Author Topic: Vila šatorica  (Read 3888 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Vila šatorica
« on: 05-12-2016, 11:14:05 »
Izašla je i moja prva, samostalna zbirka priča, u izdanju Presinga  :) 

http://www.art-anima.com/wp-content/uploads/2016/12/vila-satorica.jpg

Sa Art-Anime:

Presing nezavisno izdavaštvo je upravo objavilo zbirku priča „Vila šatorica“ Borisa Mišića. Zbirku čine 24 kratke, žanrovski raznovrsne priče pisane u miljeu naučne fantastike, folklorne fantastike, horora i popularne fantastike za mlade (YA).[/size]Priče su stvarane u poslednjih pet godina, a prema rečima autora, većina priča nastala je na književnoj radionici foruma „Znak Sagite“ i objavljena u više zbornika, časopisa i fanzina.„Razmišljao sam da je došlo vreme da se te priče objedine u jednu zbirku i da se prosto napravi neki presek mog petogodišnjeg bavljenja kratkom pričom“, kaže Mišić.„Ipak, to nije bio glavni motiv za stvaranje ove zbirke. Prvenstveno, ova zbirka je priča o mom zavičaju – Bosanskom Grahovu i njegovoj okolini, jednom prelepom kutku naše planete, a najviše o njegovim ljudima koji su svašta preturili preko glave, teško stradali ratnih devedesetih, ali  koji opstaju, bore se i ne daju, i uprkos svim nedaćama – traju.“Pojedine priče su posvećene autorovim dragim ljudima, nekolicina planinama iz njegovog zavičaja, a dve priče izlaze iz okvira fantastike i čine osvrt na preživljavanje ratnih devedesetih i prikazuje taj period, onako kako ga je autor doživeo.Vila čarobnica Daca, junakinja više priča zastupljenih u zbirci, čini svojevrstan most povezujući Mišićev zavičaj, Bosansko Grahovo, sa Novim Sadom, gradom u kome sada živi.Svoju potrebu da izrazi ljubav i privrženost ovim gradovima i to baš na ovakav način, Mišić objašnjava sledećim rečima:„Poželeo sam  da ih nekako književno povežem, a ima li boljeg i lepšeg povezivanja od vilinskog?“Boris Mišić rođen je 1974. godine u Rijeci. Odrastao je u Bosanskom Grahovu a od 1995. godine živi u Novom Sadu, gde je i diplomirao na Pravnom fakultetu. Priče su mu objavljivane u zbornicima „V-fantastične priče iz ravnice“, „Nešto diše u mojoj torti“ , „Dvojnikov skok“, „Marsonic“, „Volim da letim“, u časopisima „Znak Sagite“, „Omaja“, „UBIQ“, fanzinima „Emitor“, „Erydan“ i „Raketla“, u elektronskim časopisima Afirmator, Libartes, Argus Books Online Magazin i portalu BlackSheep.rs.

Tajno pišem zbirke po kućama...

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Re: Vila šatorica
« Reply #1 on: 05-12-2016, 11:19:59 »
Zbirku čine 24 priče :

Anđelina pesma
Bilo jednom ispod Uilice planine
Crvena, plava, žuta
Daca i Huan
Daca u gradu tame
Dete Dinare
Dnevnik s Klekovače
Dugine zmije
Đavolji mozaik
E moj druže, policajče vojni
Exit
Godine prolaze
Jedne julske večeri u Grahovu ( Vila šatorica)
Kaktus
Leptir
Moje godine za tvoje
Mrtvi snovi
Ne prodajem nasmiješenog psa
Noćna straža
Peti svet
Prvi tramvaj
Strah
Vilin svet
Vipera ursinii macrops

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #2 on: 05-12-2016, 11:25:13 »
Zbirka se može naručiti preko : http://konkursiregiona.net/boris-misic-vila-satorica/
Kao i http:www.presing.org/autor/boris-misic-vila-satorica/

scallop

• 5
  • 3
« Reply #3 on: 05-12-2016, 12:05:15 »
Samo napred! Gurajte dok drugi stoje.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Stipan

• SEVERNJAK
  • 4
  • 3
« Reply #4 on: 05-12-2016, 12:32:48 »
Bravo!
...Only one gets out alive...

Scordisk

• 3
« Reply #5 on: 05-12-2016, 13:13:55 »
Opaaa, čestitke, matori!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 05-12-2016, 13:57:19 »
Čestitam!!!!!!!!!

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #7 on: 05-12-2016, 14:13:34 »
придружујем се  xcheers
...barcode never lies
FLA

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #8 on: 05-12-2016, 15:59:53 »
Hvala ljudi  :)

Hiperhik

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 05-12-2016, 16:13:37 »
 xcheers
 :-|

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #10 on: 05-12-2016, 16:35:24 »
Čestitam!
We're all mad here.

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #11 on: 05-12-2016, 18:48:20 »
I ovde, ponovo, čestitam!
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 05-12-2016, 18:50:31 »
 xcheers  Bravo!

Agota

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 05-12-2016, 19:28:13 »
Srećno! :)

This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #14 on: 05-12-2016, 22:18:12 »
Čestitke i od mene.

