Author Topic: Gospodar Elemenata  (Read 47367 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stipan

  • 4
  • 3
  • Posts: 13.617
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #50 on: 05-06-2011, 14:33:11 »
Kako bre Stipane "bili bi gore"? Zar trenutno niste negde po svemiru? Pratim i ja pomalo radionicu...
Bili bi u svemiru da nam Boban postavi priče. Mada izgleda da je odbrojavanje počelo...

Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #51 on: 05-06-2011, 14:41:55 »
A da biseri, jbg, zaboravio sam na njih. Ona jednostavno tako deluje kad je prvi put vidiš, rekli su mi prošli put da preterujem sa opisima pa sam tu izbacio detalje. To je deo njene ličnosti, mada bi rekao da to nije toliko prirodno deo nje koliko se ona trudi a i uspeva joj da deluje tako. Lakše je naterati ljude da rade po tvom kada misle da imaju posla sa glupačom kojoj ništa sem balova i tračeva nije važno. E sad tu je druga stvar što se ona srela sa još zajebanijom kučkom koja uprkos svome unutrašnjem monologu ne deluje nimalo meko a godine provedene kako Gospa od Mača a pre toga kao Sestra Bitke su je naučile da dobro pročita ljude, čak i eksperte u pretvaranju kakva je Helena.
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

Josephine

  • Guest
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #52 on: 05-06-2011, 14:54:30 »
Bili bi u svemiru da nam Boban postavi priče. Mada izgleda da je odbrojavanje počelo...

Boban se ulenjio. Ili ostario, mada mi staro ne izgleda. Ali izgled može da vara.

Plut

  • 4
  • 3
  • Posts: 4.669
  • Šetajuća žuta antena
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #53 on: 05-06-2011, 14:54:59 »
Čekaj, čekaj, ovo nije logično. Opisuješ njenu haljinu jednostavnog kroja i malo nakita, nisam je doživela kao lakomislenu ženu (čitaj: glupaču), koja samo o balovima i tračevima misli. Ako ćemo pričati o stereotipima, onda bi ona morala biti nakinđurena ko slonica u cirkusu, sa nabudženom frizurom i nadrk... haljinom. Barem toliko.

Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #54 on: 05-06-2011, 15:03:55 »
e al nisu stereotipi, Džaipurci su veoma jednostavan narod, ova njena pojava je po njima vrhunac razmetanja. Haljina je možda jednostavna ali materijali nisu, ali još jednom da ponovim pošto su me kritikovali zbog detalja, nisam još hteo da ubacim i detalje o izgledu i materijalu haljine i izgledu njene frizure, rekli bi da gušim sa tolikim detaljima.
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

Lord Kufer

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.102
    • Poems and Essays
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #55 on: 05-06-2011, 15:25:03 »
Sreća tvoja te si došao ovde da te egzorciramo ;)

Plut

  • 4
  • 3
  • Posts: 4.669
  • Šetajuća žuta antena
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #56 on: 05-06-2011, 15:28:58 »
Ok, malo sam površna :oops: pa će biti da deo, gde se to pominje, nisam pročitala. Rečeno ranije ili kasnije? Možda i ima logike, ali je ja nisam našla.

Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #57 on: 05-06-2011, 15:33:05 »
Nisam spominjao u ovoj priči, zato što je ona deo veće celine a u nekim drugim delovima imam opisane Džaipurce.
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

Lord Kufer

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.102
    • Poems and Essays
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #58 on: 05-06-2011, 15:37:53 »
Džaipurci iz Džaipura u Indiji?

Stipan

  • 4
  • 3
  • Posts: 13.617
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #59 on: 05-06-2011, 15:40:10 »
Boban se ulenjio. Ili ostario, mada mi staro ne izgleda. Ali izgled može da vara.

Ili smo mu dojadili sa našim prenemaganjima.


Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #60 on: 05-06-2011, 15:42:57 »
Da uzeo sam samo ime jer mi se jako svidelo , nemaju nikakve druge sličnosti sa narodima Indije ;9
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

pokojni Steva

  • 4
  • 3
  • Posts: 8.040
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #61 on: 05-06-2011, 15:45:03 »
Jok bre, to su oni sa cornershopom u Brahammamill St. 22 &1/3, W1, Padžwararšir.
Jelte, jel' i kod vas petnaes' do pola dvanaes'?

Stipan

  • 4
  • 3
  • Posts: 13.617
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #62 on: 05-06-2011, 15:46:29 »
E Stevo...  xrofl

Perin

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 5.081
    • Klub Knjige
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #63 on: 05-06-2011, 19:31:42 »
Najgore što još niko nije udostojio momka nekog saveta. Pa makar i onog famoznog, Bobanovog: "Nemoj više da pišeš."  :evil:

Postali ste boza i limunada :D

Plut

  • 4
  • 3
  • Posts: 4.669
  • Šetajuća žuta antena
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #64 on: 05-06-2011, 19:35:09 »
A ti si? Boza ili limunada?

