Author Topic: Praznik zveri-Zoran Petrović  (Read 1391 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Praznik zveri-Zoran Petrović
« on: 06-11-2017, 09:22:13 »
Novi serijal domaće fantastike sa interesantno zamišljenim svetom i sopstvenom, specifičnom mitologijom, neka kombinacija urbane fantastike, horora, epske fantastike, svega pomalo...pošto sam prvu knjigu iz serijala ( Žeteoci ) dobio na poklon od autora, bacio sam se na čitanje, i prva me je dovoljno zainteresovala da krenem dalje...za sada su izašla dva dela-Žeteoci ( u izdanju Otvorene knjige ) i
Grehovi alijanse ( Portalibris ).

Резултат слика за praznik zveri slika
Tajno pišem zbirke po kućama...

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Re: Praznik zveri-Zoran Petrović
« Reply #1 on: 06-11-2017, 09:24:55 »
Moj prikaz prvog dela :

Uprkos gužvi i obavezama, knjigu ,,Praznik zveri-Žeteoci'' ( autor Zoran Petrović) pročitao sam za svega nekoliko dana, a knjiga nije baš ni tanka ( 320 strana ). Bila je to jedna nezaboravna i ,,luda'' vožnja, jedan čarobni tobogan fantastike, horora, trilera, mitskog i urbanog. Naravno, svaki pisac piše i za sebe, prvenstveno iz svoje duše, ali ova knjiga pisana je i za čitaoce. Kažem to, jer mi se dešavalo često suprotno, sa hvaljenim domaćim knjigama-koje kao da su bile hermetički zatvorene, pisane samo za autora i uski krug ljudi oko njega. Sa ovom knjigom to nije slučaj, ona je širom otvorenih vrata za čitaoce-sa zadovoljstvom vas poziva u svoj svet, nudeći doživljaje kojima je teško odoleti.[/size]Pitko i brzog ritma, ne dopušta vam da predahnete, uzmete pauzu, knjiga ima ono filmsko i stripovsko u sebi, što ja uvek volim u književnosti-gotovo da možete da vidite slike pred očima, kao da gledate film, ili čitate i strip uz knjigu. Događaji se munjevito smenjuju, obrti su odlični, prepliću se mitsko i urbano. Scene bitke u Noći Krvavog Meseca su impresivno finale, jedno od najačih poglavlja u novijoj srpskoj fantastičnoj književnosti. Ova knjiga je još jednom pokazala da je inspiracija i fantastično svuda oko nas-ne trebamo putovati u Ameriku, da vidimo čudesno, zar nije Avala, na koju gotovo da ne obraćamo pažnju, jer nam je stalno pred očima, jednako čudesna i sjajna, kao bilo koja svetska čudesna destinacija?Pročitajte Praznik zveri, pa će te saznati kakve tajne krije Avala.Ne bih imao puno zamerki. Malo je trebalo vremena dok se knjiga zahukta, puno likova, događaja, vremenskih tokova, pa je u uvodnom delu bilo potrebno malo naštimovati fokus. Brzi ritam pripovedanja mi se dopada, ali bi voleo da se ponegde malo i stalo, i otišlo malo i u ,,dubinu'', da se malo izmeša, miks brzog, miks delova gde bi više bilo nekih unutrašnjih monologa, više dilema i opisa unutrašnjih stanja likova ( ne kažem da ih nema, ali ponegde ih pojačati ) i slutnji i nagoveštaja. Mislim da se deo sa Drugim svetskim ratom može još više potencirati, i još bolje iskoristiti ( neko je o tome već pisao). No, ovo nisu nikakve primedbe koje bi želele nešto da smanje vrednost knjizi, naprotiv, moja je želja da ova odlična knjiga ( a postaće serijal, sigurno ) bude još bolja, jer čvrsto verujem da će doživeti i drugo izdanje. S nestrpljenjem očekujem nastavak-Grehove Alijanse, i nastavke, i zaista se radujem i budućem čitanju Zoranovih knjiga![/color]

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #2 on: 06-11-2017, 09:26:35 »
Drugi deo-Grehovi alijanse ( sa mojim prikazom istoga ) :

