Author Topic: Radmilo Anđelković, SPIRIDONOVA POTERA ZA NEUHVATLJIVIM i druge priče i novele  (Read 2712 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
pa da, kad nisi naučio da se izražavaš jezgrovito...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Boban

• 3
Možda imamo problem.
Neke priče koje sam imao priliku da objavim po dva puta nisu identične.
Ima izmenjenih reči, ponegde redosled, a ponegde čak delovi rečenica.
S obzirom da su te priče kasnije izašle u knjizi Sva vučja deca, mislim da je neophodno da autor prečešlja fajlove koje mu pošaljem noćas, uporedi ih rečenicu po rečenicu sa verzijom objavljenom u knjizi i izvrši sve potrebne intervencije, eventualno uradi neke nove.

U ovim pričama koje su išće po Sirijusima ima tu i tamo hrvatštine i ijekavštine.
Svakako ima mnogo više posla za autora da dotegne sve u ovim pričama nego što se nadao.

scallop

• 5
  • 3
Da citiram Masuku:

Nikada me nije mimoišlo zlo
koje se u sreći slutilo.
Nikada radost i lepota
nisu trajali tri puna dana.

Znam ja šta me čeka, ali sam se nadao da ću moći da od sebe odvratim, potplatim ili podelim sa nekim.

Za istoričare, politikologe i jezikoslovce bi pojava hrvaštine u mojim pričama u SIRIUSU, s obzirom da su kontinuirano objavljivane od 1984. do raspada SFRJ, bila bi izazov da se utvrdi kulturna prelomna tačka. U prvim pričama nije bilo korekcija i tek kad sam primetio da je planeta postala planet bilo mi je jasno da se događa. Antropologe ne pominjem, oni bi opet našli neku moju prevaru.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

• 5
  • 3
QQ i LL. Skinuo sam svih 10 priča i valjda znam kako dalje. Biće muke da razdvojim srpski i hrvatski. Kako su oni skupili toliko volje da rascimavaju?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

• 5
  • 3
Počeo sam sa sređivanjem priča iz SIRIUSA. Budući da sam se sasvim nejasno sećao priče ZATVOR ZA SMRTNE počeo sam od nje. Minimalni tragovi hrvaštine, ali se lako promaše. Nekako imam želju da ne doterujem preko svojih tadašnjih sposobnosti. Pošto će to biti priča o hronološkim promenama kod pisca red je da to bude uočljivo, bez došminkavanja. Ispostavilo se da sam žestoko omašio u pogledu očekivanih dužina priča u stranicama. Za čitavih 60%. Biće to podeblja knjiga.

Još nešto. Uz ovu priču je tadašnji urednik Hrvoje Prčić smatrao da valja priložiti moju biografiju. Evo kako je on to napisao:

Radmilo Anđelković
Zatvor za smrtne

Radmilo Anđelković poznat je po svojim dobrim pričama ne samo či-taocima »Siriusa« nego i fandomski angažiranim ljubiteljima znanstvene fantastike kao stari aktivist i predsjednik beogradskog društva »Lazar Komarčić«.

Rođen je 1942. u Beogradu, gdje je završio gimnaziju i potom Tehnološki fakultet, smjer elektrokemije, fizičke kemije. Radi na Vojnotehničkom institutu kao specijalist za uklanjanje aerozagađenja. Dobitnik je Ordena rada sa srebrnom zvijezdom i Kidričeve nagrade za inovacije 1984. godine. Već kao šesnaestogodišnjak započinje svoje aktivnosti u kulturi: bavio se novinarstvom, kazalištem, pisao scenarije za Heclove stripove, objavljivao u izdanjima »Rada«, »Mladog pokoljenja«, »Malih novina«, radio s »Teatrom levo«, da bi našao sebe na studiju, nikada ipak ne napustivši rad u kulturnom stvaralaštvu.

