Author Topic: UPRAVO ČITAM (A NIJE SF, F, H)...  (Read 361660 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Labudan

• 4
  • 3
Re: UPRAVO ČITAM (A NIJE SF, F, H)...
« Reply #2050 on: 11-01-2021, 22:17:04 »
Boban je sto posto iz Češke neđe, ima tu robovlasničku crtu!
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

scallop

• 5
  • 3
« Reply #2051 on: 11-01-2021, 23:22:25 »
Boban je sto posto iz Češke neđe, ima tu robovlasničku crtu!

Taman posla. Prodali su ga kao Paganina u Veneciji.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2052 on: 12-01-2021, 00:04:23 »
Boban zaebo i Kroulija i Gula, mletački trgovac je to.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2053 on: 20-01-2021, 11:41:02 »
Vuci svoje ralo po kostima mrtvih - Olga Tokarčuk

Kada čitaš delo nagrađenog pisca, težina nagrade ima sposobnost da dodatno optereti tekst. A o težini Nobelove nagrade ne treba trošiti reči. Ipak, Vuci svoje ralo po kostima mrtvih uspešno nosi tu težinu i predstavlja poljsku spisateljicu u vrlo dobrom svetlu. Ovaj povremeno mučan kvazi-ekološki triler postavlja mnoga važna pitanja koja se sve više nameću pred nama. Kuda idemo kao vrsta? Da li uništavajući prirodu neminovno uništavamo sebe? Ko nam daje za pravo da ubijamo druga živa stvorenja?
Kao neko ko je u mladosti u Narodnoj biblioteci prepisivao Blejkove stihove u sveščicu koju i dalje posedujem, potpuno sam mogao da se saživim sa pasioniranim prevodiocem Blejka. Kao građevinski inženjer dobro razumem Janjininu prošlost u mostogranji. Dobro, Horoskop mi nije baš blizak, ali moramo piscu nešto i verovati i na reč. Biblijsko pisanje velikih slova kod pojedinih reči posebno je zanimljivo. S obzirom na to da se roman odigrava na samoj granici, odnos poljske i češke kulture očito je bitan, ali za to je potreban mnogo upoznatiji čitalac nego što sam ja. Takođe, dosta rečenica u prevodu je naizgled nepravilno, baš kao i upotreba pojedinih pojmova. Pošto ne poznajem poljski ostaje mi samo da verujem prevodiocu...
Mica

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2054 on: 21-01-2021, 14:49:24 »

juvenal - satire, petronius arbiter - satyrica, apuleius - metamorfoze

obnovili se rimljani u novim obradama, prijevodima, izdanjima, predgovorima, pogovorima i analizama. malo je reci da sam odusevljen; petronius pod boljim naslovom (satyricon je genitiv), prevodom bez cenzure, ublazavanja, izostavljanja i uz pogovor koji uglavnom odbacuje stoljeca filoloskih naslaga, nagadjanja i ucitavanja, kao i razne dorade. juvenal kompletan, druga satira, deveta, sve tu. metamorfoze uz najbolji predgovor ikad. tko nije citao da se samobanira na pet godina sa foruma.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2055 on: 21-01-2021, 23:16:36 »
dobavio i drugog Frankopana - Novi putevi svile - ovo bi trebalo zapravo biti o sadašnjici, dok su Putevi svile pokrili dešavanja do 21. stoljeća

meni je knjiga tako dobro legla da bih je svrstao u nekih 10 non-fiction knjiga koje morate pročitati prije smrti. Lik prosto ne štedi nikoga, dere po Britancima, dere po Amerima, dere po Rusima, ono malo što spomene Hrvate i Srbe tek toliko da neko sazna da postoje, što je i realan doprinos ovih naroda svijetu i čovječanstvu, realno... Ali iznenađuje da ni Habzburga nema, čak ima Turaka ali Njemci su totalno nebitni za svecku istoriju do sveckih ratova, pa čak ni tada, Frankopan je fino pokazao da su neminovno morali da izgube.

