Author Topic: Igre koje najviše očekujemo  (Read 299335 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Igre koje najviše očekujemo
« on: 22-08-2014, 19:33:00 »
Destinyyyyyy!!!

Naravno da ne.

Poput većine ljudi ovde, ni ja ne igram mrežne pucačine iz prvog lica, pa, iako čitav internet bruji o ovoj igri, praktično me ne zanima mnogo (u igračkom smislu - iako, pošto je u pitanju SF, pratim na idejnom i konceptualno-umetničkom nivou, a bogami i tehnološkom). Ovde stavljate lične favorite.

Probrani naslovi sa moje trenutne liste:
Sunless Sea - mislim da sam rekao dovoljno na posebnoj temi. Ideja je da se spoje "extrinsic" i "intrinsic" narativi - tj. ono što vam je ispričano i ono što sami stvarate svojim akcijama - u nedeljivu celinu. Zamislite Patuljačku tvrđavu spojenu sa Tormentom, ako vas već sama misao na tako nešto ne dovodi do mentalnog sagorevanja.
Conflicks: Revolutionary Space Battles - ne znamo mnogo o mehanici, ali kompanija koja je dala jedan od najvećih igračkih bisera prethodne godine ne može (mnogo) da omane, valjda? Pozadinska priča je jedna od najmaštovitijih koje sam ikada video u svetu igara, sa alternativnom istorijom svemirskih putovanja baziranih na kulturama Evrope (i Bliskog istoka) od renesanse do XVIII veka.
Tangiers - konačno, neko ko se nije inspirisao Lavkraftom ili Tolkinom (stvarno ili nestvarno), već Barouzom i Balardom, i, na igračkom planu, Thiefom i Deus Ex-om.
Clockwork Empires - surovo ambiciozno. Rukovodite naseljeničkom kolonijom u kojoj svaki član ima svoju ličnost, navike i sećanja. Tako bar glasi teorija. Stimpank i onostrana bića.
Witcher 3 - mnogo je lep. Mnogo. Da su drugi elementi igre makar prosečni, pa zavređuje mesto ovde, na dnu vrha liste subjektivnih očekivanja.

Ako je ova lista skoro potpuno opsednuta nezavisnim igrama, to je zato što sve više nalazim sličnost sa filmskom industrijom.
Dok ima smrti, ima i nade.

Tex Murphy

  • 3
  • Posts: 16.906
    • Radioaktivna aleja
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #1 on: 22-08-2014, 19:51:58 »
Ја све игре играм са 10-20 година закашњења, тако да сам потпуно неупућен у новију понуду, ал рецимо да ми изгледају обећавајуће Пилларс оф Етернити, овај нови Дивинити (иако нисам играо претходне наставке), нови Вичер и (првенствено) Вејстленд 2.

Иначе, ја најволим П&Ц авантуре, као и Мехо (хахаха, ово је шала, Мехо заправо не воли П&Ц авантуре), али не знам прави ли се нешто ново по том питању, осим новог Дримфола који ћу свакако да одиграм, мада је питање на шта ће то да личи.

tomat

  • 4
  • 3
  • Posts: 6.582
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #2 on: 22-08-2014, 20:15:03 »
Ја све игре играм са 10-20 година закашњења, тако да сам потпуно неупућен у новију понуду, ал рецимо да ми изгледају обећавајуће Пилларс оф Етернити, овај нови Дивинити (иако нисам играо претходне наставке), нови Вичер и (првенствено) Вејстленд 2.

Иначе, ја најволим П&Ц авантуре, као и Мехо (хахаха, ово је шала, Мехо заправо не воли П&Ц авантуре), али не знам прави ли се нешто ново по том питању, осим новог Дримфола који ћу свакако да одиграм, мада је питање на шта ће то да личи.

ja sam oduševljen Machinariumom, to ti je P&C.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #3 on: 22-08-2014, 20:40:15 »
Ne znam za point & click, ali čini mi se da ima relativno puno projekata koji pokušavaju da dočaraju Myst, ili, bolje rečeno, ono što je Myst pretendovao da bude - pošto se danas često mogu čuti mišljenja da čitav serijal boluje od lošeg dizajna.

Recimo, Mind: Path to Thalamus. Ili The Talos Principle, za koji je pisao Jonas Kyratzes, što je kod mene uvek plus, ali ne znam dovoljno o igri da bih je stavio na gornju listu. Ili, Vanishing od Ethan Carter, za one koji žele ljudskiju narativnu perspektivu. Pa neki  otkazani projekti, kao što je The Old City...
Dok ima smrti, ima i nade.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #4 on: 22-08-2014, 21:21:40 »
Uh, ima toga podosta, al' da se osvrnemo na glavno.


1. Torment: Tides on Numenera. Apsolutno prvo mesto na listi. Duhovni naslednik moje omiljene igre, Planescapea. Radi ga dosta ljudi koji su radili i na orginalnom Tormentu. Tides and crisis concepts mi deluje veoma obećavajuće. Jedan od pisaca je Partrik Rotfus, koji je zaradio moje imbecilno obožavanje nakon što sam pročitao Ime vetra. Šta čovek više da poželi, osim da igra ispuni moja najveća očekivanja?


2. Pillars of Eternity. Igra koja pokušava da kopira najbolje od Baldurs gate-a. kako ne zagristi ovakav mamac?


3. Witcher 3. Iskreno, ni dvojku nisam odigrao, ali ne verujem da ću biti među retkima koje je razočarala. Ono što me je kod prve igre kupilo je što je CD Project neverovatno verno i uspešno preneo s papira na monitor svet i likove koje je stvorio Sapkovski, a u koje sam se zaljubio čitajući njegove knjige. Mislim da nema sličnog primera u istoriji video igara - sećam se da su Rusi otprilike u isto vreme pokušali da urade Teško je biti Bog i neslavno omanuli.
Inače, osma knjiga sage o Geraltu, koja predstavlja neku vrstu prikvela jer je radnjom smeštena u period između druge i treće, je u štampi, prema infou koji sam dobio. Uz malo sreće, izaći će do sajma.


4. Divinity: Original Sin. zahvaljujući Mehovoj pomoći, ovu igru već imam, ali kako je friško izašla i još je nisam pošteno zaigrao, a imam velika očekivanja, zaslužuje mesto na listi.


5. Wasteland 2. Postapokaliptičnih RPG igara nema mnogo, pa se čitav svet valjda nada da će ovo ispasti dobro. Dodajem svoj glas.


6. Legend of Grimrock. Kec je bio izuzetno prijatno iznenađenje i fino podsećanje na stara dobra vremena. Istina, previše sam mlad da bih se sećao zlatnog doba dungeon crawlinga i bio njegov učesnik, ali važno je da sam spreman da mu iskažem poštovanje i isprobam njegove savremene omaže.


7. Dragon Age: Inquisition. Dobro, sve znam, ali nada ništa ne košta. Ako dobijemo barem pristojnu igru, odigraću je naknadno kako bih bar saznao šta mi je ona veštičara Morrigan uradila sa detetom.


ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #5 on: 24-08-2014, 12:27:17 »
Иначе, ја најволим П&Ц авантуре, као и Мехо (хахаха, ово је шала, Мехо заправо не воли П&Ц авантуре), али не знам прави ли се нешто ново по том питању, осим новог Дримфола који ћу свакако да одиграм, мада је питање на шта ће то да личи.

Pre nekoliko dana je za Windows izašla p&c avantura Detective Grimoire, prethodno na raspolaganju korisnicima iOS uređaja. Kratka, i sa prilično nezahtevnim problemima, ali sa lepom prezentacijom i zanimljivom mehanikom sklapanja rečenica, na Stimu je na trenutnom popustu.

Let's Play
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #6 on: 19-09-2014, 21:00:36 »
Već sam pomenuo na nekoliko drugih tema, ali da zvanično stavim i ovde:

Rebuild 3: Gangs of Deadsville (autor: Sarah Northway)

Rebuild: Gangs of Deadsville Early Access Trailer

Duža, kompleksnija i doteranija inkarnacija serijala Rebuild, strategije o zajednicama preživelih u svetu posle zombi-apokalipse. Prve dve igre su bile potezne, treća omogućava odabir između te varijante i kontrole u realnom vremenu.

Po onome što vidim i čujem, promene mi se uglavnom sviđaju, OSIM prezentacije koja je sada nešto bezazlenija i manje zlokobna - ovde mislim na ilustracije i muziku - a koja je ranije bila TAKO podesna duhu serijala.

Dosta teksta u ovom delu, ali ja sam jedan od onih kojima se to sviđa.
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #7 on: 19-09-2014, 21:16:12 »
Kada smo već kod igara sa mnogo teksta, čekam i Out There: Omega Edition (proširenu verziju za PC jedne fantastične mobilne igre), koji će mnoge dobre duše da podseti na FTL, ali ima tu bitnih razlika, od kojih je jedna značajna: ovde nema borbe.

Ovako je izgledao original:

Official Out There Trailer
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #8 on: 23-09-2014, 00:15:05 »
Još nekoliko projekata mi golica maštu, poput Pathologica (rimejka) - koji je već bio pominjan ovde - i ovog:


Moon Hunters Kickstarter Video

Moon Hunters su projekat kanadskog studija Kitfox Games koji samo što nije završio vrlo uspešnu kampanju na Kickstarter-u - ostalo je još par dana, a budžet je već na preko 300% od traženog (što je bilo 45 hiljada kanadskih dolara).

Ova igra bi trebalo da bude po žanru akcioni RPG sa mogućnošću kooperacije do 4 igrača, po grafici pripadnik pixel-art škole nalik na japanske igre tog žanra, a po ambiciji neka vrsta generatora mitologije, što je deo koji nas najviše zanima, valjda? Po rečima tvoraca, "Legend of Zelda meets Castle Crashers, or maybe, King of Dragon Pass meets Gauntlet" (mada mene ko-op ovde više podseća na Secret of Mana).

Biće na Steam-u, Humble Store-u (bez DRM-a), PS Viti i PS4-ci. Očekivano vreme izlaska: leto 2015. Čekamo. Pratimo. Maštamo.

Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #9 on: 23-09-2014, 12:36:51 »
Da, ja sam bekovao Moon Hunters, dobro mi deluje ta njihova zamisao o tome da tvoje aktivnosti iz jednog prolaska kroz igru oblikuju mitologiju koju susrećeš u narednom, Plus - sjajno izgleda.