Josephine

  • Guest
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #65 on: 05-06-2011, 19:36:06 »
On je mirođija.  :evil:

Perin

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 5.081
    • Klub Knjige
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #66 on: 05-06-2011, 19:39:17 »
Ja se ne osećam kompetentnim da dajem savete o pisanju, jer se ne smatram piscem, znaš. :lol: Jedini savet koji mogu dati već sam dao - treba da čita nešto drugo sem Džordana. :) Malo li je?  8-)

Josephine

  • Guest
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #67 on: 05-06-2011, 19:41:29 »
Niko i ne traži savet. Traže se komentari. :)

Perin

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 5.081
    • Klub Knjige
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #68 on: 05-06-2011, 19:49:48 »
Da komentarišem ovo? Pa, iskreno, nisam prešao 3 pasusa prve priče. Drugu kad sam video...samo sam skrolovao dalje .lol: :lol: U prva tri pasusa ima puno gramatičkih grešaka, rečenice su aljkave, zvuče kao loš prevod sa engleskog. Da ne pominjem činjenicu da su imena i svet čista kopija WoT-a. A ja volim WoT, da se razumemo.

Sva ta gungula, "ja neću menjati svoj stil", "super vi to kažete, ali ja znam najbolje" samo govori o tome da čovek nije spreman da bilo šta promeni. Da ne pominjem stav mlađanog pisca u pokušaju prema gramatici. Mislim, ako pisac ne ispegla priču i postuje je sa gramatičkim greškama, što implicira da se nije potrudio da je ispravlja, zašto bih se ja trudio da priču pročitam?

Mislim da mu treba dosta vežbe i da počne čitati drugu literaturu, pod hitno. I da se razumemo, ovo su sve dobronamerni komentari :)

Josephine

  • Guest
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #69 on: 05-06-2011, 19:52:41 »
I da se razumemo, ovo su sve dobronamerni komentari :)

Jašta. :)

Kada si sve ovako lepo i jasno prežvakao, ja ovo neću ni da počnem da varim (čitam). :)

Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #70 on: 05-06-2011, 21:03:12 »
Drugu priču sam popravio gramatiku koliko sam mogao , trenutno mi je lektor na odmoru :D A stav da neću ništa da menjam se odnosi na svet u kojem pišem, podseća na WoT ali NIJE WoT. Ja ne mogu sad da objašnjavam puno jer bi time otkrivao radnju,a li kasnije počinje da se razlikuje i to bitno. Zakoni na kojima počiva moj univerzum su sasvim drugačiji nego kod Džordana. A što se tiče čitanja, čitao sam ja i druge pisce sem Džordana, i ne čitam samo fantastiku, ali mi je Džordan najbolje legao. Uosatlom koliko se ja sećam Džordanu se za Zenicu sveta rekli da je kopija Tolkiana pa se kasnije ispostavilo da se bitno razlikuju. Nije da se ja mogu meriti ni sa jednm ali i moje će se razlikovati. Međutim tim fantastike koji sam odabrao da pišem je specifičan po svom šablonu... Junak iz sela, malog grada, kojem je otkriveno da će da spasi svet, ispuni drevno proročanstvo.... Klišei od kojih ne mogu da pobegnem bar na početku.
Čitav sistem Sile Elemenata je sličan Jednoj Moći jer mi je do sada taj sistem nejlogičniji za korištenje naročito što u mom univerzumu ne postoje čini, bajalice.... što se često koristi. Šta da vam kažem nego da se strpite, mada stvarno ne znam da li uopšte vredi da stavljam išta više, jer pola vas je nastavilo da piše kako ništa ne valja a nije se ni potrudilo da pročita drugu priču. Ne sudite na osnovu prve za koju sam objasnio zašto je takva. Hvala onima koji su se potrudili da daju konstruktivne kritike.
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

Josephine

  • Guest
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #71 on: 05-06-2011, 21:06:37 »
U pravu si. Ja nisam pročitala nijednu. To je zato što verujem komentarima ostalih više nego autoru. Nažalost. :(

Lord Kufer

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.102
    • Poems and Essays
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #72 on: 05-06-2011, 21:12:02 »
Moraš ovde kraće priče da stavljaš. Nema smisla da mećeš čaršave. Ako se u jednom dugačkom tekstu ponavlja stalno jedno te isto, onda treba kratke priče pisati pa da se to odmah raspravi.

pokojni Steva

  • 4
  • 3
  • Posts: 8.040
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #73 on: 05-06-2011, 21:18:52 »
Perin pravo zbori. Čoveku je stav potpuno pogrešan. Nisam dugo ovde (baš ovih dana ću davati godin' dana) a ovakvih 'pojava' sam se nagledao (uključujući tu i moju malenkost, do izvesne mere); čovek kad po prvi put napiše nešto malo jače od izveštaja sportskog novinara, normalno je da se oseća pomalo božanski. I, naravno, želi to da podeli, nažalost, sa svima. Retki (ako iko) ovde praktikuju istresanje na pacerima zbog ličnog užitka. Stormer bi trebao da širom otvori oči,nos i uši a zatvori usta.Vredeće mu.
Jelte, jel' i kod vas petnaes' do pola dvanaes'?

