u Južnoafričkoj Republici, rekao je da postoji "neobična konstelacija mutacija“ i da se "veoma razlikuje“ od drugih varijanti koje su kružile.

"Ova varijanta nas je iznenadila, ima veliki evolutivni skok u evoluciji i mnogo više mutacija nego što je očekivano" ,rekao je on.

Soj ima ukupno 50 mutacija, od toga čak 32 na spajk proteinu, koji je meta većine vakcina i ključ koji virus koristi da otključa vrata naših ćelija.

Zumirajući još više do domena za vezivanje receptora (to je deo virusa koji ostvaruje prvi kontakt sa ćelijama našeg tela), on na tom mestu ima 10 mutacija. Poređenja radi, delta varijanta na tom domenu ima dve mutacije.

Ovaj nivo mutacije se najverovatnije razvio u jednom od imunokompromitovanih pacijenata, a neki naučnici sumnjaju da je u pitanju bio pacijent sa nedijagnostikovanom infekcijom HIV-a.

Mnogo mutacija ne znači automatski da su one loše. Važno je znati šta te mutacije zapravo rade. Ali naučnike najviše brine to što je ovaj virus sada radikalno drugačiji od originala koji se pojavio u Vuhanu u Кini pre dve godine. To znači da vakcine, koje su dizajnirane da se bore protiv originalnog soja, možda neće biti tako efikasne.

Neke od mutacija su ranije viđene u drugim varijantama, što daje uvid u njihovu verovatnu ulogu u ovoj varijanti. Na primer, čini se da će mutacija N501 olakšati širenje novog soja. Postoje neke mutacije koje otežavaju antitelima da prepoznaju virus i mogu učiniti vakcine manje efikasnim, ali postoje i druge koje su potpuno nove.

Ipak, ključni razlog brige naučnika jeste činjenica da je u Južnoafričkoj Republici među dijagnostikovanim infekcijama udeo B.1.1.529 sada već blizu 90 odsto. Za to je novom soju trebalo samo 25 dana od kada je zabeženo da je premašio više od jedan odsto slučajeva. Za dosizanje tolikog udela visoko zaraznoj delti trebalo je čak 100 dana, a beta nakon prvih 100 dana nije dosegla niti 50 odsto udela u svim slučajevima.

Drugim rečima, trenutno najviše brine sposobnost nove varijante da brzo istiskuje ostale sojeve, što se čini zaista zastrašujućim.

Međutim, sveukupno epidemiološka situacija u Južnoafričkoj Republici i dalje nije naročito loša. Zadnjih dana u Africi beleže povećani broj pozitivnih testova, ali svi epidemiološki podaci još nisu pomno analizirani. U Južnoafričkoj Republici još ne postoje dokazi formiranja novog talasa pandemije.

Bilo je mnogo primera varijanti koje su na papiru izgledale zastrašujuće, ali u stvarnosti nisu toliko bile. Beta varijanta je najviše brinula ljude početkom godine jer je bila najbolja u izbegavanju imunog sistema, ali na kraju je delta bila ta koja je zavladala svetom.

Naučne studije u laboratoriji će dati jasniju sliku, ali odgovori će doći brže iz praćenja virusa u stvarnom svetu. Još je rano donositi konkretne zaključke, ali zabrinjavajuće znakove treba shvatiti ozbiljno, piše Bi-Bi-Si.

Neobično je, takođe, što se soj može otkriti analizom rezultata redovnih PCR testova, bez upotrebe genomskog sekvenciranja, ali to će olakšati njegovo praćenje.

Ješ jedno od pitanja koje čeka odgovor je kako će se novi soj ponašati u zemljama sa visokom stopom vakcinacije, s obzirom na to da ona u Južnoafričkoj Republici iznosi samo 24 odsto.

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #2075 on: 28-11-2021, 17:29:31 »
"Omikron ne izaziva teži oblik bolesti", "Simptomi neobični"

Osobe u Južnoj Africi koje su se zarazile sojem koronavirusa nazvanim omikron nisu se ozbiljno razbolele, kažu iz lekarskog udruženja te zemlje (SAMA).

Do sada otkriveni slučajevi u Južnoj Africi nisu ozbiljni, rekla je za BBC Anđelik Kutsi, koja predsedava Južnoafričkim lekarskim udruženjem.

Međutim, istraživanje ovog soja još je u ranoj fazi, rekla je, dodajući da je u zemlji samo 24 odsto ljudi potpuno vakcinisano.

"Pacijenti se uglavnom žale na bolove u telu i umor, ekstremni umor i to vidimo kod mlađe generacije, a ne kod starijih osoba", rekla je.

To nisu bili pacijenti koji su primljeni direktno u bolnicu, rekla je Kutsi.

Međutim, u komentarima za druge medije, ona je izrazila zabrinutost zbog uticaja koji bi soj mogao da imati na starije osobe s osnovnim bolestima kao što su srčane bolesti ili dijabetes.

Simptomi novog soja su neobični, ali blagi, rekla je, dodajući da je prvi put upozorena na mogućnost novog soja kada su pacijenti s neobičnim simptomima za kovid 19 početkom novembra došli u njenu ordinaciju u Pretoriji žaleći se na jak umor.

Kutsi je navodno bila prva južnoafrička doktorka koja je 18. novembra upozorila vlasti na pacijente s novim sojem.

Omikron je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) klasifikovala kao "zabrinjavajući soj".

Evropski centar za kontrolu bolesti izrazio je ozbiljnu zabrinutost da bi novi soj mogao značajno da smanjiti efikasnost dostupnih vakcina i poveća rizik od ponovne infekcije.

Kao odgovor na tu vest, mnoge vlade širom sveta obustavile su putničke letove iz nekih južnoafričkih zemalja, uključujući Bocvanu, Lesoto, Mozambik, Namibiju, Zimbabve, Južnu Afriku i Svazi.