Author Topic: Šta sam lijepo/so-so/ružno od serija gledao...  (Read 634213 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Re: Šta sam lijepo/so-so/ružno od serija gledao...
« Reply #3550 on: 29-06-2021, 15:27:42 »
EL EMBARCADERO su kreirali Alex Pina, doajen španske televizije o čijem bogatom opusu dovoljno govori činjenica da su mu čak dve serije rimejkovane kod nas, a CASA DE PAPEL je putem Netflixa imala globalni domašaj, i Esther Martinez Lobato, njegova redovna saradnica.

EL EMBARACADERO je serija koja je nastala uporedo sa CASA DE PAPEL i ako bismo je već poredili sa našim serijama jer Alex Pina kod nas ima više kreacija od mnogih lokalnih pisaca, najsličnija je DUGU MORU.

Dakle, reč je o melodrami koja u sebi nosi elemente trilera i krimića. Serija je veoma vešto realizovana, glumci su harizmatični i upečatljivi u skladu sa najvišim televizijskim standardima a glavnu ulogu tumači Alvaro Morte kog i znamo iz CASA DE PAPEL.

Ono što je međutim najznačajnije iz domena tehnike pisanja jeste stil kojim se služi Pinina ekipa. Ovde se ponovo služe tehnikom koju su usavršavali u serijama VIS-A-VIS a doveli do vrhunca u CASA DE PAPEL.

Reč je o spajanju scena koje se dešavaju u različitim vremenima ali je svaka koncipirana sa punim dramskim potencijalom, dakle, scene u prošlosti nisu postavljene kao flešbek i nekakva ilustracija prošlog događaja koji mora da nam se prikaže, i sve to je dopunjeno sa još dve tehnike a to je postavljanje scene u nekom neutralnom vremenu i prostoru koji identifikujemo tek kasnije, i građenje lažnog rakorda gde se suspense radi u paralelnoj radnji koja deluje kao da je povezana ali zapravo je čine razdvojeni procesi.

Ovu tehniku Pina koristi u svim domenima kreiranja drame, ne samo u scenarijima već i unutar scena u kojima na taj način iskazuje unutrašnji život junaka.

Prva sezona ove serije rešava osnovni odnos među karakterima ali ne i misteriju kojom se bavi istraga, tako da možemo reći da nije u potpunosti standalone, što joj u mom sagledavanju malo umanjuje domet. Pa ipak, za one koje zanima ova tema a naročito pisanje televizijskih scenarija, svakako spada u nešto što treba da pogledaju.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #3551 on: 28-07-2021, 23:29:58 »
Jel gledao iko MOTU: Revelation? Koliko ja cenim godište učesnika foruma, ovde bi morali postojati ljudi koji su originalni serijal voleli kao klinci.
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

milan

• 4
  • 3
« Reply #3552 on: 29-07-2021, 08:13:05 »
Odgledao tri epizode, dosta mi se dopada. Ne razumem hejt ovoliki po mrezama, iako mene ovde ne radi nostalgicni faktor, odnosno, u vreme originalne serije bio sam vec tinejdzer, pa se nisam toliko przio.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #3553 on: 29-07-2021, 09:16:12 »
Jel gledao iko MOTU: Revelation? Koliko ja cenim godište učesnika foruma, ovde bi morali postojati ljudi koji su originalni serijal voleli kao klinci.
Dobro si me podsetio da pogledam, ja sam taj.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Aleksa Topuzić

• 2
« Reply #3554 on: 29-07-2021, 15:42:37 »
Ne razumem hejt ovoliki po mrezama
Za to je zaslužan Kevin Smit, koji je, najprostije rečeno, lažno reklamirao seriju, a i celu komunikaciju sa fanovima preko društvenih mreža odrađuje jako traljavo - toliko da je neko vickast provalio (i dosta ljudi krenulo da se zeza na isti način) da je Kevin Smit zapravo umro od srčanog udara pre koju godinu, a da je ovo što plače po internetu nekakva zamena. Uostalom, čovek je već ranije priznavao da nije bio fan serije, što mogu da razumem, imao je tipa 15 godina kad se emitovala u USA.
Dobro je animirana, i glasovna gluma je dobra, odgledao sam je bez problema (što se ne bi moglo reći za novu seriju o Hi -menovoj sestri). Smeta mi taj SW: Last Jedi manir: "Hej, postoji neka publika koja ima nekakva očekivanja - hajde da se potrudimo da ih sve izbegnemo".