Perin

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 5.081
    • Klub Knjige
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #74 on: 05-06-2011, 21:23:34 »
Pod čitanjem sam mislio da obraćaš pažnju kod pisaca na sklop rečenice. Zbog toga bi valjalo da čitaš domaće pisce - strani autori, pa to je ipak prevod, a malo je prevodilaca dobrih. Ja bih preporučio Selimovića i Kiša, od domaćih pisaca. Dakle, kad čitaš, obraćaj pažnju na to kako oni sklapaju rečenice. Takođe, svaku priču koju napišeš, pročitaj naglas. Ako ti nešto ne štima u nekoj rečenici i ako ti ona naglas zvuči rogobatno, onda mora da je menjaš.
 
Quote
Moraš ovde kraće priče da stavljaš.

Znam da je ovo tvoje izvod iz nekog većeg dela, jer mi se čini da imaš aspiracije prema romanu, ali kao što reče Kufer, postuj nešto kraće - da vidimo da li si ovladao uvodom, zapletom, raspletom, da li priča ima mesa. Eto. Pravim se pametan, ali jebiga, postujem samo ono što mislim i što je meni pomoglo.

Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #75 on: 05-06-2011, 22:34:27 »
@perin ne pravis se pametan,medju nekolicinom drugih tvoji saveti su nesto sto mogu da iskoristim.
Nisam arogantan da mislim da su moje price bogom dane za citanje, niti da sam najbolji autor, daleko od toga, ali opet moje su i ja sam na njih ponosan u nekoj meri, jer ja kao hemicar nemam neko obrazovanje u oblasti knjizevnosti pa da znam kako da sastavim recenicu da bude stilski prihvatljiva ili slicno. Obicno to ide tako da cim dobijem inspiraciju ja to stavim na papir i to je to :)
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

Perin

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 5.081
    • Klub Knjige
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #76 on: 05-06-2011, 22:47:30 »
 Ja ću biti psiholog po struci, a ovde ima pisaca koji su tehničari, mašinci....To ne sme da ti bude izgovor za gramatiku :) Ja sam srpski jezik imao samo u osnovnoj i srednjoj školi, isto kao i ti ;)

U svakom slučaju, postuj nešto kraće, pa ćemo videti. EF, SF, H, nije važno koji žanr :) Obećavam da ću, bude li oko 6000 karaktera, storiju pročitati od početka do kraja i dati iskreno mišljenje. Kao što rekoh, nisam ti ja kompetentan za savete, ali komentar ili mišljenje mogu izneti. Kakvo god ono bilo. :lol:

Lord Kufer

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.102
    • Poems and Essays
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #77 on: 05-06-2011, 22:49:32 »
Jezik se uči čitavog života, čitajući, pišući i vodeći računa o tome kako govoriš i pišeš, a i kako čitaš.

boki77

  • von Trauzers
  • 4
  • 3
  • Posts: 862
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #78 on: 05-06-2011, 23:41:14 »
Дај сторме нешто краће и разговетније. И батали Џордана свега ти...

Savajat Erp

  • gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
  • Posts: 5.701
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #79 on: 05-06-2011, 23:43:28 »
Слажем се да, ако хоћеш. бациш овде нешто краће...мада ми кроз скроловање друга прича (или део) делује мало опуштеније за читање, опет је дуууууга до јаја. :)
Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #80 on: 06-06-2011, 07:50:08 »
Storme, ja sam hemičar (zapravo, tehnolog).
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Stipan

  • 4
  • 3
  • Posts: 13.617
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #81 on: 06-06-2011, 08:27:33 »
E, Storme, Storme...
Verovao ili ne i ja sam bio tako samouveren. Čak su mi i poprilično hvalili priče, sve dok nisam stigao ovamo.
Onda sam dobio hladan tuš od Bobana. Pošto i za tebe važi slično preneću to ovde.

Način pripovedanja ti je velika gnjavaža, beskrajno razmišljanje i mudrovanje smara, a nagrada koju mi kao pisac nudiš je nikakva nadoknada.
Moraš da naučiš da saopštavaš stvari kraće, da naučiš šta je bitno i da tome posvetiš veći pripovedački prostor.
Osnovna greška ti je postavka: beskrajno prepričavanje i pametovanje sa jadnim metaforama i potpuno nebitnim informacijama... niko ovo neće želeti da čita i voleti na kraju.

