Author Topic: Stevan Šarčević i Lazar Janić, "Sam, ispod šljive" (Nova Poetika, 2013)  (Read 21387 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stipan

• 4
  • 3

U izdanju "Nove poetike" pojavio se futuristički akcioni roman neobičnog naziva "Sam, ispod šljive" Stevana Šarčevića i Lazara Janića. Knjiga je završni deo trilogije „Oni su ovde sa nama“ Lazara Janića.

CIP - Каталогизација у публикацији
Народна библиотека Србије, Београд

821.163.41-31

Sam, ispod šljive / Lazar Janić, Stevan
Šarčević. - Beograd : Nova poetika, 2013
(Beograd : Naučna KMD). - 244 str. ; 17 cm. -

Tiraž 1.000.

ISBN 978-86-6317-032-2

COBISS.SR-ID 201008652

Roman Sam, ispod šljive tandema Janić-Šarčević ubedljivo pokazuje zašto su u potpunoj zabludi svi koji smatraju da je vreme naučne fantastike nepovratno minulo. SF žanr i te kako ima još šta da kaže – ovoga puta na srpskom izvorniku...

Zoran Živković

Radnja romana nas vodi trista godina u budućnost, tačnije u 2311. godinu. Svet je isparčan na nekoliko velikih geopolitičkih celina, među kojima se po izuzetnom blagostanju ističe Evropa, jedinstvena republika naseljena jednim narodom. Njeni stanovnici žive gotovo isključivo u megalopolisima. Čak i ako nisu zaposleni, uživaju visoke apanaže koje im omogućavaju luksuzan život. Poslove koje niko ne želi, obavljaju roboti i dolpengengeri, beslovesna klonirana čovekolika bića upravljana sistemima iz gradova. Negde na granicama Evrope vode se ratovi, o kojima se uglavnom zna preko herojskih saga emitovanih kroz mas-medije, ali to je na margini interesovanja zadovoljnih Evropljana.

U tom i takvom svetu, detektiv Milivoj Jovanović dobija zadatak da istraži krađu uređaja za putovanje kroz vreme, ali, takođe, i eliminiše kradljivca, nekadašnjeg agenta Međudimenzionalnog odseka (MDO) Anu Simonović, koja, izvesno, stoji iza zločina. Trag vodi van grada i on izlazi da bi otkrio da je svet mnogo drugačiji od onoga kakvim ga je zamišljao... Da stvari nisu onakve kakvim se izdaju, shvatiće ubrzo i drugi MDO agent, Aleksa Lakić, koji se otiskuje na vremensko putovanje u nameri da zaustavi odbeglu Anu Simonović, s kojom je bio u emotivnoj vezi.

Velika jurnjava po vremenskoj osi, jurnjava u realnom vremenu, Kremansko proročanstvo i neočekivana otkrića smenjuju se bez ikakve kontrole. U vrtoglavoj akcionoj priči mešaju se likovi iz različitih epoha tokom gotovo 500 godina, a super-agenti, žrtve genetskih manipulacija i tehnologija budućnosti sukobljavaju se na čvornim vremenskim petljama sadašnjosti i alternativnih budućnosti.

Dragoljub Igrošanac

Jeste li leteli po vremenskim nitima tražeći prijatelje i neprijatelje?
Jeste li se seksali sa podatnim klonovima koji su, možda, ljudska bića?
Sigurni ste da je ova sadašnjost vaša, međutim u to veruje i vaša replika u nekoj drugačijoj sadašnjosti. Onda, koji ste to Vi: ovaj, onaj, ili oni tamo treći? Ili, četvrti...?

Takva iskustva i saznanja nudi knjiga „Sam, ispod Šljive“ Stevana Šarčevića i Lazara Janića futuristički akcioni roman koji čitaoca ostavlja bez predaha. Ličnosti iz različitih vremena tokom 4-5 vekova, super-agenti, žrtve genetskih manipulacija i tehnologija budučnosti sukobljavaju se na čvornim vremenskim petljama sadašnjosti i alternativnih budućnosti nastalih zato što je Slobodan Milošević uspeo da izbegne rat.

Roman čvrste kompozicije, ubrzane radnje i odsečnog, modernog stila koji odmah ulazi u samu srž događanja. Upečatljiva vizija sveta, Evropske unije i Srbije u mogućim budućnostima, nastalim na marginama „Kremanskog proročanstva“.

Likove romana definišu ugrađeni implanti i ukrštaji superiornih gena, pojačavajući u njima ljubav i ljubomoru, zavist i osvetoljubljivost, seksualnost i perverznost, ali i neumornu akciju za prevlast na vremenskim čvorištima koja određuju moguće sadašnjosti i različite, zabrinjavajuće budućnosti.

Dva autora usaglašenog stila u romanu uzbudljivog, atraktivnog sadržaja i ubrzane radnje, ono što najmanje očekujete pod setno-sentimentalnim naslovom „Sam, ispod šljive“.