Dobro si me podsetio da pogledam, ja sam taj.

Hvala na ilustraciji, sada ću kad budem gledao drugu sezonu svuda videti to :)
Pesnik nesvrstavanja i samoupravljanja.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #3555 on: 29-07-2021, 22:31:41 »
Prezadovoljan sam Gospodarima Svemira, ne znam stvarno ko se buni i zašto. Možda zbog lez Tile, meni to nije smetalo, iako generalno ne volim da se stvari menjaju tako radikalno, ovde je sve sjajno uklopljeno u priču. Jedina zamerka je prekratka sezona.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3556 on: 08-10-2021, 23:53:23 »
Squid Game?

Prva epizoda vrh
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

milan

• 4
  • 3
« Reply #3557 on: 09-10-2021, 11:10:25 »
I druga

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3558 on: 09-10-2021, 11:34:35 »
Dovršio Raised by Wolves, ne znam odakle toliko oduševljenje ovom serijom, dosta stvari treba da se proguta da bi se gledalo, prilično brzo to krene nizbrdo, otprilike posle polovine prve epizode :)

A bekgraund stori me podseća na onu epizodu South parka gde Kartman ne može da čeka dve nedelje da izađe Wii, pa se zamrzne i probudi u budućnosti gde ratuju vernici i ateisti.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #3559 on: 09-10-2021, 18:31:32 »
^Pa to je težak krš od serije, gde si ti pročitao pozitivne kritike?

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3560 on: 09-10-2021, 20:20:29 »
Pa šta znam, na rotten tomatoes je negde oko 75% i publike i kritike, reko aj da vidimo, kad ono...
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #3561 on: 09-10-2021, 23:29:22 »
Pa šta znam, na rotten tomatoes je negde oko 75% i publike i kritike, reko aj da vidimo, kad ono...

Koliko se sećam, mnoge kritike koje ulaze u srednju ocenu se odnose samo na prvih par epizoda. Retko ko piše TV kritiku za celu sezonu. Ko će, bre, da čeka toliko?!  :shock:
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3562 on: 10-10-2021, 09:58:19 »
Ma ovde već druga polovina prve epizode nije dobra. A prošlo dosta vremena pa sam kontao da se ocena fino uprosečila, pogreši čovek.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #3563 on: 13-10-2021, 09:44:35 »
Odgledao sam čuveni Squid Game, izuzetno zabavna i dinamična serija. Tehnički sjajno realizovana, zanimljivi likovi, priča dovoljno interesantna da drži pažnju svih 9 epizoda. Naravno da ima (uglavnom logičkih) problema, nije ovo toliko dobra serija koliko se hajpuje diljem sajber prostora, al' da valja - valja.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3564 on: 13-10-2021, 11:25:04 »
Eno i Ghoul je nahvalio.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #3565 on: 13-10-2021, 12:04:18 »
Pazite samo, ima dve verzije engleskih titlova, i različitih su kvaliteta. Proguglajte "squid game subtitles".

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #3566 on: 13-10-2021, 13:15:14 »
Ja sam gledao netflix ripove koji imaju integrisane titlove na svim dostupnim jezicima kao i na originalnom streamu (hrvatski).

Ghoul preter'o btw, 4+ je baš široko.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3567 on: 17-10-2021, 22:38:44 »
ja gledam sinhonizovano na engleski, ko zna kakav je original haha

sve u svemu, ovo je u globalu vrlo dobro, ali u pojedinostima je ipak predvidljivo, likovi nisu baš ni kartonski niti super kompleksni, ostale mi dvije epizode i već očekujem da pajkanov brat bude neko mudo, možda i baš to mudo

dakle, ovo neki kažu da je ok za nekog ko je novajlija što se tiče Južne Koreje, no iz mog okruženja nije privuklo nove poklonie, prosto nije tematika koju žele da prate

a meni je boza budući da Sono sredi čitav autobus u jednom potezu itd

mada kao tv serija ja sam zadovoljan, uprkos dosta jednodimenzionalnih, prvoloptaških rješenja, ovi VIPovci su teški debili.