Zahvaljujući »Siriusu« počeo je 1981. godine pisati i znanstvenu fantastiku. Na tom području najprije mu je u »Našem stripu« objavljen vrstan strip »Rambold«, koji je po njegovu scenariju crtao Askanije Popović, da bi u stotom broju »Siriusa«, s Aleksandrom Manićem objavio priču »Mozaik za 100 kockica«. Nakon toga objavio je više SF priča u »Siriusu«, RS magazinu, jedna priča uvrštena mu je u Kentaurovu zbirku za 1986. godinu, a nekoliko priča upravo čeka objavljivanje kod različitih izdavača. U ediciji SF X-100 objavio je roman »Galaktički tunel« pod pseudonimom R. Angelakis (prije 200 godina tako se prezivala njegova obitelj), a nedavno mu je u »Politici ekspres« u nastavcima objavljen roman »Zemlja za dobre ljude«.

Uz spisateljsku djelatnost i marljiv kreativni rad u struci, Radmilo je izuzetno fandomski aktivan. Jedan je od osnivača beogradskog društva, njegov predsjednik u dva mandata, razvija plodnu suradnju i s drugim SF društvima u zemlji, zagovornik je i popularizator znanstvene fantastike kakvog je teško naći.

Inače, njegova SF djela zanimljiv su splet dinamike, avanture (utjecaj rada na strip-scenarijima), lakog štiva i statičkih formi sa sociološko-filozofskom porukom. Uvijek su na čvrstoj znanstvenoj potki, ali s razvijenom fabulom, radnjom, tempom koji mami čitaoca da ne ispušta štivo iz ruku i da ga čita, recimo to tako, na trilerski način. No uvijek je između redaka neki ljudski problem, sadašnji, vječni. Kako sam kaže, SF je sredina u kojoj se događaji zbivaju kao i u bilo kojoj drugoj, a pisac je slobodan da piše kako god želi, da radnju smjesti gdje želi, da protagonisti budu »nemogući« za literaturu glavnog toka, ali da efekt, poruka, umjetnička snaga budu istovjetni, jer istina o ljudima je samo jedna.
(HP)

Boban

• 3
Ispostavilo se da sam žestoko omašio u pogledu očekivanih dužina priča u stranicama. Za čitavih 60%. Biće to podeblja knjiga.

Evo, ja sam postavio sve priče osim dve koje nemam u elektronskom obliku (Varnica i Akvarijum), dakle, bez te dve priče i bez ikakvih predgovora/pogovora ovo zauzima tačno 400 strana.
Ima tu mesta da se još ponešto ubaci, jer jebeš knjigu bez 500 strana.

Možda jednu-dve iz Ciganskog ciklusa i nekih 5-6 kratkih koje su smeštene u druge zbirke, čisto da se stvori nekakav pomalo sveobuhvatan presek, da to bude knjiga koju će budući ljubitelji radmila prvo čitati i da ih upeca za dalje stvari.

Ovo naravno traži malo promišljenog pretamburavanja redosleda i svakako komplikuje život Kimuri koja je juče viđena u blizini neke crkve, verovatno prikuplja svu ovozemaljsku i nadzemaljsku snagu za poduhvat u koji je upala.

scallop

• 5
  • 3
E, nećemo da zatvorimo prodaju drugih mojih knjiga (Everest, Tardis i Novoym). Neka ih kupe uz ovu knjigu. Dok mi drljamo po onome šta si mi poslao i šta ćeš da mi pošalješ, molio bih te da pomogneš oko autora naslovne strane i ilustracija. Nemoguće je da sam se posvađao i sa svim likovnjacima.

Boban

• 3
Mislim da je Askanio pravi izbor... ja upravo radim neku knjigu njegovih stripova i ilustracija i ima gomila sjajnih neobjavljenih stvari.

A ova knjiga ne zatvara prodaju drugih. Ako iz Akvarijuma staviš ovde pet priča a tamo ima hoš 25 kako to može da smanji prodaju; naprotiv, skrenuće pažnju i povećati glad pučanstva.

scallop

• 5
  • 3
Askanio sjajno radi prirodu i arhaično, ali pukne kad treba da nacrta autobus.

Za konačan izbor i redosled moraćemo na tuču s kobasicama ili u Borču na tvom terenu. Moj koncept je periodika i propalo BMG izdanje.

Boban

• 3
A ti baš želiš autobus na naslovnoj?

Šta fali ovome:

scallop

• 5
  • 3
Neću ni da komentarišem.

Boban

• 3
Nemoj samo da na kraju ispadne kao ona budalaština od zlatne ribice na naslovnoj strani.

scallop

• 5
  • 3
Sedi i zapitaj se hoćeš li ili nećeš. Ovako izgleda da me podjebavaš.

