Author Topic: KNJIŽEVNA FANTASTIKA (almanah)  (Read 9843 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
KNJIŽEVNA FANTASTIKA (almanah)
« on: 18-05-2014, 13:29:42 »
izdala čarobna knjiga, uredio draža igrošanac-  a unutra WHO'S WHO i WHAT'S WHAT domaće fantastike.

evo šta ima unutra:

http://cultofghoul.blogspot.com/2014/05/knjizevna-fantastika-almanah.html

Josephine

• Guest
Re: KNJIŽEVNA FANTASTIKA (almanah)
« Reply #1 on: 18-05-2014, 15:37:19 »
inspirativno:)

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 18-05-2014, 15:59:43 »
provokativno.
"zombi je mali žuti cvet"

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 18-05-2014, 17:55:12 »
Lepo, ali gotovo sve ove priče sam već čitala. Moglo je i malo svežije.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 18-05-2014, 18:08:20 »
Dojajno.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Edgar Alan Chumak

• 1
« Reply #5 on: 19-05-2014, 00:02:19 »
Lepo, ali gotovo sve ove priče sam već čitala. Moglo je i malo svežije.

koliko para, toliko muzike.
od idućeg broja biće bolje - ili ga neće biti.

Josephine

• Guest
« Reply #6 on: 19-05-2014, 00:17:58 »
mogao je neki konkurs za priče da se organizuje... naravno - sa strogim kriterijumima, pa ako ih nijedna priča ne ispunjava nikom ništa. čemu promocija već promovisanih pisaca (isključivo)?

nadam se da će biti sledećeg broja, ovo odlično izgleda :)

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 19-05-2014, 06:49:17 »
Nemojte da ste tako strogi,,, Ovo izdanje nije namenjeno isključivo hardcore SF/F/H fanovima već je zamišljeno i kao inicijacija... Ponuditi najbolje, provereno, taj rad...

Josephine

• Guest
« Reply #8 on: 19-05-2014, 07:02:29 »
Ko je strog?

Ne razumem zašto ljudi kritiku uvek vide kao negativnu i/ili je se plaše. Kada mene ljudi opljuju (bilo prijatelji, bilo neprijtelji, al posebno ovi prvi), ja odem kući, pa razmislim jesam li i gde pogrešila, da li je bilo svesno ili nesvesno, da li mogu drugačije sledećeg puta... Eto, opljunu Meho mene na temi Srbija danas, i ja znam da je to jer od mene očekuje više. Razmislih o svom postupku i shvatih da je bilo nesvesno i benigno i ne tako strašno, ali opet razmislih i ućutah o karmi. Kritika (dobronamerna, pa čak i zlonamerna) je najbolje što može da nam se desi.

A i pohvalih almanah, zar ne? :)  Ma svetski izgleda. Volela bih i neke fotke unutrašnjosti časopisa.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 19-05-2014, 07:24:31 »
Opušteno! :-) Ovde smo svi prijatelji.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #10 on: 20-05-2014, 20:08:07 »
imajući u vidu opštedruštvene kao i specifične okolnosti u kojima se, pomalo neočekivano, ukazala prilika za ovo izdanje, njegov sadržaj je, u datim uslovima, izuzetan - bez obzira što su poneki činioci sadržaja poznati najzadrtijim pratiocima književne i teorijske fanta-scene u nas (obojici)!

u idućem broju, koji će se - nadajmo se - spremati duže, ozbiljnije, i sa konkretnijim budžetom, i sadržaj bi mogao da bude bogatiji premijernim, nigde-viđenim sadržajima.

