Author Topic: Energetika juče, danas, sutra  (Read 44982 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Labudan

• 4
  • 3
Re: Energetika juče, danas, sutra
« Reply #200 on: 14-07-2021, 09:58:36 »
i ti pričaš kako bi volio da se ne desi a ne kako su država i Rio Tinto dogovorili! 8-)

kao što je pokazao Meho, svašta se tvrdi u javnim glasilima ovih dana

a valjda sam jasan

ili je to čisto iskopavanje i izvoz sirovina - što je neprihvatljivo

ili je značajna industrijalizacija i stvaranje mnoštva privrednih grana i oko toga a onda i na osnovu ekonomskog rasta dalje razgranavanje čak i uslužnog sektora, nevezano za litijum, prosto u okviru gdp rasta, s potencijalom da uveća bruto proizvod 6 puta, što valjda podrazumijeva istovjetno uvećanje plata, svakako preko 2.000 evra prosječna

ali ovi ekološki kraljevi danas se podjednako žale i na prvo i na drugo, to je neozbiljno i neracionalno

pogotovo ako nemamo naučno utemeljene podatke šta taj litijum zapravo zagađuje i koliko

tako da je moje pitanje reko bih jedino razumno: ako postoji prilika ove vrste da Srbija pa i region 4-5 puta uveća prosječnu platu, razvije industrijski sektor u narednih 10 godina (recimo, možda je ovaj scenario nemoguć, al onda bih volio da čujem da neko dokaže da je nemoguć), koliko je zapravo očekivano zagađenje i koliko ga je moguće kontrolisati i sanirati (a onda da dokaže koliko je i ovo moguće)

nema potrebe da prećerujemo s eko-fazonima a da poslije Kanada počne da iskopava i ne žali se na zagađenje
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #201 on: 14-07-2021, 10:39:08 »
Ne možeš da nas porediš sa Kanadom. Oni bukvalno imaju zemlje za bacanje, bogatstvo da se nose sa velikom kompanijom, i tehnologiju da reše bilo kakav problem na koji naiđu. Poredi nas bolje sa Papuom Novom Gvinejom. I oni doduše imaju velike nenastanjene površine, ali su "mali" i velika kompanija može da ih zavrće kako hoće.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #202 on: 14-07-2021, 11:43:16 »
Nova Gvineja je treći svijet, poređenje je besmisleno.

mac

• 3
« Reply #203 on: 14-07-2021, 12:10:54 »
Pa ti sam umeš da pričaš o centru i periferiji. Mi smo periferija za Rio Tinto, to je bar jasno. Rio Tintov profit za 2020. godinu je 45 milijardi dolara. Srbijin bruto domaći proizvod je 51 milijarda dolara. S tim što je korupcija u Srbiji veća nego korupcija u Rio Tintu, i u Srbiji političar donosi odluke u svoju korist, a nauštrb Srbije, dok je god na vlasti, a u Rio Tintu menadžer radi za kompaniju, i bogato je za to nagrađen. Zato ugovor sklopljen sa Rio Tintom ide mnogo više u korist kompaniji, nego državi Srbiji. Da Rio Tinto mora da sanira nusproizvode eksploatacije ne bi mu se isplatila ta eksploatacija, ali ne mora, nego će Srbija da plati taj trošak.

Poređenje sa Papuom Novom Gvinejom je manje besmisleno od poređenja sa Kanadom. BNP Papue Nove Gvineje je 21 milijarda. BNP Kanade je 1736 milijardi. Na BNP listi na vikipediji Srbija i Papua Nova Gvineja mogu zajedno da se postave u isti ekran, Srbija na 87. mestu, a PNG na 111.

mac

• 3
« Reply #204 on: 14-07-2021, 12:33:07 »
Šteta koju su napravili u rudniku Grassberg u Indoneziji je toliko značajna da se norveški penzioni fond oslobodio svih akcija Rio Tinta s obrazloženjem da ne može da podrži takvo neetičko ponašanje. Budi kao Norveška.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #205 on: 14-07-2021, 13:24:55 »
mac, ja tebe ništa ne kontam. Umiješ li da apstrahuješ ovo pitanje?