Milivoj Anđelković

Šta bi bilo kada bi imali mogućnost da promenimo tok stvari? Izmenimo svoju prošlost ili čak tuđu? Kreiramo savršeni svet u kojem je svima lepo, rade samo ono što vole i u kojima uživaju, dok klonovi obavljaju poslove koji drugi ne žele?
Evropa budućnosti  je Republika u kojoj je ujedinjen čitav narod. Svi žive u miru i bogatstvu, ali i u neznanju, tačnije nezainteresovanosti. Odsustvo kapitalista i izvršavanja „prljavih poslova“ dovodi i do odsustva pitanja o stanju stvari i poreklu. Niko se ne pita zašto je sve tako kako je.
Zakavkaska unija, koja se nalazi van zidina savršene utopije, nije ono što se ljudima servira preko vesti.
MDO – Međudimenzionalni odsek, ima zadatak da sačuva takvo stanje. Jer, sa mogućnošću putovanja po vremenu, a samim tim i izmeni istog, opasnost nije zanemariva. Kada Ana Simonović, razočarani klon A klase krade tzv. adapter koji joj dozvoljava da se nađe u vremenu njenog izbora i počini razne zločine, detektiv Milivoj Jovanović dobija zadatak da je likvidira.
Pokušajem da uništi Aleksu Lakića, čoveka u koga je igrom slučaja zaljubljena, ona se u stvari bori protiv svoje strasti. Da bi situacija bila još gora, isti taj Aleksa Lakić, koji je agent MDO-a angažovan je da uništi nju.
Armija protiv jedne žene.
Ljubav, spletke, laži i na sve to davno zaboravljeno proročanstvo, odvešće čitaoca u svet koji alternativnu istoriju pokazuje na malo drugačiji način.
Pridružite se junacima drugoga sveta – drugoga vremena.

Andrea Baskin

Nisam mnogo upućena u SF literaturu pa samim tim ne mogu da dajem paralele. Ideja putovanja kroz vreme nije nova (Ž.Vern, A.Klark), a pojavljuje se i u nekim filmovima (Povratak u budućnost, Terminator), ali lepota ideja u umetnosti je baš u njihovoj varijabilnosti. Problem "vremenskog paradoksa" je, bar po meni, originalno u ovom romanu premošten "vremenskim repovima". Iako na kraju pod šljivom Milivoje u razgovoru sa Aleksom shvata da je njegov svet - svet iluzija koju kreiraju "besmrtnici" i da je u toku revolucija, svet stvoren u alternativnoj stvarnosti je svet iz kojeg čitalac teško izlazi. Roman koji navodi na razmišljanje, a po meni je upravo to cilj književnosti.

Slavica Mršić Petrović

Stevan Šarčević je domaćim ljubiteljima fantastike poznat uglavnom kao autor nagrađivanih kratkih priča iz domena fantastike. Priče je objavljivao u regionalnim zbornicima, časopisima, elektronskim magazinima i fanzinima. Objavio je zbirku poezije "Na tragu svetlosti" (2013) i zajedno sa piscem Milivojem Anđelkovićem učestvovao u u literarnom projektu "Naseljavanje Viz@ntije".

Lazar Janić je urednik izdavačke kuće "Nova poetika". Do sada je objavio romane: "Kuća obrasla bršljanom" (2011), "Veštičje ludilo" (2012), zbirku priča "Misli očešljane vetrom" (2012) i zbirku pesama "Mirisi mamurnog mora" (2011).

Roman od ponedeljka polako kreće u knjižare: najpre u Plato, Madlenianum i Beopolis, pa u Vulkan i Delfi.

U međuvremenu je možete nabaviti kod izdavača:

http://argusbooksmagazines.shopmania.biz/kupi/lazar-janic-stevan-sarcevic-sam-ispod-sljive-386183

Boban

• 3
Ti si video ovu knjigu' Imao je u rukama?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Stipan

• 4
  • 3
Heh... Na putu je. Trebalo bi da je omirišem u ponedeljak.
Svi kojima sam je obećao treba da očekuju da ću je poslati najkasnije u utorak.

Štamparija je obavila posao, knjiga je na lageru izdavača.

Boban

• 3
Dakle, ti nisi video fizički primerak knjige?
Nemaš ni fotografiju a kamoli materijalni dokaz da knjiga postoji?

Stipan

• 4
  • 3
Celokupan tiraž je isporučen u Zemunu, a moji primerci su predati na poštu i zbog vikenda će stići tek u ponedeljak. Što bre toliko sitničariš?

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Dakle, sad je i zvanično.
Na stranu naši sukobi i ostalo, znam koliko si dugo ovo čekao i želeo, pa ću ti čestitati na objavljivanju romana.
Drago mi je da si uspeo ostvariti ono što si želeo.

Tajno pišem zbirke po kućama...

Stipan

• 4
  • 3
Hvala.
Ne trebaju nam sukobi, zapamtiću ti ovo.

Karl Rosman

• 4
  • 3
Boban se verovatno vodi onom: "veruj keru, ne veruj svaleru", pa ceka potvrdu od druge polovine.  xrofl

Stipe, cestitke i od mene.  xwink2
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Stipan

• 4
  • 3
Boban je Boban, a što se tiče druge polovine, ja bih najviše voleo da se još neko vreme ovde ne oglašava...

Hvala.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
Stipe, pridruzujem se ostalim cestitarima!  xcheers

Stipan

• 4
  • 3
Saturnice: xcheers

hidden

• 4
  • 3
Čestitam ti na istrajnosti i obavljenom poslu. Šta god da laprdamo, čitaoci su ti koji odlučuju šta je dobro. Ostaje samo da ti poželim puno sreće, pa da dogodine zajebeš kolaboracije i objaviš nešto samostalno.  xcheers

Stipan

• 4
  • 3
Bože!!! Jesam li ja još uvek na Sagiti? 

Pa... Hvala...

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
Ajde, na stranu šta je između korica šljivika, imaš i moje čestitke.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Stipan

• 4
  • 3
E, pa ja ovo sanjam!
DŽEK?!

Hvala...

SuperSynthetic

• 4
  • 3

Respect bro.
He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
   Iako sam prelomio da jedno vreme batalim fantastiku i pozabavim se pisanjem komičnog romana, ovo ću kupiti.
   Nadam se da ima u knjižarama po Banovom Brdu i okolini.

Stipan

• 4
  • 3
Sitetik - nadam se da si ti sledeći.

Loni - Ne znam raspored knjižara po Beogradu. Dao sam spisak knjižarskih lanaca koji će distribuirati knjigu, ali prodaja počinje tek od iduće nedelje.

