Author Topic: Philip K. Dick  (Read 14446 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

yustargazer

• Guest
Philip K. Dick
« on: 08-11-2002, 10:36:07 »
Evo jedan zanimljiv govor Philip K. Dick-a [tekst je na engleskom]:

How to Build a Universe That Doesn't Fall Apart Two Days Later
http://members.shaw.ca/yustargazer/TLQ/pkd.doc

Uzivajte :)

A da, jos da dodam da ukoliko ste gledali film "Waking Life", pri kraju filma onaj tip govori o ovom tekstu....a ukoliko niste gledali taj film, dosta ste propustili :)

Pravougaonik

• Guest
Philip K. Dick
« Reply #1 on: 08-11-2002, 11:32:24 »
pa nije film Halejeva kometa da imas jednu sansu u zivotu da ga vidis.

Spider Jerusalem

• 4
  • 3
Philip K. Dick
« Reply #2 on: 10-11-2002, 09:13:43 »
tja. gledao sam, i da nisam, ne bih bas nesto mnogo propustio...

yustargazer

• Guest
Philip K. Dick
« Reply #3 on: 11-11-2002, 01:44:49 »
Quote from: "Spider Jerusalem"
tja. gledao sam, i da nisam, ne bih bas nesto mnogo propustio...

nije ti se svideo?
meni se film, ako se moze tako nazvati, bas dopao...pocevsi od svih dijaloga pa do animacije [koju je radilo nekoliko ljudi...tako da je u razlicitim delovima filma stil animacije drugaciji]

kad sam pogledao film, osecao sam se kao da sam ponovo uzeo philosophy 101 :)

Spider Jerusalem

• 4
  • 3
Philip K. Dick
« Reply #4 on: 11-11-2002, 02:18:57 »
da, pa meni je malo i bio problem taj phylosophy 1.01.
onako, preseravanje kao bez pretenzije, a u stvari pretenciozno.
nije losa ta animacija, to bojenje ljudi koje su scene prethodno odglumili, ali ono, smatram ga jednim od onih filmova o kojima svi pricaju, a zapravo ne vredi nesto mnogo.

tja.

aenimax

• 4
  • 2
  • Freeze? I'm a robot. I'm not a refrigerator.
Re: Philip K. Dick
« Reply #5 on: 01-10-2010, 21:03:30 »
Hm, jeste da je ovaj thread od pre 100 godina, ali ne mogu a da ne prokomentarisem par stvari.
1. jos jedan kolosalni, a zapostavljen pisac (međ' citaocima i na ovom forumu)
2. esej "How to Build a Universe That Doesn't Fall Apart Two Days Later" je odlican, a inace je objavljen u zbirci The Shifting Realities of Philip K Dick (Selected Literary and Philosophical Writings) koju svakom ljubitelju Dika od srca preporucujem. Dikovi eseji nisu nista manje fascinantni od njegovih romana i prica i otvaraju celo jedno novo poglavlje u glavi citaoca (na salim se...)
3. Waking Life je odlican film... Ko je gledao, znace zasto se vidi da je onaj ko ga je pravio bio pod uticajem... pa... Dika i još koječega :)  Jer, sta su snovi do jos jednog nivoa stvarnosti... :)
4. Na zalost, ali izgleda da ljudi vise vole da gledaju filmove snimljene po Dikovim delima nego da se upuste u citanje. A film ravan Blejdraneru mislim da necemo ponovo gledati, bar kad je Dik u pitanju (mada je roman ipak mnoooogo bolji...). Rade se Ubik, Tecite suze moje rece policajac, jos stosta, ali vec se plasim na sta ce to da ispadne...

Eto, mene Ubik i dan danas izuva iz cipela, ma koliko puta da ga citam...
Vidim, rade se reprinti. Mozda toga bude jos kod nas. Mozda se nesto novo prevede. (Zelim da) verujem da bi se mnogi tome obradovali. Ako ne u ovoj, onda bar u nekoj drugoj verziji ove stvarnosti.
Don't wake me for the end of the world unless it has very good special effects

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #6 on: 01-10-2010, 21:06:47 »
Teško je porediti Blejdranera i Sanjaju li androidi električne ovce? jer se suviše razlikuju a oba su dobra, eventualno nešto može više da odgovara tvom ukusu.
We're all mad here.