pod tim mislim:
1) nije Rio Tinto jedina firma na planeti, može i neka druga
2) jedino što si mi rekao je da je Norveška u načelu ZA ekstrakciju i korištenje litijuma, a to je li baš za saradnju sa jednom konkretnom firmom (pa bila je i sa njom, kako sam kažeš)...
3) i dalje nema odgovora na pitanje da li treba iskoristiti litijum ako postoji povoljna cost-benefit analiza

nema potrebe da idem dalje ako mi nisi odgovorio na tako prosto pitanje

P.S. gledaš pogrešnu gdp listu na wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

mac

• 3
« Reply #206 on: 14-07-2021, 13:33:43 »
Ne gledam pogrešnu listu. Per capita je kad pričamo o blagostanju ljudi u državi. Bruto je kad pričamo o snazi države da se nosi sa drugim van-državnim akterima. Dobru sam ja listu odabrao.

Nema tu šta da se apstrahuje. Norveška nije apstrahovala nego je bila konkretna. Budi konkretan, budi kao Norveška. Rio Tinto je konkretno kompanija s kojom je opasno ulaziti u kolo. Negativne posledice po državu su veće ako je država slaba. Kanada je jaka i može bez problema da se uhvati u kolo sa Rio Tintom. Može i Srbija, ali rizik od efeketa "skuplja dara nego mera" je za Srbiju mnogo veći nego za Kanadu.

Tvoje treće pitanje podrazumeva da je Rio Tinto kao i svaka druga kompanija, ali ona to nije, jer se norveški penzioni fond nije oslobodio akcija drugih kompanija. Eksploatacija resursa je u principu okej, ali postoje nusefekti. Jesmo li ih proučili?

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #207 on: 14-07-2021, 13:45:41 »
pravi odgovor je da ih nismo proučili uprkos tome što ti tvrdiš da jesmo

ja sam prije da se litijum da Kinezima i mirna Bosna, ne kontaš da mene baš briga za Rio Tinto, jedva da sam ga i spomenuo

pričamo o resursu globalnom procijenjenom na 23 biliona dolara minimum, max procjena je 33 biliona, to je gdp čitave Evropske unije, to je 70x Norveška

dakle, ako nisi 100% siguran da je iskopavanje litijuma veća šteta nego korist mojne smaraš dalje

ja ne pitam za rio tinto već za litijum generalno, i jopet ponavljam neozbiljno je i neracionalno ispustiti priliku ako zagađenje nije veće od norveških naftnih mrlja

mac

• 3
« Reply #208 on: 14-07-2021, 13:54:02 »
Cela Srbija priča o Rio Tintu, a samo Bata priča o litijumu.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #209 on: 14-07-2021, 14:05:56 »
Bata uvijek o suštini
daš Srbima šansu da se izvade iz govana, oni izmisle da će umirati od raka zbog litijuma

to kao da je neko Nemanjićima reko da ne dovode Sase rudare, će zagade izvore

pa hajde budite sto posto sigurni u to što pričate: 1) zagađenje, 2) stvarno štetan poslovni ugovor Srbije sa nekom firmom (npr Tintom)

što se mene tiče, dok ne vidim dokaze da taj litijum toliku štetu nanosi, smatram sve koji pričaju protiv litijuma ili državnim neprijateljima koji su plaćeni od drugih država da sprečavaju ekonomski rast Srbije, zadržavajući je na ekonomskoj perfieriji ili prosto da previše prate neke informativne kanale koji zarađuju od skandala eko-katastrofe

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #210 on: 14-07-2021, 14:22:23 »

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #211 on: 14-07-2021, 15:02:56 »
isto kao i Amazon pa svi čekaju da dođe

naravno, zato i služe pregovori i lupa javnosti da utvrdi šta će uopšte da se radi

Ne gledam pogrešnu listu. Per capita je kad pričamo o blagostanju ljudi u državi. Bruto je kad pričamo o snazi države da se nosi sa drugim van-državnim akterima. Dobru sam ja listu odabrao.