Ostale mi 2 epke

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #3568 on: 17-10-2021, 22:51:08 »
Odgledah Squid Game.

Pa ok, jeste predvidljivo i ne previše inovativno, ali i zabavno, odavno nisam imao ovaj utisak (još od Breaking Bad) da su epizode sve jače i jače i sve eksplodira pred sam kraj. Gradacija ostvarena u potpunosti.

U finalu me je najviše dojmila scena sa opkladom. Možda učitavam, ali to nekako dođe kao borba za spas duše ovih ogrezlih u zlu, ne podseća onaj pijanac slučajno na jednog od likova u seriji, što svemu daje potpuno novu, spiritualnu dimenziju.

Ne očekujem drugu sezonu ni za dve ni za dvadeset godina. Ovo mi je sasvim zaokruženo tako kako jeste, šteta je skrnaviti bez obzira na postignuti uspeh.
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3569 on: 18-10-2021, 23:34:06 »
ja gledam sinhonizovano na engleski, ko zna kakav je original haha

sve u svemu, ovo je u globalu vrlo dobro, ali u pojedinostima je ipak predvidljivo, likovi nisu baš ni kartonski niti super kompleksni, ostale mi dvije epizode i već očekujem da pajkanov brat bude neko mudo, možda i baš to mudo

dakle, ovo neki kažu da je ok za nekog ko je novajlija što se tiče Južne Koreje, no iz mog okruženja nije privuklo nove poklonie, prosto nije tematika koju žele da prate

a meni je boza budući da Sono sredi čitav autobus u jednom potezu itd

mada kao tv serija ja sam zadovoljan, uprkos dosta jednodimenzionalnih, prvoloptaških rješenja, ovi VIPovci su teški debili.

Ostale mi 2 epke

Za burazera je valjda bilo jasno u sedmoj epizodi.

VIPovci bukvalno karikature.

Zanimljivo bilo gledati, uz sve mane, a sestra recimo počinjala nekoliko puta da gleda i nije mogla da ostane budna, hit.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3570 on: 18-10-2021, 23:35:08 »

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3571 on: 19-10-2021, 11:10:40 »
mene rodica zatrpavala tekstovima koji ukazuju da Squid podstiče razvrat i nasilje!

u finalu me iznenadio obrt sa matorcem, to je bilo odlično

udica za drugu sezonu i ne baš, jer onda nisu trebali uraditi ovo prvo

sve u svemu, mogu se ovdje nabrajati kojekakve mane, ali meni koji sve rjeđe imam volje da gledam bilo što ovo sam izbindžovo

ako ništa drugo i to nešto govori

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #3572 on: 19-10-2021, 12:28:14 »
Ja sam na Oh Ilnama sumnjao sve vreme, pošto je u svim kritične situacijama presuđivao (prekinuo paniku u prvoj igri, presudio glasanje, prekinuo klanicu u sred noći, preokrenuo igru sa kanapom i sl.)

Kad sam još video da su ga "ubili" off screen, sve mi je bilo jasno.

Inače, kuriozitet je da su sve igre od početka bile nacrtane na zidu spavaonice, samo se crteži nisu videli od kreveta, ali kasnije, kad su počeli da izbacuju krevete jesu, i to niko od pametnijih igrača nije konstatovao. Što je svakako ironično.

Takođe, ironično je i što je petu igru, sa mostom i staklima, mogao da završi bilo koji igrač, da je pokušao da sa obe noge hoda po najbližim gredama na koje se stakla oslanjaju, bukvalno kao staza napravljeno. Ima smisla što je Ilnam izbačen pre te igre, jer bi sa njim koji sve te fore zna bilo prelako ostalima.

Nastavak ovoga pre može da bude nekakva video igrica, gde bi se ubacile svakakve nove igre, bez ikakve priče i dramatizacije. Koliko kapiram, većina onih koji žude za nastavkom serije zapravo samo hoće da vide još igara.
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

tomat

• 4
  • 3
« Reply #3573 on: 19-10-2021, 15:19:17 »
SG de prikazuje i u Severnoj Koreji, kažu da odlično prikazuje propast južnokorejskog društva :)

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #3574 on: 19-10-2021, 15:37:16 »
Kim Jong #1 zna šta valja!