Boban

• 3
« Reply #11 on: 30-05-2015, 01:20:31 »
Drugi broj je pred nama. A i sam festival koji ga prati (od 2. do 4, juna u Platou)

Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 30-05-2015, 21:15:31 »
eh super
imam keca ne izgleda lose dizajn dvojke
Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #13 on: 30-05-2015, 22:26:38 »
Sadržina dvojke zato šije keca i to drastično.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #15 on: 07-06-2015, 20:22:18 »
više detalja o mojoj priči 'inkubacija'
+ odlomak
+ originalne ilustracije:

http://cultofghoul.blogspot.com/2015/06/mracna-inkubacija.html

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #16 on: 21-06-2015, 17:53:44 »
ABN javlja:

у “Политици” јуче на стр. 8 њиховог суботњег културног додатка (али не у магазину, него је то, ипак, део новина самих; новинска страница) у рубрици “Идуће недеље у Београду” дата је информација да ће у уторак  а то би значило 23. јун, у Београду, у Кући Краља Петра, у 20 часова, бити промо алманаха Књижевна фантастика 2, и да ће говорити др Зоран А. Живковић и Павле Зелић. Тако је најављено… а до тог места на Сењаку, ваљда у улици Васе Пелагића 40 (то би било једно пола километра од Београдског сајма, ако кренете улицом Руском, узбрдо; али, поприлично испод Топчидерске звезде; у једном ширем смислу то би било изнад БИГЗ-а па још охо-хо горе и далеко напред; изнад улице Сењачке; можда има до тамо аутобус 44 који иде ваљда од Дунав станице па преко Коња па ето до тамо али…  ако бус не дође, па ако се у повратку, у ноћи, изгубите у шумама на Топчидерском брду, ко зна да ли ће вас икад наћи…   дефинитивно је мало пуста, далека и незгодна локација, изван типичног урбаног миљеа.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 21-06-2015, 18:08:53 »
Čekaj malo... Ti si Belograđanin? Šteta. Oduvek sam mislio da u tebi ima mnogo više od toga....

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #18 on: 21-06-2015, 18:21:39 »
Čekaj malo... Ti si Belograđanin? Šteta. Oduvek sam mislio da u tebi ima mnogo više od toga....

ako su ove reči upućene ABN-u, on ovde lurkuje ali ne učestvuje aktivno: bolje mu piši i pitaj ga odakle je - ovde:
http://www.art-anima.com/forumi/index.php?topic=35.msg20749;topicseen#msg20749

mada, sad vidim da to već znaš, pa se pitam... šta si uopće htio reći... i kome...

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 21-06-2015, 18:29:17 »
Aha... Učinilo mi se da su to tvoje reči...

Ghoul

• 4
  • 3
    • The Cult of Ghoul
« Reply #20 on: 21-06-2015, 18:44:37 »
mora da su ti i pažnja i pamet potpuno izvetreli ako si to i na milisekund mogao da pomisliš iako sve jasno piše i uprkos tome što se dobro zna odakle sam ja...

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 21-06-2015, 18:45:35 »
I to što kažeš...

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #22 on: 01-02-2016, 01:26:27 »
I ja sam odnedavno u posedu oba broja...Još nisam pročitao priče, ali sam pročitao teoriju iz Almanaha 2014e(ogledi, istraživanja, prikazi knjiga, intervjui)i baš mi je fino legla, posebno intervju sa Živkovićem, teoretski deo broja je odličan, ako su i priče sličnog kvaliteta, biće jako dobro...
Tajno pišem zbirke po kućama...

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 30-05-2016, 13:16:43 »
uh budući kako trojka izlazi a ja sam samo neke radove pročitao iz prvog dijela
vrijeme je za kronološko čitanje

priča lift koliko vidim 1992. napisana je baš ono što se traži od jedne priče
možda je mrvicu predugačka za moj ukus (3-4 stranice) ali to je to baš kako treba biti i čemu treba stremiti
pohvala stilu i ideji

Najjači forum na kojem se osjećam kao kod kuće i gdje uvijek mogu reći što mislim bez posljedica, mada ipak ne bih trebao mnogo pričati...

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #24 on: 24-09-2016, 21:10:58 »

Almanah 3

Autor: ANIMA, ART

Format: 24x33

Br. str.: 208

Cena u knjižarama: 799,00 RSD

Novo, treće izdanje almanaha „Književna fantastika“, koje su uredili Dragoljub Igrošanac i Mladen Jakovljević, ljubiteljima žanra donosi niz ostvarenja vrhunskih domaćih i stranih pisaca fantastike: Filipa K. Dika, Zorana Živkovića, Filipa Davida, Lorda Dansejnija, Gorana Skrobonje, Bobana Kneževića, Ilije Bakića i Ivana Nešića.