Zoran uspešno širi priču u nastavku, i održava visok tempo serijala.[/size]Ono što mi se posebno sviđa je : pod 1 ) što je kombinovanjem različitih elemenata stvorio vrlo specifičnu i originalnu mitologiju, koja je već čvrsto utrla pozicije kod čitalaca i definitivno se nametnula kao nešto novo i osvežavajuće u srpskoj fantastici,pod 2 ) što ume da vešto drži pažnju i dinamiku priče, tako da se knjiga ne ispušta iz ruku.Što sve doprinosi za visoku četvorku.Nekih sitnijih nedostataka ima-pojedine rečenice su mi prosto bile višak, na kraju npr.odličnog odlomka i bespotrebno mu narušavaju strukturu. Takođe, ima nekih prilično uočljivih ( povremeno ) štamparskih grešaka, ili je da se našalim, lektor malo zaspao usled nedostatka kafe) Dešava se i nije to nešto u toj meri da naruši uživanje u knjizi, ali apelujem da se ipak malo povede računa ubuduće više.Elem, nakon prve dve knjige, odlični utisci. S nestrpljenjem čekam treću, jer treće knjige su najvažnije u serijalu-od treće se kreće još naviše po kvalitetu ( ili bar održava isti ), ili se, na žalost, u većini slučajeva, dešava pad kvaliteta. Ja verujem, i nadam se, da se Zoranu neće desiti,i da će nas ponovo obradovati kvalitetnim štivom.

Резултат слика за grehovi alijanse slika
[/color]

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #3 on: 06-11-2017, 09:31:14 »
Zvanično, o sadržaju stoji ovo :

Žeteoci :

Ulicama Beograda i okolinom, dva kuma, psihološki profajler i inspektor beogradskog MUP-a, tragaju za serijskim ubicom koji žrtve usmrćuje ubrizgavanjem otrova T12. Na vratu ubijenih ostavlja ubode koji podsećaju na vampirski ujed pa ga mediji nazivaju "Vampir sa Avale". Trag mu se na neko vreme gubi i policija prekida poteru, ali nakon par decenija ubistva se nastavljaju u istom maniru. Ovoga puta Odeljenje za krvne delikte imaće pomoć podmlatka policije kao i ekscentričnog patologa sa neskrivenim interesovanjem za "onostrano". Događaji koji će uslediti i dokazni materijal sa mesta zločina, navešće ih na nešto sasvim neverovatno. Kucnuo je čas da zaborave sve što su ih škola i životno iskustvo ikada učili i da otvorenog uma zakorače u svet natprirodnog. Vile Bestidnice, Zavetnica, Tajnožder i Mrtvozbornik, samo su neka od izmaštanih stvorenja koja nose unikatni pečat autora. Hoće li se na Krvavi Mesec zauvek narušiti balans između Svetla i Tame? Pripovedač vam je uručio pozivnicu za Praznik zveri. Prihvatite izazov.

Grehovi alijanse :

Leto 1332. Druga godina od kako je nadbiskup Aldvin napao zamak Elc. Opsada i dalje traje, zalihe su pri kraju, a branioci i vođe troporodične alijanse – Zlatnog zmaja, Srebrnog lava i Bivoljih rogova nalaze se na životnoj prekretnici. Odluke koje donesu oblikovaće sudbine njihovih potomaka u narednim vekovima. Te odluke uticaće na budućnost čovečanstva.[/size]Godina je 1996. Nakon internet pretrage, Filip Kenih nailazi na slike srednjevekovnog zamka Elc i vlasnicu Angeliku Ruben, imena istogo kao i devojka koju je poznavao pre šest i po vekova, pre nego što je, kako tvrdi, postao vampir. Njihov susret dovodi do neverovatnih obrta.Ovo je magična priča o izdaji, drevnoj kletvi, bezuslovnom prijateljstvu i pravoj ljubavi, o ponosu i časti. Dušebrižnici, Engelauferi, Mrznuše, Roviri, Besnulja, nova su, unikatna stvorenja koja su iz mašte autora zakoračila na stranice ovog romana, šireći i produbljujući čudesni svet Praznika zveri. Grehovi alijanse, kao i prvi deo ove sage Žeteoci, pisani su jedinstvenim književnim stilom, kojim ovaj multižanrovski serijal pretenduje da postane vrhunsko delo domaće fantastične književnosti.[/color]

Scordisk

• 3
« Reply #4 on: 13-01-2018, 00:06:15 »

Jao, evo, boga mu, ja stvarno ne znam da li sam ja lud ili su svi ostali ludi, ali koliko je ova knjiga nahvaljena, ne mogu da se ne zapitam šta čitaju ti ljudi, ili sam ja prosto nekako zastranio, pa ne kapiram moderne književne tokove...

