Author Topic: Radmilo Anđelković: Priče  (Read 61679 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
Radmilo Anđelković: Priče
« on: 23-06-2013, 09:27:53 »
Будући да ми је ЗСтеф спочитнуо офтопик на теми о издању Лазовићевих дела, иако сматрам да моја замерка на њихову предугу припрему може допринети бржем објављивању, потражио сам место где не бих сметао. Ко зна, можда допринесе краћој припреми "мојих дела".

Прво питање је: Имам ли тридесетак објављених прича? Требало би да имам више. Ваљда имам? Колико тачно не бих знао рећи. Мало сам старомодан, па бројим само оне на папиру, без фанзинских, њих нека броје они који тек граде библиографију. Ни Мићина и Бобанова библиографија одавно није тачна, да не помињем Бобанове интерпретације шта ми је роман, а шта збирка прича.

Друго питање (за квас са укусом шљиве - шљивовитасок) је: Зашто му је више "легла" Гарба камаген" него "Дадиља"? Ваљда зато што потпуно неразумљивог има скоро исто толико колико и неразумљивог. Јесам ли добио шљивоквас?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zstefanovic

• 4
  • 3
Re: Radmilo Anđelković: Priče
« Reply #1 on: 23-06-2013, 19:38:46 »
Нисам ти спочитнуо офтопик, него питао за дозволу. Шта је важно, мора на засебан топик.

Рог не лаже:

Imam i dve priče u ZS 20. xrofl xrofl xrofl

Прочитао ја то. Части квас са аромом шљиве и објаснићу ти зашто ми је друга прича боље легла.

Али можемо и на новом топику, ако дозвољаваш: Радмило Анђелковић, „Приче“.

Што се кваса тиче - ја ти обећао усмену рецензију ако частиш квасом, али си ти онда уместо мене рекао моју рецензију па ти очекујеш квас. Ако ово није мангуплук класичне школе, ја не знам шта је.

Елем... Твоје приче и новеле у периодици... Сад сам са Скупштине УСУС и журим на концерт, али ево шта ми је при руци до 2000. године   (са Растка):

•     МОЗАИК ОД СТО КОЦКИЦА (коаутор Александар Манић, 14, 1984.), Сириус, Загреб, 1984.
  •     ПРИБЛИЖАВАЊЕ (11, 1985.), Сириус, Загреб, 1985.
  •     ЛЕПТИРОВА ЛУТКА (5, 1985.), РС Магазин, Загреб, 1985.
  •     INTERMEZZO ЗА КОНТАКТ (21, 1986.), Сириус, Загреб, 1986.
  •     МАНА, МАНА (15, 1986.), Сириус, Загреб, 1986.
  •     ВАРНИЦА (18, 1986.), Најбоље светске приче, ПРОСВЕТА, Кентаур, Београд, 1986. СУПЕРПИП, Љубљана, 1987. В ТЕНИ СФИНКСА, Зборник научно-фантастичних дела, Мир, Москва, 1987.
  •     ДРАЖ ЛЕБДЕЊА (7, 1986.), РС Магазин, Загреб, 1986.
  •     ЗАТВОР ЗА СМРТНЕ (24, 1987.), Сириус, Загреб, 1987.
  •     ПЛАНИНА У МЕЂУРЕЧЈУ (16, 1987.), АЛЕФ, Нови Сад, 1987.
  •     ЂОКОНДИНЕ ОЧИ (4, 1987.), РС Магазин, Загреб, 1987.
  •     ПОГЛЕД СА СТРАНЕ (4, 1987.), Вечерњи лист, Загреб, 1987.
  •     ГИНЕКОИД ЗА ЦИГАНИНА (18, 1987.), Најбоље светске приче, ПРОСВЕТА, Кентаур, Београд, 1987.
  •     ПРИЗНАЊЕ (4, 1987.), Политикин Забавник, Београд, 1987.
  •     ДОСТОЈНО ГАЛАКТИКЕ (4, 1988.), Политикин Забавник, Београд, 1988.
  •     ЗУНЗАРА У УХУ (9, 1988.), РС Магазин, Загреб, 1988.
  •     АКВАРИЈУМ ЗА ЗЛАТНОГ КАРАША (25, 1982.), СУПЕРПИП, Љубљана, 1988.
  •     ОГЛЕДАЛАЦ (4, 1985.), СУПЕРПИП, Љубљана, 1988.
  •     КОРАК У СТРАНУ (6, 1985.), Лист ДИТ Србије, Београд, 1988.
  •     СПИРИДОНОВА ПОТЕРА ЗА НЕУХВАТЉИВИМ (36, 1989.), Сириус, Загреб, 1989.
  •     ЛЕТЕЋИ ТАЊИРИ НЕ СЛЕЋУ У ЛАЈКОВАЦ (4, 1990.), Политикин Забавник, Београд, 1990.
  •     ФРАНКО ИСПОРУКА (60, 1990.), Монолит 6, Београд, 1990.
  •     ДАН МИТРЕ (56, 1993.), Тамни вилајет 2, Београд, 1993. Нова (алтернативна) српска фантастика, СИЦ, Београд, 1994.
  •     СВА ВУЧЈА ДЕЦА (39, 1993.), Знак Сагите 3, Београд, 1993. Тамни вилајет 3, Београд, 1994.
  •     НЕМА МЕСТА ЗА СВИЛЕНЕ БУБЕ (41, 1993.), Монолит 8, Београд, 1993.
  •     ПАРАЛИЛУЛЕ (3, 2000.), КИКИНДСКЕ, Кикинда, 2000.
Имам негде и за све друго до 2007, али не могу сад да тражим. Али ноћас ћу наставити.
Свест је екран. Време је тачка. Рат је наслеђен. [„Веригаши“]

divča

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 23-06-2013, 21:49:01 »
Rotirajte Monolite za Bube i Isporuku...
And every life became
A brilliant breaking of the bank,
A quite unlosable game.

zstefanovic

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 24-06-2013, 15:30:08 »
Горња библиографија (до 2000) је одавде http://www.rastko.rs/knjizevnost/fantastika/randjelkovic/randjelkovic-biobliografija_c.html и у њој сам писац није хтео да уноси тадашње фанзине попут Емитора.

Сад гледам ову: http://www.znaksagite.com/sfbiblio/index.php?cmd=q&ord=datum&page=1&autor=AN%C4%90ELKOVI%C4%86%2C+RADMILO&naslov=&izdanje=&datum=

Дакле, питање је: шта писац и читаоци за почетак желе? 1) Мамутску збирку свега што је Ангелакис писао у краћој форми или 2) само оно што није ушло у претходне књиге?

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #4 on: 24-06-2013, 16:19:00 »
Moja dva centa...

Ja bih, kao potencijalni čitalac, želeo zbirku u kojoj bi se našle sve priče koje nisu ušle u prethodne knjige, mislim da za mamutsku zbirku svega kao i za eventualnu zbirku najboljih, izabranih priča ima još vremena, odnosno da će Radmilo napisati još priča koje će u nekom trenutku završiti u tim zbirkama. Jedina je dilema da li uključivati i ono što je objavljeno po fanzinima tipa Emitor, ali šta god da Radmilo odluči u redu je, pošto uvek postoji opcija da uz zbirku izađe i jedan specijal Emitora u kome bi se našle objedinjene te fanzinske priče.
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

scallop

• 5
  • 3
« Reply #5 on: 24-06-2013, 16:29:08 »
Милоше, мало се шалимо. Рецимо, да ли се ико сећа дубл приче "Виолончелска и контрабасна" коју сам писао са Шкрбом? Изашла је у подлистку "Књижевне речи" или тако некако. Бобан ме је пар пута подсећао да је нешто негде изашло. Мени су драге све кратке приче са Радионице, има их десетак, а и оне се не контају.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zstefanovic

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 01-07-2013, 15:39:23 »
Милоше, мало се шалимо.

У свакој шали је пола зајебанције, а ми се не шалимо ни кад смо озбиљни.

Ево ме назад у престоницу. Ако си током јула у Београду, нисам с раскида да попијемо нешто словенско освежавајуће на ову тему.

zstefanovic

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 02-07-2013, 00:50:31 »
Друго питање (за квас са укусом шљиве - шљивовитасок) је: Зашто му је више "легла" Гарба камаген" него "Дадиља"? Ваљда зато што потпуно неразумљивог има скоро исто толико колико и неразумљивог. Јесам ли добио шљивоквас?

Са намером да попричамо о теми овог топика и потенцијалној књизи, ја био у Ловцу вечерас само због кваса и тебе. Ниједног нису имали. Питај људе.

zstefanovic

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 16-08-2013, 01:22:51 »
Мали струјни удар у топик - да се наздрави напретку прегнућа и будућем читалачком берићету.

Питања заинтересованих се примају у другој половини септембра.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #9 on: 19-11-2014, 20:36:09 »
U drugoj polovini novembra mogu da obavestim da je zbirka mojih kratkih priča uz samo jednu dugu priču praktično zaokružena. U njoj ima četrdesetak priča i većina je tu i tamo, na ovaj ili onaj način objavljena.

Ovom prilikom raspisujem konkurs za:

1. Izdavača u tiražu od 500 primeraka;

2. Ilustratora za naslovnu stranu u koloru i četiri crnobele ilustracije uz pojedinačne delove zbirke.

Konkurs traje do 23. decembra 2014. Ponude i predlozi na moj PM.

Boban

• 3
« Reply #10 on: 20-11-2014, 00:41:04 »
a kolki honorar bi ti bio prihvatljiv?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #11 on: 20-11-2014, 10:00:16 »
Jedna od varijanti je ceo tiraž, pa da ga prodajem Mićama na buvljaku.

Boban

• 3
« Reply #12 on: 20-11-2014, 10:21:46 »
A da li je ta knjiga zamišljena kao BEST OF ili CELOKUPNE PRIČE ili šta ja znam koja varijanta?

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #13 on: 20-11-2014, 11:13:07 »
Beži, moje.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Boban

• 3
« Reply #14 on: 20-11-2014, 11:46:51 »
Treba da znaš da je Radmilo onaj koji završava... bila mu je priča u poslednjem broju Siriusa, poslednjem broju Alefa (koji čak nije ni oštampan); ugasio je nekoliko izdavačkih kuća... BMG, Fantastičnu biblioteku, Tardis, Zoroaster... čak je propala i jedna moja edicija pre pokretanja gde je njegova knjiga bila prva; ko izda Radmila, gotov je u nanotrzajevima.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 20-11-2014, 11:57:31 »
Želim da pokažem kako dobra kratka priča ima niz prednosti u odnosu dugu formu, posebno u delu traćenja reči i radnje da bi nešto doseglo granice romana što je u domaćoj fantastici izazvalo pisanje izlišnih nastavaka nedopisanih priča, čak ih namerno ne dokrajčuju da bi ostavili prostor za nastavljanje. I sam sam dugo zastupao stav da je kratka priča trošenje dobrih ideja, pa sam spreman da prihvatim svoj deo odgovornosti. Tek su me prilozi za Radionicu, u kojima sam pokušao da pokažem da je raznovrsnost moguća i poželjna, da dobra ideja nikad nije potpuno potrošena (zato se i čudim kad Bobanu zameraju da reeksploatiše Fionu i jednu veoma finu priču o Velikom Ratnom ostrvu u romanu Slobodanida), da je kratka fantastična priča samo deo duge priče ili romana, sa end- ili punchline-om umesto klifhengera između poglavlja. To me je dovelo do vraćanja starim objavljenim i neobjavljenim pričama u kojima sam prepoznao osnovni pristup Radionice. Budući da nisam sledbenik ideje da se priče moraju i mogu dorađivati, rane kratke priče iz Siriusa, RS Magazina i kojegde drugde, ostavio sam u nativnom obliku. Neko će primetiti da se pisac vremenom razvija, da se teme i stil postepeno usavršavaju do trenutka kad pisac zaista postaje zadovoljan sobom i napretkom u vremenu.

Zbpog toga se zbirka sastoji od četiri dela. U prvom se nalaze rane priče, pa i neke iz Emitora, koje sam neoptravdano odbacio jer nisu objavljene na onaj način koji sam želeo. U drugo ili treće, sad svejedno kojem, je mala grupa priča kojima sam proveravo može li pisac fantastike da usvoji i mejnstrim pristup. Neki moji čitaoci tvrde da su te priče bolje. Treća grupa su Prigovaranja iz "Grbovnika" koja sam ja napisao. Ispostavilo se da su i to kratke priče sa pripovedačkim narativom, i da im je mesto u zbirci. Poslednja i najveća grupa su priče sa Radionice koje su čitale samo osobe koje su pratile njen rad, a dve od njih su u u ZS 20 i možda dve u "Putevima kulture". Jedina duža priča "Akvarijum za zlatnog karaša" je omaž mom izdavaču Spomenki, jer ju je volela. Ta priča je prvi put objavljena na slovenačkom jeziku u "Superpipu", možda u nekom Emitoru, sve ostale mogućnosti su mi nepoznate.

Dakle, nije ni Best of ni Celokupno.

Kad govorim o ilustratoru, moja prva opcija je moj prvi ilustrator, a zanima me i ilustrator kome sam bio prvi izdavač. No, otvoren sam i za druge predloge, novo je uvek izazov.

Kad smo već prešli na zajebanciju, Boban je bezbedan jer niko ne može da pokrene toliko izdavačkih programa kao on. Isto tako, nekim slučajem imam više izdavača nego svi ostali domaći pisci fantastike knjiga.

Boban

• 3
« Reply #16 on: 20-11-2014, 12:43:33 »
Pre neki dan sam doživeo prosvetljenje vezano za Radmilovo pisanje, pa je ovo zgodno mesto da to podelim sa pučanstvom. Elem, neka diskusija, negde okolo i ja sam odgovorio na neku prozivku sa 6-7 redova teksta. Radmilo je odmah ispod mene, praktično u istom trenutku, odgovorio sa 6-7 reči, rekavši tačno isto što i ja, ali u neuporedivo manje reči. I onda mi je sinulo da se Radmilo zapravo izražava pregusto i da za većinu ljudi to predstavlja veliki problem, a za brze dijagonalne čitače poput Najtflajera potpuno nerešivu enigmu. Možda ta pregustost nije prednost kako bi čovek pomislio, svakako nije dobra u romanima jer je jednostavno nemoguće imati svu potrebnu pažnju satima i danima. Možda upravo zbog toga Radmilove kraće priče umeju da budu prihvatljivije širem krugu čitalaca jer svako može da se usredsredi onoliko koliko kratka priča traži. Kod Radmila nema praznog hoda koji dočarava atmosferu, kod njega je svaka rečenica nabijena dodatnim smislom i potekstom. Za uspešno čitanje Radmila neophodan je viši čitalački status koji mnogi nikada ne dosegnu. Fipa funkcioniše na sličan način, ali u nekom svom fazonu, gde usput pomenute stvari imaju daleko veću dubinu i važnost za priču nego što to na prvi pogled izgleda. Kod njih se ništa ne baca, sve mora da se iskoristi... ja sam malo opušteniji u građenju odnosa sa čitaocima i dajem im priliku da izrone i udahnu vazduh.

hm... ne znam da li je sve ovo izrečeno zvučalo kao pohvala, a treba da bude. Radmilo bi verovatno sve ovo moje umeo da sažme u jednu prostu rečenicu.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #17 on: 20-11-2014, 12:48:47 »
Prosto je dirljivo koliko empatije obuzima ovaj topik. Da čovek ne poveruje da se nalazi na sagiti...  :)

Šalim se, naravno.

Mnogo mi je drago da si uspeo da ovo spremiš za štampu i nadam se da će se knjiga što pre pojaviti...

A što se tiče "završavanja", izgleda da je Boban sjajna opcija pošto se na njega ne može odnositi ono
što važi za normalne izdavače... Mnogo je jak... Čak izdržava i štampanje svojih knjiga!!!

Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #18 on: 20-11-2014, 13:11:36 »
Ono šta Boban prepoznaje kod sebe, pa i i kod mene svodi se na procenu: za koga pisac piše. Ako odbacimo egotrip da pisac piše za sebe, mora se pretpostaviti neki središnji čitalac sa kojim pisac komunicira (ne želim da upotrebim odrednicu mediokritet, jer su je bespotrebno zloupotrebili). Dakle, postoji samo jedan čitalac, svi ostali su manje ili više pomereni na ordinati. Sve dalje se svodi na to da li pisac potcenjue ili precenjuje tog središnjeg čitaoca. Moj veliki nedostatak je što ja svog čitaoca precenjuje. Moje uverenje je da moj čitalac posle čitanja mora da bude bolji čitalac bilo čega. Da lakše čita bilokog drugog i da kreira svoj stav. Oni koje moje pisanje smara nisu moja šolja čaja, kao što ni ja nisam njihova, pa smo kvit. Oni koji uživaju su dobili ono šta sam hteo da im poručim. Tako, dok sada čitam SLOBODANIDU, mislim da je koncept jako dobar, ali da bih ja to napisao na daleko manje strana. Nisam u grupi kojoj svaka sitnica mora da se nacrta.

Mićo, naravno da je Boban najjači izdavač, ali sam njemu postavio uslov da pročita zbirku pre nego što je izda, a to je nemoguća misija.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #19 on: 20-11-2014, 13:39:37 »
a za brze dijagonalne čitače poput Najtflajera potpuno nerešivu enigmu.

Sad bi ti Najtflajer rekao nešto zgusnuto, štaviše u tri reči, ali osim što brzo čita Najtflajer i dobro pamti - te se seća tvojih priča da je Radmilov problem to što Radmilo misli da je duhovit, ali je duhovit samo sebi a nikako drugima, što je inače stav koji Najtflajer nikada nije delio sa tobom. Budući da Najtlflajer vidi kako se tvoje tumačenje Radmilovog pisanja u međuvremenu zgusnulo do neprepoznatljivosti (pre će biti više zarad nerviranja Gula nego zarad Radmila), rečeni Najtflajer će napomenuti da rečeni Radmilo uvek može da pita rečenog Najtflajera šta dotični misli o njegovom pisanju, kako dijagonalno tako i poprečno, pa će taj odgovor dobiti u istom obliku u kojem ga dobijaju svi ostali. Nezgusnutom. (Pominjanje sebe u trećem licu trademarked by vladika sandžački Zukorlić).
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

scallop

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 20-11-2014, 13:45:43 »
Pa, da te pitam: Hoćeš li da budeš izdavač ili ilustrator moje zbirke?

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #21 on: 20-11-2014, 13:51:33 »
Ilustrator drage volje, samo nisam siguran da bismo ni ti ni ja mogli da se pohvalimo tim ilustracijama. :) Izdavač - malo teže, pošto retko kog meseca imam kiriju za dva meseca unapred.

To rekavši, tvoje priče me ne zanimaju ni najmanje. Ono što bi me veoma zanimalo jeste izdanje koje će sadržati "Rašane" i sve ostale romane/novele smeštene u taj neki univerzum. Ako se ne varam, to bi bio i "Dan Mitre", zar ne? To bi me izuzetno zanimalo, baš kao i ovo Lazovićevo, što se sprema bezmalo vekovima. Štaviše, mislim da oba ta potencijalna naslova imaju tržišni potencijal od najmanje 2000 primeraka, samo sa pravim izdavačem (na primer, PortaLibrisom).
First 666

scallop

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 20-11-2014, 14:12:39 »
Gde sam ja napisao da me zanima izdavač koji ima pare? Portalibris, a i drugi mogu da se jave, sve opcije su otvorene. Jest' da od ilustratora očekujem da zna da ilustruje, to je fakat. Eh, da nisam pisao zgusnuto, sve moje knjige bi imale tržišni potencijal. Moja opcija, na primer, je "Oko za drugi svet" sa ogromnim potencijalom za TV serijal, ali kad izdavač ne obavi marketing je kao da je ubio knjigu. Ovo sad smatraj kao uvodni marketing za zbirku Radmila Anđelkovića "Akvarijum za zlatnog karaša i kratke priče". Potencijalni TV producenti će imati neiscrpan izvor tema. xfrog

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #23 on: 20-11-2014, 14:40:43 »
Portalibris teško da ima pare, ali zato ima vernu publiku za naslove određenog tipa. Naravno, tvoji "Rašani" nikako ne spadaju u to sortu - ni po valjanosti pisanja ni po poruci (uz sve poštovanje Tešiću, kao veoma solidnom piscu) - ali ista publika bi po difoltu kupila taj "Raški ciklus" ili kako već zoveš te knjige, ako uopšte imaš neki zajednički naziv za njih.

Naravno, ovo je sve na prvu loptu i - jopet naravno - ja pričam o onome što mene zanima, ne nužno tebe ili te izdavače koji treba da ti se jave na konkurs.
First 666

Boban

• 3
« Reply #24 on: 20-11-2014, 15:58:31 »
Sad bi ti Najtflajer rekao nešto zgusnuto, štaviše u tri reči, ali osim što brzo čita Najtflajer i dobro pamti - te se seća tvojih priča da je Radmilov problem to što Radmilo misli da je duhovit, ali je duhovit samo sebi a nikako drugima, što je inače stav koji Najtflajer nikada nije delio sa tobom.

Odsustvo humora u njegovim delima nije nikad bilo sporno. Ovde govorimo o talasnoj dužini širenja i primanja informacija.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #25 on: 20-11-2014, 16:45:45 »
Zar nisi pricao o gustini? Opredeli se vise.
First 666

Albedo 0

• Guest
« Reply #26 on: 20-11-2014, 16:48:17 »
ako ćemo ni po babu ni po stričevima, pravi termin je redundansa

Boban

• 3
« Reply #27 on: 20-11-2014, 17:36:52 »
Zar nisi pricao o gustini? Opredeli se vise.

Ja sve vreme pričam o istim stvarima, ali u različitim alotropskim modifikacijama; različite talasne dužine su različite frekvencije, tj. gustine. Savršeno oslikava Radmilov rad. A humor nema veze s tim, to je kategorija po principu "Ima sexa, nema sexa", ima horora nema horora, ima humora, nema humora.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 20-11-2014, 17:39:51 »
Eto, prošla ga dobra volja, sklonost i naklonost. Saćemo da se napljuvavamo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #29 on: 22-11-2014, 19:17:28 »
Teo sam da objasnim neke elemente talasnaog kretanja i šta jeste a šta nije duhovitost, ali...

