Author Topic: Miloš Petković, Vukovi Sudbine (2008)  (Read 32006 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
Miloš Petković, Vukovi Sudbine (2008)
« on: 24-06-2008, 23:01:14 »
Miloš Petković, "Vukovi Sudbine" (fantasy)

jedan nišlija seo pa napiso fentezi romanče od kojih 240ak stranica.
a ima samo 21 godinu.
nisam još stigo da čitam, ali evo najave promocije: uskoro ćete i drugde čuti višnje o ovome.

U CETVRTAK, 26.06.2008. u 20,30 u Klubu simfonijskog u Nišu:

Promocija knjige Milosa Petkovica "Vukovi Sudbine",
(zanr - epska fantastika)
u izdanju Zografa.

O knjizi govore - Branislav Bata Stanojevic - pisac
prof.dr Radomir Djordjevic, sociolog i istoricar
Mladen Djordjevic - ekspert za Tolkinologiju

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #1 on: 25-06-2008, 12:49:10 »
A je li imala ta knjiga lektora? Po postu ArcaneArchera - ne bih rekao. Lepo je to sto mladi ljudi pisu, ali valjalo bi da cela stvar bude malo pismenija od Eragona.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #2 on: 25-06-2008, 13:04:51 »
knjiga ima potpisanog lektora, a da li je radio svoj posao, javiću uskoro; do tada, ovde ima i odlomak iz knjige:
http://www.dejanognjanovic.com/index.php/FANTASTIKA-U-KNJI%C5%BDEVNOSTI/306-Milo%C5%A1-Petkovi%C4%87-Vukovi-Sudbine-fantasy.html

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
« Reply #3 on: 25-06-2008, 14:16:42 »
Uh...

Znate onaj kad prilazi lala dvojici crnaca i kaže, 'Izvin'te, jeste'l vi crnci?' 'Jesmo.' 'Ta odma' sam vas pozn'o po govoru.'
Nadam se da je ovo neki samizdat.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #4 on: 25-06-2008, 14:18:26 »
Quote from: "Mixitron M. Storm"
Nadam se da je ovo neki samizdat.

lepo ti piše: izdo ZOGRAF.
izdavač isidore bjelice i ratka mladića.

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
« Reply #5 on: 25-06-2008, 18:51:07 »
U smislu da li je autor platio da se ovo štampa ili je delo objavljeno pod patronatom.
U ovom dokonom trenutku krenuću sa dobronamernim seciranjem ovog odlomka.

Tekst je stilski nesređen do te mere da ga je lakše ponovo pisati nego pošteno ispraviti, a ritam, izbor reči, pleonazmi i izražavanje ukazuju na prilično siromaštvo jezika (i nenačitanost...), tako da se na takva posrtanja neću (mnogo) obazirati.
Nego,

------------
Требало му је доста времена не би ли дошао до стена до којих је траг водио. Одатле (1)примети малу увалу, са своје десне стране, у којој је дрвеће било много гушће.
Како је већ почело да се смркава, а од Халге није било знака рогом, (1)настави да прати овај крајње чудни траг.
(1)Претпостави да се (6)дрвосеча са коњем попео овуда не би ли извукао неко од снажних дебла које је оборио, али се после пар тренутака (1)увери да то није у питању.

Виде нешто што га (2)закопа у месту. Право испред њега, на неких тридесетак метара (1)виде човека на коњу.
Очи су му биле везане, руке су му биле иза леђа, а око врата га је стезала омча чији је други крај био везан за грану изнад њега.
Већ је виђао овај сурови начин егзекуције, када коњ после неког времена крене, и остави јадника да виси беспомоћно, гушећи се у мукама.

Тако су кажњавали кријумчаре у Стражи, (3)а ево, изгледа и овде.

(4)Тамнопути човек не (1)осети његово присуство, јер се Адарон полако, готово нечујно приближавао.

Није желео да уплаши коња, јер би то вероватно био крај за човека на њему.

Међутим, сасвим случајно ногом (1)закачи (5)камен који се скотрља и уплаши коња.

Иако је човек снажно ногама држао коња, не (1)успе да га задржи, и остаде да виси у ваздуху.

Адарон је знао шта му је чинити.

Имао је само једну шансу.

(1)Затегну лук, (1)нанишани, и одапе стрелу.
(3)Да ли је у питању била невероватна срећа, или је дугогодишња обука учинила своје, стрела (1)погоди конопац и човек паде на земљу.

Коњ се већ (1)изгуби негде позади, тако да Адарон (1)приђе човеку.

(1)Виде да је у питању (4)црнац, средњих година, и да су му усне посечене и крваве.

На голим рукама (1)примети трагове мучења и модрице на врату.

(1)Попусти омчу и (1)скиде му повез са очију.
(1)Виде да је црнац слеп на лево око, које је било потпуно бело; изнад и испод видео се дубок ожиљак.

Слабим гласом, црнац једва (1)изусти – Помози ми, молим те – и онесвести

------------------

(1) - moja gramtika je odavno zarđala i ne sećam se kako se ovo glagolsko vreme zove, ali ubeđen sam da vremena u srpskom ima nekoliko, i da je bar jedno od njih prikladnije.

