Author Topic: POSLEDNJI SRBIN - Boban Knežević (2009)  (Read 157678 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
  • Sve što je uzaludno, to je i besmisleno.
    • Tardis
Re: POSLEDNJI SRBIN - Boban Knežević
« Reply #50 on: 04-11-2009, 09:35:37 »
Ja još uvek čitam.
Ovo nije knjiga koja se pročita za noć. Višeslojna je.
A i bolesna sam pa ne mogu dugo da čitam.
Čitala sam jednu od verzija, ranije. I ovo što sada čitam mi se mnogo dopada, ne samo način na koji je napisano već i dešavanja koja su vrlo neobična (kao i likovi).
Otišla sam. Ko hoće, zna gde će me naći.

Boban

• 3
« Reply #51 on: 04-11-2009, 09:50:53 »
Procitao neko?
Zasad jedino neka moja stara poznanica koja ne učestvuje na forumu. Evo njenog komentara:
Ja sam sve tvoje knjige procitala, a ova knjiga je ostavila dubok utisak na mene. Puno sam knjiga procitala, a slican utisak je na mene svojevremeno ostavila knjiga "Uktani svet" od Barkera. U prevodu Bobane drzala mi je paznju od pocetka do kraja i pri tome nijednog momenta nisam osetila potrebu da neku stranu preskocim. Dobra je knjiga definitivno i predvidjam joj puno izdanja.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #52 on: 04-11-2009, 10:14:22 »
Hvala.

Ne znam da li je do marketinga, al odavno mi se neka knjiga nije citala toliko ko ova.
(I naslov cu da zanemarim.  xrofl)
No no no. You should be merciful...when there is time to be merciful... But you must maintain your own standard. You owe them that...

Boban

• 3
« Reply #53 on: 04-11-2009, 10:22:35 »
vidiš da je bolje što si propustila da čitaš rukopis; sada ćeš, potpuno opušteno moći da gustiraš celu knjigu neopterećena predznanjima. Izmenio sam poslednjih nekoliko poglavlja, izmenio sam suštinu nekih bitnih stvari u knjizi; neke elemente razrešio drugačije; čak i Miloša, koji je čitao poslednju verziju pred štampu, čeka nekoliko velikih iznenađenja... to je sada naprosto druga knjiga u odnosu na sve prethodne verzije; ali će mnogima biti problem da se prepuste potpunom užitku, kao što je i meni problem da se prepustim objavljenoj knjizi nečega što sam čitao u rukopisu.
Srećom, tih ljudi koji su čitali neku od ranijih verzija ima jedva tridesetoro...

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #54 on: 04-11-2009, 19:32:26 »
Ja sam čitao jednu raniju verziju i ta verzija je puno obećavala tako da sam sasvim siguran da je roman doteran i kako treba. Uskoro ću pročitati pa javljam svoje laičko mišljenje.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #55 on: 05-11-2009, 15:00:14 »
ja procitao ali se tradicionalno neizjashnjavam.
...barcode never lies
FLA

krema

• 4
  • 3
« Reply #56 on: 05-11-2009, 15:08:27 »
Mada bi se moglo reci da si se izjasnio davanjem komentara o stilu... :)

дејан

• 4
  • 3
« Reply #57 on: 05-11-2009, 15:14:52 »
to je bilo samo zato da potvrdim da boban ume da pise veoma razlicito (cak i u istom delu)
...barcode never lies
FLA

Goodoldboy

• 2
« Reply #58 on: 05-11-2009, 15:56:29 »
Moram da priznam da cu prebroditi naslov samo iz postovanja i prijateljstva prema Bobanu.
Mislim, stvarno... 'Poslednji Srbin'? Kao neki glup vic.
O samom romanu cu da reknem koju kad ga procitam.