Coffin Annal

• 4
  • 2
  • HLR
Cestitke i od mene, Stipane. Znam da sam ruzno obecavao na nekom drugom topiku, ali ovo sto ste ukoricili ne mora da trpi! Puno srece obojici & uzdravlje!
Wake up and smell the coffin.

Stipan

• 4
  • 3
Pa svaka svađa jednom može i treba da se završi.
Nadam se da će sa ovim i naša.

Hvala.

ALEKSIJE D.

• 3
Nek ti je sa srećom ovaj prvi. Za drugi javi...
Mislim na roman.

Stipan

• 4
  • 3
Hahhah, Aleksije! Pa ti si bio među prvima koji su za Šljivu saznali.
A što se drugog tiče, odmah za onim tvojim...

Kimura

• 4
  • 3
Bože!!! Jesam li ja još uvek na Sagiti? 

Na jednom od boljih topika.
Čestitam!

Stipan

• 4
  • 3
Kimura, pa zar i ti?

Hvala...

Kimura

• 4
  • 3
Grešiš dušu, ja sve vreme navijam za tebe.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Stipane, ti malo malo pa nešto izdaš  :lol:  Čestitamo.

zosko

• 4
  • 3
stipe, cestitke i od mene. drago mi je da je netko sa sagite i uspjeo.
moving on my own trace

Stipan

• 4
  • 3
E ljudi... Pa ja sam očekivao... Ma, nema veze...

Hvala...

Boban

• 3
ok... dosta je bilo zajebancije, ajmo sad šta ko stvarno misli o ovome...

Kimura

• 4
  • 3
To ne može dok se ne pročita.
Za sad : drago mi je da se piše i objavljuje. Drago mi je zbog Stipana, pošto mu objavljivanje toliko znači.
Istina, teško mi je da zamislim zajedničko pisanje romana. To ti je, da izvineš, kao da delite ljubavnicu ili još gore.

scallop

• 5
  • 3
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
Bogami lijepa reklama za "Sam ispod šljive"

Jel to šljivovica u ruci? :)

scallop

• 5
  • 3
Misliš, sam iza šljive? Tullamore Dew.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Stipan

• 4
  • 3
Scallope, ljutio se ti ili ne - ovu fotku ima da zloupotrebljavam do besvesti!

Hvala i u zdravlje!!!

Karl Rosman

• 4
  • 3
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Kimura

• 4
  • 3
Da li me moje oko vara ili je to u pozadini zaista ''Oko za drugi svet''?
Stipane, drži se!  :evil:

Stipan

• 4
  • 3
Nije mi lako, Kimura, sad je biti ili ne biti!

varvarin

• 5
  • 3
Tullamore Dew?
Uz tu knjigu, mislim,  više ide klekovača...

scallop

• 5
  • 3
Nabavi knjigu, pa proveri. :-|

Plut

• 4
  • 3
  • Šetajuća žuta antena
Da li me moje oko vara ili je to u pozadini zaista ''Oko za drugi svet''?

Jes' vala! e sad, pitanje je šta radi tako blizu. Nešto se proveravalo, poredilo? Hm...

Hrundi V. Bakshi

• 4
  • 3
Kolega sa radionice, moje iskrene čestitke.
Moram da primetim da mi se naslov romana ni malo ne sviđa, o dobrim naslovima smo raspravljali, složili se da su oni važni koliko i sam tekst, a ovaj je potpuno, čak ako se uzmu u obzir i konotacije na izvesno proročanstvo, nezgrapan.
Inače, šljiva je baš baš... imamo šljivovicu, džem od šljiva, knedle sa šljivama, suve šljive, slatko od šljiva, šljivike i livade, Ep o šljivamešu, šljivijadu, šljivu na oku...

Stipan

• 4
  • 3
Hvala za čestitke, pa i za prvu relativno zvaničnu kritiku.
Šta znam, meni se naslov baš dopada.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Hvala svima na čestitkama (iako nisu upućene meni, nego Stipanu, uživam u njima skoro koliko i on!)
Oko naslova. Znate kako kažu, zovi me kako hoćeš, samo me nemoj razbiti... Ipak, naslov u potpunosti odgovara sadržaju knjige. Onaj ko je isčita do zadnjeg reda, znaće zašto je baš takav morao biti...
EPILOG
(I tako se nađoše dva klipana pod šljivom)

Stipan

• 4
  • 3

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
KOMENTAR ČITAOCA:

Boris Mišić

Pozdrav. Pročitao sam roman, neću ipak ostavljati utisak na Sagiti. Neprincipijelno mi je da navodim samo pozitivne stvari, a prećutim ono što ne valja, a s druge strane, ne bih da nekog javno potkopavam. Da ste iz establišmenta, već slavnih i poznatih pisaca onda bi kritikovao javno bez ustručavanja, ovako ne bih. Ono što je dobro u romanu jeste pitkost i čitljivost-dinamičan je i svakako nije dosadan. Svidela mi se teorija sa vremenskim repovima i onim ispravljanjem prošlosti. Međutim, imao sam dosta problema sa tekstom. Po mom mišljenju, bilo bi bolje da se skoncentrisalo isključivo na Lakiće i Simeunoviće, uz naznake i nagoveštaja kako društvo funkcioniše u budućnosti, a da se izbegne priča o Miloševiću, Bejkeru, EU, Srbima pod jednom šljivom i sl., jer to banalizuje priču. Likovi su mi nedovoljno motivisani, deluje mi kao da nije uspešno odrađena karakterizacija. Ima nekih detalja koje bih izbacio-recimo pripuštanje psa da napastvuje Anu...nema nikakvu funkciju u priču, osim da izazove šok ili gađenje kod čitaoca. Ne mogu se sad setiti svih detalja, ali čini mi se da je u mnogome ispušten urednički zahvat...da ti ne ispadne da pametujem, i meni je on itekako potreban, potreban je i priznatim i poznatim piscima a kamoli nama. Eto, najiskrenije, ne umem da ulepšam niti okolišam. Naravno, ovo je samo moj subjektivni utisak. Nadam se da ćete dobro proći kod publike.
EPILOG