(2) - prikolicu zemlje koja se upravo istresa na njega?

(3) - onda se pisac okrenuo publici i objasnio/prokomentarisao situaciju, jer bez toga dalje ne bi moglo.

(4) - Pošto već znamo da je u pitanju tamnoputi čovek, zašto nam se to ponovo objašnjava? Naročito me zanima kako to neko ko po divljini prati tragove ne vidi da je 30m udaljen čovek crne kože dok mu ne priđe?

to i (5) ukazuju da a) pisac nikad nije ni u šali probao da se prišunja bilo čemu, kamoli u cilju kreativnog eksperimenta, i b) je od svih mogućih klišea morao da odabere najgluplji.

(6) trag debla koje se vuče po zemlji se teško može pobrkati sa tragom nečeg drugog (radna pretpostavka - čovek, divljač) koji se vuče po zemlji, obično zato što čovek nije sav krut i težinski koncentrisan u 3-4 prsta tačke oslonca, pa ne ostavlja brazdu iza sebe.

Pisati ozbiljno o stvarima o kojima se nema pojma...

itd, itd...

Elem, pohvalno je to što ima ljudi u ranim dvadesetim koji su seli i posvetili vreme pisanju, ali da u tih nekoliko meseci pisanja to, po svoj prilici, ne vidi niko ko bi umeo da uputi ni najosnovnije primedbe, niti da sam autor sedne nad tekstom i ponovo ga pročita, da bi povadio bar naaaajuočljivije greške - čak, da se to odmah zaleti u knjigu i objavi, i da se dovedu neki 'stručnjaci' da pričaju o njoj... Dakle, ako je ovo diznaje spomenika svojoj sujeti jer se ima para i vremena, onda nek' bude, ali ako je u pitanju ozbiljan pokušaj pisanja mogu samo da kažem da je ovde počelo da se gradi od krova, i to ne kuća, nego desetospratnica, a arhitektonski fakultet nije ni u najavi.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #6 on: 25-06-2008, 19:34:56 »
Dakle, ako je ovo diznaje spomenika svojoj sujeti jer se ima para i vremena, onda nek' bude, ali ako je u pitanju ozbiljan pokušaj pisanja mogu samo da kažem da je ovde počelo da se gradi od krova, i to ne kuća, nego desetospratnica, a arhitektonski fakultet nije ni u najavi.

pa dobro be mixo, zar je to lepo da tako na nož dočekuješ konkurenciju?
samo zato što je dečko napiso fentezi roman, kao i ti?
pa ima vas (fantazista) dovoljno malo, šačica tek, bolje da se ispomažete nego da se napadate!

(ironija na stranu, sve se slažem!  :lol:  )

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
« Reply #7 on: 25-06-2008, 20:09:56 »
Quote from: "Ghoul"

pa ima vas (fantazista) dovoljno malo, šačica tek, bolje da se ispomažete nego da se napadate!

Ovo i jeste pokušaj ispomoći, jbg - počevši od toga što OVO meni ne može da bude konkurencija, ako se ne računa razlika u tiražima i promociji :D

Ovde se potrošilo mnogo energije a rezultat je zabrinjavajuće slab. Očigledno je odsustvo svih onih koraka koji prate stvaranje ozbiljne priče, osim samog pisanja. Potpuno bih razumeo da čoveka to ne zanima i da mu je jedini cilj da može da kaže 'imam 22 godine i imam knjigu a vi se seksajte', ali kad vidim da će o ovoj neuspeloj stilskoj vežbi (neuspeloj jer pisac nije ništa naučio ni na svojim osnovnim greškama) na 200 strana da govore neki književnici, sociolozi i tolkinolozi, pitam se da li je problem u sablasno niskim kriterijumima ili sablasno visokom faktoru burgijanja love. Ovo bi na nekom ZS konkursu bio laughing stock; dok sam bio mald i drčan mislio sam da su to samo ljubomorni žiristi, a onda sam bio u žiriju i otkrio da... ima svačega. Samo, to ne stigne do knjige.
Autoru mogu samo da prepišem tešku terapiju književnim radionicama. :(

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #8 on: 25-06-2008, 20:21:59 »
Ovde se potrošilo mnogo energije a rezultat je zabrinjavajuće slab. Očigledno je odsustvo svih onih koraka koji prate stvaranje ozbiljne priče, osim samog pisanja.

ne znam šta da ti kažem, mixo, sem da sve indicije kazuju da iz tebe govore čista zavist i zloba!

evo zašto:
1) odlomak iz ovoga već je izašao u GRADINI; oćeš da kažeš da je to neozbiljna publikacija u kojoj se objavljuje proza koja ne zadovoljava ni najelementarnije kriterijume?

2) o knjizi na promociji govore 1 pisac (višestruko objavljivan!), 1 univerzitetski profesor (sociolog i istoricar!) i 1 ekspert za Tolkinologiju! who are YOU to disagree? ja tu tolkinologiju nisam slušo ni kao kurs, kamo li diplomu da imam iz toga, zato... ćutim i slušam dr-ove i mr-ove! ako oni kažu da je sve po PS-u ja moram da aminujem!

