Author Topic: Miodrag Bulatovic, manijak, perverznjak, genije  (Read 17017 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
Miodrag Bulatovic, manijak, perverznjak, genije
« on: 06-04-2015, 17:18:47 »
Ja se retko upustam u razgovor o knjizevnosti ovih dana (ovih godina), pasusi, citave price, recenice cesto odlete, te se treba prisecati, traziti.
Ova tema mi je pala na pamet jer je Bulatovic jedan od retkih nasih autora ciji sam gotov citav opus procitala mnogo leta unazad, i nekako je ostao uz mene, apsolutno neponovljiv stil pripovedanja, prljav, vulgaran, genijalan, introspektivan.

Ne znam puno o njemu kao coveku, osim da je bio enfant terrible nase knjizevne (i politicke?) scene.
Pokusala sam na internetu da nadjem ponesto o njegovoj prozi, konkretno, par prica iz Djavoli Dolaze, ali slaba vajda, stupid google izbacuje samo crtice ili retke clanke savremenika.
Uz pomenuti Djavoli Dolaze, Crveni Petao, Rat je Bio Bolji i Heroj Na Magarcu su mi omiljena Bulatoviceva dela. Citala sam Ljude s 4 Prsta, cak i prilicno los Gullo Gullo, gde Bulatovic kanalise unutrasnjeg Bukovskog, bez mnogo inspiracije, plagirajuci sam sebe i svoje lajt motive, dosadno i preerotizovano stivo.

http://www.antikvarijat-phoenix.com/djavoli-dolaze-knjiga-7240

Posto nikako da nadjem one price iz Djavola, poceh da kopam po nevelikoj biblioteci, deo opusa imam, deo je ostavljen na cuvanje drugde.
Na svu srecu, nasla sam pricu koja me je opsedala, tronula, najezila i potpuno opcinila u svojoj brutalnosti, opisu nekog marginalizovanog umetnickog sveta, totalnog narcizma, psihopatije i kojoj se stalno vracam: Ljubavnici.

Evo poslednjeg pasusa:

"A ja sam dobro. Prosim po svetu slep. Po ljudskom smehu raspoznajem dan od noci. Ne mogu da patim, ali mi se u ocnim dupljama zajezeri sugnojica kad se setim kako su ti se usne raspadale...."

Posto znam da su mnogi medju vama pisci i umetnici, zanima me vase misljenje, mozda omiljena dela, neki komentar na stvaralastvo M. Bulatovica, koga licno smatram jednim od najvecih pisaca sa nasih prostora. Svakako najveci pisac crnogorskog porekla (cisto lociranja radi) posle Pekica. So, what's the verdict?  xcheers

ALEKSIJE D.

• 3
Re: Miodrag Bulatovic, manijak, perverznjak, genije
« Reply #1 on: 06-04-2015, 17:38:59 »
Pisac o zlu, degradaciji čoveka, likovi groteske, čovek kog je privlačila tamna strana. Svoj do poslednjeg trena.
Postoji anegdota o njemu, a tumačite kako hoćete:
Osporavao je Kiša. Žestoko. Vele kako je to bilo na granci fizičkog obračuna.Dobro, nije bilo ZS pa da se kulturno svađaju ko mi. To su bili pravi pisci a ne bašlibozluk kao ... Digresija, izvinte.
Elem, kada je Kiš, teško bolestan, došao u BG, Mirko Kovač pokušao je izgladiti stvar i nagovarao je Bulatovića da se pomiri sa Kišom. Da umirućem učini gest dobrote. Neka mu da poslednju pobedu.
"Nemoj biti ološ."
Bulatović je, kažu, samo gledao u Kovača i odgovrio, mrtav ladan:
"Ali, ja jesam ološ..."
Vukao je kompleks mrtvog oca. Na njegove oči otac mu je ubijen i pao je preko, tad dečaka, pritisnuo ga svojim telom. Ležao je ispod leša, u sopstvenoj kući i to ga je obeležilo i zakovalo do kraja.
Planirao je da napiše roman o Drakuli.
Nije uspeo.Nije stigao.
Eto, ja toliko...