U drugim vestima, još par nedelja do Bayonette 2. U to ime, najbolji igrač u Platinumu pokazuje kako se igra kao "eskpert"


Bayonetta 2 Expert Gameplay Showcase

Nightflier

  • Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Posts: 9.844
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #10 on: 23-09-2014, 21:37:19 »
Zna li se makar odokativno kakvi će biti system reqs za novog Witchera i DA?
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #11 on: 23-09-2014, 21:42:53 »
Ne, ali kapiram da DAI neće biti previše zahtevan za razliku od Vičera...

Nightflier

  • Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Posts: 9.844
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #12 on: 23-09-2014, 22:00:21 »
Jos mi se ne menja moja 5850, osim ako ne iskrsne nesto polovno. Stoga, ako ne budem mogao da teram, sacekacu neki ozbiljniji apgrejd moje masine - i taman da izadju DLC-jevi.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #13 on: 12-10-2014, 19:07:04 »
Još:

- Space Pirates and Zombies 2
- NEO Scavenger
- At the Gates

SPAZ 2 je naslednik originalnog SPAZ-a, sa glavnom razlikom da je sada sve u 3 dimenzije (kada kažem "sve" zapravo mislim na kameru). Na Steamu stoji prvi kvartal 2015-e kao vreme kada ćemo moći pristupiti igri, a, kako su Hume i Clifford još davno nagovestili da će igra prvo biti u Steamovom Early Access-u, pretpostavljam da se misli na to. Ima da gradimo brodove od raznovrsnih komponenti u 3 dimenzije!

NEO Scavenger samo što nije izašao iz javno pristupačne bete (verzija 0.99...nešto), a čedo Jona Shafera (glavnog dizajnera za Civ V), At the Gates, potezna strategija i "empire builder" sa divljim varvarskim plemenima iz poslednjih dana Rimskog carstva (take that, Total War: Atila! Boo!  xfrog ) je već duže vreme u fazi promišljanja, dodavanja novih karakteristika i sistema, i usavršavanja, i nemam predstavu kada će to da se privede kraju.

Više o ovim igrama narednih dana.

...

...mada, za početak:

[url=http://www.youtube.com/watch?v=Mj33lrPm_F4#ws]Space Pirates and Zombies 2 Announcement Trailer
[/url]
Dok ima smrti, ima i nade.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #14 on: 14-10-2014, 18:36:31 »
Predlog: da se sve vesti o razvoju nadolazećih igara stavljaju ovde, čisto radi preglednosti, a tema o "Novostima..." da sadrži priče o muško-ženskim odnosima, seksu, neviđenim veštinama raznih čudaka po svetu u savladavanju prepreka u ovom našem voljenom mediju... i, generalnim najavama i dešavanjima iz te oblasti. Naravno, seks je dobrodošao i ovde.

A vi kako hoćete.

Elem, At the Gates je švedski melodični det metal bend, kojeg... uh, ne, pogrešan unos... :oops:

At the Gates je projekat Jona Shafera i njegove kompanije Conifer Games. Potezni "graditelj", varvarska plemena u doba kasnijeg Rimskog carstva. Kasna 2015. (Windows, Mac, Linux), proverio sam. Godišnja doba utiču na ekonomiju igre, resursi mogu da nestanu. U toku ove godine došlo je do jedne velike promene u dizajnu: klanovi su dobili veću važnost. Vaši podanici više neće biti brojevi i statistike, već individue sa željama, sećanjima (recimo, međusobna neprijateljstva) i talentima (nije svako za ratnika ili kovača), poput King of Dragon Pass (ova igra se često pominje u poslednje vreme u nekoliko projekata kao uzor ili inspiracija) ili dolazećih Clockwork Empires. Više psihologije i sociologije, manje aritmetike!


Generalno, poslednjih godinu-dve su slabe po pitanju žanra "graditelja" (city builder, empire builder). Nije da nema igara, ali kvalitet je teže naći. Tako da je pojava ovog (i Clockwork Empires, i Rebuilda 3) više nego dobrodošla.

Slike
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #15 on: 15-10-2014, 06:29:27 »
Joj, nešto nisam siguran da će ovaj predlog zaživeti jer će prvog mene mrzeti da razdvajam, ali pozdravljam inicijativu za uređenjem prostora.
 
Sa druge strane, daaaaaaaaaa, At the Gates se čeka sa ushićenjem! Shafer je bio glavni dizajner na Civ V, pa ima solidnu reputaciju!

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #16 on: 15-10-2014, 06:42:38 »
I da probam...
 
Elem, svet je u gadnoj situaciji - klimatske promene, islamska država, ebola, albanski dronovi nad Beogradom... ali ponekad je dovoljna samo mala doza ultranasilja koreografisana sa Glorijom Gejnor da sve za trenutak izgleda kao da je u redu:
 
Far Cry 4 Trailer - Survive Kyrat

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #17 on: 15-10-2014, 08:27:54 »
Evo, da se i ja priključim novoj inicijativi, S tim što bih predložio, u skladu s imenom teme, da ovde kačimo vesti o igrama od kojih baš baš lično očekujemo dosta, a novosti o igrama čiji razvoj pratimo krajičkom oka, za svaki slučaj, neka idu u staru temu, kako ne bi patila zbog promene politike.


