Author Topic: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.  (Read 7464 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Aleksa Topuzić

  • 2
  • Posts: 209
REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« on: 18-04-2020, 22:21:30 »

Sasvim slučajno mi je palo na pamet da potražim ovo na forumu, i vidim da nema ništa. Možda je ovo minut do 12 objava, ima 22 dana do isteka roka, ali neka je na forumu koji se bavi (i) pisanjem fantastike.
Dakle:


Osmi regionalni festival fantastične književnosti REFESTICON 2020 raspisuje konkurs za kratku priču na temu “Ilirsko kraljevstvo”
Propozicije konkursa:
1.Tema konkursa je drevno ilirsko kraljevstvo;
2.Na konkurs se mogu slati samo neobjavljene priče (epska ili naučna fantastika, fantazija, horor);
3.Potrebno je da se radnja odnosi na osobu, događaj, mjesto, motiv ili period ilirske vladavine na prostorima Balkana, a može se odvijati u prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti;
4.Priče mogu biti na crnogorskom, srpskom, hrvatskom ili bosanskom jeziku, dužine od 3 do 8 stranica;
5.Tekst treba poslati isključivo elektronskom poštom na adresu refesticon@gmail.com i to u Word-u (font Arial, veličina 12) sa naslovom, imenom i prezimenom autora/autorke, kratkom biografijom (do 300 riječi) i kontakt podacima;
6.Jedan autor/autorka može poslati samo jednu do sada neobjavljenu priču u bilo kojoj formi za čije autorstvo i odgovara;
7.Autor/autorka dostavljanjem priče prihvata uslove konkursa i pravila festivala o objavljivanju priče;
8.Krajnji rok za slanje priča je 10.5.2020. godine;
9.Odabrane priče se ne honorarišu i ne dodeljuju se nagrade za najbolju;
10.Izbor pristiglih priča će obaviti međunarodni žiri, dok će rezultati biti objavljeni prije održavanja festivala;
11.Autori/autorke čije priče budu objavljene biće pozvani da učestvuju na festivalu;
12.Odabrane priče će biti objavljene u zbirci ''Ilirsko kraljevstvo'' koja će premijerno biti predstavljena na 8. Regionalnom festivalu fantastične književnosti REFESTICON 2020, koji će se održati u junu u Bijelom Polju, u Crnoj Gori.

Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #1 on: 18-04-2020, 22:26:54 »
Šta je ta ilirska vladavina? Zna li se od kad do kad je bila, koji prostor obuhvatala?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Aleksa Topuzić

  • 2
  • Posts: 209
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #2 on: 18-04-2020, 22:34:27 »
Ne zna se previše o njima, prvo pominjanje Ilirskog kraljevstva kao neke jedinstvene države je bilo 250pne. a pominje se do 167 pne. kad ih zauzimaju Rimljani. Teritorija koju su ilirska plemena naseljavala...pa, bilo ih je u svim teritorija koje odgovaraju državama nastalim od bivše SFRJ, i još u Albaniji.
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #3 on: 18-04-2020, 22:38:50 »
dakle piše se o bilo čemu u predrimsko doba?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Aleksa Topuzić

  • 2
  • Posts: 209
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #4 on: 18-04-2020, 22:41:57 »
O bilo čemu, sve dok su junaci u toj priči Iliri, tako sam ja shvatio.
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #5 on: 18-04-2020, 22:49:48 »
Ne maltretiraj čoveka, znaš i sam da nema dva istoričara koja će se složiti oko toga...
Drugim rečima, kad arheolog zagrebe zemljište na našim prostorima i nađe nešto otprilike iz tog doba, a nema pojma šta je, sigurno je u pitanju ostatak nekog Ilirskog plemena...
Nešto poput slobodne teme na našoj Radionici...  :)