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #2 on: 06-04-2015, 17:52:38 »
o zlu, degradaciji čoveka, likovi groteske, čovek kog je privlačila tamna strana
Savrseno. Upravo tako.
I mene...zato mi je tako blizak, univerzalne teme, surova istina, mrak ljudske duse. Cinizam, kakav se kod crnogoraca cesto srece, kao u filmovima Zivka Nikolica, npr. Mada je ovaj najcesce slikao lokalnu stvarnost i mentalitet.

Svaka cast Kisu, ali on je vise pisac za pisce, hiper intelektualan, meni pomalo tezak, mada mi se jako dopada Basta, Pepeo. Nisam puno Kisa citala, priznajem.
Ja volim taj Bulatovicev nihilizam, pank atitjud.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #3 on: 07-04-2015, 09:35:26 »
Memoril nisam popio, ali ima jedna knjiga u izdanju BIGZ-a, tamo negde 80-tih, neka vrsta probranih delova što romana ali pripovetki koje je sam Bulatović pripremio. Aha - nadjoh:
https://www.licitacija.rs/robnaKuca/a/9345-miodrag-bulatovic-jahac-nad-jahacima
To je za Gula zanimljivo, pogovo izuzetna nekrofilna, nasilna priča čijeg naslova nemogu da se setim.
Imam (ili sam imao? nekom pozajmio pa nije vratio) knjigu i sad mi đavo neće dati mira dok je ne nađem. Kao što sam celo veče preturao tražeći prvo izdanje Ex ponta koje sam zaturio u biblioteci...
( e, al zato nađoh neku knjigu o komunizmu iz 1947, sa sve Staljinovim citatima!)

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 07-04-2015, 11:30:32 »
podnaslov: 'moje najlepše ljubavne stranice'?
HA HA!

« Reply #5 on: 07-04-2015, 12:24:33 »
Покушао сам, као врло млад, да прочитам пишчеву прву књигу "Ђаволи долазе" и одустао сам послије прве стране. То је у складу са препоруком књижевника из посвете једном мом рођаку "да књигу ме чита јер је тешка но да је само гледа" или тако некако. Видјећу кад дођем кући да снимим ту посвету.
Моја колекција дискова
"Coraggio contro acciaio"
"Тако је чича Милоје заменио свога Стојана."

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #6 on: 07-04-2015, 12:29:36 »
Gule, potraži... Nećeš biti razočaran. Imaš tu ljubavnu priču u kojoj On ubija Nju, ljubi njena usta, preko kojih lije krv, dok je sveža i kako priča odmiče, ona gnjili, truli a on je sa njom u sobi i sve je više voli i ljubi...
Alan Edgar Po... Samo joj ne vadi "biserne zube".

Boban

• 3
« Reply #7 on: 07-04-2015, 12:43:50 »
znate li vi da je čak i branko ćopić pisao horor... priče o vampirima i takve stvari?
Naša književnost je prepuna svakakvih čuda, samo treba neko da se pozabavi time.
Šteta je što su ovi domaći izučavaoci uglavnom okrenuti stotinama godina mrtvim stranim autorima o kojima je sve već rečeno po vodećim univerzitetima sveta. Zapravo znam, uvek je bezbolnije čačkati nešto o čemu postoji 500 zvaničnih radova i odavno izvučen zajednički sadržalac nego napipavati neistražena područja i rizikovati da te neko opauči zbog gluposti. Valjda će jednom u moru svih tih učenjaka i izučavaoca stasati generacija sposobna da se bavi i domaćim stvarima na profesionalan način, a ne samo da prepisuje strane uzore i radove.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #8 on: 07-04-2015, 12:45:13 »
Quote from: Aleksije D
izuzetna nekrofilna, nasilna priča čijeg naslova nemogu da se setim.
Ljubavnici, bas sam pricala o njoj gore, u prvom postu, i cak sam stavila citat.  ;)

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #9 on: 07-04-2015, 12:59:34 »
E Bobane, to si lepo rekao. Fali jedan dobar teoretičar. Na žalost, naši pisci se čitaju ili dok su živi, tad su kao mečke na vašaru zanimljivi, samoreklameri ili ih drugi vuku okolo da igraju uz zvečku, ili pod prisilom, kao lektiru.
Lakše je reći i baviti se analizom tajlandskom horor literaturom iz 1801 godine i delom "Zvezdani pijač krvi nežne Jo" N.N. autora, po kome je snimljen odličan film, čiji prevod, na žaslost ne postoji... Ali srećnik je to gledao u originalu a i čitao prevod sa hindu jezika objavljen u 14 primeraka 1903...