Dakle, ponunkan silnim zvezdicama na goodreadsu, te prilično simpatičnoj fb gerilsko-marketinškoj kampanji, te preporukom mog dobrog ortaka (najbolja domaća fantastika ikada!), a i zato što mi se čita već neko vreme neki dobar domaći urbani fantazi, odlučio sam da puknem svoj krvavo zarađeni dinar na "praznik zveri", ne očekujući nešto sada posebno, jer ipak imam iskustva sa preteranim oduševljavanjem puka, ali ovo je bilo čak i ispod mojih blagonaklonih, fleksibilnih očekivanja.

A nije da mi nije data nada da će ovo barem biti pristojno štivo:

"Savrseno"
Suzi

"Da citiram jednog naseg sportskog komentatora: "Pa ljudi moji, da li je ovo moguce?!?!" Zalepljena sam za stolicu. Vec sat vremena zurim u knjigu i pokusavam da smislim nesto pametno da napisem, ali ne ide. Sta god da napisem ne moze da izrazi ono sto trenutno osecam po pitanju ove knjige.
Vesta mesavina horora, psiho-trilera, fantastike i narodnog verovanja, prosarana piscevom beskrajnom mastom odvesce vas na mesta koja niste mogli da sanjante ni u najludjim snovima."
Snezana BookWitch Gligorijevic

"Ne znam sta da napisem, ostadoh bez reci.
Fenomenalno."
Kristina

"Prosto je neverovatno šta je sve pisac uspeo da smesti u jednu knjigu, a da ništa ne odudara već se sve lepo uklapa u jednu celinu. Dinamika je neverovatna, događaji se smenjuju svetlosnom brzinom, a svaki je uzbudljiviji od prethodnog i tom uzlaznom putanjom ide do samog kraja. "
Milica Cvetkovic

A ja, naivan, krenuo da čitam ovo, ne znam kako da ga opišem, sranje valjda, i još ga platio, kao potpuni slepac.

Početak, istina, obećava, i nije sve tako crno, ima tu neke duhovitosti u dijalozima, nekada namerne, nekada nenamerne, ima čak i jezovitih momenata (kada DeAn vidi svoje beonjače u retrovizoru), ali meni je i dalje nejasno da neko može pročitati ove rečenice a da na zaiska kiblu. Ja je, naivno, nisam spremio, no, ne mari, ispovraćao sam se na mačku:

"Već neko vreme zima je svojim hladnim rukama skupljala skute svoje bele haljine i podizala ih tako visoko da su mogle da joj se vide blještave gaće i podsuknja, ne bi li što brže otabanala i prepustila mesto proleću u svom novom kicoškom odelu, čiji je zanosni parfem mogao da se oseti u vazduhu"

Ili kako inspektor Milovan muva seljanke dok po vrelom letnjem danu ždere prasetinu:

"Nemoj samo da me gledaš", prišla je unoseći mu obe poveće dojke tik uz lice. "Miluj me, Milovane, milo moje nemilovano!", zadrhta kada joj je poklopio grudi svojim snažnim šakama."

Dobro, ovo je čak i bilo smešno.

Ili:

"Pokaži se ili pucam" - rečenica koju izgovara srpski pandur, samo u kom svetu, nije mi baš pojamno.

"Kada je Barbara ušetala na scenu, sunce je brže-bolje ručicama podiglo oblak da se zakloni od urokljivih očiju i sklupčalo se ne provirujući"

"Sunce se kotrljalo po nebu poput otvorene tegle od slatka od pomorandže i prosipalo pod sobom svoj slatkasti trag"

Dakle, čovek koji pije s izvora književne tradicije jednog pekića, krleže, kiša i selenića, piše o suncu koje podiže svoje ručice, i to je "fenomenalno, savršeno", miluj me, milovane, milo moje nemilovano.

Ali, hajde, možda sam i ja namćorast, možda je stil takav kakav je, a ja ga prosto ne razumem. No, ima toga još, za one sa jačim želucem. Likovi su, naime, ispali pravo iz nekog holivudskog filma, ali B produkcije. primera je mnogo, ali po meni najbolji jestre kada pop Novak konačno shvati da je njegov štićenik, inače dečak od osam godina i budući "vampir sa avale", sama esencija zla:

"Jednog dana, oko podneva, kada je došao da podučava Srđana, zatekao ga je pored obale jezera kako se igra i zvižduće. prišao mu je tiho da ga ne uznemiri i od prizora koji je video obli ga hladan znoj. Dečaj je hvatao insekte među kamenjem, odsecao im nožice pa trupla zabadao čiodama u gredu (fali zarez) pažljivo ih posmatrajući. kada je primetio prebledelog sveštenika iza sebe, ni na trenutak se nije trgao (fali zarez) već ponosno pokaza desetak obogaljenih tela koja su se pržila na jakom letnjem suncu.
"Šta to radiš, dete, za ime Boga?"