Opisi su ti dugački i detaljni kao da je u pitanju roman od 500 strana; priča to ne trpi; uzmi malo iščitaj priče kako treba da izgledaju.

Onda sam se ja rasplakao ovako:

Jbg. na drugim mestima sam bio "odlican", a ovde nisam stigao ni do "obican"

A boban mi reče ovo:

A jednog dana, kada ovde stigneš do "dobar" i kada odeš na ta mesta gde si bio "odličan", gledaće te kao boga.

I samo da ti kažem - bio je u pravu. Tamo gde sam bio sada za moje priče upotrebljavaju izraz "fenomenalno"

Razmisli o ovome.

Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #82 on: 06-06-2011, 09:17:34 »
e ok, i tako sam počeo nešto nov da pišem nevezano za ovaj svet, tako da ću da skratim i postavim čim završim, ali ne mogu da obećam da će imati dobar kraj, mogu jedino da napravim cliffhanger :)
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

Drakus

  • 7
  • 2
  • Posts: 261
    • Autostoperski vodič kroz fantastiku
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #83 on: 07-06-2011, 00:31:22 »
Drugu priču sam popravio gramatiku koliko sam mogao , trenutno mi je lektor na odmoru :D

Lektor će da te prebije prvom prilikom zbog onih brljotina u prvoj priči. A i nije mi jasno što mi nisi poslao tekstove na mejl pre kačenja...

Elem, komentare sve već znaš iz prva dva teksta. Ovo čitam u Word-u sutra, nema šanse ovako.

Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #84 on: 07-06-2011, 16:22:03 »
Evo nešto kratko kao što sam obećao. Nije vezano za ovo što sam do sada stavljao, eli ne želim da otpočinjem novi topic zbog nečega što možda neću nastaviti, pa stavljam ovde.