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #10 on: 07-04-2015, 13:26:02 »
Покушао сам, као врло млад, да прочитам пишчеву прву књигу "Ђаволи долазе" и одустао сам послије прве стране. То је у складу са препоруком књижевника из посвете једном мом рођаку "да књигу ме чита јер је тешка но да је само гледа" или тако некако. Видјећу кад дођем кући да снимим ту посвету.
Mozda je vreme da se taj 'zavet' prekrsi.  :)
Nije ti se dopalo ono sto si video/procitao, ili...?
Vaso, primetila sam da si ljubitelj italo horora, Bulatovic bi mogao da bude right up your alley.  ;)

@Bobane, apsolutno se slazem!

Scordisk

• 3
« Reply #11 on: 07-04-2015, 16:46:25 »
Čitao sam četvoroprste ljude, pa ako se to računa, nije mi se nešto preterano dojmio, mada, možda vredi probati s nekim drugim uratkom.  Ipak,pade mi na pamet, sad kada se Bulatović spominje, onaj deo iz Basarine knjige:

"Bulatović je računao na faktor iznenađenja. Tako je on radio. Pojavi se niotkuda, sedne nepozvan za sto, pokloni ti knjigu sa posvetom, potapše te po ramenu i istog trenutka postaješ njegov rob. Sledećeg jutra se javljaš na dužnost, prekucavaš mu rukopise, donosiš ogrev iz podruma, prinosiš lavore za podapiranje ljubavnica, odlaziš na pijacu, sopstvenim mu parama kupuješ potrepštine sve dok te prijatelji ili rodbina ne otkupe ili dok mu ne dosadiš, pa te oslobodi"

Čini mi se da mu posle Basara u svojoj fikciji odseče prst i popiša se na ranu; lepo je videti da su se pisci oduvek mazali govnima kad god stignu.

Ne znam zašto sam sada ovde ovo napisao, ali ne može da škodi, a ako ne škodi, znači da koristi.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #12 on: 07-04-2015, 17:06:58 »
Ne mari, meni su ovakve anegdote zanimljive. A sto se tice pisaca i (.....) nadam se nikog necu uvrediti i ozlojediti ako ustvrdim da je to strasno egoistican svet, pesnici posebno. Znam, odrasla sam u jednom takvom okruzenju, mozda zato nikad i nisam imala ambicija da nesto pisem..plus naravno, odsustvo talenta, no dobro, da se vratim Bulatovicu:
Ja predlazem da pokusas sa Djavoli Dolaze, zbirka prica, i moja omiljena knjizevna forma. To je dobar uvod u Bulatovicev svet, a onda Crveni Petao Leti Prema Nebu..Heroj Na Magarcu, Rat Je Bio Bolji.
On se kako je vreme odmicalo predao nekom ludilu, exploataciji, nazisploitation, udbasploitation, teorije zavere, tajne policije, ovo ono. Raniji radovi pokazuju njegov raskosan talenat, i teme koje mene vise zanimaju. Izbegavaj Peti Prst i Gullo Gullo, nothing to see there...po mom misljenju, naravno.

