Author Topic: Omiljeni kadrovi/table  (Read 42768 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Omiljeni kadrovi/table
« Reply #350 on: 12-12-2020, 16:44:06 »
Nisam pomenuo ni film Heavy Metal.Mnogo toga može i ima da se piše o Corbenu, pa se nadajmo da će neko jednom možda i biografiju da mu napiše.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #351 on: 12-12-2020, 20:21:00 »
O Corbenu nema previše napisanog, bar ne da ja znam, inače bih već dodao tonu podataka na ovaj tvoj tekst. A nemam trenutno vremena da skupljam informacije sa zilion strana. TwoMorrows, koji izdaju desetine knjiga i časopisa o američkom stripu pre 2000, nemaju skoro ništa o njemu. Jedino u Comic Book Artist #4 sam našao nešto, a to je izdato 1999. Tema je bila "Carstvo horora", tj. Warren Publishing, i najveći deo članaka je o Jamesu Warrenu i Bernie-ju Wrightsonu.

Kad sam već pomenuo Bernie-ja: Chaykin je za njega rekao, u komentaru na Corbenovu smrt, da bi pošao sličnim karijernim putem da ga nisu vrlo brzo prihvatili u mejnstrimu, tj. DC-ju.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #352 on: 12-12-2020, 20:46:16 »
Da, nema mnogo napisano. Ja sam pripremajući ovo što sam napisao prošao kroz te kolekcije koje imam i tu zapravo nema mnogo informacija o njemu, a vrlo malo informacija uopšte posle 1990. godine. Između ostalog je zato tekst takav kakav je, zbrda-zdola jer mi je bilo jasno da će biti bolje da pišem o svojim impresijama nego o faktima kojih zapravo nema mnogo izvan onoga što je dostupno na vikipediji. Doduše, ko može do njih da dođe, preporučujem dve pomenute kolekcije Fantagor Pressa, Richard Corben's Art Book 1 i 2 jer u njima sam Corben o svakom od radova napisao po nešto pa tu ima dosta, onako, interesantnih tidbida.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #353 on: 12-12-2020, 21:07:51 »
nedavno je taschen izdao monografiju masterpieces of fantasy art gdje definirao 12 najvecih, sve uz biografije; corben se navodi u dodatku medju 99 ostalih.
masterpieces of fantasy art
sadrzaj

30x40 cm, knjiga inace tezi 7 kg.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #354 on: 30-12-2020, 22:25:50 »
Evo primera table koju sam pominjao na drugom topiku: Kejnovi dijagonalni kadrovi!

Ovo je sa početka 90-ih, iz uvek preporučljivog serijala Legends of the Dark Knight, gde su razni crtači i scenaristi radili svoje verzije Betmana. Priča Flyer, u tri sveske, je bila plod saradnje Čejkina i Kejna, sa Oliffom na koloru.

Kejn je bio majstor koreografije i strukture, ali težnja ka ovakvim kadrovima nema mnogo opravdanja. Osim u smislu novuma radi novuma. Što kaže Čejkin, ovo je anti-narrative, anti-structure, i anti-design. Znamo da je Morison "dokazao" da je gore dole, i da je glupo pametno, i da se treba prepustiti sekvencijalnoj simultanosti intraeksternog postbivstvovanja... tandara-broć... itd, ali došlo je vreme da se uozbiljimo i počnemo da prepoznajemo obrasce kao nešto više od nasumičnih izraza slobode govora i volje.

Ali zato je Kejn umeo da crta žene sa požudom u očima!