Sent from my Samsung Galaxy Note 5

Agota

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 05-12-2016, 22:30:06 »
Ko je radio korice i zašto baš Vila šatorica??
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #16 on: 06-12-2016, 01:21:14 »
Hvala svima. Korice je radio Predrag Milojević iz Presinga.
Zašto Vila šatorica?Vila/čarobnica i uopšte vilinsko zauzima značajno mesto u ovoj zbirci, a šatorica zbog Šator planine i Šatorskog jezera, prirodnih bisera koji su gotovo potpuno neiskorišteni u književnosti u nekom folklornom i mitskom miljeu, a ako se negde mogu zamisliti vile, upravo tamo mogu.  :)

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 06-12-2016, 10:36:15 »
Sa malim zakašnjenjem, rudarski pozdrav za autora: Srećno!

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #18 on: 06-12-2016, 10:38:14 »
čestitam!!

zosko

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 06-12-2016, 14:54:24 »
cestitke.
moving on my own trace

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #20 on: 06-12-2016, 16:46:06 »
Hvala.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #21 on: 14-12-2016, 15:25:09 »
Saša Šebelić, pisac iz Hrvatske, o zbirci ,,Vila šatorica'' :

Prva Borisova samostalna zbirka priča sastoji se 24 uratka od kojih je većina objavljena po zbirkama regije, portalima i sf časopisima, dok ih je 5 zablistalo premijerno. To otkriva autorov motiv da nam se predstavi nakon što je sakupio dosta materijala tokom posljednjih godina, da sve sažme u jednu cjelinu i zaokruži svoju dosadašnju proznu aktivnost, naravno uz ono najvažnije, a to je da ima i volje i želje i snage da nešto kaže. Knjiga je objavljena u sf- horor ediciji što je diskutabilno i potpuno nevažno za ovo zbirku, osim što može neupućenije čitaoce ugoditi na drugačija očekivanja. Ima tu istinith događaja, fikcije, polufikcije, autobiografije, horora, sf-a, fantazmagorije, nadnaravnoga, šaljivoga, posebni naglasak kroz više priča Boris daje na ratne i poratne događaje, ali glavna poveznica svemu je fantastičnost. Jer fantastičnost izmišljeno i nerealno smješta u prostor realnog svijeta, a da pritom ne razmišlja o nesukladnosti i neprihvatljivosti, fantastika se opire logici, ne pomišlja na nju, njena java je san, a u izricanju toga sna obilno se koristi metaforičnom prirodom jezika, ona vječno živi jer ne obitava u vremenu, ona se opire temporalnosti kao vrhovnom obliku ništavila. Fantastičnost daje čudesnost prozi i bezgraničnu slobodu ljudskoj imaginaciji. Mogu slobodno reći da je sve to i Borisu uspjelo na tih 156 stranica. U pregršt teksta izdvojio bih nekoliko elemenata. Ponajprije otvaranje zbirke sa pričom ANĐELINA PESMA koju je Boris posvetio svojoj baki, nježnom elegičnom minijaturom o dječjem rastanku od voljene osobe i porukom da su voljeni uvijek uz nas ma koliko se činili daleko. Potom kroz tri priče upadamo u paralelne svjetove sazrijele u mašti autora, čistu emanaciju vilinskih predjela i bogom danih zakutaka iznjedrenih na ljubavi prema svome kraju i zavičaju. Vilinska planina dom je Dace, mlade čarobnice u kojoj teče stara krv sa vilinskim kamičcima zakopanim duboko u dvostruko stepenište zavojnice života, tvoreći DNA bombu moćniju od svake tehnologije, imperijalističke igre mrkve i batine te personificiranog svevremenskog zla koje urušava naše svjetove gdje smo nekada živjeli „ mirno kao ptice na grani“. Zatim posebno su mi drage priče PRVI TRAMVAJ - posvećene „Džoniju“ te CRVENA, PLAVA, ŽUTA - „zelaznijevska“ minijatura u kojoj pakleni slikar umom kroti singularitete. Ukratko, preporuka za sve ljubitelje fantastične književnosti, napose onima iz Borisova kraja, koji će najbolje prepoznati začudne krajobraze surove ljepote i možda će im pasti na pamet da i oni nešto slično tome kažu, naslikaju, otpijevaju.

Nash Knight

• 2
    • Nash Knight predstavlja
« Reply #22 on: 16-12-2016, 21:47:19 »
Evo bravo!

D.S.B.

• 3
« Reply #23 on: 17-12-2016, 09:21:38 »
Čestitam i samo napred!

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #24 on: 17-12-2016, 17:14:58 »
Hvala svima.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #25 on: 18-12-2016, 20:03:50 »
Pročitali su zbirku i u Vodiču, pa evo, Kristijan se prilično potrudio da kaže ponešto i o pojedinačnim pričama, i o zbirci kao celini : http://fantasticnivodic.com/2016/12/16/horor/vila-satorica-boris-misic/

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #26 on: 06-03-2017, 13:11:45 »
Na predstojećem novosadskom sajmu knjiga ( 6-12.mart, već počeo danas) zbirku priča ,,Vila šatorica'' možete kupiti na štandu SKOR-a ( Saveza književnika u otadžbini i rasejanju) svaki dan, od 10-19h,  a 9.marta u 16.00 časova možete svratiti i na zvaničnu promociju zbirke na štandu SKOR-a. Sajamska cena knjige biće 300 dinara.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #27 on: 14-03-2017, 09:18:20 »

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #29 on: 14-03-2017, 09:28:09 »
Igor Stanković čita moju priču ,,Crvena, plava, žuta'' koja je napisana za radionicu ovog foruma ( ako se dobro sećam, novembarski krug 2011e, a prvi put zvanično objavljena u Emitoru-to je i moja prva objavljena priča) : https://www.facebook.com/groups/rekultivacijaduha/permalink/1258349830909124/?pnref=story