Boban

• 3
« Reply #13 on: 07-04-2015, 17:13:08 »
Bulatovićev život a i spisateljstvo bitno i konačno se menja frapantnim uspehom "Ljudi sa četiri prsta"... to je bila literatura koja se najviše čitala među srpskim gastarbajterima Evrope, posebno u Nemačkoj. Najednom Bulatović je bio čovek koga je svaki Srbin u Nemačkoj znao, a Andrić, Crnjanski... ko su oni?
Ja sam bio 1979. godine tri meseca gastarbajter u Nemačkoj. Lično sam čuo na minhenskoj železničkoj stanici objavu na nemačkom pa na srpskom: "Stiže voz iz Jugoslavije. Čuvajte se srpskih džeparoša." A oni kako siđe voz, dok izlaze sa stanice, takmiče se ko će više novčanika da pokupi. Bulatović je bio, čini mi se, prvi srpski pisac megahita, tj. da ga čitaju i oni koji nikad knjigu nisu čitali.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 07-04-2015, 17:45:22 »
znate li vi da je čak i branko ćopić pisao horor... priče o vampirima i takve stvari?

što li sam piso knjigu na 500 strana u kojoj potanko objašnjavam šta je žanr, šta je horor, koji ga činioci čine, kako su nastajali i razvijali se - u kojoj pokazujem da MOTIV SAM ZA SEBE NIJE DOVOLJAN ČINILAC ŽANRA - kad će neuke budale i dalje da prolongiraju svoje tlapnje o tome da je svaka priča gde se pojavi vampir ili nekrofilija ili ne znam šta - horor?! :(

dakle, neko ko u svojoj lektiri nije odmakao dalje od 'ježeve kućice' (tj. baban) će nam sad objašnjavati šta je horor... :)

uzgred, e. a. po se nije bavio nekrofilijom kakvu navodi aleksije, njega patologija koju bulatović opisuje nije zanimala, ali uostalom, pisao sam i o tome u knjizi, pa opet... džaba mudracima ispred dragstora, koji 'znaju' i bez čitanja knjiga. :(

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #15 on: 07-04-2015, 18:12:29 »

Quote from: Ghoul
kad će neuke budale i dalje da prolongiraju svoje tlapnje o tome da je svaka priča gde se pojavi vampir ili nekrofilija ili ne znam šta - horor?! :(
Naravno da nije, da ostanem na temi, Bulatovic nije pisao horor, mada se bavio exploatacijom i patologijom koja ide ruku pod ruku sa zanrom, te mislim da ce ljudi zainteresovani za 'tamnu stranu' posebno ljudske licnosti potencijalno biti zainteresovani i za njegov rad. Ili nece...

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 07-04-2015, 19:00:46 »
ma i ja sam zainteresovan, lično - a da li će tu biti 'mesa' i za profesionalno interesovanje, videćemo.

ali zamerati *anglisti* što se nije posvetio *srpskoj* književnosti može samo potpuni analfabeta i duduk.
dakle, baban. :)

Boban

• 3
« Reply #17 on: 07-04-2015, 19:15:45 »
ko je tebe gde pomenuo? Zašto se osećaš prozvanim?
Zašto sudiš o delima za koja nisi ni znao da postoje bez da si ih i okrznuo pogledom?
Jesi li pročitao tekst onoga ko je to izučavao?
Mnogo sebi daješ za pravo, gule, a bezvredan si i jadan na svim zamislivim nivoima.

Scordisk

• 3
« Reply #18 on: 07-04-2015, 19:26:55 »
Ne mari, meni su ovakve anegdote zanimljive. A sto se tice pisaca i (.....) nadam se nikog necu uvrediti i ozlojediti ako ustvrdim da je to strasno egoistican svet, pesnici posebno. Znam, odrasla sam u jednom takvom okruzenju, mozda zato nikad i nisam imala ambicija da nesto pisem..plus naravno, odsustvo talenta, no dobro, da se vratim Bulatovicu:
Ja predlazem da pokusas sa Djavoli Dolaze, zbirka prica, i moja omiljena knjizevna forma. To je dobar uvod u Bulatovicev svet, a onda Crveni Petao Leti Prema Nebu..Heroj Na Magarcu, Rat Je Bio Bolji.
On se kako je vreme odmicalo predao nekom ludilu, exploataciji, nazisploitation, udbasploitation, teorije zavere, tajne policije, ovo ono. Raniji radovi pokazuju njegov raskosan talenat, i teme koje mene vise zanimaju. Izbegavaj Peti Prst i Gullo Gullo, nothing to see there...po mom misljenju, naravno.

