Author Topic: Predrag Raos - "Hrvatski bog s Marsa" (Izvori, 2007)  (Read 658 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Pročitao sam HRVATSKI BOG S MARSA, zbirku priča Predraga Raosa koju je objavio 2007. u jednom prilično neuglednom izdanju izdavačke kuće Izvori. U spoju sa razbarušenim stilom pripovedanja koji Raos gaji u ovoj zbirci, ova knjiga na momente deluje neozbiljno iako nije takva,

Najbolja priča u zbirci je DRAGI UREDNIČE, pripovetka napisana u zagorskom dijalektu u kome starica piše omiljenoj novini da sumnja kako u njihovoj provincijskoj trafici radi vanzemaljac. Ova priča je tipičan promer “glokalizacije”, uzima se premisa koja je kroz američka žanrovska ostvarenja ostvarila globalnu dominaciju a ovde dobija superlokalni tretman. Možemo reći da je ovakva postavka zicer, preplitanje mentaliteta, sočnog dijalekta i SFa ali Raos ga opet uspešno realizuje.

Ostatak priča u ovoj zbirci međutim ima drugačiji imenitelj koji ih veže. Naime, svaka od njih za protagoniste uzima vanzemaljce, a Zemlja, kao planeta sa pripadajućim civilizacijama pojavljuje sa kao njihova usputna zanimacija. Naravno, ono što je njima usputni, Zemljanima se ispostavlja kao krucijalno.

Centralna među njima je noveleta ČUDOVIŠTE koja je istovremeno i najintrigantija, jednim delom jer tumači mnoge fundamentalne civilizacijske postavke iz vizure vanzemaljca, zaokružujući sve ne samo kroz živopisne, bizarno crnohumorne likove već i kroz efektnu završnicu.

Diptih o vanzamaljcima tinejdžerima (STVARANJE SVIJETA i ZONGOV SVEMIR) na izvanredan način uspeva da zarbo haotičnost mladalačkog toka misli. U tim pričama doduše, Raos povremeno kliza maltene u dramski izraz zbog prevelikog oslanjanja na dijaloge.

Opterećenje dijalozima umnogome hendikepira duhovitu priču NEMA POVIŠICE. Raos je pak suviše talentovan pisac da bi se priča UOČING TI VI mogla olako otpisati, ali najslabija je u zbirci.

Raos u ovoj zbirci ide rableovskim putem ali onda uspeva da prijatno iznenadi i naučnofantastičnom i pripovedačkom imaginacijom. Uprkos tome što nisam veliki fan humora u fantastici, Raos iznova pokazuje da ima nesvakidašnji kvalitet i da sa pravom nosi epitet klasika regionalnog SFa.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

crippled_avenger

• 4
  • 3
Re: Predrag Raos - "Hrvatski bog s Marsa" (Izvori, 2007)
« Reply #1 on: 18-04-2017, 12:15:11 »
Priča POŠTOVANI UREDNIČE izašla je u Siriusu broj 45.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 18-04-2017, 12:54:17 »
Jedno pitanje: Dokle ćeš da nas trpaš sa Raosom?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 20-04-2017, 11:00:50 »
Ja obično trpam dok god se ne umorim...