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
KOMENTAR ČITAOCA:

Dimitrijevic Angelina

Lazare,niste sami !!! Ti i Steva ste postavili nešro na papir, vredno čitanja. Pročitala sam u jednom dahu,ovu divnu knjigu.I znala sam tačno kome je pripala sadašnjost a kome budučnost. Stil i boja i ako vas lično ne poznajem su prisutni u maštovito sastavljenom mozaiku vremena. Sve čestitke...nadam se nastavku ...
EPILOG

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
KOMENTAR ČITAOCA:

Slavica Mršić Petrović

Evo pročitala sam "Sam, ispod šljive" pa rekoh da dam svoje mišljenje. Nisam mnogo upućena u SF literaturu pa samim tim ne mogu da dajem paralele. Ideja putovanja kroz vreme nije nova (Ž.Vern, A.Klark) a pojavljuje se i u nekim filmovima (Povratak u budućnost, Terminator) ali lepota ideja u umetnosti je baš u njihovoj varijabilnosti. Problem "vremenskog paradoksa"je, bar po meni, originalno u vašem romanu premošten "vremenskim repovima". I iako na kraju pod šljivom Milivoje u razgovoru sa Aleksom shvata da je njegov svet - svet iluzija koju kreiraju "besmrtnici" i da je u toku revolucija, svet koji ste stvorili u alternativnoj stvarnosti je svet iz kojeg čitalac teško izlazi. Roman koji navodi na razmišljanje, a po meni je upravo to cilj književnosti.
EPILOG

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
REAKCIJE NA "ŠLJIVU"

3001. Srbi, veliki kolonizatori kulture, upadaju u poslednju dobro branjenu biblioteku. Među delima kraljeva, filozofa, kuvara, gerilci nalaze svoj Sveti gral, "Roman koji zaslužujem". Pisci su Lazar Janić i Stevan Šarčević. Nakon paljenja bibliotekara na lomači, gerilci odlaze sa plenom. Roman će čitati deci svoje dece, podvlačiti rečenice i razmišljati o idejama iznetim u delu, lepoti jedne duše koja se nije trošila na besciljnost. Jedan od vođa gerilskog pokreta, Živanović Živanović priđe prvoj šljivi iz drvoreda nad rovom ispred biblioteke. Živanović se popiškio na šljivu. Imao je dobar razlog u rukama. Ne taj razlog. Držao je knjigu koju će večeras čitati svom detetu. Pogledao je šljivu. - Kad bi se sve isekle za nešto ovako dobro, naučili bi da se borimo u vakuumu.

Miloš Živanović
EPILOG

Stipan

• 4
  • 3

Promocija knjige održaće se u subotu, 26.10. u 15 sati na 58. Međunarodnom sajmu knjiga, u hali 4, na štandu “Nove poetike”.
Svi ste pozvani!!!

hidden

• 4
  • 3
Jel to kancelarija za KiM ima svoj štand? Sve uz Delfi i Vulkan....

Stipan

• 4
  • 3

Jel to kancelarija za KiM ima svoj štand? Sve uz Delfi i Vulkan....

Pa da. Vlada Srbije, Vulkan, Delfi, Nova Poetika...

Stipan

• 4
  • 3
A sad evo i zvanično - eno nas u subotnjem delu programa!!!

Stipan

• 4
  • 3
Mesto promocije izgledaće ovako: Štand "Nove Poetike":

Stipan

• 4
  • 3

A evo i Marčelo sa “Šljivom” u rukama!
Osim njega na fotkama su Milan Ignjatović, duo moderato i Nikola Šipetić, a scena je štand “Nove Poetike”.

Stipan

• 4
  • 3
Roman "Sam, pod šljivom" može na sajmu da se nabavi po promotivnoj ceni od 500 dinara.

Boban

• 3
Sticajem čudnih okolnosti postao sam vlasnik jednog primerka ove knjige.
Pokušao sam i da čitam. U normalnim situacijama ovakav tekst bih bacio nakon jedne ili dve rečenice, ako bih uopšte i čitao nešto prelomljeno na ovako amaterski način (kao radničke novine osamdesetih) ali sam zbog predistorije izdržao desetak... nasumice, gde god se otvori knjiga, naleće se na beskrajno patetične podosnovnoškolsko patetično i nadasve patetično pisanje.
Predložio sam da izdavačka kuća promeni naziv u NOVA PATETIKA.
Besmislene, gotovo nasumice nabacane reči koje izazivaju samo nagon za povraćanjem.
Svako kome se ovo dopalo slobodno može da mi se obrati da mu izdam potvrdu o mentalnoj zaostalosti maksimalnog intenziteta.
Dakle, potpuni užas na svim zamislivim nivoima...

zosko

• 4
  • 3
Ako je tako, roman vrišti za ilustriranom varijantom. Predlažem onog sa muškobanjastim junakinjama, Kerca. :)
moving on my own trace

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Priznajem da je mišljenje Big Bossa o tih nasumično pročitanih na desetak mesta, opet nasumično otvorenih strana, relevantno, to jest, da je zbog brzine izmene radnje zaista i dobio nagon za povraćanjem. Uleteo je nepripremljen u vremenski tobogan, i drago mi je da je iz njega izašao čitav... Ali, takođe, za tako kratko vreme, on je uspeo da sagleda više slojeva priče, video je užas, video je patetiku, video je odlično i psihološke profile autora, junaka, pa čak i budućih čitalaca! Zaista, višeslojna multidimenzionalna priča, koja u čitaocu izaziva različita osećanja, porive, strah, ljubav, mržnju, zavist, baš kako ih imaju i sami junaci...  xcheers
EPILOG

Stipan

• 4
  • 3
9. novembra 2013 godine u 18 časova u organizaciji udruženja građana „SEĆANJE NA NEKOG“,  Iz Banatskog Aranđelova održaće se književno veče u nizu na kome će se predstaviti romani „Sam ispod šljive“ (Lazar Janić, Stevan Šarčević) i  „Priča o lala Lazi i njegovom salašu“ (Angelina Dimitrijević). Kao gosti pojaviće se „Veseli Banaćani“ kulturno umetničko društvo iz Zrenjanina.