Mica

Aleksa Topuzić

  • 2
  • Posts: 209
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #6 on: 18-04-2020, 22:54:05 »
Tačno tako sam i ja razumeo - slobodna tema: sme alternativna istorija o nekakvoj državi Ilira koja postoji i danas, sme o Ilirima koji osvajaju Sunčev sistem hiljadu godina od danas, sme epska fantastika koja popunjava praznine među ovim stvarnim istorijskim izvorima (kojih ima onoliko, misli, tih praznina)...SF/EF/Horor i Iliri.
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #7 on: 18-04-2020, 22:58:15 »
ako sme sve to što onda postoji ta reč "iliri" uopšte?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Aleksa Topuzić

  • 2
  • Posts: 209
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #8 on: 18-04-2020, 23:06:24 »
Čini mi se da vi mislite da ja organizujem taj konkurs, i postavljam uslove, a ja samo širim priču o zbirci u kojoj je moguće biti objavljen :)
Pojam "Iliri" nije izmišljotina, označava skupinu manje ili više povezanih plemena koja su naseljavala ove prostore, a o kojima pišu i antički istoričari; bolje dokumentovani su ti delovi kad se oni susreću sa Rimljanima (npr. Batonov ustanak), ali ponavljam, o njima nema baš mnogo. Ne pomaže činjenica da nisu imali svoje pismo. Ako me pitate zašto je to opskurno pleme predmet konkursa - to je više pitanje za organizatora.
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #9 on: 18-04-2020, 23:07:08 »
ma video sam odmah da si samo preneo vest, ali kao donosilac vesti, nemamo koga drugog da ispitujemo.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Aleksa Topuzić

  • 2
  • Posts: 209
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #10 on: 18-04-2020, 23:12:57 »
Ja sam rekao koliko sam znao: dosta slobodno postavljena tema, ja ću slati svoj uradak, ako želi još neko, nek' navali.
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 8.747
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #11 on: 18-04-2020, 23:24:38 »
Sto bi bilo da je Batonov ustanak uspio
Da ga nisu zarobili i poslali u italiju...a njegove desetkovali
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Aleksa Topuzić

  • 2
  • Posts: 209
Re: REFESTICON 2020 - konkurs za kratku priču.
« Reply #12 on: 28-02-2021, 21:52:16 »
Nova godina - novi Refestikon

Propozicije konkursa za autore iz regiona: 
1.Tema zbirke Virus 21;
2.Na konkurs se mogu slati neobjavljene priče iz žanra fantastike;
3.Potrebno je da se kao motiv obradi virus, a radnja se može odvijati u prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti;
4.Priče mogu biti na crnogorskom, srpskom, hrvatskom ili bosanskom jeziku, (priče na slovenačkom i makedonskom ćemo prevesti u saradnji sa autorima);
5.Preporučena dužina priče od 3 do 8 stranica, u Word-u (font Arial, veličina 12);                           
6.Priču treba poslati isključivo elektronskom poštom na adresu refesticon@gmail.com i to sa naslovom, imenom i prezimenom autora/autorke, kratkom biografijom (do 300 riječi) i kontakt podacima;
7.Jedan autor/autorka može poslati jednu priču za čije autorstvo i odgovara;
8.Autor/autorka dostavljanjem priče prihvata uslove konkursa i pravila festivala o objavljivanju priče;
9.Rok za dostavljanje priča je 20.5.2021. godine;                             
10.Odabrane priče se ne honorarišu i ne dodeljuju se nagrade za najbolju;                                 
11.Izbor pristiglih priča će obaviti međunarodni žiri, dok će rezultati biti objavljeni prije održavanja festivala; 
12.Autori/autorke čije priče budu objavljene biće pozvani da predstave priču u skladu sa programom festivala i aktuelnom zdravstvenom situacijom; 
13.Odabrane priče će biti objavljene u zbirci ''Virus 21'' koja će premijerno biti predstavljena na 9. Regionalnom festivalu fantastične književnosti REFESTICON 21, koji će se održati u Bijelom Polju.
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.