Ove nedelje se bavimo najnovijim izdanjem austrijske etikete Boomslang Records koja je poslednjih godina na svet donela nekoliko vrlo prijatnih albuma iz domena te neke „klasične“ avangarde, odnosno muzike koja spaja vrlo dosledno atonalnu, cerebralnu kompoziciju sa slobodnom improvizacijom i istraživanjem teksturalnih i generalno nestandardnih svojstava standardnih instrumenata.
Philip Zoubek Trio Extended: Mirage se svakako uklapa u ovu deskripciju sa svojom interesantnom sekstet-postavom, kristalno čistim studijskim zvukom i kompozicijama koje su pune incidenata i energične zajedničke svirke izvan svakog žanrovskog formata ili harmonske preskripcije. Naravno, fer je prepoznati da se Mirage smešta u tu neku ipak dobro poznatu nišu između akademske kompozicije dvadesetog veka, kamerne improvizacije i slobodnog, najslobodnijeg džeza, takoda ne pričamo o nekoj reinvenciji muzike kao takve, no Zoubek i njegovi saradnici ovde pružaju mnogo razloga da slušalac bude zadovoljan.
Philip Zoubek je Austrijanac, rođen 1978. godine u Tulinu, sa mladalački interesovanjem za džez i klavir a koje ga je prvo odvelo u Beč gde je učio pod Reinhardom Mickom da bi od 2000. godine on migrirao u epicentar nove muzike, Keln. Tamo je studirao sa Hansom Lüdemannom pa onda dobijao stipendije, nagrade i od 2020. godine ima stalno nameštenje u Evropskom centru za džez i savremenu muziku u Kelnu. Zoubek je već od 2017. godine aktivan kao organizator i radio je seriju koncerata Facetten u Kelnu, a kao muzičar navodi da je nastupao po evropskim festivalima (Beč, Luksemburg, Berlin, Ulrichsberg…) ali u Kini na GetItLouder festivalu u Pekingu i Šangaju. Osnivač je Kelnskog kolektiva za improvizaciju i savremenu muziku Impakt koji je 2013. zamišljen kao okupljanje (u to vreme desetak) improvizatora mlađe generacije a danas su to prilično ugledna imena, jelte, srednje generacije na jednoj od najvibrantnijih scena nove muzike na svetu – i većna članova ovog seksteta sebe ubraja u Impakt. Zoubek je, navodi u svojoj biografiji, sarađivao sa svetski poznatim muzičarima (od kojih su neki i našoj publici dobro poznati) kao što su Tony Buck, Frank Gratkowski, Wilbert de Joode, Thomas Lehn, Paul Lytton, Franz Hautzinger, Louis Sclavis i Tom Rainey, a Philip Zoubek Trio je osnovan 2016. godine u naporu da se osmisli jedan originalni pristup klasičnom formatu kontrabas-bubnjevi-klavir. Pored Zoubeka u njemu svira i bubnjar Dominik Mahnig, Švajcarac sa ekstenzivnim iskustvom sviranja u domenu džeza i nove muzike i brojnim saradnjama sa jakim imenima kao što su Mark Dresser, Simon Nabatov, Frank Gratkowski, Tamara Lukashewa. Mahnig je učio udaraljke od jedanaeste godine, notabilno u Kelnu, a neki od profesora su mu bili Gerry Hemingway, Frank Gratkowski i Steve Coleman, nadobijao se silnih nagrada i svira u raznim postavama.
Kontrabasista David Helm je i sam deo vibrantne kelnske scene a njegovi su koreni, iako je akademski obrazovan izvođač na velikom instrumentu, u pank roku, koji je usledio nakon prvih muzičkih iskustava pevanja u dečijem horu. Helm ima više od sedamdeset izdanja iza sebe sa raznim postavama, kelnsku Džez nagradu koju je dobio 2019. godine, ali, pored karijere improvizatora i, jelte, „novomuzičara“ i paralelni život kao singer-songrajter Marek Johnson.
Philip Zoubek Trio ima iza sebe već tri albuma ali su za Mirage u postavu dodali još troje muzičara i dramatično proširili paletu zvuka, a što je zatim proširilo i Zoubekovu viziju šta muzika ove ekipe zaista može da bude. Otud je ovaj album, pa, podaleko od džeza kao takvog i njegove tragove čuva možda najviše u povremenim šarmantnim duvačkim bravurama saksofoniste Leonharda Huhna. Huhn, koji ovde svira razne saksofone i klarinete je jedan vrlo svestran i radoznao improvizator i eksperimentator – ovogodišnji album, The well electrified saxophone mu je procesija izuzetno eteričnih istraživanja kombinacije saksofona i glasa, moduliranih u realnom vremenu – i odlično se uklapa u vrlo apstraktan zvuk seksteta koji uprkos toj apstraktnosti vrlo programski nastoji da održi i toplinu koju biste prepoznali u nekoj tradicionalnijoj džez muzici.
