Author Topic: Predrag Raos - Null effort (1990)  (Read 586 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Predrag Raos - Null effort (1990)
« on: 04-02-2017, 23:13:35 »
Пошто сам "прозван" ( :) ), ево јединог приказа неког Раосовог романа кога сам свестан да сам урадио. Оригинално је написан за читање на радију Б-92, а мислим да је објављен и у часопису Perpetuum mobile.

ПРЕДРАГ РАОС - NULL EFFORT

Након позамашног романа Brodolom kod Thule кога су многобројни београдски злобници називали "кратким" упутством за оправку насуканих свемирских бродова, и жанровски много конкретнијег и просторно сажетијег романа Много вике низашто, загребачки писац Предраг Раос поново се оглашава на домаћој СФ сцени, романом Null Effort у издању издавачке куће "Младост".   

Већ сама чињеница да су сви Раосови романи објављени у угледним издавачким кућама у којима је приступ научној фантастици, нарочито када је у питању домаћи аутор, дуго био строго цензурисан, показује да је посреди писац који представља посебно поглавље домаће научне фантастике.   

Ако би требало да вршим некакво постављање Раосовог дела у текућу светску продукцију СФ-а, намеће се поређење са тренутно најбољим писцем оног поджанра, кога у недостатку боље домаће речи од милоште зовемо hard СФ - Грегоријем Бенфордом.     

Обојица на на детаљно разрађеној технолошкој основи воде помало пренаглашено психоаналитичарски развијене ликове ка циљевима који надилазе њихове могућности поимања. Обојицу умеју да понесу грандиозне визије и, заплетени у космичке размере, знају да погубе конзистентност радње. При томе обојица воле да покажу релативно високу технику писања и често замарају читаоца непотребним експериментима са стилом. И док основни квалитет Бенфордовог дела лежи у упечатљивости светова који гради, Раос је много бољи када је у питању нијансирање ликова. Што се тиче оног "уметничког" дела: луцидности и прецизности поређења, јасноће изражавања, клацкалица би сигурно претегла на Раосову страну, ако преводиоци нису кратили Бенфордов крај.   

Нови Раосов роман не представља некакво судбоносно искорачење ни у једну страну у односу на његова претходна дела; више би се могло рећи да представља допуну онога што Раос већ дуже време стрпљиво гради не само у романима него и у многобројним приповеткама и новелама. Роман је састављен од три дела која, иако хронолошки линеарна, и тематски и стилски представљају засебне целине.   

Радња првог дела романа смештена је на планету Даму у Магелановим облацима, 150 000 година у будућности. Двојица истраживача са земаљског колонизаторског брода спуштају се на њу да испитају откуд тамо некаква, очигледно људска, цивилизација на ниском ступњу развоја, чији припадници говоре неким дериватом енглеског језика. Осим тога, у старосној структури домородаца постоје необјашњиве празнине. Проблеми настају када, по препоруци са брода, истраживачи хватају "живи језик", за кога се испоставља да је млада девојка, готово девојчица.     

Главни јунак, Данел Мендола, побегао је са Земље после неуспеха у љубавној вези, тражећи спас у свемиру. Ту га је нашао у лику Рее, али како време одмиче, све више схвата вештачки карактер те везе. Девојчица коју хвата буди у њему некаква нејасна осећања; чини му се да је изгубио везу са оним исконским у себи и, бринући се за њу, покушава да проникне у суштину свога бића.    Тај први део романа уједно је и најбољи. Раос на супериоран начин третира једну толико пута виђену ситуацију у научној фантастици. Вештим дијалозима, моралним проблемима главног јунака, одмереним дозирањем тајновитости, Раос увлачи читаоца у свој свет и саживљава га са ликовима.   

Међутим, све то бива пресечено у другом делу, када се радња премешта у свемир; тајновитост постаје све већа, тако да у једном тренутку скоро долазимо у дилему да ли је оно што читамо фикцијска стварност или не. Почињу некакви кафкијански процеси, а онда, као да је и писцу дојадило да мучи читаоца, један од ликова  каже (парафразирам): "Да ли заиста желиш да знаш шта се догодило?" и исприча историју од Кулина бана до уништења Земље. И кад таман помислимо да је све јасно, што је прилично глупо од нас, јер до краја романа има још 200 страница, у питање дође идентитет главног јунака, а затим, у трећем делу уследи један свеопшти, помало хаотично приказан свемирски рат, и онда крај (што и није тако неочекивано после 350 страница).   

