Author Topic: Aleksandar Stamenković - Jezergrad (Stylos Art, 2014)  (Read 2668 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Evo, da spomenemo i ovu knjigu, ako ništa, čisto za istoričare i bibliografe domaće fantastike, a možda ko i pročita sa foruma.
Izdavač je Stylos Art:

Opis

Jezergrad je epski fantastični roman, baziran na slovenskoj mitologiji, na pesmama kosovskog i pokosovskog ciklusa, prvi tom trilogije koju je napisao Aleksandar Stamenković.

Komleksna priča Jezergrada koja čitaoca živopisno uvodi u područje nastanjeno ljudima, vilenjacima, divovima i drugim mitskim bićima prati sudbinu mladog kraljevića Plamena i vilovnjaka Jana koji, u potrazi za svojim najbližim, susreću stvorenja drugačija od sebe, osvajaju njima dotad nepoznate predele, suočavajući se sa mnogim dramatičnim izazovima. Sledeći njihove doživljaje, izuzetnom upućenošću u slovenske mitove i božanstva, kao i odličnim poznavanjem opšte i nacionalne istorije, autor sigurno i vešto plete složenu priču u kojoj savršeno ukršta i transformiše realne događaje u svet legende i obrnuto.

Arhaičnost pripovedanja oslonjenog na upotrebu glagolskih oblika imperfekta i pluskvamperfekta pojačava mističnost bezbrojnih zapleta, predela i likova sa imenima staroslovenskih božanstava i vladara koja odnekud daleko prepoznavanjem i bliskošću izranjaju iz naših maglovitih sećanja. Zasnovana na nama bliskim legendama i bajkovitosti narodnih priča na kojim smo odrastali, ova knjiga bi mogla da bude domaći "Gospodar prstenova".

https://www.delfi.rs/_img/artikli/2014/11/jezergrad_v.jpg

Izdavač: Stylos Art

Broj strana: 301
Pismo: Ćirilica
Povez: Mek
Format: 21 cm
Godina izdanja: 2014.
Tajno pišem zbirke po kućama...

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: Jezergrad-Aleksandar Stamenković
« Reply #1 on: 05-12-2014, 21:56:33 »
Arhaičnost pripovedanja oslonjenog na upotrebu glagolskih oblika imperfekta i pluskvamperfekta

...
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #2 on: 05-12-2014, 22:52:58 »
Ovo bi zabranio zakonom, ili uredbom sa zakonskom snagom, u svim domaćim knjigama:
,, ova knjiga bi mogla da bude domaći "Gospodar prstenova". 
Time se samo čini loša usluga autorima, da ne govorimo koliko je nemaštovito i izlizano.
Knjigu sam danas video u knjižari, pretpostavljam da se nedavno pojavila.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #3 on: 05-12-2014, 23:00:34 »
Čim istaknu da su im narodne junačke pesme osnov pripreme, pomislim na Musu Kesedžiju.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #4 on: 05-12-2014, 23:29:11 »
Kad čujem Jezergrad, pomislim na Hobita.
We're all mad here.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Re: Aleksandar Stamenković - Jezergrad (Stylos Art, 2014)
« Reply #5 on: 31-12-2014, 17:34:22 »
Danas dok sam pazario drugu knjigu u knjižari, pogledah ponovo i ovo. Propustio sam detalj na zadnjoj strani, da je ovo zapravo prva knjiga trilogije o Baš Čeliku. A video sam i da mu nije prvo delo, autor ima već više objavljenih dela.
Videću, ako bude vremena, moguće da mi ovo i dođe na red za čitanje u 2015-oj.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #6 on: 21-02-2015, 11:57:36 »
Jutros sam u nekom starom književnom časopisu naleteo na odlomak iz ovog romana.
Čovek svesno piše arhaičnim jezikom, ali prilično kontrolisanim. Ne izgleda loše.
Trebalo bi da neko ovo proveri.

http://teklareka.rs/index.php/umetnost-i-nauka/item/733-nove-kg-knjige-duhovi-avetinjskog-grada/733-nove-kg-knjige-duhovi-avetinjskog-grada
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #7 on: 21-02-2015, 11:59:51 »
Nažalost, naslovna strana Jezergrada mu baš i ne pomaže...  :(
Mica

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #8 on: 21-02-2015, 12:32:03 »
Ja planiram pročitati Jezergrad, pa kad se to desi, ostaviću ovde utiske.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #9 on: 24-03-2015, 14:56:03 »
Konačno došla na red i ova knjiga. O utiscima za koji dan, možda i već za vikend.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #10 on: 07-04-2015, 20:01:26 »
A ne znam, nisam nešto oduševljen...počinje u bajkovitom stilu, carević i vilovnjak u poteri za džinovima, ali ubrzo prelazi u mračniju epsku fantastiku-opisuje se recimo i kako sužnji u zatvoru obavljaju fiziološke potrebe dok vrše težak rad. Jezik je dosta arhaičan, pisanje stalno tu negde između bajkovitog i epske fantastike. Ima zanimljivo upotrebljenih mitoloških motiva, ima opet preteranih opisa, neuverljivih rešenja i deonica koje prosto ne mogu drugačije okarakterisati nego kao-dosadne. Možda je i do mene, moguće da sam prezasićen tom vrstom literature(domaća epska fantastika zasnovana na srpskoj, staroslovenskoj i inoj mitologiji i motivima, kosovskom ciklusu itd)koja čini mi se polako dostiže svoj zenit. Ja recimo više volim videti priču koja folklorna stvorenja smešta u savremeno srpsko okruženje.
Elem, pred kraj knjige totalno predvidivo, formira se družina za poteru. Mnogo puta viđeno.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #11 on: 30-12-2016, 15:08:15 »
Izašao je i nastavak-Svarožnici, videh danas.