Elem, novi apdejt za Stubove večnosti, u kojem Obsidian pokušava da nas ubedi kako odgađaju izlazak igre jer žele da postignu nebagovito savršenstvo i da su fidbek beta bekera shvatili kao dragocenu pomoć, a ne kao kuknjavu na težak sistem borbe i uspostavljeni sistem atributa zbog koje su morali mnoge stvari da menjaju iz korena. Evo, ja im verujem.  :lol:


http://forums.obsidian.net/topic/68999-update-86-polish-feedback-bugfixing-and-goodies/

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #18 on: 15-10-2014, 09:02:20 »
Pa, kako god da je, bitno je da vreme koje imaju iskoriste kako treba. Da ne zaboravimo - oni nemaju za ovu igru izdavača koji će da im dodatno plati još šest meseci tada na igru (Paradox će samo raditi marketing i distribuciju), dakle, ovo sve je od razvlačenja Kikstarter para i od svojih sredstava, dakle, rezonujem, nisu oni ovo bez veze odlučili. Verujem da žele da postignu najbolje što mogu u tom periodu.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #19 on: 15-10-2014, 09:16:33 »
Definitivno moraju kvalitetno iskoristiti vreme koje im je preostalo. A mislim da će, i pored odlaganja, predstojeći meseci za njih biti trka, a ne ubrzan hod. Teško da su očekivali da će morati u završnoj fazi da rade obimne zahvate u sistem borbe i veće podešavanje i menjanje atributa, koje opet utiče na celu igru... ali, eto, pokazalo se da to mora da se radi, jer su reakcije igrača bile prilično nepovoljne.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #20 on: 15-10-2014, 09:35:11 »
Istorija će pokazati je li to uopšte bio pravi potez. Naime, naravno da deluje kao da je jedno testirati igru sa timom od dvadesetak profesionalnih QA testera a drugo testirati je u divljini, sa gomilom "pravih" igrača. Deluje kao da si u prvoj situaciji ipak izolovan, operišeš u odvojenoj realnosti pa ti i glupe ideje deluju sjajno jer ste svi na gomili i imate vremena da jedni druge uverite u njihovu sjajnost. Deluje kao da si u drugoj situaciji u mnogo boljem položaju jer operišeš sa realnošču.

Ali. Istorija će možda i pokazati da dizajn koji podrazumeva izlazak u susret "prosečnom" igraču zapravo zadržava razvoj igara. Ja sam prilično ubeđen da je, recimo, Šinđi Mikami u toku razvoja Resident Evil 4 igru testirao tako što ju je ponudio fanovima Resident Evil na probu, igra NIKAD ne bi izašla u formi koju smo dobili a koja je redefinisala (ne samo) svoj žanr nego i redovno sedi u vrhu lista najboljih igara svih vremena. Demokracko priklanjanje mišljenju većine ima svoje mesto, naravno, ali ima nnečega i u disruptivnim vizijama individualnih kreatora. U tom smislu, Sojerove originalne ideje za PoE možda su u stvari mogle da potpuno preokrenu filozofiju cRPG-a i poguraju je u svetlu budućnost, a možda ćemo sad dobiti samo pristojan faksimil prošlosti. Ja to ne znam. Ali moguće je.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #21 on: 15-10-2014, 09:59:07 »
Eh, tvoje "moguće je" hita ka tome da postane "ma, sigurno". Već je žrtvovao ideju o expu koji se ne stiče kroz borbu time što je, pod navalom igrača koji su zahtevali exp za ubijene neprijatelje, uvedena ideja Bestiariuma. Dakle, igrači koji stupaju u borbe neće biti nagrađeni za svako ubistvo, ali će biti nagrađeni za svako ubistvo novog čudovišta, čiji će se podaci odma ubacivati u igračev bestiarium. I eto, pojavio se jedan izvor iskustvenih poena koje igrači ne mogu da steknu osim ako se mlate s neprijateljem. Što je hendikep zbog koga se više ne može govoriti o tome da nije važno na koji si način postigao cilj, jer je krajnja nagrada ista. Više nije.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #22 on: 15-10-2014, 10:07:31 »
Pa, dobro, ali ako si igru tako izbalansirao da ovo ne daje neku presudnu količinu XP-a, onda to meni nije toliki problem. Mislim, koliko može različitih stvorenja tu da postoji? Nekoliko desetina, najviše. Dakle, isto tako u nekoj drugoj igri nećeš dobiti XP koji bi ti sledovao od sakupljanja loota po zabačenim delovima mape ali i dalje nemaš problem da rolplejuješ kako si zamislio jer imaš dovoljno XP-a od aktivnosti koje su ti zanimljive i zabavne i to je u redu.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #23 on: 15-10-2014, 10:12:57 »
Eh, nemoj sada da nam glumiš idealistu. Dobro znaš da se RPG (više) ne igra zbog rolpleja, već da bi se sakupio maksimalan broj expirience pointsa.  :lol:  Tužno je što je gosn YES hteo da svojom zamisli RPG vrati rolpleju, ali masa je bila jača.


