Author Topic: POSLEDNJI SRBIN - Boban Knežević (2009)  (Read 163083 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Re: POSLEDNJI SRBIN - Boban Knežević
« Reply #200 on: 06-12-2009, 12:12:04 »
a koji joj je instinkt proradio glede dopadanja tog tvog pisanija?
svakako ne književni.
možda se sažalila, vidi paradiraš okolo sa svojih 50 godina, pa ko veli: 'daj da pohvalim ovog čiču, drma ga kriza srednjih godina, vidi ga, pobudalio, piše koješta, cvili za malo pažnje i utehe, za malo potvrde da svojih 50 godina niej straćio ni na šta - dakle, šta me košta da kažem par lepih reči o njegovom delcu, kad već niko drugi neće.'

Nisi pazio na času, ima nas nekoliko koji smo rekli lepe reči o Bobanovom romanu.

Zapravo, svi koji su se oglasili o romanu a da su ga pročitali su rekli lepo o njemu.

Ili smatraš da vilja nije pazila na času, nije primetila pohvale na račun "Poslednjeg Srbina", pa je samo zato rekla nešto lepo?

A što se cviljenja za malo pažnje tiče, ove godine na forumu ne vidim nikoga ko za tim cvili više nego ti.
We're all mad here.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #201 on: 06-12-2009, 12:26:19 »
To je suština. Ghoul samo želi malo pažnje i nežnosti. Neku lepu reč, mali znak pažnje.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #202 on: 06-12-2009, 12:53:36 »
Lilihip možda?
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #203 on: 06-12-2009, 12:58:37 »
Da, PS je teško prepričati. Naročito kad se ne pročita. Kad se pročita malo je lakše. Moglo bi se reći da je posvećena svim emigrantima. Repovima koji se vuku za njima decenijama i vekovima. To je i priča o vrhuncima kojima se ne vidi vrh, provalijama kojima se ne vidi dno, putevima kojima se ne vidi kraj. Lakše ju je pročitati nego ostaviti na stranu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #204 on: 06-12-2009, 13:00:37 »
Malo lakše, ali i dalje prilično teško, naročito ako ne želiš da spojluješ.
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #205 on: 06-12-2009, 13:59:39 »
Malo sam se nejasno izrazio. Hteo sam da kažem da je lakše pročitati nego prestati sa razmišljanjem o knjizi.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #206 on: 06-12-2009, 14:23:57 »
Nisi pazio na času, ima nas nekoliko koji smo rekli lepe reči o Bobanovom romanu.

a ko je pa o vama ostalima govorio?

razumem ja tvoj drveno-advokatski instinkt, ali probaj i ti da razumeš da  se moj post ticao samo trougla boban-vilja-ja, a ne ostalih advokata.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #207 on: 06-12-2009, 14:46:27 »
Izvini, nisam shvatila da se "šta me košta da kažem par lepih reči o njegovom delcu, kad već niko drugi neće" odnosi samo na Boban-vilja-Ghoul ménage à trois.
We're all mad here.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #208 on: 06-12-2009, 15:17:08 »
zaista mi nije jasna tvoja potreba, anđelija, da sebe prepoznaješ tamo gde te niko ne pominje.
sad treba da ti crtam da se ovde radi o specifičnom hiperboličnom diskursu koji boban i ja koristimo u uzajamnoj komunikaciji, i da se ti tu bez veze trpaš?
ako ti ne smetaju hiperbole kad boban govori o meni i mom romanu, ne znam šta ima da se uplićeš onda kad ih ja koristim govoreći o njemu i nj. delcu?

Boban

• 3
« Reply #209 on: 06-12-2009, 17:40:19 »
previše spojlovanja u ovom prikazu...
A neizrečene neke mnogo bitnije stvari koje sam danas usmeno razmenio sa Ivkovom; njegov osećaj da je ovo jedan od najvećih, najkompleksnijih i najznačajnijih SF romana kod nas, ali to nije hteo da napiše jer nije bio siguran. No, dobro, ljudima koji su potpuno neupućeni u sve ovo, a to je znatna većina čitalaca Blica, prikaz možda pobudi pažnju.

Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #210 on: 06-12-2009, 17:44:46 »
U, al ga je spojlovao, čoveče!
Mada, u pravu si, to će pobuditi pažnju mnogih...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #211 on: 06-12-2009, 17:59:39 »
ako ti ne smetaju hiperbole kad boban govori o meni i mom romanu, ne znam šta ima da se uplićeš onda kad ih ja koristim govoreći o njemu i nj. delcu?

Ova hiperbola je metastaza apsudrnog. Stupidna konstrukcija nemogućeg. Ovakva konstatacija je moguća samo kao defektno mišljenje bolesnog uma. Idi, bre, kod Skalpela i leči se.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #212 on: 06-12-2009, 18:07:43 »
Evo kako se priča o knjizi transformiše u naklapanja.  :lol:

Nego, meni se dopada kako je PS predstavljen u Blicu. Javlja mi se da ce prodaja porasti posle ovog prikaza.
Some things you have to do yourself.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #213 on: 06-12-2009, 18:23:24 »

Ova hiperbola je metastaza apsudrnog. Stupidna konstrukcija nemogućeg. Ovakva konstatacija je moguća samo kao defektno mišljenje bolesnog uma. Idi, bre, kod Skalpela i leči se.

skalope, ti defektni bolesni i ograničeni ume, zaista je krajnje vreme da pročitaš TEORIJU KNJIŽEVNOSTI i upoznaš se sa elementarnim terminima pre nego što se ponovo na nekog baciš svojim stupidnim i neukim primedbama.

kako te nije sramota da svoje neznanje, ograničenost i elementarnu neobaveštenost ispoljavaš na tako očigledan i proziran način?

"Hyperbole (pronounced /haɪˈpɜːbəli/[1], from ancient Greek "ὑπερβολή", meaning excess or exaggeration) is a figure of speech in which statements are exaggerated. It may be used to evoke strong feelings or to create a strong impression, but is not meant to be taken literally."

hy⋅per⋅bo⋅le
–noun Rhetoric.
1.    obvious and intentional exaggeration.
2.    an extravagant statement or figure of speech not intended to be taken literally, as “to wait an eternity.”

Ygg

• 4
  • 3
« Reply #214 on: 06-12-2009, 18:30:11 »
Kakvo lupetanje! Pa svi dobro znamo šta je hiperbola. To je kriva drugog reda data na slici ispod.

"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #215 on: 06-12-2009, 18:31:06 »
Meni se sviđa prikaz - knjigu još nisam pročitao, ali mi je baš pobudila znatiželju, naročito nakon onog dela sa spojlerom :D

scallop

• 5
  • 3
« Reply #216 on: 06-12-2009, 18:37:36 »
Opet pišaš u moj viski! Da li si u stanju da shvatiš da postoje još dve knjige osim teorije književnosti? Znamo mi dobro šta je hiperbola, bolje nego što ti možeš da zamisliš, zajedno sa svojom teorijom književnosti. Kad upotrebiš preterivanje i minorizaciju, pokušavaš da svoju papazjaniju izvučeš na račun nečega što je nedvosmisleno bolje. Tu se, Mujo, osoliti nećeš. Na ovom forumu ima daleko pametnijih od tebe i teško da ćeš nekoga navući u svoju priču. Krcaš se na tuđi brod i na njemu se nećeš voziti. Dojadio si svojim trtljanjem i Bogu i ljudima, a naročito meni. Idi, bre, i pričaj o bioskopima, degradiraj horor (baš me briga), ali se ne petljaj u ozbiljno pisanje, tu si amater bez perspektive.

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #217 on: 06-12-2009, 18:39:21 »
Isus je koristio parabole  8-)
Može li Ygg da nam pojasni odgovarajućom ilustracijom?  xjap

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #218 on: 06-12-2009, 18:49:07 »
Znamo mi dobro šta je hiperbola

ti si za sada pokazao samo da si hiper-bolid.

koji deo gornjih definicija ti nije jasan?

