Author Topic: Владимир Лазовић, "Соколар" (сабране приче)  (Read 25153 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

varvarin

• 5
  • 3
Počeo sam da čitam u autobusu, prekinuo kad se dokotrljao do poslednje stanice, stigao kući, preskočio večeru i nastavio. Ako je ostatak priča u Zbirci na nivou Velikog vremena, dobiću mnogo više nego što sam očekivao. Veoma veoma pitko i ni na momenat dosadno pisanje. Izgleda da sam decenijama neopravdano ignorisao domaće fantastičare.

Kolega Neomedjeni, prvo, hvala na ekspresnim utiscima.
Drago mi je da se priča tako čita i danas.  Sigurno je da nisu sve priče u zbirci istog kvaliteta kao VELIKO VREME. To tako mora.  :mrgreen:   Doduše, ima jedno pravilo (ja sam ga čuo od Bobana prvi put, davno, i  tačno je): Ako vas u nekoj zbirci trećina priča oduševi, trećina dopadne a trećina uopšte ne dopadne... zbirka je opravdala postojanje.

Ako ostvarim ovu formula, biću vrlo zadovoljan.

I, da: Ako nekog nešto zanima o pričama, pitajte slobodno.

varvarin

• 5
  • 3
Pošto je ovo trenutak za prisećanja, samo još malo.  :lol:

Pre izvesnog vremena, na jednom sajtu ljubitelja fantastike (ne na ovom!) čitam sledeću diskusiju među članovima.
Prvi kaže, otprilike: Ima neka priča u kojoj Srbi prave atomsku bombu. Svi s kojima sam pričao kažu da je priča baš dobra, pisao je neki Lazović, ali ja tu priču nigde ne mogu da nađem...
Drugi odgovara: I ja sam čuo dobre stvari o tom Lazoviću, ali nisam čitao ništa od njega, ne mogu da pronađem...

Braćo i zemljaci, evo knjige, najzad. Tu ima i kako su Srbi pravili bombu, i kako je mogao ispasti Prvi srpski ustanak, i kako su mač i magija izgledali kod nas...
Moji saborci znaju šta u knjizi ima.  Voleo bih da knjiga stigne do mlađih čitalaca. Da vidim da li funkcioniše.

neomedjeni

• 3
Znači, stari štos sa stavljanjem najbolje priče na početak zbirke?  :lol:

Upravo sam pročitao priču o pravljenju atomske bombe, dobra je. Voleo bih da joj je pridodato treće mesto zbivanja, pored Apisove kuće i broda na moru, nešto vezano za Bosnu - tako bi poslednji pasus bio još efektniji. Ali funkcioniše i ovako, dovoljno da ubedi čitaoca da je ovako nešto možda moglo da se desi, a na tome se zasniva pola uspeha alternativne istorije.

Preko duge mi se, jednostavno, subjektivno ne sviđa, verovatno zato što je priča prekasno stigla do mene i što su mi nordijski bogovi pomalo dozlogrdili, ima ih na sve strane, u književnosti, stripu, filmu... Ali bih rado postavio jedno pitanje u vezi te priče - ako se na Odinovoj strani bore ratnici stradali u borbi, šta će tu Miroslav?Osim ako u vezi njega nije namerno napravljen izuzetak da bi priča uopšte mogla da bude ispričana?

scallop

• 5
  • 3
A, ako je i Miroslav poginuo u borbi?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

neomedjeni

• 3
Pa, nije. Osim ako to nisam prilikom svog prvog čitanja nekako prevideo. Ali čak i Gvozden, dok na brodu razmišlja o svom bratu, kaže kako nekako oseća da je još uvek živ. Za drugove je samo zaspao i ne mogu da ga probude.

varvarin

• 5
  • 3
Miroslav se umro  (smrzao se ?)  na straži, bar u ovom našem svetu. (U onom paralelnom, potražio je Fenrija...)
Recimo da je smrt na straži dovoljna za Valhalu...  :lol:

Čini mi se da ima nešto kao... da drugovi znaju da Miroslava vise neće ptobuditi.

Ali on nije ni u Valhali. On je novi Fenrijev čuvar, negde u podzemlju...

neomedjeni

• 3
Recimo da je smrt na straži dovoljna za Valhalu...  :lol:

Tu sam bio u nedoumici, da li je ono na kraju u našem svetu smrt od smrzavanja ili neka vrsta transa iz koga nema buđenja. I po pitanju toga da li autor smatra da je to za Valhalu ili se Miroslav zadesio na pogrešnoj strani i zbog toga je, a ne samo zbog svog odbijanja prorečene sudbine, imao priliku da deluje.