Ili sam ja samo nezadovoljan jer je ovo bila zamisao koju nisam želeo da vidim ukaljanu kompromisima.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #24 on: 15-10-2014, 10:21:19 »
I jednostavno moram na sopstvenom primeru da ukažem dokle je to došlo. Dakle, u Divinitiju igram s parom koji čine Rendžer i Čarobnica - devojka je lider. Rendžer je u više navrata u igri stavljen pred dijaloške opcije od čijeg izbora je zavisilo da li će lik dobiti karakteristiku "poslušan" ili "buntovnik". Kako su bonusi koje sam dobijao kao poslušnik veoma relevantni za jednog strelca, a renegade bonusi su irelevantni totalno, birao sam odgovore koji nisu bilo ono što bih ja rolpejovo, već ono što mi je trebalo da ostanem poslušni pratilac. Suprotno bi važilo za slučaj da sam igrao thief lika. Onda bih se verovatno iz sve snage trudio da ostanem renegade, ma koliko se to kosilo sa onim što bih ja u pojedinoj situaciji hteo da reknem.


Rolplej je slab u meni.  :cry:

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #25 on: 15-10-2014, 10:22:30 »
 
Eh, nemoj sada da nam glumiš idealistu. Dobro znaš da se RPG (više) ne igra zbog rolpleja, već da bi se sakupio maksimalan broj expirience pointsa.  :lol:  Tužno je što je gosn YES hteo da svojom zamisli RPG vrati rolpleju, ali masa je bila jača.


Ili sam ja samo nezadovoljan jer je ovo bila zamisao koju nisam želeo da vidim ukaljanu kompromisima.

Dobro, ja to gledam iz moje pozicije, dakle pozicije nekoga ko ima previše igara a premalo vremena i kome je zanimljivije da odigra "svoju" priču u RPG-u nego da u igri uradi SVE što je moguće uraditi... Uvažavam da to nije  svačiji pristup.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #26 on: 15-10-2014, 10:24:50 »
Dobro, ja to gledam iz moje pozicije, dakle pozicije nekoga ko ima previše igara a premalo vremena i kome je zanimljivije da odigra "svoju" priču u RPG-u nego da u igri uradi SVE što je moguće uraditi... Uvažavam da to nije  svačiji pristup.

Meho, rolplej je jak u tebi. :)

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #27 on: 15-10-2014, 10:49:08 »
Ali. Istorija će možda i pokazati da dizajn koji podrazumeva izlazak u susret "prosečnom" igraču zapravo zadržava razvoj igara. Ja sam prilično ubeđen da je, recimo, Šinđi Mikami u toku razvoja Resident Evil 4 igru testirao tako što ju je ponudio fanovima Resident Evil na probu, igra NIKAD ne bi izašla u formi koju smo dobili a koja je redefinisala (ne samo) svoj žanr nego i redovno sedi u vrhu lista najboljih igara svih vremena. Demokracko priklanjanje mišljenju većine ima svoje mesto, naravno, ali ima nnečega i u disruptivnim vizijama individualnih kreatora. U tom smislu, Sojerove originalne ideje za PoE možda su u stvari mogle da potpuno preokrenu filozofiju cRPG-a i poguraju je u svetlu budućnost, a možda ćemo sad dobiti samo pristojan faksimil prošlosti. Ja to ne znam. Ali moguće je.

U, da. I ja gledam iz ove perspektive. Zato nikad ne učestvujem u otvorenim beta programima, a u onih par igara za koje bih napravio izuzetak bih iskoristio vreme isključivo loveći bagove i tražeće propuste u balansu. Tokom godina sam čuo nešto vrlo pametnih i pronicljivih zapažanja od strane fanova, i isto toliko totalnih budalaština i kretenizama, dok velika većina ide negde između, ali, kao što Meho reče, sa naglaskom na konzervativnu stranu.

Jedna od igara kojoj posvećujem najviše pažnje u poslednje vreme je Space Pirates and Zombies, koju su kompletno napravila dva tipa, što je zaista nadrealno kada videte kako igra izgleda i šta ima da ponudi. Elem, pre nekog vremena (početkom godine, možda i ranije) najavljen je nastavak, koji će dvodimenzionalni pogled odozgo iz prve igre zameniti sa 3D kamerom. Elem, kada su pitali ta dva tipa zašto projekat tog tipa nije na Kickstarteru, rekli su da ne žele da kompromituju svoju viziju na tom nivou. (Early Access je nešto drugo. Tu već uticaj spolja ne može doći na konceptualnom nivou.) I to je stav koji izuzetno cenim - pogotovo što je tako redak danas - i drago mi je što vidim da nisam jedini. Sa druge strane, razumem zašto mnogi moraju da koriste metode kraudfandinga.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #28 on: 15-10-2014, 11:03:22 »
Da, pogotovo treba imati na umu da su ljudi koji su najskloniji kraudfandingu, early accessu i učestvovanju u javnim betama, najčešće ljudi najskloniji već postojećem predlošku (bilo prethodnom nastavku igre, bilo modelu koji je uzet za osnovu) pa da od njih ni ne treba očekivati da budu preterano otvoreni za nove, nedokazane ideje.