Esejistički segment zauzimaju radovi istaknutih svetskih teoretičara fantastike Džona Kluta i Darka Suvina, kao i tekstovi domaćih autora Dejana Ajdačića, Vladislave Gordić Petković, Dejana Ognjanovića, Mladena Jakovljevića i Mladena Milosavljevića.

U novom broju „Književne fantastike“ moći ćete da čitate i intervju sa Darkom Suvinom koji je uradila Zorica Đergović-Joksimović, a u kome jedan od najpoznatijih svetskih teoretičara fantastike, između ostalog, otkriva i zanimljiv sukob sa Filipom K. Dikom.

U istom segmentu, moći ćete da ispratite razgovor koji je Dragoljub Igrošanac vodio sa Dejanom Ognjanovićem, jednim od najvrsnijih domaćih poznavalaca horor žanra, urednika i pisca, kao i razgovor sa plodnim prozaistom Ilijom Bakićem, koji je povodom objavljivanja njegovog leksikona „101 lice fantastike“ vodio književnik i kritičar Đorđe Pisarev.

Slobodan Ivkov u tekstu „Ogled posle više stotina prikaza“, pravi pregled teorijskih publikacija posvećenih fantastici, objavljenih od 2006. do 2016. godine.

U rubrici posvećenoj stripu i fantastičnoj književnosti, Milan Jovanović predstavlja izuzetni serijal „Lokot i ključ“ Džoa Hila i Gabrijela Rodrigeza čiji je poslednji, šesti nastavak objavljen nedavno u izdanju Darkvuda.

U završnom segmentu prikazani su odabrani naslovi objavljeni tokom prethodnih godinu dana, dok je poseban članak posvećen Festivalu fantastične književnosti „Refesticon“ iz Bijelog Polja, koji je pružio izuzetnu podršku objavljivanju ovog broja almanaha.

http://www.carobnaknjiga.rs/chest/odlomak/9788677024680_Knjizevna%20fantastika_3.pdf

http://cultofghoul.blogspot.rs/2016/05/knjizevna-fantastika-3.html
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #25 on: 24-09-2016, 21:55:56 »
procitao sam sve tri i jako sam zadovoljan
steta za tiraz i smanjenje
ima nekoliko eseja koja sam preskocio
2-3 price su beze ostalo je sve ok
dobar odnos prica i eseja

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #26 on: 24-06-2018, 12:20:29 »

KNJIŽEVNA FANTASTIKA – ČASOPIS ZA FANTASTIČNU KNJIŽEVNOST / 2018.
Grupa autora

Izdavač: Kontrast izdavaštvo
Broj strana: 184
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Format: 21 cm
Godina izdanja: 2018.

594.15 din

Sadržaj ove godišnje publikacije, sa segmentima posvećenim proznim i teorijsko-esejističkim radovima, ogledima, intervjuima i kritičkim tekstovima, odražava aktuelni trenutak u literarnom stvaralaštvu fantastične provenijencije.

Časopis otvara priča „KomZaj“ ovogodišnjeg dobitnika Man Buker nagrade i jednog od najpoznatijih američkih pisaca kratke priče Džordža Sondersa. Sledi naučnofantastična priča „Slike mačaka, moliću!“ kojom je Naomi Kricer 2015. godine osvojila dve prestižne nagrade za fantastičku književnost „Hugo“ i „Lokus“. A prozni blok zatvara do sada neobjavljena priča Milete Prodanovića „Zoroastrijanac u Beogradu“.

Celinu posvećenu esejistici otvara prilog „Tuđinska tehnologija u SF književnosti: interpretacija između Scile i Haribde“ istaknutog srpskog astrofizičara, kosmologa i popularizatora nauke Milana M. Ćirkovića, koji u tekstu o korišćenju motiva naprednih tehnologija i njihovih artefakata u SF književnosti pokazuje da je uloga tehnoloških elemenata u naučnofantastičnom diskursu daleko veća nego što se to obično u kritičkoj literaturi prihvata.