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #30 on: 15-04-2017, 11:24:11 »
Milena Stojanović, autor Petruškog zmaja :
Vila Šatorica, zbirka priča mladog autora Borisa Mišića, objavljena je u Decembru 2016. godine u izdanju Presinga. Boris Mišić je rođen u Rijeci, 1974 godine. Svoje detinjstvo je proveo u Pećima, kod Bosanskog Grahova za koje tvrdi da je najlepše mesto na svetu. I ako sada živi u Novom Sadu, veliki broj njegovih priča inspirisan je krajem u kojem je proveo svoje detinjstvo i deo mladosti.
Boris Mišić je poznat po svojim kratkim pričama koje su objavljivane u velikom broju domaćih i stranih časopisa, zbornicima i tematskim zbirkama, od kojih su svakako najpoznatije „Torte“. Kao jedan od uređivača zbirke  „Nešto diše u mojoj torti“, Boris je osvojio ljubitelje fantastične proze i horor priča.
Pre nego što sam počela da čitam zbirku, zainteresovala me je tolika ljubav prema mestu u kom je odrastao. Istraživanjem o tom kraju sam shvatila da Boris ne samo da je imao predivno mesto za inspiraciju, već da je u mnogim pričama opisao lepote tog kraja, pa čak i svoju zbirku darivao imenom „Vila Šatorica“, inspirisanu lepotama Šator planine.
Nisam žurila sa čitanjem Borisovih priča. Želela sam svakoj da posvetim vreme, i nisam ih čitala redom, to je i prednost zbirke priča, jer ne iziskuje od nas da pratimo redosled, kakav je u zbirci. I ako verujem da je Boris pažljivo promislio o redosledu svojih priča, a sigurno ću im se vraćati s vremena na vreme, obećavam da ću iščitati baš tako kako su poređane u zbirci.
Nekoliko godina sam pratila Borisov rad, nekada se dešavalo da se u istim časopisima nađu njegove i moje, pa sam sa velikim interesovanjem iščitavala njegove priče, jer ume da napravi odličnu atmosferu, dobro vlada kratkom formom, a svaka reč mu je odmerena i na pravom mestu, što čitaocima pruži veliki užitak.
Najzanimljivije u Borisovom stvaralaštvu je što se drži fantastike, i ako na momente prikaže neverovatno jake emocije, rat, duboke misli, sve je njegovim rečima zaogrnuto u interesantan fantastičan svet, gde lepota prirode i ljubav isplivaju na površinu.
Kod Borisa ćemo u retkim slučajevima naići na klasične borbe dobra i zla, koji su uglavnom motivi za stvaranje fantastičnih priča. U njegovim pričama, moramo tražiti dublju simboliku, pustiti da nas njegove reči ponesu…
Moramo dozvoliti sebi da se prepustimo emocijama, da se rasplačemo ili nasmejemo, da se na junake njegovih priča naljutimo ili da ih podržimo. Svaki junak u njegovim pričama nosi duboku poruku, Boris nam je pružio priliku da kroz 24 odlične priče upoznamo sudbine ljudi, fantastičnih bića, ali i njihovu okolinu, mesta, stavljajući sve u njegove čarobne svetove, pune interesantnih dijaloga. Iako su dijalozi u pričama uglavnom kratki, ne smemo mu zameriti, čak i tako kratki dijalozi nose veliku količinu emocija. Kao u pričama „Anđelina pesma“ i „Exit“, gde iz nekoliko rečenica možemo osetiti sve što junaci proživljavaju.
Sjajno je što je svakoj priči dao priliku, od svake zasebne priče može napraviti čitav novi svet i proširiti je na roman. Odlično je što svaka njegova priča može biti deo celine kao što je roman, ali je takođe odlična i u kratkoj formi. Omiljena priča iz zbirke „Vila Šatorica“ mi je „Dete Dinare“ gde nas Boris u formi dnevnika, u rasponu od jedne decenije vodi kroz ratni period do trenutnog stanja glavnog junaka. Na momente dok nas vraća u mračnu atmosferu, ogrnutu ratom, prepoznajemo se svi koji smo zapamtili periode ratovanja, a naša zemlja ih je imala prilično.
Svakako, najemotivnija priča, bar za mene u ovoj zbirci je „Jedne julske večeri u Grahovu (Vila Šatorica)“. Vraćala sam se toj priči više puta, i svakog puta me iznova uznemirila, prikazujući jedan svet rascepljen ratovanjem, tugu nad sudbinama zbog nečijih viših ciljeva… Susret sa vilom, preispitivanje sebe, sve  obavijeno autorovom ljubavlju prema tom mestu, sve je savršeno složeno u ovu priču.
I ako sam za Borisa saznala kao pisca neverovatnih priča zaogrnutih mistikom, horor tematikom, fantastičnim pričama, nakon čitanja ove zbirke mogu slobodno reći da nas Boris na vešt način provodi kroz razna stanja ljudskog uma, kroz lepote polja, šuma i planina, ali i kroz ratove, razaranja, ljudskih uništenja.
I baš zbog toga svako treba da pročita Borisove priče iz ove zbirke. Zato što će svakog pogoditi, svako će se pronaći u nekom od junaka, svako će naći nit koja nas povezuj i kako Boris u svojoj priči navodi:
„Vila ili veštica ipak sam žensko. A mi ne volimo da nas zaboravljaju. Nećeš zaboraviti baš sve. Ovo ćeš pamtiti. Zauvek.“
Ova zbirka treba da se čita! Da se stalno vraćamo ovim pričama i da ih ne zaboravimo. A i da hoćemo, nešto jače od nas, neka nevidljiva sila, možda baš ta vila Šatorica nam neće dozvoliti, stalno će nas podsećati na to. Na mesta, periode, na junake, na strašne i nevidljive sile, ili na lepe i okomite vrhove Šator planine, i jedno vreme koje je Boris u svojim pričama uspeo da zarobi i sačuva.