Ako se neko nađe u blizini radovaće me da ga tamo vidim. Književno veče će se održati u Svečanoj Sali, Banatsko Aranđelovo, Partizanska br. 56

Mandragora Dragon

• 2
Kasnim, ali čestitam i ja. Pre svega na objavljivanju, pa dalje. Pročitao sam neko parče teksta i bilo je puno finog tabanja.

Stipan

• 4
  • 3
Hvala Mandragora...

Stipan

• 4
  • 3
Ako nekog zanima snimak sa promocije na beogradskom sajmu knjiga, može ga pronaći ovde:

http://stipansevernjak.blogspot.com/2013/11/sajam-knjiga-pod-sljivom.html

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Layanich sam ja, bre... Lajanić! Bezazleno je sve što lajem, ozbiljno je samo ono kad odćutim!
EPILOG

Stipan

• 4
  • 3
Hahhah, Layanich is back! Nego, ovako je izgledala promocija romana "Sam ispod šljive" u Novom Aranđelovu. Umesto komentara preneću reči Milice Joksimović:
"Nemam dovoljno lepih reči da opišem jučerašnji dan. Od toga kako su nas domaćini dočekali, preko načina kako su organizovali promociju, zatim saznanja šta Angelina sve radi i čime se bavi, koliko je plemenita i divna, pa onda samo mesto i njegovi stanovnici, a najzad vreme provedeno posle promocije.
Sve zajedno: jedan zaista redak i predivan dan. Da ne zaboravim da spomenem KUD „VESELI BANAĆANI“ koji je svojom pesmom još više doprineo ovoj promociji.
Jednostavno.... nemam reči. Hvala Angelini, njenom suprugu, bratu i svima ostalima koji su doprineli da bude tako kako je bilo."

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Nekad sam tako bezobrazan, sirov i brutalan, to nisam ja, ali to me opušta... Nekad sam takva seljačina... Nisam uvek, ali sam često... Kad pričam o tamo njima, odjednom sam pun rdje i otrova! Neću o njima, bojim se, neću sav otrov izbaciti, ostaće ga u meni, otrovaću nevine.
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
Jel' ova lepota neki citat iz knjige?

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
A zašto? Zar je svaka moja misao, knjizi primerena?
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
Kao da jeste.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Nemam trenutno ništa pametno replicirati, ali, ko velim, da bar podignem ovaj topik na više mesto, u nadi da će nekog to zaintrigirati (razbesneti)  :)  Najbolje funkcionišem u interakciji sa neistomišljenicima  xcheers
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
Si shvatio da se to ne radi s močugu? Evo predloga za nastavak: "Sam ispod šljivovice". xdrinka

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Ma da, kad god mi ponestane litra, ja gledam onu tvoju sliku, i mislim, kakva li je ova, baš bih je probao  xrotaeye
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
Znam kako je to. Nama bili Grci nedelju dana i sve presušilo. Čak i Stipanova koju sam doterao u čudesnu grejfrutovaču burgund boje (da mi se složi sa kuhinjom). Šta mogu, doterivanje mi ide od ruke.

Stipan

• 4
  • 3
Kako sad grejfrutovaču burgund boje? Ta grejpfruta ni videla nije!!!

scallop

• 5
  • 3
Izvini, Stipane, ti znaš šta si doneo, a ja znam šta sam popio. Bio sam joj urednik.

Stipan

• 4
  • 3
I to što kažeš. Urednici su čudesna sorta.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Bila čudesna, sad istrebljena... kao požegače u šljivi  :wink:
EPILOG

scallop

• 5
  • 3
Mnogo ste mi pitomi. Ima na ovom forumu urednika kao pekara u Beogradu. Bar se tako deklarišu. Nabavite nekoliko. Na veliko su jeftiniji.

Josephine

• Guest

scallop

• 5
  • 3
Evo, javlja vam se jedna urednica.

Josephine

• Guest
Gušite. Plus, ova izjava odaje vašu prodaju dupeta. Jer sarađivali ste sa mnom na tom uređivanju, no tada ništa niste rekli. Tipično za prodana dupeta. :)

scallop

• 5
  • 3
Ma, rekao sam. Bobanu da mora da te ubaci u tim jer si zaslužila, iako je on bio protiv. I nekim drugim da ne napuštaju tim jer si ti u njemu. Šta ćeš, mora da budem na tvojoj strani. I sada sam. Ne prodajem te, ni slučajno.

Josephine

• Guest
Vi ste uvek i isključivo samo na svojoj strani. :)

scallop

• 5
  • 3
Taman posla. Ja sam filantrop. Na strani slabih i nejakih. Robin Hud, takoreći.

Josephine

• Guest
Pa upravo zato što ste uvek na strani slabih i nejakih, vi ste uvek na svojoj strani. :) Logično.

scallop

• 5
  • 3
Dobra ti je logika. Jel' si i to studirala i masterisala?

Josephine

• Guest
Ne. Do tog zaključka došla sam samo posmatranjem vašeg ponašanja. :)

scallop

• 5
  • 3
Sad si i psiholog? Multitasking ekspert. Zato si bila protiv onih istraživača psihologa.

Neka, bar punimo Stipan/Lajanić topik. To su i tražili, samo onaj drugi nije imao inspiracije.