Alex

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 02-10-2010, 06:12:51 »
Iskoristio bih topik da priupitam fanove ovog pisca za tumačenje - pojašnjenje kraja romana
Čovek u visokom dvorcu.
Avatar je bezlichna, bezukusna kasha, potpuno prazna, prosechna i neupechatljiva...USM je zhivopisan, zabavan i originalan izdanak americhke pop kulture

aenimax

• 4
  • 2
« Reply #8 on: 02-10-2010, 13:23:57 »
Teško je porediti Blejdranera i Sanjaju li androidi električne ovce? jer se suviše razlikuju a oba su dobra, eventualno nešto može više da odgovara tvom ukusu.

Istina, jako se razlikuju, to je sjajan film, istinsko umetnicko delo, ali ne mogu a da ne poredim, ipak je film zasnovan na romanu. Kao sto poredim i kada je film samo bleda slika price (Minority Report), tako i kada je film dobar.

Eto, mene jednostavno roman "vise radi", ili mozda bolje receno, prija mi na drugaciji, lepsi nacin :)

aenimax

• 4
  • 2
« Reply #9 on: 02-10-2010, 13:36:04 »
Iskoristio bih topik da priupitam fanove ovog pisca za tumačenje - pojašnjenje kraja romana
Čovek u visokom dvorcu.
Roman sadrži dva metateksta, koji dovode u pitanje autentičnost stvarnosti. Jedan je Skakavac pritiska, a drugi je Ji-đing, Knjiga promena. Ipak, ključno je imati u vidu da Skakavac pritiska ne opisuje našu objektivnu stvarnost.
Dik navodi u jednom eseju da je Tagomi prenet u naš univerzum. Međutim, ukoliko je prenet u univerzum iz Skakavca, onda to nije i naš univerzum, s obzirom da između našeg univerzuma i univerzuma opisanog u Skakavcu postoje razlike koje jasno ukazuju da su u pitanju dva različita univerzuma. Postoji mogućnost i da je gospodin Tagomi bio prenet u svet Skakavca, ali i u svet koji čitalac doživljava kao svoju objektivnu stvarnost, ili u neku drugu verziju te stvarnosti.

Veoma znacajna za razumevanje ovog romana je Dikova vera u postojanje drugih, drugačijih stvarnosti, kao i njegova vera u bolju stvarnost. Dik je za Čoveka u visokom dvorcu rekao da je nastao na osnovu snova, koji predstavljaju sećanja na prethodnu, poništenu, ružniju stvarnost.
U osnovi svega je teorija multiverzuma - svi svetovi iz romana su stvarni.

Preporucujem Dikove eseje na tu temu, a ako te interesuje, pogledaj malo o alternativnim univerzumima, tj. multiverzumima... Cak i sa naucne tacke gledista je interesantno - Max Tegmark i Mikio Kaku su tu rekli stosta zanimljivo (nesto moze da se primeni i na Dika). Toplo preporucujem. Eto, sticajem okolnosti, pisem doktorat koji se dotice i Dika i ovog romana, pa ko zna, mozda ga jednom i zavrsim.... :)

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #10 on: 02-10-2010, 15:27:38 »
U filmu se lepo kaže da smo programirani da umremo, a da ćemo biti pobijeni ukoliko otkažemo poslušnost svojim gospodarima.

To ti je sav metatekst. Nema nikakve bolje stvarnosti osim metafizičke, što je u filmu prodato kao kič-hepiend.

aenimax

• 4
  • 2
« Reply #11 on: 03-10-2010, 12:28:16 »
ja sam kao vrednost filma vise imao u vidu postmodernizam i uticaj na kiberpankovsku estetiku. a treba imati u vidu i kad je snimljen. ima iritantnih momenata, ali uz sve proz&cons ja mu ipak dajem zvezdicu :)

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #12 on: 03-10-2010, 14:19:44 »
Što je to bitno kad je snimljen, kao da se vremenom ljudi opamećuju?

Film jeste bio u "stilu" Ridlija Skota, koji je jedan od trend makera osamdesetih, dobro uklopljen u opšte osećanje sistema koji nadrasta sebe do apsurda.

Blade Runner je jedan od najboljih filmova tog vremena, ali teško bi se mogao proglasiti postmodernističkim.

U stvari, Dikov uticaj je ogroman, ne samo u tom filmu, već i u drugim filmovima, kao recimo Total Recall Pola Verhovena, Running Man itd. Mada je, verovatno, Rollerball, s Džejmslom Kanom, prava preteča ovakve vrste futurizma. Kao i Bardžisova Paklena pomorandža i još neki njegovi romani (The Wanting Breed - koji je kod nas potpuno nepoznat).