Volela bih jednog dana da svaka njegova priča preraste u roman. Rado ću svaki od tih romana pročitati, a do tada uživaću u njegovim kratkim pričama.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #31 on: 15-04-2017, 11:27:53 »
Vedran Bokor, pisac iz Hrvatske, o zbirci priča ,,Vila šatorica'' :
Nakon pročitane ove zbirke, stekao sam dojam da je autor htio sklopiti tri vrste zbirke u jednu. Priče o Daci,ratna sjećanja i nadrealne priče. Sve se one miješaju u ovom oniričnom,mističnom kotlu i daju okus slatke nostalgije i sanjive fantazije. Svida mi se što su rečenice u ponekim pričama tako fino posložene i ljepljivo romantične,tako da sam znao čitati po priču na dan,samo da ne dodem prebrzo do kraja,da što više uživam. Kao favorite bih izdvojio Angelinu pjesmu(stavio bih obavezno u školsku lektiru),pričice o vještici Daci(čekamo još priča o njoj ako ne i knjigu),Exit,Crvena-plava-žuta,Dete dinare(idealna za ekranizaciju),Mrtvi snovi,Prvi tramvaj. Kao Azrin fan oduševio me naslov njihove pjesme jedne od priča,u drugoj stihovi,u trećoj i stihovi i imenovanje psa po ranom Štulićevom nadimku .U skoro svim pričama se provlači ljubav prema ljudima,životu ,zavičaju,odrastanju,i najviše prema planinama i prirodi a sve to utopljeno u fantastične svjetove koje odaju autorovu sklonost nostalgiji i mogućeg mijenjanja prošlosti.Poneki motivi jedne priče prolaze kroz razne varijacije u drugoj,tako da možda na prvi pogled ili čitanje,one djeluju stilski slične ali i rade dublje otiske u duši čitatelja. Za kraj,ne smatram ovo Borisovom prvom knjigom,nego njegovom nultom..Čini mi se da je ovo na neki način samo foršpan sljedećih njegovih izdanja,da će iz ovoga vremenom nastati barem tri tematske zbirke,bilo to ratni dnevnik,još SF priča ili pustolovine slatke vještice.Bilo kako bilo,sretan sam što ovu knjigu imam u svojoj zbirci,povremeno ću se vratiti određenim pričama , i pustiti si neke Azrine stvari, koje će biti u duhu ove zbirke,realne i prokleto nostalgične.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #32 on: 15-04-2017, 12:02:34 »
Prikaz sa stranice ,,Knjiga za dušu’', nju vodi jedan mlad momak koji dosta pažnje posvećuje domaćim autorima, uključujući i autore fantastike :
Prvo da napomenem, sve pohvale za divne korice. Zato sam knjigu stavio u prvi plan, skoro preko cele slike, bez dodataka,D magična je, jel da? 
Moram samo napomenuti da sam se prvi put u svom ‘’knjiškom životu’’ susreo sa zbirkom priča i da je za mene ovo potpuno novo iskustvo. Privukla me je zbog žanra kom priče pripadaju i zato sam je sa zadovoljstvom priključio svojoj kolekciji na ‘’fantasy bookshelf’’ Jedino što mi je žao je to što nisam mogao kontinuirano da je čitam zbog privatnih obaveza jer zaista sadrži priče koje, kako kažu, kada kreneš sa jednom, vuče te na drugu, pa na treću, i tako do kraja. Ali otom potom, imam je u kolekciji pa ću joj se uskoro ponovo vratiti ;
Elem, da se vratimo zbirci i recenziji. Borisova zbirka sadrži 24 priča koje su potpuno različite, svaka ima svoju temu i radnju, ali opet sve odišu jednim osećajem topline i nostalgije. To se naravno ne vidi u celoj priči, pogotovo kada su u pitanju one tipične horor ispovesti poput Noćne straže i Vipera ursinii macrops, ali ima priča gde je radnja ispunjena jakim emocijama i u kojima se vidi koliko je autor uložio sebe pišući ih. Tipični primeri su Anđelina pesma (gde opisuje divno sećanje na baku koja Anđeli daje snagu da pobedi na takmičenju) kao i Jedne julske večeri u Grahovu (to je inače moja omiljena priča gde se narator i glavni akter priče priseća mladosti i ponovo proživljava događaje iz detinjstva, prošlosti, nedostaju mu osobe koje su mu značile i koje voli). Đavolji mozaik i Dnevnik s Klekovače dobar su primer priča iz kojih se mnogo toga može naučiti, meni su se posebno dopale zbog toga.
Borisov stil pripovedanja je, kako bih ja rekao, jako ‘’pitak’’. Priče se lagano čitaju, radnja nema velike oscilacije i turbulencije. Dobra stvar je što ovde imate 24 različitih situacija i događaja i sigurno postoji bar par koji će vam se dopasti.
Likovi su jako zanimljivi, lepo obrađeni, gotovo kao inspirisani osobama iz realnog života.
Zaključak: Iskren da budem, nisam dobio onoliku dozu horora i fantazije koliko sam očekivao, ali sam zato dobio priče iz kojih sam mnogo toga naučio, uz neke sam se i zabavio i pomalo nasmejao, uz neke i rastužio. Karakteristično za ovu zbirku je da obiluje jakim emocijama (ovo je autorovo prvo delo u štampanom obliku i mislim da je dosta uložio svoje duše pišući priče) tako da bih je preporučio svima koji vole čitati kratke, ali kvalitetne priče. Da naglasim, nećete biti uskraćeni za horor i fantastične elemente, ali će vam ova skupina priča pokloniti jedan buket izuzetno mirišljavih emocija.
Ja se nadam da se Boris neće zaustaviti na zbirci i da će njegov književni talenat isplivati u punom sjaju kroz jedan roman.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #33 on: 09-05-2017, 00:24:37 »
Ne samo da čestitam već swe ovog puta i hvalim da imam knjigu u rukama i odmah počinjem sa analizom.