Dakle, to dete je zaista sotonin nakot! Maltretira bube! Pa to ovaj pop još nije imao prilike da vidi u svojoj karijeri koja se sigurno morala protegnuti kroz čitav drugi svetski rat (radnja se događa šezdesetih). Jer, pobogu, koje to još dete muči bube? Toga još na ovome svetu nije bilo! A biće da sam onda i ja psihopata, jer sam svojevremeno osolio puža golaća i razrušio čak nekoliko mravinjaka! A šta ćemo tek sa onom bogomoljkom što sam je zatvorio u teglu sa paukom! Vraga, moraću kod psihijatra, dobro je da me niko nije video...

Nebuloze se posle toga samo nižu: pop smatra kako njegova religija nije dovoljno jaka da otme dete iz sataninih kandži i ksenocidnih namera, pa predlaže da pozove vračare, koje definitvno imaju veće moći nego popova vera. Jer to je ono što popovi, a i svi iskreni vernici rade kada se suoče sa problemom - zovu nadrilekare. Dečakov otac, inače lekar, ima podrum u kome vrši EKSPERIMENTE, nebitno kakve. Barbara, moćna veštica sa Vračara, sve što želi u životu i razlog zašto se pokloonila nečastivom i prodala mu dušu, jeste da bi bila domaćica, kuvala i spremala nekom policijskom isprtku. Devojke osamdesetih, pošto su iz sela, muvale su momke tako što požure da im daju hladne bunarske vode (a ja mislio da se napiju, obuku kao kurve i odu u diskotetku na Ubu, al jebiga, to sam samo ja). I tako dalje i tak odalje....

I, naravno,  ali ovo je već samo moja neka lična primerka, ovo je još jedan od onih romana koji počinju da me iritiraju u poslednje vreme, a koji su smešteni u Beogradu, gde je Beograd, da tako kažemo,  scena svih događaja, i u dobrom maniru domaćih pisaca, taj Beogread postoji samo na relaciji Kalemegdan - kalenić pijaca, Sava centar - Vukov spomenik. Jer, boga mu, o ostalim delovima grada i ne vredi pisati, nije ni vredno pomena, i ko bi uopšte hteo da čita o govnarama na Konjarniku, Kotežu, Malom Mokrom Lugu, o bespućima Petlovog i labudovog brda, borči, ovči i krnjači? Ali, hajde, danas svi pisci tako, od Mirjane Novaković pa nadalje, te ništa van vračara prosto nije dovoljno kul da bi se uopšte spomeulo, a kamoli da bi se tamo junaci naselili (naravno da veštica živi na vračaru, pa gde će drugde?)

A za kraj, prepričavanje, prepričavanje i mnogo prepričavanja. Ono malo saspensa što sam i mogao da očekujem, odmah je utrošeno, jer se već u prvim poglavljima junaci pobratime sa zlim silama, upoznamo se sa detinjstvom serijskih ubica, a kada to nije dovoljno, mahom ostaju neke sekvence potpuno patetične, i naravno, prepričane do bola.

Ipak, fantastična stvorenja i piščeva mašta me nisu izneverili. Po meni, najbolje osmišljeno fantazijsko stvorenje jeste psihološki profajler u srpskoj policiji

Džibuse....

lilit

• 5
  • 3
« Reply #5 on: 13-01-2018, 08:55:09 »
ako su ovi komentari sa gudridsa "dali nadu da će ovo barem biti pristojno štivo", ja sam nadžak baba.  xrofl

al samo zahvaljujući tvojoj recenziji, moraću da nabavim knjigu. :lol:
Some things you have to do yourself.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 13-01-2018, 10:32:59 »
Obično se ne zezam s ovim stvarima, ali...  :mrgreen:

"...Da citiram jednog naseg sportskog komentatora: "Pa ljudi moji, da li je ovo moguce?!?!" Zalepljena sam za stolicu. Vec sat vremena zurim u knjigu i pokusavam da smislim nesto pametno da napisem, ali ne ide. Sta god da napisem ne moze da izrazi ono sto trenutno osecam po pitanju ove knjige..."