Stipan

• 4
  • 3
Eto šta napravi litra grejfrutovače burgund boje...

Stipan

• 4
  • 3
Kako ovde niko nema ništa da izjavi o "Šljivi", evo jednog komentara sa "Krstarice":

"Jednom…..možda…čak i vrlo verovatno,  i bude ostvaren ovakav scenario  budućnosti kakav su opisali Lazar Janić I Stevan Šarčević u romanu “Sam, ispod šljive”. Kažem vrlo verovatno, jer se upravo, na ovom evropskom tlu, dešavaju neke stvari, javne i tajne, koje vrše selekciju naroda po raznim osnovama. Pripreme za budućnost su uvek dalekosežne, temeljne i jako dugo traju, tako da liče na istoriju napisanu nevidljivim rukama pojedinaca. Podela sveta je budućnost koju ne mogu izbeći ni Srbi.

Lepo napisano štivo. Jednostavnost rečenica je odličan način da se opišu dogadjanja i akcije koje našem sadašnjem umu nisu poznate. počev od tehnike, pa preko umne i psiho aktivnosti aktera iz vremena pređašnjeg i vremena budućeg.
Čitanje mi je otežavalo mestimično teško praćenje radnje, prvenstveno jer se ona vrlo brzo i vrlo često prebacuje iz jednog vremena u drugo. Osećala sam se kao ping-pong loptica trčeći umom i okicama par vekova nazad i napred po vremenskim nitima hahaha Likova je podosta, akcije takodje, i ovo svakako nije roman koji je dosadan. Glavni junak, nosi isto ime u svim vremenima, što je u skladu sa temom romana, kloniranje pripadnika superiornih loza (u ovom slučaju to je srpska loza), ali ne kao vladajućih pojedinaca, već kao izvršitelja nevidljivom rukom napisanih naredbi. Ipak, i to je malo otežavajuća čitalačka okolnost, ali svakako tera um na akciju…zar to i nije suština SF romana?

“Srba će ostati koliko za pod jednu šljivu” pročitaše iz stare, vekovima švercovane knjižice iz sela Kremna, dva različita, iz lažne udobnosti pomerena Srbina, sedeći ispod GMO šljive. Samo im je falio miris i ukus požegača….ali to je bilo na nekoj drugoj vremenskoj niti. Istorija ide dalje, nevidljivim rukama pojedinaca ispisana.

Dakle, ko želi da sazna šta će biti u glavnim crtama sa svetom, po vrlo logičnom sledu sadašnjih događanja, preporučujem da pročita roman "Sam ispod šljive"…..ko zna, možda se i nadjemo nekad na nekoj vremenskoj niti.;)

LJILJA MMM "

http://forum.krstarica.com/entry.php/37330-Sam-ispod-%C5%A1ljive-Argus?bt=249586#comment249586

Stipan

• 4
  • 3
Dakle, već se i na Amazonu pojavilo piratsko izdanje "Šljive".
Kogod da ga je postavio, čak je i imena pomešao!

"Sam, ispod sljive Paperback – January 1, 2013
by Lazar; Sarcevic, Stevan Janic (Author)"

http://www.amazon.com/ispod-sljive-Lazar-Sarcevic-Stevan/dp/B00GVX13Z6/ref=sr_1_6?s=books&ie=UTF8&qid=1385788646&sr=1-6

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
Ne mora da znači da je piratsko. Ako bude potražnje, ponuđač će kupiti od tebe za 2 dolara i prodati je za 30  xcheers

Stipan

• 4
  • 3
Ne znam, to je za mene baš bilo iznenađenje. Niti sam ja dao knjigu na Amazon, niti Nova Poetika.

Albedo 0

• Guest
šta ti je tu čudno, preprodaju ljudi sve i svašta, što ne bi i ovo

inače, jel to na koricama piše ''Jeste li se seksali''? LOL

scallop

• 5
  • 3

Stipan

• 4
  • 3
Što ne bi pisalo? Da nije bilo seksanja, teško da bi iko od nas hodio zemaljskom kuglom...

Albedo 0

• Guest
a i pomaže tvom imidžu seks manijaka! 8-)

Stipan

• 4
  • 3
Kako bi to rekli rokeri: Sex & drugs & rock'n'roll...

Stipan

• 4
  • 3
Dakle, u trci smo. Jest da smo poslednji na listi, ali maraton je duga trka.

У трку за НИН-ову награду за најбољи роман у 2013. до сада је приспело 133 књиге од којих је девет дисквалификовано због неиспуњених критеријума.

...

Лазар Јанић, Стеван Шарчевић, Сам, испод шљиве (Нова Поетика).

http://networkedblogs.com/ROvVC

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Evo, da svečano objavim! Ako ste u belom svetu, ipak možete doći do svog štampanog primerka knjige "Sam, ispod šljive" sa Amazona, i to ne za 40, nego za 9.99$  :wink:  Prvi kupci imaju i popust, bagatela, samo 8.94$...

http://www.amazon.com/ispod-sljive-ovde-nama-Serbian/dp/1494997797/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1389716311&sr=1-1
EPILOG

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Kupite trilogiju "Oni su ovde, sa nama" preko Amazona

http://lazarjanic.wix.com/argusbooksmagazines#!gallery/cfvg
EPILOG

Boban

• 3
Zašto, nema više u našim knjižarama?

Stipan

• 4
  • 3
U stvari ima...