Kao prvo omot je odličan kao i kvalitet korica.
Idemo na priče.

1. ANĐELINA PESMA

Reč je o jednoj vrlo toploj priči. Tema - kako deca doživljavaju smrt najbližih. Konkretno unuka bakinu smrt.
Sticajem okolnosti baš danas jedna drugarica mog sina rekla je da joj je baka umrla. :(
Devojčica u ovoj priči ne može lako da nastavi dalje. Previše je pametna da bi tek tako progutala priču o baki koja gleda sa neba, na lokaciji blizu sunca.
Utehu joj daje baka koju iznenada vidi na praznoj stolici među posetiocima takmičenja u pevanju na kome i sama učestvuje.

Storija je dakle pitka, fina i topla.
Ono šta me je uvek fasciniralo kod Borisa je sposobnost da ne samo ubedljivo ispiše priču iz ženske perspektive već da stvarno i pogodi žensku atmosferu.
Retko kome to uspeva. Njegove priče na konkursima i radionicama su umele da zavaraju i da pomislim da ih je pisala žena.
To je jako dobro poznavanje ženske psihologije.

Meni to nikad nije uspelo jer ako je muško poimanje sveta uglavnom ekstremnije, a žensko umerenije, uvek odem u ekstrem pa mi je supruga jednom rekla ispod jednog mog komentara na nekom sajtu - ovo se vidi da je pisalo muško jer žensko nikad ne bi preteralo natim problemom taj način. Žensko biće bilo bi suptilnije kad bi se tim problemom bavilo.
Tako da sam u svojim pokušajima da pišem iz ženskog roda više bio kao žena iz muške mašte, a BorMiš kako zovem Borisa Mišića to tačno ume. Realno ocrtavanje ženskog senzibiliteta, onakvog kakav to jeste.

Nijedna mana mi ne pada na um osim možda što sam se zapitao kako bi priča izgledala da je pisana u prvom licu.

Da li ova priča ima veze sa vilama? Pa ima jer vile su po jednoj verziji duhovi.
Ne baš duhovi baka već postoje legende da su to duhovi rano stradalih devojaka, neshvaćenih u ljubavi.
No stare teorije su da se krše.
I ja sam voleo moje bake i one su za mene vile. :)

2. BILO JEDNOM ISPOD UILICE PLANINE

Ovo je generalno isto priča koja je vrlo poetska , nežna i blaga.
Počinje kao da ga piše turistkinja koja dolazi na planinu.
Međutim onda saznajemo da se dotična naratorka pretvara u lisicu, vuka, šakala ili hijenu.

E sad ono šta se meni u ovoj priči nije dopao to je taj POENTALNI nivo.

1) Naratorka na jednom mestu hvali Tvorca. Ona kaže  - Znam da sam pred delo msamog Tvoca, tvorca ovog i drugih svetova.

Pazte zašto ja sa ovim imam problem.
Vile su deo paganske tradicije, mnogoboštva, a ne monoteizma.
Po ovoj priči ispada da vila koja se pretvara u životinje prema potrebi, utvrđuje monoteizam.

Ni u jednom monoteizmu vila nema. Ima anđela. Vila ne.
Hrišćanstvo je i specifično po tome da ne postoji hijerarhija. U politeizmu te hijerarhije ima, pa zato i postoje ispod Zevsa ili Peruna raznorazna stvorenja koja imaju manje ili veće moći.

Nije mi to bilo potrebno na poentalnom nivou.

Pod 2) Na jednom mestu ova vila napominje da se ona i Senat (drugih mističnih bića= bori protiv senovitih koje je stvorila CIA.
Kaže se da su određena negativna bića, takozvane senovite stvorili NSA, Pentagon i da je to zver koja se otrgla kontroli,
dok vilinsko carstvo vodi bitku protiv njih za slobodu.

Sve ovo mi je bespotrebna politizacija priče i više je svojstvena Trećem oku i Zoni sumraka nego ozbiljnoj književnoj formi koja ne bi trebala da bude tendenciozna jer art tendencioznost ne prihvata.
U tom slučaju priča izgleda kao pamflet.

Mislim da vile treba da budu iznad opredeljivanja za istok, zapad il sevroistok.

Sad zamišljam priču gde dobra vila staje na stranu komunista, patuljci na stranu monarhista, a Gospod Bog silazi sa neba da podrži vladajuću partiju.
Ovo je trebalo izbeći.

Druga stvar je što ako zagrebemo u senovite, moramo dublje da odradimo temu. Saznali smo da oni rade za CIA ali ne ko su i šta su oni. Priča je pretkratka s obzirom na to šta je sve pomenuto u njoj.

