Author Topic: Свето место  (Read 1247 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Truman

• 4
  • 3
Свето место
« on: 30-06-2017, 20:21:22 »
Захваљујући Пинковој кабловској мрежи одгледах овај бисер Ђорђа Кадијевића. До сада иначе нисам имао прилике гледати његова остварења. Први шок - Драган Јовановић глуми у ХОРОР филму и то сасвим пристојно. Други шок - Бранка Пујић је некад била риба ( добро, ово и није толики шок, мада морам рећи да ми је у каснијој фази са малих екрана била поприлично иритантна ). Филм функционише као мрачна окултна прича о младом студенту теологије ( мада сумњам да се то тад тако звало ) коме се привиђа кочија са прелепом девојком. Након тога налеће на вештицу која заправо није вештица и коју након што га нападне убија, мада је заправо не убија. Онда добија задатак од директора црквене школе да окади једну младу покојницу кад гле чуда...нећу да спојлујем, а ко је гледао зна о чему о говорим. У основи приче је однос између оца и кћери. Постоје барем две лепе еротске сцене што овај филм такође издваја.
На нивоу заплета овај филм ми није логички јасан ( ако неком јесте нека појасни ), нпр. да ли је он заиста убио девојку ту девојку? Да ли овај филм уопште има смислен заплет? И ако нема, оставља ефектан утисак и ретко задовољство да на српском језику гледамо окултну мистерију.
Дајте своје утиске, жеље и честитке а успут ми можете препоручити и још неки Кадићевићев филм.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Pizzobatto

• 4
  • 3
Re: Свето место
« Reply #1 on: 30-06-2017, 20:35:30 »
Meni je to među gorim Kadijećevim radovima, al i ničeg se ne sjećam. Većina ga pak smatra najboljim.

Meni je maltene sve drugo Kadijevićevo bolje.

Ako ti se to svidjelo gledaj Devičansku svirku.

Moji favoriti
Štićenik
Čovek koji je pojeo vuka
Leptirica
Napadač
Zakletva
Better a witty fool than a foolish wit

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 30-06-2017, 20:40:35 »
Pročitaj Gogoljevu pripovetku ''Vij'' po kojoj je snimljen ovaj film, pa će ti se sve vezano za zaplet kasti samo, a možeš baciti oko i na ruske filmove - dobri su i stari i novi. Naš scenarista je, doduše, uneo neke izmene, po meni nepotrebne, ali one, srećom, priču ne kvare kao što joj i ne doprinose. Više govore o duhu vremena u kom je film napravljen, a malo i o suštinskom ateizmu autora koji, za razliku od Gogolja, naravno, ne prihvata postojanje Zla po sebi, zla sa velikim slovom, već ima potrebu da da prizemnija objašnjenja i užas strpa u ljudske mere. :)

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 30-06-2017, 20:48:44 »
Ruski stari film je super!

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #4 on: 01-07-2017, 00:18:09 »
Kako, zar nisi gledao Leptiricu?

Ja sam jos gledala Sticenika, Devicansku Svirku i Darove Moje rodjake Marije (kriminalan jutjub snimak koji ne preporucujem)

Elem, da, Gogoljeva pripovetka nema elemenata incesta niti nekih baba-devojaka koliko se secam, lik Mire Banjac kao i erotski elementi su naknadno ubaceni; zaplet je oko mladog gimnaziste (nadam se da sam dobro prenela "zvanje" studenta) koji 3 noci cuva nemrtvu devojku (vesticu), tj drzi svojevrsno bdenje.

Mislim da uzasan kvalitet snimka jako skodi utisku o ovom filmu, kao i ostalim ex-ju (sad mahom, srpskim) horor klasicima. Ako postoji bolji, super.
a new vocation in life
my love with a knife

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 01-07-2017, 00:25:07 »
''Darovi moje rođake Marije'' nije loš film, mada je bolje čitati Nastasijevićevu priču.

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
  • I Walk Alone... and not give a damn...
« Reply #6 on: 01-07-2017, 08:29:30 »
Kako, zar nisi gledao Leptiricu?

Ja sam jos gledala Sticenika, Devicansku Svirku i Darove Moje rodjake Marije (kriminalan jutjub snimak koji ne preporucujem)

Elem, da, Gogoljeva pripovetka nema elemenata incesta niti nekih baba-devojaka koliko se secam, lik Mire Banjac kao i erotski elementi su naknadno ubaceni; zaplet je oko mladog gimnaziste (nadam se da sam dobro prenela "zvanje" studenta) koji 3 noci cuva nemrtvu devojku (vesticu), tj drzi svojevrsno bdenje.

Mislim da uzasan kvalitet snimka jako skodi utisku o ovom filmu, kao i ostalim ex-ju (sad mahom, srpskim) horor klasicima. Ako postoji bolji, super.