Ljudi su generalno egoistični, pretpostavljam da je to evolucijom usađeno... A pogotovo ako neko ima i umetničke aspiracije, onda je to na mnogo višem nivou. Na kraju krajeva, umetnost i jeste bavljenje sobom, te bi bilo nelogično da je drugačije. Pesnike ne poznajem, ali sam mnogo vremena proveo sa slikarima, pa me ništa ne iznenađuje.

Probaću da nabavim Đavoli dolaze - i ja volim kratke priče, a ako to još delo iz perioda njegove relativne anonimnosti, može biti i zanimljivo. Pa, kad se to sredi, da lepo raspravljamo i o toj knjizi i o piscu. Pozdrav!

Boban

• 3
« Reply #19 on: 07-04-2015, 19:54:53 »
Jedna ne anegdota nego smehotresna bizarnost, vezana za Bulatovićevog Heroja na magarcu. U početnim danima rata po Bosni Unproforci su pored ostalog obavljali i špijunsku aktivnost, sednu u kafanu sa vojskom, piju i prisluškuju hvalisanja. Srbi provale nekog tipa koji je to radio češće i više nego drugi i podvale mu priču koju ovaj prenese dalje... evo ovde mnogo više detalja: http://www.srpska-mreza.com/WarCrime/gruban/index_s.htm

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #20 on: 07-04-2015, 20:19:20 »
Ljudi sa četiri prsta... To je najbolje što je uradio. Peti prst je  "kako sam napisao Ljude sa četiri prsta". Kao što je Savković napisao Gorilu I i II a Zagrljaj Pariza je o tome kako je uradio prve dve knjige, dakle, nije roman.

« Reply #21 on: 07-04-2015, 21:10:50 »
Ево те посвете:

Не могу да дешифрујем шта каже за књигу. Углавном, кад будем у бољем расположењу, даћу јој шансу. Но прије ње бих требао да прочитам књиге у којима је описао вријеме италијанске окупације у овој касаби. Jедном комшији је некад била узречица изјава једног италијанског војника, нешто као 'se te la rompo non te la pago' што се односило на ону ствар код жена. Али да станем овдје да не бих кварио ниво дискусије.
Моја колекција дискова
"Coraggio contro acciaio"
"Тако је чича Милоје заменио свога Стојана."

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #22 on: 07-04-2015, 21:22:46 »
"Zamučna" knjiga, rekla bih. Super posveta.
(Mene Bulatović nikad nije privlačio, pročitala sam baš ovu zbirku pre dvadesetak godina i nije mi se svidela, pa ko velim bolje da se ni ne uključujem u diskusiju, kao ni u Boban-Ghoul oftopik. Ali zanimljiva je rasprava.)

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #23 on: 07-04-2015, 21:33:14 »
Okupacija? Heroj na magarcu...

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #24 on: 07-04-2015, 21:39:34 »
Ja takođe nisam mogao da čitam Bulatovića... Nemam razumevanja za takvu vrstu proze...
Mica

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #25 on: 07-04-2015, 21:54:39 »
Posle okupacije, dakle sto rece Aleksije, Heroj Na Magarcu, sledi nastavak, Rat je Bio Bolji.
Hvala sto si podelio s nama ovu posvetu @djvaso, cudno lep, zanimljiv rukopis  ali meni malo tezak za desifrovanje:)

@Mico, ne odgovaraju teme ili stil? Kad kazes 'nemam razumevanja za takvu vrstu proze', na sta tacno mislis?  Nije mi tesko da zamislim kako ovo nije svacija 'soljica caja', nego eto, bas me interesuju konkretne zamerke, ako nije problem.  :)

Inace, upravo sam pokupila Djavole i Crvenog Petla, pa cu se potruditi da obnovim gradivo.  xnerd

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #26 on: 07-04-2015, 21:58:15 »
Prevashodno teme, ali mi i je i stil pregrub. Probao sam da čitam Ljude sa četiri prsta i ovu zbirku - svi su mi preporučivali - ali nekako to nije književnost kakvu ja volim...
Mica

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #27 on: 07-04-2015, 22:17:21 »
Jasno, hvala.