Meni bi bilo interesantno da saznam kako je vila pobedila senovite kad je u obličju ptice, a kako ih nadmudrila kad je kao lisica.

No ok, van sadržajnog i poentalnog plana, ni ova priča nije loša. Zahvaljujući autoru osetio sam sve te lepote, šumove, tonove...
Toliko od mene za danas.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #34 on: 09-05-2017, 13:23:11 »
Ali Loni, vile su u našoj ( a i drugde ) mitologiji i bajkama, često pomagale lokalnim junacima, herojima, vojskovođama...pa i običnim ljudima u borbi protiv neprijatelja, stranog zavojevača. Ne vidim zato potrebu zašto bi vile nužno morale biti nadnacionalne/nadprostorne?

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #35 on: 09-05-2017, 17:11:08 »
Hajmo malu diverziju.

Anomandere, u MALOM PRINCU  Antoan d'Sent Egziperi kaže, otprilike: Čovek samo srcem dobro vidi. Istina se očima ne da sagledati.

Pa zato... Piši kako ti srce kaže. Jedino tako.

Ako ti se čini da je nešto ispravno, piši. Ne traži političku podobnost.
A kritičari... Ne brini, prihvatiće te takvog kakav si.  Posle izvesnog vremena.  :)

PS. Ja sam uvek slušao srce.   :lol:

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #36 on: 09-05-2017, 21:02:06 »
Zahvaljujem na savetu Varvarine  8) starije i iskusnije treba slušati.
Mislim da sam tako i radio. Komentari po fejsbuk stranicama i profilima, uglavnom i idu u tom smeru-ljudi su prepoznali da je zbirka napisana tako da sam u nju uložio srca i deo sebe, da se to oseti. Zanatski sigurno u nekim pričama ima propusta, bože moj, čovek se uči u hodu i na svojim greškama.
Želeo sam da na svoj način prvenstveno ispričam priču o jednom kraju i ljudima-u jednom teškom vremenu. O tom kraju i njegovoj sudbini retko ko piše, eto ja sam hteo, a smatrao sam to i na neki način svojom obavezom i dugom. Svestan sam i da sam bio subjektivan, sigurno, to ne sporim niti bih se pravdao zbog toga , tamo sam proveo detinjstvo i odrastao, i  normalno je da i jesam subjektivan, da sam pokušao da izigravam objektivnog posmatrača ili neutralnog hroničara događaja samo bih ispao lažan i usiljen. Šta sam pisao, stojim iza toga, ne bežim od sebe. Smatram ipak da nisam zašao u pamfletizam.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #37 on: 19-05-2017, 00:54:28 »
Došli smo i do priče broj 3 - Crvena, plava, žuta.

Bome odlično.
Ali da to odlično ne ispadnu samo reči koje su tek tako rečene, argumentovaću.
Odlični su PREOKRETI NA MALOM PROSTORU.
To je to.
Obrti.

Prvo se iznenadimo kad Brižit priznaje u unutrašnjem monologu da prezire svog sopstvenog muža uz asocijaciju na njenu lezbo ljubav pema Rubi. Zatim imamo i duplu igru Rubi.
I taman kad pomislimo da je to kraj svih duplih igara i sam Vilen ima duplu igru. Želeo je da se reši obe ljubavnice (i obe njegove, ali i ono što su jedna drugoj) i nastavi život sa sopstvenom kćerkom (nije nagovešteno da li je incest u pitanju).
Rešava ih se trikom, slikanja umom koje je naučio od Van Lojta, poznatog slikara.

Te slike zapravo su i neka vrsta crnih rupa.

Misteriozna priča koja se može shvatiti na više načina.
Nemam šta da zameri, a osim silnih obrta u pamćenju će mi ostati i redefinicija pakla koji je ovde predstavljen kao savršenstvo reda i harmonije. 

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #38 on: 19-05-2017, 01:22:57 »
4. DACA I HUAN

Bome svaka čast.
Ako sam za prošlu storiju rekao da je oblična, ova me je oborila s nogu.
Mnogo obrta i stvarno profesionalno napisano.

O čemu se zapravo radi?

O nastavku priče broj 2.
U njoj smo saznali za savremene bosanske vile u Bosni i za senovite.

Ovde su ideje o njima detaljnije predstavljene,
Sve je na kraju i razotkriveno.
Ispostavlja se ono šta se meni posebno dopada, a to je da iza čuda, naizgled mitskih čuda,
Stoji u stvari jako moderna tehnologija.

Tako senoviti nisu dati od tamo nekog Sotone već su deo američke tajne vojske koja nalik hakerima uspeva da ulazi u umove.
Bosanske vile su na onoj drugoj, antiglobalističkoj strani, u ovom slučaju prokineski orijentisane.
Jedna od njih, Daca, ipak ne može sama da se izbori sa dušmanima već doziva u pomoć mali ali moćnu mračnu vilinsku kraljicu.