Hvala na odgovoru.  :)

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Drago mi je da je konačno izašla  xcheers . Bobane, kad budeš svraćao u NS, ponesi mi jedan primerak.
Tajno pišem zbirke po kućama...

varvarin

• 5
  • 3
Bilo je veliko  zadovoljstvo videti na promociji ljude koje dugo nisam video.
A bilo je i darivanja: Dobio sam od grupe ilustratora i strip  - crtača:   figuru viteza  (!), lep strip, i jednu sliku.
Slika zaslužuje komentar.

Zoran Stefanović ispričao je da postoji razrađen scenario za epizodu stripa , možda i dve... stripa koji nikada nije dovršen. Glavni junak stripa je pukovnik Vladimir Lazović (!), oficir kraljevske jugoslovenske vojske, koji 1938. vodi supertajni ogranak obaveštajne službe - i u svom podzemnom štabu ispod Tašmajdana planira operacije protiv nacističkih agenata... i nečistih sila!
Elem, na slici je pukovnik Vladimir Lazović. Autor slike je Lazo Sredanović.   xcheers

Kimura

• 4
  • 3

E, nije tako: ja sam pročitala po jednu iz svake celine i sve su veoma dobre.

neomedjeni

• 3
Ali moja teza će biti pobijena samo ako su bolje od Velikog vremena.  :lol:

Ja sam juče iskoristio neradan dan, pa sam stigao čak do sajberpanka/kiberpanka/kako god da se izgovara. Što verovatno znači da mi se generalno dopada ono što čitam. Golo sečivo je prizvalo uspomene i nova pitanja. Jasno je da je Gibson bio uzor, ali da li je na nastanak ove priče kojim slučajem uticala i serija Ninđa romana koje su osamdesetih izdavale Dečje novine? Kunem se da sam u pojedinim momentima tokom čitanja imao utisak da sam se vratio dvadesetak godina unazad i da u šakama držim neku od onih plavih sveščica.

I da li je kraj Golog sečiva oduvek trebao da bude definitivan kraj ili je pisac možda imao planove da napiše više priča o istim junacima, pa je u nekom momentu od toga odustao?

varvarin

• 5
  • 3
Kolega Neomedjeni, bingo!
Određen uticaj imali su i nindža - romani, da! Pročitao sam nekoliko, par njih mi se baš dopalo... pa sam poželeo da tu bojanku obojim na svoj način.  :lol:
(Ima priča da je jedan danas vrlo ugledan autor domaće fantastike napisao i nekoliko tih romana za pomenutu ediciju,pod pseudonimom,  ali ne bih dalje o tome... Ako hoće, reći će on sam!  :mrgreen:  )

Za Golo sečivo, kraj je od starta bio baš tako zamišljen. E sad, ponekad bih poželeo da se vratim dragom Hirošiju i devojci, ali ništa nije bilo od toga.

Pravo pitanje je -šta misliš o ŠUMI MAČEVA ?

varvarin

• 5
  • 3

Kimura, najpre HVALA za tu pohvalu!

E sad, oprosti mi jer dugo nisam navraćao u Klub, i ne povezujem pseudonime sa ovog foruma sa licima živih ljudi.
Zato pitam: Da li sam ja ono tebi potpisao primerak knjige na kraju promocije?

neomedjeni

• 3
Pravo pitanje je -šta misliš o ŠUMI MAČEVA ?

Javiću, planiram da je pročitam večeras.

Ako se ona aluzija o tajanstvenom piscu Ninđa romana odnosi na Dragana R. Filipovića, to ne bi trebalo da je tajna, mislim da je negde "priznao" da se dogovarao da piše Ninđu, da je napisao par probnih priča, ali da ništa od toga zapravo nije objavljeno jer se na kraju nije dogovorio sa Dečjim novinama.

varvarin

• 5
  • 3
Ja sam, pak, čuo da je neke sveske i objavio pod pseudonimom.
Urbane legende.

Boban

• 3
Ima ona legendarna scena iz Svemirskih kauboja, kada šef pita medicinara kako mu izgledaju ovi starci, da li će preživeti let u svemir, a ovaj mu odgovara: "Ne znam kako su preživeli lekarski pregled".
Ali posle sve dođe na svoje mesto, naravno, tako nekako mi liči najava novih romana Lazovića, Fipe, Radmila... mene, šta znam, otprilike današnji klinci ne shvataju zašto se mi još batrgamo u svojim posteljama. Istina, možda ne džaramo u probleme i interesovanja novih generacija, možda nismo toliko napadni na društvenim mrežama i javnosti, ali nismo još za literarnu penziju.

varvarin

• 5
  • 3
E, odličan film si našao za poređenje!!   :mrgreen:

Starci na kraju stigoše u svemir!

varvarin

• 5
  • 3
Inače, na promociji je više puta pomenut uticaj ovog autora na neke ilustratore.
Da ne preterujemo, ali...
Na ovom sajtu http://activatecomix.com/173-1-1.comic   Jana Adamović izložila je prvih 26 tabli stripa SOKOLAR.