da ne zaboravim ovo, jer naravno da je u pitanju maestralna greška: Kina danas ima veći gdp ali ne per capita od SAD. Tako da se ne bih ja mijenjao u per capita slučaju, ni u smislu osobnog blagostanja niti snage države.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #212 on: 14-07-2021, 15:15:06 »
isto kao i Amazon pa svi čekaju da dođe

AOC je jedan od retkih izuzetaka, jer je ona jedna časna mlada žena. No, naravno, Rio Tinto je u biznisu koji je generalno vezan za dosta zebnje od zagađenja okoline pa im to daje poseban preliv rizika. Inače, kad budete guglali koliko zagađenje proizvodi rudarenje litijuma iznenadiće vas kad vidite da litijum jeste neophodan da biste pravili električna, jelte, kola, ali da nije dovoljan i da ako nemate jednako dobre rezerve kobaltne rude na raspolaganju, cela stvar može da bude neisplativa onako kako smo to mi zamislili...

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #213 on: 14-07-2021, 15:20:32 »
pa ok, kolko vidim, mada realno oslanjati se na gugl u ovakvim stvarima je naša forumaška sudbina, kobalt ima Australija, Rusija, Kina... dakle i Rio Tinto i Putin i Si

ali ozbiljna cost-benefit analiza tek predstoji, mene samo zapanjuje da se ovo odbacuje u principu bez ikakvog pregleda svih činjenica

litijum nova korona

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #214 on: 14-07-2021, 15:26:24 »
Ma dobro, velikim delom je to na ime reputacije Rio Tinta a onda i na ime reputacije našeg režima (i to ne samo ovog)  koji voli da sklapa netransparentne poslove sa stranim partnerima gde par decenija ne znate šta je kost a šta benefit. Da oteramo, što kažu, Nemce, pa da neko kršteno strčuno telo uradi analizu pa da vidimo. Generalno, u ovom trenutku deluje kao najbezbednija opcija biti protiv kombinacije SNS-Rio Tinto.

mac

• 3
« Reply #215 on: 14-07-2021, 15:41:29 »
Vučuć prati tvoje "oko javnosti" i podiže ulog na "Sauronovo oko".

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #216 on: 14-07-2021, 16:16:24 »
Generalno, u ovom trenutku deluje kao najbezbednija opcija biti protiv kombinacije SNS-Rio Tinto.

pa da, al to nije bilo moje pitanje haha

pitanje je jel iskopavanje litijuma u Srbiji toliko štetno ili su samo štetni konkretni akteri koji bi to izveli

jer ljudi prosto odbaciše i bebu zajedno s prljavom vodom (iliti SNS Tintom), kao da je nemoguće imati lithium-based industriju u Srbiji a da ne bude smak svijeta

mene muči to poklapanje dva različita pitanja

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #217 on: 14-07-2021, 16:28:30 »
Razumeo sam ja šta ti pitaš al ne bih da se pretvaram da imam ikakav verodostojan odgovor na to - ti umeš da ovo izguglaš isto kao i ja a neko sa više znanja i vremena treba da razgrne šta sve tu piše i uputi nas u srž istine.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #218 on: 15-07-2021, 07:38:09 »
Šta smo doživeli, da Bata i ja budemo na istoj strani, a naspram maca i Mehe. :lol: Luda vremena!
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #219 on: 15-07-2021, 10:35:33 »
Nani?
Ja sam mislio da sam ja na istoj strani sa Batom? Mislim, Rio Tinto i SNS su verovatno letalna kombinacija ali načelno, ovo možda nije inicijativa bez potencijala.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #220 on: 15-07-2021, 11:06:55 »
Mora da je od ove vrućine!

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #221 on: 15-07-2021, 14:42:55 »
Preleteo sam u brzini!
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #222 on: 15-07-2021, 15:08:22 »
Fly-by osuda i razdor!!!!!!!!!