Kiberpankovska estetika se lepo-prirodno nadovezala na ovakve prezentacije Dikovog mind-fuckinga, pošto je nova tehnologija (kompjuteri i genetika) pružila manje-više realistički osnov da se uključi u mind-fucking zajedno s do tada dominantnim političkim ideologijama, drogama & magijom.

Osim kod Dika, pravi mind-fucking može se videti jedino još kod Lema, u Solarisu. Tarkovski je snimio izvanredan film prema tom romanu, ali on nije imao taj hi-tech senzibilitet karakterističan za zapadnjačku savremenu civilizaciju. Niti je taj senzibilitet imao petlju da se ozbiljno uhvati u koštac s Lemovim dubokim zaranjanjem. Jedino je još Duboko plavetnilo Lika Besona na tom tragu.

U većini ostalih pokušaja da se stvori nešto slično, pada se upravo na egzistencijalističkom planu, pošto ne postoji spremnost niti se ima znanja da se i na tom nivou uradi nešto dobro, nego se obično zaglavi u onome što najviše aficira, a to je takozvana "estetika", kako se najčešće pogrešno imenuje "stil".

aenimax

• 4
  • 2
« Reply #13 on: 03-10-2010, 16:37:09 »
Ne, ljudi se vremenom ne opamecuju (na zalost, eto nas kao vrste tu gde smo)....
Mislio sam vise na to pre cega je snimljen, tj. sta je doslo posle tog filma. Cak i sam Gibson je priznao da je pogledao film, a onda otisao kuci i preradio delove svog Neuromanta (doduse, negira bilo kakav uticaj samog Dika, vec generalno pocast odaje Pinconu, ali film je svakako imao uticaja na njega).

Sto se postmodernizma tice, ja bih rekao da ima i toga - postindustrijsko drustvo, prostorni odnosi (heterotopije), entropija, replikovanje, potrosacko drustvo... Naravno, nije Blejdraner kao Pincon, ali mislim da postmodernog u filmu ipak ima, kao i kod samog Dika, uostalom.

Potpuno se slazem za "padanje" na egzistencijalistickom planu. Dik je jedan od pisaca koji je imao svoju filozofiju i nje se, manje-vise i uz neke varijacije, drzao (neki to zovu ludilom, drugi genijalnoscu, a granice izmedju ta dva ionako cesto nema ) i mislim da je ona zasluzna za cvrstinu njegovih dela.
Ipak, imao sam u vidu bas estetiku kiberpanka –kontrakulture, njihova povezanost s drogama, pankom, rokom, video igrama; neon, mediji, vestacki materijali...

Interesantan je taj period. Nekako istovremeno, dolaze Blejdraner, pa onda Gibsonov Neuromant, pa tada dolazi i do komercijalnog razvoja elektronske muzike (mislim na novi romantizam, koji je zamenio tmurne i psihodelične tonove neponovljivih Tangerine Dream i Pink Floyd), kao sto su Depeche Mode, Alphaville, Duran Duran, Ultravox... njihova pojava i spotovi su imali tu estetiku kiberpanka: koža, sintetika, ofarbana kosa, šminka, androgeni imidž.
E, da, tad se to zvalo tehno muzika :)
U tom paketu mi ide i Blejdraner. Mozda preterujem, ali cini mi se da je to film koji je uticao na neke pozitivne promene...

PTY

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 03-10-2010, 16:41:26 »
ja sam kao vrednost filma vise imao u vidu postmodernizam i uticaj na kiberpankovsku estetiku. a treba imati u vidu i kad je snimljen.
(...)
... uzsve proz&cons ja mu ipak dajem zvezdicu...

Pa, što se mene tiče, Bledraner ne samo da je za zvezdicu nego za supernovu, a kiberpank je definitivno našao tonu inspiracije za svoju van-kiberspejs ikonografiju. Ko god je Neuormansera čitao dok je bio ‘svež’, nije mogao a da ne prepozna ceo taj film noir štimung iz Blejdranera, zajedno sa onim skroz distopijskim kontekstom ‘uzgajanih’ ljudskih organa. Meni je to Neuromacer evocirao u svojoj prvoj rečenici a do kraja uvoda sam sasvim lako skontala da je reč o skoro identičnom distopičnom miljeu.
E sad, što se sadržajnosti tiče, tu je stazu dobrano utabao još sam Elison; recimo, njegova “Megi NovacOči” mi je kiberpank u svemu sem direktnoj ikonografiji (mada je i tu ima, ali onako, skroz primitivne i bez onog obaveznog AI aspekta), mada je Dik tu sigurno imao daleko zahvalniji materijalpo pitanju predloška, makar zbog smelosti svojih vizija.        