Milica Živković u eseju „Svet bogova i čudovišta: transhumanistički utopizam“ govori o upotrebi i zloupotrebi nauke, čiji je razvoj uslovljen ekonomijom i politikom, a inovacije često korišćene protiv čoveka i njegovog prirodnog okruženja.

Vladislava Gordić Petković piše o simbolici duhova i krvi koje povezuje „zločin i strah, krivica i tuga, zavet i doslednost“, kako u Šekspirovim dramama, tako i u romanu „Črna mati zemla“ Kristijana Novaka i dramama Ljubomira Simovića.

Segment posvećen esejistici zaokružuje tekst Borisa Lazića u kome je načinjen detaljan pregled razvoja žanra fantastike u frankofonoj književnosti XX i XXI veka.

„Portret pisca“ rubrika u kojoj su predstavljeni vrhunski savremeni pisci, koji još uvek nisu prevođeni na srpski jezik. Ovog puta rubrika je posvećena Brajanu Evensonu, nekadašnjem mormonskom svešteniku, koji se nakon prve objavljene zbirke priča suočio sa pretnjom ekskomunikacijom ukoliko nastavi da piše. Tekst potpisuje Nikola Petrović.

Peti broj Književne fantastike ujedno je i simbolična posveta nedavno preminuloj književnici Ursuli K. Legvin, koja je dala nemerljiv doprinos fantastičnoj književnosti prozom koja na jedinstven i neponovljiv način progovara o problemima savremenog društva i velikim temama: socijalnim, političkim, antikolonijalnim, ekološkim, rodnim i drugim značajnim pitanjima. O njenom stvaralaštvu pišu Darko Suvin, jedan od najznačajnijih svetskih izučavalaca naučne fantastike i utopije i antropolog Ljiljana Gavrilović, koja se u tekstu „Vodič iz Omelasa: antropologija u glazuri od čuda“ osvrće na život Legvinove i ulogu koju je antropologija imala u njenom životu. Posvetu ovoj velikoj književnici zatvara prevod jednog od poslednjih intervjua koje je dala redakciji sajta „Los Anđeles Rivju of buks” (LA Review of Books) novembra 2017. godine.

Taj intervju ujedno je uvod u rubriku rezervisanu za razgovore sa domaćim piscima fantastike. Dvojica poznatih beogradskih autora Oto Oltvanji i Adrijan Sarajlija u proteklih godinu dana objavili su zapažene zbirke kratkih proznih ostvarenja, „Priče misterije i magije“ i „Goli glasovi“. O ovim knjigama i njihovom viđenju fantastike razgovarali su Dragoljub Igrošanac i Zoran Stefanović.

O spregama fantastične proze i filmske umetnosti piše prozaista, filmski kritičar i koautor „Kratkog vodiča kroz srpski film 2000/2017“ Đorđe Bajić, koji daje osvrt na nagrađivani naučnofantastični film Ederlezi Rising, čija radnja je bazirana na priči Zorana Neškovića „Predveče se nikako ne može…“ iz 1984. godine.

U završnom segmentu Ilija Bakić, Tijana Tropin, Miloš Cvetković i Filip Rogović predstavljaju nekoliko aktuelnih izdanja na srpskom i engleskom jeziku: Sokolar Vladimira Lazovića, Mračni karneval Reja Bredberija, The Rise and Fall of DODO Nila Stivensona i Nikola Galanda, „Upozorenje o sadržaju“ Nila Gejmena i „Drevna svetla“ Aldžernona Blekvuda.

Urednici petog broja Književne fantastike su Mladen Jakovljević i Dragoljub Igrošanac.

Časopis je plod saradnje sajta za promociju fantastične književnosti Art-Anima i izdavačke kuće Kontrast.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #27 on: 24-06-2018, 12:22:36 »

KNJIŽEVNA FANTASTIKA
Dragoljub Igrošanac

Izdavač: Kontrast izdavaštvo
Broj strana: 162
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Godina izdanja: 2017.