Da ne idemo u tzv. lepu književnost:
Bilo je romana Roberta Ladlama koje nisam mogao da ispustim iz ruke, čitao sam do tri ujutru...
Bilo je romana Džona Le Karea posle kojih mi se plakalo, tako su me udarili...
Bilo je romana posle kojih bih se sneveselio kad god pomislim na njih (ako čitate Orvela kao momak mlad, a pri tom levičar do dna duše, tako vam je to...)
Ma, hteo sam da cmizdrim od ganutosti i nad pojedinim scenama VUKODAVA Marije Semjonove  (kao kad Vukodav skida verižnu košulju i oblači je princezi, a sam golih grudi kreće na neprijatelja...)

Ali još nisam sedeo sat vremena i zurio u knjigu ne znajući šta da mislim.
Mora biti da ne razumem ovu savremenu književnost.

xdrinka

scallop

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 13-01-2018, 11:04:57 »
Danas su knjige zurabilne. I ne znaš na kojoj stranici ćeš početi da zuriš. Posebno ako imaš nameru da nešto napišeš o njoj.  xrotaeye

I, ne mislim na ovu knjigu. Čitao sam jednu drugu, počne lepo, skladno i pomislim - evo je! Onda odjednom počnu da vrcaju detalji koji me zbune, zaustave, odzurim i krenem da notiram da li je propušteno nešto od čuda sa interneta. Mnogoslojno. sterb038
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 13-01-2018, 11:14:22 »
Ne budite surovi. Čini mi se da je ta BooWitch mlada cura (videla sam negde njen blog), nedavno je počela da čita ''Majstora i Margaritu'', već će joj se javiti ''šta da misli''.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #9 on: 13-01-2018, 11:18:04 »
Pa zuriće ceo dan!

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #10 on: 13-01-2018, 11:23:20 »
Ne dirajte Knjišku vešticu!  :lol:  Možete da se složite ili da se ne složite sa njom, naravno, ali žena maksimalno podržava domaće pisce fantastike, 'oće sve da čita, i iskreno, bez ikakve računice, piše to što piše.
We're all mad here.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #11 on: 13-01-2018, 11:24:42 »
Ali puno vremena se gubi, jer se zuri...  :mrgreen:

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #12 on: 13-01-2018, 11:27:23 »
Ali puno vremena se gubi, jer se zuri...  :mrgreen:

Pa dobro, gubi svoje vreme, ne gubi tvoje... Žena je iskreni fan koji čita uglavnom domaću fantastiku i izražava oduševljenje istom, nećemo valjda takve da podjebavamo i utepavamo?
We're all mad here.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 13-01-2018, 11:29:56 »
Angel, ti si jedno veliko srce.  :)

Odoh u ponedeljak da kupim knjigu, da vidim koliko ću da zurim!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 13-01-2018, 11:32:25 »
Pa, šta. I ja zurim, a nisam mlada veštica. To je bolje nego staviti knjigu pred sebe, zuriti u nju, sa večnim pitanjem "To be, or not to be..." i bataliti.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #15 on: 13-01-2018, 11:34:03 »
@varvarin: Imaš na njenom blogu i o prvoj i o drugoj knjizi, i o još gomili knjiga domaće fantastike (uglavnom novije). Pretraži, pogledaj, videćeš na šta mislim.  :)

http://bookwitch77.blogspot.rs/
We're all mad here.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #16 on: 13-01-2018, 11:49:01 »
Ne bih  da komplikujem, ali kad se ukuca  Snezana BookWitch Gligorijevic  (navodni potpis ispod citata), dobije se ovo:

https://www.goodreads.com/user/show/19793765-snezana-bookwitch-gligorijevic 

Ako je to mlada veštica, ja sam veštac u najboljim godinama!  :lol:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 13-01-2018, 12:05:59 »
Ajde, mladi veštac, ukucaj ono šta ti Angel predlaže.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #18 on: 13-01-2018, 12:11:29 »
Ukucao već.
I sad mi se mota po glavi velika ideja... da veštici (bila mlađa ili malo starija), ponudim SOKOLARA.

Ako prihvati... Ako bude zurila bar pet minuta, smatraću da knjiga vredi!!!   xcheers

scallop

• 5
  • 3
« Reply #19 on: 13-01-2018, 12:19:38 »

I sad mi se mota po glavi velika ideja... da veštici (bila mlađa ili malo starija), ponudim SOKOLARA.

Šta čekamo?

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #20 on: 13-01-2018, 12:42:43 »
Ukucao već.

