Author Topic: Veronika Santo - GRANICE NA VJETRU (2015)  (Read 11128 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
Re: Veronika Santo - GRANICE NA VJETRU (2015)
« Reply #50 on: 31-03-2017, 21:52:54 »
Bemti, odavno nisam čitao komentar mejnstrim kritičara! Recimo samo da se "Granice na vjetru" mogu posmatrati i iz sasvim različite tačke. Roman je o spoznaji sebe, a ne o promeni sveta. Svet ide svojim putem, a taltoš Matija svojim. To nisu isti putevi. Drago mi je što mi je Veronika prijatelj, a ekspert neka se nosi.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #51 on: 01-04-2017, 13:09:21 »
 Ma nek se nosi!!!     xcheers

Boban

• 3
« Reply #52 on: 01-04-2017, 13:24:21 »
Ali čovek je donekle u pravu.
Veronika uvodi fantastičan svet i posvećuje mu mnogo pažnje i pripovedačkog prostora, a to na kraju nema opravdanje u razrešenju priče; sve je mlako po tom pitanju. Ja bih očekivao da usledi završno razračunavanje u kome će taltoš da upotrebi magijsku stranu svoje ličnosti i odnese prevagu, ali to se ne događa.
Veronika je opisala mnogo kubura po zidu, ali je malo koja opalila do kraja.
Ove primedbe sam joj ja dao pre štampe, i još gomilu drugih; ne očekujem da čovek sve prihvati, ali ja sam ukazivao na otvorene repove na sve strane. U životu i stvarnost to zaista ide tako, ljudi dolaze i prolaze kroz naše živote, ali literatura nije život, nego korišćenje literarnog metoda da se određene stvari ispričaju.

Dobar primer je situacija iz Drugog svetskog rata, rasprava vođena u LK pre 30 godina. Pola miliona ljudi je branilo Moskvu, pa su krenuli u protivudar i posle mnogo meseci stigli do Berlina i ušli u nemački bunker. I onda ABN kaže: "Pa to je glupo, kako baš ovaj glavni junak da prođe sve to bez ranjavanja, kada je bilo ko zna koliko stotina hiljada izginulih?" Pa jeste bilo, ali mi pišemo priču o tom jednom koji je prošao sve to i uleteo u Hitlerov bunker bez da ga je metak zakačio. To je izbor koji pisac treba da pravi. Možda jesu nekome bitne pojedinačne sudbine onih koji su ranjeni, umrli, pobegli, zaljubili se usput, zalutali, ali mi biramo da pišemo o onome ko je ispao junak, ko je uspeo, ko je nešto promenio u sebi i nama.
Veronika propušta tu priliku da poentira u samoj knjizi, njen junak poput Kovenanta nevernika ne želi da bude ni tamo ni ovamo, ne želi ni moć, ni različitost, nesposoban da se uklopi, stagnira i tone na svim planovima... strašno sam želeo da se u jednom trenutku trgne i odradi ono za šta je zaista sposoban, da iznenadi i sebe i nas. Onda ovaj kritičar ne bi imao argumente da je fantastični svet prikazan u knjizi samo kulisa ne baš neophodna.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #53 on: 01-04-2017, 14:09:55 »
Mi opet o saspensu. Zašto bi taltoš Matija morao nešto da promeni, ako je promenio sebe? Sa druge strane, neverovatno mi je kako nepogrešivo uoćavamo ono šta se da zameriti nama. Kubura opali ako postoji. Ako ne postoji onda ne opali. U romanu "Granice na vjetru" nisam video kuburu. Uzgred, šta je opalilo u romanu "Poslednji Srbin", a šta u romanu "Slobodanida"? Priča o opaljivanju se odnosi na pušku, lik u romanu putuje svojim putem. To ne znači da ne bih zamerio na nostalgiji u romanu, ali ona je privatna i svako može da je ima. Molim da se problemi ne rešavaju preko ABN, on nikada ništa nije rešio. 
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
« Reply #54 on: 01-04-2017, 14:31:48 »
Ali on nije promenio sebe.
U početku je bio malečak, pa je njegov pogled na svet bio iz ugla deteta; kada je odrastao onda je počeo svet da gleda drugim očima, ali to je prirodni proces odrastanja.
Magijski svet ga je vrlo malo izmenio i ponekad zaista deluje kao balast u romanu koji jeste vrlo ličan, ali zbog toga ima samo probleme, ne sme pisac da smara sa svojim iskustvom ako nije u funkciji priče.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #55 on: 01-04-2017, 14:36:16 »
Žali se upravi vodovoda. Upravo sam završio roman o piscu koji se sudario sa svojom fikcijom. O čemu pišeš u knjizi o jezičkim zavrzlamama? Ima neki saspens, pa krljanje i utamanjivanje?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #56 on: 01-04-2017, 14:38:31 »
Ali Veronikino delo ima upravo one probleme koje pisac kritike navodi. Ja sam imao sličnih problema prilikom čitanja ove knjige.
Mica

Boban

• 3
« Reply #57 on: 26-04-2017, 22:30:28 »
Evo još malo pisanija o Veronikinom romanu:

http://www.h-alter.org/vijesti/poziv-na-budjenje
http://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Granice-na-vjetru-Veronike-Santo-ugodna-pripovjedna-pitkost

A evo i teksta o njoj povodom primitka u udrugu (ops, izgleda da piše društvo) hrvatskih pisaca: http://www.hrvatskodrustvopisaca.hr/hr/clan/veronika-santo-344
Zanimljivo je da nigde ne pominju da je rođena u Srbiji i otprilike više života i škole odradila u Srbiji nego u Hrvatskoj, pa da je i ovaj roman prvo izašao u Srbiji i u Narodnoj biblioteci zaveden kao srpska baština.

Boban

• 3
« Reply #58 on: 09-05-2017, 13:29:47 »
Veronika Santo za roman GRANICE NA VJETRU, originalno objavljen u Znaku sagite 2015 dobitnik je ovogodišnje nagrade SFera za najbolji roman.

DOBITNICI NAGRADE SFERA 2017.!!!

Književna kategorija: MINIJATURA
Danijel Bogdanović: Svemirka

Književna kategorija: PRIČA
Jurica Ranj: Projekcije

Književna kategorija: NOVELA
Ed Barol: Bijela promenada

Književna kategorija: ROMAN
Veronika Santo: Granice na vjetru

Književna kategorija: ROMAN ZA DJECU
Branka Primorac: Moj brat živi u kompjutoru

Književna kategorija: Književna TEORIJA
Milena Benini: Samo običan putujući apotekar

Likovna kategorija: STRIP
Darko Macan i Igor Kordej: Mi,mrtvi

Posebno ostvarenje
Hrvoje Krlić i Tomislav Buntak za uređenje hostela Subspace

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #59 on: 09-05-2017, 17:39:30 »
Sad sam u iskušenju da napišem: ostale nisam čitala, ali sigurno jeste najbolji.  :lol: