Author Topic: Stevan Šarčević i Lazar Janić, "Sam, ispod šljive" (Nova Poetika, 2013)  (Read 21376 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Kupite trilogiju "Oni su ovde, sa nama" preko Amazona

http://lazarjanic.wix.com/argusbooksmagazines#!gallery/cfvg
EPILOG
(I tako se nađoše dva klipana pod šljivom)

Boban

• 3
Zašto, nema više u našim knjižarama?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Stipan

• 4
  • 3
U stvari ima...

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Gde to ima u Beogradu da se kupi?
Mica

Stipan

• 4
  • 3
Delfi, SKC, Kralja Milana 48

Vulkan, Sremska 2

Dobra knjiga, Maksima Gorkog 137, Novi Beograd

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Šljiva je čudo. Manifestuje se se u više stanja. Sveža je samo u jednom vremenskom periodu, u kasno leto i ranu jesen. Tad se može ubrati sa drveta, a ograničen broj ljudi može sesti u hlad ispod. Pravilo je, da što je plod krupniji, drvo je patuljastije. Nema tu mnogo hlada. Suva se pakuje u malim količinama i prodaje širom sveta. Tečna je najsuperiornija: što se više konzumira, čoveku daje više samopouzdanja. Tad niko lepši, pametniji ni jači od njega! Zadnja manifestacije često se ogleda na licu, ispod oka. Ona se najponosnije nosi, i o njoj se dugo pripoveda... E, Srbijo, među šljivama! Pa, nećeš valjda među knjigama!?  xdrinka
EPILOG

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
A možda da unajmite Ghoula da vam radi marketing?
Mica

Ghoul

• 4
  • 3
koješta.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Sam, ispod šljive na Amazonu i u kindle varijanti...

http://www.amazon.com/dp/B00JH82338
EPILOG

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
Noćas završio!  :wink:

Utisci su vrlo pomešani. Ulgavnom pozitivni.
Ono šta je sigurno je da je reč o vrlo, vrlo komplekson romanu.

Sigurno je da su autori vrlo talentovani i maštoviti i da umeju mnogo da pruže čitaocu.
Samo pisanje udvoje je veliki poduhvat. Retko kad to ispadne savršeno. Koliko god da je dupla mašta prednost, toliko može i da odmogne.

Mene koje mi padaju na pamet su te da sam više uživao u konkretnim delovima nego u celini.
Vrlo jak deo mi je susret Alekse iz budućnosti sa Slobodanom miloševićem. Taj dijalog me je vrlo nasmejao i zabavio.
Izuzetan deo bi je i lezbo seks Anđele kao i seks sa životinjom.
Opisi, metafore i poređenja vrlo su vešti. Neki stvarno obaraju s nogu.
Nasuprot njima postoje i delovi koji kao da su jednostavno prepričani i tako zbrzani.
Ovo je inače fenomen i kod svetski poznatih pisaca.
Neki delovi fantastični, drugi zbrzano-prepričani.

Ipak delo ima i dosta mana. Čini mi se da je tako kompleksan koncept morao da ima drugačiji pristup.
Mnogo toga je samo zagrebano, likovi uvedeni, ali ne i zaokruženi niti sa jasnom svrhom.
Mnogo toga je i teško pratiti.

Ne isključujem da je problem u samom čitaocu. Moguće da ja nisam bio ni dovoljno skoncentrisan svaki put kad
sam uzimao knjigu u ruke, ali mi se čini da je imenovanje različitih junaka istom imenom samo s različitim nadimcima
(Jedan Aleksa Lakić je Laki, drugi je Omega) doprinosi nepotrebnoj komplikaciji.
Tu su i dve Magdalene s različitim prezimenima (Simonović i Ranitijević) a i Ana se takođe preziva Simonović.

Neke od porodice su brojne. Previše je likova, a većina njih nisu naročito potrebni.
O nekima se pak previše priča (Magdalena), a nisu toliko bitni.

Roman na mene ostavlja utisak mozaika čiji su pojedinačni kamenčići savršeni u boji i kvalitetu, ali koji je mogao biti veštije sklopljen.