Boban

• 3
« Reply #59 on: 05-11-2009, 17:23:50 »
Živosahranjeni je pravi naslov za ovu knjigu, ali na mnogim nivoima pojavila se misao da bi to bila grobnica za masovnu prodaju; a sam izdavač je rekao da ne ume da prodaje knjigu s takvim naslovom; da su 85% kupaca žene i da njima to nije privlačno... čak su i neki moji bliski saradnici bili u jasnoj sumnji oko svega toga.
Onda sam ja ponudio alternativne naslove i posle poprilično premišljanja i pretamburavanja došlo je do ovoga.
Poslednji Srbin ima neku uvrnutu logiku unutar samog romana potpuno različitu od svega na šta realno asocira. Ja sam ga predložio... i prihvatio.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #60 on: 05-11-2009, 19:51:27 »
Živosahranjeni je mnogo bolji naslov, al šta da se radi.

Boban

• 3
« Reply #61 on: 05-11-2009, 20:00:00 »
jeste bolji s jedne strane... ali navodi na pogrešan trag, jer knjiga nije horor i nema zombija; zaista postoji velika verovatnoća da bi običnim ljudima bila odbojna, čak i mnogima kojima će se obrađena tematika dopasti. Doduše, i ova verzija navodi na pogrešan trag, ali na drugu stranu, tako da će zasigurno biti i onih koji su očekivali neko srbovanje i epopeju Srbi protiv celog sveta ili "poslednji srbin na Kosovu" ili "poslednji srbin u Hrvatskoj"... ali šta da se radi.
Preko 300 prodatih na ovom Sajmu je fantastična brojka za knjigu koja je izašla nekoliko sati pred Sajam i upala u more naslova bez ikakve pompe i reklame; Živosahranjeni, na tom istom štandu, možda bi otišao u 50 primeraka... e, sad, šta je bolje, videćemo kada krenu reakcije onih koji nisu imali nikakvo predznanje o knjizi i nikakav realan pojam šta da očekuju.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #62 on: 05-11-2009, 20:11:14 »
E pa ja sam jedan od tih :-) Znam samo naslov.
Razumijem da Živosahranjeni vodi možda na pogrešan trag, ali to je jednostavno tako prokleto dobra riječ.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #63 on: 05-11-2009, 22:43:34 »
ne znam sta da mislim na osnovi procitanog pdf-a. trudim se da obuzdam predrasude, preventivno, no ne nailazim na stvarni motiv. nekako mi nije ni sf, ni horor, ni srbovanje, ni nedostatak srbovanja; budi osjecaj kao herzogova fata morgana bez cohenove muzicke podloge.
moving on my own trace

Boban

• 3
« Reply #64 on: 05-11-2009, 23:16:31 »
heh... knjiga i jeste zamišljena tako da na osnovu prvih nekoliko poglavlja nemaš ni najblažu predstavu na koju stranu će krenuti, čak ni o čemu se uopšte radi... prepusti se; nije to palp roman ili strip o Zagoru gde je nakon prve strane sve jasno i zadovoljstvo čitanja je zapravo poistovećivanje sa učitanim predosećajem.

дејан

• 4
  • 3
« Reply #65 on: 06-11-2009, 10:58:21 »
jbg, zivosahranjeni neuporedivo vise odgovara sadrzaju...
...barcode never lies
FLA

scallop

• 5
  • 3
« Reply #66 on: 06-11-2009, 13:14:11 »
Radmila se u prvih sto strana nasmejala - jednom. Bilo joj je smešno kako je opisan Kovelan. To je dobar znak. Kad se ne smeje, onda kasnije kune.

Meni je opet dopala druga strana stvarnosti.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Goodoldboy

• 2
« Reply #67 on: 06-11-2009, 14:12:35 »
Nusic je onu svoju sjajnu dramu nazvao 'Pokojnik' (verujem da svi znaju o cemu govorim), te je najbolji moguci naslov, rekao bih, vec odavno nedostupan.

Boban

• 3
« Reply #68 on: 06-11-2009, 14:38:36 »
kod mene nema pokojnika, zapravo ima vrlo malo sukoba a neprijatelj se nikada ne pojavljuje.