Izvrsna i kompleksna priča, a autor pokazuje da, kad god je tenzija na vrhuncu ume i da spusti loptu i atmosferu začini digresijom na lepe latino serije koje Daca takođe obožava, a u kojoj je jedan od glavnih likova lep Huan.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #39 on: 19-05-2017, 08:38:14 »
Crvena, plava, žuta je napisana za radionicu, smatrao sam da će tako malom broju karaktera dobro doći preokreti  8)
Ali sad mislim da sam kasnije trebao produžiti priču, i više pažnje posvetiti karakterizaciji likova, posebno Vilena.
Zamisao jeste bila, da Vilen, beskrupulozan i inteligentan, naravno prozire beskrupuloznost Rubi, i ne pada na njenu lepotu i maznost. Ženu nikad nije ni voleo. Prikazan je kao negativac, jer izvršio je faktički dvostruko ubistvo, i ostavio je svoje dete bez majke, što je težak zločin. Opet u stvarnom životu između crno belog sveta, uvek ima sive zone...i najgori ljudi imaju nekog do koga im je stalo, tako je jedina osoba do koje je Vilenu stalo njegova ćerka ( očinskom ljubavlju, nisam mislio ni na kakav incest ). Naravno, voli je u granicama svoje beskrupuloznosti i kapaciteta da uopšte voli, sama činjenica da je ubio njenu majku govori da je on daleko od normalne ljubavi, ali ipak na neki svoj način voli kćerku.
Naravno, za bolje slikanje svega toga, trebao sam produžiti priču.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #40 on: 07-06-2017, 15:57:50 »
Intervju na BookWitch, pitanja čitalaca i odgovori : http://bookwitch77.blogspot.rs/2017/06/citalac-novinar-7.html
Ima i nekih sličica  :)  da ne bude suvoparno  8) .

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #41 on: 11-06-2017, 15:05:33 »
I evo smo kod naredne priče

- DACA U GRADU TAME :-)

(Nedelju dana mi je knjiga bila zagubljena u gužvi neurednog doma, pa sam je pre sat konačno pronašao)

Elem, ova priča najduža dosad inteligentno i duhovito je napisana i potpuno je na nivou američkih serija o teen vešticama, vampirima i ostalim nemanima smeštenim urbani prostor, koji se emituju na Nickelodeon kanalu.
Ima sve što jedna priča treba da ima: dinamiku, vrcavost, preokrete Bome i erotiku.

Da je ova zemlja bogata kao Amerika od ovih priča komotno bi mogla da se napravi uspešna hit serija.

Iako je ovo zbirka priča, a ne delovi romana, uočava se povezanost. Likovi se ponavljaju sa doslednim karakterima. Tako da opet imamo Dacu, njenog druga Darka kao i Mračnu kraljicu.
Svi u borbi protiv seniovitih.

Boriška ne bi bio Boriška da NATO (He he he) ne stavi u negativni kontekst kad god mož, pa se ovde senoviti prerušio u žetića Crnogorca koji se pritom zove još i Milo.  :evil:

Elem, nemam ni ovde zamerku osim možda što je Daca previše lako sredila negativca.
Ona je naime prizvala karpatskog demona da odigra u njenu korist. Sve po savetu Mračne kraljice.
Ostaje mi i naravno dilema, ako je kraljica mračna, a dobar drug se zove Darko što opet asocira na mrak, da li je i možda strana na kojoj je Daca ponegde i mračna.
Bilo bi interesantno ako se to ispostavi.

DOBRE SENTENCIJE:
- Umeo je da sklapa i složene rečenice (opis lepog dečka)
- Pogledao me je kao da sam izjavila da je Fruška Gora viša od Himalaja.
- Zatvorio je vrata na vreme jer da ga je pogodila zafrljačena štikla, nosio bi hokejašku masku na licu.

Greška koju sam primetio je da je Daca koristila Trebam te što je forma prihvatljiva samo u hrvatskom dok je u srpskom legalna samo pasivna konstrukcija ,,Potreban si mi''.

Sve u svemu nemam mnogo zamerki, pa nastavljamo sa čitanjem dalje.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #42 on: 07-08-2017, 10:39:55 »

Evo me opet posle pauze. Tokom krečenja, letovanja  a i cele nedelje tolikih vrućina, kada sam pauzirao s ovom knjigom
 opet joj se vraćam.

U glavi mi je bio predhodni deo knjige koga sam ocenio savršenim po ukusu inteligentnih tenejdžer,a ali autor Boris Mišić je sa novom, koju sam pročitao ovog jutra, još pozitivnije iznenario jer priča DETE DINARE je nešto što bi se vrlo dopalo i prosečnim starijima.

U pomenutoj priči autor pre svega dobro koordiniše vremenom. prikazuje nam delove ratnih stresnih događaja iz 1994 i životu u miru 2004, a tako vešto izmontirano da u pravim trenucima saznajemo potrebne informacije.
 U početku priče, kada Ilija sa ratišta spoznaje duha, nismo sasvim sigurno je li reč o vili ili vampirici.
 Pokazivanjem šiljatih zuba jasno je da je reč o demonici.
Saznavši da glavni junak Srbin ima posla s familijom vampirica, a da je rat okolo mislio sam da će vragovi unišptavati Srbe (znajući autora :) ) Ipak Mišić tu prikazuje vešt preokret pa se ljubiteljka krvi obrušuje jako i na hrvatske borce.  Naravno, vampirica čini to iz sv og sebičnog cilja. Sticajem okolnosti joj se Srbin najviše dopada pa bi od njega da uzme seme i da se oplodi.
Tu naravno ima još preokreta i smicalica. Moguće je da nije reč o jednoj vampirici već o dve sestre, jednoj dobroj drugoj lošoj. Tu je i dete, plod koji odrasta i traži oca, ali i strpljiva i tolerantna Ilijina žena Klaudija spremna sve da oprosti.
Zapleta je mnogo, a ne manjkaju ni opisi seksualnih scena. U prvom slučaju Ilija se oseća kao da je silovao vampiricu. Zapravo bi taj termin trebalo izbaciti jer to je bio samo strastven seks bez mogućnosti da se iko, a ne samo on suzdrži. U drugom, on je žrtva zlostavljanja kome se ipak digao ,,prokletnik’’.

