Author Topic: Pathfinder Adventure Card Game i Pathfinder Adventures  (Read 155 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Ova prva je stona igra kartaškog tipa (kako naslov kaže), a druga je digitalna verzija. Prvu je radio Paizo, tvorci i vlasnici Pathfindera, rol-plej sistema koji je jedan od dva naslednika nekadašnjeg D&D-a. Druga je delo Obsidiana, vrlo blisko originalu.

Šta ova igra u svojim različitim prezentacijama nudi? Igrač vodi družinu likova, od kojih se svaki sastoji od špila karata. Likovi posećuju lokacije, od kojih se svaka takodje sastoji od špila karata, tražeći medju njima svog neprijatelja. Marketing navodi kao bitnu odliku stone igre mogućnost saradnje medju igračima, tako da svaki vodi svog lika. Medjutim, na Qt3 se dosta raspravljalo o kooperaciji u stonim igrama, i vladajuće uverenje je da je igra smisleno kooperativna samo kada drugi igrači mehanički uvode nešto novo. U slučaju kada jedan igrač može sam da obavi sve te iste akcije bez ikakve promene u informacijama koje mu igra pruža, takva igra je u osnovi "solitaire". To se dešava i u slučaju PACG, a digitalna verzija je ionako samo za jednog igrača (Harvestereeee!!!).

Pre oko godinu dana je Obsidian objavio igru za iOS, a sada je izašla i PC verzija na Stimu. Razlika je u tome što je prva besplatna (sa mikrotransakcijama), a druga nije (ali nema mikrotransakcija). Takodje, sinhronizovane su, pa možete početi scenario na jednoj platformi pa nastaviti na drugoj.

Slika će biti kada budem pisao sa desktopa, ali evo ga trejler:

Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

neomedjeni

• 3
Re: Pathfinder Adventure Card Game i Pathfinder Adventures
« Reply #1 on: 20-06-2017, 08:18:13 »
Nisam imao pojma da je ova igra stara godinu dana. Postoji li među igračima nešto nalik konsenzusu o njenom kvalitetu?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #2 on: 20-06-2017, 08:47:51 »
Da, na mestima gde se ja krećem jako vole Adventure Card Game, i smatraju digitalnu verziju skoro identičnom - osim, naravno, po pitanju prezentacije. Jedna prednost digitalne verzije je što te podseća na neke stvari i vodi računa o svemu. Prijem na Stimu nije bio sjajan u prvih par dana ("mixed", nešto više od 60% pozitivnih prikaza), ali slutim da je to iz tehničkih razloga, a ne dizajnerskih. Neki su kivni što igra ne podržava mrežne partije sa više igrača, a drugima smetaju neki bagovi koji blokiraju igru, i, dok me za ovo prvo nije briga, sa drugim se sasvim slažem. No, to je nešto što će Obsidian sigurno dovesti u red.

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 20-06-2017, 10:23:37 »
Sasvim se slažem po pitanju bagova za Pathfinder adventures. Inspirisan pisanijem na ZS skinuo sam je pre par dana, prošao tutorijale i krenuo na prvu kampanju i već sam zaglavljen zbog baga za koji je jedini lek da resetujem celu kampanju, što je vrlo gadna stvar i načisto srozava solidne utiske.

Inače igra nije card game u pravom smislu kao što zamišljamo CCGove ili TCGove. Osećaj koji nudi je mnogo bliži klasičnoj stonoj igri sa kockicama. Karata je malo (početni špilovi imaju po 10ak karata), i vrlo se retko rotiraju, naglasak je na zadržavanju bitnih karata ili u najboljem slučaju stalnom vraćanju i korišćenju tih karata što je sasvim suprotno od osnovnog principa jednokratnog korišćenja karata u CCGovima. Možda se zato meni i nije preterano dopala jer mi se trenutno baš igra neka klasična kartična igra a poslednja takva stvar koju sam sa zadovoljstvom izigrao je odlični System Crash.  Pathfinder adventures ima sistem kampanja, misija, heroja i gomilu skill- i combat-checkova koji se rešavaju isključivo kockicama i zbog toga pruža jako kvalitetno board-game iskustvo, ali klasični CCG ljubitelji neće se ovde naći.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #4 on: 20-06-2017, 11:00:13 »
Da, suština ove igre je da se za likove prave dugotrajni špilovi, i to doprinosi osećaju da igrač ima prave likove. Same lokacije nasumično generišu svoje špilove, pa je ponovoigrivost velika. Kažu da je za jedan prolazak potrebno 20-25 sati.

neomedjeni

• 3
« Reply #5 on: 20-06-2017, 11:03:12 »
Hmmmm, mogao bih da probam. Nikad se ne zna, možda mi se i dopadne.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #6 on: 20-06-2017, 11:25:25 »
Taman da se pripremiš za Kingmaker. :)

neomedjeni

• 3
« Reply #7 on: 20-06-2017, 14:14:34 »
Znam da PoE 2 neće omanuti, ali ako još i Avelone i Rusi naprave dobru igru... Leto me neće videti.