Autori su u svakom slučaju profesionalci pa ću rado pratiti i dalje njihov rad.
(Šarčevićeveva dela znam od ranije. Janić mi je novi momenat  :wink: )

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
A sad bih izdvojio jezičke bravure koje su vredne pamćenja...

- Uvio je u sedam vokabularnih oblandi
- Imao je bradu na kojoj su se gnezdili ostaci doručka
- Sedeo je ko da mu je kopriva pod guzicom
- Gubio se po zamamnim obrisima i dvosmislenim osmesima
- Ljubio ju je kao da dušu želi da joj ukrade
- Pomerala se poput lahora stvarajući u njemu besnu i neopozivu plimu
- Trebalo je stvoriti samostalni svet koji je neće usisati u sopstvene bezdane.
- Sisala sam joj bradavice kao novorođenče
- Bila je i slana i kiselkasta i slatka. Sve u isti mah. Otvorena poput knjige.
- Bili su to blagi ugziri. Tek da bi je primorao da se pomera prema njegovim potrebama (opis seksa sa psom)

- U prostoriju stupi žena nalik buldogu u vikoplast opremi
- Velika je to loza. Puno ogranaka. Mnogo pupoljaka
- Glas mu je najviše podsećao na brednanje pospanog grizlija
- Sveštenikove se crte pregrupisaše u savršeni prototip zabrinutog učitelja
- Uspavana kao rimska statua
- bela jj se haljina rascvetala u krvavi cvet
- Kod kreiranja njenih gena sve je naštelovano na maksimum

- Vreme je preskočilo petlju i ustalilo se na novoj niti
- Oblaci su se suludo kovitlali tvoreći konfuznu stihiju rumenožutih preliva
- Imao je lice kao da su ga remasterovali za filmski spektakl
- Lepa kao lasica u kokošinjcu
- Shvatio sam da smo lice i naličje istog ogledala

- Nije to proizvodnja pašteta sa povrćem pa da ga izvode kako im se ćefne.
- Da mu je rekao da je zemlja ravna ploča, lakše bi mu poverovao.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
Još jedna mana koju sam se setio, a više nemam prava da ispravim prvi post je ubacivanje vampirice.

- Ti ćeš Aleksa biti naš nož koji će doneti mir Magdaleni Simonović - nastavila je Magda (Opet slična imena: Magda - Magdalena kao Hose Arkadio i Hose Arkadio Beundija).

U romanu koji je koncipiran kao SF uvođenje vampira je autogol.
Ono neutrališe pro-realistično stanovište koje se u naučno fantastičnom delu postavlja kao preduslov.
Bilo bi to isto kao da na slatku tortu naseckamo luka ili prelijemo kečapom. 

Nije mi bilo jasno ni šta je Urus Major na kojoj postoji bolnica. (Sumnjam da je čovečanstvo naselilo to zvezdano sazvežđe).

Kod kompleksnih romana mora se paziti da se ne ubaci sve i svašta.

No da ne nastavljam više sa manama. Gorenavedene genijalne rečenice dovoljan su kvalitet za preporuku pa makar druge stvari i ne funkcionisale besprekorno.

Stipan

• 4
  • 3
Nije da se bunim, naprotiv zahvalan sam za osvrt, samo lokacija koju pominješ je realna lokacija i nalazi se u Azerbejdžanu.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Kad autor naknadno objašnjava šta je mislio kad je pisao pojedine delove knjige, to je samo znak njegove neuspešnosti da radnjom dovoljno razjasni čitaocu nedoumice. Zato ja sad ne bih trebao ništa objašnjavati, i neću, osim samo jednog detalja, naime, da u romanu zaista ni nema vampirica, nego je reč o veštičjem kultu. Ali, ovo objašnjenje skriveno je možda na nekom drugom od raznobojnih kamenčića koji čine tkivo romana, kako je to lepo definisao Loni, ili je ostalo na nekoj od paralelnih niti vremenske petlje, na kojima bivstvuju ti paralelni junaci istih imena, ali različitih nadimaka... Ostalo je na tim paralelnim nitima još mnogo ovde samo zagrebanih priča, nedovoljno objašnjenih događaja, likova samo pomenitih, možda bitnih, možda nebitnih, ostala su, na kraju krajeva i prva dva romana trilogije, „Kuća obrasla bršljanom“ i „Veštičje ludilo“...
U svakom slučaju, hvala Loniju što se upustio u jedan stvarno mukotrpan posao, da pročita „Sam, ispod šljive“, i da smesti te raznobojne kamenčiće mozaika u jednu smislenu celinu, da napravi jednu sliku sebi razumljivu, ali, koja verovatno nije jedina... Jer, možda se budućnost već nepovratno promenila, možda je vreme ponovo preskočilo petlju, i opet se ustalilo na novoj niti...  xrotaeye
EPILOG

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
Nema na čemu. Nije bilo mukotrpno već iz zadovoljstva. :-)

A sad, svako delo konstruisano da bude tako kompleksno mora da ima i mane.

Trebalo je sva ova vremena povezati. Sve te silne sudbine, brojne zadatke likova dovesti do odgovora...
To svakako nije lako.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
A to, što sam sad ostao sam, ispod šljive, nije kriv niko.
Ni ti. Ni ja. Ni šljiva...
EPILOG

Karl Rosman

• 4
  • 3
Meh. Danas je svako Picolato. Aj sto krijete detalje, no ti je izgleda i epilog zreo za promene! (Osim, ako Bata nema neku teoriju?)
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Teorija je apstraktno, uopšteno znanje o nekom problemu, koje je rezultat traganja za istinom. To je i skup međusobno usklađenih tvrdnji ali i većeg broja proverenih činjenica. Detalja. Kad nema detalja, nema ni istine. Kad nema istine, nema ni teorije... Kad nema teorije, pouzdaćemo se u prethodno znanje.
Ili, što bi rekao Aleksa Lakić, old time - gold time!
EPILOG

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Šljiva je čudo...! Mada, može proći i jabuka, i kajsija, čak i ječam, ali... ali je samo šljiva srpski brend. Ima je i u proročanstvu.
EPILOG

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Trilogija „Oni su ovde, sa nama“, sastavljena je od knjiga: „Kuća obrasla bršljanom“, „Veštičje ludilo“, i „Sam, ispod šljive“, (treća knjiga je pisana u ko-autorstvu sa Stevanom Šarčevićem) i oličena u arhetipskom anti-junaku Aleksi Lakiću, koji vas vodi, u serijama flešbekova, kroz period dug više od četristo godina alternativne istorije i budućnosti Srbije.

Naziv neobičnog dela, „Misli očešljane vetrom“, savršeno opisuje ono što ćete naći unutar korica jedne vrlo zanimljive knjige. Na prvi pogled čitaoca može zbuniti nedefinisana forma iskaza. jer se radi o nesortiranim mislima nastalim kao statusi po društvenim mrežama. Uglavnom se radi o aforizmima, donekle složenim u smislenu celinu, ali ima tu i nekoliko poetskih momenata, pa i nekoliko priča

.
Ove četiri knjige možete kupite sa popustom od 55% za 1000 dinara. Akcija traje do 31. oktobra 2015. godine.
EPILOG

Stipan

• 4
  • 3
Knjiga se može nabaviti i u E-formatu ( E-pub, Mobi, IRF...) ovde:

https://www.smashwords.com/books/view/636457

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
"3001. Srbi, veliki kolonizatori kulture, upadaju u poslednju dobro branjenu biblioteku. Među delima kraljeva, filozofa, kuvara, gerilci nalaze svoj Sveti gral, „Roman koji zaslužujem“. Pisci su Lazar Janić i Stevan Šarčević. Nakon paljenja bibliotekara na lomači, gerilci odlaze sa plenom. Roman će čitati deci svoje dece, podvlačiti rečenice i razmišljati o idejama iznetim u delu, lepoti jedne duše koja se nije trošila na besciljnost. Jedan od vođa gerilskog pokreta, Živanović Živanović priđe prvoj šljivi iz drvoreda nad rovom ispred biblioteke. Živanović se popiškio na šljivu. Imao je dobar razlog u rukama. Ne taj razlog. Držao je knjigu koju će večeras čitati svom detetu. Pogledao je šljivu:
 – Kad bi se sve isekle za nešto ovako dobro, naučili bi da se borimo u vakuumu."
Miloš Živanović – 9. avgusta 2013.
EPILOG