LOVAC NA DEMONE

Pogledao je kroz prozor, mada nije imao šta da vidi. Pejzaži su se munjevito smenjivali dok je maglev jurio kroz ravnicu brzinom koja je premašivala sedamsto kilometara na sat. Polako se razdanjivalo, a prozori su se automatski počeli prilagođavati jačini svetlosti. Mnogi putnici su još spavali, nisu uspeli da se priviknu na novu vremensku zonu. On je bio budan svu noć, osluškivao je. Brojanica na ruci je blago pulsirala. Za sada je bio bezbedan, iako je  promrmljao par bajalica za zaštitu. Opreznosti nikad dosta. Visoka plavuša, hostesa mu se nasmešila. Uzvratio joj je osmeh da ne izazove sumnju- to je bilo prvo pravilo koje je naučio. Ona je lako mogla da bude demon koga je lovio, mnogi su preferirali da preuzmu ljudski oblik kada se pojave u njihovoj ravni.
„Dame i gospodo, za sedam minuta minuta stižemo u Beopolis”, javio se ljubazan ženski glas preko razglasa.
„Trenutna temperatura je sedamnaeset stepeni. U toku popodneva se očekuju padavine, na ekranima isped vas će se za nekoliko trenutaka pojaviti preporuka gde da odsednete u Beopolisu,  hvala što ste putovali sa nama.”
Većina putnika je produžavala dalje, ali on se spremio da izađe. Njegova meta je imala za cilj ovaj polis. Izašao je iz prijatno rashlađenog vagona na vrelo jutarnje sunce Beopolisa. Uprkos ranim jutarnjim satima mnoštvo ljudi guralo se na izlaznim šalterima, većinom radnici koji su putovali na posao u neki drugi polis, mada je primetio grupicu sportista koji su odlazili na Olimpijske pripreme u Novu Spartu. Njegova brojanica je jače zavibrirala i stegla mu se oko ruke dovoljno da stisne zube kako bi se suzdržao da ne opsuje iznervirano. Kada su mu dali to čudo rekli su mu da je to magijski ojačan detektor za demone. Nikad nije očekivao da će ga toliko iritirati. Stavio je naočare i počeo da skenira biosignale. Za sada nije primećivao ništa neobično. Lift ga je doveo u hol masivne stanice gde je pružio svoju ID karticu jednom od robota stražara koji su dežurali na svakom ulazu. Nakon onoga što su mediji nazvali terorističkim napadima Beopolis je postao poput tvrđave. Kontrolni punktovi bili su skoro neprimetni, ali svaki prolaz iz jednog sektora u drugi bio je pažljivo beležen a putnik skeniran. On je znao pravu istinu, demoni vojnici su izveli napad jer su želeli da se domognu  nečega što se krilo ispod stare tvrđave u centralnom sektoru. Njegovi nadležni su odbijali da mu kažu šta je to, ali njegova meta bio je demon visokog ranga koji je poslat sa ciljem da se dokopa toga što se nalazilo ispod tvrđave. Skeniranje je i dalje pokazivalo ljudske signale, ali jedan od radnika na terminalu bio je sumnjiv. Njegov biosignal bio je savršen, nije bilo kolebanja koja su kod ljudi bila uobičajena a ukazivala su na nervozu, neku bolest ili slično. Brojanica je sada pulsirala tako jako da  je to skoro bilo primetno kroz rukav njegove košulje. Promrlajo je čin koja bi trebalo da isključi čudo, ali ni to nije pomoglo- i dalje je nastavila da pulsira. To je bila nevolja sa magijskim spravicama, obično nisu radile kao što bi trebalo, a da ne govori o trenucima poput ovih kada ih je bilo nemoguće kontrolisati.
Izvukao je iz džepa glinenu bočicu okruženu runama, ovo bi trebalo da bude dovoljno da ne privuče pažnju, a kasnije će da izvede proterivanje. Prišao je informacionom pultu za kojim je njegova meta radila. Mladić u odelu Eurotransporta zurio je u njega. Rožnate naočare bile su mu nakrivljene na nosu, kao da nije mario kako stoje. Mladić je mogao jednostavno da bude neuredan, ali nije verovao u to, demoni su imali običaj da ne mare za izgled ljudskog bića koje zaposednu.
„Dobar dan, potrebne su mi informacije o ...”
Nije stigao da završi rečenicu kada ga je pesnica pogodila u vilicu. Odleteo je nekoliko metara pre nego što je udario u holoprojektor sa mapom grada.
Opsovao je iznervirano i otčepio bočicu. Kada mu se momak približio izgovorio je završne čini za vezivanje koju je ranije pripremio. Ništa se nije dogodilo a on se trgao na vreme da izbegne drugi udarac. Mermerni pod je pukao na mestu gde je momak udario pesnicom. Ovo je bilo neočekivano, demoni su u svom pravom obliku bili nekoliko puta jači od ljudi, ali kada zaposednu ljudsko biće njihova snaga se umanji tako da odgovara snazi bića koje su zaposeli. To je bila najveća mana zaposedanja i ono što je njemu olakšavalo posao.
Počeo je sa recitovanjem čini za vezivanje duha, ali morao je da prekine kada je momak bacio holoprojektor ka njemu. Sagnuo se a projektor se uz glasan tresak slomljenog stakla zakucao u šalter iz njega. Putnici koji su do tada posmatrali šta se dešava  razbežali su se, a ubrzo se i većina velikog hola ispraznila. Roboti čuvari počeli su da pucaju na mladića, ali on ih je zamahom ruke pokidao u delove.
„Jebote u šta sam se sad upetljao“, promrljao je dok se trudio da pronađe zaklon. Naočare su mu spale kada ga je stvorenje udarilo, što mu je otežavalo zadatak. Prstom je napravio šaru kapije duhova u vazduhu i izgovorio čin za otvaranje. Bela svetlost pokuljala je iz pukotine u vazduhu poput pipaka koji su poleteli ka mladiću. Uz vrisak mladić je pao na kolena a ubrzo je primetio da pipci izvlače magličastu formu iz momka.To je bila njegova meta. Demon je bio mnogo veći nego što je očekivao, skoro deset stopa visok sa rogovima koji su štrčali. Mefisto, setio se vrste demona iz jedne knjige koju je još na obuci pročitao. Za ovoga će mu trebati daleko više od obične bočice za duhove. Moraće da izvede proterivanje sada. Kapija duhova i dalje je bila otvorena, ali neće dugo izdržati.Ova vrsta bila je veoma visoko na hijerarhijskoj lestvici demona i u najmanju ruku umeli su da budu veoma zajebani ako im se dopusti da dugo ostanu u ovoj ravni. Na brzinu je icrtao pentagram i uneo simbole na tri kraka. Izgovorio je naređenje a pipci su počeli da privlače demona ka pentagramu koji je sad sijao plavičastom svetlošću-duhovnom vatrom. Ostao bi mrtav na mestu da zakorači u taj pentagram. Demon je polako dobijao na čvrstini i počeo je sve jače da se bori, neke od spona koje su ga pridržavale prekinule su se, ali bilo ih je i dalje dovoljno da posluže svrsi. Čim je demon uvučen u pentagram niti su se raščinile a stvor je besno počeo da udara po nevidljivom zidu koji je okruživao pentagram. Udarci su svakim trenom postajali sve jači, primetio je pukotine na zidu oko pentagrama. Ubrzao je čin za proterivanje i na kraju dodao nešto što je sam smislio. Uz zaslepljujući bljesak plave svetlosti stvor je nestao a u centru pentagrama ostala je hrpica pepela. Uradio je nešto do sada nezamislivo, ubio je demona.