REČENICE I FRAZE PAMĆENJA VREDNE
-          Svršio sam za svega nekoliko sekundi, kao mladjano momče koje prvi put naskače na dragu.
-          Ubod gruže savesti
I posebno mi se dopalo kad u jednom istom minutu vampirica otkri zube ,,tanke i šiljate kao igle’’, a onda progovori mazno.

Aha ha ha. To mi je najveći hit u dosdašnjim vampirskim pričama. Da prvvo naoštri zube, a onda kaže nešto mazno i seksi.
U svakom slučaju autor Mišić je sve veštiji čime zaključujem da Mišić nije tek tamo neki mišić već književni jaki biceps ili triceps.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #43 on: 09-08-2017, 12:26:29 »
Ccc, samo si seks popamtio iz priče  8)

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #44 on: 10-08-2017, 13:34:22 »
http://happynovisad.com/knjiga/tri-knjige-koje-ce-vam-prekratiti-ostatak-leta.12161.htm
U ovom prikazu su tri knjige, uključujući i moju. Željko Obrenović je već prilično poznat autor, a što se tiče knjige Neoštrine-čitao sam i vrlo je interesantna, šteta što nije dobila više pažnje.
U vezi slobodne prodaje Vile šatorice, mislim da u Bulevar Booksu u Novom Sadu ima jedan ili dva primerka, izdavač je pominjao da će biti nekoliko primeraka u Delfiju u Beogradu, ali ne znam ima li još. Ja imam još svega nekoliko primeraka kod sebe, ostalo je što prodato što otišlo kao poklon...
U svakom slučaju hvala svima koji su čitali i interesovali se, i doprineli da zbirka zaživi i bude lepo prihvaćena. Ova zbirka dosta duguje književnoj radionici ZS, da nije nje bilo, ko zna da li bi se i ja pokrenuo  8)

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
« Reply #45 on: 17-08-2017, 18:45:20 »
Evo mene dalje u analizi sledeće dve priče.

DNEVNI KSA KLEKOVAČE

Standardno dobra priča. Kada sam video ime Ana pomislio sam da je reč o Ani iz jedne od predhodnih priča. Neke priče u ovoj zbirci su povezane, ali nije lako dokučiti koje.
Odmah mi se svidela teza profesotra Kukobata da su planine živi organizmi a posebno krečnjački masivi Dinarida koji su najdalje odmakli u evoluciji.
To nam sve daje jedan novi pogled na planine.
Onp šta je mana priče je, da ako je već ideja tako dobra, trebalo ju je razraditi ,,na duže'', sa fabulom koja ima preokret.
Umesto toga priča je prekratka.
Šteta jer sama tema ljudi koji se pretvaraju u planine i tako postaju večni je vrlo zahvalna za dužu formu. Ovde je ta ideja samo ogrebana.
Moj savet autoru je i da, umesto prošlog vremena objašnjenog u prvom licu radi kombinovan pristup - malo tog klasičnog prepričavanja, a malo dijaloga.
Recimo umesto - Probudio me je Anin krik. ... Objašnjavala mi je da je profesor nestao....
- Aaaaaaa! - kriknula je Ana i prekinula san. - Profesor je nestao!

Možda grešim jer forsiram dijalog, ali koliko ga ne treba forsirati toliko ga ne treba izbegavati. On daje dinaiku treba ga jednostavno kombinovati.
Krajnji pasus sa setnim opisom je dobar kao i kod svake priče.

DUGINE ZMIJE
Reč je o priči koja me je oduševila još na Radionici. Volim priče koje me asociraju da zamišljam rečene stvari u odličnoj, a nesvakidašnjoj grafici.
Interesantno je da sam imao i sam slične vizije kao on u ovim pričama, a ni autor ni ja droge ne koristimo.
Inteligentne dugine zmije su zeznute od loptica koje su percipirale kao manje inteligentne sve do trenutka kad se ti ,,niži'' nisu ujedinili u veće, jače biće.
Dobar je to bio preokret. Odlična relativizacija percepcije inteligencije. Slično kao u Ursulinom romanu ,,Svet se kaže šuma'' s tim da su ovde divlji oterali pitome, a nije reč ni o kakvoj nižoj inteligenciji koja je bila eksploatisana.

Ova slikovita priča po meni nema nijednu manu, ali jedino što primećujem je da tematski ne pripada ostalim pričama. Tu nema ni vila ni boasnskih krajolika već je storija bila odgovor na konkretnu temu radionice koju je postavio Boban.
No ok, i takva je neka vrsta osveženja.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #46 on: 19-08-2017, 08:31:17 »
Da, u pravu si, mada su neke priče i koncipirane tako da su dijalozi suvišni, u nekim ih definitivno fali,
i moraću malo poraditi na tome...

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #47 on: 26-08-2017, 17:22:06 »
Čitateljka sa Vilom, i još jednim domaćim delom, na otvaranju Bulevar Booksa ( nova lokacija u M.Pupina, preko puta Bazara i
Arene) :

Фотографија корисника Milica Cvetkovic

hidden

• 4
  • 3
« Reply #48 on: 27-08-2017, 08:37:49 »
Počele su žene da te slikaju za instagram...ideš za Lagunu...

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #49 on: 27-08-2017, 14:50:54 »
Ma jok, nisam  ja za te velike lance...
A ne znam, ono što dobijam komentara i povratnih informacija na fejsu, izgleda Vilu
80 % čitaju žene...kontam da je to valjda dobro...