Bolje da obavestim da sam neočekivano dobio prvu konkretnu ponudu o kojoj treba da razmislim. Moguće je da moja zbirka izađe i ranije nego što sam planirao.

Boban

• 3
« Reply #30 on: 22-11-2014, 19:27:01 »
zamisli da isti izdavač izda i tvoju i gulovu zbirku, pa zbog manjih troškova organizuje zajedničke promocije?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #31 on: 22-11-2014, 19:44:09 »
To smo jednom planirali Spomenka i ja. Marketinški dobre stvari se nikada ne dogode u izdavaštvu.

Boban

• 3
« Reply #32 on: 22-11-2014, 19:48:17 »
aaa. hteo si da preobratiš gulove hororiste... verovatno je i gul planirao da preobrati tvoje sledbenike... možda ipak ne treba toliko džarati neke stvari.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 22-11-2014, 19:55:52 »
Mi iz XIX veka ne možemo sa post post modernistima. Mnogo smo zaostali. Čak ne moramo ni da objašnjavamo šta smo napisali. Ti si već napredniji, pa objašnjavaš. Razmisliću da i ja svom novom izdavaču uvalim dodatno poglavlje "Kako čitati kratke priče Radmila Anđelkovića". Što bih se napinjao po forumu?

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 22-11-2014, 20:09:17 »
dodatno poglavlje "Kako čitati kratke priče Radmila Anđelkovića".

evo odmah da sažmem to poglavlje na suštinu: čitajte ih pred spavanje - garantovano leče nesanicu.

Boban

• 3
« Reply #35 on: 22-11-2014, 20:10:10 »
dok su tvoje toliko nezanimljive, da se odmah potone u san.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 22-11-2014, 20:10:44 »
Mnogo smo zaostali. Čak ne moramo ni da objašnjavamo šta smo napisali.

ne morate - zato što nemate kome.
niko vas ne čita.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #37 on: 22-11-2014, 20:24:04 »
Najbolje je kad te niko ne čita. Niko ti ne kaže da si nepismen.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 22-11-2014, 21:19:21 »
džaba ti i pismenost ako je to jedini 'adut' koji imaš.
pismena je svaka učiteljica, pa je to ne čini piscem.

pokojni Steva

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 22-11-2014, 21:34:43 »
Da prosti visokoobdareno društvo, čini mi se da neki ovde trče kroz kuruze, a mislili su da je travka. Greška.
Jelte, jel' i kod vas petnaes' do pola dvanaes'?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #40 on: 22-11-2014, 21:37:24 »
Slažem se za svaku učiteljicu. Važi i za učitelje. I profesore. I, naravno, za profesorke.

Nego, da ja podsetim čitaoce ovog foruma da sam vrlo zainteresovan za dobrog ilustratora. I da ne bude učiteljica. Ili učitelj. Dovoljno je da bude debeo i da je ilustrovao moj roman objavljen pod starim porodičnim imenom Angelakis. Mogao bi injegov najbolji prijatelj da mu javne.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #41 on: 24-11-2014, 12:48:07 »
Errr... ako misliš na Boba i na mene, kako mi se čini, ja mu nisam najbolji prijatelj :) a svakako nisam najstariji. A i glupo je da mu bilo ko šta javlja. Zašto ga ne pozoveš i pitaš da ti ilustruje knjigu? Zapravo, najlakše ćeš ga kontaktirati na Fejsbuku.
First 666

scallop

• 5
  • 3
« Reply #42 on: 24-11-2014, 12:53:05 »
Nisi primetio da je moje pisanje ocenjeno kao kriptično? Naravno da bih želeo da to obavi BoB, ali je prvi put on moj izbor, a ne kao ranije da se zabezeknem kad vidim njegovu ilustraciju na mojoj knjizi. Naravno da nisi njegov najstariji prijatelj, ali sigurno jesi najbolji.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #43 on: 24-11-2014, 13:14:24 »
Nisam :) Samo ti ne poznaješ najboljeg (koji mu je pri tom i rođak i pretplatnik Znaka Sagite sa brojem 19, ako se ne varam). :D

No, to na stranu, poslovi bilo kakve vrste se ne ugovaraju preko posrednika, a naročito ne preko posrednika koji ne znaju kakve i kolike obaveze željeni saradnik trenutačno ima ili nema. Pretpostavljam da je ovih dana veoma zauzet, pošto ide Nova godina, a svi ilustratori se u tom nekom periodu razvaljuju od posla, ali ne tvrdim sa sigurnošću. Najbolje je da mu se obratiš i da ga pitaš za saradnju. Bob uglavnom komunicira preko Fejsbuka, tako da možeš da mu pošalješ poruku čak da mu nisi prijatelj (ne znam), a ima i nalog(e) na Sagiti, pa možeš da mu šibneš PP ovde (verovatno će ga forum obavestiti mejlom, opet ne znam), mada je on ovde zalazio samo dok je D bila aktivna. Bilo kako bilo, FB ti je najpouzdaniji način da ga kontakiraš, pa vidi dalje s njim.
First 666

scallop

• 5
  • 3
« Reply #44 on: 24-11-2014, 13:29:45 »
Baš se nećkaš ko neka snaša. Nema veze, biće neko drugi, ali svakako na nivou zbirke koju pripremam.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #45 on: 24-11-2014, 15:52:19 »
mada je on ovde zalazio samo dok je D bila aktivna.

Ah! Još jedan obožavalac!

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #46 on: 24-11-2014, 19:25:00 »
Baš se nećkaš ko neka snaša. Nema veze, biće neko drugi, ali svakako na nivou zbirke koju pripremam.

Nećkam? Evo, šaljem mu poruku.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #47 on: 24-11-2014, 19:27:55 »
mada je on ovde zalazio samo dok je D bila aktivna.

Ah! Još jedan obožavalac!

Iznervirala ga je nešto u klubu, pa je poludeo.
First 666

Albedo 0

• Guest
« Reply #48 on: 24-11-2014, 19:36:11 »
to čeljade je strah i trepet, a Boban nikako da napiše knjigu o tome 8-)

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #49 on: 24-11-2014, 19:44:28 »
Ako se ne varam, Boban je napisao priču sa Bobom kao jednim od likova. :)
First 666

scallop

• 5
  • 3
« Reply #50 on: 24-11-2014, 19:48:25 »
I ja imam priču sa Bobanom kao likom. On ne zna jer ništa ne čita.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #51 on: 24-11-2014, 19:49:29 »
U ovoj rečenici ti je višak sve osim "Boban ne zna" :D
First 666

scallop

• 5
  • 3
« Reply #52 on: 24-11-2014, 19:58:47 »
Topici na ZS obiluju viškovima. To je deo koncepta.

Boban

• 3
« Reply #53 on: 02-12-2014, 13:14:59 »
Svojevremeno su se Draskov i Tezeus prepucavali preko priča objavljenih u Novostima, gde su koristili onog drugog kao protagonistu. Dr ABN verovatno danas, u izučavanju slike srpskog SF-a ove radove uzima za ozbiljno jer je to SF po njegovom ukusu.
Ja imam priču u kojoj je Ratko Radunović bitan lik, ali to izgleda niko nije shvatio.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #54 on: 02-12-2014, 13:50:57 »
Lepo je što si se javio. Ionako mi se niko od ilustratora nije javio. Izgleda da im honorari pršte na sve strane. Što se tiče izdavača imam samo jednu ponudu i prihvatiću je tek da se zna da inat u Srba opstaje.

Sad malo da se šalimo, jer si me prestigao divaneći o svojoj veličini. Imam objavljenu priču sa domaćim likovima pre tebe. "Mozaik od sto kockica" bukvalno uključuje sve koji su tada nešto značili u domaćem SF-u. I njihova dela, da ne budem preskroman.

Ipak, uključiću se i na topike gde ste nešto pipnuli, a onda utekli.

Boban

• 3
« Reply #55 on: 02-12-2014, 14:37:37 »
Živiš u velikoj zabludi, ali to nije ništa novo.
U mojoj priči "Noć koja neće doći" iz 1981. godine gotovo svi likovi su iz realnosti; od "naših" tu je jedan od osnivača kluba Lazar Komarčić Damir, a od poznatijih Vjeran kasnije prozvan Merlinka.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #56 on: 02-12-2014, 14:56:44 »
Emitore ne računam. Jebeš Emitore koje si ti slagao! Damir - who? Merlinka - jebote, jesi li ti normalan? Kod mene su dr Z.Ž., ti, ABN... Hlloygea sam prepisao šest puta. I to u Siriusu! Ti si samo jedan ljubomoran amater.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #57 on: 02-12-2014, 15:08:53 »
"Noć koja neće doći" je objavljena 1983. u Vidicima, a zatim i u Kentauru...
Bibliografija je zakon!!!  :)
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #58 on: 02-12-2014, 15:13:01 »
Pa, šta? O čemu pričaš? Jesi li čitao obe priče? Šta to u njima porediš? Bože, ima li negde nečega što se naziva objektivnost?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #59 on: 02-12-2014, 15:17:46 »
Ma, ja samo da faktima pomognem u diskusiji, ne stajem ni na čiju stranu...
Pravo da ti kažem, ne znam ni o čemu diskutujete...  :)
Mica

Boban

• 3
« Reply #60 on: 02-12-2014, 15:25:29 »
ma radmilo umislio da je on prvi počeo da koristi likove iz društva i okoline... e, sad, kada se ispostavilo da nije, onda su njegovi likovi kao važniji.
Uvek nešto iskrsne.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #61 on: 02-12-2014, 15:33:27 »
Boban tvrdi da je njegova priča zasnovana na poznatim likovima iz našeg okruženja, a ja sam mislio da je priča tog naslova Lazovićeva. Tu priču niko nije primetio, a moja i Monjina je bila zemljotres u Siriusu. To je činjenica.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #62 on: 02-12-2014, 15:37:02 »
Stvarno si sladak kad se ljutiš! :)

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #63 on: 02-12-2014, 15:38:48 »
 :)
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #64 on: 02-12-2014, 15:43:39 »
Stvarno si sladak kad se ljutiš! :)

Jesam li? Zaista?  xfrog  Pa, što vam ondak, teško pada kad dignem dreku?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #65 on: 02-12-2014, 15:45:18 »
Brinemo se...  :)
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #66 on: 02-12-2014, 15:49:56 »
Bolje brinite za Bobana. On veruje u svoje izjave.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #67 on: 17-12-2014, 13:08:44 »
Beži, moje.

Tvoja kuća je imala priliku cele ove godine i ništa.

Izgleda da nije muka sa izdavačima nego sa ilustratorima. Izgleda da svi imaju dobro plaćeni posao, a sa željenim ilustratorom sam, priznajem, pogrešio. Dakle, imamo još nekoliko dana, a posle ću da nađem fotografa.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #68 on: 10-02-2015, 11:58:21 »

Neko je napomenuo da bi zbirke kratkih priča trebalo da imaju neutralnije naslovnice. Ovo je osnovno idejno rešenje. Može li?
Zbirka je u prelomu, a ilustracije u crtanju. Potsetio bih da u zbirci neće biti sve priče nego samo KRATKE, kao podrška radioničkom radu.

Boban

• 3
« Reply #69 on: 10-02-2015, 12:02:16 »
crveno na plavom se neće dobro čitati, tj, ta kombinacija u štampi ispadne 30% manje upadljiva nego na ekranu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #70 on: 10-02-2015, 12:03:38 »
Primljeno sa razumevanjem.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #71 on: 10-02-2015, 12:04:08 »
Pomeri ribicu i saturn u centar.

Osim toga " i kratke priče" bih stavio na samo dno korica, a "AKVARIJUM ZA ZLATNOG KARAŠA" ostavio tu gde jeste.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #72 on: 10-02-2015, 12:08:55 »
Ko o čemu ti o ribici. :lol:  Ovo je samo priprema i sadrži osnovne elemente za ilustratora.

neomedjeni

• 3
« Reply #73 on: 10-02-2015, 12:09:51 »
Iskreno, kada bih prošao pored knjige u knjižari, osim ako kojim čudom ne stoji na za to predviđenoj polici, ne bih ni pomislio da se radi o zbirci sf priča na osnovu kratkog pogleda na korice. To je jedina konstruktivna primedba koju bih mogao dati. Inače je okej.

Što se tiče domaćeg izdavaštva u poslednjih 5-6 godina (ne mislim na izdanja domaćih priča), najviše su mi se dopale naslovne strane koje je Pahek radio za Sirius B, šteta što je to stalo.

Ali meni je od naslovne daleko važnije da u zbirci bude pominjani Dan Mitre, budući da me je forumsko spominjanje ove priče zainteresovalo za istu.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #74 on: 10-02-2015, 12:10:33 »
Pa dobro, ja rekoh svoje mišljenje... Uradićeš kako misliš.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #75 on: 10-02-2015, 12:23:02 »

Ali meni je od naslovne daleko važnije da u zbirci bude pominjani Dan Mitre, budući da me je forumsko spominjanje ove priče zainteresovalo za istu.

Mnogo cepidlačiš. Te mnogo ti SF, te malo ti SF. Dalje, Pahek mi je ilutrovao tri knjige: "Oko za drugi svet", "Tabor na Kidisu" i "legiju Ida" i mislim da je od njega dosta. Što se tiče "Dana Mitre" to je dugačka priča, skoro novela, izašla je u bar tri različita izdanja, a u celosti (prilično dobro izgleda) imaš je i ovde:

http://www.rastko.org.rs/knjizevnost/fantastika/tv2/randjelkovic-mitra.html

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #76 on: 10-02-2015, 12:30:09 »
Ko o čemu ti o ribici. :lol:  Ovo je samo priprema i sadrži osnovne elemente za ilustratora.
scallope, s naslovnicom sam oduševljena.

neomedjeni

• 3
« Reply #77 on: 10-02-2015, 12:37:48 »
Mnogo cepidlačiš. Te mnogo ti SF, te malo ti SF.

Moguće.

Hvala za link.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #78 on: 10-02-2015, 13:00:42 »
Meni se naslovna strana ne sviđa...
Tvoje i moje asocijacije nisu i asocijacije potencijalnog kupca ove knjige, bar se meni tako čini..
Mica

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #79 on: 10-02-2015, 13:08:31 »
мени се идејно решење допада, али не у овом облику
...barcode never lies
FLA

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #80 on: 10-02-2015, 13:12:58 »
Bez mača, magije i seksa na koricama, leba tu nema...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #81 on: 10-02-2015, 13:36:01 »
Bez mača, magije i seksa na koricama, leba tu nema...

Nemamo u ponudi mač i magiju, a i seks je nekako prituljen. Sreća da sa lebom i ne računam. Ali biće svega onoga šta drugi domaći fantastičari ne pišu. Biće kuvanja teleće glave u škembetu, kako se smanta u glavi arheologu koji voli da piše fantastiku, šta muči astronauta koji ima randevu sa Bogom i slično.

pokojni Steva

• 4
  • 3
« Reply #82 on: 10-02-2015, 14:31:28 »
Ako sam dobro shvatio, ovo je skarabudženo da ilustrator dobije ideju? Mislim, ako ostane ovaj Samsung Galaxy Space neko bi se možda našao u situaciji da mu fenduju stan.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #83 on: 10-02-2015, 15:20:41 »
Naravno da je to smernica za ilustratora. Koliko puta to da ponovim?

pokojni Steva

• 4
  • 3
« Reply #84 on: 10-02-2015, 16:05:19 »
Dokle i poslednji, rečju ja, ne shvati  :!:

U tom slučaju - turi Zlaticu u kuglu, koja je na hoklici/polici, sa poentlesom ispod, na poentlesu i scallop (pozdrav iz Trogira) a svuda uokolo ne plavo nego mrak, to jest spirala galaksije.

Nema na čemu  :lol:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #85 on: 10-02-2015, 17:10:43 »
Bez poentlese ne može?

pokojni Steva

• 4
  • 3
« Reply #86 on: 10-02-2015, 17:14:32 »
Ajde de, i heklano bi prošlo...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #87 on: 10-02-2015, 17:42:45 »
I milje bi prošlo? Bre, ilustrator pojma nema šta je poentlesa. A ni hoklica.

Irena Adler

• 4
  • 2
« Reply #88 on: 10-02-2015, 18:03:14 »
....i ladno sam sad morala da guglam poentlesu...  :-x

M.M

• 4
  • 3
« Reply #89 on: 10-02-2015, 18:23:51 »
Mene je mrzelo te sam pitao i dobio odgovor.

A ni hoklica.

Zna se šta je hoklica i ovde kod mene. Znaće i ilustrator.
Nijedan poraz nije konačan.
http://knjigeiknjige.blogspot.com/

Irena Adler

• 4
  • 2
« Reply #90 on: 10-02-2015, 18:26:32 »
Nemam pri ruci nikog ko se razume u šustikle (ili šta god da je prvi viši rod).

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #91 on: 11-02-2015, 13:36:33 »
" kratke priče" bih stavio na samo dno korica, a "AKVARIJUM ZA ZLATNOG KARAŠA" ostavio tu gde jeste.

Slažem se.
Crvena slova mi i na ekranu odudaraju, držala bih se crne i bele boje.

Inače, ovaj predlog za naslovnicu mi se dopada, a mislim da odgovara sadržaju.  :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #92 on: 11-02-2015, 13:47:47 »
Slažem se, ali KRATKE PRIČE su važnije od AKVARIJUM... pa će tako i da bude.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #93 on: 17-02-2015, 22:37:22 »
Svi koji mi lično najave kupovinu zbirke priča dobijaju dodatak - priču koja je proslavila domaću fantastiku u Vel. Britaniji zahvaljujući doktorima antropologije dr Žikiću i dr Piševu. xcheers

Boban

• 3
« Reply #94 on: 17-02-2015, 23:46:43 »
Nešto razmišljam, posle jučerašnjeg čitanja/ućitavanja tvoje proze, da li mi tek tako, opuštenog duha i otvorenog srca smemo da čitamo tvoja ostvarenja. Ko zna kakvim nas ti ljudskim i moralnim stranputicama vodiš, intertekstualno prevodiš na stranu hajkača protiv nesrpskog dela čovečanstva i izvrgavaš ruglu svaki pokušaj razumnog dijaloga među različitim entitetima. Zakukuljenost tvoje proze je šifrarnik pakla za sve koji pomisle da ti se suprotstave. Nikada više neću moći mirno da prelistavam neku tvoju knjigu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #95 on: 17-02-2015, 23:55:53 »
Jebiga, dr Žikić i dr Pišev provalili da u mojim delima postoje subliminalne poruke. Spolja cile-mile, a iznutra srpska zavera protiv slobodnog svetskog preduzetništva. Ustvari, pazi kad prelistavaš svaku moju knjigu. Pune su pritajene pretnje. To ti je kao Ekovo "Ime ruže", lizneš stranu i gotov si.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #96 on: 18-02-2015, 10:43:36 »
Ja sam nekad bio vegetarijanac*, a posle čitanja Radmila prešao sam na krkanluk!  :cry:

* lažem
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #97 on: 18-02-2015, 10:53:49 »
To mi je usud. Neki mi veruju na kašiku,a neki na nož.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #98 on: 19-02-2015, 20:26:16 »

Pa, da obavestim da je postignut dogovor o objavljivanju zbirke "Kratke priče i Akvarijum za zlatnog karaša". Izdavačka kuća Lazara Janića će u okviru svoje nove edicije NOVOUM objaviti zbirku tokom marta meseca. Garantujemo cenu u pretplati od 550 dinara. Istovremeno, dogovoreno je da preuzmem recenziju drugih dela za ovu ediciju koja planira u 2015. šest izdanja. Prevashodno pozivamo Vladimira Lazovića sa svojom pripremljenom zbirkom, uključujući i ZStefov rad o autoru, budući da dosadašnji izdavač nije spreman za to izdanje. Poseban poziv za zbirku priča pokojnog Steve, ako ga neke druge inhibicije ne spreče.

Sva druga dela fantastične postavke su dobrodošla. Biće pročitana i komentarisana. Namera je da sve što je crklo oživimo. Kontakt preko rangelak@gmail.com.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #99 on: 19-02-2015, 20:49:46 »
Sa srećom i sve najbolje, pa da te čitamo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #100 on: 19-02-2015, 21:09:40 »
Zahvaljujem. Nemamo mi ništa protiv onih koji ne mogu ili neće, mi možemo i hoćemo.

Istovremeno pozivamo kandidate za uredničke i lektorske pozicije. Ko smatra da može i ume neka se javi na isti mejl.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #101 on: 19-02-2015, 21:45:47 »
NP ABM je izdavačka kuća sa najdužim imenom i najkraćom tradicijom u izdavanju naučne fantastike. Ali hoćemo, možemo, želimo... kako je to lepo Skallop rekao... proradio je inat da pomeramo granice... Uskoro ćemo otvoriti stalno otvoren konkurs za domaće pisce (i pisce iz regiona) da u narednim godinama (dok nas smrt ili bankrot ne spreče) ispišemo novo poglavlje u SF izdavaštvu... Neka nam Mića Milovanović u tome bude hronolog.