Protivno mojoj licnosti - u komunikaciji i svakodnevnom zivotu, ja nekim cudom gravitiram ka toj malo macoidnoj, sirovijoj, nihilistickoj  knjizevnosti. A bome i filmu. Volim i nezne, meke, suptilne stilove pisanja, naravno, ali najjaci utisak ostavljaju ovakvi 'dirty old men', mada to je verovatno do tema vise nego samog stila.

Ali, da ne bude da sam sva u fazonu sto vulgarnije to bolje (sto zaista nije slucaj, haha) volim ja i duhovnije, lirske pisce. Leonid Andrejev (neke price koje sam nasla, nema ga bas previse u ponudi) mi pada na pamet kao protivteza ovoj groteski, mraku i cinizmu. 'On, prica Nepoznatog' je savrsena, potpuno savrsena prica, ne potpuno lisena zaoke i cinicnog humora, ali veoma nezna, tuzna, osecajna. Kao bela smrt.

E, 'ON', to je horor prica.  8-)

Mark

• 4
  • 3
  • The proverbial stopped clock.
    • Janko Takac
« Reply #28 on: 08-04-2015, 04:08:01 »
Ljude sa četiri prsta sam čitao i iako je priča fascinantna (kriminalizovana i zločinačka istočnoevropska i balkanska emigracija u Nemačkoj, brutalno, krvavo, morbidno ...), Bulatovicev stil pisanja je apsolutno odvratan.

Mislim da sam ovih 350 strana čitao jedno dva meseca i toliko sam se teško probijao kroz narativ da sam zapravo bar tri puta bataljivao čitanje, pa se na silu vracao. Pa i tako nisam shvatio ni 30 posto priče.

Sve u svemu, ne uzimam ovog pisca u ruke nikad više, prosto nije vredan vremena i koncentracije ...
Dos'o Sveti Petar i kaze meni Djordje di je ovde put za Becej, ja mu kazem mani me se, on kaze: Pricaj ne's otici u raj!
E NES NI TI U BECEJ!

http://kovacica00-24.blogspot.com/

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #29 on: 08-04-2015, 10:55:10 »
Iščitao sam, doduše davno, sve što mi je došlo pod ruku a što je Bualtović napisao. Čak, posmrtno, u Politici su izlazili delovi njegovih istraživanja o Drakuli, koje su činile pripremu za novi roman.
Moja nesreća bila je u tome da sam prvo čitao Ljude sačetiri prsta. Ostalo nije bilo ono što bi mi se dopalo. Heroj nekako previše groteska, ta priča o Kraljeviću Marku okrenuta na glavu, sa buzdovanom beđu nogama, Rat je bio bolji sa vojnikom i kornjačom koji se tu vrte dobar deo romana, Crveni petao što me podsećao odviše na beketa i Godoa 8ne znam zašto).... Priče kroz koje je teško prolaziti, gusta rečenica, zaumnost... U Četiri prsta je to nekako leglo, ali sve drugo (Gulo najslabiji) nije bilo očekivano.
Ali, on je primer onoga što bi se reklo kuvara čija jela nekom pasuju, nekom ne. Neko voli ljuto, neko ne. Ja obožavam škembiće, drugi ne može očima da ih vidi. Tako je i sa književnošću.
A Bulatović jeste pisac a ne... Šta ja znam... Za jedno čitanje i plažu.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #30 on: 08-04-2015, 11:30:48 »
Ma, da ne bude zabune, Bulatović je manje-više OK pisac. Za mnoge ove današnje i više od toga. Naprosto, meni ne leži.
Mica

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #31 on: 23-04-2015, 15:35:42 »
E, 'ON', to je horor prica.  8-)
Nemam naviku da citiram sebe  :lol: ali nasla sam pricu onlajn, doduse na engleskom. Ukoliko vam ne smeta da citate u ovom formatu, imate malo slobodnog vremena, i uz to ste zainteresovani, evo je (malo of topik, ali neka stoji ovde)

http://weirdfictionreview.com/2013/10/he-an-unknowns-story/

Volela bih da cujem utiske, ako ima dobrovoljaca.  ;)

