Author Topic: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)  (Read 17223 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« on: 09-11-2017, 06:05:10 »


Zbirka priča.
Deveta knjiga u Fantastičnoj biblioteci.
Bakićev predgovor i jednu priču možete pročitati ovde: http://znaksagite.com/P/zs/FB09-GoliGlasovi.pdf
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

saturnica

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 3.197
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #1 on: 09-11-2017, 09:42:03 »
ponuđena priča obećava da je i ostatak u knjizi dobar. kako doći do knjige?

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #2 on: 09-11-2017, 09:46:49 »
Šapuću.


Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

lilit

  • 5
  • 3
  • Posts: 11.050
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #3 on: 09-11-2017, 10:27:14 »
čestitke sarajliji i bobanu, odlična priča, jako lepa naslovnica.
uskoro šaljem emisare po knjigu.
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #4 on: 09-11-2017, 11:57:34 »
Ima lepih baš SF svemirskih priča... potpuno zrelih u smislu da je autor otišao korak dalje u interakciji čoveka i svemira, ne bavi se početnim koracima čovečanstva ni Prvim kontaktom, već finim nijansama posledica u nekim dalekim vremenima. Zaista osvežavajuće za naše okruženje pisaca...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Kimura

  • 4
  • 3
  • Posts: 3.605
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #5 on: 09-11-2017, 13:21:50 »
Da, dobra je priča ''Goli glasovi''. Čitala sam je u Istrakonskoj zbirci za 2016. godinu. ''Zrno'' je, čini mi se, bilo u ''Zabavniku'', kao i ilustracija na naslovnici. Lepo je videti priče A. Sarajlije na jednom mestu.

Аксентије Новаковић

  • 3
  • Posts: 3.909
  • Homo Superior
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #6 on: 10-11-2017, 14:57:48 »
Зашто ни у овој збирци нема приче Ave, Caesare, immorituri te salutant! ?

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #8 on: 21-11-2017, 20:57:52 »
GOLI GLASOVI na stolu. Plajvaz u ruci. Osluškujem da se jave.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #9 on: 21-11-2017, 21:56:20 »
Izgleda da svi imaju ZRNO. Nadam se da nisam poslednji.
Jedna prelepa rečenica za uvid kako se to radi:


Glad otkrije da su rebra samo kavez, a zubi tek ukras na licu smrti.


Izazov za one koji misle da znaju da pišu. Zar ne?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #10 on: 21-11-2017, 22:16:40 »
Pa, lepo opuštanje posle nasumičnih čitanja. Sad mogu na drugu priču GOLI GLASOVI
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #11 on: 22-11-2017, 19:24:46 »
Još jedna rečenica za pamćenje:


"Ne veruj rešenjima koja ti se otvore u snovima, sinko.", prekide ga Moritomo odsečno, "jer onda ćeš javu graditi po meri drugoga."
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #12 on: 25-11-2017, 00:38:45 »
U srči praznine da javim da sam pročitao i priču SPIRITUS UBI VULT SPIRAT.


U nadolazećem vremenu kad god mi padne na pamet misao o izgubljenosti naučne fantastike razmišljaću o ovoj priči i kako je najbolje složenu alternativnu priču koju sam pročitao moguće složiti u ciglih deset strana. Sa druge strane, ovo je strašno dugačka priča jer se njeni delovi mogu sanjati danima.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #13 on: 28-11-2017, 14:25:32 »
Pročitao. Konačno. Trebalo bi nešto napisati o knjizi. Nekako su zanijekani porivi za hvalospevima. Uz njih su nikle i sumnjičavosti u neumitnu volju za čitanjem. Dve-tri priče su mi daleko ispod divljenja. Zanemario sam pogubni uticaj signalizma i primetan uticaj pakovanja uz Kufer.


Ipak, jedna rečenica za pamćenje:


"Šum vode je blag, toliko da se može pomešati sa tišinom."
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #15 on: 28-11-2017, 18:06:22 »
Bemti izdavača! Ljudi sad od mene traže da kupe GOLE GLASOVE!
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

angel011

  • PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • Posts: 8.364
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #16 on: 28-11-2017, 18:37:55 »
Probaj da ostaviš komentar (na istom mestu gde ti je prikaz) da se knjiga nabavlja od Bobana (plus kontakt podaci ka Čudnoj knjižari, njegovom profilu...).  :)
We're all mad here.