Dybuk, problema sa snimkom ne bi bilo da se neko setio da ako ne digitalizuje ono baren samšuva originalni zapis. Ovo što mi imamo prilike da gledamo je katasatrofalno digitalizovan VHS kopije ko zna koje generacije sniman najgorom mogućom brzinom, a digitalizovan uz pomoć TV kartice na prosečnom "pentijum 4" pc-u koga pokreće windows xp. 
I da se nadovežem na priču, delo koje je Kadijeviću poslužilo kao osnova za "Sveto Mesto", zove se "Vij-Kralj duhova." Ili samo Vij. Naravno rusi su mnogo bolje obradili originalnu priču, a najnovija obrada je ruska Gothic Hororo storija: http://www.imdb.com/title/tt0483200/plotsummary?ref_=tt_ov_pl
Politically Incorrect member of "Snage Haosa i Bezumlja"

ankh Em Maat  since 1973.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #7 on: 01-07-2017, 10:18:46 »
Mda, i to "cuvamo" kao i svu drugu kulturnu bastinu.

''Darovi moje rođake Marije'' nije loš film, mada je bolje čitati Nastasijevićevu priču.

Izuzetan poeta, na 'Darove', nazalost, jos nisam naisla. A rado bih procitala.
a new vocation in life
my love with a knife

Truman

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 01-07-2017, 11:31:09 »
Нажалост нисам гледао Лептирицу. :( Не знам где да нађем Кадијевићеве филмове. Овом приликом апелујем на уредништво РТС-а да кад се заврши циклус Бавиних филмова крену на Кадијевића.
Иначе, још један утисак ми је да је Мира Бањац "увек" била стара. Не сећам се да сам гледао и једну њену улоги из млађих година.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 01-07-2017, 13:02:36 »
Kadijević je većinom snimao TV filmove, ne očekuj blurejove, a pun youtube njegovih radova, uključujući Leptiricu.

Sumnjam da možeš bolji snimak naći, ali ako to tražiš uvijek ima domaćih sajtova za download, npr fastserbia.

Što ne znači da ćeš naći bolji kvalitet od youtube-a.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #10 on: 01-07-2017, 13:05:59 »
Ок, хвала. Навикао сам гледати на јутјубу.
Sri Ramana

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #11 on: 01-07-2017, 13:07:32 »
Kadijević je većinom snimao TV filmove, ne očekuj blurejove, a pun youtube njegovih radova, uključujući Leptiricu.

Sumnjam da možeš bolji snimak naći, ali ako to tražiš uvijek ima domaćih sajtova za download, npr fastserbia.

Što ne znači da ćeš naći bolji kvalitet od youtube-a.

Jeste snimao TVfilmove, Bato, ali ih nije snimo na VHS-u nego na 1 col trakama, u najgorem slučaju Betacam i to SP, ili U-Matic SP. A to je ohoho bolje od VHS-a. A sve to što je na jutubu je sa VHS-A.

« Reply #12 on: 14-09-2017, 21:59:11 »
Кадијевић је електронски снимао само "Нападача" и "Последњу аудијенцију". Све остало за ТВ је рађено филмски на 35 и 16мм.
Моја колекција дискова
"Coraggio contro acciaio"
"Тако је чича Милоје заменио свога Стојана."

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #13 on: 15-09-2017, 12:13:34 »
Кадијевић је електронски снимао само "Нападача" и "Последњу аудијенцију". Све остало за ТВ је рађено филмски на 35 и 16мм.

Ako je tako, a ne sumnjam u to, onda gde su originali? Pojela maca, ili je neko rolne čuvao u kacama sa kiselim kupusom.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #14 on: 15-09-2017, 17:17:37 »
Trumane, pošto si pitao a ovde neće da ti kažu šta misle, onda ću pokušati da ti dam svoje viđenje.
Prvo: u pitanju je film koji je rađen po motivima pripoveteke "Vij", a nije dramatizacija priče, što reditelju daje slobodu koju ne bi imao kada bi se držao doslovno Gogoljevog teksta.
Drugo: Devojka je veštica koja uzima oblik babe - menjanje oblika čest motiv kod veštica - napada u snu - isto čest motiv - ali ovde je ona uzela oblik svoje pokojne majke. To je direktna aluzija na ono što se u realnom, ne tom veštičijem ili magijskom svetu desilo, dakle zauzela je  mesto svoje majke, tj. incest sa ocem u punom cvatu.
Treće: Bogoslov student nije sanjao, on je stvarno tukao babu što ga je jahala, do smrti. U realnom svetu to je devojka. Zato mu zna ime i zato njega traži.
Sve drugo, incest, pitanje zla, urođeni sadizam (scena sa konjušarem i njegova kastracija gaženjem) to je stvar za tumačenje odnosa sa ocem. Tj. tvog tumačenja.
Ovo gore ti je moje tumačenje koje ne mora biti tačno.

