Author Topic: Naučna fantastika u igrama  (Read 1649 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Naučna fantastika u igrama
« on: 03-06-2017, 14:33:30 »
Upravo sam napisao odgovore na temama o hororu i fantaziji u igrama, i neizbežno - ali, neizbežno - se javila ideja o ovoj temi.

Nemam sad ništa supstancijalno da kažem, ali ako se bacim na Endless Space 2 (i rasu religioznih fanatika koji mogu da kolonizuju planete samo dok je barka u zvezdanom sistemu), pričećemo detaljnije.

U medjuvremenu, ako neko želi da priča o SF idejama iz Alfa Kentaure ili Cara jenjavajućih sunaca (nije pravi SF, reći će neko!) ili nekog futurističkog graditelja (Anno, recimo) ili Elite, ili nekih sa licencom Zvezdanih ratova (nije pravi SF...), ili Borderlands ili Biošoka, ili gomile drugih igara, slobodno je i poželjno da to učini.

Sent from my HTC Desire 626 using Tapatalk

... ever removed.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Re: Naučna fantastika u igrama
« Reply #1 on: 03-06-2017, 15:50:05 »
Dodjavola, SF je uzeo danak! Tek sad vidim da nisam obrisao glupavi potpis! :cry:

Inače, ne sećam se da sam igrao neku zaista SF-ičnu igru još od drugog Halflife-a, tako da ne bih mogao da doprinesem mnogo ovoj temi. Čak i Biošokove i Portale sam propustio.

Bilo bi zanimljivo naći da li ima zaista zanimljivih koncepata poteklih iz igara.

Sent from...e nećeš, vala!
... ever removed.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #2 on: 03-06-2017, 20:10:30 »
Tapatalk povremeno resetuje tu opciju s potpisom, to jest uključi je iako je bila isključena. Podmuklo.

Nemam načina da iz prethodne izjave pređem na temu, pa nek ostane zabeleženo da sam oftopičario.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 03-06-2017, 20:39:14 »
...
Bilo bi zanimljivo naći da li ima zaista zanimljivih koncepata poteklih iz igara.

mozda ovo ne razumijem najbolje, koncepti potekli iz - igara?
mislim da to nije moguce, ali bas me zanima hoce li tko pronaci primjer za slicno.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #4 on: 03-06-2017, 21:14:37 »
Ne vidim zašto ne bi bilo moguće. Malo verovatno, možda, ali zašto nemoguće? Postoje slični primeri u širem domenu fantazije (i mogao bih da se pozovem na njih*), a zašto bi u naučnofantastičnom žanru bilo drugačije? Fantazija - u smislu fantastičnog pripovedanja, ne modernog žanra "epske fantastike" - je tu duže...mnogo, mnogo duže, i verovatno je teže biti originalan. Drugo, neki poznati pisci jesu učestvovali u izradi igara, mada mi trenutno samo Daglas Adams i Klajv Barker padaju na pamet. Treće, zamišljanje sveta iliti worldbuilding nije nužno vezan za književnost. U video-igrama moraš da objasniš računaru kako da prikaže svet, a računar je apsolutni bukvalista, za razliku od ljudi koji čitaju knjige**, i koji mogu da prihvate neke stvari kao nedorečene. Neki od najboljih primera worldbuildinga ikada su upravo u igrama.

Naravno, ne znači da ti u praksi nisi u pravu, u ovom trenutku, ali treba zaista dobro poznavati i igre i književnu (i filmsku) naučnu fantastiku da bi se nešto moglo zaista zaključiti.

*recimo, Fallen London ima 7 novih, do tada nevidjenih boja. Jedna od njih je irigo, boja zaborava. Asasini nose odore te boje kada vrše ubistva, jer onda kasnije zaborave šta su radili, i ne može se to ni silom izvući iz njih. Ideja ravna najboljim primerima iz književne "weird" fantastike.

**ako ipak ima takvih koji se identifikuju s tim, unapred im se izvinjavam!
... ever removed.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 03-06-2017, 21:48:25 »
jos uvijek nisam siguran jesam li dobro razumio. mislim da nam se odnos pojma koncepta razlikuje.

igra moze potaci inovaciju, odredjene koncepte, primjerice, neki sf-koncept nacina povezivanja sa umom korisnika, revolucionarni koncept obrade grafike, marketinski koncept... no to su koncepti nizeg ranga, hocu reci, to su koncepti koji uskoro iz sf-a prelaze u rl. realiziraju se.

ono sto ja dozivljavam kao koncept u odnosu na sf moralo bi biti nesto sveobuhvatnije i, primjerice, u mnogo udaljenijoj buducnosti, pa i neizvjesno za realizaciju, pa i "potpuno ludo". i tu se uvijek odmicem od igre (kao posljedice) i prilazim ideji = pisanoj rijeci (kao uzroku). a i zbroj ideja evoluira po nekakvoj gompertzovoj funkciji. znaci, tu je skok koji bi otvorio nove idejne koncepte vezan uz neku radikalnu spoznaju koja bi prosirila/promijenila dozivljenu realnost. inace smo se konceptualno uglavnom istrosili.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #6 on: 03-06-2017, 21:57:37 »
i prilazim ideji = pisanoj rijeci

Vidiš, upravo tu se ne slažemo. Ideja ne nastaje kao "reč" ili skup reči, već je izvan i pre jezika. Znam da je danas popularno tvrditi da jezik oblikuje razmišljanje, ali to je samo donekle tačno. Ograničava ga, istina, ali barijere je moguće probiti. Inače deca nikada ne bi mogla da nauče bilo koji jezik, ili ja nikada ne bih mogao da se probudim i da znam rešenje za problem od pre dva dana u vezi kojeg sam tako lupao glavu, i to znam rešenje bez oblikovanja u reči. I da znam da znam.

Jezik je samo pojavni oblik, tvoja "posledica", sredstvo komunikacije, ali film ima svoj "jezik", matematika svoj, pa čak i igre svoj...
... ever removed.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 03-06-2017, 22:24:51 »
vidis, to sam ti "podmetnuo" da ne esejisem argumentacijom. sad samo zamijenimo pisanu rijec - igrom. a pojam ideje sam vec priblizio konceptu (iako nije pravi sinonim).

uz sve, igra je mnogo nize rangirana od pisane rijeci. tek posljedica posljedice posljedica.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #8 on: 03-06-2017, 22:56:21 »
Igra može biti "niže" rangirana samo dok pokušava da imitira književnost. I tu nema nikakve šanse. (Možda zato moj primer iz Fallen London-a nije bio najsrećniji, ali vratiću se na to.) Inače je potpuno u drugoj dimenziji ljudske kulture, možda čak bliža ritualu (više od drame).

Ali čitava ta priča je uzaludna. Ispada da se čak ni nas dvojica ne razumemo, a formalno govorimo istim jezikom. Toliko o pisanoj reči.  :lol:  Na kraju krajeva, ipak sam ja otvorio temu - dakle postavio uvodno pitanje - i valjda bi trebalo razmisliti (ili pitati) šta ovde "koncept" znači za mene? Ne "Zoskov koncept" - to je za mene najelementarniji i najčistiji vid koncepta, ali i najređi, pokretačka sila civilizacije - već svi mogući novumi, veliki i srednji i mali i minijaturni, kojima možemo naseliti zamišljen svet. Sve ono što je prvi put predstavljeno u nekoj igri. Znači, priznajem ne samo elemente koji čine igru tim što jeste, nego i literarne, kinematografske, muzičke, i druge elemente. Nije ovo baš toliko stroga i akademska tema koliko si ti, zosko, pomislio. (I primer iz Fallen London bi se priznao, iako bi mogao da bude i iz književnosti, ali, eto, slučajno nije.)

... ever removed.

džin tonik

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 03-06-2017, 23:09:03 »
to pojasnjenje me je zanimalo nakon uvodne recenice na koju se osvrnuo.

moj je fokus vise na inovativnom konceptu u duhu temelja sf-a, ne na varijacijama.
primjer iz filmografije: mnogi bi rekli kako je matrix predstavio/uveo fenomenalan koncept, dok koncept koji tu preslikan/kojeg varijacija predstavljena potice iz doba prije sokratesa.

u tom smislu bi mi bilo nepojmljivo da komercijalizacija (naj)nizeg reda bilo kojeg sf-koncepta poluci inovaciju u smislu osnovnog koncepta sf-a.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #10 on: 07-06-2017, 14:12:59 »
primjer iz filmografije: mnogi bi rekli kako je matrix predstavio/uveo fenomenalan koncept

Volim Matriks, ali malo je taj stvari uveo na nivou ideja (Gibson, Dark City, itd.*) ili estetike (Blade). Skoro sve prikazane ideje su već postojale, ovaj ih je samo lepo upakovao i popularizovao.

*da se ne osvrćemo sad na budizam

Inače, ne sećam se da sam igrao neku zaista SF-ičnu igru još od drugog Halflife-a, tako da ne bih mogao da doprinesem mnogo ovoj temi.

Čekao sam kada će neko reći "stani malo, zar nisi igrao SOMU?" ali, eto, na kraju moram sam sebe da podsećam! :cry:
... ever removed.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #11 on: 07-06-2017, 14:29:06 »
Ja sam se spremao da to kažem ali se nešto desilo u međuvremenu i otišla mi misao   :oops: :oops: :oops:

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 07-06-2017, 16:02:50 »
Ako ova tema govori o video igrama koje su predstavljale proboj na nivou KONCEPTA u SFu onda će spisak zaista biti vrlo kratak, da ne kažem nepostojeći;  uvek se može naći delo/filozofija/načelo koje je prethodilo sa tim konceptom. Ako pak tema govori o KVALITETNOM SFu u video igrama, onda smo na sasvim drugom terenu u kome dobar deo video igara stoji rame uz rame sa najboljim filmskim i književnim ostvarenjima iz žanra.