Truman

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 22-03-2012, 14:44:32 »
Baš sam tražio ovu temu. Nedavno sam pročitao A scenner darkly, a na redu su i drugi njegovi romani. Koliko vidim Dik se tretira kao SF pisac, mada mi se čini da kod njega ima dosta elemenata koji odudaraju od tog žanra. Ima tu dosta kafkijanskog, matrisovskog, a budućnost će mi potvrditi ili opovrgnuti taj utisak...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #16 on: 22-03-2012, 14:53:56 »
Morali su da ga stave u SF da ne bi slučajno uplivao u mejnstrim.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 22-03-2012, 14:56:20 »
A šta bi se onda dogodilo? :) Nije valjda da ga se toliko plaše...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #18 on: 22-03-2012, 15:36:25 »
Pa, s obzirom na intenzivni mind twisting, mislim da bi se mnogima dogodila indukovana šizofrenija.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 26-03-2012, 22:23:20 »
Upravo pročitah "Do Androids Dream of Electric Sheep?" Ono što me malo zbunjuje je što se u filmu insinuira da je Dekard i sam android, a u knjizi je valjda čovek. Ili sam pogrešno shvatio i knjigu? :roll:
Sri Ramana

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #20 on: 27-03-2012, 13:18:18 »
Ma, u filmu su svi ljudi, samo postoji taj glupi test koji tvrdi da ljudi bez emocija nisu ljudi.
Emocije su uslovljeno ponašanje.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 27-03-2012, 15:42:06 »
moraću da repriziram film. A u knjizi koji zaključak si izveo o Dekardu - je l i on robot?
Sri Ramana

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #22 on: 27-03-2012, 16:36:35 »
u directors cut verziji blejdranera dekard jeste replikant, u ostalima nije. replikant ne robot.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 27-03-2012, 17:37:15 »
Ma, je l' moguce?  :shock:
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

scallop

• 5
  • 3
« Reply #24 on: 27-03-2012, 18:26:09 »
Ako jeste, onda su producenti bili pametniji od režisera. I Bardžes se trtio svojim poslednjim poglavljem "Paklene pomorandže", koju je izdavač srećno skratio. :mrgreen:
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #25 on: 27-03-2012, 19:02:26 »
P.K.Dick je saradjivao na scenariju... ko zna. Mozda je Truman u pravu?  :?
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #26 on: 29-03-2012, 19:14:37 »
Slaba tačka je onaj test iz empatije s kornjačom. Znam ih ja dosta koji bi onu kornjaču ne samo ostavili prevrnutu nego bi je verovatno ubili i napravili supicu od nje.
Scenario je prilagođen holivudu, govori o sistemu, a ono na čemu je Dik insistirao u svojim knjigama, je stavljeno u drugi sloj priče. To je najbolje oličeno u sceni kad umire onaj replikant kojeg igra Rutger Hauer. Sistemu ne trebaju ljudi koji previše znaju. Za razliku od njega, Dekard je mnogo glup čova i dobro radi svoj posao.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #27 on: 31-03-2012, 19:20:35 »
Pročitao Čovek u visokom dvorcu. Od ove tri knjige najviše mi se dopala. Genijalna je zamisao da neko u paralelnom univerzumu gde su nacisti pobedili piše knjigu o paralelnom univerzumu u kome su pobedili saveznici. :mrgreen:

I piše u njegovoj mini-biografiji da je tvrdio da mu se ukazao bog?! Je l zna neko nešto detaljnije??
Sri Ramana

shrike

• 4
  • 3
« Reply #28 on: 31-03-2012, 19:29:51 »
Nakljukaj se esidom pa ćeš i ti videti svog boga.  xrofl
"This is the worst kind of discrimination. The kind against me!"

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #29 on: 01-04-2012, 00:30:15 »
Pročitao Čovek u visokom dvorcu. Od ove tri knjige najviše mi se dopala. Genijalna je zamisao da neko u paralelnom univerzumu gde su nacisti pobedili piše knjigu o paralelnom univerzumu u kome su pobedili saveznici. :mrgreen:

I piše u njegovoj mini-biografiji da je tvrdio da mu se ukazao bog?! Je l zna neko nešto detaljnije??

Pravili smo tribinu i puštali dokumentarac:
http://www.znaksagite.com/diskusije/index.php/topic,11071.0.html
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 01-04-2012, 01:00:43 »
Nakljukaj se esidom pa ćeš i ti videti svog boga.  xrofl
Kojesta.   :lol:

Mada, postoji "legenda o slusanju Bitlsa, i upali slepog creva, (ili neceg slicnog)" u njegovoj biografiji.

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #31 on: 01-04-2012, 01:15:04 »
Iz Egzegeze (Dikova privatna prepiska)

Dear Claudia,

The other day I lay down and at once saw a hypnagogic vision of a great tall man with white thatched hair; he stood smiling, holding an enormous book. He wore white shining robes and sandals. At the same time a fragment of Greek flitted through my mind. At once I woke up and had Tessa research the Greek. This time it was for sure from the Pauline Texts; with her various reference books she was able to establish that it was from Hebrews 7:26,16 that that particular sequence of words appears nowhere else in the New Testament. What is interesting is that I had just been reading a book of excerpts of Jung in which he discussed—at the part I'd been reading—a passage from Hebrews 7:17,17 just a few lines previous. I've never read Hebrews and certainly not in Greek. After reading the Jung I fell asleep and saw the person described in that section of Hebrews: an ancient Hebrew priest considered by the Christian theologians to have been a Logos incarnation prefiguring that of Christ. I've believed for some time that the snatches of Greek I hear at night are from the Pauline Texts, but couldn't prove it before.

This is all a feedback system, where I'm given information I couldn't possibly have on my own; best of all is like this when he or they can complete a sequence, especially in the original tongue. I read in Jung a quote from Hebrews 7:17; ten minutes later I dream from Hebrews 7:26 in Paul's own Greek. If you study theories of information transfer and communication, especially between different cultures (as for example in our attempts to get in touch with extraterrestrial entities, the CETI program, etc.) this is what would be theoretically striven for; this is ideal. We start a logical or math sequence and they complete it and return to us the missing integers. You can see that this is precisely what has been happening in my head. That I am in direct mind-to-mind touch with extraterrestrial intelligence systems has been obvious to me for some time, but what this means is not in any way obvious.

By the way—I've now found the section in Virgil's Aeneid which so many of my early "dreams" pointed to: it is Book Six. Also I've found that a number of my dreams are visions of Canto XXVIII of Dante's "Purgatorio" from the Comedy. This is linked directly to Virgil, of course, who has been Dante's guide up to this Canto. I learn much from all this, much which is specific (you would not believe the research I've been doing).

It's not all that meaningful to talk about being in contact with extraterrestrial intelligences; these are new words to describe ancient experiences. Virgil in Book Six says:

... for immanent Mind, flowing through all its parts
        and leaving its mass,
        Makes the universe work.

Obviously "Immanent Mind" could be called "extraterrestrial intelligence."* So there is nothing new in what I've experienced, just new terms. Basically this is a religious experience, but also it is more because we are no longer a religious world; I am a secular person in a secular society and must understand my experiences in this context. Otherwise even if I understand them I can't communicate them.

E, ovaj njegov zaključak na kraju je malo sumnjiv. Ali, da podsetim strastvene čitaoce SF, Stanislav Lem je napisao knjigu o ovome, Glas gospodara.

Dik je uzimao vitamine dok ne bi uspostavio hipervitaminozu, a ova je izazivala efekat halucinacije, što je bilo njegovo omiljeno tripovanje.

Elrond

• Guest
« Reply #32 on: 19-04-2012, 22:38:51 »
Od Dick-a sam pročitao: Sanjaju li androidi električne ovce , Ubik i Čovek u visokom dvorcu i planiram da ovu grešku ubrzo ispravim i pročitam i ostale prevedene romane.Dugo sam razmišljao i ne mogu da se odlučim koji mi je najbolji od ova 3.Dick pogadja pravo u metu u svakom od njih.Ni jedan od njih ne prelazi 300 strana.Na žalost,većina današnjih pisaca u prvih 300 strana jedva da izvuče glavne likove iz pelena.Zato se i posle nekoliko godina setim ovih romana i jos uvek me teraju na razmišljanje.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #33 on: 19-04-2012, 22:55:41 »
Ubik, FTW! ne samo među pomenuta tri.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Elrond

• Guest
« Reply #34 on: 19-04-2012, 23:29:44 »
Moraću po 2 puta da ih pročitam pa ću onda sastaviti top listu.U svakom slučaju biće dobro podsetiti ih se i sigurno ću primetiti i neke nove stvari.

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #35 on: 02-05-2012, 23:12:22 »
дик о блејд ранеру

The tragedy is PKD never saw the finished version of the classic science fiction film, as he died 5 months later, on March 2, 1982, just months before Blade Runner was given its cinematic release.
...barcode never lies
FLA

Gaff

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 02-08-2012, 10:43:37 »

Imaju li veze filmovi koji tvrde da imaju osnova u delima PKD-a zaista veze s tim delima PKD-a? - Ryan Britt na Torovom blogu.