EPILOG
(I tako se nađoše dva klipana pod šljivom)

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #102 on: 19-02-2015, 22:02:33 »
daj Bože...  :)
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #103 on: 19-02-2015, 22:08:37 »
Si se zakaluđerio?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #104 on: 19-02-2015, 22:17:30 »
ma, samo da potraje...
Mica

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #105 on: 20-02-2015, 00:14:37 »
Da se razumemo... Ja nisam pisac naučne fantastike. Prva dva moja romana su trileri sa nadrealnim i mističnim primesama... Duhovi, veštice... Treći sam zamislio da se događa u budućnosti, i zato sam pozvao Stevana (Prc Milojka) da mi u tome pomogne. Rezultat je "Sam ispod šljive". Sad sam zabatalio svoj književni opus (moj roman Zdravo snovi, zbogom je ostao nedovršen, i proći će još neko vreme dok ga ne završim) i svu svoju snagu sam usmerio na izdavaštvo... Imam iza sebe skoro dvesta izdatih knjiga. Znam, zameriće mi pravoverni, objavljuješ svakoga ko ti plati. Ali, od nečega mora da se plati porez, kirija, treba piti i treba jesti. Ali, objavljujem nešto i za svoj gušt! Ja sam zadovoljan kad vidim svog autora da je srećan kad vidi svoju knjigu u rukama. Delim sa njim tu sreću, i to me tera dalje. Znam da me pravoverni izdavači podcenjuju. Možda sa pravom, ali moj sopstveni inat mi ne da, da im to pravo priznam! Pravoverni izdavači su se proredili, pobedila ih je hiperprodukcija velikih, Lagune i Vulkana, koji hrpom kupuju sve što im Zapad ponudi, a na domaće autore gledaju samo kroz komercijalni efekat. Ako sam ja taj koji će ponovo da pokrene spiralu domaćeg SF izdavaštva, tu ću ulogu svim srcem prihvatiti, nesebično, i ne razmišljajući o finansijskim efektima ovog mog nauma (NOVOUMA). Zarađen novac mora negde da se i potroši, zar ne?
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
Re: Re: Radmilo Anđelković: Priče
« Reply #106 on: 20-02-2015, 13:59:48 »
Zbog obećanja koje sam dao, a ja obećanja ispunjavam, kao i zbog zahteva prof. Ajdačića zbog njegove naučne studije, potražio sam priču "Sva vučja deca" i preveo je iz zaboravljenog slateYU fonta u čitljivi oblik. Iznenadio sam koliko je i posle preko dvadeset godina dobra i koliko dobro nosi svoju poruku. Posebno jer je to najfeminističkija priča koju je napisao muškarac u srpskoj fantastici. Istovremeno, priznajem da je do srži balkanoidno slovenska, što ne znači da njena interpretacija u Kentu nije bila zlonamerna i izdajnička. Budući čitaoci neka procene ko je i šta lagao.

Dakle, i dalje važi da će oni koji nedvosmisleno najave kupovinu moje naredne zbirke kratkih priča dobiti i štampanu, integralnu verziju priče "Sva vučja deca".

neomedjeni

• 3
« Reply #107 on: 20-02-2015, 14:35:43 »
Da li je određen datum od kog počinje pretplata?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #108 on: 20-02-2015, 14:37:31 »
Pa, počela je. :shock:  Kod mene je spisak.

neomedjeni

• 3
« Reply #109 on: 20-02-2015, 14:40:47 »
Očigledno sam nekako uspeo da previdim taj podatak.

Ubacio bih se na spisak. Gde treba da pošaljem svoje podatke?

Edit: Nema veze, pretpostavljam da je to ovo - rangelak@gmail.com

scallop

• 5
  • 3
« Reply #110 on: 20-02-2015, 14:45:06 »
Ja sam ti goodwill Radmilo. Verujem svima dok se ne dokaže suprotno. Možeš da pošalješ podatke na PM, a možeš i da čekaš da te podsetim kad stigne. U svakom slučaju, upisao sam te.

Više me zanima jesi li pročitao "Dan Mitre" i da li ti odgovara?

Josephine

• Guest
« Reply #111 on: 20-02-2015, 14:50:14 »
Posebno jer je to najfeminističkija priča koju je napisao muškarac u srpskoj fantastici.

xrofl

scallop

• 5
  • 3
« Reply #112 on: 20-02-2015, 14:52:24 »
Još si tu? Niko te nije zafrljačio preko ramena da skine baksuz?  xfrog

neomedjeni

• 3
« Reply #113 on: 20-02-2015, 14:56:01 »
Više me zanima jesi li pročitao "Dan Mitre" i da li ti odgovara?

Ne, jer trenutno čitam Jezero Dugog Sunca od Džina Volfa. Planiram da pročitam Dan Mitre nakon toga.

Ali čitao sam odlomke iz nekih drugih dela koje ste postovali na forumu (ne i komentarisao) i odgovara mi vaš stil pisanja. Tako da imam razloga da verujem da će kupovina zbirke priča biti dobar izbor.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #114 on: 20-02-2015, 21:17:27 »
Hvala na čišćenju.  xjap

scallop

• 5
  • 3
« Reply #115 on: 22-02-2015, 12:11:54 »
Jutros, posle dva protekla dana, a da niko nije svratio na topik, pitam se da nisam i ja dobio poklon kao Bata kad su ga uvaljali u kaljugu.
Ako nisam u pravu, a slabo da nisam, da izvestim kako se priprema bliži svom kraju, da sve što sam ponudio i dalje važi (ako nije velikodušno izbrisano).

scallop

• 5
  • 3
« Reply #116 on: 22-02-2015, 13:31:46 »
Zbirka je praktično prelomljena i imaće između 215 i 220 strana. Zanima me da li će zainteresovani biti radoznali za Belešku pisca u kojoj bih obrazložio zašto su mi kratke priče važne i zašto su sve u integralnom obliku kako bi se mogla pratiti geneza. Dakle, možete da učestvujete, pa da vas čujem.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #117 on: 22-02-2015, 13:39:40 »
Ja sam za Belešku.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #118 on: 22-02-2015, 13:52:16 »
Za ovakvu zbirku, takva beleška je obavezna. Ja sam za.

Nego, kad i kome se daju pare za pretplatu?
We're all mad here.

neomedjeni

• 3
« Reply #119 on: 22-02-2015, 13:57:04 »
Za belešku.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #120 on: 22-02-2015, 13:58:44 »
Rekao sam da još verujem ljudima, pa je dovoljno da izraziš dobru volju. Lako ćemo se naći. Na promociji ili pre, svejedno.

JasonBezArgonauta

• 4
  • 3
« Reply #121 on: 22-02-2015, 22:53:20 »
Ja sam za belešku. I za pretplatu.
Čini mi se da ovaj zid izgleda drugačije. Bendžamine, da li su Sedam zapovesti iste kao što su bile ranije?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #122 on: 22-02-2015, 22:54:56 »
Zapisao velikim slovima.

magirus

• 2
« Reply #123 on: 23-02-2015, 15:03:57 »
I ja sam za pretplatu.

I belešku

Šta treba uraditi za pretplatu?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #124 on: 23-02-2015, 15:23:46 »
Može na PM, a može i na mejl rangelak@gmail.com, da se upoznamo. Videćemo se na promociji, a za one izvan Beograda radiće i pošta. Zahvaljujem na dobroj volji.

Boban

• 3
« Reply #125 on: 24-02-2015, 01:47:36 »
Da li izdavač ove knjige zna da svako ko ti izda roman propadne u brzim skokovima (četiri firme do sada), da su tvoje priče krasile poslednji broj Siriusa i poslednji, nikad izašli broj Alefa?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #126 on: 24-02-2015, 11:49:38 »
Bobane, napravi studiju u čemu si me sve denuncirao na ZS i po okolini. Ti si, bre, moj najgori prijatelj.

Pa, da se dogovorimo. Tolerisaću te još par meseci, ali ti neću tolerisati uzastopne ekscese D., jer ona je tvoj najveći podvig. Dakle, potrošio si sve opcije. Imaš još četiri boda (2x2), pa letiš iz mog života.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #127 on: 24-02-2015, 12:47:38 »
Izgleda da neće biti više od 20 čitalaca koji bi zbirku unapred. Zato ću aneks "Sva vučja deca" štampati samo u 20 primeraka. Mića zna šta to znači.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #128 on: 24-02-2015, 13:02:00 »
Izdavač je usput, u poslednje dve godine (na raznim topicima) pročitao te podatke kako su mnoge edicije i izdavači propali zbog knjiga Radmila Anđelkovića. O tome izdavač razmišlja nešto malo manje nego o lanjskom snegu, i misli da je teorija o toj propasti previše nategnuta, jer teoretičari nisu uzimali u obzir nebrojene druge društvene okolnosti (da u dve reči smestim decenije u kojima je društvo propadalo), sa kojim su se izdavači suočavali. U najboljem slučaju, misliću da je u pitanju samo jedan običan baksuzluk Radmilov, i da je vreme da se nešto po tom pitanju promeni.  :wink:
EPILOG

Boban

• 3
« Reply #129 on: 24-02-2015, 13:05:25 »
Svi u ovom veku su znali za to i svi su mislili da se baš na njih neće odnositi...

Radmilo, što si na kraj srca, pa mi samo malo drndamo tvog izdavača, zaslužio je svojim ranijim ponašanjem žarač u glavu, znamo da sada neće odustati, ali hajde da vidimo koliko može da izdrži.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #130 on: 24-02-2015, 17:14:47 »
21. Ja se podrazumevam, naravno...

Radmilo, ti kao da nikad nisi imao priliku da čuješ Bobanove odmerene izjave, pa se iznenađuješ.
Kad je moja Dragana mogla da istrpi izjavu na venčanju da nijedan njegov drug nije dobacio ni šest meseci braka, valjda i ti sa svojim iskustvom možeš da podneseš ove, ipak, sitne provokacije.

Layanichu, u svakom slučaju, i ako propadneš, bar ćeš uvek moći da računaš na dobru klopu...   :)
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #131 on: 24-02-2015, 17:49:13 »
Samo da napišem da je D. napravila prve faulove bez poziva i da ih pišem njenom treneru Bobanu.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #132 on: 24-02-2015, 18:08:08 »
Život nije uvek pravedan... Eno Matiću 'teli da polome nogu, pa dobio tri utakmice neigranja...
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #133 on: 24-02-2015, 18:11:39 »
Meni svejedno. Dopizdili si mi Bobanovi dreserski poduhvati.

Josephine

• Guest
« Reply #134 on: 24-02-2015, 18:58:40 »
Scallop je majstor ucena. Video da pali, pa sad ucenjuje Bobana na svakom koraku.

Ipak, imajte na umu, scallope, da poznat i priznat pisac nikada niste postali zato što ste zlobni. I samo zato. :)

Ne znam zašto me pominjete, kakvi faulovi i o čemu pričate, ali znam da ste zlobni.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #135 on: 24-02-2015, 19:22:59 »
D. je mnogo fina mlada dama, koja starijim ustaje u tramvaju, i istima govori Vi... D. je vrlo inteligentna žena, i da je kojim slučajem u udruženju feministkinja, bila bi njihov predsednik... D. je vrlo pismena, ali gleda oko sebe kako šuše knjige objavljuju, a ona još nema priliku...  D. je nesrećna... Kako je CIA stvorila Alkaidu, tako je Boban stvorio D. Sad ju je pustio niz vodu (kao Amerika Bin Ladena) i ona traži nekog, da je bar banuje, jer samo će tako svoj integritet Sagitinog klona zadržati D. je dama!
EPILOG

Josephine

• Guest
« Reply #136 on: 24-02-2015, 19:33:58 »
Nema veze. Evo scallop je ponosan da objavi za tebe. Daj sta das,pa makar i lajavca.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #137 on: 24-02-2015, 19:51:04 »
Scallop je majstor ucena. Video da pali, pa sad ucenjuje Bobana na svakom koraku.

Ipak, imajte na umu, scallope, da poznat i priznat pisac nikada niste postali zato što ste zlobni. I samo zato. :)

Ne znam zašto me pominjete, kakvi faulovi i o čemu pričate, ali znam da ste zlobni.

Neću, valjda, ja da čistim đubre koje je on naplavio na ZS. Neka nosi kesicu, ako te pušta napolje.

Josephine

• Guest
« Reply #138 on: 24-02-2015, 21:35:23 »
Evo novosti za vas, pošto je za vas koncept u kom neko kontroliše i manipuliše drugima sasvim normalan, poželjan i prihvatljiv. Boban i ja sreli smo se na jednom drugom književnom forumu. Pod pseudonimima. Malo smo se džapali na temi i on me je pozvao na Znak Sagite, gde sam se već ranije registrovala, ali nisam učestvovala. Prvih nekoliko dana nisam ni znala da je osoba koja me je pozvala na ZS glavom i bradom Boban. Tek posle smo se sreli i uživo upoznali u LK.

Mene niko ne kontroliše, nisam ničiji izum, niti me je neko namerno doveo ovde da bih pravila eksperimente sa vama. Ovakva sam kakva sam uživo i na forumu. Ne pišem jedno ovde, a govorim drugo uživo. Sasvim sam slična svima vama, i svi vi slični ste meni, samo što ja još imam pridodat i taj aspekt uzaludne borbe sa vetrenjačama, a dosta mi je i stalo do drugih ljudi jer se lako sa njima identifikujem, što je osobina koja je većini ljudi nejasna. Uporna sam i tvrdoglava.

Dakle, prestanite da optužujete druge za svoju zlobu. Mene ste natovarili na vrat jer ste bili pohlepni i zlobni, a ja se nisam povukla i odustala (dakle, nisam uradila ono što svi zlobnici očekuju da drugi urade). Tu sam zbog vas, a ne zbog Bobana. I kada raspravljam sa vama, ne radim to u Bobanovo već u svoje ime. Da ste od početka normalno i razložno diskutovali sa mnom, a ne sa Bobanom o meni, možda vi i ja ne bismo bili u ovakvom odnosu.

Vi čak ne dajete drugima pravo ni da imaju svoju volju i ličnost. To dovoljno govori o vama. Da li znate koje su vam mane? Da li ste ikada svoju uzvišenost izložili samokritici? Da li ste se ikada nekome iskreno izvinili, priznali da ste pogrešili i nekoga povredili?

Albedo 0

• Guest
« Reply #139 on: 24-02-2015, 21:47:41 »
Evo novosti za vas, pošto je za vas koncept u kom neko kontroliše i manipuliše drugima sasvim normalan, poželjan i prihvatljiv. Boban i ja sreli smo se na jednom drugom književnom forumu. Pod pseudonimima. Malo smo se džapali na temi i on me je pozvao na Znak Sagite, gde sam se već ranije registrovala, ali nisam učestvovala. Prvih nekoliko dana nisam ni znala da je osoba koja me je pozvala na ZS glavom i bradom Boban. Tek posle smo se sreli i uživo upoznali u LK.

Mene niko ne kontroliše, nisam ničiji izum, niti me je neko namerno doveo ovde da bih pravila eksperimente sa vama. Ovakva sam kakva sam uživo i na forumu. Ne pišem jedno ovde, a govorim drugo uživo. Sasvim sam slična svima vama, i svi vi slični ste meni, samo što ja još imam pridodat i taj aspekt uzaludne borbe sa vetrenjačama, a dosta mi je i stalo do drugih ljudi jer se lako sa njima identifikujem, što je osobina koja je većini ljudi nejasna. Uporna sam i tvrdoglava.

Dakle, prestanite da optužujete druge za svoju zlobu. Mene ste natovarili na vrat jer ste bili pohlepni i zlobni, a ja se nisam povukla i odustala (dakle, nisam uradila ono što svi zlobnici očekuju da drugi urade). Tu sam zbog vas, a ne zbog Bobana. I kada raspravljam sa vama, ne radim to u Bobanovo već u svoje ime. Da ste od početka normalno i razložno diskutovali sa mnom, a ne sa Bobanom o meni, možda vi i ja ne bismo bili u ovakvom odnosu.

Vi čak ne dajete drugima pravo ni da imaju svoju volju i ličnost. To dovoljno govori o vama. Da li znate koje su vam mane? Da li ste ikada svoju uzvišenost izložili samokritici? Da li ste se ikada nekome iskreno izvinili, priznali da ste pogrešili i nekoga povredili?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #140 on: 24-02-2015, 21:50:08 »
D. ti si samo udarena mokrom čarapom i patetična.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #141 on: 24-02-2015, 21:53:56 »
I, da se izvinim za grešku. Uživo, u LK, prvo si se upoznala sa mnom. I ja sam ti otvorio vrata. Još se kajem.

Josephine

• Guest
« Reply #142 on: 24-02-2015, 22:01:35 »
Bitno je da ste vi zdravi i normalni. :)

Ja se toga ne sećam. Došla sam da upoznam Bobana, a ne vas. Za mene ste tada bili nepoznati. Zato vas se i ne sećam. A i sada ćete mi ostati u sećanju samo kao neko ko spletkari, manipuliše i ucenjuje, urušavajući tuđa prijateljstva.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #143 on: 24-02-2015, 22:03:29 »
Ima ih još. Izvinjavam se što sam insistirao da budeš u uredničkom timu za ZS20, nakon što si već napravila gomilu sranja po radionici i iako su svi u timu bili protiv na čelu sa Bobanom. Neću se dovoljno nakajati zbog toga.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #144 on: 24-02-2015, 22:05:24 »
Izvinjavam se zbog šturog predgovora za ZS20. Ja sam smatrao da je od mene dovoljno informativno, a da za opširno Boban angažuje tebe.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #145 on: 24-02-2015, 22:07:01 »
Izvinjavam se što ti nijednom nisam uskratio poene za priču i što sam tvoje priče branio kad su ih drugi napadali.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #146 on: 24-02-2015, 22:08:15 »
I na kraju, izvinjavam ti se što te nisam hteo za prijatelja na fejsbuku. Tada mi je tebe već bilo dosta za sva vremena.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #147 on: 24-02-2015, 22:16:47 »
Samo sam ja nesrećan. Ne znam lično D. Možda, da je znam, zasenila bi me njena lepota (uma) i meni nikad ne bi bila patetična... I ne bi morala da (u otprilike jednom poglavlju romana), objašnjava šta je mislilila, kad je rekla ono što je rekla, da objašnjava kako ona nije nikakva Bobanova marioneta...Znate šta bih joj rekao? Ljubav se vraća ili plaća!
EPILOG

Josephine

• Guest
« Reply #148 on: 24-02-2015, 22:20:49 »
To su sve manipulacije Radmilo. Posle ova četiri posta ja nemam odgovor osim sažaljenja. Da li je moguće da funkcionišete isključivo kao emotivni ucenjivač i falsifikator? :(

Lajaniću, ukloni se. Ispadaš iz konteksta.

Linkin

• 3

scallop

• 5
  • 3
« Reply #150 on: 24-02-2015, 22:26:00 »
Linkin posadi se na neko bolje mesto.

A, ti, D., pokušaj da demantuješ bilo šta. Ja tebe više ne žalim.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #151 on: 24-02-2015, 22:30:29 »
Moj kontekst je svuda gde su moje knjige, imaš ti D. toliko drugih topika da u njima rovariš, ali nećeš mene maknuti gde sam ja gazda! Zaboravio sam da ti čestitam Dan ljubavi, ali ću sada prvi da ti poželim: Srećan ti Osmi mart!
EPILOG

Josephine

• Guest
« Reply #152 on: 24-02-2015, 22:33:40 »
Ta ja nikoga ne mrzim. Ni scallopa. Uvek sam spremna na pomirenje. Vrlo sam svesna da drugi ljudi ne postoje i da su naši problemi sa njima samo odraz naše psihe. Drugi ljudi ne postoje.

Svi smo povezani u energetsku mrežu života. Mržnja prema drugima znači mržnju prema sebi.

Čekam da i scallop to shvati i prestane da optužuje Bobana, mene, Gula, ceo svet. Da nađe mir u sebi. Onda ću i ja da nestanem iz njegovog vidokruga.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #153 on: 24-02-2015, 22:48:12 »
Ajde ti nestani i mir će odmah da se vrati.

Josephine

• Guest
« Reply #154 on: 24-02-2015, 22:57:43 »
'Oću. Samo ako ste pronašli unutrašnji mir, očito. :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #155 on: 25-02-2015, 12:58:48 »
Da ne izgleda da ne radimo ništa, ovo je odabrana ilustracija za pretplatnički bonus. To je stara ilustracija, možda Ruvarca, i visi na dovratku naše dnevne sobe preko 35 godina. Korice će izgledati skoro tako.

neomedjeni

• 3
« Reply #156 on: 25-02-2015, 13:13:36 »
Fenomenalno.

Inače, premda mi nikako neće smetati redovno obaveštavanje o procesu izrade knjige, svakako niko ne očekuje da svakog dana treba da ponudite neku novu informaciju, niti da se ništa ne radi ako nema novih postova par dana. Valjda sagitaška publika nije baš toliko nepoverljiva.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #157 on: 25-02-2015, 13:31:29 »
Sve je složenije nego što na prvu loptu mislimo da jeste. Ne znam u kojoj si branši, ali svi procesi sa više učesnika neminovno imaju jača i slabija mesta. Ovo što sad radim više vidim kao pritisak na saradnike nego kao dosađivanje onima koji već imaju neki stav. Svi učesnici u procesu veruju da imaju više vremena nego što vođa projekta to misli. U ovom trenutku, izdavač traži petnaest dana da konkretizuje svoj deo posla, a ja želim da neke primerke dostavim u Hrvatsku početkom aprila. Nikad nisam verovao u višak vremena, a mrzim da kasnim. Čim mi budu dostavljene ilustracija, par ćete dobiti na uvid, čim budem zadovoljan prelomom, dobićete bar jednu priču iz rane faze mojih objavljenih kratkih priča. To šta ja radim možda i nije pravi način, ali pokušavam sve da uradim drugačije. Nije u pitanju jedna knjiga, nego više njih i sve ću da uradim da oni koji čitaju učestvuju u događanju.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #158 on: 25-02-2015, 14:35:44 »
Piši me za dva kompleta

scallop

• 5
  • 3
« Reply #159 on: 25-02-2015, 14:42:16 »
Dobro. 8)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #160 on: 27-02-2015, 14:02:28 »
Ovo čudo se približava kraju, a ja imam novi problem. Nesposoban sam da prođem kroz prelomljen tekst. Problem su tipfeleri u objavljenim pričama i materijalne greške u drugoj polovini priča. Oni kojima bih to poverio već su čitali. Bih bih zahvalan moralno, mentalno i materijalno, ako bi se neko prijavio.

neomedjeni

• 3
« Reply #161 on: 27-02-2015, 14:15:11 »
Ja bih radije da se sa pričama upoznam u finalnom izdanju, a i previše sam neodgovoran za ovakav zadatak, ali znam nekoga ko poseduje sve neophodne kvalifikacije i karakteristike, samo ne znam ima li vremena i želje. Pitaću.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #162 on: 27-02-2015, 14:25:44 »
Ja ću rado pomoći samo ako mi se objasni šta zapravo treba da uradim čitajući. Ako je neko stručnije znanje potrebno onda džaba. Ako je lov na tipfelere, to mogu!!!!!!

