Author Topic: 50 godina filmskog hita u srpskoj kinematografiji 1969-2019, Marina Fafulić  (Read 318 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Rade2

• 2
Кnjiga 50 godina filmskog hita u Srpskoj kinematografiji 1969-2019, u izdanju Filmskog centra Srbije, zanimljiva je kako za filmofile, tako i za one koji se filmom bave praktično/umetnički ili teorijski, jer fenomen domaćeg filmskog hita analizira najpre sa teorijskog aspekta – kroz definiciju i nastanak filmskog hita, istorijski razvoj produkcije hitova i odlike savremene produkcije, a potom i sa onog praktičnog i mnogo zanimljivijeg, kroz konkretne primere. U ovoj knjizi, mnogi će moći da pronađu proverene informacije o svojim omiljenim domaćim filmovima kao što su osnovni podaci o filmu, osvojene nagrade i kratka analiza filma. Takođe, hronološki pregled produkcije najvećih domaćih hitova nudi i obilje informacija koje su relevantne za razvoj domaće proizvodnje igranih filmova.
Pročitao sam ovu knjigu i uglavnom sam zadovoljan mada imam i malu zamerku. Nekoliko filmova koji ispunjavaju kriterijume filmskog hita, odnosno broj gledalaca u redovnom bioskopskom prikazivanju veći od 100 000 gledalaca, uopšte nisu obrađeni u ovoj knjizi (Točkovi 1999, Čitulja za Eskobara 2008, Biser Bojane 2017 i Lavirint 2002). Ne znam da li autorka knjige ima neku ličnu averziju prema ovim filmovima, ili je jednostavno zaboravila da ih stavi, ili ih jednostavno nikada nije gledala pa ih zato nije obradila ali u svakom slučaju ja sam razočaran. Nadam se da će ova greška biti ispravljena u nekon narednom, dopunjenom izdanju ove knjige.