Author Topic: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV  (Read 15932 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« on: 20-12-2015, 20:29:08 »
Draga Sagito,


nova Torta: http://bit.ly/Torta2015



Želimo vam srećne praznike! Živeli! xcheers






Scordisk

  • 3
  • Posts: 2.531
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #1 on: 21-12-2015, 04:11:30 »
Dajte neki format sto se moze citati i na telefonu i na tabletu:)

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #2 on: 21-12-2015, 08:08:00 »
Biće epub i mobi uskoro...

Sent from my SM-G355H using Tapatalk


Scordisk

  • 3
  • Posts: 2.531
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #3 on: 22-12-2015, 16:47:44 »
Super:) no, pozurite, da mogu i ja citati price do kraja godine

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #4 on: 22-12-2015, 17:57:17 »
Super:) no, pozurite, da mogu i ja citati price do kraja godine

Epub stiže do vikenda, mobi možda i zanemarimo...

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #5 on: 23-12-2015, 18:17:49 »

Agota

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.804
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #6 on: 23-12-2015, 21:57:07 »
Hvala. Procitala sam jednu pricicu, iznenadih se koliko je dobra...malo da se ispegla i cista petica.
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #7 on: 23-12-2015, 22:16:13 »
Drago nam je da ti se dopala, koja god da je u pitanju. Ako te ne bude mrzelo, voleli bismo da čujemo utiske... :-)

Sent from my SM-G355H using Tapatalk


Agota

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.804
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #8 on: 23-12-2015, 22:50:26 »
 izbor je pao na borisa misica, sapat vecnosti, u momentu dok sam downloadovala link , disao je sa mnom na topiku, stoga ON
 san je laz, a istine su u detaljima, boris time lepo barata i prepoznaje. filmican je, a to je kod mene uvek VELIKI plus.
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Anomander Rejk

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.017
  • Strah je ubica uma.
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #9 on: 23-12-2015, 23:05:48 »
Hvala Agota na čitanju i komentaru :) Imao sam  dilema u toj priči, i baš sam je dugo pisao i dvoumio se oko nekih rešenja i tokova priče, nisam bio baš ni siguran kako će na kraju  ispasti, ali nadam se da je ipak  izašlo na dobro...
Tajno pišem zbirke po kućama...

Agota

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.804
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #10 on: 23-12-2015, 23:10:34 »
Hvala Agota na čitanju i komentaru :) Imao sam  dilema u toj priči, i baš sam je dugo pisao i dvoumio se oko nekih rešenja i tokova priče, nisam bio baš ni siguran kako će na kraju  ispasti, ali nadam se da je ipak  izašlo na dobro...

kraj je odlican, napravio si pun krug, smeta tu i tamo patetika, upropasti vas stipan :)... ne stima bas sve besprekorno ali kostur je dobar, negde si pomalo prenaglasen, labilan, ali to je mozda i prednost, ipak je san i nemas kontrolu nad postupcima
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Scordisk

  • 3
  • Posts: 2.531
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #11 on: 29-12-2015, 17:54:39 »
E, meni se bas svidela prica onog bosanca, ne mogu sada da se setim imena,a i prica se, cini mi se, zove povratak... ali bas mi se svidela, odlicna je!

Stipan

  • 4
  • 3
  • Posts: 13.617
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #12 on: 29-12-2015, 18:36:46 »
...upropasti vas stipan...

E, pa ne mogu da verujem!!!

saturnica

  • 8
  • 3
  • *
  • Posts: 3.197
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #13 on: 29-12-2015, 18:40:07 »
...upropasti vas stipan...

E, pa ne mogu da verujem!!!
ha ha ha...

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #14 on: 29-12-2015, 18:55:00 »
...upropasti vas stipan...

E, pa ne mogu da verujem!!!
ha ha ha...

:-D

Bilo mi je malo čudno da nije ranije reagovao...Stipane nisam ni zucnuo, svega mi...

Stipan

  • 4
  • 3
  • Posts: 13.617
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #15 on: 29-12-2015, 19:05:57 »
Izgleda da nisi ni morao...

Anomander Rejk

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.017
  • Strah je ubica uma.
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #16 on: 30-12-2015, 11:11:03 »
E, meni se bas svidela prica onog bosanca, ne mogu sada da se setim imena,a i prica se, cini mi se, zove povratak... ali bas mi se svidela, odlicna je!
Povratak je priča Igora Lazarevića. Autor čini mi se voli Lavkrafta, priča je na tom tragu...
Inače još jedna vest. Priča do sada najmlađeg autora u Torti(Sara Huskić-17 godina) čitana je na radiju:
O ovogodišnjoj zbirci se govorilo u nama posebno dragoj emisiji "Utorkom u sredu". Tom prilikom pročitana je priča Sare Huskić, tako da imate jedinstvenu priliku da oslušnete kako Torta diše.
Uživajte u sjajnom čitanju urednice emisije Sanje Bošković, kojoj se od sveg srca zahvaljujemo na podršci!
http://media.rtv.rs/sr_lat/utorkom-u-sredu/16541
Tajno pišem zbirke po kućama...