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3575 on: 11-11-2021, 00:54:09 »
EKIPA BLED je osamnaestodelna serija sačinjena od polučasovnih epizoda, snimljena za slovenački javni servis. Autori Blaž Završnik i Gregor Fon osmislili su seriju koja je hibridna po formi i po žanru. Polučasovni format sitkoma nije nepoznat u krimi serijama, ima zapaženih primera tog formata u Danskoj recimo, ali je generalno atipičan. Naročito je atipičan jer serija kombinuje case of the week pristup sa season arcom koji preuzima dominaciju u završnoj trećini, a ova polučasovna forma tradicionalno jeste vezana za metaserijalne forme sa jakim kontinuitetom iz epizode u epizodu. EKIPA BLED u tom smislu dakle nudi "nedeljni" ugođaj, nema agresivne cliffhangere i slične podsticaje da se gleda dalje ali je pitka i poziva na gledanje.
U žanrovskom pogledu, EKIPA BLED deluje kao jedna tranziciona forma koja bi trebalo da senzibilizira publiku za ortodoksniji krimić jer u osnovi govori o mladom ljubljanskom inspektoru sa traumom koji dolazi na Bled, da li po kazni, da li u sklopu neke agende i u toj mirnoj zajednici kreće da raspliće slučajeve.
Senzibilizacija za žanr dolazi iz spoja junaka koji su policajci i okoline koja je "civilna", dakle običnih meštana, lokalnih moćnika, i samih dela koja nisu po sebi takva da izazivaju veliko uznemirenje javnosti. Dakle, ova serija je neka prelazna forma iz žanra porodične serije smeštene u neko mirno malo
mesto i krimića. U tom smislu EKIPA BLED je i zakasnila jer je ubrzo posle nje izašlo JEZERO koje je skroz ortodoksan krimić.
Nisam siguran koliko je EKIPA BLED interesantna usputnim ljubiteljima žanra koji traže samo najbolje primerke za gledanje ali zbog neobičnog hibridnog formata može biti zanimljiva profesionalcima.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3576 on: 11-11-2021, 00:54:36 »
JEZERO je šestodelna slovenačka serija koja ekranizuje krimi roman Tadeja Goloba u kojoj je po prvi put predstavljen detektiv Taras Birsa, prekaljeni policijski inspektor u krizi srednjih godina kog igra regionalni star i seks simbol Sebastian Cavazza. Slično odluci da Michael Fassbender zaigra Harry Holea u holivudskom pokušaju ekranizacije i serijalizacije Nesboevih romana, tako je i ovde glavnom junaku dat jak star wattage i ovog puta to radi seriji u korist. Cavazzina pojava daje stil i atmosferičnost dešavanjima.
Seriju je pisalo četvoro scenarista i oni su se svakako bolje snašli u scenama akumulacijq motiva nego u bilo kojoj situaciji razrešenjq ili transformacije lika.
Kako im je akumulacija motiva jača strana samim tim je razrešenje pomalo razočaravajuće, i to ne zbog identiteta ubice, već zato što se ne razjašnjava ništa izuzev identiteta ubice od niza započetih istraga.
Međutim, Klemen Dvornik u svom povratku krimiću posle televizijskog filma POD GLADINO i Matevž Lužar izuzetno vešto rediteljski i produkciono izvode celu stvar tako da JEZERO zaista izgleda kao Nordic Noir serija u svim aspektima i lako bih mogao da je zamislim kao neki produkt NRK ili drugih nordijskih javnih servisa.
U tom smislu, svi nedostaci na stranu, mnogi su pokušavali da naprave skandinavsku seriju kod nas a eto Dvornik i Lužar su u tome uspeli i to na školski način sa sve romanom kao okosnicom, pa čak i spontanom refleksijom true crime bizarnosti iz ljubljanskog Hemijskog instituta u delu zapleta koji je opet bolje izveden od Kozoleovog NOĆNOG ŽIVLJENJA.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3577 on: 11-11-2021, 00:55:56 »