The Adjustment Bureau

The production design tends toward a future-noir sensibility, which makes an audience member, perhaps unwittingly, think of Philip K. Dick.

I stvarno, dok sam gledao The Adjustment Bureau,  neprestano sam imao osećaj da ovo mora da je pravljeno na osnovu neke PKD-ove priče (tada to još nisam znao).
Sum, ergo cogito, ergo dubito.

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #37 on: 02-08-2012, 11:08:13 »
добар је 'аџастмент биро'
...barcode never lies
FLA

PTY

• 5
  • 3
« Reply #38 on: 26-09-2012, 12:18:10 »

CHARLES PLATT ON PHIL DICK:
  I concluded that he had narcissistic personality disorder–not so rare among science fiction writers, whose delusions of grandeur enable them to destroy and, sometimes recreate whole universes, while also feeling bitter and insecure about their lack of notoriety. He so much wanted to be recognized (as he now is, ironically, after his death). Sometimes the mind of a particularly brilliant person will oblige his needs, which I think is what happened in his case. His self-generated revelations turned him from a relatively unsuccessful writer (at that time) into a seer of higher truth. This is not to say he was cynical; he was painfully sincere. He was also too smart to become boring about it. He foresaw all the traps inherent in claiming unique status, and defused them with his humor. Also, like Timothy Leary, he had the talent of making people feel loved and important, so that no one really wanted to criticize him. And his brilliant writing also encouraged people such as myself to make excuses for him. If he were able to see the industry that has grown around his name, and the prices paid for his rarer works ($150,000 recently for a single copy of an inscribed book), I think he would be delighted and amused.

GREGORY BENFORD:
I met Philip K. Dick in 1964, and it struck me how funny he was. I had just read The Man in the High Castle, and expected a rather dour sort. He had a way of comically falling out of a chair. At dinner he smoked a cigar and ate spaghetti simultaneously.

When I came by to go to dinner in the 1960s, I would at times hear something like a cheap motorbike banging inside the house. It was Phil, hammering at an Olympia typewriter like a woodpecker on meth; with one letter change, he was indeed a wordpecker on meth. Once when I arrived he said, not looking up, “I can finish this novel tonight if I go straight through to dawn.” I pointed out that the speed he was on needed dilution at least, and took him to dinner. And he finished it the next morning, he said.

My being an identical twin fascinated him, as it did Heinlein. Phil thought he’d write a novel about twins, and I suppose in some way he did in some of the more confusing novels. He also asked me lots of questions about time and quantum mechanics, especially for background for Counter Clock World. He thought entropy was a great metaphor but I could never make sense of the eventual novel. In that time he was moving from wife Ann to wife Nancy, and remarked, “You’d guess that a guy who won the novel Hugo would do better with women.” I thought it a doubtful syllogism.

Then he moved to Orange County in 1972, still steamed up about an earlier break-in at his home. He imagined the FBI was responsible. I found he didn’t much like the aspects of the county that I found best, such as the beaches and ocean. He never visited my home perched high up with a view of the town and ocean in Laguna Beach. Only slowly did I realize that he was agoraphobic, so vistas and great weather mattered little. He liked churches, he said, and questioned me closely about my being an Episcopalian. He felt the gospels were powerful messages we should all study intently. He was writing an interminable Exegesis and consulted me on it, but I never read more than a few passages. Not my thing, unlike his novels and especially the short stories that snagged my attention in the 1950s.

As success came to him, he was generous to the poor. He told me in 1981 that he had made $180,000 that year and gave most of it to charities. Even though he lived pretty close to the street himself, he knew what it was like to be down, and tried to help people. The one person who would not have believed in the prominence of Philip Dick in our culture now was Phil Dick himself.

About that time I used some connections in the CIA to inquire with the FBI about Phil, and the break-in. Word came back that there was no Dick file at all. When I told him that he said they had probably destroyed it to “cover their trail.”

He did love music and spent a lot on his FM system. With Tim Powers he often listened to major symphonic works, and mentioned that he could not quite register the nuances from the left speaker. Later, Tim told me, he went to a doctor to check and found that he was losing his hearing in the left ear. “Thank God,” he said. “I was afraid it was in my speakers!”

Somehow that sums Phil up to me.

I found him hard to quite appreciate as he became more intent on the meaning of scripture, transcendental matters, and the Bishop Pike brand of Christianity. Often Phil had, shall we say, a continuity problem. He spoke of hearing a voice from the cosmic sky but what he heard from on high tended to vary often.