Sve u svemu, sad mlogo očekujem od Novih puteva svile.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #2056 on: 30-01-2021, 17:33:37 »
Frankopan bio precednik Hrvatske kriket federacije :)

Nisam znao da je rvat podrijetlom.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2057 on: 30-01-2021, 21:42:09 »
začudilo me da zosko do sada nije izvadio te grofove Frankopane iz srednjeg vijeka, ovaj je izgleda iz takve neke obitelji, a i sad je oženjen nekom britanskom plemkinjom. Zosko, nadam se da čitaš dok apstiniraš od foruma!

A u Hrvatskoj nije preveden, bar ga nisam našao na worldcatu, što mi je malo uvrnuto.

ta slabost na aristokraciju mu je možda i jedina mana, što na momente brani vlastelu kao dobronamjernu, pa onda u nekom trenutku prikazuje i mongolsko carstvo kao suštinski prvu privrednu globalizaciju koja je donijela više povoljnog nego lošeg, i da nisu Mongoli bili toliko strašni koliko se smatra

ali to je toliko malo zamjerki da sam na kraju shvatio kako sam uporedo čitao Svetski poredak i Obnovljeni svijet od Kisindžera, i uhvatio da je Kisindžer teški lažov i bitanga i koliko je Frankopan koristan da narani govana ove nadobudne velike umove svecke civilizacije, jer pokazuje koliko Kisindžer ne samo krupno laže nego je bre i glup i ograničen, a jbt vodi planetu u propas

Bibliju čoek napiso, ne stigoh još da počnem Nove puteve, nažalost, ali ono što se nazire je zapravo da su britanski istoričari bar progledali i ne slikaju sopstvenu imperiju a kamoli tuđe više ružičasto i krasno, te ulazimo u doba kada nema više lupetanja i mora se prošlosti pristupiti znatno poštenije. ovo je zapravo vrlo dobar korak u tom pravcu, siguran sam da bi mu azijski narodi zamjerili što je premalo pisao o njima, ali Frankopan je zapravo postavio bar meni tako dobru osnovu da me sada zanima da nađem neku istoriju Kine, Persije ili Indije i arapskog svijeta

tomat

• 4
  • 3
« Reply #2058 on: 30-01-2021, 23:10:34 »
Nije baš istorija Kine, ali jesi li čitao The China mirage?

Ja nikako da dohvati, a nekoliko ljudi mi preporučilo.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Labudan

• 4
  • 3
« Reply #2059 on: 31-01-2021, 01:29:30 »
ne znam ništa o Kini iskreno, ono malo što sam čito bilo posredno i nikakvo

čak je i problem dal je to što bi se reklo istorija stejt diparmtmenta, kako bi oni teli da bude Kina a šta je zapravo istina, znaćeš tek kad počneš čitat haha

npr ovaj lik je definitivno ograničen time što radi za SAD, to treba čitati samo da se vidi kakva je propaganda
http://audiobookbay.nl/audio-books/the-great-courses-the-fall-and-rise-of-china-richard-baum-phd/

al ja to zapravo uzmem audiobook pa kad vrtim neki fejk workout ili fejk kardio ili fejk vježbe onda lijepo sat vremena u ušima

možda ovu
http://audiobookbay.nl/audio-books/china-a-history-john-keay

čisto jer je nahvališe na amazonu da je poštena i precizna

pored njega hvale nekog spence-a, valjda ovog

http://audiobookbay.nl/audio-books/the-search-for-modern-china-jonathan-d-spence/

al ja bih probo s tim Kijom, kada nekad dođe na red, ne znam oću li baš odma da se hvatam Čajne, bukvalno sam otkrio brdo neoliberala ovdje

a izašo i novi Chomsky
http://audiobookbay.nl/audio-books/consequences-of-capitalism-manufacturing-discontent-and-resistance-noam-chomsky-marv-waterstone/

edit
eo i china mirage
http://audiobookbay.nl/audio-books/the-china-mirage-the-hidden-history-of-american-disaster-in-asia-james-d-bradley/

klem

• yeah
  • 3
  • boss
« Reply #2060 on: 15-03-2021, 20:54:05 »
mili tata, dzojs kerol outs

ova spisateljica se poduhvatila teške teme međutim verovatno joj je lakše bilo prikazati muškog negativca umesto ženskog.
i'm hardcore