Scordisk

  • 3
  • Posts: 2.531
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #17 on: 31-12-2015, 08:14:26 »
Eh, pa da, zato mi se i svidela prica, jerbo je autor bas uspeo da skine taj lavkraftijanski fazon i atmosferu, a prictom mu je i stil jako lep. Sve u svemu, nije lose. Osvrnul bih se na.jos prica iz zbirke i dao neko opsirnije misljenje, ali to tek kada batalim fon i docepam se tastature...

Džek

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.732
  • Instalater raznih šejtanluka.
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #18 on: 06-01-2016, 16:52:55 »
NDUMT 4 je do sada preuzeta u 4044 pdf primeraka, plus 77 u epub formatu.







Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Džek

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.732
  • Instalater raznih šejtanluka.
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #19 on: 17-01-2016, 12:13:17 »
Torta 4 je premašila 5000 skidanja. Tačno 5486. Zadovoljni smo.

Na Fb stranici Torte je okačen konkurs za „ženski“ br ZS, pa se zbog velike posećenosti stranice nadamo solidnom odzivu.

https://www.facebook.com/NestoDiseUMojojTorti/?fref=ts
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Anomander Rejk

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.017
  • Strah je ubica uma.
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #20 on: 18-01-2016, 11:00:58 »
Sadržaj Torte:

Sadržaj
PREDGOVOR . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
Saša Robnik,Izvršiti pravdu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Vladimira Becić, Anđeo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 41
Goran Segedinac, Mandat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53
Milka Knežević Ivašković, Fantom . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 61
Igor Ivanišević, Zemlja Jecaja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 71
Boris Mišić, Šapat večnosti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 101
Jelena Crnjaković, Zimski vilenjak . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 125
Mladen Milosavljević, Konak . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .137
Sara Huskić, Nova godina . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .149
Aleksandar Perić, Neoprošteno . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .155
Mira Satarić, Kolo Svaroga . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .171
Vedran Bokor, Blagoslov jutarnje tišine . . .179
Miloš Petrik, Sistem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .187
Vojin Desančić, Buđenje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 197
Andrea Baskin, Šaptač . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 209
Filip Nikolić, Proklet(i)je . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 217
Igor Lazarević, Povratak . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 245
Tajno pišem zbirke po kućama...

Vedro nebo

  • 2
  • Posts: 83
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #21 on: 18-01-2016, 17:03:35 »
Moram da priznam da sam Tortu pročitala u dahu, još u jeku praznika.
I ne mogu da se otmem poređenju sa hranom, tako da molim za oproštaj.
Filovana je s merom, stilovi autora su uklopljeni tako da nude raznovrsnost a da se nekako nadovezuju, bez da narušavaju kvalitet prethodne (ili sledeće priče).
Ako izuzmemo opšti motiv NG, teme koje autori obrađuju su toliko raznovrsne da je nemoguće da ne pronađete nešto po svom ukusu.
Čak i ako ste u fazonu 'pa ja baš i nisam neki ljubitelj horora/strave' naći će se parče i za vas. (I, da, i ako volite 'autentični' horor i to možete naći)
Ono šta je meni prijalo jeste činjenica da su sve priče budile (u manjoj ili većoj meri) tenziju, onaj fini osećaj strave, nelagodnosti (zbog koje se okrenete na ulici iako znate da nikog nema), ali i činjenica da nijednom nisam imala onaj 'ma, daj' momenat.
Da, ima i onih krvavih i pravih, autentičnih horor delova, ima i psihodeličnih momenata, od opipljivih do ličnih demona, ali su priče dobro ispripovedane, pa ništa od toga ne deluje 'prepečeno', odnosno neukusno niti pretenciozno.
I... pokušala sam da izvučem koja mi se najviše dopala, ali to je počelo da se rastače na ova mi se sviđa zbog ovoga, ova zbog onoga... pa je ispao spoj suprotnosti. I, tako, opet sam krenula redom:
1.Izvršiti pravdu - s neba pa u rebra! Dopala mi se i ideja i način i dinamika priče
2. Anđeo - stil je divan, pitak, lagano pravi tenziju.
3. Mandat - odlična ideja, drži pažnju
4. Fantom - borba sa (ličnim) demonima, zanimljiva ideja, lepo realizovana
5. Zemlja jecaja - a sad nešto sasvim drugačije, da presečemo.
6. Šapat večnosti - ok. ipak imam favorita. filmski stil pisanja i dobra priča u kombinaciji
7. Zimski vilenjak - sviđa mi se ideja, zanimljiva, fino zaokruženo
8. Konak - lični demoni na delu, lepo vođena priča, dobro gradi tenziju
9. Nova godina - dokaz da se na mlade snage možemo osloniti
10. Neoprošteno - zanimljiva ideja, lepo razrađena, lagan stil
11. Kolo svaroga (iz etičkih razloga preskačem :) )
12. Blagoslov jutarnje tišine - spooky, odlična
13. Sistem - fino vođena, gradi onu pomenutu nelagodnost
14. Buđenje - slojevito, dinamično pisano (lično, naslanja se malo na teme kojima se bavim na poslu pa mi je legla)
15. Šaptač - uh, ne znam kako da otkomentarišem ovaj psihološki rat a da ne spojlujem. Dobra :)
16. Proklet(i)je - dobro, lišila me je idile šetnje seoskim predelom pod snegom, ali cu ipak da izjavim da mi se dopala. Zanimljiva i dinamična
17. Povratak - odlična. I ideja i stil i sve!