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #223 on: 20-07-2021, 07:24:57 »
Cela Srbija priča o Rio Tintu, a samo Bata priča o litijumu.

i svi grijese.
citam novine, svaki dan otvaraju se novi pogoni, sa ili bez eksploatacije licija, svi slave, raspravlja se i o ekologiji, a nitko ne vidi ono bitno: propadeste kao narod (i pojednici). od ratnog, do radnog naroda; sunovrat. ustajete za mraka, pa na posao, pravi posao, dosadni, iscrpljujuci, zaludni, pa se vracate za mraka, zaboga.
sta je to?! ne znam kad je srbija kroz povijest toliko nisko pala, srbin valjda ide u vojnike, milicajce, upravnike, vladare, nadzornike i pljackase? pa drugi idu na posao, dok srbin budnim okom motri, zaustavi prvog radnika koji biciklise na posao, naplati mito jer ovaj nema svjetlo i prednji tocak mu ide u osmicu, pa popije kavicu, prosece, meditira, ocijuka sa zenama, pa naplati mito kad spazi u izlogu nesto zanimljivo, itd. sta je sad ovo, zaboga?!

Labudan

• 4
  • 3

mac

• 3
« Reply #225 on: 20-07-2021, 16:04:25 »
Kina privodi kraju torijumski reaktor hlađen topljenim solima. To je budućnost (kao i fuzioni reaktori, naravno), a ne litijumske baterije.

https://newatlas.com/energy/china-world-first-thorium-nuclear-reactor/

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #226 on: 20-07-2021, 17:03:10 »
Mac kao ne koristi litijumske baterije a ima ih tri puta više od mene.

mac

• 3
« Reply #227 on: 20-07-2021, 17:16:53 »
Budućnost u čuvanju energije nisu litijumske baterije, nego super-kondenzatori na bazi grafena i ugljeničnih nanocevi.

https://newatlas.com/nawa-nanotube-ultracapacitor-production/59684/

Za razliku od litijuma, ugljenika ima svuda. Možeš da isisaš iz vazduha, zapravo i treba ga isisati što više.

mac

• 3
« Reply #228 on: 20-07-2021, 17:19:44 »
Mi ćemo možda imati problem kada se u sred eksploatacije ispostavi da je ceo svet prešao na drugu tehnologiju. Pašće potražnja za litijumom, i nećemo moći da zaradimo onoliko koliko smo projektovali, a svejedno ćemo kopati litijum i "proizvoditi" jalovu zemlju. Proći ćemo kao Venecuela sa naftom.

Naravno, može i suprotno da se desi, da potražnja i za litijumom i za ugljeničnim kondenzatorima raste i nadalje, sledećih 50 godina. To je kocka, može da ispadne i ovako i onako, ali jalovina koja curi u izvore pitke vode ti ostaje u 100% slučajeva.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #229 on: 20-07-2021, 21:35:57 »
ah, šbbkbb... pa super, slažem se da sve treba uzeti u obzir, samo ta obećavanja da će u narednih 10 godina srediti ekološki kvalitetnije baterije i ostale energije to čisto sumnjam, eno Njemačka i Merkel konstantno pričaju o 2050. godini kao nekoj prekretnici kada završavaju sa dizel motorima

ljudi stalno misle SF budućnost je iza ugla a svijet i dalje prdi i smrdi

čak i ovaj akademik na linku prvo kaže da istraživanje nije ni sprovedeno, pa ne pričajmo hop prije skoka

moja dva centa su da nije Kanada luda da sada kreće u litijum ako zna da su im kvebekovski sunarodnici na korak od velikog otkrića, tj da je bolje da Srbija nakon što se završi studija izvodljivosti zajaše litijum što prije i unovči

ako ikako može bez burazerskog kolonijalizma, naravno, i nisam lud da podržavam uništavanje života ljudi, ali jesam lud da ako se ispostavi suprotno i pokaže da neko laže iz političkih razloga, lijepo otvorim jedan Goli otok i prijavim se za upravnika

kao što vidiš, otvorenog sam uma! 8-)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #230 on: 25-07-2021, 05:12:20 »
China Plans to Build the World's First Waterless Nuclear Reactor 

Torijum, naravno. Mada gunđala na Slešdotu ukazuju da neće biti stvarno prvi koji je "bez vode" nego prvi komercijalni bez vode u vrlo specifičnom delu psocesa...