Ovome pomaže i dodavanje dva violončela u postavu. Jedno svira Elisabeth Coudoux, jedna izuzetno zaposlena improvizatorka koja je studirala u Drezdenu i Kelnu i proputovala Evropu, Aziju, Ameriku pa i Afriku sa silnim projektima u kojima učestvuje (uključujući, recimo, Kelnski kvartet Petera Evansa). Drugo svira tajvanska perkusionistkinja Shiau-Shiuan Hung, mada je njen primarni instrument na ovom albumu ipak vibrafon. Hungova je izuzetno iskusna muzičarka sa bazom u Kelnu i velikim brojem nastupa po nemačkim i evropskim festivalima, te saradnjom sa savremenim kompozitorima kao što su Marco Momi, Franck Bedrossian, Isabel Mundry, Michael Edwards, Peter Ablinger, Mark Andre i Pierluigi Billone.
Zoubekove kompozicije na ovom albumu su pune tenzije. Ovo je kompleksna muzika ne toliko jer su aranžmani prepuni detalja i traju dugo – najduža kompozicija ima osam minuta ali dobar broj komada je ispod četiri – nego jer pijanista ovde namerno ide na ritmičke obrasce koji nemaju tradicionalan tempo. Ritmovi ovde više zvuče kao incidenti, zajednički udarci ansambla u svoje instrumente, i mada tvore ponavljajuće celine, sa prebrojivim notama, sasvim namerno su formatirani kao neintuitivni, pa i „neprirodni“, ako hoćete. Ovo odmah uspešno resetuje očekivanja slušaoca koji brzo biva uvučen u muziku na ime njene uzbudljive nepredvidivosti i izražene discipline u izvođenju.
Mirage dakle nije ni blizu nekakve haotične, neuredne muzike koja lomi poznate formate na silu. Ovo je, naprotiv, vrlo tvrdo napisana ploča kompozicija čiji ritam i tekstura zahtevaju ekstremnu posvećenost i pažnju muzičara. Harmonski, ovo je takođe varljivo jednostavan program sa atonalnim grupama nota koja tvore jasne, logične celine i česte doziv-odziv strukture što nose kompozicije napred snažnim, energičnim ponavljanjima i varijacijama.
Zoubek ovde svira preparirani klavir i sintisajzer, i na Mirageu nećete čuti klasična džezerska fraziranja pa ni klasične harmonije. Klavir je tretiran kao perkusionistički instrument, vodeći ostatak ansambla kroz procesije udaraca i šarmantnih krešenda koja se ne oslanjaju na ekstremnu ekspresiju kako to neretko u novoj muzici ume da bude slučaj, već su logični pančlajni ovih možda neprirodnih ali suštinski LOGIČNIH kompozicija. Sintisajzer daje muzici nešto više teksture i atmosfere, dopunjujući topli zvuk violončela koja, zajedno sa saksofonima i klarinetima albumu donose najveći deo onog što biste definisali kao njegovu džez dimenziju. Improvizovanja na ovim instrumentima donose duhovita, šarmantna intermeca u muziku koja je inače veoma cerebralna i pointilistički agresivna, ovaploćujući se u ritmičkim udarima i hrapavim teksturama.
Mahnig na bubnjevima i Hungova na vibrafonu suštinski daju ovom albumu najviše njegovog karakera. Kada je muzika prevashodno zasnovana na perkusionističkim gestovima – koji ne moraju tvoriti tradicionalni ritam i više su usredsređeni na sam kvalitet zvuka i energfiju udaraca – onda ljudi čija je profesija udaranje u instrumente imaju presudnu ulogu. Njih dvoje uspevaju da albumu daju i njegove najapstraktnije zvukove pored toga što iz prvog plana predvode njegove ritmičke iskaze, nudeći snažnu, konfrontativnu ali ne prenaglašeno agresivnu zvučnu i muzičku sliku.
Boomslangov pres riliz pominje „kaleidosksopski“ kvalitet na ovom albumu, sa mnogim bojama koja izranjaju ispred vas i stapaju se jedne sa drugima. Ovo je sasvim pristojan opis iskustva koje imate sa Mirageom, a kome vrlo čist, a dinamiča studijski snimak i miks daju potrebne atribute da postigne svoj cilj. Ploča koju treba umeti slušati, da, ali koja će vam, kada budete umeli, dati mnogo lepih, kinematskih trenutaka:
https://boomslangrecords.bandcamp.com/album/mirage