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #163 on: 27-02-2015, 14:30:35 »
Ja ću rado pomoći samo ako mi se objasni šta zapravo treba da uradim čitajući.

I ja.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #164 on: 27-02-2015, 14:51:01 »
Zahvaljujem svima. Javio mi se Mac i on je pouzdan izbor. Ne mislim da neko drugi ne bi, jednostavno takav mi je osećaj. I, drago mi je što postoji dobra volja.

Pardon, Meho. Znam da bi i ti bio prava osoba, pa ako ti odgovara paralelan rad, poslaću ti pdf. To mu dođe kao beta čitaoci. :lol:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #165 on: 27-02-2015, 14:55:32 »
Izvinjence, Kimura. Mislim da je bolje da ti napišeš par novih priča. Ovo je plevljenje i nije mnogo prijatno.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #166 on: 27-02-2015, 15:00:13 »
Može, ja sam beta po svim drugim osnovama pa ću lako i da se uklopim u beta čitalačku ulogu  :lol:

Mejl je hitboxrecords at yahoo.co.uk

Josephine

• Guest
« Reply #167 on: 27-02-2015, 18:16:43 »
Ja ću rado pomoći samo ako mi se objasni šta zapravo treba da uradim čitajući.

I ja.

Prvo skoči, pa reci hop. I skoči dovoljno visoko. :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #168 on: 27-02-2015, 18:34:00 »
Se nismo dogovorili da nestaneš? Imaš novi napad?

Josephine

• Guest
« Reply #169 on: 27-02-2015, 18:37:03 »
Nije lepo da pitate ko želi da pomogne, pa da posle javno selektujete one koji zavređuju da vam pomognu. No, no. :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #170 on: 27-02-2015, 18:40:36 »
Jel' to iz feminizma, bitke za opšteljudska prava ili ti se ne da da miruješ?

Josephine

• Guest
« Reply #171 on: 27-02-2015, 18:45:48 »
Pa, osetih se neprijatno umesto kimure. Nakon što mi je prvo bilo smešno što sam očekivala da se ona javi. Pa reko, eto, da kažem. :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #172 on: 27-02-2015, 18:50:52 »
Nemoj. Neprijatno je da mi toliko brljaš po topiku. Nema empatije.

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #173 on: 27-02-2015, 18:52:49 »
Scallopa. ja bih isto da pomognem, ali mislim da bi u tom slučaju dobio više tipfelera nazad nego što si ih poslao :)

Ne znam da li koristiš neki domaći "spel čeker", ali svakako preporučujem program Spell. Domaći je, nije glomazan, brzo se skine, besplatan je i sjajno odradi posao. Podvuče sve nepravilne reči (ispušteno ili viška udenuto slovo, pogrešno napisanu reč, nepoznatu reč, itd)
Takođe je sjajan za čirilica - latinica i obratno konverziju.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Josephine

• Guest
« Reply #174 on: 27-02-2015, 18:55:07 »
Nemoj. Neprijatno je da mi toliko brljaš po topiku. Nema empatije.

A otkad se vi to razumete u empatiju? To što se kimura i ja ne slažemo, ne znači da nisam osetila neprijatnost (iako, možda, ona nije, ne znam).

Boban

• 3
« Reply #175 on: 27-02-2015, 18:58:51 »
D. hodaš ponorom od pet dana odsustvovanja s foruma... Zašto se uopšte pojavljuješ tamo gde te ljudi ne žele?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #176 on: 27-02-2015, 18:59:43 »
Naravno da ne prepoznaješ empatiju. To je za tebe samo reč koju neukusno koristiš. Mi empatičari to osećamo drugačije.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #177 on: 27-02-2015, 19:21:54 »

To što se kimura i ja ne slažemo, 

Netačno.
Slaganje, baš kao i neslaganje, podrazumeva postojanje nekakvog odnosa ili makar interesovanja za određenu osobu.
Ja tebe ne poznajem, ne želim da te upoznam i apsolutno me ne zanima tvoje mišljenje o bilo čemu.
Neprijatno mi može biti jedino to što moj nik pominješ u kontekstu sopstvenih frustracija i tako me dovodiš u vezu sa sobom.
Nadam se da to nećeš više raditi (nezavisno od Bobana i njegovih vaspitnih mera), bilo bi lepo da me više i ne pomeneš, ali ne očekujem previše.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #178 on: 27-02-2015, 19:31:09 »
Ne razumem šta vas ganja na nerazumni diskurs. Molio sam sve da ovaj topik ostave da preživi.

Josephine

• Guest
« Reply #179 on: 27-02-2015, 19:53:02 »
Eh, idiferentna, a poruka joj puna agresije. :) No, no i tebi.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #180 on: 27-02-2015, 19:59:50 »
 :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x

Albedo 0

• Guest
« Reply #181 on: 27-02-2015, 20:02:23 »
Eh, idiferentna, a poruka joj puna agresije. :) No, no i tebi.

udahni, izdahni

udahni, izdahni

Josephine

• Guest
« Reply #182 on: 27-02-2015, 20:04:45 »
A ne znam ni zašto Boban insistira da se Radmilu daju prava veća od prava svih ostalih učesnika na ovom forumu. Scallopu je dozvoljeno da se prepire na Zavodniku, na primer. Ili da potprcava na Šljivi (pre nego što se združio sa Lajanićem) i slično. Sad odjednom, scallopova tema je sveta zemlja.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #183 on: 27-02-2015, 20:14:30 »
A zašto lažeš? Ponestalo municije? Imaš mučninu? Zamantalo ti se od mog lupanja glavom o zid?

Albedo 0

• Guest
« Reply #184 on: 27-02-2015, 20:19:17 »
ma ne laže, jadnica, ona stvarno misli da je ono što piše blizu pameti a ne u sasvim drugoj galaksiji, onoj prizemnoj, neukoj i neobrazovanoj

Josephine

• Guest
« Reply #185 on: 27-02-2015, 20:26:28 »
A batica je poželeo da bude scallop kad poraste. Ma šta kad poraste, batica je scallop već sada. Konzervativan, slep za druge ljude, ambiciozan i vrlo nesiguran. Našli ste se.

Josephine

• Guest
« Reply #186 on: 27-02-2015, 20:31:57 »

O, a evo, upravo smo dobili i razlog Stevinog pokondirenja i cenu prodaje dupeta. Mislim, ja Stevi želim da objavi roman ili zbirku, ali mi uopšte nije bilo jasno zašto se okrenuo protiv mene i to toliko očajnički. A onda shvatim - to mu je u opisu radnog mesta (za scallopa).  :lol:  Biće od tebe pisac, Stevo. I ti ćeš da objaviš za Lajanića. Možda napišeš i "Tri klipana pod šljivom" u kolaboraciji sa njim i scallopom.  :lol:

Istovremeno, dogovoreno je da preuzmem recenziju drugih dela za ovu ediciju koja planira u 2015. šest izdanja. Prevashodno pozivamo Vladimira Lazovića sa svojom pripremljenom zbirkom, uključujući i ZStefov rad o autoru, budući da dosadašnji izdavač nije spreman za to izdanje. Poseban poziv za zbirku priča pokojnog Steve, ako ga neke druge inhibicije ne spreče.

Sva druga dela fantastične postavke su dobrodošla. Biće pročitana i komentarisana. Namera je da sve što je crklo oživimo. Kontakt preko rangelak@gmail.com.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #187 on: 27-02-2015, 20:38:52 »
To je najnovije šta si smislila? Priznajem da pokušavam da budem slep za tebe. Pokušavam da budem miran ko bubica, da te osetim kao svrab, infekciju, zarazni polen što napisa ovde neko. Sve se nadam da ima leka i za to apoteka.

Josephine

• Guest
« Reply #188 on: 27-02-2015, 20:44:11 »
Ima i za licemerje leka. Istina. :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #189 on: 27-02-2015, 20:47:14 »
Lako je tebi kad je Boban otišao da piški. Valjda će dotle da traje moja anestezija.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #190 on: 27-02-2015, 21:01:05 »
D. misli da je Layanich laka žrtva da se potkači, i to joj dođe, nekako, usput... Ona se namerila na glavne likove, misli da će tako jednog dana, kad ptice budu pevale marseljezu, postati i sama glavni lik! I neka je, dokle god bude mešala Layanicha sa glavnim likovima, pa makar (kako bi to rekao Džejmi Šej), bio i kolateralna šteta, ni sama neće biti svesna da je on odjednom postao lik čija se reč čuje! Čak i na Sagiti!
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
« Reply #191 on: 27-02-2015, 21:09:10 »
Koji ti je vrag, šefe? Misliš da ne mogu da izađem na kraj sa D.?

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #192 on: 27-02-2015, 21:15:07 »
Ne, nego sam uočio da je ta nesrećnica počela planski da userava topike gde god se, makar u naznakama, pominje ime Layanicha.
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
« Reply #193 on: 27-02-2015, 21:20:09 »
Precenjeno. Radi se o tvojim autorima. Sutra je novi dan.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #194 on: 28-02-2015, 19:02:38 »
Za Maca i Mehu (i za sve one koji žele moju zbirku u pretplati): moj email je rangelak@gmail.com

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #195 on: 28-02-2015, 19:45:35 »
Sve je to jasno, dobio sam ja knjigu i krećem na nju sa obe ruke čim se posvršavaju obaveze sa gostima sutra.

M.M

• 4
  • 3
« Reply #196 on: 09-03-2015, 13:13:13 »
Posle besprimernih nasrtaja na mog izdavača, zbirku kratkih priča i sve one koji su, na bilo koji način, podržavali moj doprinos njihovom usavršavanju u pisanju i čitanju, preostaje mi sledeće:
1. Da prestanem da se pojavljujem na meni neprijateljskom forumu;
2. Da prepustim svom odabranom izdavaču dalje aktivnosti na izdanju moje zbirke "Kratke priče i Akvarijum za zlatnog karaša";
3. Da prepustim najboljem prelamaču tekstova u Srbiji, svom sinu Urošu dalje uređivanje teksta;
4. Da svom odabranom ilustratoru dozvolim da okonča posao oko ilustracija;
Istovremeno, održaću svoje obećanje onima koji su se opredelili za ovu zbirku da će kao bonus dobiti moju evropski popljuvanu priču "Sva vučja deca". Ako se u međuvremenu javi još neko moraće to da obavi na PM ili mejl Miljana Markovića. Takođe, molim alfa i beta čitače zbirke da svoje nalaze dostave na istu adresu, ako u međuvremenu nisu odustali.
Radmilo Anđelković

scallop

• 5
  • 3
« Reply #197 on: 19-03-2015, 19:20:07 »

Posle dve nedelje pauze red je da obavestim da je besplatan primerak uz moju zbirku "Kratke priče i akvarijum za zlatnog karaša" odštampan i na mom stolu. Grupa svezaka sa desne strane i dalje čeka preplatnike, pa ako raspoloženje nije pojelo mrak mogu se i dalje javljati meni na PM. Podsetiću da besplatan primerak sadrži moju kontroverznu priču "Sva vučja deca" i da oni koji još sumnjaju u moju zlu nameru prema evropskim i drugim Zapadnim saveznicima imaju jedinstvenu priliku da se u nju i uvere. xfrog

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #198 on: 19-03-2015, 20:03:41 »

Autor i izdavač, posle izlaska iz štampe deserta, prešli na razgovor o glavnom jelu...

EPILOG

scallop

• 5
  • 3
« Reply #199 on: 20-03-2015, 15:29:44 »
Imam jednu ideju. Svi oni koji su mi navraćali u kuću i znaju gde stanujem, mogu da navrate, ostave pretplatu i pokupe bonus. xfrog

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #200 on: 24-03-2015, 17:22:58 »
Pročitao sam priču Sva vučja deca, i uopšte nisam video ni naznake da je pro-miloševićevska. Video sam nešto drugo. Asocirala me na današnje medijsko ispiranje mozgova kome je naša politička elita (sic! daleko je to od elite, oni su samo poslušnici MMF, CIA, Brisela) pribegla da nas ubedi kako je tobože put u Evropu jedini put, a da sakrije svoje veze plaćene dolarima. Kad bi se sva vučja deca vratila sebi i Srbiji, možda bi još i imali neku šansu! Inače, ostaćemo stvarno sami ispod šljive!
EPILOG

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #201 on: 24-03-2015, 19:22:19 »
Pročitao sam priču Sva vučja deca, i uopšte nisam video ni naznake da je pro-miloševićevska.

a ko je pa ikada reko da je ona pro-miloševićevska?!  :shock: :-? :-x :-x xdrinka

scallop

• 5
  • 3
« Reply #202 on: 24-03-2015, 20:48:13 »
A, jel' smem da zamolim da gledaš svoja posla?

Meni se dopada Lajanićev komentar. Njime dokazuje da je izdavač koji čita svoje autore.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #203 on: 24-03-2015, 21:12:33 »
A, jel' smem da zamolim da gledaš svoja posla?

a jel smem ja da zamolim da prestaneš sa klevetama, lažima i vređanjima?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #204 on: 24-03-2015, 21:24:41 »
Ja ne klevećem. Moja priča je iskorišćena kao pro-miloševićka i ekstremno nacionalistička, da bi par naših antropologa dobilo priliku da nastupi u Več Britaniji. To je za mene tipično prozapadno šlihtanje, jer bez tih natuknica nikada ne bi dobili tu priliku. Prostačkim vređanjem ne možeš da me ućutkaš, jer sam u pravu i dao sam priliku svima da se uvere. Gospoda Žikić i Pišev i dalje imaju priliku da me demantuju.

Zanimljivo je da niko od domaćih autora fantastike nije bio tako divljački napadan tokom izdavačkih priprema. Meni je to priušteno sa više strana i imam sva prava da se branim, jer drugu zaštitu ne mogu da dobijem.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #205 on: 24-03-2015, 21:34:23 »
Moja priča je iskorišćena kao pro-miloševićka i ekstremno nacionalistička, da bi par naših antropologa dobilo priliku da nastupi u Več Britaniji. To je za mene tipično prozapadno šlihtanje, jer bez tih natuknica nikada ne bi dobili tu priliku.

notorna budalaština.

ali nek ti bude, da ne ispadne da oću sreću da ti kvarim - raduj se toj tvojoj knjizi, ali probaj da je promovišeš i u talambase lupaš bez nepotrebnog vređanja ljudi koji ti ništa nisu skrivili (i koji nisu ovde da bi se branili - pa baš zato nije u redu da se samo tvoje laži i besmislice ovde čuju: neko bi mogao pomisliti da u tome ima i neke istine).

scallop

• 5
  • 3
« Reply #206 on: 24-03-2015, 21:39:17 »
Ni u Canterburryju Skrobonja, Fipa i ja nismo mogli da se branimo. Svakako da se moja istina brani pričom "Sva vučja deca", zato sam je i svima ponudio. I zahvaljujem ti što mi pomažeš u promociji. xfrog

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #207 on: 24-03-2015, 21:48:16 »
I zahvaljujem ti što mi pomažeš u promociji. xfrog

ti očigledno uopšte ne shvataš principe funkcionisanja FORUMA (iako si na ovome već godinama)!
ti bi da nekome zabranjuješ i usmeravaš o čemu sme a o čemu ne sme da govori na 'tvom' topiku?
ti bi da ovaj topik služi samo i jedino PROMOCIJI tvoje knjige-u-nastajanju?

da li si ti toliko samozaljubljen i nesvestan svoje nesvesti da nisi sposoban da se osvrneš malo po forumu i pogledaš topike o domaćim knjigama koje nisu tvoje?
jel tamo autori konkretnih knjiga 'oduzimaju reč' učesnicima u DISKUSIJI? jel ih zamoljavaju da ćute, tj. 'gledaju svoja posla'? jel se na tim topicima bave samo i jedino promocijom?

kako svima - tako i tebi!

ako ti se to ne sviđa - što si se uopšte vraćao posle onog drama queen 'napuštanja' foruma? :-D

scallop

• 5
  • 3
« Reply #208 on: 24-03-2015, 21:53:11 »
Volim saspens. Ti nikako da se naljutiš pa da se odmorimo i od tebe. Za to vreme bi mogao da otkriješ recenzenta Lagune, nisam ja, majke mi. Kao doktor nauka znaš da su recenzenti zaštićeni od recenziranih.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #209 on: 25-03-2015, 01:57:26 »
Kao doktor nauka znaš da su recenzenti zaštićeni od recenziranih.

tvoj slučaj upravo pokazuje i zašto: da se ne bi neka budala ostrvila, kao ti na žikića i piševa, poimence, i onda kenjala po netu, tj. po njima.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #210 on: 25-03-2015, 09:37:41 »
Alo? Imate li mentalnih muka? Vi, doktore, raspravljate sa svojim recenzentom u Laguni. Žikić i Pišev nisu ništa recenzirali, oni su javno upljuvali naše priče, pa zaslužuju ono što dobijaju.

Boban

• 3
« Reply #211 on: 25-03-2015, 09:43:58 »
U ovom konkretnom slučaju, nepobitno je utvrđeno da dvojac Ž&P mnogo toga nije shvatio u razmatranim delima, pa ako je neko u stanju toliko da omaši u elementarnim stvarima (recimo da se Fipina priča događa u Bosni gde su svi Srbi pobijeni, a to nema ni u naznakama veze sa stvarnošću) lako je zaključiti da su oni ko zna šta sve interpretirali... nešto verovatno i namerno, a mnogo toga iz proste ograničenosti da spoznaju pravu prirodu dela. Oni su jasno rekli da njih nije ni zanimala prava priroda dela nego da su izvukli samo one aspekte koji su se uklapali u njihovu tezu... pitanje je koliko je nasilno to izvlačenje/uvlačenje bilo, a o moralnosti takvog pristupa da ne pričamo.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #212 on: 25-03-2015, 10:13:32 »
Zbog mlađih učesnika na forumu, koji priče nisu čitali, ali su slušali o čemu je referisano u Britaniji, evo utisaka nekog ko te priče voli:

SVA VUČJA DECA je priča, pre svega, prosrpska. I govori (po meni uspešno)  neke važne stvari o nama. Pri tom nije ni malo nacionalistička.
A da li je problematična tvrdnja da su ovakvi Srbi kolateralna šteta Novog Svetskog Poretka, i osuđeni na nestajanje? I da se od toga mogu braniti samo ako se vrate nekakvim korenima? Ja se s tim tvrdnjama slažem, a mlađe ćlanove pozivam da proćitaju priču. Pa da prosude.

Što se tiče price Fipinih TRI MILIONA KOSTURA... Ta priča tako me je tako pogodila kad sam je čitao prvi put, da mi je trebalo vremena da se povratim. I danas zavidim Fipi, zato što ja neću verovatno nikad napisati nešto tako jako.
Treba da dodam, naravno: Kad sam prvi put čitao Skrobonjin SVETI RAT,  ova vampirska priča  me oduševila. Potpuno. A vampire baš i nisu moj podžanr.
Toliko od mene.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #213 on: 25-03-2015, 13:45:37 »
dvojac Ž&P mnogo toga nije shvatio u razmatranim delima

ama jedna je stvar dal su oni svatili ili nisu svatili šta je skalop teo da oće (ali, po običaju, nije umeo jasno da kaže), a sasvim druga su podmetanja da su rekli kako je ta novela
pro-miloševićevska
na šta ja jedino reagujem.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #214 on: 25-03-2015, 13:54:04 »
Sasvim je svejedno šta su oni shvatili ili nisu, namera je bila da se na pljuvanju domaćih priča prošvercuju u svet kome prijaju takve ocene bilo čega iz ove zemlje. A tvoje reakcije su posledica toga da si ti natentao Piševa da se maši tog pristupa. I tvoja zloba je sasvim jasna.

Ako već i Ghoul radi na promociji moje zbirke priča, a pogotovo na glorifikaciji priče SVA VUČJA DECA, da obavestim zainteresovane da je danas u podne Zbirka otišla u štampu. Za pretplatu imamo još pet-šest pretposlednjih primeraka besplatnog bonusa. xfrog

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #215 on: 25-03-2015, 14:02:48 »
Sasvim je svejedno šta su oni shvatili ili nisu, namera je bila da se na pljuvanju domaćih priča prošvercuju u svet kome prijaju takve ocene bilo čega iz ove zemlje. A tvoje reakcije su posledica toga da si ti natentao Piševa da se maši tog pristupa. I tvoja zloba je sasvim jasna.

i tvoja ograničenost je sasvim jasna:
to što bulazniš o "namerama" autora tog teksta je samo tvoja projekcija - uostalom, obrađivane priče nisu "pljuvane", to ti se samo prividelo;
ajd što sam "natentao" piševa - on je mlad, maloletan, slabe volje i još slabijeg uma, povodljiv dečko pa se lako da "tentati" - ali što sam "natentao" i dr žikića, to ništa ne veliš, o jado ona jadna!
ako je moja "zloba" jasna, tvoja jadnost je još jasnija, o jado ona najjadnija!

a što se promocije i prodaje tvojih pisanija tiče - pa naravno da ih pomažem, i drago mi je zbog toga. ali ni to te neće sprečiti u podmetačinama kako zlobni i pokvareni ghoul kvari 'tvoj' topik namenjen samo za 'promociju' tvojih pokušaja pisanja.

:D

scallop

• 5
  • 3
« Reply #216 on: 25-03-2015, 14:10:47 »
Nađi nam mesto na internetu da se taj čuveni skup dogodio, pa da divanimo. Mi jadni i tupavi tako, a vi pametni onako. Da su pljuvane priče, onda bi to bio književni skup, ali su pljuvani ljudi, to je i Pišev potvrdio, pa je zato antropološki. Ako je uopšte. Kuma moje snaje je profesor antropologije na Kenbridžu i pojma nema o tom skupu. Baš diskretan.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #217 on: 25-03-2015, 14:21:32 »
Nađi nam mesto na internetu da se taj čuveni skup dogodio, pa da divanimo.

ako si toliko duboko zabludeo i utonuo u svoje halucinacije da nisi u stanju da obaviš najprostiju google operaciju, ghoul ti svakako neće pomagati i prstom ti pipati šta i gde.
to sam uradio još 14.11.2014. na svom blogu, kada sam najavio taj skup.
ako je nekome nevidljiv - znači da ne želi da ga vidi, a ne da ga nije bilo.

Kuma moje snaje

neka proveri jetrva tvoje deverične ili pašenog ujaka kumove muške tetke - pa javi dal su ga bar oni našli, kad već ti ne umeš/ne želiš.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #218 on: 25-03-2015, 15:41:07 »
Nisam siguran da imam mistične i proročke sposobnosti, verovatno bi ono što sam predvideo uočio i jedan običan školarac iole upoznat sa materijom, ali sam Radmilu na našem zadnjem viđenju, prilikom preuzimanja iz štamparije bonus knjige Sva vučja deca, rekao: Pazi sad, čim obnarodujemo izlazak Sve vučje dece, prvi koji će te na Sagiti napasti biće Ghoul!
Ja nisam rekao da je Ghoul izjavio da je priča pro-miloševićevska, tandem Žikić&Pišev nisam ni pomenuo, svoj komentar sam izvukao sublimirajući postove više autora baš na ovom topiku, napisanih ne tako davno...
Evo, ako će to da zadovolji Ghoula, ja ću odustati od formulacije o pro-miloševićevskoj priči, ali ću ostati na svom viđenju, a to je da je pro-srpska. Ako je srpskim autorima zabranjeno da budu pro-srbi, a samo dozvoljeno da budu pro-NATO, pro-američki, pro-briselski, onda svi plajvaze u korpe za smeće, ili da pišemo horore o vampirima, sage o nordijskim herojima, o kralju Arturu i svim ostalim dozvoljenim holivudskim sranjima!
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
« Reply #219 on: 25-03-2015, 15:42:40 »
Nemoj samo da mi te šlog trefi. Tresnuo bi, a niko ne bi video da si pao. Mislio sam na neki separat ili zbornik radova iz Kenta. Ovako trunjamo na neviđeno, osim što je Pišev potvrdio da je u radu koristio isti zlobni vokabular, kao i na predavanju. Ja sam još fini.

ed. Nisam primetio da mi se javio izdavač. Lajaniću, ima toga kod mene na kamaru. Nije baš pro-srpski, ali je pro-naški.

Albedo 0

• Guest
« Reply #220 on: 25-03-2015, 16:15:44 »
a u stvari fale samo dva slova - proto miloševićevski

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #221 on: 25-03-2015, 18:52:15 »
Pazi sad, čim obnarodujemo izlazak Sve vučje dece, prvi koji će te na Sagiti napasti biće Ghoul!

meni je drago što ste se vas dvojica tako lepo našli jer stvarno mislim da ste stvoreni jedan za drugoga. ipak, ne zanosi se svojim navodnim proročkim moćima, jer svako ko ume da čita a ima više od dve vijuge videće da ja uopšte nisam 'napao skalopa' nego sam reagovao na TVOJU frazu, i to ne u formi 'napada' nego pitanja - KO JE ikada reko da je ta priča pro-miloševićevska?
to je sasvim normalno pitanje, pošto se ta fraza ubacuje niotkuda. i umesto da mi odgovori onaj koga sam pitao - lajnić - javlja se skalop i NAPADA mene u formi 'molbe' da 'gledam svoja posla'.
kao, ja nemam pravo da ovde bilo šta pitam ili komentarišem, to je 'njegov' privatni topik koji služi samo za njegovu promociju, i sve što nije njemu uz dlaku - nepoželjno je.

eto, tako sam 'napao' skalopa, lajniću.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #222 on: 25-03-2015, 19:27:33 »
Ponekad je moja ironija toliko dobra, da mnogi misle da sam glup!  :?:
EPILOG

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #223 on: 25-03-2015, 19:30:28 »
Ponekad je moja ironija toliko dobra, da mnogi misle da sam glup!  :?:

zato i kažem da si se super našao sa skalopom: njegova ironija je toliko dobra da većina misli da je - lud!
zato ga i zovu 'ludi radmilo'.

Boban

• 3
« Reply #224 on: 25-03-2015, 20:18:35 »
Gule, ako je definicija trola da do besvesti ponavlja jednu ili nekoliko varijacija te iste rečenice, onda si ti megatrol nad gigatrolovima.
Ceo dan na ovom topiku nisi izgovorio niti jednu reč koju već nismo čuli neprebrojivo mnogo puta baš tebe. Prilike se menjaju, ali tvoje drobljenje o radmilu ne. Misliš da ćeš tolikim ponavljanjem više biti u pravu? Ili ti je na pameti samo smaranje? Ili naprosto uživaš da kinjiš svakoga ko nije spreman da te glorifikuje?
Šta misliš koliko još ima ljudi ovde kojima se nisi zgadio?

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #225 on: 25-03-2015, 20:40:31 »
Prilike se menjaju, ali tvoje drobljenje o radmilu ne.

pa naravno. ono što sam mislio o njemu oduvek, mislim i dalje. a on mi svakog dana daje nove potvrde da sam bio i ostao u pravu.
za razliku od tebe i radmila, ja držim datu reč.

a njemu sam obećao da ga neću pustiti da mirno plasira svoje klevete, laži i podmetačine o dr piševu.
dokle god on bude, kao pokvareni gramofon, ponavljao to trtljanje o 'zlim namerama', 'pro-miloševiću', 'uvlačenju zapadu', i ostale već 100 puta ponovljene gluposti, i ja ću, svaki put kad tu pesmu bude kreštao, odgovoriti.
osim ako ti je, zarad izglađenja odnosa i povratka na 'zauvek napušteni' forum, iznudio nekakav POSEBAN TRETMAN za sebe, pa da sad ko neki redak zver bude zaštićen na način na koji NIKO drugi na forumu nije zaštićen (a ponajmanje ja - jer o meni svaki pacijent može da kenja do mile volje, ubeskraj, iz dana u dan, i nikom ništa).

Boban

• 3
« Reply #226 on: 25-03-2015, 22:38:46 »
Ali radmilo je u pravu za Piševa... ne znam šta je pričao u Engleskoj, a nisam siguran ni da želim da znam s obzirom na njegovu interpretaciju.
Pišev je javno i jasno priznao da je koristio ono što mu odgovara, na način kako mu odgovara, vadeći iz konteksta i takve stvari... to je možda dokazalo njegovu tezu, ali je oskrnavilo umetnička dela koja su pomenuta. Potpuno neshvatanje Fipine priče ga diskvalifikuje po svim zamislivim pitanjima. Nije mi jasno šta braniš. Pročitaj Fipinu priču i reci da se događa u Bosni i da su svi Srbi pobijeni, a prostor naseljavaju njihovi duhovi. Hajde da pričamo o tome...

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #227 on: 26-03-2015, 01:05:32 »
ja stvarno ne znam dal govorim etrurski, dal pričam sa mentalno ograničenim ljudima ili u čemu je stvar ovde?
i posle me još optužuješ da stalno ponavljam jedno te isto - a i pored svih ponavljanja ne možeš da pojmiš to što sam ponovio toliko puta.
ja uopšte ne branim taj rad po svim osnovama - možda u njemu ima propusta što faktografske što metodološke i neke druge prirode  - možda! - ali ono što je debilizam s kojim se ovde borim jesu tvrdnje:
- da su autori rada imali zle namere
- da su 'pljuvali' po skalopovom piskaranju
- da su mu spočitali 'pro-miloševićevski' stav
- da su jedino s takvim tezama mogli da odu u englesku
i - da sam ih ja navađao ili tentao ili šta god da napišu to što je tamo izloženo.

to su laži i koještarije koje skalop uporno plasira.
što se tiče drugih stvari oko ovog rada, o tome je trebalo da pričate s autorom kad je izlagao rad u 'komarčiću', ja nemam nameru da ga branim od svake bogovetne zamerke koja mu se može - poneka čak možda i s pravom - uputiti, nego samo od ovih gore, za koje pouzdano znam da su potpuno promašene, i na koje sam jedino reagovao.

Boban

• 3
« Reply #228 on: 26-03-2015, 01:25:40 »
nemanje zle namere ne opravdava postupak.
Radmilo jeste možda malo grublji u kvalifikaciji P&Ž postupka, ali i ja bih bio da je neko iz mog dela izvukao ono što mi nije bilo ni na kraj pameti i što nije uopšte utemeljeno u delu. Autori ne smeju da baziraju svoj rad na pogrešnom shvatanju nekog dela i da to kao, eto, bude njihovo mišljenje, tj. moguće tumačenje.
Na tom skupu u Engleskoj, van Zapada bila su samo njih dvojica. Da li je moguće da u svim zemljama u okruženju i celom Istočnom bloku samo P&Ž imaju šta da kažu a da je to zanimljivo Zapadu. Zapad u suštini boli kurac šta mi mislimo, ali ako su hteli da imaju jedan "Istočni" rad, začudo su odabrali baš ovaj koji predstavlja post-Miloševićku Srbiju i njen uticaj na srpske autore, nije im palo na pamet da dobiju neki antropološki rad koji bi razmatrao lokalne stvari osobene za ovo ili neko drugo podneblje... Na Balkanu ljudi žive najmanje tri i po puta duže nego u Engleskoj i ima ovde koječega zanimljivog za antropologe... gde baš da nam zapadne uticaj Miloševića, kao da pre njega i pored njega i nakon njega nije bilo nikakvih zanimljivih stvari. Zla namera Zapada i svesrdno pripomaganje P&Ž... očigledno svima i naprosto neosporno. Ti možeš tvrditi bilo šta, ali nikada nećeš biti u pravu niti će ti iko poverovati, dakle, prestani da troluješ...

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #229 on: 26-03-2015, 14:28:43 »
Podli govni, sami ispod dupeta.

Scordisk

• 3
« Reply #230 on: 05-04-2015, 01:29:53 »
Izvinjavam se što vas prekidam u raspravi, ali da li neko možda zna gde se taj Žikićev i Pišev(ov? tov?) rad može naći?

Mada, samo bih dodao, kao diplomirani antropolog, da onaj ko antropologiju i njen uradak uzima za ozbiljno, može zapasti u ozbiljne mentalne probleme. Antropologiju je najbolje konzumirati s izvesnom dozom skepse, uz pivo i čips.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #231 on: 10-04-2015, 21:23:47 »
Molim administratora da ovaj topik iz knjiga u pripremi prebaci u objavljena dela domaćih autora...

EPILOG

Boban

• 3
« Reply #232 on: 10-04-2015, 22:30:40 »
Čekamo potvrdu iz nekog nezavisnog izvora...

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #233 on: 11-04-2015, 00:10:47 »
Što, šta može da se desi što ne može da se reši ponovnim premeštanjem topika?

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #234 on: 11-04-2015, 00:24:52 »
Nema problema, pošto admin ovog foruma ne veruje informacijama sa zvaničnog sajta izdavača na kome se vidi da je knjiga izašla, ipak ćemo morati sačekati nezavisnu potvrdu, npr. dojaviće Stojadin iz Gornje Ljubate da je onomad, kad je išao peške u 16 km udaljenu najbližu prodavnicu mešovite robe u Krivoj Feji, da kupi sapun za brijanje i paket žileta, uočio i gore pomenutu knjigu u izlogu radnje, baš pored džakova koncentrata za prasad i kofa sa lancima za izvlačenje vode iz bunara...  :lol:
EPILOG

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #235 on: 11-04-2015, 06:37:28 »
Pa... Onda... Samo da čestitam...

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #236 on: 13-04-2015, 00:13:50 »
Da li knjiga stiže i u Klub u ponedeljak 13. aprila (tj. ako Klub radi u ponedeljak)?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #237 on: 13-04-2015, 09:10:18 »
Nezavisni izvor još nije opipao, pa da i slepcima bude jasno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #238 on: 13-04-2015, 09:12:15 »
Da li knjiga stiže i u Klub u ponedeljak 13. aprila (tj. ako Klub radi u ponedeljak)?

Ne znamo ni da li Klub uopšte radi, a kamoli da li radi u ponedeljak 13. aprila.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #239 on: 13-04-2015, 22:24:25 »
E, pa knjiga je stigla, ali samo kod mene. Za sve one koji su je naručili moraćemo da dogovorimo neki drugi termin. Ili drugo mesto.

BataCvele

• 1
« Reply #240 on: 16-04-2015, 16:30:24 »
Pročitao sam priču Sva vučja deca, i uopšte nisam video ni naznake da je pro-miloševićevska.

a ko je pa ikada reko da je ona pro-miloševićevska?!  :shock: :-? :-x :-x xdrinka

scallop

• 5
  • 3
« Reply #241 on: 18-04-2015, 11:34:19 »
Prošla je nedelja dana, a samo jedna knjiga je otišla svojim putem. Do neke promocije će da potraje, a kako izgleda, prva će da sačeka maj mesec. Dotle i dalje važi ponuda da oni koji su se za zbirku opredelili mogu i lagodno da svrate po nju. To ne važi jedino za one koji nisu u Beogradu (snaći ću se nekako), a do RS i hrvatskog primorja ću da skoknem u maju, pa ni tamo neće kasniti više nego u Beogradu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #242 on: 23-04-2015, 13:05:45 »
Budući da sam Bog sveti zna kad će biti neka promocija Zbirke, proglašavam kontinuiranu promociju u Kopernikovoj 3. Ko zna gde je lakše mu je, ko ne zna moraće da pita. U svakom slučaju, kod mene je atmosfera toplija. xfrog

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #243 on: 24-04-2015, 11:19:54 »
Jesi ti to otkazao promociju u LK, ili pokušavaš da me "vickasto" ponukaš da okačim program pre nego što je gotov?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #244 on: 24-04-2015, 11:29:59 »
Pogledao sam nekoliko najava programa za prethodne mesece i svaka je bila NAKON održavanja prvog termina. Možda je Pračetu bllo svejedno, ali meni, iz razumljivih razloga - nije. Sa druge strane, bilo bi prirodno da na promociji bude i onih koji već imaju knjigu i mogu o njoj da raspravljaju. Razlog je što je Zbirka gotovo podjednako namenjena čitaocima i onima koji imaju ambiciju da pišu fantastiku. Imam puno razumevanja za tvoje obaveze, ali teško i za LK u celini. Ako nemaš program za maj, imaš za 4. maj, imaš ovaj topik i najavi ga ovde.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #245 on: 24-04-2015, 11:47:18 »
Sve to ok, nego mogao si i drugačije.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #246 on: 24-04-2015, 12:05:18 »
Svi bi mogli i drugačije, ali, eto, neće. Nemoj samo zameriti meni da sam opor. Nijedna knjiga domaće fantastike ovde nije toliko napadana i ignorisana još u pripremi. Nije se dogodila uz podršku, pa da je kritikujemo, nego - uprkos. Nego, hoćeš li ti propisno, onako kako dolikuje najaviti moju promociju u DOB i LK ili da je zaista otkažem?

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #247 on: 24-04-2015, 12:18:45 »
Ene ti topik dole, a evo i ovde poziv:

КРАТКЕ ПРИЧЕ НА ДУГЕ СТАЗЕ
4. мај 2015
Трибинска сала
Дом омладине Београда

Четврти мај свет слави као дан „Звезданих ратова“; ми смо се тиме доста бавили недавно, па сад нудимо нешто другачије: нову књигу доајена српске фантастике Радмила Анђелковића „КРАТКЕ ПРИЧЕ и Акваријум за златног караша“.

Радмило Анђелковић је један од најобјављиванијих наших  писаца СФ-а, са осам изврсних књига фантастике и бар четрдесетак дужих и краћих прича разасутих по домаћој и страној периодици. Носилац је признања Друштва „Лазар Комарчић“ за животно дело и допринос српској фантастици, као писцу, уреднику и едукатору у књижевним радионицама од оснивања Друштва 1981. па до данас.

„КРАТКЕ ПРИЧЕ и Акваријум за златног караша“ су својеврсно путовање кроз дугу списатељску каријеру аутора, јер књига садржи изабране кратке приче из целокупног периода његовог књижевног рада. Намера је вишеструка — да се на једном месту добије преглед развоја и интересовања једног писца; да књигу могу читати и нови читаоци који не морају бити познаваоци и љубитељи жанра; да они који уче да пишу (фантастику) имају својеврсну читанку са примерима кратких прича из којих могу видети како се могу разрешити неки уобичајени проблеми у писању.

Књига се недавно појавила као друга у едицији НОВОУМ издавачке куће „Нова поетика - Argus Books & Magazines“.

Гости: Радмило Анђелковић, аутор
Модератор: Миљан Танић

scallop

• 5
  • 3
« Reply #248 on: 24-04-2015, 12:27:40 »
Jedva.

Dakle, pozdravljam Miljana Tanića kao moderatora. Obećavam da će, kao gost, biti prisutan i Lazar Janić iz Nove Poetike, a moguće je i Bata Cvele, glavni i odgovorni urednik izdavačke kuće. Pozivan i sve one koji imaju nešto protiv, a posebno one koji imaju nešto za. Radovalo bi me da dođu inicijatori zbirke Spomenka Stefanović Pululu i Zoran Stefanović. Dobrodošli su i svi ostali moji izdavači i urednici.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #249 on: 28-04-2015, 13:16:43 »
Zaboravio sam specijalan poziv za Maca. On je savršeno odradio finalnu korekturu i njega čeka primerak Zbirke.

mac

• 3
« Reply #250 on: 28-04-2015, 13:27:43 »
 xjap

:-|

neomedjeni

• 3
« Reply #251 on: 28-04-2015, 13:35:24 »
Samo da prijavim da sam juče preuzeo svoj primerak knjige, koja izgleda sjajno, dizajn je lepo pogođen, i da sam "čak" stigao da pročitam Svu vučju decu. Uzorak je mali, ali reklo bi se da će čitanje Anđelkovićevih priča u najmanju ruku biti zanimljivo iskustvo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #252 on: 02-05-2015, 15:04:33 »
Zbirka stigla u Paklenicu.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #253 on: 02-05-2015, 15:05:55 »
Zbirka stigla u Paklenicu.

Starigrad?
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

scallop

• 5
  • 3
« Reply #254 on: 02-05-2015, 15:08:15 »
Paklenica. Stene za veranje. Vinetu i tako to.

Karl Rosman

• 4
  • 3
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

scallop

• 5
  • 3
« Reply #257 on: 02-05-2015, 16:31:04 »
Saturnica je u pravu. To je u Nacionalnom parku Paklenica.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #258 on: 02-05-2015, 16:35:01 »
I meni se ucinilo.

neomedjeni

• 3
« Reply #259 on: 04-05-2015, 11:09:24 »
Pre svega, mislim da sam napravio veliku grešku što sam ovu zbirku priča pročitao u svega nekoliko dana, jer se u brzini previše slojeva i značenja izgubi. Ali imao sam u planu da svratim na današnju raspravu o delu, no, na žalost, druge obaveze će me sprečiti.

Negde na pola čitanja sam sebi rekao da je ovo prva stvar koju ću reći o knjizi, pa da održim obećanje. Ako ne računam Martina, nikad nisam sreo pisca koji toliko prostora posvećuje i sa tolikim uživanjem piše o hrani u svojim pričama. Ne čitajte ih ako vas od narednog obroka deli više sati, ako boga znate.

Druga stvar bi bilo ono što mi se kod pisca najviše sviđa, a to je stil. Odnosno, sposobnost da se snađe u korišćenju različitih stilova i različitih načina prilovedanja. Anđelković ide u svom pisanju od pesničke slikovitosti do jednostavne, mehaničke preciznosti u iznošenju činjenica, od čisto naučnih tema do nadmudrivanja sa ličnim demonima. Mislim da mi jedino u njegovom pripovedanju smeta snažna kontrola koju je uspostavio nad svojim rečenicama, u koje ne dozvoljava da zaluta makar jedna suvišna reč, sve je uvek lepo zategnuto pod konac. Lično više volim kada su pisci opušteniji po tom pitanju, ali, prvo, to je samo pitanje ličnih preferenci, drugo, verovatno nužnost kada se radi o pripovedanju u kratkim pričama i treće, moje zakeranje.

Usudio bih se da pretpostavim kako su teme kojima se bavi i njegov pristup istima, odnosno odbijanje da čitaocu pruži objašnjenja na tacni, već ga goni da traga za odgovorima na postavljena pitanja i u samom tekstu priče i van njega, jedan od razloga što nije smatran naročito popularnim piscem. Evo, na primer, kao tipičan ljubitelj pripovedanja o rekama krvi koje mišićavi varvari ostavljaju na putu do zakopanog blaga, deva bujnih grudi (sapetih u čelični bikini, ako je moguće) i uzgrednog spasavanja sveta, preznojavao sam se nad polovinom priča iz zbirke i čudio šta mi je ovo trebalo, kad sam mogao još jednom da uzmem da čitam Tolkina ili Hauarda. Naročito imajući u vidu da su, kako je Anđelković postajao zreliji pisac, njegove teme i ideje postajale sve smelije i luđe. Opet, uživanje u stilu i formi svakako nadoknađuje potrebu da budete visokoobrazovana i/ili natprosečno inteligentna  osoba kako biste rastumačili sve šta je pisac hteo da kaže (ili da Vas ne mrzi da često posežete za guglom). Ili da kažemo to ovako - nikada nisam pisao Majkla Murkoka zato što sam ga smatrao majstorom pisane reči ili zato što su me njegove rečenice ostavljale bez daha, već zato što sam voleo njegovu nepresušnu maštu i priče koje je pisao (ostavljam mogućnost da sam nepravedan prema Murkoku jer domaći prevodi nisu uspeli verno da prenesu istinsku lepotu njegovog izraza). S druge strane, Anđelkovića sam čitao i čitaću sa zadovoljstvom zbog načina na koji piše svoje priče, makar ponekad bio žalosno nesposoban da se zainteresujem za temu, ili još gore, da razlučim o čemu se u njima zapravo radi.

Kraća verzija napisanog - sviđa mi se pročitano, lepo je otkriti novog pisca (novog kada je moje čitalačko iskustvo u pitanju) i tako to.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #260 on: 04-05-2015, 11:26:21 »
Zahvaljujem. Tip pre što je ovo prvi opsežniji prikaz na ZS onoga šta pišem. Što reko Zoća, smerno priznajem da precenjujem svoje čitaoce, ali to je moj obol respektu onima koji me čitaju.

Dzorig FSB

• 2
    • Agarta, Večna vatra
« Reply #261 on: 05-05-2015, 12:45:16 »
Dobra ona apokalipsa na dve strane. I... eto zasto ne idem na more, nikako zato sto nemam love  :|
Inace, podseti me na moja razmisljanja povodom Trirovog filma Melanholija - kako bih ja to docekao kraj sveta. Pivce... moze. U kafani... mada bolje bi bilo da bude onoga cega nema u prici (ipak na dve strane...  xrotaeye ), neka laka droga, mozda ali bas laka. Vise bih voleo da ostanem cist, i gledam vatromet kakav niko nikad nije video. Ili u ovom slucaju vodo-pad.
Inace, voda? Ne, ne ni u casi... Pa cemu sluzi piva, pobogu!

M.M

• 4
  • 3
« Reply #262 on: 06-05-2015, 12:14:00 »
Aman, kamo izveštaj o tome kako je protekla promocija? Kamo fotografije?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #263 on: 06-05-2015, 12:15:41 »
Niko ništa ne pita. A bolje je da se ne vidi ko nije došao. Ni Mića ne može da pohvali fotografa.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #264 on: 06-05-2015, 12:16:23 »
Promocija je bila posećena i veoma lepa, ne znam kamo fotografije?

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #265 on: 06-05-2015, 12:37:25 »
Da, i ja bih volela nečije utiske, fotografije opcionalno.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #266 on: 06-05-2015, 12:56:35 »
mozda je bolje ovako za nas koji nismo bili, ostavlja prostora masti. zamisljam lovorov vijenac, violine i ovcu na raznju.
elem, seriozno, bilo bi lijepo podijeliti utiske.
moving on my own trace

scallop

• 5
  • 3
« Reply #267 on: 06-05-2015, 13:05:37 »

Ovo je sve što ja mogu da ponudim. Šta ću kad moji slikaju samo mene.

Utisci su mi slabi. Zadovoljan sam posetom, a i nisam, ali to je druga priča. Pojma nemam šta sam pričao, Nevidljivi to zna bolje. Preostalo vreme sam potpisivao više knjiga nego što sam se nadao. Izgleda da sam usput orobio i svog izdavača, ali se nije bunio. Galete su mi izeli, šta mogu kad ih pravimo savršeno. Koka kolu i sokove smo vratili kući, jer je moj najbolji prijatelj, kao i obično, doneo šampanjac. Posle promocije sam bio iscrpljen, pa sam ispred DOB lovio banderu da se ne sručim.
Džorigu sam preporučio moju apokalipsu na dve strane i vidim da mu se dopala. ZStefa sam upozorio na "Dronjave gaće" i očekujem njegov komentar. Sve ostalo drugi znaju bolje.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #268 on: 06-05-2015, 13:09:49 »
M.M. ima mnooogo boljeg fotografa...
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #269 on: 06-05-2015, 13:14:22 »
Pojma ti ne znaš. Moj traje već 46. godina.

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #270 on: 07-05-2015, 02:10:15 »
Одлична промоција и одлична књига. Шта сад фали, фотографије?
Било је лепо време, могли су сви да дођу да су тели.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #271 on: 07-05-2015, 10:09:37 »
Sad, ako je neko baš teo, a nije mogao da dođe, potrudiću se da mu otežam:

Meni  je ona prostorija u DOB uvek pomalo sumorna, ali tako nije bilo u ponedeljak uveče. Imali smo jednu netipičnu promociju, drugačiju i kudikamo zabavniju od običnog predstavljanja knjige, možda zato što je autor odavno predstavljen i dobro znan svima koji su došli.
Ipak, prisutni su čuli (a o tome se može čitati u Predgovoru) nešto što nisu znali:
- za nastanak Zbirke je, pored upornog nagovaranja ZStefanovića, od velikog značaja bila Radionica Znaka Sagite. Autora je želja da pomogne Radionicu navela da se posle mnogo godina i mnogo romana vrati formi kratke priče. Zato poslednji deo knjige sadrži priče pisane po zadatku za ovu Radionicu i to sve priče, ne njihov izbor.
Zbirka je, pored ostalog, zamišljena i kao svojevrsni udžbenik za pisanje kratkih priča - to je odgovor meni (i možda još nekom ko je imao slično pitanje) zašto je nazvana KRATKE PRIČE i Akvarijum za zlatnog karaša.
- ova zbirka je druga u ediciji NOVUM izdavačke kuće NOVA POETIKA i ne treba da ostane poslednja. Svako ko ima zbirku priča ili roman koji se može svrstati u fantastiku - slobodno mu je da se javi izdavaču. Poželjno je da dela budu zaista fantastična, pošto će se dati na uvid prilično oštrom i strogom oku. Šest (ne)dela je, kako smo čuli, odbijeno. 

Pored razgovora o KRATKIM PRIČAMA, bilo je reči i o fantastici uopšte, pisanju i objavljivanju nekad i sad, o opštem padu kreativnosti u Regionu ili o njegovom razvoju (po usamljenom ZStefanovićevom i mom neizrečenom mišljenju), a i o još mnogo čemu drugom što ste, na svoje nazadovoljstvo, propustili da čujete.  :mrgreen:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #272 on: 09-05-2015, 17:11:34 »
I dalje nemamo Saturnicu, ali imamo knjigu u Zadru.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #273 on: 09-05-2015, 20:34:59 »
Postavljeno mi je pitanje kako slučajni prolaznik da nabavi zbirku. Na to bi mogao da odgovori izdavač. Valjda se on time bavi? Prilog "Sva vučja deca" je otišao. Planulo. xfrog

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #274 on: 09-05-2015, 21:06:58 »
Utefteri me u te slučajne, kada nemam mogućnost namernika. Nadam se da će se zbirka pojaviti u NS, a o posveti ćemo preko piva; kako bi drugačije, sladoled ne širi pogled, nego utrne jezik.
Mrzi me da čestitam promocije, ali drago mi je da se tu našlo meni gotivnih radioničar(ki)a.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

zakk

• 3
    • IP Tardis

scallop

• 5
  • 3
« Reply #276 on: 10-05-2015, 14:56:05 »
Prijatno sam iznenađen kojliko je tekst iz e-Emitora iscrpan, iako ne predug. Zahvaljujem autoru priloga.

Dzorig FSB

• 2
    • Agarta, Večna vatra
« Reply #277 on: 13-05-2015, 11:25:26 »
Izgleda da su do 2000 bar negde sletali leteci tanjiri  :D
Dobre ove prve price, pravi starinski SF.
Moj favorit Leptirova lutka, pa onda Djokondine oci.
Da se videti da mi se svidjaju te price o metamorfozama. Malo drugaciji ton, i eto nam ga Lovecraft. U nekom smislu su bili u pravu oni koji rekose da je horor ton, a ne zanr.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #278 on: 13-05-2015, 12:17:37 »
Sreća te nije HFL ton!
I meni se dopadaju Leptirova lutka i Đokondine oči, a pravo iznenađenje mi je to što su starije priče - pa nekako romantične.
Za Priznanje ne bih pomislila da je Scallopova priča, dok mi je ona o Lajkovcu baš karakteristična.
Leteći tanjiri možda više ne sleću, ali i u naše vreme sasvim mogu da zamislim nesrećnika koji pijane drugare u kafani ubeđuje da je došao odnekle, a oni mu se rugaju prosto zato što bi ti vajni vanzemaljci sigurno odabrali neko drugo, a ne naše beznačajno mesto. I neke druge, bolje ljude, ne nas.

Dzorig FSB

• 2
    • Agarta, Večna vatra
« Reply #279 on: 13-05-2015, 15:29:28 »
Pa svakome svoje, Radmilo se sasvim dobro snalazio i ovako, dobro rece romanticno, sta ce mu horror.
A i ja kad piskaram ista stvar bi imala neki treci tonalitet - ni HFL ni romantika, dakle iz desetog razloga mi tako pisanje nije islo, osim ponekad...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #280 on: 13-05-2015, 15:53:34 »
U romantična vremena, romantične priče. Posle smo se snalazili kako smo znali. Sada kad brknem po tastaturi utronjam se od stra'. Uvek sam nevoleo neka poslednja dela Sjenkijevića i Tvena. Mnogo bila mrčna, a sad znam kako im je bilo.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #281 on: 13-05-2015, 18:56:54 »
Kada citam kratke price, nikada ne idem redom. Biram po naslovima. I tako sam krenula s Akvarijumom. Ne znam, jel ta pripada starijim ili novijim scallopovim pricama, ali bi takoder rekla da u njoj ima romanticarskog smeka. Plus sto jako volim kad muskarac pise iz pozicije zene, i to tako dobro radi!! Za sada, ne znam kakve su druge price, tek cekaju da ih procitam. Ali ovaj je vrh!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #282 on: 13-05-2015, 19:08:02 »
Nikada mi nije bio problem pisanje iz pozicije suprotnog pola. Kad sam shvatio da je jedino što ne smem pisanje iz sopstvene pozicije, sve je postalo lako.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #283 on: 14-05-2015, 11:51:19 »
Otišla "Sva vučja deca" osim Ygg-ovog i mog primerka.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #284 on: 14-05-2015, 12:24:17 »
O Zbirci, kratkim pričama i značaju kratkih priča razgovara se i za stolom.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #285 on: 28-05-2015, 09:25:54 »
O Zbirci će se pričati i na Dražinom Festivalu Fantastike, u Plato knjižari, 3. juna u 17h. Više o pisanju i značaju kratkih priča nego o Zbirci.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #286 on: 28-05-2015, 10:36:11 »
To sigurno neću propustiti, mada i sama zbirka zaslužuje svaku pažnju.
Sad, pošto je prošlo izvesno vreme od čitanja, mogu da kažem da ovo nije samo fina zbirčica probranih priča, već knjiga posebna na mnogo načina, urađena promišljeno u odnosu na svaki detalj, a ujedno i s ljubavlju.

Posebno otkriće su mi bile one glavnotokovske priče. To je veće čudo i od romantike! Ispada da je Scallop mogao da bude i sasvim dobar, možda čak veoma popularan mejnstrimaš - da je tako hteo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #287 on: 28-05-2015, 10:56:26 »
U većini životnih događaja Scallop je odabrao da neće. Ima previše onih koji oće i ono šta ne mogu, pa sam ostao na strani onih koji mogu, a neće. Na toj strani se ne moraju činiti kompromisi. To ti je kao organska hrana, prinosi su manji a bolji.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #288 on: 02-06-2015, 10:22:24 »
Ček promocija je već bila?

Ja sam pogrešno shvatio da će biti narednog ponedeljka.
No nisam ni mogao da dođem usled obaveza.
U svakom slučaju kupio sam i počeo da čitam prekjuče.

Evo nekih utisaka:

1. LEPTIROVA BELEŠKA
Idejno je vrlo dobro ovo oko snova i komora. Čini se da je to onaj tip priča namerno ostavljen kao netransparantan
pa može da se shvati na više načina. Da li su svi snovi u tim komorama koje služe da razviju svest onih koji bi da odrastu,
doslovce programirani ili ne? Tu su i rastakanja ljudskog tela, separacija materice itd.
Čitava priča je neko snoviđenje.

2. DRAŽ LEBDENJA ILI KERVINOVA STENA
Prvi pasus o travama odličan. Treći, onaj o solidarnosti koja se meri metrima i koracima takođe. Ovde su obrađene mnoge teme. Svrha bića koje je dobilo slomljenu nogu koje su imali i roditelji, svrha čitavog života i naravno smrti. Za moj ukus ovo je isuviše maglovito i uopšteno.

3. ĐOKONDINE OČI
Priču sam shvatio kao preispitivanje lepote? Šta je lepota zaista? Kao da je zaključak da su joj oči glavni nosilac pa i one, premeštene na čudovište sa člankovitim izraštajima umesto ruku i lepazama umesto nogu, mogu biti lepa. Maštovito, interesantno...
Na kraju priče imamo dobru postavku relativne percepcije. Iz perspektive čudolikih ljudsko obličje je grozno i čudovišna.

4. ZUNZARA U UHU
Ova mi je definitivno najbolja dosad! Najpre u iskazu.
- Centralni vizijski sistem sigurno je BREMENIT svakojakim detaljima.... (Korišćenje termina bremenit u smislu bogat je nešto s čim se prvi put susrećem)
ORIGINALAN POJAM 2 - Kljušta termalne obloge
ORIGINALNA VIZIJA1 - Mogao bih da vidim kroz svoj pupak i okna karličnih kostiju...
ORIGINALAN POJAM 3  - taljige inercije
OR. POJAM 4 - komunikacijska nervatura
OR. POREĐENJE 1 - Ako je čovek samo slučajna pojava na minimumu verovatnoće.
OR POJAM 5 - Artikulacija visoke pouzdanosti
OR. VIZIJA 2 - Umočio svoje kosti u kiselinu spoljnjeg svemira.
OR. REŠENJE 1 - Pao sam. (pa posle jedne replike) Kako da padnem još jednom?
(Motiv Mona Lize pojavljuje se kao i u predhodnoj priči. Videćemo da li je to slučajno).
OR. ZAPAŽANJE 1 - Pomalo mi je bivalo jasno zašto beskičmenjaci ne putuju svemirom. Ne moraju. Njima kalcijum ode s prpom.
OR. KONSTRUKCIJA 1 - Programirano genetsko usložavanje
OR. POREĐENJE 2 - Upecati kao Ahib Mobi Dika
OR. VIZIJA 3 - Pipcima, sisaljkama, rukama, kukama, surlama... Traže način da se dohvate sa svojim pitanjima.
OR. VIZIJA 4 -  Kao da klizim niz tobogan Njegovog (božijeg) ušnog nabora.
OR. VIZIJA 5 - Živeti pod kišobranom svog pokretača...

Dakle ne pamtim da sam kod priča te dužine izvdojio toliko iskaznog bogatstva.
Sama tema je dosta dobra. Koje su to putanje kojima treba da se kreću civilizovane vrste širom svemira?
U ovom slučaju mnoge su, pod uticajem religije, zapsotavile želju za međusobnom, i isforsirale samo komunikaciju ka Bogu, ali takvu da se i Bogu nije dopala. Tvorac želi bića koja razmišljaju (ne baziraju se na lojalnost) i ograničava se na to da im je samo pokretač, ne i dadilja.

Interesantna tema, postavka, bogat iskaz...  Mnoge kratke priče przo zaboavim, ali za ovu mislim da je vredna pamćenja.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #289 on: 02-06-2015, 10:48:20 »
Da ne smetnemo s uma: Druga promocija je u sredu, 3. juna u 17 h, u okviru Festivala Fantastike u podrumu knjižare Plato.

Prim: Loni, mogao bi bar neke tipo greške (kao LEPTIROVA BELEŠKA - LUTKA) da ispraviš pre nego što punkeš post na topik. xrofl

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #290 on: 02-06-2015, 12:06:21 »
Aha ha ha.
Prepisivao sam sa juče ispisanog papira. Stajalo mi: Leptirova (pa tri tačkice) beleška. :-)

Vrhunac rasejanja je kad zaboraviš kako da tumačiš svoje skice.
Jbg. U 17.00 promocije su prerane. Mnogi od nas rade do tada, a radno mesto im na 45 km od centra.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #291 on: 02-06-2015, 12:49:40 »
Mda... Možeš Scallope da me staviš na spisak... Izgleda da se ipak neću pojaviti u sredu...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #292 on: 02-06-2015, 12:52:21 »
Na koji spisak? :shock:

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #293 on: 02-06-2015, 12:53:33 »
Imam poseban spisak za one kojima "krene po zlu", pa ne dođu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #294 on: 02-06-2015, 13:02:12 »
Pa, u jakom si društvu.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #295 on: 05-06-2015, 10:03:30 »
Idemo dalje:

5. PRIZNANJE
Reč je o priči toka svesti. Ne toliko o nečem konkretno fabulativnom.
Dopale mi se bravure:
- Mesečina je koprena kojom se smerna supruga skriva od svog blistavog muža.- Teško je krivotvoriti istinu jer sve je zapisano kineskim mastilm, taninskim bojama il' krvlju.
VIZIJA - kotrljanje u neraskidivom limbu sopstvene ovojnice
TERMIN - raskrsnica opredeljenja
TERMIN - predvorje usijanja
VIZIJA - Ajnštajnov prostor se krivi i u Gilgamešovom carstvu
VIZIJA - Sile koje izdvajaju maslo iz mleka

6. DOSTOJNO GALAKTIKE

Ovde je tema postapokalipsa.
Katastrofa se desila i pitanje je šta dalje. Kako od preživelih formirati novog čoveka.
E sad, dilema koja se meni kao čitaocu javila je da li je čovek sam izazvao nesreću koja ga je snašla ili je to ipak učinila
vanzemaljska civilizacija koja se na kraju pojavljuje.
U odnosu na odgovor, drugačije bi zvučalo pitanje - Zašto ste toliko čekali?
Jesu li galaktijci čekali na to da nas desetkuju ne bi li nas lakše uklopili u svoj program ili na to da pomognu u spasenju?
ORIGINALAN TERMIN: aritmetični trokorak
TERMIN 2: šake sa karakterističnom opozicijom prstiju

7. LETEĆI TANJIRI NE SLEĆU U LAJKOVAC
Evo jedne priče koja meni paše po atmosferi. I filozofkska i humoristična i u dobroj meri sa dijaloškom formom.
Fin je preokret. Jedina zamerka mi je kratkoća storije.
Razgovor vanzemaljca u ljudskoj formi kom niko ne veruje odakle je i ljudi u kafani je odličan.

Sve u svemu dosad vrlo solidno. Radmilu dobro idu i filozofske i komične priče i prikaz unutrašnjeg toka svesti i dinamičan dijalog.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #296 on: 09-06-2015, 12:01:59 »
8. POGLED SA STRANE

Prekratka priča u kojoj je mnogo kazano. Možda je treba pročitati još jednom, ali ja nisam ustanovio jasnu nit.
Da li se sve dešava u nekakvom svetu duhova ili je i to nejasno?

9. AKVARIJUM ZA ZLATNOG KARAŠA
Evo priče koja mi paše. Što duže priče to više prostora za racionalizaciju. :-)
Izvesna spisateljica Hilija nalazi se u totalitarnom društvu u kome joj je zabranjeno da piše.
Ipak tu je mladi Kohan koji zna za vrmenske crvotočine, izlaze u paralelne vremenske tokove i želi odatle da je izvuče.
U tom će uspeti, ali ona neće biti srećna jer iako prebačena u drugi vremenski tok, ona sme da piše, ona sad nema o čemu.
Njena misija bila je da opisuje svoje vreme i savremenike koji, kakvi su da su, nisu izgubili prava osećanja.
Tako da ona ipak želi da se vrati tamo gde misli da pripada pa makar joj bilo i gore.

Poenta je po meni izvrsna, vrlo originalna i tačna. Tiče se toga da svako ima misiju a da je u okviru nje i težina koja mora da se proguta.
Samo bekstvo od borbe ne donosi zadovoljstvo.

BRAVURE:
- Pojmovni svet nameće ograničena koja tek mašta može da razgrne kao zavesu u uvek novo jutro...
- Luda nada se uskovitlala...
- Nemušti ne žive život ljudi, već riba ograđenih staklenim zidovima akvarijuma, kroz koje je moguće viđenje, ali ne i doživljavanje.
- urušen u ponore sumnji
- POJAM: račva vremena
- Ostala vremena koja se ne ugrade, prolaskom centralnog vremena prestaju da postoje, kao suvišna vlakna pri ogorevanju konca.
- Moramo pokrenuti sebe u vremenu, a ne vreme u sebi.

S.U.S (kraćenica od Sve u svemu), ovo je jedna odlična priča, a mana koja mi pada na um je prečesta izmena naratora.
Jedino u romanu češkog pisca Kundere, sretao sam više od dva naratora, ali na većem prostoru.
Ovde imamo deo u kome nam se obraća Hilija, deo gde nam se obraća Kahak, a deo gde je neko treće lice.
(Uzgred na jednom mestu pojavljuje se ime Zentin, a nisam prokljuvio ko je to. Možda je Kahakovo prezime)
Petnaest stranica premali je prostor za menjanje čak tri naratora što nedovoljno koncentrisanim čitaocima može stvoriti confusion inutile.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #297 on: 09-06-2015, 13:46:51 »
Šta mogu kad volim slobodnu naraciju. "Oči Svetovida: Falus" ima tri regularna naratora.

zstefanovic

• 4
  • 3
« Reply #298 on: 14-06-2015, 23:27:43 »
Прочитано убрзо након прве промоције - у три даха, и у баш добром читалачком расположењу. Збирка је испунила (па и надишла) почетну сврху постојања. И скоро сигурно ће имати и друго издање, ценим. Кад изађем из гужве, досолићу још који утисак.

Углавном, летња препорука за сваког ПДФ (Поштоваоца/познаваоца домаће фантастике).

scallop

• 5
  • 3
« Reply #299 on: 15-06-2015, 12:22:23 »
Tebi sam skrenuo pažnju na priču "Dronjave gaće" i na nju čekam komentar. Ta priča je esencijalna kao dilema između profesije i opsesije fantastičnim.

zstefanovic

• 4
  • 3
« Reply #300 on: 15-06-2015, 12:46:03 »
Tebi sam skrenuo pažnju na priču "Dronjave gaće" i na nju čekam komentar. Ta priča je esencijalna kao dilema između profesije i opsesije fantastičnim.

И није ти то једина прича са актуелном идејном премисом (што подразумева и иронични осврт на пропале научне парадигме и социјалне конструкте).

Али тренутно немам времена да детаљније реагујем, док књиге-каменооковратнице не оду у штампу.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #301 on: 15-06-2015, 13:30:08 »
Imaš neverovatan sistem za vađenje. I spisak za čekanje. Gori ti je spisak od spiska za CT skeniranje.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #302 on: 30-06-2015, 15:09:53 »
Posle čitanja fasinantne Miljanove ,,Klarine ljuljaške'' vraćam se na Radmilove kratke priče:

10. OGLEDALAC
Ovo je napisano vrlo lepim jezikom, ali je u informativnom pogledu priča ostala nejasna.
Kompletno me podseća na neki san.
No ta neka maglovitost i jeste nešto što pričama te dužine daje čar.

Najpre sam pomislio da su akteri pripadnici neka druge vrste, a ne ljudi,
pa da ih slični recnu da bi pojeli koji njihov deo.

No, pošto se ipak spominje na nekom mestu termin ,,ljudi'',
onda sam pomislio da ljudi slične recnu (režu?) valjda zbog tog što im fale neki delovi pa ih slični daju.

Onda mi pada na um da su recke samo simbol dokazivanja. U smislu sad ću nekog malo da recnem po grudima jer ću tako da demonstriram svoju moć.

Sve u svemu interesantno. S više tumačenja.

11. VIOLONČELANSKA KONTRABASNA

Hm... Ovde umesto Beograda imamo Zverograd.

Lavovi nestaju. Ne iz zoo vrta već sa grba (?!)

:roll: To je ili san ili simbol. Možda nove vlasti uvek skinu po nekog lava.

Odličan je prikaz paralele dvojice. Jedan neki bitan, verovatno predsednik, a drugi glumac koji mu se suprotstavio.
CITAT: Legenda kaže da je prvi od dvojice rekao sledeće: - ... I neće se govoriti 'bila su teška vremena. Govoriće se zašto su njihovi pesnici ćutali?

Sve u svemu, ova priča mi je sled slobodnih asocijacija.

BRAVURE:
Kad si bedan jesen je i dalje zlatna, leto vrelo, a proleće zeleno. Jedino zima više nije novogodišnja jelka, Deda Mraz i praporci. Zima izgleda večita.

Primeti neke čudne vanzemaljce, kao da imaju grive, a ne samo pelerine.

SUS (skraćenica od Sve U Svemu) priča je inteligentan zez.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #303 on: 01-07-2015, 09:03:33 »
Loni, postao si malo nepažljiv. OGLEDALAC mi je jedna od najdražih i sve je na svom mestu. "Slični" su doveli Zemlju do apokalipse i sada je to svet mutanata. "Slične" proganjaju. Ogledalac se samopovređuje da ga ne zapaze i na kraju se povlači tamo gde mu to neće zameriti. Priča je naglavce sadašnji svet u kome se "različiti" isključuju. Mehi bi se dopala. Povod je jedna tematska radionica na ABN-ovu urnebesnu opasku da osobe sa "posebnim potrebama" staraoci izvode u svet samo noću - "Oni izlaze samo noću".

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #304 on: 01-07-2015, 09:15:47 »
Da, trebalo bi ovo da kupim i pročitam. Videću danas kada se budem išunjao sa posla...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #305 on: 01-07-2015, 09:27:58 »
Ne moraš samo zato što sam te cimnuo. Imaš i ovde (da i ja tebi stavim link):

http://www.rastko.org.rs/knjizevnost/fantastika/randjelkovic/randjelkovic-ogledalac.html

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #306 on: 01-07-2015, 09:34:22 »
Ma, ne, svejedno sam ja nameravao da kupim zbirku, nego mesecima nisam primao platu, pa sad kad sam je dobio računam da je pravi trenutak  :lol:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #307 on: 01-07-2015, 09:39:22 »
Nema gde da je kupiš osim kod mene.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #308 on: 01-07-2015, 09:43:04 »
Distribucija omanula?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #309 on: 01-07-2015, 09:46:29 »
Whaaaa? Toga nema u knjižarama??  :-? :-? Kakav je sad ovo novi režim u kome ja ne umem da se snađem? Kakav je to izdavač koji knjige ne prodaje putem knjižara? ŠTA SE TO DOGAĐA???

mac

• 3
« Reply #310 on: 01-07-2015, 09:52:09 »
Ja sam video dva primerka u Ušću pre nedelju dana. Ali zato Marsovca nisu imali...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #311 on: 01-07-2015, 09:56:08 »
Pa, izdavač je jedva preživeo uz tešku operaciju srčanih zalizaka. Radio je distribuciju, ali nemam nikakve informacije i neću sad da ga cimam. Imam kod kuće nešto primeraka i to mi je jedino poznato mesto. Po gradu i knjižarama ne lutam. Nigde ne žurim.
Mac, drago mi je da si negde video, to mi je kao uteha. Marsovce ionako nije niko video.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #312 on: 01-07-2015, 11:31:14 »
Ma, ne, svejedno sam ja nameravao da kupim zbirku, nego mesecima nisam primao platu, pa sad kad sam je dobio računam da je pravi trenutak  :lol:

Da li će to biti tvoj prvi susret sa Scallopom-piscem, Meho?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #313 on: 01-07-2015, 11:34:33 »
Daleko od toga. Deo i ovih priča iz zbirke sam već čitao po Sirijusima.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #314 on: 01-07-2015, 11:48:54 »
U svakom slučaju, biće mi zadovoljstvo da čitam tvoje komentare.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #315 on: 01-07-2015, 11:58:41 »
I meni će biti zadovoljstvo da ih provajdujem. Samo da vidimo ima li ijedna knjižara to u ponudi. Žao mi je da čujem da je Layanich imao tešku operaciju  :(

scallop

• 5
  • 3
« Reply #316 on: 01-07-2015, 11:59:46 »
Mislim da je u Zbirci jedna ili nijedna priča iz Siriusa. Meho je elitista i kod njega se loše kotiram.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #317 on: 01-07-2015, 12:07:11 »
Lajkovac je bio u Zabavniku a ne u Siriusu!!!! Wow, ja ubeđen da sam to čitao u Siriusu.  :shock: Enivej, gledam ti bibliografiju na Rastku i zaista, ono što je bilo u Siriusu (Spiridon, Zatvor za smrtne), Alefu i Kentauru (Planina, Ginekoid) a po čemu te ja pamtim i sa čim te u svojoj glavi identifikujem, to nema u zbirci. Još bolje!

I ne kotiraš se loše kod mene, ponajmanje zbog mog elitizma.  :lol: Pritom, uzmimo u obzir da tvoje magnum opuse poput SVD i Grbovnika nisam ni čitao pa ne smem da kažem da imam relevantan stav o tvojoj prozi.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #318 on: 01-07-2015, 12:36:26 »
E, Spiridonova potera je na mene svojevremeno ostavila nezaboravan utisak.
I dan danas mi Scalop nesvesno prebacuje tragove sopstvenog dela!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #319 on: 01-07-2015, 12:52:42 »
Bojim se da ne razumem tvoju drugu rečenicu.  :shock:  Jel' kao pozitivna ili nije?

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #320 on: 01-07-2015, 14:30:49 »
A kad sam ja išta negativno uputio na tvoj račun?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #321 on: 01-07-2015, 14:57:30 »
Da je neko drugi napisao SPIRIDONOVU POTERU ZA NEUHVATLJIVIM o preprekama koje nam zidaju na putu do Zapada, danas bi paradirao anticipacijom. Ovako, spada nekima u najdraže, što ću smerno, poput Z.Ž-a, pozdraviti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #322 on: 03-07-2015, 10:10:04 »

https://www.youtube.com/watch?v=JzuSRgdOQDA

Juče, maltene zorom, bio sam gost u Staroj Pazovi. Trebalo mi je par minuta da se usredsredim, ali sam, valjda, rekao par zanimljivih stvari. :roll:

hidden

• 4
  • 3
« Reply #323 on: 03-07-2015, 15:47:08 »
Hidden pogledo na velikom ekranu, sto pred mackom, sto pred familijom. Sasvim korektan i zanimljiv divan...

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #324 on: 03-07-2015, 16:06:57 »

https://www.youtube.com/watch?v=JzuSRgdOQDA

Juče, maltene zorom, bio sam gost u Staroj Pazovi. Trebalo mi je par minuta da se usredsredim, ali sam, valjda, rekao par zanimljivih stvari. :roll:
jako dobro. neobično je čuti vam glas...

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #325 on: 08-07-2015, 10:31:32 »
12. PARALILULE

Evo jedne priče koja je u dovoljnoj meri realistična da bih i ja mogao da je shvatim. :-)
Kratka, jasna, na svega tri strane, a na kraju i odličan preokret.

Apokalipsom planete u jednom svemiru, moguće je preći u paralelni svemir u kom se katastrofa nije dogodila.
Tako bih ja taj neki kraj shvatio.

13. KORAK U STRANU

Ovo je jedna maštovita, avanturistička priča. (Ko bi rekao da je isti autor i ove i predhodne priče),
Tu su vremenske račve, prostorni skokovi i duhovite aluzije na temu braka.
Da li je brak početak ili kraj igrice?

REČENICA ZA PAMĆENJE:
Kad je čučnuo kraj nje, adrenalinski pritisak je bio već popustio i samo su lagani trzaji mišića na licu svedočili da je još samo nekoliko sekundi ovaj čovek bio u žestokoj akciji.

Zašto je ova rečenica dobra? Jer na originalan način, potpuno indirektno predočava da je seksa tu bilo. Umesto radio joj je to i to... dobismo samo krajnju sliku, a kulturnim jezikom rečeno je sve šta treba.

ex pistol

• 2
« Reply #326 on: 09-07-2015, 00:47:18 »
Whaaaa? Toga nema u knjižarama??  :-? :-? ?

Ima knjige u Vulkanu, onom u Merkatoru.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #327 on: 09-07-2015, 05:52:01 »
O, hvala.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
« Reply #328 on: 09-07-2015, 15:21:17 »
Par rečenica oko distribucije...

Već ste mogli uočiti da ja nisam od onih koji slikaju svaku knjigu u svakoj knjižari u kojoj je ima u prodaji, pa da te slike kačim po Fejsu, Sagiti i ostalim društvenim mrežama. Ali, to ne znači da knjiga nema u prodaji u knjižarama... Vidim da je i Radmilo izgleda neinformisan, pa uporno priča kako se knjige mogu kupiti samo kod njega lično (sa druge strane razumem to, tako može isto tako lično da pokupi i kintu od prodatih knjiga  xremyb )...

Uglavnom, KRATKE PRIČE Radmila Anđelkovića, kao i ostale knjige kojima sam izdavač, mogu da se kupe u većini Delfijevih i Vulkanovih knjižara. Ako je u nekoj nema, tražite i biće vam od strane knjižare naručena i isporučena (oni imaju takvu pogodnost porudžbine za sigurnog kupca). Takođe, mogu da se kupe u Dereti, Evro Đuntiju, Dobroj knjizi i u još par knjižara van Beograda.

Na kraju, zahvaljujem se svima koji su brinuli sa mnom o ishodu moje operacije i mom oporavku... Uveravam Vas da sam sad dobro, i ponovo sam počeo da se bavim onim što volim, a to je izdavaštvo i miris novih knjiga tek izašlih iz štamparije.
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
« Reply #329 on: 09-07-2015, 22:55:00 »
Drago mi je da se Zbirka može kupiti u Beogradu, pa i van Beograda. Otkako je izašla, nogom sam stupio samo kroz knjižaru Plato u Kn. Mihajlovoj ulici, do podruma gde je održana promocija Zbirke u organizaciji šefa Art Anime Draže Igrošanca. Toliki su mi kapaciteti šunjanja po gradu. Dakle, kupujte moju knjigu "Kratke priče i Akvarijum za zlatnog karaša" u svim knjižarama.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #330 on: 14-07-2015, 13:03:43 »
14. BEZ CRVENE

Idejno jakodobra priča.
Nijansa koja mi je prva upala u oči je da se važno ime u predstavništvu planete Zemlje zove po srpski. :-)
Mnogi domaći pisci umetnu anglosaksonska imena.

Jedina zamerka ovoj priči zapravo bi bio naslov. Da se ne zove ,,Bez crvene'' ja, a ni ostali čitaoci ne bismo znali
koja boja uopšte fali.
Bila bi to bolja varijanta. Znamo da su Zemljanima oduzeli jednu boju, ali na prve četiri stranice nije jasno koju
pa imamo i namerno
pogrešne tragove.

Zaboravivši na naslov posumnjao sam da fali plava (Tada nije mogao da razazna da su oblaci zapravo presvučeni nijansom žutog)
Pri opisu lišća koja je svega svetlo zeleno umislih da je žuta ona koja fali. (Drveće se podelilo na svetlo i tamno zelenu)
Zeleni zidovi na jednom mestu asociraju da možda fali bela.

Kasnije mi je asocijacija da možda i svih boja ima, ali je čitav spektar pomeren par stepeni ka negativu.

Na kraju ipak je jasno da je crveno ono čega nema, a u skladu s tim ceo spektar i jeste pomeren.
Ono šta će čovečanstvo dobiti pored povratka crvene su dve nove boje: infernu i vilnu.

Uzeti za temu priče boje, veoma je dobro jer ono šta mi, odnosno nas 95 % muškaraca i 99,75 % žena, vidimo kao većina, ne
znači da jeste tako.
To što velika većina čovečanstva percipira kao crvenu, narandžastu,  žutu, sivu... ne znači da je to tako već su naša čula podešena da to vide na taj način.
Daltonisti, odnosno ljudi sa oštećenim X hromozom u predelu zaduženom za boje, neće videti što i mi,
kao niti jedna druga životinjska vrsta.

Ono šta je interesantno je to da i nama, ljudima takođe fale boje i hteli ne hteli ne možemo da ih percipiramo nikada.
Ko zna koliko ih je, a da nismo svesni da ih ima.

15. ROBOTSKA POSLA NA KANAREVOM BRDU

Kratka, ali vrlo duhovita priča. Ako se ne varam reč je o postapokalističnoj situaciji.
Autor Anđelković poigrava se metodama kako naši istoričari i arheolozi saznaju prošlost.
Imamo minimalan broj sačuvanih stvari iz perioda od pre nekoliko hiljada godina i na osnovu njih konstruišemo što je isto kao kad bi neko u dalekoj budućnosti mislio da su kanarinci sa Kanarevog Brda.
Zamislimo da je jedini sačuvani film ,,Kako se kalio čelik'' i da robotska civilizacija zaključuje na osnovu toga šta i kako je bilo.

Vrlo interesantna tema za sve koji se bave pisanjem.

Jednom sam pomislio šta ako neki vanzemaljski signal budućnosti uhvati sa Zemlje samo 4-5 sekundi našeg TV programa i to da bude recimo Mapet Šou?
Hoće li pomisliti da ovde bića tako izgledaju? Da se od različitih vrsta razvila inteligencija koja zajednički gradi civilizaciju.  :mrgreen:

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #331 on: 14-07-2015, 20:58:50 »

14. BEZ CRVENE

Jedina zamerka ovoj priči zapravo bi bio naslov. Da se ne zove ,,Bez crvene'' ja, a ni ostali čitaoci ne bismo znali
koja boja uopšte fali.
Bila bi to bolja varijanta. Znamo da su Zemljanima oduzeli jednu boju, ali na prve četiri stranice nije jasno koju
pa imamo i namerno
pogrešne tragove.

Zaboravivši na naslov posumnjao sam da fali plava (Tada nije mogao da razazna da su oblaci zapravo presvučeni nijansom žutog)
Pri opisu lišća koja je svega svetlo zeleno umislih da je žuta ona koja fali. (Drveće se podelilo na svetlo i tamno zelenu)
Zeleni zidovi na jednom mestu asociraju da možda fali bela.

E, pa nije baš tako. Na samom početku se pominje ''bezbojna'' krv. I to kao jedan od problema: ne primećuje se kad neko krvari. Dobra je to sličica.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #332 on: 14-07-2015, 21:14:06 »
Kimura, nema veze. Volim ja Lonijeve interpretacije. Šta god da napiše nije spojler.

Boban

• 3
« Reply #333 on: 14-07-2015, 22:34:02 »
problem je što odsutnost jedne boje nije nevidljivost.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #334 on: 14-07-2015, 22:54:22 »
To je tačno. Boja je u bukvalnom smislu nevidljiva, ali se stvar te boje vidi.

Jbg, meni nekad pažnju privuče određen detalj, pa previdim drugi, možda i daleko bitniji.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #335 on: 14-07-2015, 22:58:46 »
problem je što odsutnost jedne boje nije nevidljivost.

Ko je rek'o nevidljivost? Ko ima problem?

Jane Snow

• 2
« Reply #336 on: 15-07-2015, 10:40:56 »
Boja je u bukvalnom smislu nevidljiva,

Boja može da bude samo odsutna u ovom kontekstu (nevidljivost je laički i netačan pojam), a kako predmete vidimo zahvaljujući odbijanju i prelamanju svetlosti o njih, jasno je da voda, na primer, ima neku boju čim je vidimo. Moja profesorka hemije u osnovnoj školi je besnela kada je neko davao odgovor da je voda bezbojna.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #337 on: 18-07-2015, 18:13:48 »
Odsutnost jedne boje stvara konfuziju. Odsutnost većeg broja boja stvara depresiju. Nedostatak svih boja izaziva ubistvo uma.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #338 on: 18-07-2015, 18:21:47 »
Eto, sve ste objasnili. Ja sam igrao na činjenicu da bilo koji savez, u kome postoje dodatni uslovi, nikada nije na dobrobit savezanog saveznika.  :shock:

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #339 on: 24-07-2015, 14:27:09 »
Čist MMF

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #340 on: 30-07-2015, 13:49:01 »
16. O VILINSKOM KRUGU

Fina priča u skladu s tradicijom narodnih predanja. 
Takođe vešto zamagljena.
Razrađuje poznatu tezu da su vile zapravo dusi nastradalih mladih žena.

BRAVURA: I kao da je njeno visoko čelo nad bistrim očima bilo svetiljka sa višestrukim odbljescima.

17. O PREVELIKOJ RIZNICI

I ova je u starovremenskom stilu...

BRAVURE: ... pa je sada neko drugi, neznan, bogat njegovim bogatstvom.
- jer ni putevi do istog mesta ne mogu beskonačno da se razlikuju.

18. O ŽRTVI ZA MUDROG

Slatka zez pričica. Igra reči i značenja...

BRAVURE: - Kad vetrovi zagude.
- Žrtvovao ovcu koju je jeftino dobio na obližnjem trgu.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #341 on: 18-08-2015, 10:19:22 »
    Blam za mene, ali izgleda da sam izgubio knjigu posle nekih 65 % pročitanog.
Ili je ostala na moru ili je vraćena ali negde zatrpana.

Zato Radmilo, molim za strpljenje dok je opet ne nađem. :-)

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #342 on: 25-08-2015, 11:53:00 »
Našao. :-)

Ovih dana nastavljam s čitanjem.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #343 on: 25-08-2015, 15:09:02 »
Ja bih stvarno voleo da vidim šta mogu JA da uradim da Scallop dođe nazad na forum. Žao mi je ako sam doprineo tome da on sa foruma ode i bilo bi mi drago da se pojavi pa da nastavimo da se ćeramo.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #344 on: 04-09-2015, 10:23:05 »
Evo me. Na ovaj forum i ne stižem da svraćam. Životne obaveze multificirale se ko bakterije.

19. O SKELEDŽIJI NA DRINI

Dve strane bile su dovoljne da se postigne atmosfera mistike i interesantnost.
Najlepši mi je pasus o imenima.

- Tek ljudi behu oprezni u davanju imena rekama jer lako je dati ime detetu, planini ili zabranu.
Dete postane čovek i odabere novo ime, planne se nikad ne menjaju a zabran možeš i da posečeš. Sa gradovima i selima je teže. Ako se ime pogrešno odabere, naići će neprijatelj i sve će da nestane u ognju i maču.

20. O HEĆIMOVM ZAPISU

Odlična priča, interesantna. Ostaje nejasno ko je pustio zmiju.
Lepa rečenica: - Glas nikad nije tamo gde se čuje jeka.

21. O ČEŽNJI KRAJPUTAŠA

Fina i suptilna priča.

LEP KONTEKST...
- Ko veli, šta bulazni ovaj ovde, kad smo mi tu oni što putuju, a putevi su tu da postojano stoje i miruju, do jutra, kad ćemo nastaviti svaki svojim. A ja ću da pitam da li reke putuju, a opet brodi po njima brode?

22. O HRASTU I GRADU

Ova priča mi se dopala zbog lepih mudrosti i detalja. Posebno deo gde se objašnjava da se šuma zida, a da su svi narodi prvi ljudi pa tek onda narod.

- Sve je slično i sve je istovremeno različito. Ustvari to je kao pozorišno okno: sve zavisi sa koje strane gledaš kroz njega. Ili, na primer kao vrata. Kad ulaziš u kuću, neko će reći da su to ulazna vrata, ali, kad izlaziš, malo ko će pomisliti na nisu izlazna.