Čejkinov pokušaj da unese malo erotike u Betmena, no, ovi nisu baš tradicionalno a ni komercijalno u prijateljskim odnosima.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #355 on: 30-12-2020, 22:27:56 »
Ma ova Kejnova tabla je još pomozi bože u odnosu na to čega sve danas ima. Ja sam generalno alergičan na visoke a uske kadrove, to mi potpuno uništava pripovedanje. Ovo mi u poređenju sa tim čak i nije strašno.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #356 on: 30-12-2020, 22:29:50 »
Dobro, čak i loš Kane je tata mata među crtačima.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #357 on: 02-01-2021, 17:50:02 »
Na temi gde sam pominjao Kejnove "dijagonalne kadrove", pominjao sam i jednu tablu koju John Buscema nije dobro promislio kada je crtao. (Ovo nije nikakva kritika Busceme po sebi, jer nije reprezentativno za njegov rad u celini, ali dešava se, zbog rokova, nepažnje, dosađivanja na poslu, čega god. Po sebi je dobar primer ovoga čemu sam posvetio topik.)

Iz Konana je, ali ne znam tačnu epizodu. Efekat čitave priče ili akcije/scene kojoj je posvećena stranica je ublažen zato što je Veliki Džon hteo da pokaže kako zgodne žene ume da crta!

A sada...

Richard Corben, deo II!

Bloodstar, originalno crno-beli. Jedina veća mana ovog ranog primera grafičkog romana (makar i u palp obliku) je zavisnost od teksta, i to suviše mnogo teksta. Ali, kada je Corben pravio predah, i vizuelno naglašavao važnost trenutka, rezultat je bio i ostao vrlo moćan.

Rat God, prva sveska, izdao Dark Horse pre nekoliko godina. Corben pisao, crtao, i kolorisao. Ali kakav je to samo kolor! Gradacija i kontrast daju atmosferu pa čak i život čitavoj tabli.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #358 on: 06-01-2021, 18:24:59 »
Vredi nešto izvući iz riznice istorije i pokazati ovde, sada dok većina nas ima višak slobodnog vremena.

Kada sam tražio priču Burma Sky, od Arčija Gudvina i Aleksa Tota, našao sam da je bila objavljena u časopisu Our Fighting Forces u ranim 70-im, sa DC-jem kao izdavačem. E, sad, ovo što želim da pokažem nema veze sa Totom ali je objavljeno u istom tom broju časopisa kao i Burma Sky. Radi se o epizodi stripa Losers, koji je crtao John Severin, a pisao Bob Kanigher. Pogodićete iz naslova da je Our Fighting Forces bio strip-časopis sa ratnom tematikom, a neću vas pustiti da pogađate ko je bio urednik, već ću samo reći: Archie Goodwin.

Na stranu loš tisak i loš kolor, po naraciji i kompoziciji ovo je vrlo moderno:

Ovde više nemamo klasičnu tablu 3x2 ili čak 2x2 (kao kod Kirbija), što je skoro do tada bio standard, i vidimo tendenciju ka većem dinamizmu i raznovrsnosti, jer je pre toga Steranko već bio revolucionisao strip. Koliko su meni rekli, Joe Kubert je nešto pre tog vremena počeo da ubacuje insete (male kadrove uglavnom, ali ne i nužno, kružnog oblika) u veće kadrove i Severin sledi tu školu. Ali zaista, uz minimalne dorade, ovo bi moglo da prođe i kao moderni strip.

Kad sam već kog njega, jedna anegdota o Johnu Severinu neće škoditi. Louise Simonson, koja je kasnih 70-ih bila urednik u Warrenu, sarađivala je sa njim na jednoj priči. Bilo je poznato koliki je Severin fanatik po pitanju istorijske verodostojnosti. Ako se dobro sećam, crtao je neku priču sa kraja Prvog svetskog rata, predao crtež, a onda je shvatio da je pogrešno nacrtao dugmad na uniformama, jer su se iste promenile nešto pre tog vremena u kome se odvija priča. Zvao je Weezie (=Louise) i sav uspaničen tražio da ponovo nacrta table. Naravno, Weezie je bila i ostala praktična osoba i njena reakcija je bila otprilike u stilu: What The Fuck, Johne?! Pa lakše je valjda izmeniti priču (tj. tekst) i pomeriti je u vremenu par dana ili nedelja ili čak meseci nego sve crtati iznova?

