Author Topic: HAARP i druge priče o teorijama zavere, Paladin, 2014  (Read 82115 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
Re: HAARP i druge priče o teorijama zavere, Paladin, 2014
« Reply #450 on: 22-04-2015, 23:47:43 »
Dubok naklon!
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #451 on: 23-04-2015, 08:00:25 »
Evo jedan KRUNSKI DOKAZ zavere, da napišete po priču svaki!
Boško je ponovo poentirao.
"zombi je mali žuti cvet"

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #452 on: 24-04-2015, 11:12:55 »
28. GORAN SKROBONJA - VIŠE OD IGRE

Za priču samog domaćina zbirke, može se reći da je majstorstvo jednsotavnosti.
Kratko, jasno, britko, ubitačno. Sve je na svom mestu.
Idejno vrlo zanimljivo jer fudbal zapravo i jeste neka vrsta religije.
Čak i superiorna u odnosu na ostale jer su ga prihvatili baš svi krajevi sveta.
Odličan je i preokret. Uvek je zanimljivo kad se za naratora ispostavi da je glavni negativac.

- odmahnuo je polupopušenom cigaretom
- SFRJ se rastočila i skliznula nam proz prste...
- Hrišćanstvo više nije dovoljno gusta dimna zavesa. Previše je apstraktno. Nesposobno da sa današnjom snagom... kako ono beše... Ribari ljudske duše?

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #453 on: 24-04-2015, 14:37:57 »

KISSASS!

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #454 on: 30-04-2015, 12:42:02 »

KISSASS!

:-) Ovo ću shvatiti na sledeći način:
- Citirao si me da bi istakao moju grešku u kucanju (jednSOtavnost umesto jednOStavnost),
pa si i ti namerno napravio sličan propust. Ispisao kissASS, a trebalo je KISSES. :-)
Dakle, hvala što ti za poljupce. Evo, šaljem i ja tebi. :-)

Elem juče sam isčitao otprilike pola i poslednje, a naslovne priče u zbirci.
Taurus Jor mi je otkrivenje u pogledu duhovitosti. Dosad sam ga znao kao temeljnog i odgovornog,
ali čovek ima i veliki smisao za humor. Pritom ima dar za pravljenje dramskih zapleta i karakterizaciju kao
da je i sam studirao dramaturgiju.
No detaljan utisak ću ispisati kad pročitam celu.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #455 on: 04-05-2015, 14:52:32 »
JOVAN RISTIĆ – HAARP I DRUGE PRIČE

Broj dobrih priča u zbirci je popriličan, ali da me neko pita koja od njih najpre zaslužuje ekranizaciju mislim da bih se opredelio baš za ovu, naslovnu.
    Kao i u predhodnim pričama Jovana Ristića i ovde je sve dinamično upravo na filmski način. I pitko i britko. Dobar humor prisutan je u velikoj količini, a profesionalno je odrađena i karakterizacija.
    Iza mnogih napaljenih internet fajtera kriju se nepostignuti tipovi koji su, uprkos ozbiljnim godinama, i dalje zavisni od sopstvene majke (Momir), infantilni salonski komformisti koji bi spašavali svet, ali samo od 5 do 8 jer im tad počinje omiljen bioskopska zabava (Filip).
    Da nisu svi vernici teorije zavere budale istog stepena dokaz su pronicljiva Beba i krupni Mrvica kojima je priroda  dala crte osnovne obazrivosti i kritičku pronicljivost u priličnoj meri. Beba je u pojedinim momentima čak i preterano racionalna i sarkastična za nekog ko je pošao u pohod. Ipak autor je ovo objasnio njenim doslednim avanturističkim duhom.
    U jednom delu se dokazi i do preokreta gde je Beba veći paranoik, a Mrvica manji (dotiču se teme koja je Mrvičina struka).
    Za Mrvicu mi se dopalo što je roker, a ne recimo folk muzičar. Time je razbijena predrasuda o tome kojim zvucima su sklone rmpalije-nacionalisti.
   One najveće fanatike (Koča, Todor), autor je oličio u starijim ljudima što i ne čudi jer na našim prostorima retko ko može da bude fanatičan kao penzioneri. Oni su u tako jadnoj poziciji da i nemaju šta da izgube.
    Što se tiče samog kraja, on je interesantan. Autor ga umota, pa ga zatajnovitira. :-)
    Podseća me na katastrofične krajeve italijanskog pisca Nikole Amanitija. Ipak ja opet negde dolazim u dilemu kao posle čitanja Ognajnovićevog Zavodnika da li je ovaj kraj najbolji.
    End jeste iznenađenje jer krije zajedničku zaveru Rusa i zapadnjaka koju će stvarno retko ko i pretpostaviti. Ima tu i nevidljivih boraca što dodatno razvija maštu čitalaca.
    Ipak s tim krajem, ostaje zaključak da su teoretičari zavere donekle bili u pravu, da su bili pametni, a ne ,,balkanski špijuni’’.
    No kako je, tako je, zabavno je dosta dobro.