40 godina, koliko znam. Trenutno u Nišu (seli se kad god joj premeste muža), dok je bila u Beogradu, dolazila je na sve promocije (ako se radilo o fantastici) na koje je uspevala da stigne (što je bilo neverovatno mnogo promocija!), uključujući i klub.

Ako nije već kupila knjigu (a i ako jeste), obradovaćeš je. Veoma.
We're all mad here.

Scordisk

• 3
« Reply #21 on: 13-01-2018, 14:34:20 »
pa dobro, nije sada ni toliko bitno šta je gospođa glčigorijević rekla i kako, to je bilo čisto ilustrativno, pošto na goodreadsu ima još jedno šest strana sličnih komentara

Boban

• 3
« Reply #22 on: 13-01-2018, 15:57:33 »
Skordisk, samo jedan detalj koji otkriva da iza tvoje lepršave opuštenosti često stoje neznanje, površnost i skarabudživanje.
Pomenuo si Mirjanu Novaković, verovatno misleći na njen Strah i njegov sluga pa lamentiraš nad teritorijalnom ograničenošću Beograda koja je u upotrebi. Pogledaj malo koliki je bio Beograd u vreme o kome piše Mirjana... Šta misliš zašto se nešto zove Vidin kapija... možda zato što je tada to bio jedan od ulaza u grad...
Moraš malo da se više koncentrišeš kako bi tvoje reči, umnogome suvisle ipak dobile na težini, a ne bile podbočene usputnim lupetanjem u naumu da se pljuvačina proširi na sve strane.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Scordisk

• 3
« Reply #23 on: 13-01-2018, 16:52:15 »
ne, zapravo, mislim na roman "Tito je umro"

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #24 on: 13-01-2018, 18:03:37 »
Ne znam jesam ja bio previše mirno dete, ali moram priznati da nikada nisam solio puža golaća, ni probadao muve čiodama  :) no, šalu na stranu, elem :
nekad se kukalo kako nema čitalaca, prikaza, mišljenja, kritika itd.
danas fala bogu, ima čitalaca ( daleko je to još od velikog broja ali ima ih ), ima sve više stranica, blogova itd, posvećenih domaćoj fantastičnoj književnosti, ili između ostalog i domaćoj fantastičnoj književnosti.
Valjda bi trebali da smo srećni da je tako, a sad očekivati da ti ljudi moraju deliti naše poglede na knjige, i naša mišljenja o istima, mislim da je to već iluzorno...

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #25 on: 13-01-2018, 19:29:10 »
Rejk, mi to iz zavisti što neko čita druge pisce a ne naša remek dela koja je nemoguće kupiti.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #26 on: 13-01-2018, 19:38:27 »
Za prazne ljude
pišu se prazne knjige.
Prazne kritike...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 13-01-2018, 19:46:03 »
Samo je Scordisk komentarisao knjigu. I zurenje. Svi ostali zurenje. Zurenje je hit.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #28 on: 13-01-2018, 20:09:20 »
Svi ostali su kometarisali čitaoca koji je napisao da mu se roman dopao. Daklem, čitaoci, sram ih bilo, zbog koji se ubismo pišući, oni su problem jer pojma nemaju! Nitik znaju šta je distopija, ni šta je utopija, ni da li mesec ima vode, niti šta su teleportacije u imaginarna tela koja se ubijaju i seksaju, ništa bre!
Ali, u zmajeve, veštice, babaroge i vukodlake, morloke, e to znaju šta je. Zatucani.
Ej, ljudi, mućnite glavom: ta epska fantastika se prodaje i tu je kraj. Mač, magija, vatra! Ono što u čoveku čuči da kraj ognjišta priča bajke. Sad, mi volimo da pisjaramo o tome gde je Joakin Fuso kupio krem od matičnih ćelija koje su univerzalne, i namazao čmičak na kiti kad, sledećeg jutra, nema čmička, nego mu izrastao još jedan glavić! I sad problemi oko farmaceutske industrije i toga da li svi treba da imaju dvoglavog pitona.
Idite molim vas, u peršun.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #29 on: 13-01-2018, 20:22:37 »
Ma Aleksije ja samo kažem da je dobro da se knjige uopšte čitaju i uopšte komentarišu.
Da li pozitivno ili negativno, ili i jedno i drugo, nebitno je, bitno je da se nešto pokreće s mrtve
tačke i da nekakvi uzvratni impulsi na relaciji čitaoci-pisci kreću...
Al mi se nekad čini da prosto kao da nam ništa ne paše-ne valja kad se ne čita domaća fantastika, ne valja kad se čita; ne valja kad se hvali, ne valja kad se kritikuje ; ne valja kad se proda knjiga, ne valja
kad se pokloni...Ko bi nama ugodio, alal mu vera, ja bi mu odma medalju dao .

scallop

• 5
  • 3
« Reply #30 on: 13-01-2018, 20:33:27 »
Gde je Joakim Fuso kupio krem? Baš mi treba jedna tuba.