Tako su i uradili, naravno.  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #359 on: 07-01-2021, 19:42:31 »
Nije tabla ili kadar, ali kako je ovo otprilike topik o crtežu generalno, neka citat stoji ovde:

Probably the biggest problem I have with aspiring comic artists who show me their work is that they have learned rendering techniques, so everything is over-rendered, but the didn't learn the drawing underneath to make it work. It's gotten much worse with computer techniques.

Please please PLEASE take a look at your sequential work and figure acting before applying all your sparkly digital inking and coloring techniques, if you are hoping to draw for the bigger publishers. Storytelling is KEY.

Thank you!

Gail Simone na tviteru, pre pola godine ili tako nešto.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #360 on: 07-01-2021, 19:50:25 »
U pravu žena, osim što, naravno, primeri poput Szymona Kudranskog - da ne pominjem istorijski primer Grega Landa - pokazuju da će veliki izdavači vrlo spremno uposliti baš takve crtače jer ponekad šminka bude važnija od pripovedanja.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #361 on: 07-01-2021, 21:08:22 »
Marvel se tu opametio, bar na neko vreme. Negde početkom prošle decenije - mislim da je bila 2012. ali nemoj me držati za reč - doveli su Chaykina i Klausa Jansona da drže seminare novim crtačima, uglavnom o pripovedanju i strukturi, i to je postala godišnja tradicija neko vreme. Dao bih desnu ruku (...hm, ne) Bruklinski most za zapis tih predavanja. Ne mogu sad da se setim ko je sve prošao kroz to, ali za jedno ime sam siguran: Mahmud Asrar.

Mislim da je Quesada bio shvatio koliko bi sve otišlo dođavola da se prepusti slučajnosti i ukusima publike, pa je on to inicirao.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #362 on: 07-01-2021, 22:09:44 »
Da, kod Asrara se vidi taj razrađeni pripovedački talenat. On je bio jako dobar još na Imageu ali ju u Marvelu baš sazreo.

No, Marvel svakako ima povremene padove, kako sam nedavno pominjao, Greg Land je krenuo na bolje a onda se ponovo sunovratio. A i slučaj Mikea Del Munda je zanimljiv...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #363 on: 07-01-2021, 23:23:49 »
Meni je Del Mundo jedan od najboljih crtača naslovnih ilustracija iz prethodne decenije, ako ne i najbolji (barem u Americi*), a i kolorista je par excellence. Ali, da, njegove duže radove je teže voleti.

*valjda je jasno da mislim na tržište, a ne gde on živi?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #364 on: 22-01-2021, 13:49:55 »

Ili, da vidimo šta je trulo u zemlji DCvel-ovskoj po pitanju kolora. Ovo su samo neka ovlašna razmišljanja, može se tema produbiti mnogo dalje i dublje, ali za početak učinimo i toliko.

I pođemo od najvišeg, najapstraktnijeg nivoa, koji nema mnogo veza sa pojedinačnim izborima, i da li su upotrebljene boje drečave ili mutne i tome slično.

Strip je tradicionalno bio crno-beli medijum (kome se boja naknadno dodaje), a danas kao da svaki pojedinačni strip hoće da istovremeno bude i crno-beli i u boji. Zna se na koju vrstu stripa mislim. Američki "glavnotokovski". U ovom gornjem primeru imamo crno-belu osnovu - tuš Bryana Hitcha ili Kevina Nowlana ili ko god je bio u ovom konkretnom primeru* - na belom papiru/ekranu - u kojoj nema ničeg belog, u konačnom rezultatu. Dakle, kontrast = 0, a kontrast je osnova dobrog dizajna. Balončići ponekad vade stvari, ali siguran sam da ih Hitch ne voli mnogo, jer kvare tako "sjajnu" koreografiju. Linija, iscrtana tušem, definiše oblike. Ali onda na to imamo dodatu boju koja takođe hoće da definiše iste te oblike. I imamo totalnu kakofoniju. Meni ova gornja stranica (u konačnom efektu, kao vizuelna "celina") nije ni za WC papir, iskreno i bez preterivanja.