Naravno, nisu mi sve podjednako legle, ali to se i podrazumeva. Ja sam svoje parč(iće) našla.
Toliko od mene.
A sad, jeste li za parče Torte?

ratiger

  • 2
  • Posts: 173
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #22 on: 26-02-2016, 19:14:26 »
Kao što sam obećao:

Pensamientos de la Tarta, by Ratiger

Izvršiti Pravdu- Priča koja mi se najviše svidela, odmah u početku: nešto duža od ostalih čini mi se, ali je pravi ,,okretač strana'' što bi rekao kakav Amerikanac ili Englez: sve vreme sam se kao čitalac pitao šta je onaj drugi svet odakle dolaze Akrepi, i bio sam u neizvesnosti do samog kraja gde je rasplet jako fino odrađen. Po modelu ocenjivanja u štavionici ova priča bi dobila čistu peticu***** od mene. I ime Šerif odlično iskorišćeno!

Anđeo- Pišem ovaj prikaz posle dva meseca od kako sam pročitao zbirku, i ova mi priča nešto izbledela, morao sam protrčati kroz nju još jednom da se podsetim o čemu se radi. Ok priča, ali malo fali dinamike čini mi se. *** (1/2)

Mandat- Kratka i efikasna- nema puno radnje, ali opet bilo mi je interesantno čitati o sitnim novosadskim razbojnicima (Novosadskim jel? Jel se pominje beše Klisa ili neki deo, ili sam slučajno povezao sa Ns-om?). Svidelo mi se pre svega dobro pripovedanje baš od strane sitnog uličara u prvom licu što me je možda podsvesno inspirisalo da eksperimentišem sa Lavirintom zelene čoje. ****

Fantom- Vrhunac ove priče mi je bio trenutak kada glavnoj heroini fantom(ka) :)  kaže da je postojala ona druga drugarica. Posle toga ova priča je dobila atmosferu epizode Zone Sumraka pomešanu sa Slikom Dorjana Greja, i malo sam se razočarao kada se ispostavilo da su drugarice mrtvaci- mogla je priča komotno zadržati atmosferu psiho-jeze bez opisivanja zombi drugarica. Ali ajde, nije potpuno upropastilo priču, samo šteta eto. **** + 1/2

Zemlja Jecaja- Ovu priča mi izgleda promakla, biće komentar uskoro :)

Šapat Večnosti- Ovu sam fino zapamtio isto, mistična atmosfera, šetnja po Rimu (podsetilo me na moju ekskurziju u Italiji) i dobro iskorišćene scene starog dobrog m-ž koitusa :)  ****

Zimski Vilenjak- Nisam neki fan vila, viljenjaka i promenjivača oblika ali me ova priča prijatno iznenadila, mislim da bi me čak zainteresovala i kao roman ili film. ****

Konak- Lepo napisana priča, ali užasno predvidljiva. Svakog momenta sam iščekivao da ga jedan od duhova iz kavane ukori zbog grehova iz prošlosti pa da kafedžija gasi muziku i krene da naplati. ***

Nova Godina- Šta se dešava, kakve su ovo rečenice? Tako proste a tako efikasne, svaka reč na mestu?? Priča koju bi svi pisci koji još peku zanat trebali da pročitaju, baš zbog načina izražavanja. Dok sam čitao Zora iz ovog, februarskog kruga štavionice odmah sam se setio ove priče. *****

Pauza pa ću nastaviti.