I was intent on running a plasma physics lab and so saw him infrequently, though I did continue to urge him to move and enjoy the pleasant aspects of the county, instead of his strip mall neighborhood. In spring 1982 I realized we hadn’t spoken for a year, so I called and made a date for dinner. He was jazzed about the rushes of Blade Runner he’d seen and wanted to talk about it.

Days later, I heard he had died. When Tim Powers called to tell me about the memorial service, I flipped open my appointment calendar and found that the day and time were precisely when we had scheduled to have dinner.

It was what we have come to think of as a Phil Dick moment.
http://www.gregorybenford.com/uncategorized/pkd-in-oc/#comments

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #39 on: 26-09-2012, 12:30:13 »
Lepa ova fotka. Kao nekog koga  su pokupili ispod Brankovog mosta i uslikali za "Politiku" sa naslovom: Slike iz svratišta.
Da sam znao kako izgleda ne bi pročitao bilo šta od onog što je napisao. Molim da se ubuduće suzdržite od fotki autora, jer debelo znaju da razočaraju.

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 26-09-2012, 12:43:16 »
Sjajno. Aleksije trk u biblioteku...

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #41 on: 26-09-2012, 12:55:00 »
Kaka bibioteka! Idem pravo u štampariju! Još ova Soraja i Vendi nešto da izdaju i uživancija... (doduše biće malo problema sa slovima, valjda znaju sva, ako ne, tu je neki lektor, valjda)

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #42 on: 26-09-2012, 13:07:47 »
Nego, zezanje na stranu...
U Blejd Raneru, poenta i jeste da glavni baja nije replikant nego čovek koji ne pokazuje osećanja, i to ono elementarno: sažaljenje. On nije u stanju ni da oprosti niti da ceni život u bilo kojoj formi. Tu se razlikuje od onog glavnog (ne znam mu beše ime) koji mu poštedi život posle vakele o suzama u kiši i puštanja goluba. Dik veoma jasno (ili Skot u filmu) postavlja pitanje šta čini čoveka čovekom? Isto je pitanje stvarnosti koju tretira u drugim delima: stvarnost kao opažanje, ša čini stvarnost (sećanje ili predstava vidjenog) kao i pitanje sopstvenog identiteta.
Ovo ja, onako laički, kao svoj doživljaj Kinga.
Koji je, naravno i verovartno, načisto pogrešan.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #43 on: 26-09-2012, 13:10:32 »
 :D

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #44 on: 26-09-2012, 13:55:31 »
Nije to poenta.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #45 on: 31-10-2016, 15:07:28 »

ČOVEK U VISOKOM DVORCU
Filip K. Dik

679.15 din

Izdavač: Kontrast izdavaštvo
Broj strana: 246
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Format: 20 cm
Godina izdanja: oktobar 2016.

Za ovaj roman Filip K. Dik dobio je nagradu “Hugo”, najviše priznanje za književno ostvarenje iz područja naučne fantastike. Tako je upravo ovim delom skrenuo na sebe pažnju književne kritike, koja ga već godinama svrstava među najistaknutije savremene majstore ovog žanra. Radnja romana smeštena je u ambijent jedne Amerike, zamišljene u situaciji u kojoj su Japan i Nemačka izašli iz Drugog svetskog rata kao pobednici. Strašna vizija ovakvog “paralelnog vremena” – koju autor inače objašnjava kao iluziju ili ružan san – osnova je iz koje izrasta akcija protagonista romana: ljudi uhvaćenih u realistički dočaranu konstrukciju jednog neostvarenog pakla.

Filip K. Dik (1928 – 1982) bio je američki pisac čija dela većinom pripadaju žanru naučne fantastike. Dik istražuje filozofske, sociološke i političke teme u romanima u kojima dominiraju korporacije, autoritarne države i izmenjeno stanje svesti. U njegovim kasnijim radovima, Dikov tematski fokus pomera se na njegove lične preokupacije metafizikom i teologijom. Dobitnik je svih najvećih nagrada iz područja fantastike i važi za jednog od najvećih pisaca u ovoj oblasti, koji je izvršio nemerljiv uticaj na celokupan žanr.
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 16-03-2017, 02:19:56 »
dovršio I tom The Collected Stories of Philip K. Dick i bacio se na drugi. za sada mi se čini da je kvalitet priča bolji, mada sam tek negde oko četvrtine. John's World za sada favorit, zanimljiva priča i Second Variety univerzuma.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #47 on: 12-05-2017, 05:02:05 »
ako ti se svidja second variety, pogledaj ekranizaciju, screamers i nastavak; paranoja nije prenesena kao u stivu, ali zanimljivo usporediti sa izvornikom. tko ljubitelj sf-horora svakako vrijedi, iako teziste na vizualnom bum-tras.