I sve to mi je totalno suludo zato što kolor i štampa danas imaju mogućnosti kao nikada ranije, i mnogi dobri koloristi to dokazuje. Ali u mnogim izdanjima Marvela i DC-ja dobijamo - ok, ja ne, zaobilazim uglavnom  xdrinka  - ovakve bućkuriše.

*mrzi me da tražim jer nije ni bitno

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #365 on: 28-01-2021, 12:02:53 »

Wallace Wood je početkom 70-ih radio nedeljni strip za američke vojnike u inostranstvu, Cannon, koji je pre neku godinu objavljen i u zbirnom izdanju. Nije mi bitan sam taj strip koliko prilika da pokažem da niko u istoriji tog medija nije crtao seksipilnije ženske oblike. Niko. Nikad.

Neki su bili blizu ili čak ravni, doduše. Manara i Jordi Bernet mi odmah padaju na pamet. Možda Frank Cho. Ni Chaykin nije daleko.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #366 on: 07-02-2021, 19:05:49 »

:lol: xjap

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #367 on: 15-04-2021, 20:14:35 »
Juče smo malo raspravljali o Šigeruu Mizukiju i njegovoj relativnoj opskurnosti na Zapadu (= Severnoj Americi, kako je i Meho primetio), ali setio sam se onog što sam napisao, odnosno preneo sa najvećeg japanskog foruma, pre desetak godina. Lista je ovde. Krenite lepo redom, od najviših pozicija ka nižim, i prvo ime koje vam bude nepoznato je taj "najnepoznatiji manga-autor na Zapadu". Skoro da sam siguran da, ako iole pratite japanski strip, odgovor je Morohoshi. Stvarno ne znam gde ste mogli čuti za njega, ako izuzmemo koje pominjanje sa moje strane, tu i tamo.

Naravno, ta  titula najnepoznatijeg nije bitna, ali mi ovo omogućava da uradim ono što inače ne radim: da postavim kadrove iz japanskog stripa. Imam više njegovih knjiga ili kolekcija (kratkih priča) - nešto je horor, nešto čisti humor, a nešto "epic fantasy" - ali, pošto nije praktično da postavljam slike odatle, moraću da se oslonim na ono malo što postoji na internetu. Na primer:

Što se tiče predstavljanja okultnog i arhaičnog, Morohoshi je u Japanu neprevaziđen. Tvrdi se - video sam na više mesta, iako ne znam izvor - da je Tezuka izjavio kako može da crta kao Katsuhiro Otomo, ili kao Yukinobu Hoshino, ali ne ume da crta poput Morohoshija. Neke od najboljih ideja ili slika koje možemo videti u Miyazakijevim filmovima, preuzete su baš od njega, posebno veći deo Princeze Mononoke. Zapravo, Miyazaki je prvobitno hteo da Morohoshi crta (strip) Nausiku.

Prevodilac Zack Davisson je na tviteru izjavio sledeće:

Ankoku shinwa se prevodi kao Mračni mit, ili možda Mit o tmini, a u sledećem tvitu Davisson dodaje: "Actually, pretty much any Daijiro Morohoshi comic."

Istinite reči.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #368 on: 15-04-2021, 20:59:48 »
Daaa, prelepo.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #369 on: 15-04-2021, 21:49:09 »
Dobar tekst o njemu - najbolji na engleskom - ovde. Odatle su neke od gornjih slika.

Njegovo najduže delo, Saiyu yoenden, obrada legende o putovanju Gokua na Zapad (u Indiju), ima oko 4000 stranica, a ja, nažalost  :cry: , imam samo dva toma (kanzenban - "savršeno" izdanje) - dakle, nekih 800 strana. Taj strip je započet 80-ih, i završen je odavno, ali čujem da je pre koju godinu dobio i  nastavak.  :!:

A, kao što kažu u tekstu, bibliografija mu je ogromna. Uz sve ono što sam ranije pomenuo, crtao je i SF (Bio-grad, Mašina za gledanje snova), mračne komedije, evropske bajke poput ovoga: