Author Topic: ALHEMIJA  (Read 3126 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ghoul

• 4
  • 3
ALHEMIJA
« on: 03-10-2009, 07:53:14 »
u današnjoj POLITICI, u KULTURNOM DODATKU, ima text pod naslovom U POTRAZI ZA KAMENOM MUDROSTI.

opšta tema je – alhemija, a povodi su
- Novi broj časopisa Gradac, o svojevrsnoj mini-Renesansi na dvoru kralja Rudolfa II od Habzburga, koja je od Praga načinila vekovni simbol mistike i alhemije (glavni povod i središnji deo texta)
- opsežna studija u dva toma, Alhemijska boravišta i hermetička simbolika u Svetoj umetnosti i ezoteriji Veledela (Službeni Glasnik, 2009) od Fulkanelija
- roman nekog domaćeg autora, zaboravih mu ime, a naslov je ŠARANI ili tako nešto.

autor texta je Dejan Ognjanović.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Re: ALHEMIJA
« Reply #1 on: 03-10-2009, 10:23:52 »
Znao sam ja da između vas postoji neka al-hemija. Ili one pečurke imaju odloženo dejstvo.
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 03-10-2009, 11:49:02 »
Pročitam prvi post i:

+ odem i kupim list "Politika". Otvorim "Kulturni dodatak;
+ + vidim ko je autor teksta, pročitam i
+ + + shvatim da je čovek pročitao, jer je jedini pomenuo sukob materijalnog i metafizičkog.

Posle "kucanja čašama" i ovoga teksta, ko će nam verovati? Niko! Evo i Mići je sumnjivo. :cry:
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 05-10-2009, 01:18:21 »
Exkluzivno na ovom blogu možete naći potpunu, integralnu, neskraćenu verziju tog texta.

http://cultofghoul.blogspot.com/2009/10/gradac-br-169-170-na-dvoru-rudolfa-ii.html

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #4 on: 05-10-2009, 18:25:38 »
Procitao tekst, danas zavrsavam Majrinkovog GOLEMA, kupio casopis Gradac,  Fulkanelija u dva toma kupujem na sajmu. Oktobar  posvecujem okultizmu. :lol:
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 05-10-2009, 19:01:24 »
nadam se da nisi toliko povodljiv da poveruješ i ono za RAŠANE!

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #6 on: 05-10-2009, 19:55:43 »
zapravo, RAŠANE sam vec ranije pazario, al' nikako da dodju na red. kanim da svim knjigama FB posvetim 7 do 10 dana; s obzirom na neveliki obim knjiga, cenim da je jedna knjiga na dan, realna varijanta. xnerd
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Mariana Dan

• 2
« Reply #7 on: 15-10-2011, 03:00:55 »
Ono sto je meni najsmislenije u prici o transmutaciji materije je psiholosko tumacenje, posto je poznato da se ovi simboli javljaju u snovima. Nisam mnogo citala o ovome (u stvari, sve alhemijske odlomke pisane tim simbolicnim jezikom citala sam vise culima nego mozgom), ali alhemijski crtezi i grafike me zaista fasciniraju, ima u njima necega od vecnog znanja. Ne znam kako da to objasnim drugacije.
Jungova knjiga "Psihologija i alhemija"  tesko je i hermeticno stivo, ali knjiga njegove ucenice M. L. fon Franc "Alhemija" koja je nedavno prevedena kod nas je mnogo jednostavnija za razumevanje.Ona povezuje alhemiju sa svakodnevnim iskustvom i terapijom na neverovatno jednostavan i vrlo ubedljiv nacin.
Ja sam je za sada citala jako povrsno i samo neke delove, a ako stignem, nesto cu ukucati i na forumu.
Kada je Jung cuo jedan njen san kada joj je bilo osamnaest godina, bio je ubedjen da ta zena ima nekakve veze sa alhemijom. Njen rad kasnije je ovo potvrdio.

Bog voli da dodiruje stvari kroz naše ruke