Ima trava okolo,
i korenja okolo.

Džek

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.732
  • Instalater raznih šejtanluka.
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #23 on: 26-02-2016, 19:40:02 »
Hvala na komentarima, lepo od tebe. :)


Uzgred, Izvršiti pravdu je dorađena i mnogo produžena verzija stare radioničarske. Zajedničko im je samo seting.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Scordisk

  • 3
  • Posts: 2.531
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #24 on: 02-04-2016, 18:34:12 »
Prvo, zakasnele čestitke organizatorima, što su napravili ovu lepu tradiciju. Svaka čast na entuzijazmu i nadam se da će se Torta jednog dana preseliti u štampariju, da u decembarskoj noći izbaulja iz podruma, kako i dolikuje poštenoj horor zbirci.

Što se tiče korice - odlična je! Ne znam ko je dotični Nikola Lajić, ali je zaista lepu ilustraciju napravio.

Priče sam pročitao, više puta, pa je red i da se i ja osvrnem na sve to. Prema Torti sam oduvek bio blagonaklon - našao sam je dosta davno, tokom jedne gripozne zime, guglajući domaće sf priče, pa je to prvo iskočilo. Istina, bilo je tu više dobre volje no veštine, kvaltet priča je bio šaren (tema za koju primećujem da ste je opširno pretresli ovde na forumu), ali dopala mi se ideja da neko pravi domaću zbirku horor priča sa novogodišnjom tematikom. Zato kao višegodišnji čitalac moram da se osvrnem i na neke mane ovog dela, a u nadi da kritike nećete shvatiti kao da obezvređujem uloženi trud, već više kao moje viđenje stvari koje možda doprinese da Torta bude bolja u narednim godinama... a možda i ne, ali što ne bih laprdao ovde na forumu, neće da škodi a može i da koristi.

Elem,prvi problem koji vidim ovde je sledeći - ili morate promeniti ono "horor" u nazivu, ili morate promeniti priče. Nemam ništa protiv fantastike, daleko bilo, ali ipak imam utisak da je horor specifičan žanr sa svojim distinktivnim karakteristikama, a da se ove priče tu ne uklapaju. Ne bih sada da budem gul umesto gula, ali ja to vrlo jednostavno postavljam - horor priča mora da me naježi. Da me sasere nagoveštajima i saspensom, da izazove neku stravu, da zavrne želudac, ili, pošto ipak imam razumna očekivanja, da barem pokuša nešto u tom pravcu. I promašena meta je bolja od potpuno zanemarene mete, zapišane i obrasle u bršljan.

Mnogi autori za koje pretpostavljam da su tu preko konkursa, horor su shvatili u najširem mogućem smislu (osim Igora Lazarevića koji se vešto držao lavkraftijane, što pozdravljam), i nadam se da ću naći volje i vremena da i te priče iskomentarišem, ali za sada bih se zadržao na onim autorima za koje znam da je Torta njihovo čedo, pošto imam utisak da bi ste barem vi trebali da povučete zbirku u okvire horor žanra (ili ne morate, al onda to nije horor zbirka).

Za priču Izvršiti pravdu, nakon čitanja, a pre nego što sam ovde video da je to starija priča sa radionice, imao sam utisak reciklaže. Deca sa natprirodnim moćima, čitavi gradovi zarobljeni u drugoj dimenziji ili ispod paranormalne anomalije, sve je to bilo i u prošloj zbirci, pa sam se zapitao da li je u pitanju neki omaž ili je Džeku prosto interesanta ta tema... No, nije to ni neki problem, pa ću priču komentarisati kao da stoji sama sebi dovoljna, van ovog konteksta.

