Author Topic: Radmilo Anđelković: Priče  (Read 55588 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
Re: Radmilo Anđelković: Priče
« Reply #350 on: 25-11-2015, 15:48:16 »
Najpre, zahvaljujem što si Zbirku pročitala. Potom, zato što si bila ljubazna da priložiš svoj komentar. Na ovom forumu, ako mišljenje nije rđavo, što bismo ga iznosili? Naravno, nikada se ne dopadnu sve priče, kao ni sva poglavlja u nekom romanu. Ono šta je bitno je da se nikome nisu dopale iste priče, a dovoljno je da se dopadne jedna. "Drmusanje", koje se tebi posebno dopalo, neće se dopasti nekom drugom, ali meni je jasno zašto; neki su dospeli do godina kad takve priče razumeju, a neki još nisu. Dobra strana je da će svi jednom tamo stići.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #351 on: 12-01-2016, 00:07:18 »
Evo mene opet na ovoj temi.

Ovu sam zbirku čitao do sajma, ali tad kupih nekolicinu drugih koje su mi skrenule pažnju.
S obzirom da sam i njih nekoliko okončao, vratio sam se jahanju Scallopa.

24. MORE DOLAZI

Vrlo dobra priča. Poenta je da se pred apokalipsu (koju jednostavno moramo dočekati u kafani jer gde bismo bili ako ništa ne možemo da promenimo), svi narodi sveta slažu.
   Glavni akteri imaju nešto bleskasto pa žele da pronađu i dobru stranu predstojećeg stometarskog potopa u tome što će more možda, ali samo možda, doći i do Srbije.
   Posebno mi se dopalo što je autor lokaciju na kojoj Holanđani kupuju kuću u Srbiji naveo selo s kojim sam ja na neki način povezan (tačnije tazbina). :-)
   Kao da je nešto na moj račun.

25. BERLIN I PARALIJA

Prvi deo priče mi je isuviše edukativan. Kao da slušam vodiča na turističkom putovanju.
Ipak u drugom delu priča postaje ono šta i treba da bude.
- On je objasnio da je izbeglica iz Ruande. Hutu ili Tutsi, pitao sam, Nekako je uspeo da mi objasni da je Hutu i da je pobegao od osvete Tutsija.

(Prodavao je novu knjigu Hari Potera).
- Čudesni čarobnjak iz romana za decu i naivne vodio je za ruku bivše krvnike iz Ruande.

Ovo mi se stvarno mnoooogo dopalo. Prvi put vidim takav opis čoveka koji nosi knjigu. Nije on nju nosio po autoru, već je ona vodila njega.
To mi je stvarno originalno.

Priča vrlo lepa. Čitav taj dsugogodišnji rat u Ruandi sa 850 000 žrtava, rat u kome se niko nije umešao jer koga zanima predaleka Afrika, govori u prilog mojoj odbrani mešanja velikih sila i paktova u međunarodne sukobe. Tamo gde se neko umeša, sve se ipak završi za par meseci, malo bombe, pa sporazum i kraj. U kranjem ishodu bude par desetina žrtava. U Ruandi se niko nije umešao godinama pa je broj žrtava veći od bosanskog, kosovskog, hrvatskog, iračkog, avganistanskog, libijskog i ovog sirijskog zajedno. 

26. ŠONDA ČOKOLADA

Fina priča o sitnicama koje nam znače čak i kad smo usred apokalipse. Neko će i u opštem haosu i pod bombama naći radost u čokoladi iza izloga koja je tek tad postala dostupna.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #352 on: 21-08-2016, 13:12:33 »
završih s čitanjem pa sad samo da se upišem (naravno, sve ovo jer nas je skalop nalepio na igrama juče :lol:).
za duži utisak trebaće mi malo vremena pošto želim da izađem iz samoindukovanog tripa nakon čitanja koji glasi da su priče iz grbovnika koje su ušle u ovu zbirku - najbolji radmilo.

meni inače leži njegovo pisanje, prelepe rečenice me teraju na razmišljanje al ni u ludilu nije težak za čitanje. mora da je do prirodnih nauka koje uvek negde provejavaju.
No no no. You should be merciful...when there is time to be merciful... But you must maintain your own standard. You owe them that...