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 15-09-2017, 19:00:59 »

šta to mijenja, kad je ključna fraza: "rađeno za TV"?

Nije objavljivano u drugom obliku i ne može da se nađe bolji snimak

Može kad neko objavi DVD paket Kadijevića, pod uslovom da su originalne trake sačuvane

mislim, to valja naglasiti jer ljudi kao čekaju kvalitet snimka koji zvanično ne postoji, i ne pogledaju te filmove

na sreću, Kadijević ima svjetliju paletu, da to tako nazovem, sem Svetog mesta koji je jedini užas za gledanje, bar meni, a Leptirica, Čovek koji je pojeo vuka, Zakletva itd...  sve toplije boje i gotovo prijaju oku

« Reply #16 on: 16-09-2017, 15:12:00 »

Ako je tako, a ne sumnjam u to, onda gde su originali? Pojela maca, ili je neko rolne čuvao u kacama sa kiselim kupusom.
Ја сам врло далеко од извора информација што се тога тиче.

šta to mijenja, kad je ključna fraza: "rađeno za TV"?

Nije objavljivano u drugom obliku i ne može da se nađe bolji snimak

Može kad neko objavi DVD paket Kadijevića, pod uslovom da su originalne trake sačuvane

mislim, to valja naglasiti jer ljudi kao čekaju kvalitet snimka koji zvanično ne postoji, i ne pogledaju te filmove

na sreću, Kadijević ima svjetliju paletu, da to tako nazovem, sem Svetog mesta koji je jedini užas za gledanje, bar meni, a Leptirica, Čovek koji je pojeo vuka, Zakletva itd...  sve toplije boje i gotovo prijaju oku

Мења у томе што ови филмови, иако су рађени за ТВ, имају филмску естетику. Уосталом, ово су речи самог Кадијевића упућене људима са телевизије: "Знате шта, ја сам дубоко убеђен да је најбољи телевизијски филм онај који је истовремено и најбољи филмски".
Моја колекција дискова

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 16-09-2017, 15:41:41 »
mislim da pričamo o različitim stvarima. Naime, niko ne spori kvalitet kinematografije Kadijevića no kvalitet piksela koji su dostupni svim ljudima.

dođe neko, traži film, žali se na vhs snimak, ali boljeg nema. Umjesto da se osobi kaže da boljeg snimka nema, kaže se da je Kadijević snimao na filmskoj traci.

Promašena tema brate.

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #18 on: 16-09-2017, 20:36:25 »
mislim da pričamo o različitim stvarima. Naime, niko ne spori kvalitet kinematografije Kadijevića no kvalitet piksela koji su dostupni svim ljudima.

dođe neko, traži film, žali se na vhs snimak, ali boljeg nema. Umjesto da se osobi kaže da boljeg snimka nema, kaže se da je Kadijević snimao na filmskoj traci.

Promašena tema brate.

Ma daj, promašena. Postoji li barem I generacija kopije Svetog Mesta na VHS-u? A da nije snimana na  Goldstar, Weg, ili tako nekom dvoglavom deku? Postoji li orginal VHS, ne kopirano preko antenskog kabla? Ne verujem, zato se i žale na kvalitet. Mislim, u eri digitalizacije, moramo da gledamo najcrnje crnce u tunelu prosečne rezolucije Sinklerovog ZX spectruma. Ne treba DVD, ma ne treba Blurej, samo pošteno i profesionalno digitalizovan VHS master, a ne kopija ko zna koje generacije digitalizovana preko TV karice i koaksijalnog RF kabla.

« Reply #19 on: 16-09-2017, 20:51:07 »

Promašena tema brate.
Гос'н Бато, оно што се не може наћи на Интернету не значи да не постоји. Ово је уједно и одговор уваженом акхнатон-у.
Моја колекција дискова

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #20 on: 16-09-2017, 21:11:22 »
Tajčić Vaso, možda na Marsu postoji snimak, ali kada obični ljudi žele nešto da gledaju, i pitaju gdje da to pogledaju, ne treba ih obmanjivati nepostojećim/nepristupačnim/zagubljenim/šbbkbb/moždapritom/aštaako/metafizičkim snimcima misteriozne egzistencije između glasine i Kadijevićevog lijevog guza, no onim snimcima koji su realno nabavljivi odmah i sada, a po svemu sudeći i ubuduće na duži rok. Sve ostalo je trljanje lana i filozofiranje o broju anđela na vrhu čiode.