Ali nije da je to sad jasno razdeljena teritorija. Mi svi volimo da su nam igre udobne za igranje, od najbanalnijih stvari (dakle, manipulacije inventarom, snalaženja na mapi ili u inventaru) pa do haj level elemenata (na primer character building u RPG-u gde više volimo da imamo jasnu predstavu o tome šta koji izbor atributa i veština podrazumeva u perspektivi sledećih pedeset sati igranja). Ali s druge strane, udobnost često podrazumeva automatizaciju određenih radnji a onda rizikujemo da igra ostavi utisak da se igra sama za sebe a da smo mi tu samo saputnici. Klasičan primer je kad je Brajen Fargo radio Bard's Tale pre neku godinu, kako se gomila loota koji je daleko ispod nivoa igrača automatski konvertuje u zlato, bez potrebe da se ide u grad i prodavnicu. Fargo je računao da je ovo dobra stvar jer igraču štedi vreme i trud u manipulaciji inventarom, plus putovanje do grada, ali je bio neprijatno iznenađen kada su u prikazima igara ljudi ozbiljno zamerili da igra sama radi stvari iza zavese i da oni imaju utisak da ne usmeravaju sami svoje poteze. Dakle, sve je to metod probe i greške i ni jedna filozofija u dizajnu nije automatski pobednička. Nego se radi pa kako bude.  :lol:

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #29 on: 15-10-2014, 11:22:51 »
Pipav je to posao... pretpostavljam da odgovor na pitanje šta je poželjno automatizovati, strimlajnovati ili sakriti od igrača zavisi od konkretnog slučaja.

Recimo, ako bismo igru merili samo po tome (interfejs, udobnost, balans raznih sistema i elemenata unutar sistema), Torment bi bio ispodprosečna igra... Vaistinu, od svih koji je igraju, koga je briga za to? Raph Koster bi rekao da je Torment slaba "igra", ali fenomenalno "iskustvo". Ja lično nisam toliko rad da stvaram takav raskol unutar jednog fenomena, ali, kako god...

Kada razmišljam o tome, uvek se setim onoga što je Chick rekao:

Quote
Even though Firaxis cannily updated X-Com with XCOM's modernized boardgamish approach, the original X-Com still has its appeal for those of us hardcore enough to suffer the bankruptcy, sudden deaths, loss, and unfolding global apocalypse of an actual alien invasion instead of one carefully engineered for the Best Player Experience.
Dok ima smrti, ima i nade.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #30 on: 15-10-2014, 11:34:31 »
Pa, da, da, dakle činjenica je da ne postoji ništa ni blizu one-size-fits-all pristupu. Konkretan primer X-Com i XCOM je sjajan jer su obe igre na svoj način izvanredne: jedna je jako granularna i podrazumeva menadžment nekoliko baza u isto vreme sa menadžmentom inventara svakog od vojnika na terenu uključujući municiju koju nose, te borbeni siste zasnovan na akcionim poenima; druga daje jednu bazu i lakši menadžment vojnika te dvopotezni borbeni sistem, ali iako je ovo "jednostavnije" to samo znači da lakše razumeš alat kojim raspolažeš, ne i da su nužno taktičko-strateški izazovi zabavniji  u originalu.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #31 on: 15-10-2014, 15:19:11 »
Vodič za Pillars of Eternity, na kome izgleda radi Dark Horse, stiže u prodaju 11. marta naredne godine.
Hm, hoće li samo vodič na pijacu jedanaestog, ili možda još nešto pored njega?



http://forums.obsidian.net/topic/69000-poe-guidebook-by-darkhorse/

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #32 on: 17-10-2014, 09:40:57 »
O jebemu. Natural Doctrine je igra koju sam priorderovo (i trenutno putuje ka meni) pošto je u pitanju ekscentrična japanska taktička RPG igra koju producira čovek koji nam je svojevremeno doneo majestični serijal Patapon. Ali za sada su ocene dosta niske a IGN-ov rivju igru prikazuje kao potpuno pakleno iskustvo, dizajnirano tako da frustrira. Možda mi, naravno, ovo pomogne da istreniram nerve. Možda. Mada sam nekako mišljenja da bi Fire Emblem: Awakening u kežual modu morao da bude zlati standard savremenog taktičkog RPG-a. Eh, videćemo.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #33 on: 17-10-2014, 13:12:34 »
Ovo će verovatno biti zanimljivo prevashodno vlasnicima konzola, ali i mi koji smo na PC-u manje više imali priliku da pratimo razvojni put franšize, ostajemo zatečeni kada pročitamo da će Fable Legends da valja.  :-? :-?


http://www.rpgsite.net/preview/3942-fable-legends-hands-on


Evo malo uobičajeno dosadnih Dragon Age novosti, intervjua, videa, čega god, da se oporavimo od šoka i vratimo u normalu.


http://www.gamebanshee.com/news/114617-dragon-age-inquisition-interviews-3.html

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #34 on: 20-10-2014, 08:18:17 »
Jednoglasno sam odlučio da dalje pisanje o Legend of Grimrock 2 preselim u ovaj topik. Razlog - recenzije i ocene koje dobija igra malog tima su fenomenalne. Čak i ono što je GameFront spočitao igri kao manu meni je vrlina.


http://www.gamebanshee.com/news/114624-legend-of-grimrock-ii-reviews-2.html


Ako se neko ovih ranih jesenjih jutara oseća nostalgično, pravo je vreme da se uz malu pomoć pomoć RPS-a priseti kako je bilo igrati King of Dragon Pass.