Goodoldboy

• 2
« Reply #69 on: 06-11-2009, 15:14:10 »
zvuči zanimljivo... čitanje sledi ovih dana, nadam se :)

Eriops

• 4
  • 3
« Reply #70 on: 06-11-2009, 19:10:07 »
Pročitao. Mislio sam da ću je čitati mnogo duže, ali prosto nisam mogao da je ostavim. Odlična je, mnogo mi se dopala. :)
Pisana je na nacin na koji mislim da će se dopasti i mlađoj publici, a opet ne gubi ništa od dubine, odlično se prepliću mašta i stvarnost. Jasno mi je zašto bi više odgovarao naziv Živosahranjeni, ali bi on moguće zaista odbio neke čitaoce, i u tom pogledu sigurno je Poslednji Srbin bolji, mada tema knjige  slažem se nije srpstvo ili šta tome slično.
Zanimalo me je kako će Boban izvesti sam kraj, od susreta Drevnih, tj. Manfreda i Hermana , po meni krece i najbolji deo knjige. Čudan je malo osećaj čitati knjigu u kojoj su vam mnoga mesta i putevi poznati, od vožnje kanjonom Vrbasa, prevoja Oštrelj ( tu sam davno doživeo saobraćajku, srećom bez težih posledica ) sve ti izgleda blisko, a onda odjednom sklizne u nešto nestvarno..

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #71 on: 06-11-2009, 19:17:48 »
Nemo bre da spojluješ  xuzi

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
    • Tardis
« Reply #72 on: 06-11-2009, 21:53:33 »
Nemo bre da spojluješ  xuzi

Hiljadu reči je malo, jedan pogled je previše.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #73 on: 07-11-2009, 01:57:12 »
Dobro sad, ja ne bih licitirao brojevima, bar dok ne pročitam knjigu... Gde mogu sutra (tj. danas, u subotu) najjeftinije da je kupim?

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
    • Tardis
« Reply #74 on: 07-11-2009, 02:02:46 »
Dobro sad, ja ne bih licitirao brojevima, bar dok ne pročitam knjigu... Gde mogu sutra (tj. danas, u subotu) najjeftinije da je kupim?
xe,xe, a kad pročitaš, biće ti jasno ...

Boban

• 3
« Reply #75 on: 07-11-2009, 02:14:54 »
Tamo gde ima Alnarijevih knjiga, u Beogradu i IPS i Delfi, Plato ne; sledeće nedelje u Beopolisu; verovatno će trajati desetak dana da se u ovoj postsajamskoj gunguli sve rasporedi. Zvaću sutra Alnari da se raspitam u kojoj je to fazi... Knjige ima još pre sajma u njihovim knjižarama, Niš, Novi Sad i Pančevo.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #76 on: 07-11-2009, 02:46:08 »
Možda je najpametnije otići direktno u Alnari? Beše imali su neku maloprodaju u Šumicama?
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Boban

• 3
« Reply #77 on: 07-11-2009, 02:47:45 »
da, kod hotela Srbija; onaj tržni centar, Ustanička 125; rade i subotom do nekog doba... ulaz je sa gornje strane, gledaju u šumu.

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
    • Tardis
« Reply #78 on: 08-11-2009, 16:36:53 »
E, evo, konačno sam zaklopila knjigu, pročitavši je do kraja.
I dalje mislim da naslov ne odgovara, ali, ako će to poboljšati prodaju, neka se zove i Tri poslednja Srbina, nema veze. Roman je odličan, vanserijski.
Ovaj roman je svevremena priča o ljubavi, pravdi, samožrtvovanju, traganju... Tardisovska priča, verovali ili ne.
Kada dovoljan broj ljudi pročita ovu knjigu, bilo bi dobro da se ukrste mišljenja i utisci.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #79 on: 10-11-2009, 09:36:37 »
Pročitala otprilike polovinu. Nije knjiga koja se čita u jednom dahu, ali nema ni nekih zastoja, dobro ide.

Za sad uživam, više kad završim sa čitanjem.
We're all mad here.