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Gde to ima u Beogradu da se kupi?
Mica

Stipan

• 4
  • 3
Delfi, SKC, Kralja Milana 48

Vulkan, Sremska 2

Dobra knjiga, Maksima Gorkog 137, Novi Beograd

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Šljiva je čudo. Manifestuje se se u više stanja. Sveža je samo u jednom vremenskom periodu, u kasno leto i ranu jesen. Tad se može ubrati sa drveta, a ograničen broj ljudi može sesti u hlad ispod. Pravilo je, da što je plod krupniji, drvo je patuljastije. Nema tu mnogo hlada. Suva se pakuje u malim količinama i prodaje širom sveta. Tečna je najsuperiornija: što se više konzumira, čoveku daje više samopouzdanja. Tad niko lepši, pametniji ni jači od njega! Zadnja manifestacije često se ogleda na licu, ispod oka. Ona se najponosnije nosi, i o njoj se dugo pripoveda... E, Srbijo, među šljivama! Pa, nećeš valjda među knjigama!?  xdrinka
EPILOG

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
A možda da unajmite Ghoula da vam radi marketing?
Mica

Ghoul

• 4
  • 3
koješta.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Sam, ispod šljive na Amazonu i u kindle varijanti...

http://www.amazon.com/dp/B00JH82338
EPILOG

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
Noćas završio!  :wink:

Utisci su vrlo pomešani. Ulgavnom pozitivni.
Ono šta je sigurno je da je reč o vrlo, vrlo komplekson romanu.

Sigurno je da su autori vrlo talentovani i maštoviti i da umeju mnogo da pruže čitaocu.
Samo pisanje udvoje je veliki poduhvat. Retko kad to ispadne savršeno. Koliko god da je dupla mašta prednost, toliko može i da odmogne.

Mene koje mi padaju na pamet su te da sam više uživao u konkretnim delovima nego u celini.
Vrlo jak deo mi je susret Alekse iz budućnosti sa Slobodanom miloševićem. Taj dijalog me je vrlo nasmejao i zabavio.
Izuzetan deo bi je i lezbo seks Anđele kao i seks sa životinjom.
Opisi, metafore i poređenja vrlo su vešti. Neki stvarno obaraju s nogu.
Nasuprot njima postoje i delovi koji kao da su jednostavno prepričani i tako zbrzani.
Ovo je inače fenomen i kod svetski poznatih pisaca.
Neki delovi fantastični, drugi zbrzano-prepričani.

Ipak delo ima i dosta mana. Čini mi se da je tako kompleksan koncept morao da ima drugačiji pristup.
Mnogo toga je samo zagrebano, likovi uvedeni, ali ne i zaokruženi niti sa jasnom svrhom.
Mnogo toga je i teško pratiti.

Ne isključujem da je problem u samom čitaocu. Moguće da ja nisam bio ni dovoljno skoncentrisan svaki put kad
sam uzimao knjigu u ruke, ali mi se čini da je imenovanje različitih junaka istom imenom samo s različitim nadimcima
(Jedan Aleksa Lakić je Laki, drugi je Omega) doprinosi nepotrebnoj komplikaciji.
Tu su i dve Magdalene s različitim prezimenima (Simonović i Ranitijević) a i Ana se takođe preziva Simonović.

Neke od porodice su brojne. Previše je likova, a većina njih nisu naročito potrebni.
O nekima se pak previše priča (Magdalena), a nisu toliko bitni.

Roman na mene ostavlja utisak mozaika čiji su pojedinačni kamenčići savršeni u boji i kvalitetu, ali koji je mogao biti veštije sklopljen.

Autori su u svakom slučaju profesionalci pa ću rado pratiti i dalje njihov rad.
(Šarčevićeveva dela znam od ranije. Janić mi je novi momenat  :wink: )

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
A sad bih izdvojio jezičke bravure koje su vredne pamćenja...

- Uvio je u sedam vokabularnih oblandi
- Imao je bradu na kojoj su se gnezdili ostaci doručka
- Sedeo je ko da mu je kopriva pod guzicom
- Gubio se po zamamnim obrisima i dvosmislenim osmesima
- Ljubio ju je kao da dušu želi da joj ukrade
- Pomerala se poput lahora stvarajući u njemu besnu i neopozivu plimu
- Trebalo je stvoriti samostalni svet koji je neće usisati u sopstvene bezdane.
- Sisala sam joj bradavice kao novorođenče
- Bila je i slana i kiselkasta i slatka. Sve u isti mah. Otvorena poput knjige.
- Bili su to blagi ugziri. Tek da bi je primorao da se pomera prema njegovim potrebama (opis seksa sa psom)

- U prostoriju stupi žena nalik buldogu u vikoplast opremi
- Velika je to loza. Puno ogranaka. Mnogo pupoljaka
- Glas mu je najviše podsećao na brednanje pospanog grizlija
- Sveštenikove se crte pregrupisaše u savršeni prototip zabrinutog učitelja
- Uspavana kao rimska statua
- bela jj se haljina rascvetala u krvavi cvet
- Kod kreiranja njenih gena sve je naštelovano na maksimum

- Vreme je preskočilo petlju i ustalilo se na novoj niti
- Oblaci su se suludo kovitlali tvoreći konfuznu stihiju rumenožutih preliva
- Imao je lice kao da su ga remasterovali za filmski spektakl
- Lepa kao lasica u kokošinjcu
- Shvatio sam da smo lice i naličje istog ogledala

- Nije to proizvodnja pašteta sa povrćem pa da ga izvode kako im se ćefne.
- Da mu je rekao da je zemlja ravna ploča, lakše bi mu poverovao.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
Još jedna mana koju sam se setio, a više nemam prava da ispravim prvi post je ubacivanje vampirice.

- Ti ćeš Aleksa biti naš nož koji će doneti mir Magdaleni Simonović - nastavila je Magda (Opet slična imena: Magda - Magdalena kao Hose Arkadio i Hose Arkadio Beundija).

U romanu koji je koncipiran kao SF uvođenje vampira je autogol.
Ono neutrališe pro-realistično stanovište koje se u naučno fantastičnom delu postavlja kao preduslov.
Bilo bi to isto kao da na slatku tortu naseckamo luka ili prelijemo kečapom. 