Zapadnonemačka televizija sedamdesetih bila je značajan rasadnik talenata koji su odigrali značajnu ulogu u razvoju tamošnje kinematografije. U ozbiljnim i pedantno izvedenim produkcijama debitovali su reditelji u rasponu kasnijih holivudskih velikana Wolfganga Petersena ili pouzdanih rutinera poput Ulija Edela pa sve do raznolike art house ekipe koja je činila Novi nemački film.
Kriminalističke serije bile su bitan deo te produkcije a neke od njih poput kultne TATORT koja ima višedecenijsko trajanje baš su i bile prostor za debi nekih bitnih sineasta. Ova serija uostalom bila je u stanju da u periodu autorske zrelosti privuče recimo Margarethe Von Trottu da snimi epizodu itd.
O značaju serije TATORT dovoljno govori činjenica da je 1972. jednu njenu epizodu režirao čuveni Sam Fuller.
Par godina kasnije, nemačku televiziju overio je jedan drugi reditelj sa kratkotrajnim holivudskim stažom - Gordon Flemyng, danas poznatiji kao otac glumca Jasona Flemynga.
Gordon Flemyng režirao je jednu od najboljih, svakako stilski najcistiju adaptaciju Donalda Westlakea THE SPLIT sa Jimom Brownom. Osim Kaminskog koji analizira ovaj film u svojoj seminal knjizi, nisam siguran da ovo ostvarenje ima dovoljno poštovalaca i trudim se da to promenim.
Flemyng je malo radio na filmu, možemo nabrojati svega tri ili četiri naslova koji su stigli u bioskope ali je zato imao izuzetno bogatu televizijsku karijeru, naročito u žanru krimića. Režirao je praktično sve kultne britanske krimi serije a od epizoda koja je snimio izdvojio bih WOBBLE TO DEATH iz serije CRIBB koja je rediteljski masteklas i svakako preporuka z one koji žele da se malo bolje upoznaju sa istorijom televizijskog krimića.
Šest godina posle THE SPLIT, Flemyng režira HARTE 10, nemačku petodelnu, sedmoipočasovnu seriju koju bismo mogli definisati kao globetrotterski ljubavni krimić smešten u svet ilegalne trgovine dijamantima.
Ljubavna priča glavne protagonistkinje sa tri muškarca iz različiih slojeva trgovine dijamantima ravnopravna je sa kriminalističkim zapletom o njihovom švercu i Flemyng uglavnom uspešno pronalazi balans između ova dva osnovna tematska pravca.
Najzanimljivija je peta epizoda, istovremeno i stilski najnesigurnije jer u njoj Flemyng u zaplet na evropskoj kontinentalnoj lokaciji unosi i neke stileme evropskog kontinentalnog filma.
HARTE 10 više pokazuje snagu nemačke televizije sedamdesetih nego što je reprezentativni primer njenih najviših dometa ali isto tako je lep podsetnik na vreme kada su ambiciozne mini-serije bile vrhunac televizijske produkcije.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3578 on: 16-11-2021, 21:32:56 »
Kada sam prvi put čitao ovaj strip pre dvadesetak godina bio sam oduševljen. A onda se pojavila serija koju je kreirala Eliza Clark, učenica Johna Wellsa i malo je reći da mi je televizijska verzija stvorila veoma sličan utisak kao i strip Vaughana i Guerre. Pre svega po tome što me je podsetila koliko toga se desilo u međuvremenu u društvenim i političkim tokovima, koliko se dinamika između muškaraca i žena ali i liberala i konzervativaca promenila, i serija je uspela da zarobi upravo tu promenu koja se zbila u međuvremenu.