Što se mene tiče, scenografija ima dosta horor potencijala, koji možda nije baš najbolje iskoriščen. Sivi, bezlični svet, grad zarobljen u svetu bez svetla, degenerisani i očajni stanovnici, lik Šerifa, sve su to dobri sastojci, ali kao da je sveukupni utisak bio da čitam naučnu fantastiku. Nemam ništa protiv letećih strojeva, poluinteligentnih robota, misterioznih izvora energije i uvrnutih tehnologija, ali to mi je ovde malo ubilo utisak, a i nisam bio siguran da li je to uopšte neophodno za priču. Možda je u pitanju moj ukus, ali ja bih suspenzovao nevericu lakše kada bi stanovnici varoši funkcionisali u istim (pa možda i gorim) tehnološkim uslovima kao i mi. Ovako je stvoren jedan čudan svet koji sam po sebi nije loš, ali mi je teško da se uživim u priču i da me spoadne ona strava koju očekujem od hororčine. Zapravo, u tome mi je bio problem - osetio sam se nasankano, jer ti ljudi zarobljeni u tegli/drugoj dimenziji zapravo pripadaju našem svetu, a imaju društvo koje raspolaže visokim tehnologijama, otvaraju međudimenzionalne prolaze i jašu lebdeće mašine, koriste se srebrnim dinarima i u slobodno vreme piju šljivu i slušaju gusle. Samo po sebi to nije loše, ali mi je bilo teško da se uživim. Drugi problem mi je bio maht, za koji sam morao da guglam ne bih li video da nešto propuštam, ali osim germanske reči za moć ništa nisam našao, pa me je sledeća stvar mučila - šta je to, kako izgleda i kako su ga otkrili, što je posle objašnjeno paradimenzionalnom alegorijom za pohlepu, ali jebiga sad. Meni pažnja ode na takvim stvarima, i onda se uživim u naučno fantastičnu priču, ali nemam doživljaj jeze ili neke strave i pretnje. Ali opet, kapiram da je to  autorov đir, pa sam možda i ja samo zakeralo.

Drugu stvar sam primetio, što mi je bilo interesantno - scallop je nedavno iskomentarisao Džekovu priču, pa je rekao, otprilike, da se Džek ne može odlučiti između mračne i ozbiljne priče i priče koja bi bila više u domenu sprdanja i satire, a to je meni, mada ne tako konkretno, palo na pamet čitajući priču. Pošto znam šta je Džek pisao  na forumu, i ja sam imao utisak kao da se priča batrga da pređe na stranu sprdnje (ne u lošem smislu, već u Džekovom fazonu), ali je autor primorava da bude mračnija i dublja. Samo, stilom pisanja se odaje, pa nekako i u tom mračnom svetu sa siročićima i zlikovcima, imam utisak kao da će pijani arhanđeli i nadrkani rajski službenici da iskoče. A to mi nekako nije išlo zajedno, bez uvrede.

Priča, dakle, ide određenim tokom, svet (onaj u tegli) funkcioniše po ne baš jasnim pravilima (na primer, zar ih pojava stranaca u tom izolovanom paklu ne bi više zbunila i uznemirila?), a onda se odjednom desi katastrofa. Tu nemam primedbi, osim što me je turcizam akrep potpuno zbunio, pa mi je trebalo vremena da se setim da to nije ortakova bivša riba nego odvratni, hitinski zglavkar. Mada, držim do toga da je ipak ta škorpionska invazija mogla malo interesantnije da se izvede, da se prikaže sva ogavnost džinovskih škorpija. Zasmetalo mi je stalno ponavljanje reči akrep a da se nije ništa pobliže objasnilo - kolki su, koje boje (veliki crni i glatki ili oni žgoljavi beli škorpioni sa prozirnim telima?), zašto ubijaju sve oko sebe, da li ih samo komadaju klještima ili i bodu repovima, koliko ih je (koliko može da stane škorpiona u teglu? u paralelnom svetu je delovalo kao da ih ima na hiljade) i sve u svemu, to razrešenje mi se nije toliko dojmilo, mada kažem, bilo je potencijala za čudovišta u mraku.

Lik Šerifa mi se baš svideo, i pogotovo mi je dobro što je predstavljen kao klasični anti - junak, a zapravo je negativac.

Što se ostalog tiče, mene malo ubije toliko prezenta u priči, ali i to je, kapiram, Džekov đir i verujem da se drugima to više dopada.

Sve u svemu, mada ne mogu reći da je priča nešto loša, ne mogu da kažem i da mi se svidela. Mada generalno gotivim Džekove priče koje sam tu i tamo nalazio, ovde sam imao utisak kao da priča nije dovoljno promišljena, a falilo joj je onog prepoznatljivog šarma.

Druga priča za koju bih rekao da je imala odličan horor potencijal koji nije iskorišćen, to je Šapat večnosti.

Ono što mi se u toj priči dojmilo, jeste istraživanje jedne interesantne teme - zaranjanje u daleku prošlost, tumaranje po mraku istorije, skrivene tajne Rima i rimskog carstva. Pojava misteriozne devojke je, takođe, uvek dobra stvar i što neko reče, priča je vrlo filmična. Međutim, imam utisak, a možda i grešim, kao da je autor osmislio postavku, znao je otprilike šta i kako hoće, ali nije dosmislio do kraja zaplet i rasplet, pa je posle toga usledilo očajničko batrganje da se priča dovede kraju. Takav je moj utisak, a objasniću zašto.

