Inace, jedna od neobicnijih pesama koje sam cuo u poslednje vreme je povratnicki singl jedne od mojih najdrazih grupa Mizar. Zove se `Pocesna strelba` i moze se lagano naci na netu u mp3 formatu. Posle njega je usledio singl `Juda` kao najava nove Mizarove ploce, povodom koje je Mizar navodno bio u kontaktu sa Michael Girom iz The Swans.
Za rookieje evo malog pregleda o kome govorim:
Mizar
(Skoplje, Makedonija)
--------------------------------------------------------------------------------
Biografija
--------------------------------------------------------------------------------
Prvobitna ideja i koncepcija grupe nastala je još 1981. godine u glavama gitariste Gorazda Čapovskog (rođen 1965. u Skoplju) i pjevača Gorana Tanevskog. Po arapskom predanju Mizar je zvijezda nade, vodilja kroz pustinju koja putnicima pomaže da se ne izgube. Na starogrčkom Mizar znači mržnja, a na latinskom posmrtni odar.
U početku su radili kao rock orijentiran bend, a 1985. godine su promjenili stil i pod nazivom Mizar drugo otkrovenje ponudili muziku zasnovanu na staroslavenskom pojanju, makedonskom folkloru, bizantskoj tradiciji i dark zvuku. U to vrijeme s njima je radio basist Goran Trajkoski koji je početkom osamdesetih predvodio perspektivnu skopsku grupu Padot na Vizantija.
Prvi veći uspijeh, pod imenom Mizar, grupa je postigla 1987. godine na Omladinskom festivalu u Subotici kada je po glasovima žirija podijelila prvo mjesto s grupama KUD Idijoti, Grad, Tužne uši i Indust bag. Koncertni snimci njihovih pjesama "Gradot e nem" i "Zlatno sonce" uvršćeni su na kompilaciji "Omladina 87. - Najbolji uživo". Zatim ih je Trajkoski napustio i on je kasnije pokrenuo sastav Anastasia.
Debi LP "Mizar" snimili su u postavi Goran Tanevski, Gorazd Čapovski, bubnjar Boris Georgiev, basist Sašo Krstevski i klavijaturistkinja Katerina Veljanovska, a produkciju je radio Goran Lisica - Fox. Pored njihovih pjesama, na ploči se nalazi i obrada narodne "Zajdi zajdi", pod nazivom "Zlatno sonce". Tokom 1988. godine Tanevski i Čapovski su boravili u Londonu pokušavajući zainteresirati izdavače za svoju glazbu. Sljedeće godine uradili su glazbu za kazališnu predstavu "Ravi" redatelja Ljubiše Georgijevskog.
Drugi LP "Svajt dreams", objavljen 1991. godine, donio je neobičnu obradu "Sweet dreams" sastava Eurythmics, obradu narodne "1762" i pjesmu "Dom" Riste Vrteva (Arhangel) koji je svojevremeno bio član Mizara (za vrijeme Prvog otkrovljenja). Likovno rješenje omota, ukrašenog narodnom šarenicom, jasno ukazuje na ono što nudi ploča koju su snimili Čapovski, Tanevski, basista Ilija Stojanovski, bubnjar Žarko Serafimovski i klavijaturist Vladimir Kaevski. Gostovali su Mefo Ismail (zurle, tapani), bubnjar Zoran Spasovski (ex Aporea, a kasnije Anastasia), Sašo Gigov (vokali) iz sastava Kleržo, trio Kučkovke i orkestar Biljana iz Ohrida.
Krajem 1991. godine grupa je prestala s radom. Tanevski se posvetio organizaciji koncerata, Kaevski je obnovio svoj sastav Cyborg, a Čapovski je otišao u Australiju gde je u siječnju 1993. godine osnovao sastav Kismet nastavljajući se na rad grupe Mizar. Čapovski u Kismetu pjeva, svira gitaru, zurle i gajde, a s njim su bili Metodi Kundevski (bas i klavijature), Peco Kazanovski (bubnjevi) i John Norton, buzuki i gajde. Oni su svoju muziku nazvali post dark wave, a fuzionirali su makedonski melos, industrijske ritmove i elektronske zvukove. Nakon izdavanja nekoliko albuma, Čapovski se u kolovozu 1999. godine vratio u Makedoniju i nastavio rad sa sastavom Kismet koji uz njega čine Ilija Stojanovski (bas) i Stefan Popović (bubnjevi). Oni su inicirali snimanje diska "Tribute To Mizar" (Avalon 2001.) na kome su pjesme ove grupe obradili alternativni sastavi iz Makedonije: Den potoa, Siniac, Music Makers, Ataraxia, No Name Nation, Majakovski, Brainless Genius i drugi.
Godine 1997. na makedonskom tržištu se pojavila kompilacija Mizara pod nazivom "Svedožba", a materijali su na CD prebacivani s vinilnih izdanja. CD sadrži kompletnu debi ploču, sedam pjesama s druge i koncertne snimke dvije ranije neobjavljene pjesme "Ćifte čamče" i "Samo eden mig". Vladimir Kaevski je objavio tehno CD "B.O.R.G." (Profundus 1999.). Skopska izdavačka kuća Lithium Records je početkom 2003. godine na diskovima reizdala prve dvije ploče Mizara, dopunivši ih ranije neobjavljenim demo i koncertnim snimcima. U Hrvatskoj te diskove distribuira Dallas. Sašo Krstevski, bivši basist Mizara preminuo je 2001. godine od raka.
2002. godine rađa se ideja o ponovnom okupljanju grupe Mizar. Uskoro se sastaju pod nazivom "MIZAR - Treće otkrovljenje", ovaj put u velikoj postavi sa svima koji su u različitim fazama dolazili i odlazili u Mizar. Planirano je okupljanje radi spektakularnog službenog oproštaja. Početkom 2003. izdaju singl "Počesna strelba" koji za vrlo kratko vrijeme ruši sve rekorde popularnosti i do danas je proglašena najboljom makedonskom pjesmom nastaloj nakon raspada Jugoslavije.
Svi pojedinačni projekti članova Mizara (Anastasia, Kismet i Arhngel) zamrznuti su za vrijeme Počesne strelbe Mizara. Spektakularan koncert s mnogim gostima je održan 30.05.2003. godine u davno rasprodanom skopskom Sportskom centru Kale (6000 ljudi).
--------------------------------------------------------------------------------
Diskografija
--------------------------------------------------------------------------------
"Mizar" (Helidon 1988.)
"Svjat dreams" (Dallas / Amarcord Records 1991.)
"Svedožba" (Promo Siemens 1997. kompilacija)
"Počesna strelba" (singl, 2003.)
--------------------------------------------------------------------------------