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #32 on: 24-04-2015, 00:15:48 »
Ne znam da li se računaju utisci od pre sto godina :lol: Meni je to jedna od najdražih fantastičnih priča u životu, pogotovu ruskih, odmah uz Grinovog Pacolovca. Ima fascinantno pogođenu tu atmosferu sna i melanholije.
Ne znam da li si čitala Hofmanovu priču Majorat? Dosta je slična po zapletu, pa i po atmosferičnosti, ali lepo se vidi kako je Andrejev "počistio" sve pravno-istorijske detalje i ostavio samo goli košmar.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #33 on: 24-04-2015, 08:00:00 »
I moji su utisci prastari, ali vredi reći da se priča ne zaboravlja. Izuzetno je atmosferična, divno napisana. Meni su još u sećanju (a nisam virila u tvoj link) žive slike kuće na moru i one nesrećne porodice koja je primila domaćeg učitelja: oca koji insistira na veselosti, deteta koji ''glumi'' dete, bolesne mame koja svira, ali njen lik ne vidimo... Brr.

Inače, mislim da Andrejev ovde ima mnogo obožavalaca.

Nisam čitala ''Majorat'', ali eto predloga!

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 24-04-2015, 08:39:00 »
Nisam čitala ''Majorat'', ali eto predloga!

koliko ja znam, nije preveden na srpski - mada, rado bih bio demantovan!

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #35 on: 24-04-2015, 08:58:24 »
http://www.limundo.com/kupovina/Knjige/Beletristika/Strani-pisci/GOSPODjICA-SKIDERI-MAJORAT-E-T-A-Hofman/30121767
http://gutenberg.spiegel.de/buch/das-majorat-3110/1
Ako Zloćka, pardon, Zoska ne mrzi, neka nam učini plezir pa ovo prevede preko modifikovanog gugl prevodioca. Malo i mi varvari i ološ da se uzdignemo kulturno.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 24-04-2015, 10:36:33 »
posle Grinovog Pacolovca.

ispravljeno.  xnerd
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #37 on: 24-04-2015, 10:40:36 »
Prevedeno je ihaj (već smo pominjali Hofmana, on je baš dosta prevođen kod nas), ja sam čitala u divnoj Orfejevoj antologiji "Nemački romantičari" u dva toma, samo je to izdanje danas retko kao kokošiji zubi :(

edit: @Rosman: pa sad. Ako ćemo pravo, baš je uz, i njih sam čitala u istoj knjizi, opet Orfejevo izdanje, izbor ruske fantastike :lol: bože, što je taj Orfej bio divna jedna edicija.

edit2: mnogo mi je simpatično što Aleksije i onda kad je realno od pomoći želi to da prikrije namćorastim stavom.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 24-04-2015, 10:51:59 »
Ne govori!!!  xtwak

Salim se naravno.

Pacolovac ima posebno mesto u mojoj aleji alternativnih secanja i svako poredjenje sa stvarnim delima izaziva emotivne reakcije poput gorespomenute.
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #39 on: 24-04-2015, 12:01:17 »
Čini mi se kako je i Solaris prevodio Pacolovca a Leonida Andrejev i njegov On u Reč i misao, mislim da je knjiga nešto kao ruska fantastika. I, zanimljivo, imala je tu i pričica Dostojevskog - ljudi na mesecu.
Drpio mi bivši stanodavac kome sam pozajmio na čitanje. Izeo sam se ko mlad mesec kada sam ukapirao da mi je knjižica isparila.

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #40 on: 24-04-2015, 13:18:31 »
@Rosman: Ma sve razumem, meni je Pacolovac životno poseban (sad da ne ulazim u samo meni bitne anegdote) nego, onako, objektivno i sa strane, tu su negde.