Priča počinje interesantno, i imao sam utisak kao da tačno zna šta i kako hoće da kaže. Tu su košmari, tu je misteriozna devojka, tu su pokopane tajne u lagumima Rima i sve to lepo i fino ide do jednog trenutka, a onda se svi ti elementi razbeže i razrešenje nekako kilavo deluje.

Prvo, sam glavni lik mi je nekako sumnjivo nedorečen. Ne deluje mi kao da je stvaran, ili kao da krije nešto o sebi što nije jasno.

U jednom trenutku spomene da je ratni veteran - ali to je samo to, više se ta informacija nigde ne pojavljuje i nikakvu ulogu ne igra u ostatku priče. Takođe, za jednog ratnog veterana, sumnjivo je pun para, a ne ostavlja utisak da je ratni profiter. Meni su se, recimo, nametnula pitanja - ko je on, čime se izdržava, odakle mu denge da iznajmi dvosoban stan u strogom centru Rima na više meseci, a samo da bi priuštio sebi turistički plezir. To bi mi bilo prihvatljivo za engleskog džentlmena početkom dvadesetog veka, za Hakslija koji tako putuje po Italiji, ali za Srbe iz Novog Sada mi je to sumnjivo. Pogotovo što se ta neka njegova biografija, neki lični podaci, gotovo nigde ne provlače, pa mi to deluje nedorečeno. Kao da je iznikao iz nekog paralelnog sveta.

Opt, i druge su mi stvari bile sumnjive. Najviše od svega, trenutak u kojem Ešli neće da se seksa otpozadi jer krije tetovažu. Nekako mi to nerealno deluje, pa ipak je čovek proveo neko vreme sa Ešli, mogao je valjda da primeti da ima nešto istetovirano na leđima... mada mi je, opet, sve to delovalo kao nasilno umetnuto razrešenje, jerbo osobe koje preko celih leđa istetoviraju svoje ljubljene mi deluju kao idioti ili teške seljačine, a Ešli to svakako nije, i to ne pokazuje. Nije mi realno da ona svog dečka istetovira na ramenima, kako seče glave ljudima. Pa makar joj i nedostajao.

Elem, od tog trenutka mi priča malo gubi na snazi, jer imam utisak kao da je to malo na silu izvedeno razrešenje, i da je glavni lik mogao drugačije da otkrije povezanost između Ešli i misterioznog legionara. Odatle, sva neverica i potencijalna jeza nestaju, i priča gilja ka svom kraju, neumitno, i čisto da isporuči priču o misterioznoj sekti Putnika. To me je i malo smorilo, jerbo je i tu bilo potencijala, ali kao da je ponestalo volje da se od cele priče napravi nešto ozbiljnije. Ešli sve krije od glavnog lika a onda odjednom insistira da krenu zajedno da traže kapiju i onda, jebiga, ona samo nestane. I opet iskoči njena slika na fejsu. Ali mi nije bilo jasno zašto sve tako, i koja je poenta? Mislim, lik to predstavlja kao košmar u Rimu, ali osim to mu je cura prebegla kod bivšeg dečka (što nije prijatno, ali svakako nije noćna mora za horor priču), nije mu se ništa loše desilo. Imao je letnju avanturu, i saznao je za kapije i ako poželi, uvek može da ih potraži. A sem toga, ne znam koliko bi sreće našao u putovanju kroz vreme, da bi blejao sa bivšom devojkom i njenim dvometarskim dečkom (kojeg ona ima istetoviranog na lešima, pritom). ja bih mu prijateljski savetovao da se ne brine, i ne shvata stvari tako ozbiljno.

Sve u svemu, i ova je priča lepo napisana, mada na trenutke ume da poneki opis odluta u previše zaneseni putopis, i postavka je mnogo obećavala, ali me je zapleto rasplet malo razočarao. Ipak, dobar pokušaj, što se mene tiče.

E, da odmorim oči pa ću da nastavim:D

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #25 on: 02-04-2016, 20:00:43 »
Svaka čast Scordisk!

Dok odmaraš oči, samo dve stvari...za odstupanje od žanra si u pravu, i to jeste nešto čega smo svesni i ne baš srećni...posebna je to tema o kojoj vredi popričati, mada tvoj zaključak je ispravan.

Drugo se odnosi na štampano izdanje - eto je krajem aprila...

Anomander Rejk

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.017
  • Strah je ubica uma.
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #26 on: 02-04-2016, 20:37:08 »
Scordisc , naravno da ne smatramo obezvređivanjem truda! Naprotiv, zahvalni smo na ovako opsežnoj analizi, a što se tiče kritika, svakako ćemo ih pažljivo analizirati i imati ih u vidu.
Primetili smo i sami da se Torta polagano pomera od čistog horora i balansira na nekoj ivici horora, mračne fantastike, sf-a, a to je što Hidden reče, pitanje o kom bi se moglo fino prodiskutovati...
Možda i na nekoj budućoj promociji, jer Torta će uskoro izbauljati iz podruma u - štampariju.  xcheers
Tajno pišem zbirke po kućama...

