Author Topic: O gluposti  (Read 13730 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
O gluposti
« on: 23-07-2009, 18:31:32 »
Nije tajna da imam žestoke rezerve prema nekim "umetničkim" pravcima, mada u određenoj meri i sam koristim nasilje da bih oslikao nešto što mi smeta.

Suviše ozbiljan pristup na ovom forumu redovno ima reakcije koje dovode u pitanje moje stavove po cenu da se proglase glupostima. Ne smeta mi kad se time koriste nedovoljno pametni, ali me itekako pogađa kad se time koriste oni koje cenim. Naravno, to se odnosi na Miloša i ovim putem ga pozivam da raspravimo glupost kao odrednicu i šta se njenom upotrebom postiže.

Niz godina primećujem kako se u masovnim medijima, pretežno SAD, sistematski pomera ocena dobra i zla. Zlo nije tako zlo, a dobro i nije tako dobro. Meni je u mojoj gluposti prilično jasno zašto se to događa, ali nikako da shvatim kako se prijem tih stavova kod pametnih smešta u normalno poimanje stvarnosti, a suprotstavljanje pozicionira kao glupost.

Voleo bih da znam da li oni koji u mom otporu vide glupost, to zaključuju na osnovu "umetničkog doživljaja" ili "surove realnosti". Po meni, nijedan od ta dva pristupa ne valja. Molim da mi se navede neki treći osnov, ako sam nešto propustio. Nakon toga sam spreman da tačku po tačku sve pobijem, jer ako sam zaista glup, onda je ovaj svet završio, a ja se nadam da nisam i da neku budućnost, sa manje evidentiranog zla, imamo, samo treba da se malo više potrudimo.

Prema tome, nisam neprijatelj Tihe Vode, on za mene nije manijak, preterivanje je deo neslaganja, a neslaganje je dobar povod za raspravu. Ako je drugačije shvatio, onda se izvinjavam. Isto mišljenje imam o svima koji saznanja o zlu stavljaju ispred saznanja o dobru.

A, sad, molio bih Miloša da mi objasni zašto je procena da se zlo medijski podstiče - glupost? Ceo proces ima svoju genezu i nju možemo lako da iznesemo na forum.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Milosh

• 5
  • 3
Re: O gluposti
« Reply #1 on: 23-07-2009, 19:04:03 »
A, sad, molio bih Miloša da mi objasni zašto je procena da se zlo medijski podstiče - glupost?

Vruće je, nemam volje ni energije da se raspravljam. Ali, samo ukratko...

Stvar je u tome što kad ti pričaš o "medijskom podsticanju zla" misliš na jednu stvar, neko drugi misli na drugu stvar, a ja na treću. Ja tu tezu zaista nigde nisam video u onome što si napisao na drugom topiku. Takođe, ne volim da pričam u terminima "zla" i "dobra", pošto je to previše neodređeno i daje još više mesta ličnom učitavanju. Dakle, pričajmo umesto zla o nasilju u različitim varijetetima. A ono pak postoji nezavisno od medija, postojalo je i postojaće. Mediji ga mogu svesno ili nesvesno glorifikovati, ali osim što time utiču na to da društvena klima postaje takva da nasilje postaje društveno prihvaćenije (što jeste loša stvar), ne mogu da utiču na psihologiju pojedinca u toj meri da to postaje patologija. To je netačno. I to je glupost. Takođe, pitanje je šta sve podrazumevamo pod podsticanjem na zlo tj nasilje. To je užasno relativno i podložno ličnom viđenju stvari, iako svako za sebe misli kako je on ne znam koliko objektivan i pravedan. Npr. nekada se rokenrol smatrao za nešto što je medijsko podsticanje na zlo, neko će danas to isto da kaže za horor filmove, neko drugi samo za neke horor filmove itd. Ko je taj ko povlači granicu i kako? Ja sam, naivno, verovao da je to nešto što skoro svaki zdavorazumski čovek može sam da shvati, pošto nismo više u srednjem veku, ali izgleda da ipak nije tako. Fascinacija određenom tematikom ne povlači automatski patologiju. To je bitno istaći. Radoznalost je užasno prirodna ljudska osobina. Međutim, olako povlačenje takvih paraleli između subjekta (pojedinca) i objekta (predmet interesovanje, npr. serijske ubice, čin ubistva, mučenja i sl.) pokazuje samo na postojanje predrasuda. I to je glupost. Odnosno, možda ne glupost, već pre strah iz koga se predrasude onda rađaju. Uostalom, poznaješ metodologiju i znaš da je olako prelaženje sa korelacione veze na kauzalnu vezu pogrešno bez dobrog (naučno utemeljenog) razloga.

Takođe mislim da danas pod izgovorom slobode na izražavanje pojedinci zaista plasiraju fragmente sopstvene patologije. Međutim, potrebno je praviti razlike između pojedinačnih slučajeva zato što ćemo u suprotnom doći u situaciju da će gotovo svako delo, kako god da je medijski plasirano, postati potencijalno "opasno", jednog dana će sledeći tom logikom nego možda i za "Rašane" da kaže da je ta knjiga zla i da kvari omladinu. I šta onda? Treba zapamtiti da je cenzura takođe jedno veliko zlo. Bar bi pisci, po mom mišljenju, trebalo da se trude da stvari sagledavaju i tuđim očima, pa makar privatno prezirali vizuru sa kojom će na trenutak pokušati da se sažive.

Nadam se da sam bio jasan. Kao što rekoh, vrućina je i nemam neku želju da ulazim u raspravu, pogotovo što mislim (tj. nadam se) da je u ovom slučaju to uglavnom proizvod nerazumevanja, a ne suštinski različitih stavova.
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

scallop

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 23-07-2009, 19:10:12 »
Nema problem. Ja sutra u 6 ujutro putujem u Makedoniju i Grčku. Rokenrol je vezivan za raskalašnost. Ovo drugo je ozbiljnije. Ali, neka se ladi jedno dve-tri nedelje pa ćemo polako.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #3 on: 23-07-2009, 19:12:48 »
Pa, ja sam se, i pored toga što sam rekao da neću, raspisao i manje-više rekao ono što mislim o tome onako generalno. Mada, i o detaljima se uvek može raspravljati. Đavo je u detaljima...
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

Boban

• 3
« Reply #4 on: 23-07-2009, 19:13:21 »
Ja ne verujem da se zlo podstiče medijski organizovano i smišljeno, već je to posledica velikog broja medija, konkurencije i nastojanja da se ode korak dalje u primamljivanju čitalaca i gledalaca. Novinari često nemaju pojma o čemu pišu i koriste bombastične fraze za koje znaju da uspevaju.
Prikazano zlo podstiče stvarno zlo, ali je samo prikazivanje motivisano raznoraznim razlozima, ne primarno željom da se zlo podstakne.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #5 on: 23-07-2009, 20:20:31 »
Ako govorimo u apsolutima, zlo se ne može podstaći ili unapred suzbiti. Možemo da pričamo o relativnom zlu i dobru, ali tu stvari već postaju mutne. Dakle, mediji samo relativizuju stvari i smiruju kolektivno savest kroz razne vrste racionalizacije.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #6 on: 23-07-2009, 20:53:40 »
Ne postoji ZLO, postoje samo ljudi. Znam, dosadan sam.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 23-07-2009, 20:57:35 »
eh, lepo je znati da će u naredne 2-3 nedelje biti malo manje gluposti na forumu.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #8 on: 23-07-2009, 21:06:37 »
Now that's just mean... S druge strane, jedini si koji gađa u temu. Ostali su zapeli na nekim glupostima... Hmm, pa dobro, nisu ni oni daleko.

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #9 on: 23-07-2009, 21:39:08 »
Ne postoji ZLO, postoje samo ljudi.

Istina. Ovo je baš onako kratko i sadržajno, za u potpis ili epitaf...

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #10 on: 23-07-2009, 22:48:27 »
Jes vala, lepo je, ja ga strpo.

Inače, ima u Omenu 3 jedna fina misao na ovu temu, a ide nešto u stilu - mi možda težimo dobru, ali nas zlo fascinira. Zanimljivo je i ko to kaže i u kom trenutku. Nije loš Omen 3. Nije sjajan, ali je dobar.

S gornjim citatom u vezi, postoji i ona stara narodna da kad gledamo u ambis, ambis gleda nas. E, klackalica koja se javlja kad se ovi citati uzmu u obzir je naša lična i to je otprilike to vaganje dobro-zlo kad je ova tema u pitanju. Za neku drugu temu (ili novosrpki - topik) na temu dobra i zla možda su primenjivi neki drugi citati i neke druge gluposti.
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Cornelius

• 5
  • 3
« Reply #11 on: 23-07-2009, 22:50:17 »
Ja sutra u 6 ujutro putujem u Makedoniju i Grčku.

Srećan put i... nemoj da nosiš ono jare. Nije Grk zaslužio.
Je n'ai aucune confiance dans la justice, même si cette justice est faite par moi.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #12 on: 23-07-2009, 23:16:32 »
eh, lepo je znati da će u naredne 2-3 nedelje biti malo manje gluposti na forumu.

Ne možeš ti tolko da se uzdržiš.  :evil:

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #13 on: 24-07-2009, 00:10:32 »
Zlo postoji kao entitet. To je rekao i Džejms Herbert.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 24-07-2009, 00:14:44 »
entitet je definitivno Zlo
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

Eriops

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 24-07-2009, 00:20:41 »
Scallope, mozda sam ja preburno reagovao, ali razumes da covek nekad ne moze
da kontrolise emocije. Ja imam ovome nesto drugaciji pristup. Saznanje o zlu je
bitno za mene. Da bi se borili protiv zla, da bi mogli da ga sprecimo, moramo nesto
nauciti o njemu, da bi znali  kako funkcionise, sta je to sto naizgled obicne ljude
tera da cine uzasne stvari. Ja mislim da to nisu horori, nasilje na tv, video igrice.
Mislim da 90 posto toga dolazi iz porodice. Danasnji klinci ne razbijaju jedni druge
bejzbol palicama i ne tuku nastavnike zbog filmova, nego sto nasilje vuku iz porodice-jer su im roditelji nasilni, agresivni, bahati, iskompleksirani. Tako ja mislim.

Srecan put.. i ne zameri, ja se kadgod ispizdim, ali ne mislim zlo.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #16 on: 24-07-2009, 00:21:41 »
entitet je definitivno Zlo

Entitet is going to stay FOREVER! :evil:

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #17 on: 24-07-2009, 08:00:15 »
Inače, ima u Omenu 3 jedna fina misao na ovu temu, a ide nešto u stilu - mi možda težimo dobru, ali nas zlo fascinira.
Jes vala, zlo fascinira i to kako fascinira, jer dobro je nekako dosadno, jbmliga, pretezno dobri ljudi su OK da ih imas uz sebe, a pretezno losi ljudi su zanimljiviji za proucavanje a sto dalje od sebe, pa sigurno su mi interesantniji lupam Timothy McVeigh i Charli od...od...auuu pa ja ne mogu da se setim nikog dobrog a da mi nije blizi rod... :shock:

Ono, sto je isto zanimljivo je da pretezno dobri ljudi postaju zanimljivi tek posle nasilne smrti, npr. Malkolm X, dr King, Robert Kenedi, pa i Djindjic, znaci tek kad zaginu, tek kad ih dodirne ZLO, postaju bitni MENI. 

Boban

• 3
« Reply #18 on: 24-07-2009, 10:59:40 »
to je ipak samo tvoj poremećaj, ne uviđaš li?
ili umišljaj... ne postaju bitni nego tada čuješ za njih.
stotine hiljada ljudi svakog dana prelazi most idući na posao... ako jedan zastane i skoči ti onda čuješ za njega; to samo znači da si ti prosečan, isprazan tip osobe i da je potrebna neka vrsta ekstremne provokacije da ti privuče pažnju.
Ne brini se, prolazno je to... oženiš se, dobiješ decu i onda polneš da radiš na tome da te ekstremne stvari što više i što češće zaobilaze.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #19 on: 24-07-2009, 11:12:56 »
Mediji umnogome uticu na ponasanje ljudi; naprosto ljudi pocnu da se poistovecuju npr. sa glavnim junakom citajuci neku knjigu ili gledajuci neki film. Npr. odredjena individua gleda tv seriju Vruc vetar i odma' bi da bude kao Surda; izlezava se po krevetu, ne moze da ustane bez dve kafe, izigrava romanticnog gubitnika, lenstinu. Masa je takvih. Smelo tvrdim da su Kustini filmovi, Kovaceviceve drame i Nusiceve komedije vise nego pogubne po Srbe. Srbi nisu takvi kakvim ih  autori tih dela prikazuju, ali zbog popularnosti istih, pocinju da uobrazavaju da jesu. I odjednom, takoreci prekonoc, eto ti silesija neradnika, hohstaplera, samsula, copina, zvrndova, eto ti korupcije i paranoje. Ili recimo moj primer, kao klinac, potkraj 80-ih gledao sam film The Warriors, koji mi je i danas medju omiljenima, i toliko mi se dopao, da smo sledeceg dana ja i moj najbolji ortak obznanili da cemo da se bijemo protiv njih stotinu. Onda su za taj izazov culi neki derani, nije ih bas bilo sto, ali nekih 20-30 sigurno, dosli na zakazano mesto i gotovo nas okruzili. Namah smo i ja i ortak shvatili zasto je atletika kraljica sportova i dali se u beg. I tako smo sacuvali zive glave, ali ne i ugled, jer su pocele da kruze glasine po naselju da smo kukavice. Kasnije smo naleteli na jednog od te bande opakih, verovatno najslabijeg medju njima, i iz osvete mu pretili  i zavrtali mu ruku.
Velim ja vama, ne peva Djoka Balas badava: Za sve je kriv Toma Sojer, takve knjige ne bi smele da postoje.
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Boban

• 3
« Reply #20 on: 24-07-2009, 11:46:40 »
ma tu je evolucija na delu... najjači opstaju i takve stvari.
Knjige i filmovi podstiču borbu za opstanak i čine da se održe primitivni impulsi čoveka za ko zna kakve izazove u budućnosti.

Rasher

• 4
  • 2
« Reply #21 on: 24-07-2009, 14:35:39 »
Mediji umnogome uticu na ponasanje ljudi; naprosto ljudi pocnu da se poistovecuju npr. sa glavnim junakom citajuci neku knjigu ili gledajuci neki film. Npr. odredjena individua gleda tv seriju Vruc vetar i odma' bi da bude kao Surda; izlezava se po krevetu, ne moze da ustane bez dve kafe, izigrava romanticnog gubitnika, lenstinu. Masa je takvih. Smelo tvrdim da su Kustini filmovi, Kovaceviceve drame i Nusiceve komedije vise nego pogubne po Srbe. Srbi nisu takvi kakvim ih  autori tih dela prikazuju, ali zbog popularnosti istih, pocinju da uobrazavaju da jesu. I odjednom, takoreci prekonoc, eto ti silesija neradnika, hohstaplera, samsula, copina, zvrndova, eto ti korupcije i paranoje. Ili recimo moj primer, kao klinac, potkraj 80-ih gledao sam film The Warriors, koji mi je i danas medju omiljenima, i toliko mi se dopao, da smo sledeceg dana ja i moj najbolji ortak obznanili da cemo da se bijemo protiv njih stotinu. Onda su za taj izazov culi neki derani, nije ih bas bilo sto, ali nekih 20-30 sigurno, dosli na zakazano mesto i gotovo nas okruzili. Namah smo i ja i ortak shvatili zasto je atletika kraljica sportova i dali se u beg. I tako smo sacuvali zive glave, ali ne i ugled, jer su pocele da kruze glasine po naselju da smo kukavice. Kasnije smo naleteli na jednog od te bande opakih, verovatno najslabijeg medju njima, i iz osvete mu pretili  i zavrtali mu ruku.
Velim ja vama, ne peva Djoka Balas badava: Za sve je kriv Toma Sojer, takve knjige ne bi smele da postoje.
Deci nisu potrebni i ni filmovi, ni igrice, a pogotovo ne knjige da bi bili siledžije i kreteni.  Koliko se sećam, dok sam pohađao školu najnasilnija deca nisu ni gledala fimove, ni igrala igrice, knjige nisu ni umeli da čitaju.
Tih 20-30 nisu gledali film i za razliku od vas koji ste se istripovali došli su da vas biju jer bi im to bilo zabavno. To zlo nije poteklo iz nekog medija nego iz njihove degeneričnosti i nesposobnosti da se iskažu na drugi način.

mac

• 3
« Reply #22 on: 24-07-2009, 14:55:53 »
Sve sama glupost do gluposti, gospodo :-) Nasilje je proizvod evolucije, udruženo delovanje takođe, kao i ideje o redu, haosu, dobru, zlu, i ostalim misaonim imenicama. Sve je to nama naša evolucija dala.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 24-07-2009, 15:32:47 »
Sve sama glupost do gluposti, gospodo

pravi naziv za skalopov topik bio bi:
O, GLUPOSTI!

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #24 on: 24-07-2009, 15:50:02 »
Sve sama glupost do gluposti, gospodo :-) Nasilje je proizvod evolucije, udruženo delovanje takođe, kao i ideje o redu, haosu, dobru, zlu, i ostalim misaonim imenicama. Sve je to nama naša evolucija dala.

Tačno! Eto vam ta vaša evolucija, pa je vi i dalje učite u školama.

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #25 on: 24-07-2009, 16:19:34 »
Uh, teza o presudnom uticaju medija, filmova i knjiga na nasilničko ponašanje mladih oduvek mi je bila zabavna, zato što je potpuno neprimenjiva na mene i brojne ljude koje poznajem, uključujući tu mnoge na ovom forumu.

Pazite, do sada je, pod uticajem svega što sam video i pročitao, trebalo maltene da se pretvorim u masovnog ubicu, silovatelja, pljačkaša, provalnika... A to se nije dogodilo. Da li se dogodilo Milošu? Da li se dogodilo Ghoulu? Da li se dogodilo Harvesteru? Da li se dogodilo Ivanu Nešiću? Da li se dogodilo Goranu Skrobonji? Pazite, sve su to teški uživaoci u horor žanru, a nikako da počine kakav težak zločin.

A kakve ovo veze ima sa glupošću, ja ne umem da kažem.

Naše ličnosti i obrasci našeg ponašanja formiraju se pod uticajem čitavog spleta stimulansa, okolnosti i sklonosti. Suviše je to kompleksan proces da bi se sva ili pretežna krivica za nečije nasilništvo (fizičko ili psihičko) mogla svaliti na konzumiranje (aktivno ili pasivno) nasilničkih sadržaja u medijima, na filmu, književnosti, itd.

Ima nečeg u ovom što kaže Tiha Voda:

Saznanje o zlu je bitno za mene. Da bi se borili protiv zla, da bi mogli da ga sprecimo, moramo nesto nauciti o njemu, da bi znali  kako funkcionise, sta je to sto naizgled obicne ljude tera da cine uzasne stvari. Ja mislim da to nisu horori, nasilje na tv, video igrice. Mislim da 90 posto toga dolazi iz porodice. Danasnji klinci ne razbijaju jedni druge bejzbol palicama i ne tuku nastavnike zbog filmova, nego sto nasilje vuku iz porodice - jer su im roditelji nasilni, agresivni, bahati, iskompleksirani. Tako ja mislim.

Tačno je da prizori nasilja, zahvaljujući medijima, nikada nisu bili pristupačniji. Ali je isto tako tačno da se nasilje u porodici, nasilje vršnjaka nad vršnjacima u školi i na ulici nisu rodili sa pronalaskom vizuelnih medija.

Šta biva sa klincem kojeg otac tuče? Ili sa klincem koji je prinuđen da gleda kako otac tuče majku? Ili obrnuto? Odakle ta vrsta nasilja, koja je bila vrlo prisutna - samo običajnim, patrijarhalnim normama skrivena iza porodičnih vrata - i pre rađanja filma i televizije?

Tu je i okolina. Tu je i obrazovanje. Ljudi koji su odrasli u nesrećnim okolnostima, u nesrećnim-nesređenim porodicama ne moraju obavezno tražiti odgovore u medijima, "nasilnim" filmovima ili na ulici. Ako imaju alternativu u kvalitetnom školsko-pedagoškom sistemu, kvalitetnom okruženju, itekako mogu izrasti u stabilne, bogate, socijalno prilagođene ličnosti, koje su sposobne da kontrolišu svoje nagone i emocije.

Mnogo je bre vruće. I ja bih, kao i Scallop, malo u Makedoniju, pa u Grčku. Ovako sedim za kompjuterom i pišem postove. Što je glupost sama po sebi, jer niko za to neće da mi plati.
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Boban

• 3
« Reply #26 on: 24-07-2009, 16:58:34 »
Jore, zanemaruješ da postoje različite ličnosti; četiri osnovna psihološka profila i 12 osnovnih kombinacija; dakle, na nekoga ne deluje, a neki su vrlo podložni.
Statistika je čudo; recimo USA ima 280 miliona ljudi i među njima je prostom verovatnoćom sigurno 22 miliona onih koji su potencijalni nasilnici... kada se stvari tako postave, onda sve ovo i nije više tako naivno jer... u školi od 600 učenika, nema potrebe da svi budu podložni, dovoljno je da pukne jedan od 50 prikrivenih. I šta vredi što na većinu ludilo ne deluje, kada uvek upadljiva manjina pravi problem.

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 24-07-2009, 17:11:45 »
I šta vredi što na većinu ludilo ne deluje, kada uvek upadljiva manjina pravi problem.

Semov Sin je verovao da mu pas daje naloge koga da ubija, dakle, hajde onda da zabranimo pse! Itd. Na normalnu osobu filmovi, igre, knjige i sl. NE MOGU DA DELUJU. Ovo nije moje mišljenje, ovo je prokleta činjenica. Ludaci se leče, umesto da se društvo prekraja da bude njima po meri. Ako mi neko spomene decu, koja jesu u izvesnoj meri podložna uticajima (mada, ne toliko drastično, kao što neki veruju), ponoviću po ko zna koji put da deca imaju roditelje koji su tu da ih vaspitavaju i usmeravaju, a ne televizija i filmovi.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #28 on: 24-07-2009, 17:36:23 »
Pazite, do sada je, pod uticajem svega što sam video i pročitao, trebalo maltene da se pretvorim u masovnog ubicu, silovatelja, pljačkaša, provalnika... A to se nije dogodilo. Da li se dogodilo Milošu? Da li se dogodilo Ghoulu? Da li se dogodilo Harvesteru? Da li se dogodilo Ivanu Nešiću? Da li se dogodilo Goranu Skrobonji? Pazite, sve su to teški uživaoci u horor žanru, a nikako da počine kakav težak zločin.

pošto skalopa nema, moraću ja da budem đavolji advokat:
jore, tvoja logika ima jednu rupu.
svi ljudi koje si naveo kao primere su PISCI.
a pisci su posebna vrsta ludaka koja svoju privatnu patologiju sublimira kroz pisanje. i još bivaju tapšani po ramenu zbog toga, ako su uspešni.
siledžije, manijaci, ubice i sl. su nesrećnici koji ne znaju i ne umeju drugačije da se 'iskažu' nego kroz nasilje i iživljavanje najbukvalnije vrste, kao što je inkvizitor gore sažeo.
kolin vilson je lepo pisao o tome u PSIHOLOGIJI UBISTVA – traženje smisla je u korenu svega, a ubice ne umeju drugačije da osmisle svoju situaciju i 'afirmišu se' nego kroz zločin. a pritom čak ni ta 'slava' kroz medije nije u svim slučajevima najbitniji oblik afirmacije, koliko je stvaranje slike o sebi kroz tu vrstu akcije pred samim sobom.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #29 on: 24-07-2009, 17:51:43 »
I šta vredi što na većinu ludilo ne deluje, kada uvek upadljiva manjina pravi problem.

Semov Sin je verovao da mu pas daje naloge koga da ubija, dakle, hajde onda da zabranimo pse! Itd. Na normalnu osobu filmovi, igre, knjige i sl. NE MOGU DA DELUJU. Ovo nije moje mišljenje, ovo je prokleta činjenica. Ludaci se leče, umesto da se društvo prekraja da bude njima po meri. Ako mi neko spomene decu, koja jesu u izvesnoj meri podložna uticajima (mada, ne toliko drastično, kao što neki veruju), ponoviću po ko zna koji put da deca imaju roditelje koji su tu da ih vaspitavaju i usmeravaju, a ne televizija i filmovi.

Tako je! Sa posebnim naglaskom na boldovano.
A što se tiče spoljašnjeg uticaja - od medija i sličnih stvari mnogo je pogubnije, bar kod nas, samo društvo. Sa posebnim naglaskom na obrazovni sistem. Ja sam već prije trunio o ovome, pa ću samo kratko - stvar je postavljena tako da djeca još od početaka obrazovanja (osnovna i srednja škola) imaju sva prava i mogu da rade bilo šta. Profesori više, u suštini, nemaju pravo da nekog obore, ne postoje nikakve kazne za psovanje majke profesorima, za nasilničko ponašanje itd. I naravno, pošto sad SVI moraju da završe srednju školu, onda se svi upisuju i na fakultete i naravno završavaju iste itd. I onda se učlane u neku stranku, dokopaju vlasti, kradu lopatom, pojavljuju se na vijestima i postaju uzori novoj generaciji degenerika koja kreće od prepisivanja na kontrolnim i pismenim ispitima a završava pljačkanjem miliona kroz namještene tendere.
Jedan od veoma bitnih aspekata tog nakaradnog društva jesu i korumpirani sudovi, advokati koji su uglavnom prokleta lopovska đubrad i najgori paraziti na kugli zemaljskoj (čast izuzecima) i naravno nepostojanje bilo kakvih kazni. Sasvim je normalno da neko nekom mazne mobilni ili novčanik ili pare, normalno je da se za ubistvo s predumišljajem dobije 7 ili 8 godina robije, za silovanje ili pedofiliju 3 ili 4 ili ne znam ni ja koliko. Ja sam sasvim siguran da, ma koliko neko bio udaren u glavu (osim naravno u najtežim slučajevima), dvaput bi razmislio da nekog ubije ako bi standardna kazna za ubistvo bila smrt. Normalno, u današnje vrijeme "progresivne" ljevice, smrtna kazna se smatra nečim monstruoznim i raznorazni "humanisti" kontempliraju nad ljudskim pravima, kao - niko nema pravo da oduzme nečiji život, što se na veoma ljigav način svodi na razmatranje prava ubice, ignorišući fakat da je i žrtva možda imala neka slična prava.
Just my two cents, dakle - u pitanju su preblage kazne, a ne nasilni filmovi.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #30 on: 24-07-2009, 17:52:44 »

Crna nesrećo, jesi li ti uopšte primijetio da sam i ja na gornjem spisku???  :shock:

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #31 on: 24-07-2009, 18:05:01 »
Normalno, u današnje vrijeme "progresivne" ljevice, smrtna kazna se smatra nečim monstruoznim i raznorazni "humanisti" kontempliraju nad ljudskim pravima, kao - niko nema pravo da oduzme nečiji život, što se na veoma ljigav način svodi na razmatranje prava ubice, ignorišući fakat da je i žrtva možda imala neka slična prava.

Sve si lepo rekao, a onda si se okliznuo ovde na sopstvenim predrasudama. I mada se jedan broj protivnika smrtne kazne može opisati na taj način, ipak je reč o etiketiranju. Inače, ja sam za strože kazne generalno i doživotne robije u najtežim slučajevima, ali sam principijelno protiv smrtne kazne.

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #32 on: 24-07-2009, 18:05:33 »

Crna nesrećo, jesi li ti uopšte primijetio da sam i ja na gornjem spisku???  :shock:

Vrućina je i Ghoulu udarila u glavu...

:evil:

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #33 on: 24-07-2009, 18:09:01 »
Normalno, u današnje vrijeme "progresivne" ljevice, smrtna kazna se smatra nečim monstruoznim i raznorazni "humanisti" kontempliraju nad ljudskim pravima, kao - niko nema pravo da oduzme nečiji život, što se na veoma ljigav način svodi na razmatranje prava ubice, ignorišući fakat da je i žrtva možda imala neka slična prava.

Sve si lepo rekao, a onda si se okliznuo ovde na sopstvenim predrasudama. I mada se jedan broj protivnika smrtne kazne može opisati na taj način, ipak je reč o etiketiranju. Inače, ja sam za strože kazne generalno i doživotne robije u najtežim slučajevima, ali sam principijelno protiv smrtne kazne.

Gle, pa generalno ni ja nisam ZA smrtnu kaznu, bar ne kompletno. Kad neko ubije čovjeka, ono što je logično jeste da se on skloni negdje gdje više ne može da pravi štetu, a to je doživotna robija. Ali mislim da smrtna kazna sigurno efikasnije djeluje kao preventiva protiv potencijalnih zločinaca.

mac

• 3
« Reply #34 on: 24-07-2009, 18:17:24 »
Ja sam za to da kazne budu... maštovitije. I da ne koštaju mnogo. Zatvori mnogo koštaju, a za one okorele su zapravo kontraproduktivni. Tamo se razvijaju pogrešne veštine, i sklapaju pogrešna prijateljstva.

Ima recimo četiri vrste prestupnika. Tu su oni koji su stvarno van psihičkih normi, neprilagođeni, recimo i zli. Drugi su oni koji su izvagali zločin i kaznu, procenili rizik, i zaključili da se kriminal isplati. Treći su oni koji nemaju izbora, ako nemaš detetu šta da daš za jelo normalno da ćeš da ukradeš. Četvrti su oni koji počine zločin u afektu ili nepažnjom, to jest pod drugim okolnostima zločina ne bi ni bilo. Kažnjavati ove četiri grupe istim aršinima po meni nema smisla.

Ni jedna od ove četiri grupe nema veze s nasiljem na televiziji. Taj uticaj je (skoro pa) mit.

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #35 on: 24-07-2009, 18:24:17 »
Jore, zanemaruješ da postoje različite ličnosti; četiri osnovna psihološka profila i 12 osnovnih kombinacija; dakle, na nekoga ne deluje, a neki su vrlo podložni.
Statistika je čudo; recimo USA ima 280 miliona ljudi i među njima je prostom verovatnoćom sigurno 22 miliona onih koji su potencijalni nasilnici... kada se stvari tako postave, onda sve ovo i nije više tako naivno jer... u školi od 600 učenika, nema potrebe da svi budu podložni, dovoljno je da pukne jedan od 50 prikrivenih. I šta vredi što na većinu ludilo ne deluje, kada uvek upadljiva manjina pravi problem.