http://www.rockpapershotgun.com/2014/10/17/king-of-dragon-pass-retro/


Novi apdejt za Torment: ToN. Čini se da je razvojnom timu zaista stalo da prikupe novac za još jednu oblast, te je period doniranja produžen do 31. oktobra. A izašla je i ToN novela - From the Depts: Gold.


https://www.kickstarter.com/projects/inxile/torment-tides-of-numenera/posts/1021094








Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #35 on: 20-10-2014, 10:13:26 »
Ono što mene u vezi Legend of Grimrock II malo brine (mada nije da će mi to doći na red za igranje u naredne dve-tri godine  :lol: ) je to što se u IGNovom prikazu pominje da su zagonetke koje valja rešavati takve da rešenja mogu da budu maltene bilo gde na ostvru. Mene taj, old skul, pristup pazlingu izluđuje. Poštujem problem koji zahteva naprezanje intelektualnih kapaciteta, tako da znaš da su ti sve potrebne stvari da bi ga rešio na raspolaganju i jedini nedostajući element je tvoja pamet. Ali problem za čije rešavanje elementi postoje NEGDE u svetu igre, bez mnogo rezona kako su se tamo našli, nego se od mene očekuje da nasumično šetkam po svetu i zavirujem ispod svakog kamena - mene to smara. To nema veze sa dedukcijom i čist je primer veštačkog produžavanja trajanja igranja, kao i veštačkog povećavanja težine. Znam da zvučim kao nekakva antiintelektualna copina ali me je jako smorilo što u Ethanu Carteru nema nikakvog rezona za neke od problema koje treba rešiti. Potrebni su ti neki predmeti koje treba negde staviti a to gde se ti predmeti nalaze u odnosu na ta mesta gde ih treba staviti je praktično nemoguće domisliti nekakvom logikom i njihovo pronalaženja i korektna aplikacija su stvar puke probe i greške. Fak det.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #36 on: 20-10-2014, 10:24:11 »
Hm, toga zbilja nije bilo u prvoj igri. Mada je i ona imala bisera. Recimo, svaki nivo je imao, čini mi se, zlatna vrata iza kojih je čekala posebna nagrada. I za svaka je trebalo prokljuviti kako se otvaraju. Ključ od jednih se, recimo, nalazio u trbuhu pauka koji je bio zatvoren u sobi čija bi se vrata otvorila samo ako odmakneš daleko dalje niz hodnik. Dakle, samo ako bi se slučajno vratio nazad i naleteo na tog pauka ili ako bi dovoljno dugo ostao pred zlatnim vratima lupajući glavu kako da ih otvoriš, te on vremenom doluta do tebe, a zatim ako bi primetio da ima nečega u njegovim ostacima u onoj pomrčini, mogao bi da dođeš do nagrade. Glupo.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #37 on: 20-10-2014, 10:36:25 »
Dobro, al to su opcione stvari, koliko te shvatam. Ovo su obavezne.  :cry:

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #38 on: 20-10-2014, 10:43:03 »
Jeste opciono, ali ne mogu nacrtati ogromna pozlaćena vrata nasred zida ći očekivati da mirno prođem pored njih!!!  :cry: :cry:


Hm, autor teksta govori o zagontetkama, ali nisam video da precizira da se radi o zagonetkama čije rešavanje je potrebno da bi nastavio dalje. Možda sam nepažljivo pročitao tekst. Svejedno, ni ja nisam ljubitelj ovakvih problema.


No, u krajnjem slučaju, dok to dođe na red za igranje, već će neko napraviti walktrough.  :lol:

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #39 on: 20-10-2014, 10:54:19 »
Ja sam shvatio da je to baš tako:


Quote
But Grimrock 2 has little patience for fighters who'd rather just smash their way through life. If you want to make it through this school of hard knocks (and occasional sword slashes), you'll have to fancy yourself a bit of a scholar as well. Puzzles seem as common as enemies here, and their solutions are sometimes harder than the stones on Nex.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #40 on: 20-10-2014, 11:13:50 »
Uh, možda se nismo razumeli zbog mog nespretnog izražavanja. Svakako je igra prepuna zagonetki čije rešavanje je potrebno da bi se nastavilo dalje, ali kada u narednom pasusu govori o tom posebnom tipu zagonetki koji podrazumeva da malo ili mnogo lutaš okolo, autor ne kaže izričito da se i njihova vrsta ubraja u ključne. Što znači da ima nešto nade da će one biti opcionog tipa, ali i da je svakako prilična verovatnoća da će sve ostati na nadi.


Tja, mnogo ja ovde pretpostavljam. Imam ortaka koji obožava Grimrock i koji mi je zapravo i ukazao na igru. Ne sumnjam da će ovih dana da je nabavi i krene sa igranjem, pa ću da iskoristim priliku da ga malo gnjavim za pojedinosti.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #41 on: 20-10-2014, 11:18:02 »
Ako se neko ovih ranih jesenjih jutara oseća nostalgično, pravo je vreme da se uz malu pomoć pomoć RPS-a priseti kako je bilo igrati King of Dragon Pass.


http://www.rockpapershotgun.com/2014/10/17/king-of-dragon-pass-retro/

Ja sam igrao KoDP ove godine, tako da me ne vezuje nostalgija; a, kao što kažu i u samom linkovanom tekstu, ne postoji ništa dovoljno slično, tako da je, na neki način, ova igra nenadj*b*va čak i danas. Jedino što je zaista zastarelo je korisnički interfejs, ali i to je rešeno pojavom igre za iOS. Vanvremenski klasik.