BRAVURA LITERARUM:

-   U svim okolnim zemljama ljudi su izlazili na ulice i bunili se. Samo su u Srbiji čekali Godoa.
-   Filip je imao utisak da u sitnim, crnim očima sa mesnatim kapcima ima nečeg orijentalnog, ali zastrašujuće ajkulastog.
-   Glas mu je bio dubok i rezonantan, a naglasak izbosne.
-   Fala kurcu presvetlom.
-   Jednom ćeš nekog ubiti u svojoj šali – začula se Anja u Mrvičinoj glavi (Ovo mi je dosta dobro rešenje za unutrašnji monolog)
-   Vođu nam u startu skenja proliv (oduševio me jer glagol skenjati može da bude i u bukvalnom i u prenesenom značenju, što prvi put vidim).
-   Od one slatkorečive vrste šmokljana koja je u četvrtom razredu srednje napravila dete, a zatim se pravila da je kurac bio tuđi.
-   (opis zgrade generalštaba)... koju je NATO pre petnaest godina otvorio kao konzervu.
-   Ibarska ti pobedla na onu stranu (originalan način opisa gubljenja u saobraćaju)
-   Nije u tom momku bilo ni jedne jedine pokvarene koščice.
-   Uvek su ga tukli po slabostima.
-   Momir je izgledao kao da prisustvuje sopstvenoj sahrani.
-   Kad Elena ulazi u okuku, držiš joj se za leđa ko majci za sisu il’ padaš s motora.
-   Beličasti ožiljak s mnoštvom šavova krivudao je od lakta do ručnog zgloba, prosečen kroz malje kao staza kroz visoku travu.
-   (opis besa) Bio je poput pacova koji je ostao bez dragocenog plena.
-   Bebo pa stani malo! (preneseno značenje) Beba: I stala sam. (bukvalno je zaustavila kola) I tvoj ortak je završio putovanje.
-   Ja sam terminator bejbi. Boriću se za tebe do poslednjeg šrafa.
-   Oni samo podcrtavaju tvoje poente i trude se da prepakuju ono šta si rekao da ukrase ,,svoja’’ opšta mesta. (sjajan opis ljudi koji kopi pejstuju tuđa mišljenja)
-   Metafore suptilne kao tenk kad ulazi u kuću
-   Čitav kilometar i po pa ćeš moći da zasedneš na presto (opis WC šolje)
-   Kakav gerintološki spin! (originalan opis penzionerskog bulažnjenja)
-   Notorna činjenica. I konj bi shvatio. Ne i ova konjina.
-   Naduo se ko punjen fazan
-   Momir izvadi prepravljeni signalni pištolj i pomazi ga kao što majka miluje dete.
-   Koča pogleda Momira i obliznu se. Bebu je taj pokret podsetio na zmijsko palacanje jezikom . Boa konstruktor.
-   Filip je imao utisak da je vazduh  naelektrisan od gotovo opipljive zlokobnosti.
-   Pa što taj biser dosad nisi prosuo?
-   Gledao ju je ko da ga je polila kantom benzina
-   Umirem Momire, umirem. – Znam mama, umirem i ja (Treba znati širi kontekst da bi bilo duhovito).
-   (originalna pretnja) Inače ćeš saznati kakvu kaficu kuvam. Od nje se ispišava krv. Sa komadićima bubrega.
-   ... Ženu koja očajnički traži zagrljaj, izritana silama izvan njene moći zauzdavanja i kontrole...
-   Lezi dole da te ne zgazim! Legla je. Zaista se osećala kao buba.

