Author Topic: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"  (Read 23809 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kunac

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.930
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #50 on: 24-04-2011, 11:33:35 »
Art-anima javlja

Nagradu Britanskog udruženja za naučnu fantastiku BSFA u kategoriji za najbolji roman objavljen u 2010. godini dobio je Ijan Mekdonald za svoje najnovije delo "Tekija" ("The Dervish House").

U užem izboru za ovu uglednu nagradu, pored "Tekije" bili su romani: "Mehanička devojka" ("Windup Girl") Paola Baćigalupija, "Zoo City" Lorin Bjuks, "The Restoration Game" Kena Mekleoda i "Lightborn" Triše Salivan.

Nagradu BSFA Ijan Mekdonald je do sada osvajao dva puta, za knjige: "Brazil" 2007. godine i "River of Gods" 2004.

Jedna od literarnih osobenosti Ijana Mekdonalda je da se u svojim delima često dotiče egzotičnih predela i društava prema kojima zapadna civilizacija još uvek gaji određene predrasude. Prikazujući ih u bliskoj budućnosti, Mekdonald pokušava da razotkrije velike potencijale i bogatstva koja potcenjene kulture poseduju. Tako je u romanu "Čaga" prikazan afrički kontinent, u "Reci bogova" Indija, a u "Brazilu" istoimena južnoamerička država. Na sličan način Mekdonald se u "Tekiji" posvetio Turskoj, smeštajući radnju romana u Istanbul 2027. godine.

Prema informacijama iz izdavačke kuće Paladin, koja poseduje prava za objavljivanje Mekdonaldovih dela na srpskom jeziku, "Tekija" bi trebalo da se pojavi na domaćem tržištu u oktobru ove godine.


Pošto ne verujem da Mekdonald posećuje Art-Animu (a ne verujem ni da zna srpski), želim da čestitam njegovom srpskom izdavaču Paladinu koji je još jednom prepoznao kvalitet i domaćoj publici prezentovao sjanog autora u sjanom prevodu.
"zombi je mali žuti cvet"

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 8.748
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #51 on: 25-10-2019, 13:58:55 »
moram priznat, kako bi preduhitrio kritike, da snagitovci pripadaju skupini 1% od 1%
dakle ako jedan posto ljudi na planeti čita SF znasagitaši su krema, elita od 1% tih jedanpostotaša
ja definitivno nisam taj
ukratko
čitam Nekrovil i ne sviđa mi se stil... u prijevod vjerujem... vjerojatno nisam navikao na ove novotarije kao ni na onog čajna mjevila
ko će ga znati
imam još 4 knjige od ovog mekdonaldsa
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Mica Milovanovic

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 8.626
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #52 on: 25-10-2019, 14:20:41 »

Mekdonaldov stil povremeno je znao da bude opterećen egzibicionističkim lirskim pasažima i zaista hermetičan za prosečnog ljubitelja naučne fantastike naviknutog na straightforward naraciju.
Šta ćeš...
Ili jesi, ili nisi...  :)
Mica

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.818
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #53 on: 25-10-2019, 14:22:35 »
Da, ni ja nisam. Mislim Nekrovil. Pominjano ovde.

Kimura

  • 4
  • 3
  • Posts: 3.605
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #54 on: 25-10-2019, 15:26:53 »
Ne dopada ti se, ali da ne bude zabune: roman je odličan. Ideja, likovi, fazoni i fore. Sve. Prva polovina knjige možda malo više obećava nego što kraj isporučuje, ali da ne budemo prestogi.
''Tog Mekdonaldsa'' obožavam, tako treba pisati moderni SF! (Hoću da kažem: to je jedan od dobrih načina.)


Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 8.748
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #55 on: 26-10-2019, 21:28:06 »
tek na 54. stranici sam mogao reci da polako fatam o kakvom je stilu i svijetu rijec...ono corak...novo poglavlje...ajd zdravo ostavljam za sutra
idem ma kralja zime iz hainskih priča danas je dan za neshvatljive price i romane
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 8.748
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #56 on: 16-03-2023, 19:19:25 »
odustao sam i Srca, ruke i glasovi

na drugom poglavlju... ovo je kao tekstualni đalo gdje je stil iznad sadržine a sadržina je na razini +999
level 999 napada na čula
sve skupa je to previše
zašto je ovako kompliciran

još 2 knjige
tekija... i reka bogova

bice ko Brajan Aldis... ništa mi od njega ne lezi

ajd zdravo
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

tomat

  • 4
  • 3
  • Posts: 6.583
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #57 on: 16-03-2023, 22:02:37 »
Reka bogova mi je bila dobra, recimo Bespuće jedva dočitao, a pojma nemam šta sam pročitao. Malo mi je Mekdonald hit and miss, ume da bude jako zanimljiv a ume i da udavi.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

cakikid

  • 4
  • 2
  • Posts: 53
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #58 on: 16-03-2023, 22:39:48 »
upravo tako kako kaže Tomat, nekad je Ijan odličan, nekad jedva čitljiv
npr Tekija odlična, Bespuće jedva pročitao

Truba

  • 4
  • 3
  • Posts: 8.748
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #59 on: 17-03-2023, 08:11:41 »
A ja htio bespuce nabaviti
Nabavio ostalih 4 5 naslova nisam bespuce
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

tomat

  • 4
  • 3
  • Posts: 6.583
Re: IJAN MEKDONALD U "PALADINU"
« Reply #60 on: 17-03-2023, 14:33:07 »
Nekrovil mi je bio dobar, Brazil nešto manje.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.