Author Topic: REGIA FANTASTICA 2  (Read 1194 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
REGIA FANTASTICA 2
« on: 10-02-2017, 23:06:17 »

Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Re: REGIA FANTASTICA 2
« Reply #1 on: 10-02-2017, 23:52:30 »
ima li kod tebe da se kupi, ili moram juriti Tiku?
Mica

Boban

• 3
« Reply #2 on: 11-02-2017, 00:33:26 »
Imam jedan komad, ali ću ga se rado lišiti ako ponuda bude dobra.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #3 on: 02-03-2017, 17:17:55 »
Врхунска Пахекова насловница. Видећу какве су приче.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #4 on: 31-07-2017, 20:00:17 »
У марту сам прочитао Региу 2, па следећих пар утисака пишем по сећању.

1. Стипан издоминирао екс сфрј сценом.

2. Жиљак одлично обрадио задату тему.

3. Добре приче су и Букфикс (Обрадовић) и Примирје (Јовановић)

4. Зидрун је доказао да колонизаторски и тераформирајући СФ лишен акције и/или хорора просто није примерен 21. веку јер личи на бајку и смара.

5. Откровење је Мира Сатарић, а њена прича упркос наивности у неким деловима ипак показује одређени потенцијал који ова ауторка тек треба да развије.

Boban

• 3
« Reply #5 on: 31-07-2017, 22:45:31 »
1. Стипан издоминирао екс сфрј сценом.

Kako očekuješ da te iko ozbiljno shvati kada se tvoje postiranje svodi na čistu provokaciju?

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #6 on: 31-07-2017, 23:00:44 »
Било би лепо чути и друга мишљења о Региа Фантастика 2, али да та мишљења буду написана не пре читања, већ након читања свих прича.

Како сам начуо - спрема се и Региа 3, са две интересантне теме.

Заборавио сам иначе да додам и ставку број 6.
Овде је одлично одрађен повез књиге.

Boban

• 3
« Reply #7 on: 31-07-2017, 23:23:37 »
pa ljudi jednostavno ne žele da čitaju ikakav izbor u kome je stipan najbolji, jer to može da znači samo gubljenje vremena... Ja ne znam nikoga, dakle nikoga, NIKOGA do čijeg mi je mišljenja imalo stalo da ima jednu jedinu pozitivnu reč za stipanove pokušaje pisanja. I to ne može da se promeni.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #8 on: 31-07-2017, 23:30:21 »
Ако сам добро схватио твоје речи:
људи не желе да читају збирке у којима се појављују Стипанове приче, јер унапред знају да су у тим збиркама његове приче најбоље?

Boban

• 3
« Reply #9 on: 01-08-2017, 01:25:26 »
Nisi me dobro shvatio.
Ono što sam ja rekao je sledeće: svako ko sebi dozvoli da u nekakvoj zbirci proglasi Stipanovu priču za vrh vrhova automatski sebe diskvalifikuje ne kao ozbiljnog sagovornika, nego sagovornika uopšte.
Meni je jasno da je tebi Stipan pomogao da svoju podjebačku ideju anti-torte pretvoriš u nešto opipljivo, ali ajde mu se zahvaljuj negde drugde... ovde to zaista nije primereno.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #10 on: 01-08-2017, 05:46:45 »
Bobane, kad ćeš već jednom shvatiti da se Stipanovi radovi već godinama pojavljuju u svim značajnijim publikacijama širom regiona, a postojalo je i vreme kad sam prevođen na tri svetska jezika. Ja uopšte više nemam volje da se nadmećem s tvojom tvrdoglavošću. Zajebao si se kad si me prvi put čitao i nikad od toga nećeš odustati, pa makar ti se to i o glavu obilo.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #11 on: 01-08-2017, 09:03:40 »
Значи, да би неко био саговорник - потребно је да Стипанове приче проглашава дном дна, без обзира на њихов квалитет?
Прочитао сам цео Стипанов опус, и још увек нисам налетео на неку његову причу коју бих могао, користећи своје тридесетогодишње читалачко искуство, да окарактеришем као дно дна.
Напротив.
Ако се којим случајем једног дана и деси да Стипан објави лошу причу - нећу имати никакав проблем са тим да то и напишем, јер ником ништа не дугујем.
Стипану сам се на помоћи захвалио у самом часопису, а захваљујем се и теби јер си код нас објавио Бредберијев роман Нешто нам се зло привлачи, без кога идеја не би била потпуна.
Него, не чини ли ти се да мало претерујеш са упорним ниподаштавањем Стипановог писања?

Boban

• 3
« Reply #12 on: 01-08-2017, 09:44:14 »
Naravno da ne preterujem.
Zašto stipanove baljezgarije uopšte nazivaš pisanjem?
Naravno da nije najgori, nažalost odsustvo spisateljskog umeća je najčešći oblik skribomanije.
Ali Stipan jednostavno nema niti jedan jedini promil talenta. Može on biti objavljen u svakoj knjizi u svetu to se neće promeniti.
Kao naše čudo od deteta Stefan Milenković, najavljivan kao najveći vilionista na svetu. I svirao je nema mesta gde nije. Ali je kurac od muzičara. Netalentovan. U njega je uloženo sumanuto mnogo para, ali čovek jednostavno nema talenat i kraj priče. Nikada nije postao Najdžel Kenedi. Ne može. Nema kapacitet.
To je slučaj sa Stipanom. Nebitna su objavljivanja, nebitni su hvalospevi neukih. On jednostavno nema elementarni talenat za pisanjem. Ima ideje, uporan je, uči na greškama u granicama svojih skučenih mogućnosti; bolji je sigurno od polovine ovih koji se objavljuju u raznim antologijama jer se inače objavljuju totalni dunsteri.
Dakle, nemam ništa protiv da se objavljuje, ali imam protiv da neko trtlja da je to vrh vrhova reginalne fantastike jer nije ni senka od toga niti ikada može da bude.
Meni je uvrštavanje Stipana u neki izbor fantastike postao sinonim za loš urednički rad i odsustvo pravih dela.
Knjiga u kojoj Stipan dominira ne može da ponudi niti jedan jedini literarni red koji mene zanima.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 01-08-2017, 10:05:39 »
A ko kaže da Stipan imalo zarezuje šta to Bobana zanima?

Boban je relikt jednog davno mrtvog razdoblja i jednostavno više nije onakav faktor u fantastici kakav je svojevremeno nesumnjivo predstavljao.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 01-08-2017, 10:25:59 »
To Bobanovo trtljanje je otprilike na nivou poslednjeg u trci koji Džesi Ovensu dobacuje kako ne ume da trči.