Ygg

• 4
  • 3
« Reply #219 on: 06-12-2009, 18:53:01 »
Isus je koristio parabole  8-)

Pih. Parabole je koristio i Arhimed par stotina godina prije Isusa. Sjetimo se samo njegovog čuvenog djela O kvadraturi parabole.
"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #220 on: 06-12-2009, 18:54:45 »
Pa to, mislim. Imaš li matematičku ilustraciju parabole?

Boban

• 3
« Reply #221 on: 06-12-2009, 19:06:21 »
vi nemate bolje mesto na svetu da se izdrkavate?

Eriops

• 4
  • 3
« Reply #222 on: 06-12-2009, 19:17:29 »
Ja moram reci da u nijednom Ghoulovom postu nisam video nista konkretno napisano o knjizi; iskreno, ne razumem zasto neko dolazi na topik o nekoj knjizi i raspravlja o sasvim desetim temama, ustvari ne raspravlja, nego zajebava.
Postoji deponija, postoji politika, gde ljudi mogu da pisu sve i svasta, ajde da bar knjige postedimo od toga; ajde da se vratimo temi i da diskutujemo o romanu.

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #223 on: 06-12-2009, 19:22:26 »
Takav mu je bio i prikaz Konstantinovog raskršća - ni reči o vrednosti romana kao književnog dele, nego samo o elementima horora koji se javljaju u njemu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #224 on: 06-12-2009, 19:45:15 »
vi nemate bolje mesto na svetu da se izdrkavate?

Kad je tvoje "delce" u pitanju on nema bolje mesto. Uostalom, gde se postuje tu je i pijaca. I on bi da plasira nešto sa svog buvljaka. Pročitaće on PS kad svi pročitaju i kad napabirči dovoljno informacija. Zato stalno postavlja pitanja, a nema odgovore. Islednik u srcu. Forenzičar bez pokrića.

Boban

• 3
« Reply #225 on: 06-12-2009, 20:47:54 »
Ghoul glođe svoj rep svake noći u očaju što je PS ispao bolje nego što je iko očekivao.
Bio je ubeđen da će imati materijala za izrugivanje, ali sada mu samo suza suzu stiže.
Nikada nije bilo lako voleti mene; ali nikada nije bilo teže onima koji su protiv mene.
U svemu tome, najviše govori ono neizrečeno, tamo gde bi moralo da se zbori...

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #226 on: 06-12-2009, 21:23:06 »
bobane, nema potrebe da slediš skalopa u njegovom uobičajenom naklapanju i nagađanju; njemu to ipak više priliči.

nisam se još izjasnio o tvom romanu jer ga još nisam ni pogledao; a) imao sam važnijih stvari za čitanje, pre svega obaveze prema promo-primercima koej sam dobio za rivjue; i b) obaveze vezane za predstojeći SF skup na kome ću da branim 'vaš' žanr od laika, amatera i neznalica poput skalopa.

znači, opušteno, doći će i srbin na svoj red, kad mu bude vreme.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #227 on: 06-12-2009, 21:40:41 »
nisam se još izjasnio o tvom romanu jer ga još nisam ni pogledao;

Šta ćeš onda kojmoj na ovom topiku? Da zagadiš iz svog kontejnera? Teško onima koje ti braniš. :cry:

vilja

• 4
  • 3
« Reply #228 on: 06-12-2009, 21:51:52 »
Scallope, pola onih koji su postovali na ovom topiku, nisu pročitali PS ( Ygg, Harvester, Cripple, Acacia, Kufer...možda i Kunac) a tebi samo Ghoul smeta...Preteruješ.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #229 on: 06-12-2009, 21:54:30 »
Šta ćeš onda kojmoj na ovom topiku?

da te naučim šta je hiperbola.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #230 on: 06-12-2009, 21:57:03 »
a tebi samo Ghoul smeta...Preteruješ.

hoćeš reći da se skalop koristi hiperbolom?

ili da želi da napravi još jedan gran ginjol?

vilja

• 4
  • 3
« Reply #231 on: 06-12-2009, 22:09:04 »
a tebi samo Ghoul smeta...Preteruješ.

hoćeš reći da se skalop koristi hiperbolom?

ili da želi da napravi još jedan gran ginjol?