Do trenutka kada je završio znoj mu se slivao u potocima sa čela. Ova čin je zahtevala daleko više snage nego što je očekivao. Bilo je kasno da se išta učini po pitanju kamera koje su sve ovo snimile. Niko neće poverovati da se on borio sa demonom, za to će se postarati njegovi nadležni, taj demon će postati genetski modifikovan vojnik iz doba Vodenih Ratova, ali on se neće izvući tek tako. Lovci na mutante nisu bili baš cenjena pojava u današnjem društvu. Za par sati njegova borba će postati glavna vest u polisu a policija i vojska će ga tražiti zbog onoga što je uradio. Nije želeo da ima posla sa tim skotovima. Policija je bila ništa naspram Vangarda. Ako ga se oni dočepaju, poželeće da je zakoračio u pentagram i prepustio se demonovoj milosti.
Spustio se teretnim liftom do prizemnog nivoa koji je bio potpuno  pust. Malo je ljudi putovalo pešice ulicama, većina njih, kao i on sam, nisu želeli da budu primećeni. Izvukao je meki ekran iz džepa i razmotao ga. Mapa je jasno pokazivala deo grada u koji je želeo da stigne. Beopolis je postao čudo arhitekture novog doba. Nakon okončanja vodenih ratova, ogromne zalihe čiste vode u podzemnim rezeorvarima ispod grada učinile su da grad postane Evropska prestonica. Zgrade visoke po hiljadu metara uzdizale su se sa svih strana, gradovi sami za sebe, povezani stotinama metara iznad grada tunelima za pešake i laku železnicu. Niko se nije spuštao na nivo ulica ukoliko nije bilo neophodno. Navukao je kapuljaču svog putnog plašta malo više, nije bilo neophodno da ga neko prepozna i prijavi policiji radi nagrade ili još bolje radi šanse za novim početkom. Dosijei su bili čudna stvar, umeli su da se zagube u beskrajnim arhivama centralnog kompjutera. Dešavali su se i takvi slučajevi, a onaj čiji bi se dosije zagubio dobijao je iznenadnu  priliku da krene iznova bez prošlosti koja je u svakom trenutku mogla da se vrati kao bi ga progonila.
Popdnevna vrelina ovde je bila daleko manja, senke ogromnih zgrada nisu dozvoljavale da na tlo dospe mnogo sunčeve svetlosti, pa je bio daleko oprezniji nego inače. Demoni nisu voleli vrelinu uprkos svim legendama koje su govorile suprotno. Ako je jedan onako moćan uspeo da se probije na njihovu ravan postojanja, lako se moglo desiti da se u senkama krije nekoliko slabijih koji ne bi želeli ništa više od prilike da raščereče lovca koji je toliko njihove braće poslao nazad u tri lepe...
Nosio se sa iskušenjemda pozove jedno od robo vozila, put do starog grada je bio dug, ali odupro se. Roboti su bili pod kontrolom centralnog kompjutera i poslali bi izveštaj gde se nalazi pre nego što bi stigao išta da uradi. Nije bio raspoložen da se nosi sa Vangard stražom ukoliko nije neophodno a njegovi nadređeni ne bi bili nimalo srećni kada bi morali da ga izvlače iz kaznene kolonije na Marsu. Brojanica je napokon prestala da pulsira zbog čega je bio više nego srećan. Nosio se sa mišlju da baci prokletu stvar, ali nije želeo da rizikuje da je neki prosjak pokupi iz smeća i umre. Uprkos tome što je izgledala kao  parče kanapa koje je pripadalo sistemu verovanja iz starog doba, trebalo je upotrebiti nekoliko čini da bi se mogla koristiti a da ne ubije onoga koji je nosi. Suvišno je govoriti kako su čini bile zajebane, kao neke od onih koje je koristio za proterivanje. Ovaj grad bio je star, daleko stariji nego mnogi u svetu,  postojali su čitavi delovi starog grada u kojima su se bavili crnom ili belom magijom, ali ona prava stvar se nije mogla naći na ulicama, trebalo je duboko kopati po starim zapisima da bi se nazrela i trunka prave moćne magije. Njegovi pretpostavljeni pobrinuli su se da svako ko sazna više nego što bi trebalo ili počne da radi za njih ili završi mrtav u nekoj mračnoj uličici. Ni Vangard straža ni policija nisu mnogo obilazili stari deo grada, dovoljno da se uguši bilo kakva naznaka pobune ili uličnih nereda, ali nedovoljno da bi se smanjila stopa ubistava ili uveo red u bezakonje koje je vladalo.
Tri puta su pokušali da ga opljačkaju pre nego što je stigao do sledećeg sektora, sva tri puta budale su završavale bez svesti sa slomljenim nosevima ili rukama, što je bilo dovoljno upozorenje za ostale.
„Sranje“, opsovao je kad je video dvojicu Vangard stražara kako stoje blizu kontrolnog punkta na prelazu u sledeći sektor. Nije ih očekivao ovako nisko. Vangard straža bila je elitna jedinica, ponos Beopolisa. Džinovki dronovi visoki deset metara bili su sastavljeni prema dizajnu iz vremena Vodenih Ratova, ali nova tehnologija bila je ugrađena u svaki deo borbenih odela. Posedovali su sopstvenu veštačku intiligenciju, pa su mogli da rade nezavisno od ljudi, ali sada je primetio dvojicu stražara u staklenim mehurovima na središtu grudi.  Ljudi koji su upravljali odelima bili su podjednako opasni kao mašine u kojima su sada sedeli. Mogao je da se nosi sa dvojicom Vangard Stražara, ali to bi zahtevalo upotrebu nečega što se još nije pojavilo ni na crnom tržištu. Tehnologija je bila dvadeset godina ispred svega što se danas koristilo. Umesto toga pokušao  je da se provuče pored straže. Postojalo je nekoliko načina da se provuče neprimetno u drugu zonu a on ih je znao sve.
Oštar bol prostrujao mu je kroz telo kada je pokušao da uskoči u jedan od servisnih tunela. Paralis mreža bila mu je obomotana oko grudi. Svaki put kada bi se pomerio struja je puštana kroz niti u njegovo telo. Zaurlao je kada je struja još jednom puštena dok je pokušao da se uspravi, ali nije odustajao. Na kraju, stajao je na nogama i posmatrao dvojicu Vangard Stražara. Na njegovo iznenađenje jedna od kapsula se otvorila a iz nje je iskočilo poznato lice. Crnokosa lepotica koja na prvi pogled nije mogla imati više od dvadeset godina, ali zapravo bila je mnogo starija. Crno kožno odelo  malo toga je skrivalo, a poveće poprsje pretilo je da iskoči iz tesnog zatvora. U ušima mu je zazvonio šamar kada je primetila da je posmatra. Kučka je imala jaku ruku, umalo mu je slomila vilicu i to baš onu stranu gde ga je mefisto zviznuo.
Nasmešila mu se veoma zadovoljna: „Odavno si izgubio pravo da me tako posmatraš“, rekla je mazno. „Da si bio malo bolji, oboma bi nam i dalje bilo veoma ugodno.“
„Da ti nisi pokušala da mi ukradeš dušu i zameniš je za večni život, bilo bi nam lepo.“ Struja je ponovo prostrujala kroz njegovo telo, ali ovaj put odbio je da pokaže bol.
„Dosta je bilo zajebancije“, rekla je oštro. „Gazda hoće da popriča sa tobom.“
Ovaj put počela je zadovoljno da se smeje kada je videla užasnut izraz na njegovom licu.
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