Све у свему, и поред замерки које су углавном усредсређене на композицију дела, јасно је да је Null Effort остварење једног зрелог писца који ни у ком случају није рекао последњу реч када је у питању домаћа научна фантастика. Колико се он може свидети просечном читаоцу који  не прати научну фантастику, велико је питање, али свим љубитељима жанра искрено га препоручујем.
Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Re: Predrag Raos - Null effort (1990)
« Reply #1 on: 04-02-2017, 23:16:56 »
Uredno sam čitao ovaj prikaz u potrazi za sekundarnom literaturom. A dao sam se u potragu i za NUL EFFORTom!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2 on: 04-02-2017, 23:18:46 »
Свака част. Јесам ли у праву да је ово једино што сам од романа приказао?
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #3 on: 04-02-2017, 23:24:00 »
Uzgred, ako ne nađeš uskoro, javi da potražim gde je moj primerak. Nisam ga video sigurno 25 godina...
Dosta je retka knjiga, jer su tad tiraži već bili manji, ako se dobro sećam...
Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 05-02-2017, 04:26:45 »
U Srbiji je nema ali sam pokrenuo jatake u Hrvatskoj. Javljam rezultate!

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 05-02-2017, 04:28:58 »
Свака част. Јесам ли у праву да је ово једино што сам од романа приказао?

Po onome što mi kažu pretraživači jedino. Ali opet, bolje nego išta na Goodreadsu. Trebalo bi da prikaze stavite i tamo, da pomažu ljudima.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 31-10-2017, 00:11:26 »
Pročitao sam NUL EFFORT Predraga Raosa. Ovo je njegov poslednji obimni klasik, i premda je kasnija VERTIKALA takođe imala velike ambicije, ovo je ipak jedini pravi direktni produžetak narativne i idejne složenosti BRODOLOMA KOD THULE. I ovog puta reč je o klasiku jugoslovenskog SFa.

NUL EFFORT odlazi još dublje u psihološku analizu likova, i njihove reakcije na dramatične događaje tokom jedne istraživačke misije u dalekoj galaksiji. Za razliku od VERTIKALE u kojoj je na kraju psihološka razrada junaka bila potpuno raslojena od onoga što je opis novuma, a jedan or razloga je bio to što je Raso bio zaljubljen u vlastiti pronalazak i zamisao, ovde je sve to prožeto.

Raos je ovde izuzetno inventivan u svakom segmentu, kako u naučnom, tako i u domenu naučnofantastične imaginacije, ali je isto tako izuzetan u psihološkoj produbljenosti. I u tom pogledu se zaista izuzetno spajaju svi ti elementi, tako da NUL EFFORT po svom rukopisu zaista nadilazi žanrovske okvire po svom interesovanju za neke od dodatnih slojeva za koje izdvaja značajan prostor i ulaže značajan trud. Na svu sreću, u ovom romanu, Raos je u punoj formi i sve te stilske i pripovedačke zahvate uspeva da iskontroliše. Tačno će se kasnije u opusu videti kako izgleda kada mu koncentracija opadne i kada sve to krene da se raslojava.

Ono što je jedan od najupečatljivijih efekata NUL EFFORTa na kraju krajve jeste to što je nesumnjivo reč o naučnofantastičnom romanu, ali je sam tekst dovoljno višeslojan da se zaista različite teme, od čitaoca do čitaoca, mogu izvesti u prvi plan - može se čitati kao ljubavni roman o opsesiji i strasti, kao roman o identitetu, kao roman o lojalnosti i izdaji, o odnosu intimnog i subinskog, ličnog i opšteg. Sve te teme su snažne, potencijalno ravnopravne i svedoče o višeslojnosti rukopisa.

Vreme koje je prošlo od izlaska ovog romana, a to je čitavih 27 godina nije devalviralo ni jedno jedinu ideju koju je Raos razmatrao, čak naprotiv, rekao bih da je vreme potvrdilo snagu NUL EFFORTa.