Zanimljivo, tekst je na engleskom. :)

scallop

• 5
  • 3
Jedva stigoh do engleskog. A, šestan je sasvim OK.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

varvarin

• 5
  • 3
Oprosti, šta je šestan?
Šejtan s greškom?   :)

scallop

• 5
  • 3
Šestan je slovenski znak i malac ga ima na grudima.

varvarin

• 5
  • 3
Hvala, ozbiljno! Učenju nikad kraja!

scallop

• 5
  • 3
Hvala, ozbiljno! Učenju nikad kraja!

Mani, nigde na Guglu informacije. I to su nam Hrvati maznuli. Yana verovatno ima veze sa Draganom Bosnićem, zbog koga sam se ubijao crtajući šestane. Orlovi i sokolovi šestare i tako daju znak.

varvarin

• 5
  • 3
Slučajno naleteh na ovo i iznenadih se:   http://ivanamilakovic.blogspot.rs/   :?

Angel,  puno hvala za komentar!!

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Molim, i drugi put!

Evo i linka za taj post, da se ne izgubi kad na blog stigne novi materijal: http://ivanamilakovic.blogspot.rs/2017/04/sokolarski-ulov.html
We're all mad here.

Kimura

• 4
  • 3

Kimura, najpre HVALA za tu pohvalu!

E sad, oprosti mi jer dugo nisam navraćao u Klub, i ne povezujem pseudonime sa ovog foruma sa licima živih ljudi.
Zato pitam: Da li sam ja ono tebi potpisao primerak knjige na kraju promocije?

Da, ja sam ta. :)

Nastavila sam da čitam i još nisam naišla na slabu priču. Čak mislim da svima koji tvrde kako je fantastika literatura ''nižeg reda'' treba ponuditi ovu zbirku kao protivotrov protivdokaz.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Kimura, onda smo se videle na promociji, a ja i dalje pojma nemam ko si.  :lol: Izvini. :oops:
We're all mad here.

Kimura

• 4
  • 3
Popravićemo to prvom prilikom, a biće ih.

neomedjeni

• 3
Pročitao sam Šumu mačeva - nesumnjivo ambicioznija priča od Golog sečiva, usudio bih se reći i objektivno bolja, s tim što će mi ova druga ostati draža jer je duhovni rođak omiljene mi palp literature iz detinjstva.

varvarin

• 5
  • 3
NEOMEDJENI, KIMURA, ANGEL... Vi ste divni čitaoci!  :lol:

Ako budete raspoloženi, napišite šta vam se doplo... ili nije dopalo.

Imam malu molbu (nadam se da neće zvučati kao besramna samopromocija!   :mrgreen:  )

Da objasnim: Postoje priče, drukčije od ostalih, koje zazvuče poznato, pokrenu nešto u nama - ili nas prosto udare u stomak.  Pa tako postoje priče domaćih pisaca, koje su ovog autora baš udarile  koliko su dobre,  i dugo je bio zamišljen posle njih. I nije ih zaboravio.
Za mene su to:
Tri  (miliona) kostura, od Dragana R. Filipovića
Crni cvet (kao novela, od Bobana Kneževića)
Sva vučija deca (od Radmila Anđelkovića)
Avanture belog nosoroga (od Aleksandra Markovića)  itd.

Neke za mene referentne priče. Imaju ova gospoda još odličnih priča (osim Markovića). Ima još nekoliko autora koji su u mom referentnom sistemu, ali da ne tupim puno.

Ako u ovoj knjizi nađete priču koja... zazvuči kao nešto u vama, ili posle koje ostanete baš zamišljeni - voleo bih da mi to napišete. Autoru bi značilo.
A možda u ovoj knjizi jednostavno nema takvih priča  od kojih se ostaje zamišljen. I to je  moguće, vi ste nova generacija. Autor bi i to voleo da zna.
Poziv se odnosi i na ostale.