3) već su najavljeni prikazi za yellow cab, b92, razmišlja se o peščaniku, pavle zelić najavio recenziju – eeej! pavle zelić!

dakle, kad TAKVI autoriteti impliciraju da je ovo OK, who are YOU to disagree? čovek koji je objavio fentezi knjišče od 100ak strana u nekom fanzinskom izdanju u tiražu od 13,5 komada! i ti si našo da nalazavaš greškove u pravopisa i stil-u, samo da bi naudio mladom piscu!

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
« Reply #9 on: 25-06-2008, 20:35:07 »
Stidim se :P

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #10 on: 25-06-2008, 20:55:22 »
:lol:
Ko prstom u pekmez :)

Evo, ja ću, ako se Mixi stidi  :wink:

Slučaj "Vukovi sudbine" je krosover marketinga "Srpskog psiha" i Mijata Vujačića. Autoru želim mu sve najbolje, jer se čovek očigledno naoštrio da napravi nešto u životu.

Šta više reći, sem da mu želim da napiše i nešto dobro.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #11 on: 25-06-2008, 21:35:42 »
Quote from: "zakk"

barabe!
a posle se bunite kad nedužni svet ZS doživljava kao ELITNI, ZATVORENI KLUB u koji ljudima sa strane nema pristupa!

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #12 on: 25-06-2008, 23:34:47 »
Autoru mogu samo da prepišem tešku terapiju književnim radionicama. :(

upoznao sam tog momka jer me je sam potražio; neko ga obmanuo da sam ja neki expert za ovu vrstu literature, pa teo da i ja govorim na toj tribini u nišu.

u svakom slučaju, ispade da je taj PISAC posvećen FANTASTICI apsolutno i potpuno NESVESTAN postojanja znaka sagite, i na artiji i na internetu. ja sam mu lično dao 3 adrese od kojih da počne sa samopromocijom – ZS, animu i moj sajt.
pre mene on nije ni pokušao da IZGUGLA bilo šta vezano za polje koje ga, kao, interesuje.

ajde sad što ne zna za bobana kneževića, skrobonju ili mene, nije bitno; ali on čak ne zna ni za one svoje kolege po fantaziji, one neke SALIRE, KOPILAD BOGOVA ili PUPPET MASTERS MARIONETTE i sl. zgubidane!

jok, bato; sve su mu to nepoznanice; ali zato zna dungeons & dragons i tako neke igrice; to mu je sva 'škola' za ovo pisanije. i neki roman od valjda roberta džordana, mada nije mogo da se seti naslova, niti da bude siguran da je stvarno R.Dž. bio u pitanju.

eto, to je dečko koji je zaista zaobišao ama baš svaku logičnu i normalnu stepenicu na putu do knjige (mnogo čitanja; mnogo pokušaja pisanja; upoznavanje sa stranim i domaćim 'kolegama'; mnogo istraživanja, itd.) – i prosto seo pa napiso knjigu kako zamišlja da treba da izgleda.

iz moje subjektivne perspektive samo mogu da kažem da sam beskrajno srećan što MOJ prvi roman nije objavljen niti javno dostupan bilo gde, i što ga je videlo samo 6-7 duša sve ukupno; što sam imao dovoljno mudrosti i predostrožnosti da na vreme vidim šta ne znam i kolko ne znam, pa sam na svoj spisateljski debi u javnosti sačekao još malo. i da budem iskren – mislim da nisam DOVOLJNO sačekao; ali kako god, bar nemam potrebu da krijem bilo šta od objavljenih stvari.

za ovog momka – stvarno ne znam. javlja mi se da će za nekoliko godina, ako iole sazre, i kao čovek i kao pisac, za velike pare da otkupljuje primerke sopstvene knjige, kako bi ih efikasno krio i uništavao.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 25-06-2008, 23:37:29 »
Misliš, vredelo bi sad uložiti nešto u te knjige, za kasnije... xjestera

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #14 on: 26-06-2008, 00:06:36 »
Quote from: "varvarin"

ja ću svoj primerak svakako da sačuvam na sigurnom - netaknut, ako treba.

MINT CONDITION!  :evil:

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
« Reply #15 on: 26-06-2008, 00:22:19 »

jok, bato; sve su mu to nepoznanice; ali zato zna dungeons & dragons i tako neke igrice; to mu je sva 'škola' za ovo pisanije. i neki roman od valjda roberta džordana, mada nije mogo da se seti naslova, niti da bude siguran da je stvarno R.Dž. bio u pitanju.

eto, to je dečko koji je zaista zaobišao ama baš svaku logičnu i normalnu stepenicu na putu do knjige (mnogo čitanja; mnogo pokušaja pisanja; upoznavanje sa stranim i domaćim 'kolegama'; mnogo istraživanja, itd.) – i prosto seo pa napiso knjigu kako zamišlja da treba da izgleda.

D&D se poznava na kilometre, nisam očekivao da mu je još neko uzor (đe baš Džordan...). Nije morao da upozna kolege, ali pomaže kad se muvaš tu blizu i vidiš na šta to liči.