Boban

• 3
« Reply #353 on: 21-08-2016, 14:34:57 »
ja mislim da si ti sama dala odgovor: kolege po nauci, hemijska isparenja koja nagrizaju nervni sistem... nešto među vama radi na nivou nedostupnom običnim smrtnicima.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #354 on: 21-08-2016, 16:43:20 »
biće pre da je sagita ovih dana čvorište svih paralelnih svetova.

a ako se odlučiš za pisanje priče o (al)hemiji i hemiji među ljudima dvadeset prvog veka, šalji mi na reviziju. nekako si old fashioned. :mrgreen:
mislim, nema tu više nagrizanja, sinapse se rokaju direktno/koncizno/precizno. one hemijske. od električnih sam odustala.  :lol:

šalu na stranu, radmilo je velemajstor kratke priče upravo zato što mu je rečenica precizna i bez viškova a opet je moguće osetiti (čak i emotivni bogalj kao što sam ja) emociju i empatiju i u 6000 K. trenutno pokušavam da shvatim zašto se nikad ozbiljnije nije pokušao priključiti mejnstrimu jer mislim da je to ladno mogao, al biće da je odgovor i na to - prirodne nauke. u svrhu poboljšanja te misaone analize uzeh i ZS 20, da vidim koje priče su mu tamo selektovane al odlutah kad videh priče moje  xremyb Kaa, i sad mi se čini da i ona ima nešto od Radmilovog načina pripovedanja (preciznije: čini mi se da se negde preklapaju). gde je to dete i da li piše još uvek?

u svakom slučaju, generalnoj publici ovo moje pisanije ništa neće pomoći da razazna da li će joj se radmilove kratke priče dopasti ili ne al ja sam se nameračila da sebi u sitna crevca rastumačim zašto mi se sviđaju.
No no no. You should be merciful...when there is time to be merciful... But you must maintain your own standard. You owe them that...

Divlje srce

• 2
« Reply #355 on: 14-03-2017, 23:00:28 »
Upravo sam pročitala priču za laku noć: "Berlin i Paralija".
Kažu pametni ljudi da se senilni starci vraćaju u djetinjstvo, i da im pamet ponovo postane dječja.
Ova pričica potvrđuje tu tvrdnju mudrih ljudi.
Tutsi, Hutui, Harry Potter, Mickey Mouse i Donald Duck.
I ovo je krema srbske fantastike??
Ma dajte, nemojte me zezati, Predrag Raos je za ovog ishlapjelog starčića - Tata, a Stevan Šarčević - i Tata i Mata.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #356 on: 14-03-2017, 23:19:27 »
Drž' se ti Stevana Šarčevića.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #357 on: 14-03-2017, 23:23:16 »
Lepo je vratiti se na zbirku. Oni koji navrate neka pogledaju kroz šta sam sve prošao zbog nje. Moraću da objavim i duže priče, baš mi stalno traže neke od njih, a ja kao dispečer, objašnjavam gde je šta.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #358 on: 15-04-2017, 13:46:51 »
Kad pomislim, ako nisam spreman da istrpim udarce, nije trebalo ni da se bijem.

Za one koji su imali volju i sreću da kupe zbirku "Kratke priče i Akvarijum za zlatnog karaša" od mene i sa posvetom, najava da će priča "Zrno" još jednom proći kroz roman UNAZAD.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #359 on: 20-09-2017, 10:11:33 »
Sad nagađamo da li će na kopno hobotnice ili meduze. Moja kratka priča GARBA KAMAGEN u zbirci kratkih priča je odabrala koralni greben. Koliko sam razumeo taj nemušti podmorski jezik.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #360 on: 21-09-2017, 11:33:52 »
Napisaću nešto i o izdvojenoj priči AKVARIJUM ZA ZLATNOG KARAŠA. Izvorno je objavljena na slovenačkom jeziku u magazinu SUPERPIP. To pominjem jer mi je na promociju UNAZAD došao i Milan Drašković aka Majk Draskov, poznat po tome da je svojevremeno objavio preko sto SF priča i dva romana. Danas piše samo poeziju za svoju dušu. Meni je posebno značajan jer je u društvo LAZAR KOMARČIĆ dolazio svaki put ked nešto objavi na nekom novom mestu, da nam kaže gde postoji prilika. Danas se takve informacije kriju i to je uzrok ukupno lošeg stanja domaće fantastike. Na srpskom je priča objavljena znatno kasnije.

Ono šta mi je povod da o priči pišem je moja motivacija za tu priču. Možda se danas niko više ne seća, ali se u tim godinama događala kulturna revolucija u Kini i knjige su spaljivane kao u Fahrenheitu 471. Postojala je književnica kojoj su takođe spalili sve knjige i kad su je pitali šta sada radi, odgovorila je da pokušava ponovo da ih napiše. Jendostavno sam morao da o tome napišem nešto.