« Reply #21 on: 16-09-2017, 21:27:34 »
Tajčić Vaso, možda na Marsu postoji snimak, ali kada obični ljudi žele nešto da gledaju, i pitaju gdje da to pogledaju, ne treba ih obmanjivati nepostojećim/nepristupačnim/zagubljenim/šbbkbb/moždapritom/aštaako/metafizičkim snimcima misteriozne egzistencije između glasine i Kadijevićevog lijevog guza, no onim snimcima koji su realno nabavljivi odmah i sada, a po svemu sudeći i ubuduće na duži rok. Sve ostalo je trljanje lana i filozofiranje o broju anđela na vrhu čiode.
Госн Бато, са вама је тешко полемисати јер стално мењате стајалиште. Прво је било да нема ништа боље од ВХС кад оно има ДВД који је сигурно давно објављен и вероватно распродат. Обични људи не користе форуме, торенте, јутуб него лепо оду у продавницу и купе.
Моја колекција дискова

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #22 on: 16-09-2017, 21:40:34 »
DVD čega? jednog Kadijevićevog filma? dva? tri? O čemu pričamo?

uopšte nisam govorio da je nešto vhs, betamax ili dvd, govorim o pikselima. Može da bude na gramofonskoj ploči, boljeg snimka nema

da li shvatate da gubite gledaoce Kadijevićevih filmova s ovom predstavom?

Dođe deset ljudi i od tih deset devetoro čeka bolji snimak da Kadijević izvadi iz šešira, i nikad ne pogleda film (EDIT: filmove!!! pun kufer remek djela!). Neka idu na Braću po babine linije jer je blurej.

Recite ljudima istinu, na čemu mogu da gledaju, i učinite dobro djelo. Što se vrtimo u krug.

Kad nabavite te metafizičke snimke onda nas sve uputite na njih. Do tada, osujećujete bilo kakvo umnožavanje Kadijevićevih ili bilo čijih drugih gledalaca.

Zašto? Da li tajno radite za Radoša Bajića ili Željka Mitrovića?

Hajde da njegujemo nešto bitnije.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #23 on: 16-09-2017, 21:45:48 »
Pa eto, ako poseduješ dvd, Vaso, da li je kvalitet snimka bolji od onog koji se može naći na internetu?

Quote from: Васа С. Тајчић
Обични људи не користе форуме, торенте, јутуб него лепо оду у продавницу и купе.

bogami...ja onda ne znam puno običnih ljudi :lol: to možda amerikanci. mi i dalje krademo.
a new vocation in life
my love with a knife

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #24 on: 16-09-2017, 21:50:50 »
eh, pa ja sam spor, nisam ni skonto da sam proglašen za lopova haha

ma ok, kako reče moj profesor srpskog, ko krade hljeb i knjige njemu su te stvari zaista i potrebne

Ja bih dodo, ko krade i filmove!!!

a jbg, na šta smo spali, moramo da kupujemo kulturu da bi bili kulturni

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #25 on: 17-09-2017, 07:22:27 »
Pa eto, ako poseduješ dvd, Vaso, da li je kvalitet snimka bolji od onog koji se može naći na internetu?

Обични људи не користе форуме, торенте, јутуб него лепо оду у продавницу и купе.

bogami...ja onda ne znam puno običnih ljudi :lol: to možda amerikanci. mi i dalje krademo.

Ne krademo, nego pozajmljuemo. A ni amerikanci nisu ništa bolji. Dovoljno mi je da u qbittorentu vidim odakle su peerovi sa kojih vučem sadržaj pa da se nasmejem. Svaka druga zastavica je "star and stripes". Toliko o tome.

eh, pa ja sam spor, nisam ni skonto da sam proglašen za lopova haha

ma ok, kako reče moj profesor srpskog, ko krade hljeb i knjige njemu su te stvari zaista i potrebne

Ja bih dodo, ko krade i filmove!!!

a jbg, na šta smo spali, moramo da kupujemo kulturu da bi bili kulturni

ccccc

« Reply #26 on: 17-09-2017, 14:05:04 »

Натераћете ме да набавим ДВД што врло ретко чиним последњих година. То може да се одужи пошто брже стижу ствари из Сингапура него из Београда. У сваком случају, од мене можете очекивати неколико скриншотова да процените квалитет слике, никакво "качење" диска, рипа и тсл.
Моја колекција дискова

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #27 on: 17-09-2017, 15:37:26 »
Haha, nemoj Vaso zbog mene da menjaš naviku, stvarno nema potrebe.  :lol:

У сваком случају, од мене можете очекивати неколико скриншотова да процените квалитет слике, никакво "качење" диска, рипа и тсл.

Savsjem davoljno, hvala. Doduše, imam jedno očekivanje - da mi ne persiraš. Ni za tim nema potrebe :)

a new vocation in life
my love with a knife