Kimura

  • 4
  • 3
  • Posts: 3.605
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #17 on: 28-11-2017, 19:11:15 »
Bemti izdavača! Ljudi sad od mene traže da kupe GOLE GLASOVE!


 xrofl


Važno je da žele da kupe i da čitaju.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #18 on: 28-11-2017, 19:58:50 »
Probaj da ostaviš komentar (na istom mestu gde ti je prikaz) da se knjiga nabavlja od Bobana (plus kontakt podaci ka Čudnoj knjižari, njegovom profilu...).  :)


 xrofl


Do sada sam mogao da prodam tri primerka.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Stipan

  • 4
  • 3
  • Posts: 13.617
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #19 on: 28-11-2017, 20:10:37 »
Vrem je da se prešaltaš u knjižare...

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #20 on: 28-11-2017, 20:43:32 »
Vrem je da se prešaltaš u knjižare...


Samo bi mi to falilo.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #21 on: 29-11-2017, 05:48:09 »
Komentar na AVKF

https://www.facebook.com/groups/125365697922584/?ref=nf_target&fref=nf

Zanimljivo je kako sve više ljudi smatra da je forum ZS vredan jedino da se ostavi link do njihovog brloga... ili mesta gde su nešto žvrljnuli.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #22 on: 29-11-2017, 08:57:55 »
A kako da mi koji nemamo fejsbuk nalog vidimo tvoj prikaz?
Mica

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #23 on: 29-11-2017, 09:17:58 »
Samo zbog Miće:


GOLI GLASOVI

Nisam ravnodušan što se Boban Knežević poduhvatio da nastavi sa edicijom FANTASTIČNA BIBLIOTEKA. Izbor zbirke GOLI GLASOVI Adrijana Sarajlije je pun pogodak. Kad se osvrnem, te naizgled malene knjige nadmašaju sve što kao domaću fantastiku imamo priliku da čitamo.

Odmah da napomenem da Adrijan Sarajlija neprestano raste kao pisac. Nemojte ceniti po njegovim pričama objavljenim u raznim lokalnim i tematskim zbirkama, pa ni po zbirci MANUFAKTURA G, Tardis. Kritičan skok je načinio sa romanom OGLEDALO ZA VAMPIRA. 2012. uz uredničku asistenciju Slobodana Škerovića. Preporučujem taj roman o malom, beznačajnom čoveku koji je život posvetio naporima da postane – vampir. Škerovićev uticaj se oseća i u zbirci GOLI GLASOVI, a na nama će biti da ocenimo koliko je signalizam doprineo ili oduzeo.

Ne znam koliko je signalizam, čiji je pokretač i guru Miroljub Todorović, uticao na Sarajliju, ni koliko će u budućnosti uticati, jer se opredelio za signalizam. U više mahova su signalisti i meni objašnjavali da sam „njihov“, ali nikad ga nisam prokljuvio do kraja. U nekoj mojoj interpretaciji, signalizmu je važnija dobro odabrana reč nego sklop rečenice, pa i čitava priča. Mada volim dobru reč i rečenicu, meni je priča ostala u prvom planu.

Posle čitanja, zbirka GOLI GLASOVI je za mene i jedno i drugo. Preko deset priča su me opsenile toliko da sam morao da ih dugo varim pre nego što nastavim sa čitanjem. Isto tako, nekoliko priča mi je samo signalistička parada. To neću zameriti Sarajliji nego Slobodanu Škeroviću. Naravno, ostaviću čitaocima da se suoče sa zamkama, ali garantujem da će biti na dobitku.

Paradigma čitave zbirke je Moritomo. Mislim da je u nekoliko priča bio mrtav, poluživ ili imitacija samog sebe. Nemojte na to obraćati pažnji, taj lik je vezivno tkivo zbirke. On je omaž japanskoj literaturi, sajberpanku i, možda, filmovima „Umri muški“. Koj će ga vrag znati kad se Sarajlija poduhvati pisanja. Svet u kome deluje Moritomo je nemoguć, a ipak izaziva na razmišljanje. Varijante opstanka i nestanka su brojne i svaka sledeća neumitno vodi ka svetu u kome za čoveka ima sve manje mesta.