Glede marketinga (eto i zakk ga spomenu) i tvojih kritika spram toga, imam da iznesem sledeće: marketing miks čine proizvod, cena, distribucija i promocija. U mom slučaju dominiraju prve dve stavke, u njegovom druge dve. Nijednom nije dobro.

Nevezano za čoveka, ali mogu da primetim da je najveći postotak ljudi navučenih na D&D a) očajno nepismeno, bez obzira da li, šta i koliko čitaju b) potpuno ubijene mašte, nesposobne da napravi dva koraka iz šablona D&D sveta.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #16 on: 26-06-2008, 00:53:28 »
Quote from: "zakk"

barabe!
a posle se bunite kad nedužni svet ZS doživljava kao ELITNI, ZATVORENI KLUB u koji ljudima sa strane nema pristupa!

Zatvoren nije, ali elitni jeste. I to s razlogom. Sem toga, u normalnom svetu i dimenzijama mladim nepoznanicama treba da bude cilj da ih elitni slojevi prihvate a ne da se sprdaju sa njima. A glede D&D-a... Nije to nikakvo opravdanje. Mnogi pisci koje mi ovde jako volimo bavili su se u nekom trenutku tim hobijem, a neki se i dalje bave. Cini mi se da pored mene ima i drugih clanova drustva i foruma zarazenih tim virusom. Doduse, jesta da je kolega MMS kazao 'vecina', ali to vazi za vecinu kod nas. A ono sto je kod nas normalno automaCki je nenormalno u normalnom svetu. A sad, kad zavrsih sa proseravanjem, da se vrnem prevodjenju.
First 666

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #18 on: 26-06-2008, 21:18:48 »
Prihvatam kao verovatno.

Enivej, ako vidiš momka, poruči je napor za svaku pohvalu, ali da od sledećeg romana očekujemo mnogo više. Jbga, ja volim i 'oću da čitam.

Sa jednim se ne slažem:
Quote from: "sa Ghoulovog foruma Ghoul"
... pa bi stoga možda bilo izlišno ovde zamerati nepostojanje stvari koje većina njih [čitalaca] ne bi ni primetila ni tražila (šta više, koje bi im SMETALE).

Ne, ne, brajko. Ok, možda mnogi ne bi primetili nedostatak, ali prisustvo logike, razuma i detalja koji su u srži problema može samo da napravi bolji, a nikako lošiji tekst.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Mixitron M. Storm

• 8
  • 3
  • *
« Reply #19 on: 27-06-2008, 00:06:46 »
Iz ovakve kritike mogu da zaključim ili da se Gulini knjiga zapravo svidela ili da mu se probudio zaštitnički nagon. :)

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #20 on: 27-06-2008, 00:10:23 »
Iz ovakve kritike mogu da zaključim ili da se Gulini knjiga zapravo svidela ili da mu se probudio zaštitnički nagon. :)

mda, poznato je da ja svoje dopadanje izražavam na najbizarnije načine!

pilot babo

• 5
  • 2
« Reply #21 on: 27-06-2008, 10:22:44 »

pretežnu ciljnu grupu ovog texta – a to su vršnjaci i/ili D&D kolege pisca.

ukratko: ZA KOGA JE – DOBRA JE!

Pa, dobro, ako je namenjena samo vršnjacima i DD kolegama, zašto oni nisu skupili pare i objavili to u pedesetak primeraka, kao što i priliči, koliko sam shvatio? Koliiki je tiraž knjige? Koliko je meni poznato (ispravite me ako grešim), Zograf je ozbiljan izdavač...

I opet, ako je to namenjeno samo vršnjacima i DD kolegama, zašto na tribini ne govore DD zaluđenici nego pisac, sociolog/istoričar i ...  aj tolkinovac je možda i opravdan, oni valjda isto vole te igrice i šta ti ja znam.

Po meni, ovo opravdanje ne drži vodu!
Vasionskog broda svemirom što hoda, Pilot lično, to sam ja.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #22 on: 27-06-2008, 13:48:00 »
Quote from: "pilot babo"
Pa, dobro, ako je namenjena samo vršnjacima i DD kolegama, zašto oni nisu skupili pare i objavili to u pedesetak primeraka

valjda zato što je objavljivanje u 50ak primeraka NEOZBILJNO, a KNJIGA u 300-500 komada mnogo lepše zvuči?  :idea:

pilot babo

• 5
  • 2
« Reply #23 on: 27-06-2008, 16:10:16 »
Ma ja velim da autor nije zamislio to kao knjigu za drugare i DD kolege nego kao ozbiljno štivo i da je bio uveren da piše dobru knjigu.

A ti sada kažeš: To je namenjeno prijateljima, braći, drugovima i nije strašno što to možda i nije baš dobro po kriterijumima onih koji su malo upućeniji u literaturu i žanr.

A ovamo ga izdaje ozbiljan izdavač u ozbiljnom tiražu.

pilot babo

• 5
  • 2
« Reply #24 on: 27-06-2008, 16:13:15 »
Dakle, ono što 'oću da kažem: Ako je već izašlo u ozbiljnom izdanju, onda nema protekcije tog tipa!

tragac

• 4
  • 2
« Reply #25 on: 18-08-2008, 09:50:45 »
Quote from: "varvarin"

:( propala investicija

Raketla!

