Author Topic: Владимир Лазовић, "Соколар" (сабране приче)  (Read 18286 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
Ko to vi? Ja pitam tebe. Zaradio si neke pare?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

varvarin

• 5
  • 3
Mi  s druge strane štanda. Mi što nudimo robu.   :lol:

A za pare nemoj da me pitaš.

scallop

• 5
  • 3
Dobro, neću.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Planirao sam da dajem prikaz po celinama, ali teško će ići, s obzirom na razne obaveze, odlučio sam ipak da zbirku analiziram priču po priču, onako kako ih budem čitao. Sinoć sam pročitao prvu priču u zbirci.
VELIKO VREME-Odlična priča za otvoriti zbirku. Lične dileme i boli protagonista, zbog kojih traži pomoć natprirodnog, magijskog, vidovnjačkog prepliću se sa širim kolektivnim usudom. Duša i srce, ili nauka, tehnika, progres ? Vidovnjaštvo, paralelni svetovi, neki vid reinkarnacije?, zemlja sa vekovnom magijskom tradicijom, ili put u normalno, uređeno, stabilno društvo ? Gotovo detinja, bezuslovna ljubav prema Rusiji, ili racionalno shvatanje da treba primiti ispruženu ruku Francuske, ruku napretka i razvoja?Čvorovi su mnogi na putu i raskršća, ali autor ne daje jasne odgovore ( što ja negde i volim u pričama ) mada se naslućuje da naš usud ,,kuće na putu'' ništa ne može promeniti, i koliko god bili lukavi, snalažljivi, dobro plivali između ukrštenih interesa i puteva velikih, neminovno će nam tu kuću rušiti iznova i iznova, i iznova i iznova će se graditi. Negde u priči vidim i naznake pored svih naših zabluda i neke prirodne i nepromenljive vitalnosti našeg naroda koji uprkos svemu-opstaje. Jezik priče vrlo dobar, rečenice tečne i kvalitetne, uživao sam u svakom pasusu.
Tajno pišem zbirke po kućama...

varvarin

• 5
  • 3
Vidim, uočio si sve bitne stvari koje sam hteo da kažem.
Ništa nisi preskočio. To valjda znači da priča funkcioniše, i posle solidnog broja godina.

Šta autor više  može da poželi?  :lol:

I, tačno je: Na dileme u priči ja nemam odgovor. Ko ga ima?

Sa velikim zanimanjem očekujem utiske o ostalim pričama.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
PREKO DUGE-Nastavljam dalje put maglovitim i nesigurnim stazama. Račvaju se putevi, staze i mogućnosti, prostori, vremena i dimenzije. Koja je naša uloga?Jesmo li važni?Jesu li naši lokalni ratovi i sudbina nešto potpuno nebitno u ovom svemiru i na ovoj planeti, nismo li isti kao i bezbroj drugih što se tuku?Ili smo eho nečeg mnogo značajnijeg i u službi većih sila?Vodi li se ovde drevni rat između Trojana,Triglava, Svetovida i drugih sa jedne, i Odina, Tora, i drugih sa druge strane? Imamo li mi svog Vuka koji nas može zaštiti od onog skandinavskog koji bi da proždere Sunce? Možemo li sapeti tu Zver?Može li se preko Majevice/duge stići do Valhale, a na dnu Jadrana pronaći zmiju sveta?
Pitanja, beskrajno je pitanja, a radoznalost i jeste seme mašte.

varvarin

• 5
  • 3
Nije ti smetao moj pristup Majevici?