Kako na ostale? Iz pouzdanih izvora - Boban posle Uskrsa može da ponudi veći broj knjiga na prodaju.  :lol:

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
'де сад могу да купим књигу?
...barcode never lies
FLA

varvarin

• 5
  • 3
Ako Boban previdi ovo, pošalji mu privatnu poruku!
On najbolje zna.

Boban

• 3
Knjige ima kod mene... treba samo da vam se putevi ukrste sa mojim nekako negde...

neomedjeni

• 3
Tokom praznika ću završiti čitanje, pa ću onda pokušati da napišem nešto o pričama koje su na mene ostavile najbolji utisak.

Boban

• 3
Sutra, subota 15, april, od 12 do 18 u Mikseru u okviru minisajma igračaka i stripova nastupa i čudna knjižara, a u okviru standardne ponude biće i Sokolar.

http://house.mikser.rs/berza-klasicnih-filmskih-igracaka-stripova-15-april/

zstefanovic

• 4
  • 3
Промоције - списак могућности
После Витез феста, вероватно ће се одржати следеће промоције ове и других Лазовићевих књига у Београду током 2017:

- Удружење књижевника Србије
- Друштво "Лазар Комарчић"
- Центар за уметност стрипа
- Фестивал фантастичне књижевности "Арт-анима"...

Две ће у Београду бити током пролећа, две на јесен. Редослед се још не зна. Приградске општине ћемо засебно рачунати.

Постоји жеља да се књига и стрип представе 12. или 13. маја у Нишу, а током лета и у другим градовима, али ћемо вас о томе накнадно обавестити.
Свест је екран. Време је тачка. Рат је наслеђен. [„Веригаши“]

varvarin

• 5
  • 3
Sviđa mi se ovo za prigradske opštine!  :lol:

zstefanovic

• 4
  • 3
Sviđa mi se ovo za prigradske opštine!  :lol:

Па, нисам баш најсрећније дефинисао то "општине приградске Београду", јер је реч о градовима Лазаревцу, Младеновцу, Панчеву и Обреновцу као местима која вапе за овим стварима. Неки би чак овом списку прикључили и Нови Београд и Земун.

У сваком случају, више је и могућности и интересовања за промоције него што можемо да изведемо, па ће бити занимљиво шта ћемо на крају одлучити.

varvarin

• 5
  • 3
Šalim se, i ja stanujem u jednoj skoro  pa prigradskoj opštini!  :D

zstefanovic

• 4
  • 3
Šalim se, i ja stanujem u jednoj skoro  pa prigradskoj opštini!  :D

Ако твој комшилук жели да нас има на промоцији - имаће нас. Само реци.

Boban

• 3
Stiže i latinično izdanje, za one koji više vole tako.

varvarin

• 5
  • 3
Super izgleda, ali ja bih malo poradio na detaljima:
Naime, iza kiberpankerke (sa tri prsta)  stavio bih Hram Svetog Save na Vračaru.  Svetitelj u levom gornjem uglu ostaje, u desni gornji ugao stavio bih grb Republike Srpske Krajine.
Na poleđini može stari Bobov crtež - Bočko sa šajkačom...
I što pre poslao bih nekom književnom časopisu u Zagrebu!  xcheers

Boban

• 3
Možda ovako nešto...

varvarin

• 5
  • 3
Ipak ne, nemamo pokriće u većini priča baš za ovo... :mrgreen:

Boban

• 3
kako bre nemaš, srušene srpske svetinje, gavrilo princip dan uoči atentata, obavezni ženski lik da privlači pažnju... vatra na kojoj se spaljuje latinično izdanje komunističkog manifesta...

Stipan

• 4
  • 3
A što se spaljuje baš latinično izdanje?

varvarin

• 5
  • 3
Dok čekamo da se jave čitaoci...  :lol:

https://sr-rs.facebook.com/lazar.komarcic/posts/10152939374960290

Na ovom sajtu je Bobova iluistracija za priču CRVENKAPA 2100, objavljena u Zabavniku.
Meni se dopala odmah.

Kimura

• 4
  • 3
Dok sve ne pročitam mogu da primetim da priča ''Belih vitez'', pored drugih kvaliteta, ima jedan veoma uspeo ženski lik (špijunku Olgu), šarmantan i uverljiv tako da ne nađu manu ni te ženske što stalno nešto zakeraju i izvoljevaju. A ni muški likovi nisu loše ispali, prihvatiću čak i da je Apis Mokranjcu prijatelji i da je mnogo svetliji i simpatičniji no što sam ga inače zamišljala.

''Beli vitez'' mi je zasad favorit, mada ne čitam priče redom i ko zna da li će je neka preteći.

zstefanovic

• 4
  • 3