"20th-century ethics and morality won't take you to the end of the game" (iz priručnika za igru)
Dok ima smrti, ima i nade.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #42 on: 20-10-2014, 11:26:01 »
A meni je, iz nekog razloga, tekst izazvao želju da ponovo, nakon jedno 11-12 godina, uzmem da igram Spellforce: The Order of Dawn. Neke 2003-2004, kada sam je igrao na ortakovom kompu dok sam studirao, Spellforce je bio osvežavajuća kombinacija RPG-a i strategije, pa i resource managmenta, u koju je, očigledno, bilo uloženo mnogo ljubavi i rada. Na žalost, kad sam bio negde na pola igre je stiglo leto, te sam otišao iz grada na raspust i kasnije se nikad nisam vratio Spelforsu. A mislim da negde još imam njen disk.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #43 on: 20-10-2014, 12:06:28 »
Nego, pored svih mojih kikstarter pustolovina, uspeo sam da promašim Hyper Light Drifter o kojoj Kristijan Donlan nadahnuto piše ovde:


http://www.eurogamer.net/articles/2014-10-15-hyper-light-drifter-exploring-octobers-beta


Igru je moguće priorderovati na ovom mestu za 15 dolara i... mislim... mislim da ću upravo to učiniti:

http://www.heart-machine.com/


Hyper Light Drifter Trailer 1 v02

CorwinM

  • 4
  • 2
  • Posts: 414
  • The ugliest man to have ever crossed the Atlantic
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #44 on: 20-10-2014, 12:13:41 »
Uh, ima toga podosta, al' da se osvrnemo na glavno.


1. Torment: Tides on Numenera


2. Pillars of Eternity


3. Witcher 3

7. Dragon Age: Inquisition


Sve ovo i Mount&Blade: Bannerlord.
There are no desperate situations, there are only desperate people.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #45 on: 21-10-2014, 02:35:21 »
... At the Gates se čeka sa ushićenjem! Shafer je bio glavni dizajner na Civ V, pa ima solidnu reputaciju!

Ovde samo moram da dodam da mnogi fanovi strategija nemaju visoko mišljenje o osnovnoj, "vanila" verziji Civ-a V. Pored toga, do skoro su mnogi zamerali Šejferu da nema šta konkretno da pokaže i posle više od godinu dana razvoja, ali pre neki dan je ovo objavljeno na Jutjubu:

https://www.youtube.com/watch?v=Do-RQpQ3rDI

U drugim vestima, Stardock je početkom meseca pustio u Rani prometTM igru Sorcerer King. Potezna, 4X, "asimetrična" strategija, sa šarmantnom grafikom ("asimetrična" znači da ne postoji ravnopravna podela moći među stranama, slično kao u AI War, gde je neprijatelj užasno mnogo jači od igrača na početku). Ovo bi moglo da dovede do zanimljive situacije u kojoj se igrač oseća kako su se osećali Gandalf i kompanija suočeni sa Sauronom i njegovim lakejima. S druge strane, Stardock je sa Elemental dokazao da se ne snalazi najbolje u fantazijskom okruženju, što su morali da vade sa sledeće dve igre, ali one su delo Dereka Paxtona, dok je prvu predvodio Brad Wardell, a ja sad nisam siguran ko od njih dvojice vodi glavnu reč u ovom novom projektu? Možda neko treći?
Dok ima smrti, ima i nade.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #46 on: 21-10-2014, 08:22:49 »
http://www.play-mag.co.uk/news/ps4-news/cd-projekt-red-has-really-got-it-in-for-assassins-creed/


Kratak intervju sa Stenom Džastom, koji ponavlja nešto što je odavno najavljeno, ali što mi je svejedno veoma važno. Iako će biti open world igra, Witcher 3 neće imati besmislene kvestove koji služe samo da produže njeno trajanje, tipa sakupi 25 lala i 50 ljubičica ili odnesi mojoj sestri koja se udala za bogataša u gradu pismo od tetke iz susednog sela. Naprotiv, namera im je da veći broj sporednih kvestova bude povezan sa glavnom pričom. Držimo im fige da uspešno ostvare svoje namere.

mac

  • 3
  • Posts: 12.843
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #47 on: 21-10-2014, 09:38:30 »
Hm, ako je side quest, zar mu po definiciji nije da otegne igru?

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.808
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #48 on: 21-10-2014, 09:40:34 »
Hel nou. Side quest samo znači da taj quest nije neophodno završiti da bi se video kraj narativa u igri. Ali ne znači da ne može smisleno da doprinese narativu.

neomedjeni

  • 3
  • Posts: 4.605
Re: Igre koje najviše očekujemo
« Reply #49 on: 21-10-2014, 09:45:54 »
Ja volim da kažem (lažem, ovo sam tek sad smislio) da su side questovi tu da obogate/oplemene igru.