U stripu ima scena kada Republikanke napadnu Kapitol što je tada delovalo kao Vaughanova anarhična vizija a u januaru 2021. godine to je postala stvarnost. I tu stvarnost je uprkos prirodnom delayu između stvarnosti i serije, uspela da uhvati televizijska adaptacija.

Današnji svet je mnogo bliži Vaughanovom iako se krajnja vizija još uvek nije ispunila, no pandemija i promene društvenih paradigmi su tu, i na neki način Y: THE LAST MAN je strip o pandemiji koja ima neki dublji smisao od relativno entropičnog Covida.

UNMANNED arc koji čine prvih pet epizoda stripa poslužio je kao osnov za seriju. I poređenja su laskava za oba dela i za strip i za seriju. Neke stvari je Eliza Clark sjajno razradila i nadgradila, kao što je i Vaughan uspeo da ostane svež za aktuelni trenutak.

Ono što je međutim ključno jeste glumačka podela koja uglavnom prati izgled likova i uspeva da očuva stripovsku stilizaciju iako se u pogledu izvedbe serija kreće u registru "povišenog realizma".

Sve u svemu, ove dve stvari su mi sjajno prijale i stvorile su sinergijski efekat koji vraća veru da literarno i ekransko delo mogu biti komplementarna, bez isključivanja.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3579 on: 17-11-2021, 12:19:27 »
Peta sezona serije ANIMAL KINGDOM bavi se porodicom Cody posle pogibije matrijarha Smurf i postavljalo se ozbiljno pitanje kako će dinamika moći među likovima nadalje funkcionisati kada nje više nema.

Međutim, Smurf baca senku daleko i iz groba je prisutna u životima svojih sinova. Njihov osnovni pokretač u petoj sezoni je da započnu život bez nje, a ona se javlja u izvanrednim flešbekovima, sa kojima se intenzivnije počelo u četvrtoj sezoni gde prisustvujemo formativnim događajima koji su učinili braću Cody onakvim kakvi su danas.

I tu praktično imamo prikaz traumatskog jezgra iz kog su izašli Pope i sestra kao temelj svega što je usledilo kasnije i Baz i J i sve ostalo.

U drugoj polovini sezone se kristališe osnovna akcija koju braća planiraju da izvedu, a na nivou sezone ima ih više i svaka u sebi nosi težinu ovog velikog “posla” koji će da promeni okolnosti, a mi već obavešteni o žanrovskim “poznatim ishodom” znamo da baš i neće.

Smurf iz groba je živa u zapletu, a telesno je prisutna u flešbekovima. Ima je dakle kao i inače, samo je više ne igra Ellen Barkin što je bilo tema određenih kontroverzi.