Boban

• 3
Ne podjebavam te. Dam ti vrhunsku naslovnu koju je uradio Askanio, a ti kažeš da je dronjak i ja ne mogu da se ne setim zbirke "Akvarijum" koja izgleda kao dečija knjiga o slatkovodnim ribama.
Ne podjebavam te, ali ti i ne podilazim.

scallop

• 5
  • 3
Ne podjebavam te. Dam ti vrhunsku naslovnu koju je uradio Askanio, a ti kažeš da je dronjak i ja ne mogu da se ne setim zbirke "Akvarijum" koja izgleda kao dečija knjiga o slatkovodnim ribama.
Ne podjebavam te, ali ti i ne podilazim.

Gde sam napisao da je "dronjak"?

Boban

• 3
A kako da shvatim tvoje odbijanje da je komentarišeš?
Ja se trudim, prekopavam arhivu, izvlačim unikatne naslovne strane, kombinujem, a ti nećeš ni da komentarišeš.

Meho Krljic

• 5
  • 3
For What It's Worth: meni se ovaj Bobanov predlog dopada znatno više od Karaša.

scallop

• 5
  • 3
Svakako ne kao tvoj komentar da je moj izbor "budalaština". Kad ljudi, a posebno pisci, dođu kod mene, sa zida ih gledaju ilustracije i naslovne strane mojih knjiga načinjenih od autora koje mogu samo da sanjaju. Kao i knjiga, tako i naslovna strana mora da bude vrhunska.

Uroše, ti više ne čitaš fantastiku, a ovo nije kompjuterska igrica.

scallop

• 5
  • 3
Da ne bih dalje dizao pritisak, ja sam negde pre Hrista vodio klince Zdravka Zupana i Askanija Popovića u Zoološki vrt da uče da crtaju za stip. Na mojim zidovima je Askanijeva naslovna strana GRBOVNIKA i osam ilustracija iz knjige. Ako je Askanije izbor i ako se sa njim razgovaralo ima da dođe kod mene da se dogovorimo. Neće mu biti prvi put. U svakom slučaju, "Arlekin" nije ilustracija moje knjige. Jednostavno, nemam pajace u svojim pričama. Nijednog.

Kimura

• 4
  • 3

Kimuri koja je juče viđena u blizini neke crkve, verovatno prikuplja svu ovozemaljsku i nadzemaljsku snagu za poduhvat u koji je upala.

U blizini manastra opevanog u narodnoj pesmi. I sveću sam upalila.  :lol:

Boban

• 3
Nisam ja ništa prozborio s Askaniom, niti ću bilo šta džarati preko tebe.
Samo mi je pao na pamet jer upravo skeniram njegove ilustracije i stripove.

Kimuri koja je juče viđena u blizini neke crkve, verovatno prikuplja svu ovozemaljsku i nadzemaljsku snagu za poduhvat u koji je upala.

U blizini manastra opevanog u narodnoj pesmi. I sveću sam upalila.  :lol:

Kako stvari stoje, čeka te i pola dana u ćošku na kukuruzu.

scallop

• 5
  • 3
Jel' to znači da sam nadležan za naslovnu stranu i ilustracije?

Ako jeste:

IMA LI NA OVOM FORUMU NEKOGA KO JE SPREMAN DA ZA PARE OBAVI TAJ POSAO?

Sutra ću isti poziv objaviti kod Vlade Vesovića i još ponegde.

Boban

• 3
samo nemoj da na kraju dobijemo zlatnu ribicu... proglašavam sebe za supervizora.

scallop

• 5
  • 3
Da zamenimo uloge. Ti plati, a ja ću biti supervizor. :lol:

scallop

• 5
  • 3
Imam problem. Priča OBIČAN DAN ZA PECANJE nije cela. Nije stalo u tvoju poruku? Na strani 1817 ZS 11 se prekida drugi pasus. Nedostaje skoro tri strane. Imaš ili da prekucavam?

Kimura

• 4
  • 3
Ta priča ima neku varijantu i ovde, na Radionici.

scallop

• 5
  • 3
Nema. Priča ima preko 20 strana. Negde iz 2000-2002. Bobanov konkurs još iz LK.