594.15 din

Četvrti broj časopisa „Književna fantastika“ u novom formatu nastavlja započetu tradiciju i još jednom pruža odraze sveta u ogledalu fantastičnog i u njima nove autore, nove teme, nove prikaze, ali i brojne stare junake. Veza sa prošlošću u fantastici je neraskidiva, čak neophodna. Veza sa budućnošću je jednako značajna. Fantastika je kontinuum, nit koja povezuje sve što je bilo, sa onim što jeste i onim što će tek da bude. Čitanje, pisanje i, uopšte, stvaranje fantastike ne treba da bude trend, niti fantastiku treba svesti na nivo impulsa aktuelnog trenutka.
Zato i ovo izdanje sadrži tekstove o velikanima iz prošlosti čiji značaj se još uvek, stalno, iznova potvrđuje. Neizostavne su i priče o onima koji svojim delima upravo sada ostavljaju tragove u vremenu. Ali tu su i oni čije vreme, verujemo, tek dolazi. Svi oni pomažu nam da našu svakodnevicu sagledamo iz malo drugačijeg ugla i na taj način, možda, pronađemo u njoj veliki broj istovremeno lepih i zastrašujućih, ali zavodljivih čuda koja čine život.
Časopis je objavljen u sklopu održanog Festivala fantastične književnosti, koji su organizovali Kontrast izdavaštvo i sajt za promociju fantastične književnosti Art Anima.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #28 on: 03-07-2018, 07:23:54 »
Nedavno je, uoči Draža-festa, izašao 5. broj almanaha. To je jedina publikacija u ovoj tužnoj zemlji danas koja ozbiljno i redovno tretira sve vrste fantastike – i horror i fantasy i SF i slipstream i druge još neuhvatljivije i nežnije sorte. Izbor saradnika i tema je uvek na nivou, pa je tako bilo i ovog puta.

http://cultofghoul.blogspot.com/2018/07/knjizevna-fantastika-br-5.html

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #29 on: 03-07-2018, 08:38:37 »
Kako se tebi sviđa peti almanah, Alexdelarge?

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 03-07-2018, 08:50:38 »
otkako su promijenili dizajn ne mogu ih naci nigdje

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #32 on: 03-07-2018, 12:32:25 »
Kako se tebi sviđa peti almanah, Alexdelarge?

još se nisam izborio ni sa četvorkom, a kad će novi broj da dođe na red azatot sveti zna. dok završim sa čitanjem jedne knjige u međuvremenu kupim dve i strip pride pa je gomila nepročitanih knjiga iz dana u dan sve veća. međutim, treba čitati polako jer ako se knjige gutaju u dahu od prežderavanja boli stomak. halapljivi čitaoci nezasito proždiru na desetine, pa čak i stotine stranica dnevno što dovodi do poremećaja usled prekomernog unosa književnosti a sledstveno tome i do književnog gastritisa. u mrljavljenju je spas!

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #33 on: 03-07-2018, 13:26:50 »
zato jw ne kupujm vise debele knjige, knjige u nastavcima te ono sto me bas 100% ne zanima
prekrwtak je zivot za preveliko gomilanje
lose prodam kao i nezanimljive mi

tomat

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 03-07-2018, 13:59:17 »
zato jw ne kupujm vise debele knjige, knjige u nastavcima te ono sto me bas 100% ne zanima
prekrwtak je zivot za preveliko gomilanje
lose prodam kao i nezanimljive mi

Pređi na priče. Ja sam progledao :lol:
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 03-07-2018, 15:19:43 »
simonsov teror sam citao ravno 50 dana
negdje do 250 stranica je ok
zato volim stariju fantastiku
nema suplje

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #36 on: 27-05-2019, 21:52:51 »

Časopis Književna fantastika, koji uređuju Dragoljub Igrošanac i Mladen Jakovljević, a objavljuje Kontrast izdavaštvo u saradnji sa sajtom Art-anima.com, zaljubljenicima u začudno i čudesno već tradicionalno donosi veliki broj priloga o savremenim i klasičnim ostvarenjima fantastične književnosti.