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Nije...ja bi verovatno drugačije, ali volim videti različite pristupe.
Svidelo mi se što je mitološki dosta toga upakovano na relativno malo strana,
a opet nije ispalo pretrpano.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
NOĆ KOJA BI MOGLA PROMENITI SVE-Najviše mi se svideo početak, stil pripovedanja, opisi bez mnogo pompeznosti i velikih reči ali koji savršeno dočaravaju atmosferu. Odlično.
U ovoj priči autor nas suočava sa dilemom da li smo mogli iskoristiti velika naučna otkrića savremenog doba ( a značaj naših umnih ljudi za njih je bio veliki ) da bi predupredili tragedije kojima smo bili izloženi?Drugi narodi su koristili, i za odbranu i za napad, nama je i to nekako promaklo neiskorišteno ( kao i mnogo šta drugog ), a našom pameti, drugi su se okoristili.
Ipak imam i jednu malu zamerku. Voleo bih da je priča duža, jer mi radnja ove priče prosto vuče na novelu. Malo se osećam uskraćeno na kraju-kao da se žurilo da se što pre finišira na kraju. Naravno, zaplet sa poznatim momkom koji je živeo desetak km od moje kuće  :) i upucao Ferdinanda, i time okrenuo novi točak istorije, i ( u priči ) sprečio mogućnost da se okoristimo tehnologijom i naukom, je odličan, ali smatram da se to moglo još proširiti, da bude baš dramatično, recimo da bukvalno se prate sati i minuti do atentata, i istovremeno na drugoj strani trku za...Fali mi malo više napetosti i drame u ovoj priči, a smatram da ima odličnu podlogu za to.
Ali dobro, to je već moj subjektivni ukus, nadam se da autor neće zameriti.

scallop

• 5
  • 3
Biće da u vreme kad je Lazović pisao priču nije vladala insuficijencija adrenalina.

Boban

• 3
pa ta priča jeste statična. Od nje se mogao napraviti akcioni roman, ali bi to bila sasvim drugačija priča, drugačiji senzibilitet i akcenat svega na nečem drugom.
Možda jednog dana neko odluči da napravi film sa tom tematikom, gde bi se okosnica ove priče koristila okvirno, onako kako je Škrbina "Predveče se nikako ne može" utkana u Ederlezi.

Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

• 5
  • 3
I trilogija.

I seksi drama.

Boban

• 3
mda... ali ideje koje smo mi pre 30 godina stavljali u priče daleko su složenije i sadržajnije od većine romana koji danas krase srpsku SF&F scenu.
Sistem potrage patentiran još davno u narodnoj književnosti (kada se ide od jednog do drugog mesta i sakuplja deo informacije) sada je praktično osnov većine dela samozvanih pisaca.

scallop

• 5
  • 3
Da ih čitaš znao bi koliko si u pravu.

Boban

• 3
ali ja sam premuljao stotine tih knjiga u rukama, vidim koncept i dronjav stil i zaista poštedim sebe toga.
Zašto mi zameraš što nisam u stanju da se patim...

scallop

• 5
  • 3
Dokle god ne PROČITAŠ ne vidiš ništa. Recimo, ja bih danas mogao da dokažem da kod nas EF ne postoji.

Boban

• 3
ma hajde, pa zar je moguće da ovako duboko u XXI veku još drvimo oko istih stvari?
Ako, recimo, pevač krešti dok peva, zavija i falšira, zar treba da odslušam celu pesmu da bih procenjivao tekst koji se iza toga krije. Boli me kurac o čemu peva ako ne ume da peva...

scallop

• 5
  • 3
Da, ako si i sam pevač bez angažmana dvadeset godina.

Boban

• 3
Uopšte ne moram da znam da pevam da bih shvatio da mi nečije pevanje ne prija.

scallop

• 5
  • 3

varvarin

• 5
  • 3
Pošto sam živeo desetak godina u Banja Luci, dozvoliću sebi jednu uzrečicu iz Anomanderovog kraja: "Dajte, ljudi, da i ova bena kaže koju!"   :lol:

Elem, kad sam pisao NOĆ KOJA BI ..., bejah momak mlad, ustezao sam se od dužih priča. Ako mi verujete. A za ovu priču vrlo svesno poželeo sam nešto drugo - ko je čitao romane o Šerloku Holmsu, setiće se: Onaj ugođaj s kraja, kad Holms i Votson sede pored kamina, pućkaju lule, i Votson pita: Pa dobro, kako ste naslutili ko je ubica?, a Šerlok kaže  nešto kao  Dakle ovako, drago moj Votsone...