Bolje da ništa ne kažem...u poslednje vreme kad nešto kažem, iniciram neki cirkus... :cry:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #232 on: 06-12-2009, 22:39:43 »
Bobane, teraj sve što nije o PS na Deponiju.

Boban

• 3
« Reply #233 on: 06-12-2009, 23:56:34 »
mda... možda ipak ostaviti da se vidi šta je ko umeo da kaže o knjizi.

acaciA

• 4
  • 3
« Reply #234 on: 07-12-2009, 02:56:13 »
Scallope, pola onih koji su postovali na ovom topiku, nisu pročitali PS ( Ygg, Harvester, Cripple, Acacia, Kufer...možda i Kunac) a tebi samo Ghoul smeta...Preteruješ.

vidim, vilo, i ti bi u drvene advokate...

e, nećemo tako, vilo.
ti nikako ne možeš znati da li sam ja pročitala knjigu.
to što se ne izjašnjavam, ne znači da nisam.
jer svašta ja čitam i gledam, pa ne komentarišem...

možda samo čekam da se još neki muškarac izjasni,
kako me ne bi strpali u koš sa zaludnim ženama. xfrog

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #235 on: 07-12-2009, 07:34:44 »
možda samo čekam da se još neki muškarac izjasni,
kako me ne bi strpali u koš sa zaludnim ženama. xfrog

potpuno mi izmiče logika - da ne kažem 'ženska logika' - ove izjave.

znači, ako se više muškaraca izjasni da je pročitalo ovu knjigu, time će biti pripremljen teren da, jednom kad ti priznaš da si je čitala, time ne budeš strpana sa zaludnim ženama, nego - gde? sa muškarcima?

svašta.
bez obzira da li se o ovoj knjizi izjasni 5 ili 50 muškaraca, tvoje mesto će biti isto.
znači, nema potrebe da čekaš.

acaciA

• 4
  • 3
« Reply #236 on: 07-12-2009, 14:18:10 »
dobro je da ti ne izmiče bukvalna logika,
kojom pokušavaš da me postaviš na mesto kom ne pripadam.

jako simpatično.  xremyb

vilja

• 4
  • 3
« Reply #237 on: 09-12-2009, 02:29:00 »
vidim, vilo, i ti bi u drvene advokate...

Ma ne, nisam ja drveni advokat opšte praxe, kao Angel, nego, više onako... samoinicijativno volontiram kao Ghoulova dobra vila.  :D

Hajde, Acacia, ako si pročitala POSLEDNJEG SRBINA, napiši neki komentar...Sagita je, bre, među poslednjim mestima gde će te smatrati zaludnom zato što čitaš knjige...ne femkaj se.   :)

acaciA

• 4
  • 3
« Reply #238 on: 10-12-2009, 03:29:57 »
baš me nerviraš...  :cry:
da, pročitala sam,
ali me mrzelo da komentarišem. mislim, mrzi me i dalje, ali kad me već prozivaš, moram.  :twisted:

Što se tiče PS, moj najveći zajeb je bio to što sam počela da je čitam u periodu
spremanja ispita, naivno misleći da će se moj um, već preopterećen
mnogobrojnim informacijama, malo opustiti i rasteretiti uz knjigu ovakvog naziva.
Ali, ne lezi vraže!
Ova knjiga je zahtevala mnogo više pažnje i koncentracije,
nego što sam očekivala. Nenamerno sam je potcenila.
Radi se o vrlo kompleksnom i zanimljivom delu, u kojem je čika Boban
načeo neke interesantne teme, i jako lepo ih obojio fantastičnim elementima.
Istina, likova ima previše, i u nekim momentima su mi pravili probleme u praćenju priče,
ali na kraju se ispostavilo da su svi oni tu sa nekim razlogom,
i da su zastupljeni i obrađeni onoliko koliko bi trebalo. Neki manje, neki više. Svakom po zasluzi.
Što se tiče kraja, neočekivan je, a u isto vreme
i krajnje logičan. Možda bi neki malo pažljiviji čitalac,
u nekom trenutku, mogao naslutiti šta će se desiti... ali ipak, čisto sumnjam.
XXX scene nisam ni primetila  :lol:, osim one u kojoj se desio xscatt.

Eto.
U suštini, ništa nisam rekla, ali valjda je iz napisanog jasno da mi se knjiga dopala.  :)

vilja

• 4
  • 3
« Reply #239 on: 10-12-2009, 03:45:34 »
Ma da, teško je da PS detaljnije izanaliziraš a da ne spojluješ, i ja sam imala sličan problem ...Mislim, mogla sam da spojlujem, ali sam se sažalila na bližu familiju...što da štucaju ni krivi ni dužni... :lol:

Boban

• 3
« Reply #240 on: 10-12-2009, 03:57:14 »
acaci, nadam se da si bar ispit položila... ne bih podneo teret na duši da jedno nedužno devojče propusti školsku obavezicu zbog moje knjige.

što se tiče kraja i provaljivosti unapred šta se tu desilo, prilično sam siguran da to nije moguće ukoliko osoba nema nikakvog predznanja o radnji; no, kako bude proticalo vreme i kako bude sve više raznoraznih komentara, prepričavanja, spojlera i ostalog, neminovno će doći do toga da neko složi sve kockice pre nego što sam ja zamislio da to treba da se desi, ali šta da radimo... verujem da je veći užitak čitati bez razrešenja nego sve znati unapred, ali opet, ima nas svakojakih.

acaciA

• 4
  • 3
« Reply #241 on: 10-12-2009, 04:24:19 »
pa, da.
zato sam i napisala da čisto sumnjam.
zaista je teško naslutiti šta će se desiti, i dobro je što je tako.
to je, definitivno, jedan od razloga zbog kojih mi se knjiga dopala.

uostalom, kad ja nisam provalila, niko neće. xfrog

a, ispit sam, naravno, položila.
tako da - bez brige.  ;)

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #242 on: 10-12-2009, 04:39:11 »
uostalom, kad ja nisam provalila, niko neće. xfrog
a, ispit sam, naravno, položila.

uf uf uf, al je neko ovde pun sebe, a da to nisam ja!

Boban

• 3
« Reply #243 on: 10-12-2009, 04:42:59 »
njoj bar lepo stoji, za razliku od tebe, samoživog gnoma.

vilja

• 4
  • 3
« Reply #244 on: 10-12-2009, 04:52:11 »

Pa, možda Acaciji lepo stoji, ali Ghoul za to ima pokriće... :)

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #245 on: 10-12-2009, 14:14:53 »

Jel ovo bračna ponuda? :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #246 on: 10-12-2009, 15:02:58 »
Trebalo bi obrnuto. :o

mrkoye

• 4
  • 2
« Reply #247 on: 10-12-2009, 15:25:05 »
scallope, vi ste, da citiram carlston za ognjenku, očigledno jedno pravo starovremsko muško :)
Ko kaže da je Silkeborg daleko? Za junake nije!

acaciA

• 4
  • 3
« Reply #248 on: 10-12-2009, 15:28:54 »

bre, vilo, ne uzimaj Ghoulu reči iz usta!
od tvog drvenog advokatisanja ne može čovek da dođe do izražaja.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #249 on: 10-12-2009, 15:46:41 »
mrkoye, mislim da je ovo poređenje uprkos tome što je duhovito malo neumesno... :)

ipak, sagita nije pokrp, ili ipak misliš da su acacia i vilja kao ognjenka i mala boginja?