Ovogodišnje izdanje posvećeno je Edgaru Alanu Pou, budući da se ove godine navršava 210 godina od rođenja i 170 godina od smrti ovog američkog pesnika, pripovedača i teoretičara. Uz tekstove o Pou, koje potpisuju Nađa Bobičić, Milena Benini i Dejan Ognjanović, centralni deo publikacije čini prozni blok sa pričama Nikole Petrovića, Adrijana Sarajlije i Paskala Malosa, francuskog autora koji je detaljnije predstavljen u esejističkom bloku.

Pored priloga o Malosu, esejistika donosi tekstove o savremenoj japanskoj fantastici (Dine Hrecak), o astrobiologiji i imunologiji u kontekstu Velsovog "Rata svetova" (Srđe Jankovića), romanu "Led" Jaceka Dukaja (Dejana Ajdačića), fantastičnog u tragediji "Dr Faust" Kristofera Marloa (Milene Kaličanin), prirodi autoriteta i sadržini lekcija u Tolkinovom "Gospodaru prstenova" (Danijele Petković).

Deo o velikanima fantastike dopunjuje Oto Oltvanji prilogom o razlozima zašto voli Harlana Elisona, dok Nikola Dragomirović čitaocima predstavlja grafičku novelu "Providens", u kojoj se prepliću poetike Lavkrafta i Alana Mura.

O ekranizacijama književne fantastike ove godine pišu Miloš Cvetković i Mihajlo Vitezović. Filip Rogović potpisuje priloge o romanu "Stanar" Rolana Topora i "Black Light" Miomira Petrovića, s kojim je uradio i intervju. Pisac i kritičar Ilija Bakić potpisuje tekst o romanima "Prodor božanskog" Filipa K. Dika i "Proročanstvo Korota" Gorana Skrobonje, Đorđe Pisarev predstavlja zbirku novela "Četiri reke izviru u raju i ine plovidbe" Ilije Bakića, a Dragoljub Perić daje osvrt na knjigu "Vampiri u Srbiji u XVIII veku".

http://www.art-anima.com/festival-fantasticne-knjizevnosti-art-anima/promocija-6-broja-casopisa-knjizevna-fantastika

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #37 on: 22-09-2021, 22:29:20 »

Književna fantastika 7 - časopis za fantastičnu književnost / 2020.
Novi naslovi, Književna fantastika, Esejistika

Sedmi broj časopisa Književna fantastika posvećen je stvaralaštvu Reja Bredberija.
Cena: 594,00 RSD

TEMA BROJA: STVARALAŠTVO REJA BREDBERIJA

Rej Bredberi (1920‒2012) jedan je od autora koji su pomerili žanrovske granice književnoumetničkim standardima u pisanju, kao i u odabiru i obradi aktuelnih tema, dilema i motiva. U svojim najznačajnijim delima bavio se gubitkom, smrću, traganjem za smislom ljudskog postojanja, upozoravajući istovremeno na zloupotrebu i maligni uticaj medija, totalitarizma, kontrole, cenzure i prekomerne upotrebe i zloupotrebe tehničkih sredstava, zatim na negativne aspekte preterane političke korektnosti, kao i na brojne druge društvene pojave, koje uz nepromišljenost, neodgovornost i neumerenost dovode do nesklada u ljudskoj prirodi i postojanju, a time i do negativnih posledica po ljudsko postojanje i čovekovu okolinu. Tokom karijere duže od sedamdeset godina, napisao je više stotina kratkih priča i pedesetak knjiga, uz brojne pesme, eseje, opere i scenarije za film i televiziju. Dobitnik je Pulicerove nagrade za promociju fantastične književnosti i nosilac je američke Medalje časti. Njegova najznačajnija dela su Farenhajt 451, Marsovske hronike, Ilustrovani čovek, Maslačkovo vino...

https://kontrastizdavastvo.rs/__public/upload/2021/07/05/knjizevna-fantastika-7-2021-.-prelom-1-20.pdf

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 23-09-2021, 11:56:40 »
ekstra
poa imam i ursulu
trebam vidjeti imam li i dika :D