Zakazano je da će šesta sezona biti poslednja, a peta je nastajala u teškoćama Covid pandemije, srećom to se ne oseća previše u završnom rezultatu jer serija i dalje drži visok nivo u svakom pogledu.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3580 on: 19-11-2021, 00:32:23 »
Posle filma EL SUSTITUTO, nastavljamo sa lovom na naciste pričm o seriji SHADOWPLAY koju je jedan severnoevropski koncern proizveo sa ambicijama plasmana na globalno pa i američko tržište. Dostupnu i pod naslovom THE DEFEATED ovu seriju kreirao je Maens Maerlind, Šveđanin koji je kao jedan od pisaca overio i čuveni BRON. Glumačku podelu predvode Taylor Kitsch i Logan-Marshall Green, momci s bogatim karijerama koji su samo žanr krimića obogatili takvim likovima kakav je Paul Woodrugh u drugoj sezoni TRUE DETECTIVE ili Quarry. Uz njih su i Michael C. Hall kog znamo kao Dextera i Nina Hoss koju znamo iz Petzoldovih trilera, dakle jedna respektabilna ekipa sa iskustvom u žanru.
Sama serija je staromodna, i povremeno je old school na način koji je prijatan a ponekad je i anahrona, pa podseća na neke od starih projekata iz osamdesetih koji su pokušavali da koprodukciono sede na više stolica i to je šteta jer je sam koncept ove podele dobar, Amerikanci igraju Amerikance, Nemci Nemce, sve je logično i uverljiv multilingualno. Ali uprkos tome, u seriji ima neke krutosti kojoj doprinosi i krajnje konvencionalan scenario.
Serija se dešava u Berlinu koji su posle Hitlerovog poraza Saveznici podelili na četiri sektora. Kitsch igra njujorškog policajca koji je došao da posavetuje nove vlasti oko formiranja policije i da to iskoristi da potraži svog nestalog brata a Logan Marshall-Green tog njjegovog brata suspektnog na šizofreniju kog je oslobođenje logora Dachau skroz trigerovalo i on je postao serijski ubica koji ubija naciste.
U sezoni se razrađuju tri slučaja, glavni junak primarno istražuje lik i delo Engelmachera kog rutinski igra nemački superstar Sebastian Koch, ginekologa i svodnika sa zločinačkim ambicijama jednom Mabusea, usput traži brata a na kraju nabasa i na zaveru unutar savezničkih krugova. Sve je na neki način povezano, ali malo i nije, pa ove deonice pojedinačno u osam epizoda sezona ne dobijaju dovoljno refleksije.
Ipak, ova glumačka podela je harizmatična, produkcija je bogata i ko voli filmove kao što su FOREIGN CORRESPONDENT Billyja Wildera ili THE GOOD GERMAN Stevena Soderbergha, pa zašto ne i malo masniji 60s treš kao što je NIGHT OF THE GENERAL, ima u čemu da se obraduje i ovde.
U epohi Peak TV neke old school serije donose osveženje. Ova nije to, ali svejedno ima šta da se vidi, pa makar samo glumačka ekipa.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #3581 on: 22-11-2021, 00:25:49 »
Temu potrage za nacistima nastavljamo kroz priču o španskoj seriji JAGUAR koju su za Netflix kreirali Ramon Campos i Gema Neira. Ova serija se dotiče nekih autentičnih istorijskih događaja i ličnosti ali ih smešta u generalno fikcionalni okvir.
Ekipa lovaca na naciste sačinjena je od španskih Republikanaca koji su posle poraza otišli u Francusku, tamo ih zatekao rat, okupacija i Višijev režim te su završili u nemačkim logorima. Iako su oni bili uhapšeni zbog ubeđenja i nisu bili planirani za istrebljenje, dosta ih je u tim logorima i ubijeno.
Jedna od junakinja je i kćer španskih republikanaca koja je bila u logoru što opet nije istorijski sasvim verodostojno jer se smatra da su samo muškarci odvođeni ali ona je pivotalna za priču pošto jedina može da prepozna doktora Ariberta Heima, SSovog zlikovca čija je brutalnost prema zatvorenicima bila ravna Mengeleovoj. On jeste istorijska ličnost i jedan od najtraženijih SSovaca u istoriji koji nikada nije ulovljen. Istovremeno on je očigledno interesantan španskim autorima jer se pretpostavlka da je preko Španije pobegao za Egipat. Tako se i jedan od nacista u EL SUSTITUTO zove Heim iako nije uverljivo da je 1982. bio u okolini Valensije.
Glavna ličnost oko koje funkcioniše mreža ODESSA u Španiji je Otto Bachmann, koji je fikcionalizovana verzija Otta Skorzenyja. Iako se Skorzeny smatra veoma važnom karikom za bekstvo nacista uz pomoć Vatikana, a ti "pacovski kanali" su prikazani i ovde, istorija ne beleži da je on pomogao Heimu. Elem, nema sumnje da je Bachmann u stvari Skorzeny, poklapaju se i izgled i poslovni uspeh i supruga koja se predstavljala kao rođaka Hjalmara Schachta, arhitekte Hitlerovog ekonomskog buma, pa ostaje nejasno što se njegovo ime ne pominje direktno.
Ove istorijske podatke pominjem zbog toga što ih serija dotiče a onda izneverava i donosi iznenađenja čak i za one koji poznaju ta pitanja. Počev od toga da nije bilo republikanskih osvetničkih grupa.
Serija je jednostavan, dinamičan krimić, sporadično manje inventivan pa samim tim i manje uverljiv u nekim elementima ali kada krene, ne zaustavlja se i lako se prelazi preko raznih nedoraslosti.
Glumačka podela je ekspresivna, ima u njoj veterana zlatnog doba španske televizije, rediteljska egzekucija je efikasna i bez suvišnih ukrasa što svemu daje old school ugođaj pored vremena dešavanje, a to je 1962. vreme zrelog frankizma.
Serija ima šest epizoda i imala je priličan odjek zbog teme mada ne i zbog izvedbe, pa se ipak ne može porediti sa skorašnjim španskim senzacijama.