Author Topic: Predrag Raos - "Vertikala" (Izvori, 2006)  (Read 583 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Predrag Raos - "Vertikala" (Izvori, 2006)
« on: 10-03-2017, 01:09:22 »
Pročitao sam VERTIKALU Predraga Raosa, uvod u novu fazu njegovog stvaralaštva koju je započeo sredinom prve decenije novog milenijuma. U ovom vrlo obimnom romanu, Raos je pokušao da ponovi tematska pa i kompoziciona svojstva romana BRODOLOM KOD THULE, ali nažalost nije uspeo da ih integriše na podjednako uspešan način.

VERTIKALA je previše raspisan logorejičan roman kome bi prijalo i malo skraćenja ali i kudikamo jača integracija elemenata koji su THULU učinili klasikom. Ipak, čini se da je paradoks ovog romana upravo u tome što je u njemu Raos u određenom smislu postao istinski opsednut temama koje su mu u THULI bile književna građa a ovde deluju kao da su osnovni predmet njegovog interesovanja.

Novum kojim se bavi roman jeste “vertikala” odnosno most za lansiranje tovara u kosmos i Raos ga do te mere razrađuje u svojim opisima i detaljno obrazlaže da je sasvim sigurno ovaj roman bio njegov pokušaj da zbilja dokaže validnost takvog metoda putovanja u svemir. “Vertikala” jeste u određenom smislu više od novuma u ovom romanu i više je od lokacije dešavanje u njemu, ali rekao bih da je ona u izvesnom smislu i razlog postojanja ovog romana. Raosovo detaljno bavljenje “Vertikalom” praktično gubi svoju funkciju na nivou celine i samo sebi postaje svrha, čineći da zbog svega toga roman itekako gubi.

Ako tome dodamo da je u ovom romanu, Raos dalje razradio svoju ideju energetski i thnološki pretemeljenog sveta iz THULE, zanimljivo je da je ta vizija u THULI ipak delovala bitno ubedljivije, baš zato što je bila u funkciji priče.

Druga tema je odnos čoveka i Boga, onostranog, duše i kreacije, i to su teme koje Raosa, ovde već u poznim srednjim godinama očigledno opsedaju priblićno koliko i ideja “Vertikale” tako da taj filozofski deo romana, taj deo koji traga za spoznajom nekih dubljih istina na kraju takođe nadilazi svoju funkciju u proznoj celini.

Kada se na sve to doda, Raosov pokušaj da ponovi tu maestralnu kompoziciju iz THULE u kojoj pripovedač ide iz vremena u vreme i iz lika u lika bez nekih agresivnih naznaka, a sve se prepoznaje iz teksta, a to mu ovde ne uspeva, rezultat je roman kome je izmakao visok domet baš zbog toga što se pisac previše zainteresovao za temu, do tačke da je preopteretio i tekst i strukturu.

Kao i u THULI, Raos ovde sabira ogromno bogatstvo ideja, kako u duhovnom i psihološkom tako i u tehničkom pogledu, i VERTIKALA se može posmatrati kao veličanstven promašaj, ali istovremeno ostaje roman koji zbog nemogućnosti da ostvari konzistentan i precizan izraz kliza iz žanra put mejnstrima.

Uprkos tome što pojedine osobine romana prepoznajem kao neuspeh u izgradnji žanrovske strukture, ne bi me začudilo da neko isto to prepozna kao prevazilaženje konvencije.

Otud, VERTIKALA je roman koji ima bolju budućnost kod čitalaca visoke književnosti nego žanra.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
Re: Predrag Raos - "Vertikala" (Izvori, 2006)
« Reply #1 on: 10-03-2017, 01:37:25 »
Шта је још преостало да прочиташ и комплетираш Раоса?

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 10-03-2017, 12:50:58 »
Mnogo toga... Samo u ovoj fazi početoj VERTIKALOM ima još dva romana...

Boban

• 3
« Reply #3 on: 10-03-2017, 14:41:17 »
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 10-03-2017, 14:48:55 »
osebujan lik u svakom slučaju

za običan puk blesan :)
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 10-03-2017, 20:25:08 »
Ja sam fokusiran na SF. Neke romane kao recimo NUL EFFORT ne uspevam da nađem. Ali, polako, lociraću sve što me zanima, postepeno...

Black swan

• 4
  • 3
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 18-03-2017, 12:28:29 »
Hvala Black swan, animiraću jatake da mi nabave...