Nije mi bilo jasno ni šta je Urus Major na kojoj postoji bolnica. (Sumnjam da je čovečanstvo naselilo to zvezdano sazvežđe).

Kod kompleksnih romana mora se paziti da se ne ubaci sve i svašta.

No da ne nastavljam više sa manama. Gorenavedene genijalne rečenice dovoljan su kvalitet za preporuku pa makar druge stvari i ne funkcionisale besprekorno.

Stipan

• 4
  • 3
Nije da se bunim, naprotiv zahvalan sam za osvrt, samo lokacija koju pominješ je realna lokacija i nalazi se u Azerbejdžanu.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Kad autor naknadno objašnjava šta je mislio kad je pisao pojedine delove knjige, to je samo znak njegove neuspešnosti da radnjom dovoljno razjasni čitaocu nedoumice. Zato ja sad ne bih trebao ništa objašnjavati, i neću, osim samo jednog detalja, naime, da u romanu zaista ni nema vampirica, nego je reč o veštičjem kultu. Ali, ovo objašnjenje skriveno je možda na nekom drugom od raznobojnih kamenčića koji čine tkivo romana, kako je to lepo definisao Loni, ili je ostalo na nekoj od paralelnih niti vremenske petlje, na kojima bivstvuju ti paralelni junaci istih imena, ali različitih nadimaka... Ostalo je na tim paralelnim nitima još mnogo ovde samo zagrebanih priča, nedovoljno objašnjenih događaja, likova samo pomenitih, možda bitnih, možda nebitnih, ostala su, na kraju krajeva i prva dva romana trilogije, „Kuća obrasla bršljanom“ i „Veštičje ludilo“...
U svakom slučaju, hvala Loniju što se upustio u jedan stvarno mukotrpan posao, da pročita „Sam, ispod šljive“, i da smesti te raznobojne kamenčiće mozaika u jednu smislenu celinu, da napravi jednu sliku sebi razumljivu, ali, koja verovatno nije jedina... Jer, možda se budućnost već nepovratno promenila, možda je vreme ponovo preskočilo petlju, i opet se ustalilo na novoj niti...  xrotaeye
EPILOG

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
Nema na čemu. Nije bilo mukotrpno već iz zadovoljstva. :-)

A sad, svako delo konstruisano da bude tako kompleksno mora da ima i mane.

Trebalo je sva ova vremena povezati. Sve te silne sudbine, brojne zadatke likova dovesti do odgovora...
To svakako nije lako.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
A to, što sam sad ostao sam, ispod šljive, nije kriv niko.
Ni ti. Ni ja. Ni šljiva...
EPILOG

Karl Rosman

• 4
  • 3
Meh. Danas je svako Picolato. Aj sto krijete detalje, no ti je izgleda i epilog zreo za promene! (Osim, ako Bata nema neku teoriju?)

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Teorija je apstraktno, uopšteno znanje o nekom problemu, koje je rezultat traganja za istinom. To je i skup međusobno usklađenih tvrdnji ali i većeg broja proverenih činjenica. Detalja. Kad nema detalja, nema ni istine. Kad nema istine, nema ni teorije... Kad nema teorije, pouzdaćemo se u prethodno znanje.
Ili, što bi rekao Aleksa Lakić, old time - gold time!
EPILOG

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Šljiva je čudo...! Mada, može proći i jabuka, i kajsija, čak i ječam, ali... ali je samo šljiva srpski brend. Ima je i u proročanstvu.
EPILOG

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Trilogija „Oni su ovde, sa nama“, sastavljena je od knjiga: „Kuća obrasla bršljanom“, „Veštičje ludilo“, i „Sam, ispod šljive“, (treća knjiga je pisana u ko-autorstvu sa Stevanom Šarčevićem) i oličena u arhetipskom anti-junaku Aleksi Lakiću, koji vas vodi, u serijama flešbekova, kroz period dug više od četristo godina alternativne istorije i budućnosti Srbije.

Naziv neobičnog dela, „Misli očešljane vetrom“, savršeno opisuje ono što ćete naći unutar korica jedne vrlo zanimljive knjige. Na prvi pogled čitaoca može zbuniti nedefinisana forma iskaza. jer se radi o nesortiranim mislima nastalim kao statusi po društvenim mrežama. Uglavnom se radi o aforizmima, donekle složenim u smislenu celinu, ali ima tu i nekoliko poetskih momenata, pa i nekoliko priča

.
Ove četiri knjige možete kupite sa popustom od 55% za 1000 dinara. Akcija traje do 31. oktobra 2015. godine.
EPILOG

Stipan

• 4
  • 3
Knjiga se može nabaviti i u E-formatu ( E-pub, Mobi, IRF...) ovde:

https://www.smashwords.com/books/view/636457

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
"3001. Srbi, veliki kolonizatori kulture, upadaju u poslednju dobro branjenu biblioteku. Među delima kraljeva, filozofa, kuvara, gerilci nalaze svoj Sveti gral, „Roman koji zaslužujem“. Pisci su Lazar Janić i Stevan Šarčević. Nakon paljenja bibliotekara na lomači, gerilci odlaze sa plenom. Roman će čitati deci svoje dece, podvlačiti rečenice i razmišljati o idejama iznetim u delu, lepoti jedne duše koja se nije trošila na besciljnost. Jedan od vođa gerilskog pokreta, Živanović Živanović priđe prvoj šljivi iz drvoreda nad rovom ispred biblioteke. Živanović se popiškio na šljivu. Imao je dobar razlog u rukama. Ne taj razlog. Držao je knjigu koju će večeras čitati svom detetu. Pogledao je šljivu:
 – Kad bi se sve isekle za nešto ovako dobro, naučili bi da se borimo u vakuumu."
Miloš Živanović – 9. avgusta 2013.
EPILOG