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2061 on: 10-04-2021, 15:56:05 »

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2062 on: 18-04-2021, 19:06:44 »

ante ciliga, sam kroz europu u ratu (1939.-1945.)
na pragu sutrasnjice, rim, 1978., meki uvez, 588 str.

konacno se po relativno humanoj cijeni nabavilo jedno od najznacajnijih ciliginih djela, sam kroz europu u ratu, u izvornom izdanju (postoji reprint, takodjer relativno tesko nabavljiv, a postoji i prvi dio izdan pedesetih u parizu; uglavnom prvo integralno izdanje).

ante ciliga, kronicar jednog doba koje traje, izuzetan, u ovoj knjizi daje svojevrsni putopis i premisljanja kroz osobna svjedocanstva. covjek koji je sudjelovao u prvom antifasistickom ustanku u hrvatskoj, istri, te lutao po sovjetskom savezu medju najistaknutijim revolucionarima, komunistima, okusio sibir, cistke, te posvjedocio revoluciju u djelu u zemlji velike lazi, od 1939., poslije bijega iz sibira u pariz, konkretno odbija odlazak u prekooceanske zemlje, te svjesno bira biljeziti relevantna zbivanja iz osobnog dozivljaja.

rasprave u parizu u krugu vjere aleksandrove, grigorija mjasnikova, ruth fischer, maslova, itd., iskustva pri napustanju pariza istih, promatranje njemackog trijumfa, zivot pod njemackom okupacijom, odlazak preko italije u istru, dubrovnik, mostar, krug kroz ratnu bosnu, hrvatsku, zatocenje u jasenovcu, boravak u hrvatskoj, zagrebu poslije otpustanja iz jasenovca, becu, poruseni berlin pred pad, samo su neke od stanica ciliginog putopisa, sve uz mnostvo vrhunskih premisljanja.

zalosno je sto su danas ova prevrijedna izdanja slicnih velikana uglavnom sustavno presucena, tesko nabavljiva, dok se ideologizirano i apsolutno bezvrijedno smece goldsteina izdaje u visokim nakladama i prevodima na razne svjetske jezike.

za ovo sam dao 500 kuna; sto je vrlo povoljno za original, reprint je nesto jeftiniji, ako i njega pronadjete, nije ni reprint vise najmladji.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #2063 on: 18-04-2021, 21:27:48 »

ossip k. flechtheim, von marx bis kolakowski - sozialismus oder untergang in der barbarei?
(od marksa do kolakovskog - socijalizam ili sunovrat u barbarstvo?)
europäische verlagsanstalt, köln/ffm, 1978., meki uvez, 288 str.

poslije cilige procitat cu jos nesto iz (postenog) ljevicarskog tabora, ne tek birokratsko-placenickog, onog najamnickog, flechtheima.

flechtheim bijese, kao i vecina europskih socijalista, opcenito vrlo naivan u smislu idealizacije titine diktature zvane jugoslavija. desetljecima je potiskivao najociglednije cinjenice, tek negdje od utamnicenja veselice zbog intervjua njemackom spiegelu morao je priznati da nesto je (vrlo) trulo u drzavi danskoj, te je potpisao istaknutu peticiju za pustanje veselice na slobodu.
ciliga je odlicno rasvijetlio razne revolucionarne struje, ogolio do srzi zablude i uvjerenja, kao i pozitivne strane, a ovo bi mogao biti solidan nastavak (ne bas, ne moze to obuhvatiti zapadno-europski socijalista, no pokusajmo).