Džek

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.732
  • Instalater raznih šejtanluka.
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #27 on: 02-04-2016, 22:32:27 »
I od mene thx na iscrpnom mišljenju!
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Scordisk

  • 3
  • Posts: 2.531
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #28 on: 05-04-2016, 03:31:31 »
Opa, drago mi je da ste i do štampanog izdanja dogurali, svaka čast! I što da ne, javite kada imate promociju   xcheers

E sad, malo sam duže odmarao oči, ali ako su autori voljni da čuju još po nešto, nastavio bih da iznosim svoje utiske, ali sutra, pošto je već kasno...:D


hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #29 on: 17-04-2016, 19:03:34 »
Na Fejsbuk stranici našeg izdavača, povela se diskusija oko potencijalnog rešenja korice, pa ko voli nek baci oko...

https://www.facebook.com/Aret%C3%A9-758443937625307/


A kome se ne ide sa Sagite, evo i ovako:


džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 17.768
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #30 on: 17-04-2016, 19:25:40 »
3
f+horor = crveni font, samo da je socnija crvena. slicno opciji 2 (koja prenatrpana, iako plijeni paznju kontrastom), plus, svidja mi se pri trojki zadnje slovo, i, koje se ovako moze tumaciti kao a, sto naslovu daje dodatnu dimenziju (parodiju na odredjeni sleng, uz sve asocijacije).
a i kontrast izmedju oblika/stila pojednih slova je naglaseniji no pri 1/2 (u duhu zbirke, raznolikosti prica).

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #31 on: 17-04-2016, 19:29:37 »
Ziv bio!

Dybuk

  • 4
  • 3
  • Posts: 7.485
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #32 on: 17-04-2016, 19:31:23 »
Slazem se sa zoskom, broj 3. Ispisano krvlju, kako dolikuje hororu.  :)

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 17.768
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #33 on: 17-04-2016, 19:33:46 »
zivi bili.
uzas, nikako dovrsiti misao, pet puta editiram dvije recenice. :cry:

Scordisk

  • 3
  • Posts: 2.531
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #34 on: 18-04-2016, 14:25:03 »
E jebem ti internet, kada je dao svakome moć cenzure, odjednom su svi postali naprednjaci.

Elem, ja imam običaj, nakon obilnog nedeljnog ručka, da prekršim svoje zlatno pravilo, pa da dajem iskreno mišljenje na fejsbuku, što se i juče dogodilo. Onda mi je spočitano da nisam dao kritiku nego sam samo rekao da su korice bezveze, pa sam se potrudio da argumentujem svoju tvrdnju, ali sam umesto očekivanog odgovora shvatio da je konverzacija izbrisana. Da se dizajnerka ne traumira, šta li je. I sad, ne bih da ispadne da na nečemu insistiram, jerbo, osim što mi je izuzetno drago da izdajete ovu knjigu, čitava ta stvar me se tiče koliko i gruzijske evrointegracije, i ne bih se preterano mešao, ali ne volim kada se moje internet besede brišu, pa ispadne da Scor(još malo pa)disk povraća po internetu, a da nema argumenata, te ću samo ponoviti šta sam rekao, a vi to uzmite k srcu ili nemojte, meni svejedno.

Mislim da su korice bezveze. Nije loš dizajn, font je interesantan, boje (barem na drugoj i trećoj slici) su lepe, sve to fino izgleda, ali ne priliči horor/fantazijskoj zbirci priča. Ništa tu ne ističe o čemu se radi, kao što rekoh, te i takve korice mogu da se nakaleme i na hrono kuvar, i na priče Isidore Bjelice, i na tinejdžerski roman. Ništa loše u tome, zbilja, samo ja smatram da korice treba da govore nešto o sadržaju knjige, da oslikavaju njen duh, u ovom slučaju hororičan, fantazijski i tortast. A to ovde nije slučaj. Ništa nema što bi me, da kojim slučajem zalutam u knjižaru tražeći domaću fantastiku, privuklo takvoj knjizi.

Ja sam neke Monolite, još kao neuki klinac koji je od fantastike čitao samo Hobita i Farmera Gila od Buta, kupio baš zbog Bobovih ilustracija, čak se sećam da mi je jednom deda rekao: "Majku mu, pa jel ti samo po koricama kupuješ knjige, sve su ti tu neki svemirski brodovi, dinosaurusi i karakondžule". To sada nije slučaj, jerbo moram zaraditi svoje pare, pa se uglavnom opreznije nosim prema kupovini knjiga (odnosno, unapred se informišem o tome šta hoću i šta neću), ali mislim da je to bio vrhunski način da se privuku novi i mladi čitaoci. A da sam ja desetogodišnji klinac sa džeparcem, ne bih uzeo knjigu ovakvih korica.