Scordisk

• 3
« Reply #31 on: 13-01-2018, 22:51:44 »
Ne znam jesam ja bio previše mirno dete, ali moram priznati da nikada nisam solio puža golaća, ni probadao muve čiodama  :) no, šalu na stranu, elem :
nekad se kukalo kako nema čitalaca, prikaza, mišljenja, kritika itd.
danas fala bogu, ima čitalaca ( daleko je to još od velikog broja ali ima ih ), ima sve više stranica, blogova itd, posvećenih domaćoj fantastičnoj književnosti, ili između ostalog i domaćoj fantastičnoj književnosti.
Valjda bi trebali da smo srećni da je tako, a sad očekivati da ti ljudi moraju deliti naše poglede na knjige, i naša mišljenja o istima, mislim da je to već iluzorno...

ma, ne, kada bi svi delili iste poglede,bilo bi dosadno, a i oduzelo bi draž namrgođenom rentu :D vidiš kako je odmah živnula tema. Nego, zar se zaista nikada nisi kao klinac pravio da si bog mravinjaka, pa ih nekada hranio a nekada rušio???! ili uzimao jednog heroja mrava, pa ga vodio u avanturu i posle ga vraćao u mravinjak?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #32 on: 13-01-2018, 23:25:38 »
Nesviđanje je legitimno. Mada, zgodno je da bude argumentovano. Važi i za sviđanje. Kad čitam bilo čiju knjigu uvek mi se nameću pitanja - zašto? Nažalost odgovor je uvek da se čine marketinški ustupci. Jednostavno, motiv pisca postane nepouzdan. Sad, što sam ja na drugoj strani moj je usud.

Drugo pitanje su najave knjige i komentari. Nadam se da je neko primetio da na mojoj knjizi UNAZAD nema bučnih najava, nema ništa. Komentarišu oni koji su KUPILI knjigu. Valjda je to neka razlika. Nju neće komentarisati oni koji je nisu DOBILI. Dakle, kad se dobije knjiga, za očekivanje je da komentar bude pozitivan. Zbunjenost i zurenje je logična posledica.

Da budemo načisto, jer je reč o PRAZNIKU ZVERI. Pročitao sam knjigu i imao direktan razgovor sa autorom. Lepe rečenice i mnogo kompromisa. Razmišljao sam da opširno pišem o marketinškim kompromisima u domaćoj epskoj famtastici. Odustao sam jer bih se opet više zamerio nego postigao.

Scordisk

• 3
« Reply #33 on: 14-01-2018, 00:03:03 »
a čitao si knjigu? voleo bih da čujem tvoje mišljenje, a može i o marketingu pride

scallop

• 5
  • 3
« Reply #34 on: 14-01-2018, 00:08:22 »
a čitao si knjigu? voleo bih da čujem tvoje mišljenje, a može i o marketingu pride

Ne želiš mišljenje o svom pisanju, pa što bih o tuđem.

Scordisk

• 3
« Reply #35 on: 14-01-2018, 00:18:37 »
može i o mom, al na nekoj drugoj temi :D

scallop

• 5
  • 3
« Reply #36 on: 14-01-2018, 00:47:46 »
Evo, reći ću ti. Zoran Petrović je genije u odnosu na ono šta nam ti nudiš. Njegov BULEVAR GREHA se jako dopao mojoj ženi, a ja u nju imam poverenja. ŽETEOCI su kompletna priča, uzimajući u obzir interes izdavača. Nisam čitao ALIJANSU GREHA jer mi ne prija marketinški kompromis. Ali, to je moja lična averzija prema korišćenim alatima, a ne zbog pismenosti. Imaš lepe rečenice, ali pojedine njegove rečenice su lepše. Ti, praktično, nemaš priču. Pa, kad pljuneš, gledaj da se ne upljuneš. Kod tebe sam jednom osetio priču i nisam se libio da to istaknem. I svejedno mi je da li možeš da progutaš.

Scordisk

• 3
« Reply #37 on: 14-01-2018, 00:58:49 »
Mislio sam, onako, manje komparativno, posto ne cinis uslugu gosn petrovicu, uporedjujuci objavljenog pisca I nekog forumskog stakora, sa radionice I njegove hasisarske skribomanije:D nisam citao bulevar greha, al me zanima sta ti se svidelo u prazniku zveri? Koji su to kvaliteti koje valja istaci?