Slažem se u načelu sa ovim što si napisao, osim sa tvojom prvom tvrdnjom. Naime, veoma sam svestan raznolikosti psiholoških profila i njihovih kombinacija. To sam naveo u sledećem pasusu:

Quote from: Boban
Naše ličnosti i obrasci našeg ponašanja formiraju se pod uticajem čitavog spleta stimulansa, okolnosti i sklonosti.

A odmah zatim sam napisao i ovo:

Suviše je to kompleksan proces da bi se sva ili pretežna krivica za nečije nasilništvo (fizičko ili psihičko) mogla svaliti na konzumiranje (aktivno ili pasivno) nasilničkih sadržaja u medijima, na filmu, književnosti, itd.

Sad, ti govoriš - sasvim ispravno - da podložna, upadljiva manjina itekako komplikuje život većini. A to je neka druga priča. Ja sam reagovao na post Alexdelargea, u kome on iznosi niz uopštavajućih stavova, koji su meni naprosto smešni - uz sve poštovanje za autora.

Mediji umnogome uticu na ponasanje ljudi; naprosto ljudi pocnu da se poistovecuju npr. sa glavnim junakom citajuci neku knjigu ili gledajuci neki film. Npr. odredjena individua gleda tv seriju Vruc vetar i odma' bi da bude kao Surda; izlezava se po krevetu, ne moze da ustane bez dve kafe, izigrava romanticnog gubitnika, lenstinu. Masa je takvih. Smelo tvrdim da su Kustini filmovi, Kovaceviceve drame i Nusiceve komedije vise nego pogubne po Srbe. Srbi nisu takvi kakvim ih  autori tih dela prikazuju, ali zbog popularnosti istih, pocinju da uobrazavaju da jesu. I odjednom, takoreci prekonoc, eto ti silesija neradnika, hohstaplera, samsula, copina, zvrndova, eto ti korupcije i paranoje. Ili recimo moj primer, kao klinac, potkraj 80-ih gledao sam film The Warriors, koji mi je i danas medju omiljenima, i toliko mi se dopao, da smo sledeceg dana ja i moj najbolji ortak obznanili da cemo da se bijemo protiv njih stotinu. Onda su za taj izazov culi neki derani, nije ih bas bilo sto, ali nekih 20-30 sigurno, dosli na zakazano mesto i gotovo nas okruzili. Namah smo i ja i ortak shvatili zasto je atletika kraljica sportova i dali se u beg. I tako smo sacuvali zive glave, ali ne i ugled, jer su pocele da kruze glasine po naselju da smo kukavice. Kasnije smo naleteli na jednog od te bande opakih, verovatno najslabijeg medju njima, i iz osvete mu pretili  i zavrtali mu ruku.

Zato prvi pasus moga posta glasi:

Quote from: Taurus-Jor
Uh, teza o presudnom uticaju medija, filmova i knjiga na nasilničko ponašanje mladih oduvek mi je bila zabavna, zato što je potpuno neprimenjiva na mene i brojne ljude koje poznajem, uključujući tu mnoge na ovom forumu.

Iz svega toga proizlilazi da ono na šta Ghoul reaguje - takođe sasvim ispravno - nije bila poenta moga posta.

O, da, Ghoule, nismo svi pravljeni od istog "mesa", i ne filtriramo se na isti način. Ubice, silovatelji, ludaci nemaju isti filter kao ti, ja, Miloš, Boban ili ljude koje sam spomenuo kao primer. Ali, ti nenormalni su manjina. A ja sam protiv toga da bilo ko, pozivajući se na nedela te manjine, žigoše tebe, mene, Miloša, Bobana, itd.

E sad, tu je i zaisto problematično pitanje izlaganja svakoga istim sadržajima. Jebi ga, kada sam prikazivao filmove na turneji FSFF imao sam bar jedan ili dva momenta gde sam pomislio, videvši da su neki ljudi poveli decu (naročito u malim mestima, gde zabave preko godine ima vrlo malo): "Zašto ovaj film nisam stavio da bude poslednji, ili makar stavio upozorenje da određeni filmovi nisu za mlađe uzraste".

Opet, kako ja mogu da znam da li mi u publici sedi neki punoletan i naoko normalan tip kojem je psiha dobrano razjedena psiha, koji će možda "sabrati kockice" ili "naći inspiraciju" gledajući neki od filmova i krenuti da pravi sranja?

Moje pitanje glasi: Treba li zbog toga prekinuti snimanje filmova? Treba li ih cenzurisati? Treba li ih apriori pljuvati zbog eventualne mogućnosti da isprovociraju nečije nasilničke akte? I ko je taj koji može da odluči ili da predvidi kako će neki film delovati na svakoga?

Ja sam užasno protiv pojednostavljivanja stvari i lomljenja preko kolena.  