Logika koja mi se nametnula možda je pogrešna, ali ja bih čitavu zbirku postavio sasvim drugim redosledom. Možda je zato bolje što ja nisam bio urednik. Izvolite, poštovani čitaoci, budite urednici. U mojoj verziji, pretposlednja priča bila bi SNEŠKO, a poslednja – GOLI GLASOVI. Izvolite.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #24 on: 29-11-2017, 09:33:51 »

Zanimljivo je kako sve više ljudi smatra da je forum ZS vredan jedino da se ostavi link do njihovog brloga... ili mesta gde su nešto žvrljnuli.



Nisam znao da je AVKF brlog. Samo neki moj deo još smatra da delo Adrijana Sarajlije i edicija Everesta FANTASTIČNA BIBLIOTEKA treba da imaju mesto na ZS. Možda neko kupi i pročita.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Stipan

  • 4
  • 3
  • Posts: 13.617
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #25 on: 29-11-2017, 12:32:00 »
A šta sad pa fali Škeri?

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #26 on: 29-11-2017, 12:45:15 »
A šta sad pa fali Škeri?



Ti si lider u Srbiji. Kaži ti meni.

Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zakk

  • Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
  • Posts: 10.902
    • IP Tardis
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #27 on: 29-11-2017, 12:52:57 »
Nije zgoreg i ovde da dojavim, pošto slabo čitate program LK:

Истрајавање кратке приче: ГОЛИ ГЛАСОВИ Адријана Сарајлије
4. децембар 2017.
19:00 Трибинска сала Дома омладине
Дебитантска збирке прича "Мануфактура Г" Адријана Сарајлије (Тардис, 2010) указала нам је на врсног аутора фантастике на кога треба обратити пажњу. Уследио је период обележен романом "Огледало за вампира" (самиздат, 2012, и реиздање Чаробна књига, 2013) који се добро котирао чак и у конкуренцији комплетне годишње продукције Србије и заслужио осврт жирија НИН-ове награде на свежину теме и израза.

Збирка "Голи гласови" (Еверест медиа, 2017) обједињује стваралачке напоре претходних година разасуте по антологијама из земље и региона. Садржи петнаест кратких прича из издања махом недоступних у домаћим књижарама, те је збирка прави начин да се настави уживање у изазовној спекулативној прози. Показатељ квалитета је свакако и одлука уредника Бобана Кнежевића да књигу објави у едицији Фантастична библиотека, где смо могли читати најбоље од српске фантастике.

Сарајлија спремно и спретно зарања у непознато те својом инвенцијом и свежином разгаљује знатижељне читаоце нудећи им право литерарно уживање - неуобичајено, ван жанровских стандарда, надахнуто, духовито и врцаво.
-- Илија Бакић

Учествују: Адријан Сарајлија, Бобан Кнежевић
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #28 on: 29-11-2017, 16:14:15 »
Haiku od prikaza!!!


Posle se buniš što te svojataju signalisti...  xrofl

Mica

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #29 on: 29-11-2017, 16:56:41 »
Od mene ovakvog dovoljno. Od vas ni toliko. O priči SPIRITUS UBI VULT SPIRAT mogao bih danima ali nemam s kim. Kad vam narastu muda javite se.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #30 on: 30-11-2017, 11:39:58 »
Ma da. "Spiritus ubi vult spirat" jeste veoma dobra priča, o kojoj bi se moglo dugo raspravljati, ali u zbirci ima i jedna bolja - "Tagomijeva šetnja" (i to ne zato što počinje ispred Hidrotehničkog zavoda). I puno lepih priča, koje, svaka na svoj način, od čitaoca traže da strpljivo urone u njihov svet. Neko (mrzim me da guglam) je nekada rekao da se Sarajlija bolje snalazi u dužim proznim oblicima. Meni se nekako Sarajlijin način razmišljanja, njegov pristup prozi, činio mnogo bližim kratkom proznom iskazu. Ova zbirka me je učvrstila u tom uverenju. Nešto slično Zoranu Jakšiću.

Po meni, Sarajlija je izrastao u odličnog pisca, distinktivnog izraza. Ja zaista ne znam kakav je odnos Sarajlijine proze sa Škerovićevom prozom. Većina Škrerinih radova meni je prehermetična i veoma teško shvatljiva, dok kod Sarajlije nemam takvih problema, iako ni u kom slučaju nije u pitanju jednostavni prozni izraz. Sarajlijina proza traži pažljivog čitaoca, spremnog da se suoči sa izletima mašte, zagonetkama sakrivenim u ponekim ovlašnim natuknicama...

I meni je bila pomalo nejasna struktura zbirke, zašto su priče ovako poređane... I ja bih to drugačije učinio.
Radujem se promociji sledeće nedelje.
Mica

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #31 on: 30-11-2017, 12:20:28 »
Vidiš kako je lako složiti se. U svemu. Čak i kad je moj haiku prikaz previše sažet. Meni sadržina knjige utiče na interpretaciju. Sarajlija je posebno opasan u poentiranju, što govori u prilog kraće priče. Opali po mozgu kad se TAGOMIJEVA ŠETNJA okonča rečenicom: "Taksista lagano prikoči i reče - Slobodno." Čitalac se onda vrati kroz celu priču.


Ako sam naglasio Škerovićev uticaj, onda se radi upravo o hermetičnosti i uveren sam da toliko nije potrebno.


Manje važno je da sam u jednom trenutku zapazio da su Tupal-kron previše slični sa mojim Zinima iz Svemirskih cigana, ali ko još mene čita.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #32 on: 30-11-2017, 13:02:51 »
Pa, da. Lako je nama dvojici da se složimo. Obrati pažnju i na to da nam se najviše sviđaju iste priče iz zbirke. Odgojeni smo na sličnim cuclama.


Međutim, jako bih voleo da čujem i slaganje i neslaganje nekog iz drugih generacija čitalaca.

Uzgred, pitanje za Bobana, koji se vodi kao urednik... Ko je poslagao priče ovim redosledom?
Mica

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #33 on: 30-11-2017, 13:27:37 »
Druga generacija čitalaca još ne postoji. U "brlogu" sam imao 17 lajkova i tri pitanja gde da kupe. Ovde, niko osim nas dvojice. Obzirom na okolnosti, priče su se poređale same ili su ih izvlačili na slamčicu. Drugi način ne vidim. Nego, ti reče da ćemo popričati o mojoj knjizi koja ne postoji do kraja novembra. Ode i novembar. Ispašće da spadaš u one koji neće da pišu jer im se ne dopada. Da ne pominjem Lazovića.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #34 on: 30-11-2017, 13:31:17 »
Da ne ispadne da su samo dve. Dopadaju mi se i SNEŠKO, ona o somovima, i LEPTIR, posebno ona o Moritomu automehaničaru... Ma, sve mi se dopadaju, samo su se neke dublje urezale.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #35 on: 30-11-2017, 15:32:04 »
Po nekim mojim tajnim ocenama, na treće mesto bih smestio Sneška, na četvrto Ojl'en'čips, pa peto je Zrno.
Ostale su mi vrlo slične, s tim da mi se one pred kraj nešto manje sviđaju, ali su i one OK, generalno.
Ove prve dve spadaju po nekim mojim kriterijuma u dvadesetak najboljih priča domaće fantastike.



Mica

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #36 on: 30-11-2017, 15:40:23 »
Ojl'en'čips je epska. Kad osoba koja može sve da napravi odluči da bude onaj koji popravlja. Ja sam drugačije doživeo oluju, ali je to manje važno.

Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #37 on: 30-11-2017, 17:43:35 »
Uzgred, pitanje za Bobana, koji se vodi kao urednik... Ko je poslagao priče ovim redosledom?

hm... to su priče, a ne roman?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #38 on: 30-11-2017, 17:50:51 »
 xrofl xrofl xrofl xrofl xrofl xrofl xrofl
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #39 on: 30-11-2017, 22:49:33 »
Da se, za tenutak, vratim zbirci Adrijana Sarajlije GOLI GLASOVI. Kolikogod idiotski zvuči da ni urednik i izdavač ne zna šta je objavio, zbirka je sjajan primer da najbolji deo domaće fantastike opstaje. Kad pomislite da je nestala, ona je i dalje tu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #40 on: 30-11-2017, 23:20:17 »
jel ti zaista veruješ da ja ne znam šta sam objavio?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #41 on: 30-11-2017, 23:25:51 »
Znam. I pod kojim uslovima.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #42 on: 01-12-2017, 01:08:08 »
aksiom je da ti znaš sve pa je pleonazam da to stalno ponavljaš...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #43 on: 04-12-2017, 14:33:17 »
ovo je zapravo roman... ali o tome više večeras.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #44 on: 04-12-2017, 19:15:20 »
Smatraću ovo još jednom neuspelom uredničkom šalom.
Što onda ne rekoste to piscu predgovora, blurba na koricama, Narodnoj biblioteci?
Sedim u troli, putujem na promociju i ne verujem svojim očima. Upravo me i kontolor pita da li je moguće...
Mica


Boban

  • 3
  • Posts: 22.789
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #46 on: 05-12-2017, 00:08:37 »
Smatraću ovo još jednom neuspelom uredničkom šalom.
Što onda ne rekoste to piscu predgovora, blurba na koricama, Narodnoj biblioteci?
Sedim u troli, putujem na promociju i ne verujem svojim očima. Upravo me i kontolor pita da li je moguće...

Ja i kada o istim pojavama govorim različite stvari, budem uglavnom u pravu.
To što nekima liči na višednevnu neukusnu zajebanciju (roman ili zbirka priča?) zapravo otkriva dozu uvrnute promišljenosti.

Inače, promocija je bila lepa, kao u starim danima Lazara Komarčića, kada učesnici i publika odmereno iznose različita mišljenja uz spremnost da se sasluša druga strana i koriguje sopstveni stav.

I na kraju, ali ne najmanje važno, gotovo svako od prisutnih koji već nije imao Sarajlijinu knjigu, kupio ju je večeras.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Kimura

  • 4
  • 3
  • Posts: 3.605
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #47 on: 05-12-2017, 00:54:52 »
Autor dade vedan savet piscima kratkih priča: važna je disciplina.

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #48 on: 05-12-2017, 14:33:07 »
Pa, promocija je bila donekle i uobičajena u smislu da je počela sa 15-tak minuta zakašnjenja, dok smo ujurili izdavača, koji je vešto doveo hrabrog potomka da spreči linčovanje - đe ćeš na čo'eka pred đetetom.

Ono što nije bilo uobičajeno je količina pohvala koje je pisac dobio na javnom mestu, a koje je zaslužio kako sjajnom knjigom, tako i promišljenim izlaganjem svoje poetike.

Boban, a donekle i sam pisac, nagovestili su mogućnost čitanja knjige ne samo kao zbirke priča, već i neke vrste labavog romana, pri čemu je Boban bio eksplicitniji u tome. Meni se čini, što sam rekao i na samoj promociji, da bi takav pristup delu možda mogao biti negativan za samu knjigu, jer bi u tom slučaju određene razlike u pristupu pričama (neke su, uslovno rečeno, "lakše", odnosno manje hermetične, dok su pripovedački postupci nekih drugih bliži avangardnoj prozi i možda "zahtevniji". Ako bismo ovu knjigu posmatrali kao zbirku priča, to ne predstavlja nikakav problem, već čak i doprinosi raznovrsnosti izraza. Zbog toga sam sve vreme pokušavao da je čitam u takvom modu.

Kao što sam rekao i na promociji, smatram da je Bobanovo uvrštavanje ove knjige u Fantastičnu biblioteku, koja, na neki način, predstavlja izbor onoga najboljeg što srpska moderna fanastična proza može da ponudi, više nego opravdano.
Mica

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: Adrijan Sarajlija - GOLI GLASOVI (2017)
« Reply #49 on: 05-12-2017, 14:36:15 »
Uzgred, dajte te slike, da ne kačim one sa mobilnog, pa da me lilith rastrgne zbog mutnoće, kadriranja i raznih filtera...
Mica