Lord Kufer

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.102
    • Poems and Essays
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #85 on: 07-06-2011, 16:28:38 »
"Njegova meta je imala za cilj ovaj polis." ???? Bez obzira na to što se ovo nešto kasnije razjašnjava, izbor reči je nesrećan. Trebalo je da staviš meta u navodnike, a za cilj ovaj polis, drukčije, podrobnije da formulišeš.

Quote
opsuje iznervirano
Ovo se ponavlja. Ustvari, mogao si sasvim bez toga. Efekti imaju veoma mali značaj za zanimljivost teksta.

Quote
magijski ojačan detektor za demone
Nepotrebno ubacivanje "magije" u već definisano SF okruženje. Čak ni demoni ne smetaju, jer ne moraju da budu magična bića.

Isto važi i za ovo ovde:
Quote
Promrlajo je čin koja bi trebalo da isključi čudo, ali ni to nije pomoglo- i dalje je nastavila da pulsira. To je bila nevolja sa magijskim spravicama, obično nisu radile kao što bi trebalo, a da ne govori o trenucima poput ovih kada ih je bilo nemoguće kontrolisati.


Neuverljivo. Posle onakvog udarca još uvek drži bočicu u ruci i seća se formule koju treba da izgovori. Potpuno nezamislivo.
Quote
Nije stigao da završi rečenicu kada ga je pesnica pogodila u vilicu. Odleteo je nekoliko metara pre nego što je udario u holoprojektor sa mapom grada.
Opsovao je iznervirano i otčepio bočicu. Kada mu se momak približio izgovorio je završne čini za vezivanje koju je ranije pripremio. Ništa se nije dogodilo a on se trgao na vreme da izbegne drugi udarac. Mermerni pod je pukao na mestu gde je momak udario pesnicom.