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
    • Tardis
« Reply #80 on: 10-11-2009, 14:00:24 »
Pročitala otprilike polovinu. Nije knjiga koja se čita u jednom dahu, ali nema ni nekih zastoja, dobro ide.

Za sad uživam, više kad završim sa čitanjem.

E, drago mi je da je neko "degustira" kao i ja. Lagano.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #81 on: 10-11-2009, 14:11:50 »
I ja stigoh negde do pola, s tim sto je meni zanimljiva u smislu da mi se ne ispusta iz ruke. Ono sto mi primecujem  su "paramecijum pojavljivanja" (ko da mi se pojavi u knjizi  xrofl), al to mi ne smeta. U svakom slucaju, mislim da bi Boban bio u stanju da napise izvanredan krimic.
No, cek da zavrsim i ja.
No no no. You should be merciful...when there is time to be merciful... But you must maintain your own standard. You owe them that...

Boban

• 3
« Reply #82 on: 10-11-2009, 14:34:56 »
ovu knjigu radim sa manjim i većim prekidima i slabijim i jačim intenzitetom od 1995. godine; dišem sa njom, preživljavam je u opuštenim šetnjama i košmarima... kako bi paramecijum mogao mnogo da se izmakne... za to vreme postigao je nekoliko stotina hiljada postova po raznim srpskim kiberokupljalištima i mnogo puta su to bile varijacije na premišljanja u knjizi.

S druge strane, ova knjiga je prilično obimna a njena masa ne potiče iz epskih opisa beskrajnih višegeneracijskih događanja, već je u pitanju složena struktura koja se prepliće na mnogo nivoa. Što se tiče brzine čitanja, mogu da zamislim da nekome knjiga ne bude zanimljiva i inspirativna, ali ne mogu da prihvatim da se može stući za jedan dan, osim u brzinskom dijagonalnom jurcanju kroz tekst koje jednostavno ne daje mogućnost da se spozna sve potrebno.

Boban

• 3
« Reply #83 on: 10-11-2009, 14:46:38 »
evo... napisao sam "radim" umesto "radio sam"; toliko je vremena prošlo da još nisam shvatio da je završena i objavljena, još nisam iščistio organizam od nje...

lilit

• 5
  • 3
« Reply #84 on: 10-11-2009, 15:04:14 »
ma daleko od toga da moze da se stuce za jedan dan, al je ne bih stavila ni u epohalna dela danasnjice. :lol: salu na stranu, vise mi se dopada od 99% domacih romana koje sam procitala poslednjih godina. plus, mislim da je vrlo zanimljiva i da drzi paznju. ustvari mi je zao sto sam trenutno u nekoj frci pa ne stizem da je citam onoliko koliko bih htela.
i ne pisem vise dok ne zavrsim s citanjem.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #85 on: 12-11-2009, 17:17:46 »
Pročitala.

Dobro je, višeslojno, drži pažnju, definitivno nije za čitanje u jednom dahu jer onda ne bi mogli svi slojevi da se zadrže u glavi.

Bobane, piši više.
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #86 on: 12-11-2009, 20:53:54 »
Ja mislio da samo žene pišu o tirkiznoj boji. Kad ono, cima me žena - evo i ova Bobanova je tirkiznooka (str. 383). Malo kasnije: "E, sad više nije." Na str. 390 ima crne oči. Odma' mi je laknulo.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
« Reply #87 on: 12-11-2009, 23:55:40 »
ma jesi li uspeo da nađeš nedoslednost na 390. strani... svaka čast.
pošto je pisano i dopisivano više od decenije, ja sam u strahu da li sam dobro popamtio imena ljudi i naselja, a za boju očiju ili kose... tjah.
Biće ispravljeno u drugom izdanju.

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #88 on: 13-11-2009, 01:40:38 »
Nemo ništa da ispravljaš. Nek se čude  xyxy

scallop

• 5
  • 3
« Reply #89 on: 13-11-2009, 08:57:25 »
Ovaj topik izgleda da ima magareći grip. Ništa ne može da bude napisano a da ne bude pogrešno shvaćeno. Materijalne greške su samo dokaz da smo ljudi. Ima toga i kod mene. Cornelijus je u mojoj knjizi našao pogrešan padež u imenu Rafa, jednog junaka. Umesto Rafovi piše - Rafini. Povukao me Nadal. :x

Hteo sam da javim da je Radmila pročitala knjigu. Kaže - nije imala problema. To je kompliment. Skrenula mi je pažnju na jedan pasus koji joj se jako dopao:

"Ne znam ni kako se zovu..."
"Navikni se. Stalno se to događa. Mnogo više ljudi ti samo prošeta kroz život nego što se zadrže i zasluže da budu upamćeni. Ponekad neko izgleda važan i nezaobilazan, čak i dugo prisutan, a onda samo iskorači ustranu i nikada više ne čuješ o njemu ni reč."

To me je odmah podsetilo na jedan razgovor sa Bobanom i drago mi je što je život našao svoj put u knjigu. xjap

edit: Opet sam pogrešio isti padež, pa sam morao da ispravim.

Boban

• 3
« Reply #90 on: 13-11-2009, 10:21:15 »
 xknuddel

scallop

• 5
  • 3
« Reply #91 on: 13-11-2009, 10:35:47 »
Bobane, muka je i nešto drugo. OK je što su u fantastici sve više prisutne dame. I sve su bolje. Ali, zašto su i bolji čitači? Jesi li primetio da su tvoj i moj roman pročitale uglavnom - žene. Muški čitaju priče, to je kraće, ali, roman, to mogu samo po "sili zakona"! Tj. zahtevaš od njih da to urade, pa moraju zbog naših mrkih pogleda. Tu je Nightflier u pravu: muškići više vole "mač i magiju" i igrice. :x

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #92 on: 13-11-2009, 10:36:24 »
Kako je lepo kad se probudiš i vidiš da sunce sija, ljubav cveta...
Mica

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #93 on: 13-11-2009, 10:38:32 »
Muški čitaju priče, to je kraće, ali, roman, to mogu samo po "sili zakona"!

To je zato što smo mi lovci, pa moramo u lov, a žene ostaju da čuvaju decu, spremaju kuću i čitaju debele knjige...
Mica

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #94 on: 13-11-2009, 10:39:26 »
To, Mićo, Srbine!!! Vidim ja da ćeš uskoro zaigrati i igre!!!

lilit

• 5
  • 3
« Reply #95 on: 13-11-2009, 11:04:56 »
Muški čitaju priče, to je kraće, ali, roman, to mogu samo po "sili zakona"!

To je zato što smo mi lovci, pa moramo u lov, a žene ostaju da čuvaju decu, spremaju kuću i čitaju debele knjige...
Ubi me u pojam na sabahu.   :(

Zna li se kako ide prodaja?

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #96 on: 13-11-2009, 11:07:22 »
To, Mićo, Srbine!!! Vidim ja da ćeš uskoro zaigrati i igre!!!

hoces reci mica je taj poslednji srbin? :idea:
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #97 on: 13-11-2009, 11:11:33 »
Tako izgleda.

Ja bih dodao i da se može reći da je svaki pravi muškarac poslednji Srbin.

Boban

• 3
« Reply #98 on: 13-11-2009, 11:49:16 »
da, izgleda da je Alnari u pravu kada mi je rekao: "Šta, knjiga da se zove Živosahranjeni, pa ko će to da kupi; moje knjige kupuju samo žene, ja ne umem da im prodam knjigu koja se tako zove."
I na kraju, od prvihh 11 ljudi koji su mi se javili da su pročitali knjigu, 9:2 za žene... možda da se prešaltam na ljubiće, mada je Poslednji Srbin, na nekakav uvrnut način u osnovi jedna neobična ljubavna priča.

sivka

• neprilagođena
  • 5
  • 3
    • Tardis
« Reply #99 on: 13-11-2009, 12:40:01 »
Ko zna, možda samo žene više prijavljuju šta čitaju... i više vole domaće pisce :)