Scordisk

• 3
« Reply #38 on: 14-01-2018, 01:00:56 »
Uzgred, srecna nova godina! xcheers

scallop

• 5
  • 3
« Reply #39 on: 14-01-2018, 01:06:37 »
Fala. I tebi.

Teško da možeš da određuješ šta ću ja napisati. Pokusaj ili odbaci, meni je svejedno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #40 on: 14-01-2018, 01:17:23 »
Pozdrav i svima koji su još budni. xcheers

Boban

• 3
« Reply #41 on: 14-01-2018, 01:40:35 »
skordisk, verovatno sam ja bio najsličniji tebi kao mlad, ali nije bilo ovako razvijenih socijalnih mreža pa je sve to ostalo nedokumentovano.

Cecilia Payne

• 2
« Reply #42 on: 14-01-2018, 10:15:57 »
Skordisk je, posle Hrundija, drugi najveći mladi talenat na srpskoj sf sceni. Hrundi se, zapravo, dokazao i ostavio vas sve da gutate prašinu iza njega, a tako će biti i sa Skordiskom ako nastavi da piše. A vi umesto što večito potkopavate i sabotirate mlade spisateljice i pisce, valjda u nekoj sns nadi da ćete tako ostati upamćeni vi, a ne oni posle vas, trebalo bi da pokažete malo ponosa na činjenicu da su ti talenti ipak ovom mestu, među svim stipanima i samozvanim urednicima diletantima, posvetili malo pažnje u nekom trenutku razvoja sf scene, umesto što uspešno služite kao groblje mladih pisaca nesvesni da karma (ako se pitate gde su nagrade i priznanja za vas) sve vraća i da zapamćeni nećete ostati ukudajući tuđu budućnost iz prostog razloga što tako ukidate i svoju.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #43 on: 14-01-2018, 12:13:44 »
Ono šta mrzim iz sve snage je kad neko laže i kad oni koji znaju istinu ćute.

Evo šta sam napisao 25. novembra 2017. za priču RIBARI LJUDSKIH DUŠA na AVKF:

Naravno da znam ko je autor. Ali, mora da bude zapisano. Mogla bi da bude savršena četvrta priča o Baš-Čeliku. Kad se očisti od suvišnog i nepotrebnog.

Boban

• 3
« Reply #44 on: 14-01-2018, 13:14:54 »
Hrundi nas ne bi napustio da ga ti nisi zatrovala i odvela.
Skordisk je socijalno i emotivno skučen i kao takav bi morao biti tri puta bolji stvaralac od drugih da uopšte bude zapažen... otprilike moja sudbina.

Cecilia Payne

• 2
« Reply #45 on: 14-01-2018, 13:52:00 »
Zato što ni u čemu nisi u stanju da vidiš svoju grešku, osim kada se praviš žrtvom, zato si izgubio sav autoritet.

Odavno je prošlo vreme kada je ono što kažeš smatrano najbližim istini, iako ne pružiš nikakve dokaze i argumente, jer si autoritet. Pa tako i sada misliš da će ono što napišeš ostati istina zapisana u kamenu, ma koliko to bila laž koja pokušava da te opravda ili opere od greški.

Hrundi ima svoju volju i mozak.
Skordisk je sjajan talenat, takođe sa mozgom. Zato ste i okomili na obojicu. Nažalost, to vam neće doneti priznanja, a ni "zapisanost u kamenu". Mladi su se odavno otrgli od ovog mesta, uz vašu pomoć, vašom greškom, i napravili svoj univerzum. U tom univerzumu, vaš autoritet više ne znači mnogo, kao što ne znači ni u mom, iako je nekad značio. Vaša greška, ne moja. Ja vas neću pamtiti i pominjati iz jednostavog razloga što za mene dobri pisci moraju da budu i dobri i nesebični ljudi. A toga ovde nema.

Boban

• 3
« Reply #46 on: 14-01-2018, 14:04:56 »
Ti si moja vrhunska greška na ovom forumu, to valjda nije sporno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #47 on: 14-01-2018, 14:32:28 »
Mea culping season. I ja sam kriv. Svejedno zašto. xremyb

Cecilia Payne

• 2
« Reply #48 on: 14-01-2018, 14:37:30 »
Sporno je.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #49 on: 14-01-2018, 14:40:45 »