23. O PETNAEST RATNIKA

Ova je bila pa previše dokumentaristička za moj ukus. Istorija Strumice. Naglasak na onomastici.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #345 on: 04-09-2015, 11:12:33 »
Sad si završio segment pripovedanja. Zahvaljujem na pažnji. Doduše, moglo bi se reći da se tačno zna ko je pustio zmiju i na čije traženje, ali neko će i to zapaziti. Preostaje ti radionički pristup. Te priče bi najpre trebalo da zanimaju one koji učestvuju na tematskim radionicama. Posebno zato što im stalno smetaju teme i što im nedostaje broj karaktera.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #346 on: 05-09-2015, 09:02:10 »
    Problem je što nisam posle čitanja novih 5 priča, odmah seo da ispišem utiske, već legao da spavam, pa tek posle 2-3 dana u slobodno vreme rešio da ispišem utiske po sećanju.
    Zmija mi je bila još u glavi, al' mi stvarno promaće ko li je pusti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #347 on: 27-10-2015, 09:46:16 »
Posle skoro mesec i po od poslednjeg posta na ovom topiku, red je da podsetim da ću sutra, 28. oktobra, na štandu NOVE POETIKE, biti prisutan da odgovorim na sva pitanja u vezi moje Zbirke kratkih priča, a i da potpišem knjigu radoznalim kupcima.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #348 on: 28-10-2015, 09:38:02 »
Pomerili mi potpisivanje knjiga sa 16.00 na 16.30h, ako to nešto znači.

Veronika S.

• 1
« Reply #349 on: 25-11-2015, 14:51:13 »
Prije par dana sam  završila s čitanjem "Kratkih priča i akvarijuma za zlatnog karaša" pa da nešto kažem i javno. Oduševljena sam pričama iz "Grbovnika" i tzv "glavnim tokom".  Baš mi je leglo. Što se tiče kratkih radioničkih priča, neke su mi malo nerazumljive.  Ono što mi se sviđa, što knjiga, baš takva kakva jest, ima svoj smisao, jer prati tvoj razvojni put. Još jednom, najviše me iznenadio "main stream".  mislim da se treba poraditi na ukrštanju fantastike s glavnim tokom na našim prostorima.  a za to, nakon ovog čitanja, boljeg od tebe nema. I nemoj misliti da ti laskam, jer ima u knjizi i priča koje mi se nisu svidjele, ili mi nisu bile baš posve jasne. Dakle kompliment ima razlog i podlogu. Čitala sam ove godine i Murakamija i  Alice Munro (mislim da se danas na svjetskoj razini smatraju najboljim  u main stream kratkoj priči) tako da imam ideje kako to treba izgledati. Imaš onu intuiciju za uhvatiti ono što se zbiva i prenijeti ne doslovno nego fino,  posredno.
Što se tiče kratkih priča: "Garba Kamagen" - shvaćam da se radi o eksperimentu i mislim  da si se ludo zabavljao to pišući, ali mi izmiče smisao.
Nisu mi legle  ni "Hod do deponije", "Dadilja"  i u "Oku posmatrača", ali ovo ne zato što ih nisam razumjela nego zato što su mi teme nekako neprijatne za čitanje.
Najbolja priča u ovom nizu, bar za mene, je "Drmusanje", zato što je duhovita, po formi  klasična (u pozitivnom smislu što se tiče razumljivosti), zabavana i ironična.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #350 on: 25-11-2015, 15:48:16 »
Najpre, zahvaljujem što si Zbirku pročitala. Potom, zato što si bila ljubazna da priložiš svoj komentar. Na ovom forumu, ako mišljenje nije rđavo, što bismo ga iznosili? Naravno, nikada se ne dopadnu sve priče, kao ni sva poglavlja u nekom romanu. Ono šta je bitno je da se nikome nisu dopale iste priče, a dovoljno je da se dopadne jedna. "Drmusanje", koje se tebi posebno dopalo, neće se dopasti nekom drugom, ali meni je jasno zašto; neki su dospeli do godina kad takve priče razumeju, a neki još nisu. Dobra strana je da će svi jednom tamo stići.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #351 on: 12-01-2016, 00:07:18 »
Evo mene opet na ovoj temi.

Ovu sam zbirku čitao do sajma, ali tad kupih nekolicinu drugih koje su mi skrenule pažnju.
S obzirom da sam i njih nekoliko okončao, vratio sam se jahanju Scallopa.

24. MORE DOLAZI

Vrlo dobra priča. Poenta je da se pred apokalipsu (koju jednostavno moramo dočekati u kafani jer gde bismo bili ako ništa ne možemo da promenimo), svi narodi sveta slažu.
   Glavni akteri imaju nešto bleskasto pa žele da pronađu i dobru stranu predstojećeg stometarskog potopa u tome što će more možda, ali samo možda, doći i do Srbije.
   Posebno mi se dopalo što je autor lokaciju na kojoj Holanđani kupuju kuću u Srbiji naveo selo s kojim sam ja na neki način povezan (tačnije tazbina). :-)
   Kao da je nešto na moj račun.

25. BERLIN I PARALIJA

Prvi deo priče mi je isuviše edukativan. Kao da slušam vodiča na turističkom putovanju.
Ipak u drugom delu priča postaje ono šta i treba da bude.
- On je objasnio da je izbeglica iz Ruande. Hutu ili Tutsi, pitao sam, Nekako je uspeo da mi objasni da je Hutu i da je pobegao od osvete Tutsija.

(Prodavao je novu knjigu Hari Potera).
- Čudesni čarobnjak iz romana za decu i naivne vodio je za ruku bivše krvnike iz Ruande.

Ovo mi se stvarno mnoooogo dopalo. Prvi put vidim takav opis čoveka koji nosi knjigu. Nije on nju nosio po autoru, već je ona vodila njega.
To mi je stvarno originalno.

Priča vrlo lepa. Čitav taj dsugogodišnji rat u Ruandi sa 850 000 žrtava, rat u kome se niko nije umešao jer koga zanima predaleka Afrika, govori u prilog mojoj odbrani mešanja velikih sila i paktova u međunarodne sukobe. Tamo gde se neko umeša, sve se ipak završi za par meseci, malo bombe, pa sporazum i kraj. U kranjem ishodu bude par desetina žrtava. U Ruandi se niko nije umešao godinama pa je broj žrtava veći od bosanskog, kosovskog, hrvatskog, iračkog, avganistanskog, libijskog i ovog sirijskog zajedno. 

26. ŠONDA ČOKOLADA

Fina priča o sitnicama koje nam znače čak i kad smo usred apokalipse. Neko će i u opštem haosu i pod bombama naći radost u čokoladi iza izloga koja je tek tad postala dostupna.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #352 on: 21-08-2016, 13:12:33 »
završih s čitanjem pa sad samo da se upišem (naravno, sve ovo jer nas je skalop nalepio na igrama juče :lol:).
za duži utisak trebaće mi malo vremena pošto želim da izađem iz samoindukovanog tripa nakon čitanja koji glasi da su priče iz grbovnika koje su ušle u ovu zbirku - najbolji radmilo.

meni inače leži njegovo pisanje, prelepe rečenice me teraju na razmišljanje al ni u ludilu nije težak za čitanje. mora da je do prirodnih nauka koje uvek negde provejavaju.
Some things you have to do yourself.

Boban

• 3
« Reply #353 on: 21-08-2016, 14:34:57 »
ja mislim da si ti sama dala odgovor: kolege po nauci, hemijska isparenja koja nagrizaju nervni sistem... nešto među vama radi na nivou nedostupnom običnim smrtnicima.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #354 on: 21-08-2016, 16:43:20 »
biće pre da je sagita ovih dana čvorište svih paralelnih svetova.

a ako se odlučiš za pisanje priče o (al)hemiji i hemiji među ljudima dvadeset prvog veka, šalji mi na reviziju. nekako si old fashioned. :mrgreen:
mislim, nema tu više nagrizanja, sinapse se rokaju direktno/koncizno/precizno. one hemijske. od električnih sam odustala.  :lol:

šalu na stranu, radmilo je velemajstor kratke priče upravo zato što mu je rečenica precizna i bez viškova a opet je moguće osetiti (čak i emotivni bogalj kao što sam ja) emociju i empatiju i u 6000 K. trenutno pokušavam da shvatim zašto se nikad ozbiljnije nije pokušao priključiti mejnstrimu jer mislim da je to ladno mogao, al biće da je odgovor i na to - prirodne nauke. u svrhu poboljšanja te misaone analize uzeh i ZS 20, da vidim koje priče su mu tamo selektovane al odlutah kad videh priče moje  xremyb Kaa, i sad mi se čini da i ona ima nešto od Radmilovog načina pripovedanja (preciznije: čini mi se da se negde preklapaju). gde je to dete i da li piše još uvek?

u svakom slučaju, generalnoj publici ovo moje pisanije ništa neće pomoći da razazna da li će joj se radmilove kratke priče dopasti ili ne al ja sam se nameračila da sebi u sitna crevca rastumačim zašto mi se sviđaju.
Some things you have to do yourself.

Divlje srce

• 2
« Reply #355 on: 14-03-2017, 23:00:28 »
Upravo sam pročitala priču za laku noć: "Berlin i Paralija".
Kažu pametni ljudi da se senilni starci vraćaju u djetinjstvo, i da im pamet ponovo postane dječja.
Ova pričica potvrđuje tu tvrdnju mudrih ljudi.
Tutsi, Hutui, Harry Potter, Mickey Mouse i Donald Duck.
I ovo je krema srbske fantastike??
Ma dajte, nemojte me zezati, Predrag Raos je za ovog ishlapjelog starčića - Tata, a Stevan Šarčević - i Tata i Mata.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #356 on: 14-03-2017, 23:19:27 »
Drž' se ti Stevana Šarčevića.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #357 on: 14-03-2017, 23:23:16 »
Lepo je vratiti se na zbirku. Oni koji navrate neka pogledaju kroz šta sam sve prošao zbog nje. Moraću da objavim i duže priče, baš mi stalno traže neke od njih, a ja kao dispečer, objašnjavam gde je šta.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #358 on: 15-04-2017, 13:46:51 »
Kad pomislim, ako nisam spreman da istrpim udarce, nije trebalo ni da se bijem.

Za one koji su imali volju i sreću da kupe zbirku "Kratke priče i Akvarijum za zlatnog karaša" od mene i sa posvetom, najava da će priča "Zrno" još jednom proći kroz roman UNAZAD.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #359 on: 20-09-2017, 10:11:33 »
Sad nagađamo da li će na kopno hobotnice ili meduze. Moja kratka priča GARBA KAMAGEN u zbirci kratkih priča je odabrala koralni greben. Koliko sam razumeo taj nemušti podmorski jezik.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #360 on: 21-09-2017, 11:33:52 »
Napisaću nešto i o izdvojenoj priči AKVARIJUM ZA ZLATNOG KARAŠA. Izvorno je objavljena na slovenačkom jeziku u magazinu SUPERPIP. To pominjem jer mi je na promociju UNAZAD došao i Milan Drašković aka Majk Draskov, poznat po tome da je svojevremeno objavio preko sto SF priča i dva romana. Danas piše samo poeziju za svoju dušu. Meni je posebno značajan jer je u društvo LAZAR KOMARČIĆ dolazio svaki put ked nešto objavi na nekom novom mestu, da nam kaže gde postoji prilika. Danas se takve informacije kriju i to je uzrok ukupno lošeg stanja domaće fantastike. Na srpskom je priča objavljena znatno kasnije.

Ono šta mi je povod da o priči pišem je moja motivacija za tu priču. Možda se danas niko više ne seća, ali se u tim godinama događala kulturna revolucija u Kini i knjige su spaljivane kao u Fahrenheitu 471. Postojala je književnica kojoj su takođe spalili sve knjige i kad su je pitali šta sada radi, odgovorila je da pokušava ponovo da ih napiše. Jendostavno sam morao da o tome napišem nešto.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #361 on: 28-01-2018, 15:46:11 »

Scordisk

• 3
« Reply #362 on: 28-01-2018, 17:59:15 »
link ti je, što bi se reklo, polomljen

scallop

• 5
  • 3
« Reply #363 on: 28-01-2018, 18:03:43 »
Što? Kad ga ja čvrknem, otvori se.

Scordisk

• 3
« Reply #364 on: 28-01-2018, 18:06:48 »
onda mene neće da pusti, neam pojma, zakukuljen je taj fejs ponekad

scallop

• 5
  • 3
« Reply #365 on: 28-01-2018, 18:15:08 »
Moj baksuz. Sviđa mi se tekst, ilustracije su za poželeti, ima preko 30 lajkova na njemu... Možda se nekome i otvori.

Scordisk

• 3
« Reply #366 on: 28-01-2018, 18:17:41 »
pa daj, kopiraj tekst, što si takav čovek

scallop

• 5
  • 3
« Reply #367 on: 28-01-2018, 18:22:43 »
U prikazima koje sam pisao, kao što i mislim da je red, za kolege uvek imam reči hvale, a profesionalnim književnim kritičarima ostavljam da, ako imaju, kažu ono što u nekom delu nije dobro. Tako, zapravo, ispada da sve samo hvalim, te validnost takvog mišljenja može biti dovedena u pitanje. Zbog toga sam počeo da izbegavam pisanje književnih prikaza. Danas, međutim, nisam odoleo želji da napišem neku reč o knjizi koju sam pročitao. Neće to biti klasičan i opširan prikaz, ali će hvaljenja biti, i to, što kaže naš narod, onoliko... Razlog je jednostavan. Ovo delo to zaista zaslužuje.

Kratke priče i Akvarijum za zlatnog karaša, Radmila Andjelkovića, bave se tokovima vremena i nevremena, paralelnim postojanjem i nepostojanjem, svesnim i nesvesnim, ljubavlju i neljubavlju. One nas vode u davna doba, mnogo pre našeg rođenja, vraćaju nas u neko od detinjstava koje nam se moglo dogoditi, inspirišu u sadašnjem trenu koji uranja u prošlost već kada smo na njega pomislili, i otkriva moguće, bliske i daleke budućnosti planete i čovečanstva, trenutke provokativne, ali i oslobađajuće. Sva lepota ove knjige nije samo u maštovitosti, kreativnosti i autorovom pristupu raznovrsnim temama. Njena velika vrednost je u tome što nas podseća da je pored toga što se od pisca očekuje izmaštavanje dobre priče, u književnosti još važniji stil kojim će nam tu priču ispričati. Na tome ovom autoru mnogi mogu pozavideti.

Međutim, mislim da je njena najveća vrednost rezervisana za nas pisce. Čitanje kratkih priča Radmila Anđeljkovića uistinu oplemenjuje. Njihovi optakajući slapovi inspiracije navešće vas da pohrlite ka praznom listu papira ne bi li i vi pokušali da stvorite nešto slično. Sedajući pred tu, slovima još nenaseljenu hartiju, shvatate da imate toliko toga da naučite i presrećni ste što ste savremenici, te možete sa njim uživo prozboriti po koju i nadati se da će bar delić svog znanja preneti na vas.

U nadi da sam Dostojan Galaktike, setio sam se da Leteći tanjiri ne sleću u Lajkovac, naučio poneku novu reč iz Grbovnikovih prigovaranja, podsetio se ko je Hiron i strepeći u društvu Dadilje, zazirao od oboda Akvarijuma za zlatnog karaša. Hvala vam, Radmilo Andjelkovic!

Scordisk

• 3
« Reply #368 on: 28-01-2018, 18:26:20 »
ahahaha, ovo objašnjava dosta toga :D

scallop

• 5
  • 3
« Reply #369 on: 28-01-2018, 18:33:01 »
Opet neka sagitaška ujdurma?

Scordisk

• 3
« Reply #370 on: 28-01-2018, 18:39:54 »
više je, onako, serdarsko - književnog karaktera. ipak, da ne grešim dušu, ovo je pisao tvoj drugar - miluj me, milovane, milo moje nemilovano - petrović?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #371 on: 28-01-2018, 18:52:40 »
I tvoj sam drugar iako ti nije jasno. Nigde nećeš naći gde sam te kritikovao, a kritikovaću te kad počneš da shvataš. Ti bi dosad crk'o da si istrpeo toliko kritika koliko Zoran Petrović. Kod mene serdarstvo ne postoji, zato tako i prolazim kod nasilnijih. Scallop je svoja školjka.

Scordisk

• 3
« Reply #372 on: 28-01-2018, 19:03:33 »
ne sporim drugarstvo, ali mislim da ono nije prepreka da se uputi kritika - tim pre, ako ima mesta, prostora i razloga za kritiku, drugar prvi treba usred čela da raspali. meni kritika uopšte ne smeta, dapače, rado je primam i uvek pokušavam da shvatim šta je kritičar hteo da kaže, ali ponavljam, jedno je črčkariti po forumima, a drugo je kada je knjiga izdata i zapakovana.

no, da se razumemo - nemam ništa protiv ovoga što je zp napisao, slažem se sa njim - nego i dalje čekam suvisli odgovor zašto je "praznik zveri" - po meni, jedan atak na zdrav razum i literaturu uopšte - dobra knjiga?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #373 on: 28-01-2018, 19:21:05 »
Kao što sam više puta nevoljno zaključio vi ne znate ni da čitate. Da znaš setio bi se da sam napisao da je Zoran Petrović genije za tebe jer ima tri objavljene i dobro prodavane knjige, a ti jednu dobru priču koja bi mogla da bude bolja. Pametni iz toga izvuku zaključak.

Nego imaš li ti išta da napišeš o mojoj zbirci? Jesi li je pročitao, jesi li prokljuvio šta je u njoj loše a šta dobro? Ili bi samo da ispravljaš svoju krivu Drinu, koju sa mnom nećeš ispraviti?

Scordisk

• 3
« Reply #374 on: 28-01-2018, 19:44:22 »
ne znam o kojima to "mi" pričamo. nema mi, ima scordisk i njegov avatar, i to je to, još nisam postao podvojena ličnost (bar ne koliko mi je poznato).

no, zato i kažem: čekam suvisli odgovor, jer ti uporno upoređuješ mene i gospodina petrovića, a ja nisam etalon ni za šta, nit sam pisac, nit sam kritičar, nego neka forumska avet koja nešto črčkari, ko i milijarde drugih forumaša, blogera i ostalih lucprda sa internet konekcijom, i nije mi je namera da merim literarni nježnik sa zoranom petrovićem. dapače, ja nastupam iz pozicije višegodišnjeg čitaoca, samo to, i kao takav, kritikujem roman za koji mislim da je loš na svakom zamislivom nivou, i ne samo, nego da je enciklopedijski primerak svega što ne valja u trenutnoj književnoj ponudi domaće fantastike,  a od tebe kao čoveka sa iskustvom i bibliografijom ne očekujem komparacijsku analizu, nego, konkretno, da mi, kao mlađem i neiskusnijem, ukažeš gde grešim, i gde leži vrednost tog literarnog uratka, jer sam možda ja nešto propustio. možda čak i nešto naučim, ne?

o zbirci nemam šta da napišem, jer je nisam čitao. a nisam je čitao jer je nisam kupio, a nisam je kupio jer sam većinu tih priča već čitao, pa mi se ne daju pare na nešto što već imam dostupno, kako na polici, tako i na netu: čitao sam i grbovnik, i rašane*, i oba vilajeta i oba monolita gder si ti objavljen, a vala, pročitao sam od tebe šta ima i na art animi, a i manje više sve priče sa radionice. daklem, nije mi ekonomski mudro da se trošim na nešto što već imam (što bi isto važilo i za varvarinovu i anomanderovu zbirku).

* smešna stvar, jutros krenuli na nedeljni ručak kod babe, i žena nešto ode da prebira po prodavnici a ja zabodem kod uličnog knjižara, i nađem rašane, zlatnu knjigu, severnjaka i jedan na jedan, svaka po trista dinara. na kraju se nagodimo da uzmem rašane, zk i jedan na jedan za sedamso i pedeset rsd, pa eto, možemo o tome kada obnovim gradivo

scallop

• 5
  • 3
« Reply #375 on: 28-01-2018, 20:03:32 »
Da malo pratiš dešavanja na ZS primetio bi da sam u sukobu sa komercijalnim i marketinškim u domaćoj fantastici. Ja sam jedini borac za pisca. To znači da sam u sukobu sa celokupnim stanjem kod nas. Međutim, sve čitam i  više ne komentarišem osim ako pozitivno ne nadmaši negativno. Isto tako, opredelio sam se za direktan razgovor, tako se lakše podnese. Ne želim više da doživim nasrtanje poput Ghoulovog posle Zavodnika ili Bobanovo posle Slobodanide. Tako, ako imaš nešto o mojim kratkim pričama izvoli.

Scordisk

• 3
« Reply #376 on: 28-01-2018, 20:09:37 »
što će reći, nećeš da ostavljaš pisane tragove :D

scallop

• 5
  • 3
« Reply #377 on: 28-01-2018, 20:17:10 »
Što će reći da možemo o tvojim i mojim pričama.

Scordisk

• 3
« Reply #378 on: 28-01-2018, 20:22:41 »
ma da se to ne završi nekim škandalom, nedelja je, povišen cuker u krvi i tako to. zezam se, možemo i o pričama, a možemo i o mom sveže upražnjenom izdanju rašana, kad ga ponovo prelistam.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #379 on: 28-01-2018, 20:25:24 »
Danas sarma.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #380 on: 28-01-2018, 21:20:19 »
Zašto ne bi pročitao priču OČI SVETOVIDA: FALUS?

Scordisk

• 3
« Reply #381 on: 29-01-2018, 02:49:58 »
pročitao sam, ali baš davno. šibni mi je ako imaš

scallop

• 5
  • 3
« Reply #382 on: 29-01-2018, 10:12:06 »
pročitao sam, ali baš davno. šibni mi je ako imaš

Uveren sam da je ni Boban nema u elektronskom obliku. Novela je objavljena u katastrofalnom povezu kod BMG, koji se i sam raspao. Tako da ne znam kako si mogao da je pročitaš.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #383 on: 29-01-2018, 10:56:21 »
Na koje izdanje misliš, ovo iz 2011 se drži.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #384 on: 29-01-2018, 11:05:54 »
Moje izdanje je dobro i sasvim se normalno ponaša...
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #385 on: 29-01-2018, 11:08:10 »
Ne želim više da doživim nasrtanje poput Ghoulovog posle Zavodnika ili Bobanovo posle Slobodanide.

Al' si postao osetljiv.  :)
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #386 on: 29-01-2018, 11:11:20 »
Na koje izdanje misliš, ovo iz 2011 se drži.

Zbunjen sam. Obično znam gde me objave. Osim kad ne znam.

Mićo, iz 1994. imam dva primerka i svi listovi su ispali iz njih. Ne pipam.