A kaznena politika... nemojte sad u to da se pačamo. Tek ta priča je stara koliko i ljudska civilizacija.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #36 on: 24-07-2009, 18:25:22 »
Naravno da ne treba kažnjavati sve istim aršinima, zato i postoje različite vrste kazni, od novčane, preko prinudnog rada, do zatvorske raznih dužina.
Saglasan sam za maštovitost. Evo recimo ideja koja se meni već mjesecima mota po glavi - svi znamo da razni naučnici za razne eksperimente koriste zamorce. E sad, ja smatram da je to vrlo surovo prema tim jadnim životinjama, koje su jednostavno divne. Zašto se ti eksperimenti ne bi vršili na najokorjelijim kriminalcima, npr. nad onima nad kojima bi se izvršila smrtna kazna ili nešto slično?
 :evil:

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #37 on: 24-07-2009, 18:27:18 »
Pardon, jor se ubacio između maca i mene.

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #38 on: 24-07-2009, 18:33:22 »
Quote from: Milosh
Ludaci se leče, umesto da se društvo prekraja da bude njima po meri. Ako mi neko spomene decu, koja jesu u izvesnoj meri podložna uticajima (mada, ne toliko drastično, kao što neki veruju), ponoviću po ko zna koji put da deca imaju roditelje koji su tu da ih vaspitavaju i usmeravaju, a ne televizija i filmovi.

Ovo je potpuno tačno, s tim što kao roditelj moraš da se boriš sa željom deteta da gleda ono što i njegovo društvo gleda. U kući imam sedmogodišnju devojčicu koja odlepljuje na anima crtaće Naruto i Ju-Gi-Oh u kojima teško da ima jedan minut bez nasilja, dreke i vike. Ne mogu i ne želim da joj zabranjujem, ali mogu da joj ograničavam minutažu ovakve vrste sadržaja i usmeravam joj pažnju na druge, kreativne aktivnosti. Prilično mi uspeva.

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #39 on: 24-07-2009, 18:37:30 »
Ja sam reagovao na post Alexdelargea, u kome on iznosi niz uopštavajućih stavova, koji su meni naprosto smešni - uz sve poštovanje za autora.

Ja bih rekao da se on tu malko zajebavao, u svom ironično-sarkastičnom maniru...

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #40 on: 24-07-2009, 18:40:14 »
Eh? :shock:

Vrućina je stvarno gadna. Vrućina je pravi horor. Ona je kriva za sve.
A ja baš sad moram da izađem napolje... xrotaeye xfoht

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #41 on: 24-07-2009, 18:44:28 »
Vrućina je stvarno gadna. Vrućina je pravi horor. Ona je kriva za sve.

Pa, da ostanemo u okvirima teme, ekstremna vrućina negativno utiče na mnoge mentalno labilne osobe; razlog više da se ne izlazi napolje...

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #42 on: 24-07-2009, 19:29:11 »
Ja sam reagovao na post Alexdelargea, u kome on iznosi niz uopštavajućih stavova, koji su meni naprosto smešni - uz sve poštovanje za autora.

Ja bih rekao da se on tu malko zajebavao, u svom ironično-sarkastičnom maniru...

elementari maj dir votson. ;)
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #43 on: 24-07-2009, 19:58:41 »
Nekako sam zbunjen.

Otvorio sam topik zato sto je konstatovati na forumu da je neko glup veoma jednostavno. Napises i tu je. Hteo sam da vidim kako se to zakljucuje. Kako Milosh otkrije da sam odvalio glupost?

Vi preselite raspravu o poreklu nasilja. Sad bi trebalo da ja napisem da je sve postovano od juce - glupost. A nije. Neko je promasio temu. A voda sve nosi. Ako se povuce.

Javicu se sutra, ovaj i-net je mnogo kilav, pa ne mogu ni gula da obavestim da sam prosao kraj Nisa i da ga nisam video onako znacajnog za svemir i okolinu.

Boban

• 3
« Reply #44 on: 24-07-2009, 20:02:48 »
ali nisi prošao pored Niške Banje; to bi umnogome izmenilo tvoju percepciju.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #45 on: 24-07-2009, 20:09:50 »
Nije Ribarska Banja?

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #46 on: 24-07-2009, 20:15:56 »
Nekako sam zbunjen.

Znaj da su isto tako neki ljudi zbunjeni mnogim tvojim postovima. Ja definitivno jesam. Takođe, jeste lakše neke stvari reći otvorenije na forumu neko uživo, ali u pitanju je dvosekla oštrica, pa je takođe lakše i preterati. Uostalom, da ne tupim sad, u prvom postu ovde sam uglavnom rekao šta sam imao da kažem. Ako je to promašena tema, mogu samo da slegnem ramenima i konstatujem da se jednostavno ne razumemo, bar na forumu.

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #47 on: 24-07-2009, 20:28:43 »
Nego, pusti ti forum i međusobna (ne)razumevanja i uživaj u odmoru. :)

...a ja ću da uživam u čitanju izvesnog romana. ;)

Boban

• 3
« Reply #48 on: 24-07-2009, 20:35:03 »
...a ja ću da uživam u čitanju izvesnog romana. ;)

vreme ti dramatično ističe; nije to knjižica za čitanje na plaži s pola koncentracije.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #49 on: 24-07-2009, 20:36:41 »
Nije Ribarska Banja?

znaš kako kažu: pametan piše, budala pamti. naročito ako loše pamti.
znači – zapiši: Niška Banja.
ponoviću za slučaj da sporo pišeš: NIŠKA Banja.
jesi zapisao?

javi se kad budeš u povratku (zamalo da napišem 'u podvarku'!) da popričamo malo i da ti vratim one tvoje knjige.