Mislim da je, ako se primeri iskaju, ono što gul i Orfelin rade sa horor antologijama, pravi način da se upakuje (horor) knjiga. Elem, tako nešto sam i na fejsu rekao, pa ponavljam ovde, čisto da ostane zapisano. I nadam se da ću uskoro naći vremena da iskomentarišem i ostale priče:) Hajd, živi mi vi bili!  xcheers

Biki

  • 4
  • 3
  • Posts: 2.197
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #35 on: 18-04-2016, 14:42:45 »
3

Svidja mi se kako slovo E lici na grabulje, vile ili mozda cak ogrebotine od noktiju. Sam naslov Nesto dise u mojoj torti je vec dovoljno strasan da povuce citaoca, nisu potrebne nikakve naknadne karakondzule koje vire iz torte da bi se dobio zeljeni efekat.

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 17.768
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #36 on: 18-04-2016, 14:51:44 »
bah, scor, ali postavljeno pitanje ne glasi kako nam se cine idejna rijesenja u kontekstu bzvz/hiper-super, vec koje nam se vise svidja.
a i bas prilice kako f/h-u, tako i ovoj zbirci. odlicno isticu prirodu sadrzaja. (inace bih se suzdrzao od komentara, ne bih iznosio misljenje iz postovanja prema necijem, u tom slucaju slabijem, radu.)

zbirka radova grupe entuzijasta slicnog interesa (= isti tip fonta) cije price individualne u varijaciji (= stil pojedinih slova) u zbirci (skracenog) naziva torta (u 3. rijesenju naglaseno jedno O = asocijacija na tortu). i boja krvi.

moze se jos upakirati i redni broj, plus, iz osobnog iskustva, sto ucinim kad dizajniram naslovnice, isprintati sva rijesenja (horizontal center) i "zaklemati" na kakvu knjigu, te pogledati kako djeluje u rl-u i evtl. modificirati da se pojaca privlacnost/upadljivost (mozda bas kroz kakav kontrast, jedno plavo slovo, vampirske zube na O...).

Scordisk

  • 3
  • Posts: 2.531
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #37 on: 18-04-2016, 14:59:32 »
Mudro zboriš zosko, i nije bilo pitanje šta mislimo nego šta nam se više dopada, pa će biti da sledeći put bolje da pažljivije čitam:D

Za ovo ostalo što si napisao, tu dolazimo do određene kognitivne disonance i nerazumevanja, ali da li je to zato što si ti hašišar, ili je to zato što sam ja hašišar, ili je razlog u našem obostranom hašišarenju, to ne znam, ali je lepo primećeno naglašeno O što, kad zaškiljim na levo oko, pri adekvatnom svetlu, zaista liči na tortu, te ti u tom smislu, skidam kapu na oštroumnosti:D

džin tonik

  • 4
  • 3
  • Posts: 17.768
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #38 on: 18-04-2016, 15:02:28 »
najljepse je bijelo! :)

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920

hidden

  • 4
  • 3
  • Posts: 920
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #40 on: 24-12-2016, 20:08:05 »
Dragi prijatelji, ljubitelji horor kuhinje! Ovogodišnja Torta spremna je za serviranje! Deset autora, na preko dve stotine stranica, podelilo je sa vama svoje mračno viđenje novogodišnjih praznika. Uživajte i sve najbolje u 2017. godini
LINK ZA PREUZIMANJE: http://bit.ly/Torta2016
Sadržaj:
Marija Solarević, KAD SE SJETIM,VOLIM MISLITI DA NEGDJE SPAVAŠ
Saša Robnik, SVA LICA ČOVEKA
Vladimira Becić, VJENČANICA
Igor Ivanišević, TRI GLAVE HEKATE
Milka Knežević-Ivašković, VIOLETA
Goran Segedinac, VEČERA
Jelena Crnjaković, ŽELJA
Filip Nikolić, BEZDAN
Ivana Milinković, PLAVI JEZIK
Sanja Bošković, MESAR PAVLE

Džek

  • 4
  • 3
  • Posts: 5.732
  • Instalater raznih šejtanluka.
Re: NEŠTO DIŠE U MOJOJ TORTIV
« Reply #41 on: 24-12-2016, 21:33:52 »
Nisi normalan, što ne otvori posebnu temu za petu?
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.