Suvišni opis:
Quote
Ovo je bilo neočekivano, demoni su u svom pravom obliku bili nekoliko puta jači od ljudi, ali kada zaposednu ljudsko biće njihova snaga se umanji tako da odgovara snazi bića koje su zaposeli. To je bila najveća mana zaposedanja i ono što je njemu olakšavalo posao.

Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #86 on: 07-06-2011, 16:36:25 »
Ovo je namenjeno da bude takvo, urban Fantasy, ostale savete prihvatam :)
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

Lord Kufer

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.102
    • Poems and Essays
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #87 on: 07-06-2011, 16:38:41 »
Da si hteo da praviš komediju, onda bi još i moglo. Ali, gledaj, ovde si propustio da to učiniš.

Quote
Počeo je sa recitovanjem čini za vezivanje duha, ali morao je da prekine kada je momak bacio holoprojektor ka njemu. Sagnuo se a projektor se uz glasan tresak slomljenog stakla zakucao u šalter iz njega.

Mislim da si prebrzo pisao i nedovoljno radio na tekstu. Pusti malo neka odstoji. Vraćaj se tekstu, doteruj. Ne može uvek sve odjednom da se složi kako treba.


Storm Leader

  • Tsorovan'm'hael
  • 2
  • Posts: 35
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #88 on: 08-06-2011, 10:42:00 »
Mislim da se neću više vraćati na ovu priču, ali ako se vratim, malo ću da je produžim, mada znajući cvs ljude ovde na formu, onda će te reći da je predugačka :D
I am Tsorovan'm'hael in service of Lord Dragon

Stipan

  • 4
  • 3
  • Posts: 13.617
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #89 on: 08-06-2011, 10:50:24 »
He, he, he. Odstojavanje je pojam koji se teško uči.
Treb'o si tek da vidiš moje muke...
Polako. Ostani sa nama, pa ćeš i to savladati (ako si u stanju da podneseš sve ono što te ovde čeka).

Savajat Erp

  • gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
  • Posts: 5.701
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #90 on: 08-06-2011, 22:41:21 »
Прочитао сам Планове сечива, а Ловца на демоне (о маштовитог ли наслова :) ), ћу можда после, видим да је кратеж...у жанру мача и врача увек сам био већи фан мача, иначе...а овде врца од магије, елемената, нити итд. Први део пре напада на палату је у почетку солидно текао, а онда сам се погубио у силним именима, називима и сл., на тренутке се не зна о коме се ради, ко шта ради и ко шта мисли...шта би са лектором? Овде има толико грешака, да сам чак и ја затечен...нпр. фали једно 50ак зареза...и по мом конту, клецнути не значи исто што и клекнути.
Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!

Plut

  • 4
  • 3
  • Posts: 4.669
  • Šetajuća žuta antena
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #91 on: 08-06-2011, 22:52:24 »
Klecnuti, klacnuti, klocnuti, klicnuti...

Savajat Erp

  • gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
  • Posts: 5.701
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #92 on: 08-06-2011, 23:05:28 »
Клицнути?  :shock:  :)
Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!

Plut

  • 4
  • 3
  • Posts: 4.669
  • Šetajuća žuta antena
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #93 on: 08-06-2011, 23:11:50 »
Nisi čuo? E moj Savajate.

Savajat Erp

  • gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
  • Posts: 5.701
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #94 on: 08-06-2011, 23:34:18 »
Просветли ме. I want to learn, mother...само без измишљања у ходу!  :lol:

Прочитао сам некако и ово друго...Куфер је све рекао...

СТОП ДИСКРИМИНАЦИЈИ ДЕМОНА!
Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!

Plut

  • 4
  • 3
  • Posts: 4.669
  • Šetajuća žuta antena
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #95 on: 08-06-2011, 23:36:55 »
Kad se klica saplete, onda ona klicne. A mogu biti i licne, sa zalutalim "K" ispred. :!:

Savajat Erp

  • gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
  • Posts: 5.701
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #96 on: 08-06-2011, 23:41:16 »
Мислиш постојано к као пандан непостојаном а?  :) :)
Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!

scallop

  • 5
  • 3
  • Posts: 28.514
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #97 on: 08-06-2011, 23:59:34 »
Jok. 'Oćeš da klikneš: "Živeo!", pa samo izleti: "Ž..."
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Lord Kufer

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.102
    • Poems and Essays
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #98 on: 09-06-2011, 00:03:58 »
Klecno pa kleko na klocnu...

Plut

  • 4
  • 3
  • Posts: 4.669
  • Šetajuća žuta antena
Re: Gospodar Elemenata
« Reply #99 on: 09-06-2011, 00:05:49 »
Viba vibi gvize vep.