• 2
    • SF-Serbia
Re: Miloš Petković, "Vukovi Sudbine" (fantasy)
« Reply #26 on: 23-06-2010, 19:03:01 »
Drugo izdanje knjige u pripremi. Ovog puta, u izdaje IP Sagittarius Book

-------
Ja sam ovde samo informativno...
-------

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #27 on: 23-06-2010, 22:03:54 »
Šta smo skrivili? :)

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #28 on: 15-11-2011, 18:29:03 »
Na sajmu sam kupio trilogiju Miloša Petkovića koja se sastoji od trećeg izdanja "Vukova Sudbine", "Heroja Mesečevog Znamenja" i "Duhova Blaga" (2011)

Mica

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #29 on: 15-11-2011, 18:45:03 »
Svaka čast na tome :) Ja ne bih imao snage ni volje da čitam nešto sa ovoliko grešaka :)

U smislu da li je autor platio da se ovo štampa ili je delo objavljeno pod patronatom.
U ovom dokonom trenutku krenuću sa dobronamernim seciranjem ovog odlomka.

Tekst je stilski nesređen do te mere da ga je lakše ponovo pisati nego pošteno ispraviti, a ritam, izbor reči, pleonazmi i izražavanje ukazuju na prilično siromaštvo jezika (i nenačitanost...), tako da se na takva posrtanja neću (mnogo) obazirati.
Nego,

------------
Требало му је доста времена не би ли дошао до стена до којих је траг водио. Одатле (1)примети малу увалу, са своје десне стране, у којој је дрвеће било много гушће.
Како је већ почело да се смркава, а од Халге није било знака рогом, (1)настави да прати овај крајње чудни траг.
(1)Претпостави да се (6)дрвосеча са коњем попео овуда не би ли извукао неко од снажних дебла које је оборио, али се после пар тренутака (1)увери да то није у питању.

Виде нешто што га (2)закопа у месту. Право испред њега, на неких тридесетак метара (1)виде човека на коњу.
Очи су му биле везане, руке су му биле иза леђа, а око врата га је стезала омча чији је други крај био везан за грану изнад њега.
Већ је виђао овај сурови начин егзекуције, када коњ после неког времена крене, и остави јадника да виси беспомоћно, гушећи се у мукама.

Тако су кажњавали кријумчаре у Стражи, (3)а ево, изгледа и овде.

(4)Тамнопути човек не (1)осети његово присуство, јер се Адарон полако, готово нечујно приближавао.

Није желео да уплаши коња, јер би то вероватно био крај за човека на њему.

Међутим, сасвим случајно ногом (1)закачи (5)камен који се скотрља и уплаши коња.

Иако је човек снажно ногама држао коња, не (1)успе да га задржи, и остаде да виси у ваздуху.

Адарон је знао шта му је чинити.

Имао је само једну шансу.

(1)Затегну лук, (1)нанишани, и одапе стрелу.
(3)Да ли је у питању била невероватна срећа, или је дугогодишња обука учинила своје, стрела (1)погоди конопац и човек паде на земљу.

Коњ се већ (1)изгуби негде позади, тако да Адарон (1)приђе човеку.

(1)Виде да је у питању (4)црнац, средњих година, и да су му усне посечене и крваве.

На голим рукама (1)примети трагове мучења и модрице на врату.

(1)Попусти омчу и (1)скиде му повез са очију.
(1)Виде да је црнац слеп на лево око, које је било потпуно бело; изнад и испод видео се дубок ожиљак.

Слабим гласом, црнац једва (1)изусти – Помози ми, молим те – и онесвести

------------------

(1) - moja gramtika je odavno zarđala i ne sećam se kako se ovo glagolsko vreme zove, ali ubeđen sam da vremena u srpskom ima nekoliko, i da je bar jedno od njih prikladnije.

(2) - prikolicu zemlje koja se upravo istresa na njega?

(3) - onda se pisac okrenuo publici i objasnio/prokomentarisao situaciju, jer bez toga dalje ne bi moglo.

(4) - Pošto već znamo da je u pitanju tamnoputi čovek, zašto nam se to ponovo objašnjava? Naročito me zanima kako to neko ko po divljini prati tragove ne vidi da je 30m udaljen čovek crne kože dok mu ne priđe?

to i (5) ukazuju da a) pisac nikad nije ni u šali probao da se prišunja bilo čemu, kamoli u cilju kreativnog eksperimenta, i b) je od svih mogućih klišea morao da odabere najgluplji.

(6) trag debla koje se vuče po zemlji se teško može pobrkati sa tragom nečeg drugog (radna pretpostavka - čovek, divljač) koji se vuče po zemlji, obično zato što čovek nije sav krut i težinski koncentrisan u 3-4 prsta tačke oslonca, pa ne ostavlja brazdu iza sebe.

Pisati ozbiljno o stvarima o kojima se nema pojma...

itd, itd...

Elem, pohvalno je to što ima ljudi u ranim dvadesetim koji su seli i posvetili vreme pisanju, ali da u tih nekoliko meseci pisanja to, po svoj prilici, ne vidi niko ko bi umeo da uputi ni najosnovnije primedbe, niti da sam autor sedne nad tekstom i ponovo ga pročita, da bi povadio bar naaaajuočljivije greške - čak, da se to odmah zaleti u knjigu i objavi, i da se dovedu neki 'stručnjaci' da pričaju o njoj... Dakle, ako je ovo diznaje spomenika svojoj sujeti jer se ima para i vremena, onda nek' bude, ali ako je u pitanju ozbiljan pokušaj pisanja mogu samo da kažem da je ovde počelo da se gradi od krova, i to ne kuća, nego desetospratnica, a arhitektonski fakultet nije ni u najavi.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #30 on: 15-11-2011, 18:51:42 »
Na sajmu sam kupio trilogiju Miloša Petkovića koja se sastoji od trećeg izdanja "Vukova Sudbine", "Heroja Mesečevog Znamenja" i "Duhova Blaga" (2011)

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #31 on: 15-11-2011, 18:54:30 »
Eh.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #32 on: 15-11-2011, 19:12:10 »
Ghoule, Perine, vi ne verujete recenzentima:

Knjiga 1:
1. Miloš Stojiljković (Miloš se pokazao kao maštoviti storyteller, ostaje nam da vidimo kuda će nas dalje odvesti njegova imaginacija. Budite sigurni da će to biti izuzetno putovanje)
2. Zoran Pešić-Sigma (Miloš Petković pripada novoj generaciji pisaca koji su odrasli u virtuelnim svetovima fantastike i svu energiju ulažu da te svetove nametnu čitaocima. Mutnoj, prljavoj, difuznoj i pokvarenoj stvarnosti ljdske (sic) svakodnevice Petković podmeće epsku, herojsku priču junaka koji imaju čiste motive da časno ostvare sudbinu.)
Knjiga 2:
Dragan Žika Stojanović (Miloš nigde ne žuri, on nas lagano vodi i uvlači u svoj svet. U početku nam neobična imena njegovih junaka i mističnih lokaliteta mogu teško pasti, ali kada se sa njima "srodimo" zaista upadamo u taj svet fantazije i poželimo da i sami postanemo HEROJI, koje će sudbina izabrati...)
Knjiga 3:
Milan Maxa Maksimović (Miloš Petković nam još jednom pokazuje svoje pripovedačke kvalitete, dok pred nas prosipa finalni deo trilogije. On ima taj dar da priču dovede do kraja, čitaoca natera da vapi za još iako ništa ne ostavlja nedorečeno. Miloš je tek na početku stepeništa koje vodi ka zvezdama ali ukoliko nastavi ovim tempom, biće brzo na vrhu. Sudbina je tako htela i, verujem, nije pogrešila...)
Vlada Mijajlović (Svedok sam Miloševog mukotrpnog, alhemijskog poduhvata, u kojem je svoj neosporni talenat pretočio u trilogiju "Vukovi sudbine". Posebnu težinu daju njegove godine, jer spada u najmlađe pisce sa naših prostora. Zato zabranjujem kritičarima da kažu bilo šta loše na račun njegovih dela, nisu namenjena njima već maštovitim klincima i odraslim ljudima koji žele da probude Petra Pana u sebi...)
Mica

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #33 on: 15-11-2011, 19:17:31 »
Ali, ali...ovaj odlomak je sam pisac naforumima postovao; ovde, na tolkienu...ja ne sporim njegovu maštovitost, samo spisalačko umeće.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #34 on: 15-11-2011, 19:27:11 »
Vidim, Perine, suptilnosti Mićinog humora ti izmiču :D

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #35 on: 15-11-2011, 19:28:55 »
Ovaj odlomak Vlade Mijajlovića ("zabranjujem kritičarima...") je sasvim dovoljno indikativan za mene.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #36 on: 15-11-2011, 22:16:05 »
Ghoule, Perine, vi ne verujete recenzentima:
Miloš Stojiljković
Dragan Žika Stojanović
Milan Maxa Maksimović
Vlada Mijajlović

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #37 on: 15-11-2011, 22:29:49 »
Uh, izvinjavam se... Dejan Stojiljković, pisac...
Mica

High Duke

• 4
  • 2
« Reply #38 on: 16-11-2011, 06:08:20 »
Zanimljivo je primetiti da je na facebooku najavljen trejler za trilogiju Vukovi sudbine, sa par ekskluzivnih slika sa snimanja istog. Po svemu sudeci, autor i njegovi drugovi tumace glavne uloge.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=117838431661954&set=a.110099189102545.15965.100003073928010&type=1&ref=nf
Let your blow fall because faith is my shield and valor is my sword

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Re: Miloš Petković, Vukovi Sudbine (2008)
« Reply #39 on: 18-02-2015, 00:56:02 »
Jel neko ovo pročitao? U međuvremenu je objavio i drugu trilogiju - Perunov hroničar za Portalibris
Mica

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #40 on: 18-02-2015, 01:08:23 »
Objavljeno je više izdanja , plus nova trilogija, ukupno šest romana, koji su bili među najprodavanijim u Portalibrisu, radi se koliko znam i na ekranizaciji , e sad ovde je manje više popljuvan, no očito je da publiku ne tangira previše ocrnjivanje na ZS, čovek ima verne čitaoce i već je to prilično solidan broj...
Izgleda kao neka ,,kletva'', koga god Sagita popljuje, taj za koju godinu se raspiše, stekne publiku i dobro prodaje svoje romane.

Tajno pišem zbirke po kućama...

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #41 on: 18-02-2015, 01:12:51 »
nema to veze sa sagitom: nepismeni, netalentovani, mediokriteti svih boja (a naročito nacionalnih) uvek će se lakše i masovnije prodati, i što se bolje dodvore prosečnom ili ispodprosečnom čitaocu - bolje za njihov buđelar.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #42 on: 18-02-2015, 09:10:27 »
Nisam još čitao pomenute trilogije, tako da ne bih mogao da komentarišem pismenost.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #43 on: 20-02-2015, 16:44:37 »
A i malo ti je preterana ocena o dobroj prodaji. :) To ide u nekih 2-3k max. Istina, za naše uslove to jeste odlično, ali ništa uspešnije od drugih pisaca sa podrškom iole ozbiljne izdavačke kuće. Takođe, ovde je na delu i sinergija sa Tešićem, što se nikako ne sme zanemariti kada se posmatra prodaja.
First 666

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #44 on: 20-02-2015, 17:25:59 »
Pa dobro, to je za naše uslove realno dobra prodaja, pogotovo za domaću fantastiku.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #45 on: 05-04-2016, 20:25:27 »
Slučaj "Vukovi sudbine" je krosover marketinga "Srpskog psiha" i Mijata Vujačića. Autoru želim mu sve najbolje, jer se čovek očigledno naoštrio da napravi nešto u životu.

Miloš Petković sada, ovih dana, as we speak, u niškoj narodnoj biblioteci vodi RADIONICU KREATIVNOG PISANJA.

pohrlite i naučite od ovog majstora pisane reči KAKO SE PIŠE!!!

:D

štono reko naš narod: THOSE WHO CAN'T - TEACH!

PTY

• 5
  • 3
« Reply #46 on: 06-04-2016, 09:35:39 »
Elem, meni je fenomen oko ovog momka veoma zanimljiv, recimo da prilično dobro ilustruje današnji odnos prema žanrovskoj knjizi, i to ne samo od strane izdavača nego i konzumenata generalno, pa čak i onog dela koji knjige nije ni pročitao. Mislim da fenomeni poput ove trilogije otkrivaju silnu snobovštinu koja je postala sad već sastavni deo domaće “fantastičarske” scene, da tako kažem.

A da stvar bude gora, taj prilično agresivan stav prema ovakvoj vrsti literature je najčešće neutemeljen u materijalnim reperima, pa ja iz većine reakcija na ovu knjigu ne mogu zaključiti ni na kojim se to normama rečena vrednovanja baziraju. Recimo da očekujem kako bi jedan deo repera za procenu knjige svakako morao biti svesan izdavača, tiraža, popularnosti i generalnog odaziva među publikom i kritikom jednako, a drugi deo bi se posvetio okolnostima oko samog autora, dakle – njegovo zanatsko / idejno umeće i resto od književnih parametara.

Ovde sve to kao da izostaje, jer ja zaista niti jednom nisam naišla na suvislo sročenu negativnu kritiku ove trilogije, ali zato jesam na par pozitivnih, sve i kad su pristrasne. Isto tako, primetno je da se na ovom forumu negativne kritike upućuju po difoltu za sve nove knjige iz ovakve vrste književnosti. Naravno, to kad su rečene knjige napisali ljudi koje lično ne poznajemo…    :(

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #47 on: 06-04-2016, 15:00:15 »
Šta će mu kritika, negativna ili ne? Momak i sam lepo kaže da su kritičari negativci, zastali na "Ćosiću, Čehovu, Igou", dakle nema problema...

Dolazeće generacije, koje su odrasle uz Tolkina, Martina, Roulingovu ali i Roberta I. Hauarda, Nila Gejmena, Fajsta, Stivena Kinga iznedriće i pisce koji će kao svoj izraz iskoristiti beskrajno šarenilo fantastike. Uvek sam govorio da pisci treba da zanemare kritiku, oni su (kritičari) ostali zaglavljeni na Ćosiću, Čehovu, Igou - prioritet su čitaoci koji hoće da se zabave i odmore mozak od realnosti, koja je u Srbiji sve samo ne lepa. Ako pisac napiše roman kakav bi inače voleo da pronađe u biblioteci, knjižari ili na sajmu, vođen ljubavlju, ima mnogo veće šanse da dopre do srca čitalaca. Tada će kritičari, koji su negativci u celoj priči, dići ruke i vratiti se čitanju „klasike“.
http://www.netknjizara.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=428:milo-petkovi-tolkine-sa-niave&catid=50:pisac-izbliza&Itemid=99

Što se tiče ozbiljno sročene negativne kritike: pa vidi, ja sam pročitala pola prve knjige Perunovog hroničara. Jer volim žanr. Jer mi nije teško da uzmem i vidim kakva je knjiga mladog-a-upornog domaćeg autora. Dalje od polovine nisam mogla. Mogu i da objasnim koji su moji vrlo konkretni problemi sa knjigom i njenim piscem, al šta vredi ako ćemo da se gađamo sledećim odbranama:
1) ja sam snob i moje mišljenje se stoga ne računa
2) ja sam hejter, dalje kao pod 1)
3) nisam se potrudila da pročitam celu trilogiju a tek onda bih imala pravo na kritiku itd. itd.

Problemi sa to pola knjige (plus prelistan ostatak) svode se na:
- čovek ne vlada sopstvenim jezikom u potpunosti. Pri pisanju se u pogledu stila oslanja na istrošena opšta mesta, piše po automatizmu, i to povremeno dovodi do nehotično komičnih momenata sa pomešanim metaforama. U navedenom intervjuu on čitaocima poklanja odlomak a u odlomku nailazimo i na ovakvu, tipičnu rečenicu: Kule vire iz zemlje, kao da su naopako pobodene strele ili možda divovi satkani od tvrdog kamena.
ponoviću: divovi-satkani-od kamena.
- ista površnost i rekombinovanje opštih mesta važi i za zaplet i likove: standardizovano, nemaštovito, plošno, žalosno predvidljivo. I to u okvirima žanra.
- konačno, pripovedni okvir nam otkriva da je pripovedač talentovani i uspešni mladi Pisac (koji je očito sam Petković) i da on od starog i mudrog Akademika (ne parodiram, lik se u romanu zove Akademik) dobija zadatak da sačuva Tajnu itd. itd. Taj pripovedni okvir pršti od samoljublja i zapravo je sam bio dovoljan da me odvrati od daljeg čitanja, ali nadala sam se da je klot fantastični deo bolji. Nije bio.

E sad, ne znam šta ti tačno očekuješ od kritike Petkovićevog dela i šta bi te zadovoljilo kao dovoljno suvislo pa da ga prihvatiš? Sa svoje strane znam da sam nailazila na oduševljene čitaoce Vukova sudbine ali na mene njihovo oduševljavanje nikad nije delovalo... zarazno, ipak više verujem sebi nego njima, bilo to snobovski ili ne.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #48 on: 06-04-2016, 17:10:47 »
Pa, očigledno je svima odavno da autorima kritika generalno ne pomaže, ali ovde je veći problem sa konzumentima, ionako. A taj problem se nekako najviše ogleda u činjenici da čitaoci kao da naprosto ne mogu da prepoznaju to što čitaju - ne prepoznavaju kome je to zapravo namenjeno. Otud, sve što si rekla stoji, ali ujedno i nije važno: kad je meni bilo 12/13 godina, čitala sam roto romane, i sve što si ti ovde rekla važilo je i za te romane, pa opet ništa. A nije da ni onda nije bilo ljudi koji su mi govorili isto što i ti ovde, i znaš šta? I tad mi je to bio skroz jednak omašaj sa njihove strane, taj fakt da ljudi jednostavno nisu u stanju da prepoznaju kome je štivo zapravo namenjeno.

Dakle, imamo lokalni pandan r.a. salvatorea na jednoj strani i gomilu ljudi koji ne znaju da prepoznaju koja proza je zapravo njima namenjena a koja uopšte nije. Otud, umesto da traže i čitaju ono što im jeste namenjeno, oni uporno otkrivaju toplu vodu po pitanju žanrovskog treša, koji je, navodno, prvi znak adventa smaka sveta a onda redom i kulture.

Ja, naravno, nisam čitala ovu trilogiju, ali jesam prelistala ono malo legalno na net okačenih samplova. Otud, cenim da je ovo u rangu ne samo salvatorea nego i sumraka i 5tog talasa i igara prestola i gladi, plus još par meni nepoznatih generičkih distopija. I naravno da me oduševljeni poklonici sviju pomenutih proznih ostvarenja nisu naveli da i sama kušam produkt, ali opet, nisu me ni naveli da ga ostrašćeno prokazujem, jer, opet ponavljam: manjkavosti koje ja vidim nisu očigledne ciljnoj grupi. Ili, ako jesu, nadomeštene su nečim što meni izmiče. A pošto zasigurno znam da je 99% svega zapravo šund, meni sam šund nikad nije bio problem: problem je kad naiđem na produkt čiji je autor taman dovoljno iskusan da praznini svoje proze ume da iskukiča privid supstance. To je već problem, i na te fenomene treba kritički ukazivati, jer to je svakako korisnije nego biti ekspert za ekstremno očigledne stvari.

No dobro, to je samo moje lično mišljenje, ne ustavna stavka.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #49 on: 06-04-2016, 17:23:21 »
A taj problem se nekako najviše ogleda u činjenici da čitaoci kao da naprosto ne mogu da prepoznaju to što čitaju - ne prepoznavaju kome je to zapravo namenjeno.

Quote from: sa Ghoulovog foruma Ghoul
... pa bi stoga možda bilo izlišno ovde zamerati nepostojanje stvari koje većina njih [čitalaca] ne bi ni primetila ni tražila (šta više, koje bi im SMETALE).

Quote from: Ghoul
pretežnu ciljnu grupu ovog texta – a to su vršnjaci i/ili D&D kolege pisca.

ukratko: ZA KOGA JE – DOBRA JE!

8) 8) 8)