elem, zadnjih godina, p.k. dick tesko ulazi u modu u nj., a trenutacno dozivljava pravu renesansu.
i to ne bilo kakvu, vec ga se primili nakladnici ciji fokus nije na trivijalnoj literaturi.

u biti zanimljiv razvoj; prije nekoliko desetljeca dick se skoro iskljucivo nalazio u izdavaca koji se bavili "dajm-novelama", uz koju rijetku iznimku, recimo ubik, citali smo ga poput zagora ili mirka i slavka, pa tako sve do devedestih godina, kad haffmans/zweitausendeins (koje spominjao i u birsovom kontekstu) izdao zbirku od stotinjak dickovih kratkih sf-prica.
haffmans/zweitauseneins inace je "pomalo neobican" izdavac; ne bas andergraund, ali cesto nude djela autora koji tek pred pragom ulaska "u mejnstrim", kakvog booma ili revitalizacije i uglavnom po popularnim cijenama.

i tek u novom tisucljecu p. h. dick biva ozbiljnije prihvacen u heyne i fischera.
i tu je u zadnje vrijeme fischer fenomenalan; zbirke, romani - perfekcija. tko tek ulazi u "dickizam" (steta sto prezime kakvo vec je :lol: inace bi se odavno rabilo u rangu kafkinog ili orwellovog), ako cita na nj, samo treba krenuti od kratkih prica i odluciti zeli li nastaviti sa naglaskom na liniji "sta je ljudskost" ili "sta stvarnost".

moze se zakljuciti da rad p. h. dicka definitivno pronasao svoje mjesto u literaturi, u velikoj mjeri filozofskoj cak.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #48 on: 12-05-2017, 08:02:41 »
da ilustriram navode, pogledajte sta jos 2008. pisao literarni kriticar i cijenjeni autor martin spiess; sve u osvrtu na najbolju ikad objavljenu zbirku prica dicka, pet tomova, 3216 stranica, koji sadrze autobiografske eseje, krambov strip, kronologije i svih 118 kratkih sf-prica/novela. nekoliko izvoda, brzinski:

naslov:
sf-trash koji je pregazilo vrijeme

pa:
pedesetih i sezdesetih godina dickove mracne price... medju publiku mora da su udarile poput bombe. no danas se citaju poput sf-trasha. mozda to i nije zacudjujuce, sf vremenom gubi na aktualnosti. sf pisci su vizionari. no ako losi, njihovo djelo tesko prezivi vremenski faktor.
... zbirka 118 sf-prica ... predivan je dokaz tog fenomena. :evil:
...
... mora da je pomislio ... pa napisao tu kolosalnu glupost...
... nedarovitost autora...
...
... karakteristicno je da su ekranizacije za nekoliko klasa bolje od literarnog izvornika... :evil:
... da dick nije velikan medju litaratima: o tome se ne mora ni raspravljati. no bio je vizionar. ali citati ga se danas vise ne moze.

Von der Zeit eingeholter Science-Fiction-Trash

dodao bih: ali sutra! :evil:

ps. pisalo se i za financial times, huffington!
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #49 on: 21-05-2017, 07:17:10 »
rijeto se vidi ovakav boom za toliko starim romanom kao za "covjekom u visokom dvorcu".

fischer je 2014. (negdje u 6./7. mjesecu) u ediciji klasika izdao roman (koji uzeo od heynea, koji uzeo od... vec je bilo mnogo izdanja) u nakladi od najmanje 10k. sve da bi ca. godinu i pol kasnije vec dogurao i do treceg (!) reprinta, cetvrtog izdanja.

tu se potraznja malo stabilizirala (serija/ekranizacija isla tek na engleskom).
nakon sto krenula njemacka sinkronizacija, sad izasli i hc i sc sa novom naslovnicom, novim uvodom gdje sad ovaj roman najjace dickovo djelo, nista ubik :roll: (cijena podignuta, a vec je i ovo izdanje u nekoliko reprinta islo po 10 eura za sc od nekih 270 stranica). itd.

dickmania. nevjerojatno sto ucinila serija.
a masovnije jos nije otkriveno nesto poput Filip K. Dik - IZA ČOVEKA U VISOKOM DVORCU
moving on my own trace