Elem, ovi džentlmeni pričaju o STRAŠNO zanimljivim stvarima. Ali samo pričaju.
Poželeo sam tako nešto.
Svojevremeno me je Ivkov pitao nešto slično što se Anomander pita u svom osvrtu, i ja sam odgovorio upravo ovo gore. Siguran sam da je preko puta nas sedeo Skalop, a verovatno i Boban... Nije bitno. Poželeo sam taj ugođaj sa kraja priče o Šerloku Holmsu.
Naravno, moguće je ispričati sve ovo u fazonu filma  Od sumraka do svitanja... Ali to može neko drugi.
Mene je fascinirala sama ideja: A možda je to...moglo!  :lol:

varvarin

• 5
  • 3
Elem, neko se zezao sa najavom SOKOLARA na sajtu EVEREST MEDIA.

http://www.znaksagite.com/knjizara/index.php?id_product=67&controller=product

Večeras taj tekst glasi, kopirano:

"Ime Vladimir Lazović se jos od kraja sedamdesetih vežje za jako uspešne naučnofantastične i fentazijske priče, objavljivanje po svačijem kulturnom časopisu: Galakiji, Siriju, Politikinom Zabavniku, Alefu, Znaku Sagite. Priča "Sokolar" (Sirius, 1987) osvojila nagradu Šefera i "Lazar Komarčić", i predstavili prekretnicu za kompletnu srpsku naučnofantastičnu scenu: uvode motive slave i srpske mitologije, pokrenuli lokalno bitnu hranu, postavili mesta rad na domaćim terenima, u kontrastu sa tada tekućim praksom emulirajući zemlju fantastike i smeštanja likova sa stranama imenom u engleskom ili nacionalno neodređenom kontekstu. Uspeh "Sokolara" je potvrđivao stavove pisaka opuštenih očiju Društva "Lazar Komarčić" pokrenuo kroz pisu i demonstrativno odbacuje postojeća predubjeđenja da "leti tanjiri ne slaću u Lajkovac", pa će nam sljedeće godine donijeti fenomenalne priča i novela Radmila Anđelković, Bobana Knežević , Zorana Jaksica, Dragana R. Filipović, Gorana Skrobljivanje i drugi, smesteni prostorno i duhovno u srpskoj kulturi.

Iako je konstantno prisutan u periodima i anthologama, do sadašnjeg ponašanja imali su priliku da drže Jegogu samostalno knjigu u rukama, što je kosmička nepravda prema autoru tek tek tek ispravljeno. Kao prvu knjigu u zdravstvu "Izdavačka kuća Everest Medija" objavila je selekciju preko trideset Lazovićeva priča pod sudbinskim naslovom "Sokolar", podeljena u tematskoj odjeći: Staze koje nikada ne ide (alternativna istorija), Sokolar (mač i magija), Ćutljiva sestra sna (moderni mitovi i bajke), Profil haosa (ciberpank). Priče su pročitane općim tekstom Zorana Stefanović "Pikovnik koji vlada vladom".

Od kriznih godina sa krajem prošlog veka i urušavanja dostupnih žanrovskih kiosk izdanja postalo je logistički jako teško poslati (naučno) fantastičnu scenu koja se prenela u nedovoljno dostupnim izdanjima, fanzine i knjizevne časopise. Zbog toga se desio paradoks, da je jedan od boljih, nagrađivanih, stalno prisutnih autora novoj publici nedostupan i nepoznat. Ova knjiga je priliku da ljubi domaćice fantastike najprije propusti jednu bitnu rupu na svojoj policiji i da se upozna sa svojim novim omiljenim pismom."   :mrgreen:   

Treba proveriti da li ima promena i u drugim najavama.