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #456 on: 04-05-2015, 23:20:17 »
Mada se iz Lonijevog izlaganja neke stvari u vezi sa radnjom relativno lako mogu razabrati, ipak upozoravam da će moj odgovor njemu sadržati prave spojlere. Ko nije čitao priču a ima nameru, neka se zaustavi ovde.

Dakle, SPOILERS AHEAD!!!  :evil:

Elem, Loni, čitava priča staje u otprilike ovakav pitch koji sam izložio Goranu Skrobonji pre no što sam počeo da pišem:

Grupa Fejsbuk revolucionara koja se uglavnom ne poznaje, seda u kola i kreće da uništi HAARP u Beljini, kriveći ga za katastrofalne poplave u Srbiji. Niko od njih zapravo ne zna kako HAARP stvarno izgleda, čemu služi i da li se kod Beljine stvarno nalazi, ali svejedno kreće u avanturu, iz pobuda koje u suštini nemaju veze sa HAARP-om već sa životima kakve vode u sadašnjoj Srbiji. I svi oni imaju svoje priče, svoje teorije zavere koje izlažu dok idu u susret nepoznatom... A ono što će naći biće, sa jedne strane, fantastično a sa druge strane će im razbiti sve iluzije u pogledu zemlje u kojoj žive, i razbiti im uverenja koja imaju.

Ako pogedaš glavne likove - naročito one koji su stigli do Lipovačke šume - njihove težnje i njihova uverenja, videćeš da su svi na kraju popili žestoku šamarčinu. Beba, koja je pošla da pokaže svojoj okolini da "tamo nema nikakvog HAARP-a" (a u suštini da pobegne od ljubomornog bivšeg frajera i života samohrane majke koja zavisi od sopstvene majke tiranina), spoznaje da tamo ima nečeg mnogo goreg, i da nezavisne Srbije u koju ona veruje zapravo nema i da je samo poligon udruženih moćnik za opite nad domorocima. Nacionalista-putinofil Mrvica, koji je pobegao iz životne kolotečine u avanturu, čeznući za pobunom koju nigde oko sebe ne vidi (a ni sam nije spreman za nju), naleteće na Ruse u ulozi koja mu se uopšte neće dopasti, u savezništvu koje će mu se dopasti još manje. I Beba i Mrvica, koji su na neki način predstavnici one dve famozne dve Srbije (što im uopšte ne smeta da sarađuju i kapiraju se), suočavaju se s tim da su Indijanci u sopstvenoj zemlji, a da pravi vladari, čiji su ciljevi nedokučivi a kapaciteti za zavereničke poduhvate beskonačni, mogu da rade praktično šta hoće zbog tehnologije koju poseduju.

Meni je kraj od samog starta jasan, i sastavni je deo vizije. Nisam znao kako će tačno da izgleda kad sam počeo da pišem, ali sam znao njegov duh i ostao sam mu veran. Kraj je, nažalost, možda previše eksplicitan, a pre svega zbrzan, jer je vizija koju sam imao odgovarala nečem što je za dvadesetak strana duže. I u toj viziji bi nevidljivost (ultimativna zaverenička tehnologija, mene ako pitaš) imala dublju ulogu ali... nisam mogao Goranu da predam mini-roman. Zato sam završnicu u šumi sveo na ovo što je priloženo. I, bez obzira na rezerve koje imam, prilično sam zadovoljan. Bila je poprilična avantura pisati ovu novelu. Zavoleo sam likove i bilo mi je prilično teško da se odvojim od njih.  :)

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #457 on: 04-05-2015, 23:26:18 »
zanimljivo je ovo što jor kaže, ali ja sam imao sličnu zamerku kao loni povodom kraja - imaću na umu ovo sada rečeno kad još jednom pogledam novelu pri finalnom zbrajanju, iako ne verujem da ću bitnije promeniti mišljenje i ocenu.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #458 on: 07-05-2015, 10:21:23 »
Sve u svemu vrlo dobra zbirka priča.

Pri saznanju da je prošlo čak 29 priča mislio sam da je previše i ko će sad čitati sve to.
Međutim ispostavilo se da maltene nema priče koja je zalutala.

Obilje različitih tema i stilova, gotovo za svačiji ukus.

Ja sam učestvovao prvi put i mogu reći svima da mi je jako drago što sam bio u vašem društvu.
Po kvalitetu, zbirka nimalo ne zaostaje za pričama u prosečnom broju magazina Sirijus, koji je skup najboljih priča s cele planete.

Sad nestrpljivo čekam i novu, da vidim ko će i koliko tu da pruži.
Apelujem na Gorana S. da je zaključi, bar do sajma.

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
E, ovo mi je ulepšalo veče. Na sajtu www.balkan-politika.com, zbirka HAARP I DRUGE PRIČE O TEORIJAMA ZAVERE je okarakterisana kao "jadan pokušaj zapadnih sluga da obesmisle istinu o HAARP-u". Isti obavešteni forumaš dodaje: "Samo proguglajte ova imena i videćete tragove zapadnog kovera".  xrofl

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #460 on: 29-05-2015, 00:22:32 »
divna stvar da mi ogreje srce!
daj još ako ima hitova u komentarima, nemoj me terati da tamo klikćem, registrujem se i pratim te bolide...

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #461 on: 29-05-2015, 08:22:49 »
Prosto da čovek ne poveruje da ovako dva ozbiljna starija gospodina ne veruju u jednu tako očiglednu činjenicu kao što je HAARP...
Nije to za zezanje...
Mica

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #462 on: 29-05-2015, 08:40:04 »
divna stvar da mi ogreje srce!
daj još ako ima hitova u komentarima, nemoj me terati da tamo klikćem, registrujem se i pratim te bolide...

Pa, možda ti dosadi da gledaš who's online.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #463 on: 29-05-2015, 08:44:58 »
E, svašta sam već bio, ali zapadni sluga sve dosad nisam...

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #464 on: 29-05-2015, 08:52:57 »
Ali ime ti, baš kao i moje, izdajnički zvuči!

xrofl xrofl   xrofl

scallop

• 5
  • 3
« Reply #465 on: 29-05-2015, 08:54:28 »
A ona tvoja priča gde si postao italijanski lovački ker?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #466 on: 29-05-2015, 10:04:31 »
A ti Scallope baš svašta znaš!!!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #467 on: 29-05-2015, 10:21:55 »
Da te ispravim: SVE znam. Bre, Stipane, imaš folder kod mene.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #468 on: 29-05-2015, 10:41:40 »
Možda se vidimo u sredu, ako ništa ne krene po zlu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #469 on: 29-05-2015, 11:09:11 »
Imam poseban spisak za one kojima "krene po zlu", pa ne dođu.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #470 on: 29-05-2015, 11:11:08 »
Ajde, nemoj tako. Pa meni treba četiri sata da stignem do Beograda. Stvarno imam nameru da dođem.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #471 on: 29-05-2015, 11:24:02 »
Nije to TAJ spisak.

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #472 on: 28-11-2015, 18:01:46 »
Novela HAARP I DRUGE PRIČE dobila je romaneskni oblik, ka kojem je stremila još dok je prošle godine pisana, ali nije mogla da ga dobije zbog ograničenog prostora u Goranovoj zbirci (ionako je bila najduža u njoj, zauzevši jednu šestinu knjige). Pošto sam završio knjigu IZGUBLJENI SVETOVI SRPSKOG FILMA FANTASTIKE, počeo sam polako da pripremam proširenje novele, i rezultat je roman BLATNJAVA NEBESA. Pustio sam ga da odstoji par meseci, da detalji legnu na mesto. Vrlo sam zadovoljan kako to sada izgleda, i javiću kada knjiga dobije zvanično izdanje. 

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #473 on: 04-02-2022, 18:51:57 »
Evo da javim, kao što sam obećao, da se roman u januaru 2022. pojavio u izdanju Lagune pod nazivom POPLAVLJENI UM.