Da navedem gornji primer: filmski Matriks je za mene bitno delo iz razloga što je prethodno poznate koncepte povezao i prezentovao na odličan način; tu je bitan način prezentacije, a ne novum po svaku cenu. Zato i mislim da će se tema vrlo brzo zatvoriti ako insistirate samo na NOVIM SF KONCEPTIMA u video igrama.

Fallout (originalni Fallout kec i dvojka, a ne ova Bethesdina travestija) je pačvork imitacija i parodija raznoraznih pre- i postapokaliptičnih klišea ali je taj miks dovoljno majstorski uradjen da i dan danas većina igrača stavlja tu igru u top 10 priča iz video igara.

System shock 2 (na žalost nisam igrao keca) je i dan danas za mene najbolje obradjena tema odbegle veštačke inteligencije koja želi da vlada svetom. A dovoljno sam takvih knjiga pročitao (od Gibsona preko Simonsa do MekDonalda) da na raspolaganju  imam odličan uzorak za poredjenje. I System Shock 2 ne nudi ništa novo od koncepata, ali izvodjenje i otkrivanje priče nadilazi mnogobrojna druga dela iz žanra; kako da ga ne imenujemo kao bitan primer kvalitetnog SFa u igrama?

Meni je Bioware sa svojim kobajagi-izborima u pričama jako antipatičan jer se radi o klasičnoj navlakuši koja daje lažni osećaj izbora svojim dobrica-zloća-bezdušni oportunista mogućnostima. Ne znam kako uopšte smeju da pogledaju nekog u oči znajući da su takvu glupost uvalili ljudima kao ''interactive storytelling''. Iz tog razloga mi ni jedan KOTOR nije preterano legao, jer su priče u njima bile na nivou petparačkih romana, potpuno predvidljive i u skladu sa star wars univerzumom. Dakle, klasičan SW šund. Sa druge strane, prvi Mass Effect, iako je bio pravljen na potpuno istu foru, imao je to nešto malko bolje uradjeno, pa je u mojim očima taman odskočio iznad tog nivoa i bio zapamćen kao igra sa solidnom pričom koja je imala dovoljno dobrih momenata za pamćenje.

Žao mi je što ne igram avanture, pošto po kvalitetu priče one inače šiju ostale igre za dva koplja, jerbo je priča u njima od primarnog značaja. Možda će neko drugi tu imati šta da kaže. Što se mene tiče, ovih par naslova sam nabacao na prvu ruku. Kad me ne bude mrzelo, pronaći ću neki dobar spisak igara sa SF tematikom i probati da povadim igre koje su na mene ostavile natprosečan utisak po pitanju priče i koncepta. Ali u zaključku opet kažem: nećete se leba najest tražeći originalne SF koncepte u igrama, ali imaćemo o čemu da pričamo ako se prosto bavimo dobrim SF pripovedanjem u njima.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #13 on: 07-06-2017, 16:17:30 »
Ja jesam za to da se priča o žanru uopšte, to jest, kako igre koriste njegove trope, motive, rešenja, i sl. Npr. pomenuta SOMA ne bi bila ovoliko efektna koliko jeste da je ista priča bez izmena ispričana kroz neki drugi medijum.

Za mene bi najbitnije pitanje bilo: kako igre (ne samo video-) koriste SF motive u gejmpleju? Da li je to samo ruho, kozmetički ili marketinški dodatak koji ne menja ništa bitno? Neke naučnofantastične strategije koriste SF ideje samo u tom smislu - zamenimo svemir sa okeanom, planete sa ostrvima, kosmičke sukobe sa pomorskim bitkama, i sl, i ništa se bitno ne menja u samoj igri. Zato je ovde prilika da se ukaže na igre u kojima se ta distinkcija oseti.
... ever removed.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 17-01-2023, 15:43:45 »

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #15 on: 17-01-2023, 16:33:37 »
Pa, kad su stavili dva najveća ljubimca fanova iz Game of Thrones za protagoniste.
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 17-01-2023, 17:07:59 »
Pa, kad su stavili dva najveća ljubimca fanova iz Game of Thrones za protagoniste.
Jel ovo neka fora? Pošto sam prepoznao tačno 0 glumaca iz GoT u prvoj epizodi.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

dark horse

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #17 on: 17-01-2023, 17:12:16 »
Šališ se? Mogao si ih prepoznati u trejleru, reklami ili na plakatu, nisi ni morao da odgledaš celu epizodu.

https://www.telegraph.co.uk/tv/0/lyanna-mormont-game-of-thrones-hero/

https://www.cbr.com/game-of-thrones-dorne-kingdom-explained/
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 17-01-2023, 23:00:31 »
Gle stvarno, ja ih se ni ne sećam, u stvari si me podsetio na ovu malu. Kako si to napisao, mislio sam da je neko iz prve postave, kome su ovo omiljeni likovi baš me zanima

Sent from my SM-A715F using Tapatalk