@Aleksije E da, jeste, ima i Reč i misao:

http://www.goglasi.com/frame?eid=81506874&q=%20RUSKA%20FANTASTI%C4%8CNA%20PRIPOVETKA

a ja sam na ovo mislila:
http://www.knjizara.com/antikvarnica/ANTOLOGIJA-RUSKE-FANTASTIKE-XIX-I-XX-VEKA-426230

Solarisovo izdanje - znam jer sam ga poklanjala - ima isti prevod Pacolovca, Milice Nikolić. Oni su u isto vreme izdali i Andrejeva, Satanin dnevnik čini mi se,  bile su to super povoljne knjižice, dušu dale za studentske rođendane.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #41 on: 24-04-2015, 13:47:45 »
Hvala svima na komentarima.  xjap

Jevtro i kimura, upravo tako! Opipljiva atmosfera, beskrajna tuga.  xcheers
(Inace, prica je tacno 100 god stara. :mrgreen:)

I ON je materijalizacija te bolesne melanholije od koje se svi tako usiljeno brane. Predivna prica, procitala sam je pre, bice 10tak godina, i bas mi se urezala u pamcenje. Zbilja se uvek stresem na opis pokojnice i onog sta bezimeni narator prema njoj oseca u trenutku otkrica, a i epilog je potresan.
Nista Andrejevo (Prica o 7 obesenih, Eleazar) mi nije tako leglo, mada je Eleazar majstorski napisan, sa jos ljucom zaokom cinizma. Imam Satanine Dnevnike, priznajem da nisam jos procitala.

Pacolovac je odlican, mada ne gadja moj senzibilitet u tolikoj meri.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #42 on: 24-04-2015, 14:29:49 »
Prevedeno je ihaj (već smo pominjali Hofmana, on je baš dosta prevođen kod nas), ja sam čitala u divnoj Orfejevoj antologiji "Nemački romantičari" u dva toma, samo je to izdanje danas retko kao kokošiji zubi :(

eh, da: a meni fali baš II tom, gde je (izgleda) hofman, pošto ga u tomu I (koji imam) - nema :(

inače imam nekoliko knjiga hofmana na srpskom - princeza brambila by mostovi, princeza brambila by svetovi (drugačiji sadržaj), izbor neveste, đavolji elixiri... i bizarno je da 'majorat', nije ni u jednoj... :(

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #43 on: 24-04-2015, 19:38:19 »
A pomenu li ti tog Hofmana u studiji kada te ono gađaše zbog nedostatka pojedinih autora za nagradu?
Možda te baš nedostatak drugog toma upropastio?

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 24-04-2015, 20:15:16 »
naravno: za razliku od marija praca (kojeg pominjem samo jednom, u fusnoti), hofmana pominjem na 6 mesta, uključujući tu i hronologiju najbitnijih dešavanja u svekolikom razvoju horora.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #45 on: 24-04-2015, 20:30:06 »
"Cigo, moram tvojoj ženi da dam Hofmanove kapi."
" U redu doktore."
Malo kasnije...
"Doktore, zakopčajte šlic..."
"Što?"
"Ispao vam Hofman."
Izvini, nisam mogao da odolim :!:

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #47 on: 18-12-2015, 00:23:32 »
Mislim da sam kao klinac od 10-ak godina nekako došao do knjige Heroj na magarcu i imam neki vajb da knjiga obiluje perverzijama iako se detalja uopšte ne sećam. :) Voleo bih je opet pročitati, kao i druge njegove knjige ali će to morati da sačeka što zbog prepune police s nepročitanim delima što zbog toga što ne nameravam u skorije vreme opet plaćati članarinu u biblioteci.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #48 on: 18-12-2015, 00:25:09 »
Ima perverzija Trumane, ne brigaj. Rat je Bio Bolji takodje. :)

Truman

• 4
  • 3
« Reply #49 on: 18-12-2015, 00:27:09 »
Odlično, daješ mi podsticaj da ga se što pre dokopam. No kad već budem tražio takvu tematiku mislim da ću prvo dohvatiti de Sada jer su priče koje sam od njega čitao naprosto genijalne. No, to je za drugu temu.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana