Author Topic: Srpski SF filmovi - dugometražni  (Read 9344 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Srpski SF filmovi - dugometražni
« on: 15-08-2008, 18:58:15 »
Slabo pratim domaću produkciju u poslednje vreme. Postoji li ovo?

Nekada davno gledao sam Žilnikove Lijepe žene prolaze kroz grad...

Ima li nešto posle toga?
Mica

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #1 on: 18-08-2008, 14:50:39 »
Posto spremam jedan tekst na slicnu temu, i mene zanima.
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2 on: 18-08-2008, 15:03:03 »
Jore, pored podataka o dugometražnom filmu treba mi i jedan-dva pasusa o srpskom SF kratkometraznom filmu da ubacim jedan duži tekst. Pomagaj...

Dolaziš li danas u Staru Hercegovinu?
Mica

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #3 on: 19-08-2008, 16:00:37 »
Naknadno: nisam mogao da stignem. Ali, uvek mozemo da se cujemo.
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Re: Srpski SF filmovi - dugometražni
« Reply #4 on: 27-12-2009, 17:28:48 »
Ovaj film nije srpski, ne znam da li je SF, nisam ga gledao. Ali jeste jugoslovenski, i ima elemente fantastike...

Oksigen

Žanr: Politički triler

Režija: Matjaž Klopčič

Kratak sadržaj: Omladina usamljenog Ostrva pokušava da smeni Vlast koja želi da ih spoji sa velikim Kontinentom. Novinar i njegova žena pomažu Omladini koja pobeđuje na presudnom Kongresu, što njegova žena plati glavom. Lepa špijunka pokušava da pridobije novinara za Vlast, ali se između njih rađa ljubav. Zbog izneveravanja ideje Kontinenta, špijunka strada, a Omladina Ostrva se oprašta od naivne prošlosti hipijevskih manifestacija i prelazi u otvorenu borbu.

Dodatne informacije: U filmu je korišćen i izbor iz arhivske muzike.

Producent: Centar filmskih radnih zajednica SR Srbije, Viba film, Ljubljana

Scenario: Dimitrij Rupel

Muzika: Jože Privšek

Snimatelj: Rudi Vavpotič

Scenografija: Vlastimir Gavrik

Zemlja porekla: Jugoslavija, Srbija, Slovenija

Montaža: Milka Bađura

Trajanje: 91 minuta

Tehnika: Widescreen, crno-beli

Prvo prikazivanje: 26.6.1970.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #5 on: 27-12-2009, 18:12:47 »
Da. Čuo sam za taj film, ali nisam imao prilike ni ja da ga gledam...
Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 27-12-2009, 18:47:32 »
Kažu da je dosta avangardan. Ali, eto, treba ga potražiti pa videti...

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 14-03-2010, 20:25:21 »
ovo je hrvatski rad, ali po zapletu deluje da ima SF elemenata...

Baza HR kinematografije - igrani film (u izradi)

Tajna starog tavana

Godina proizvodnje: 1984
Trajanje: 101 minuta
Tehnika: 35mm standard, boja
Režija: Tadej Vladimir
Produkcija: Filmové Studio Gottwaldov (Gottwaldov, danas Zlin) : Croatia film
Snimatelj: Kolín Jiří
Filmski rod: Igrani film
Zemlja proizvodnje: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (Socijalistička Republika Hrvatska)/Čehoslovačka (Češka Socijalistička Republika)

Scenarij: Vladimir Tadej
Glazba: Arsen Dedić
Montaža: Žana Gerova
Scenografija: Vladimir Tadej
Kostimografija:

Uloge: Mario Mirković (Miro), Jiri Guryca (Pepek), Nina Petrović (Božena), Rene Bitorajac (Adam), Špiro Guberina (Marko Pivac), Boris Dvornik (Šime), Petar Jelaska (Toma), Jan Kanyza (Aristotel Holm), Miloš Kopecky (boss), Mia Oremović (tetka), Edo Peročević (inspektor) i dr.

Sadržaj: Dva dječaka radio-amatera, Miro iz Zagreba i Pepek iz Praga, za vrijeme školskih praznika na Hvaru otkriju zaboravljeni izum čudnovatog antigravitacijskoga topa, djelo pokojnog Mirina pradjeda još iz vremena Prvog svjetskog rata. Za izum se zainteresiraju međunarodni špijuni...

Komentar: Dječje-omladinski film koji kombinira pustolovinu, akciju, špijunažu i humor, Tajna starog tavana ni produkcijski ni kreativno ne ispunjava zahtjevnost takvog koncepta. Koristeći svoja poznanstva još iz vremena kad je usavršavao scenografiju u praškom studiju Barrandov, Vladimir Tadej uspio je realizirati film u koprodukciji s češkim partnerima.

Dozvola za prikazivanje: od 18. listopada 1984.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #8 on: 14-03-2010, 21:59:38 »
Da. SF je. Za taj znam, mada ga nisam gledao.

Ako su mi informacije tačne, rađen je po dečjem SF romanu tandema Bjažić-Furtinger Zagonetni stroj profesora Kružića, kasnije preimenovanog u Ništa bez Božene, mada to na špici nije navedeno...

Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 14-03-2010, 22:23:16 »
To bi trebalo pogledati. Jel ima negde da se skine?

Ygg

• 4
  • 3
« Reply #10 on: 14-03-2010, 22:34:41 »
Vidim da imaju okačeni linkovi na rapidserbia.com. Ne znam da li su ispravni.
"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

Vampirella

• 4
  • 3
  • Crew Slut
« Reply #11 on: 14-03-2010, 23:13:32 »
To bi trebalo pogledati.

Ako je to ono sto ja mislim da jest, mozes ga slobodno preskociti. :(
Satan my master.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 15-03-2010, 00:12:05 »
Verovatno jeste. Ali još je važnije pogledati ako je za preskakanje. Ako ga svi budu preskakali, ko će ga onda gledati... :)

lou benny

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 17-03-2010, 04:31:39 »
Verovatno jeste. Ali još je važnije pogledati ako je za preskakanje. Ako ga svi budu preskakali, ko će ga onda gledati... :)

ti nisi ni svestan koliko si nivoa zahvatio ovim kvoutom :o
put duha sa sekirom je zaobilazni put

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 17-03-2010, 11:45:29 »
I'm a multilayered nigga.

Albedo 0

• Guest
« Reply #15 on: 30-10-2013, 15:20:30 »

Oksigen

Žanr: Politički triler

Režija: Matjaž Klopčič

je li neko nabavio/pogledao ovaj film?

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 18-03-2014, 12:11:47 »
Uspeo sam da lociram OKSIGEN i trebalo bi da ga nabavim početkom aprila...

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 31-03-2014, 16:00:06 »
Ove godine na Konkursu FCS pro[la dva dugometrazna SFa:

EDERLEZI RISING

Сценарио: Димитрије Војнов
Режија: Лазар Бодрожа
Продукција: Mir Media Group, Београд
 Жанр: научно фантастични
Категорије: нискобуџетни

Филмска футуристичка бајка о путовању мушкарца, по имену Милутин, и жене, андроида, по имену Нимани, у Космос. Сценаристички предложак за филм који се бави односом између човекове природне и, из дан из дан, свеприсутније вештачке интелигенције, самим тим и судбине света живота који нас очекује у „блиској“ будућности. Прилика и за филм ванредне креације у домену нових филмских дигиталних технологија и 3д анимације.

ТЕХНОТАЈЗ-ПРОРОК 1.0 (Алекса Гајић)

Прича је смештена у будућност. Бави се изгубљеним тајанственим роботом пророком који утиче на догађаје и ликове око себе а то су млада студенткиња, новинар, креатори робота и други као и скуп поглавара свих светских религија који се догађа у Боки Которској, где је смештена радња филма. Ово није филм за малу децу већ је профилисан за узраст од 13 година па надаље. Алекса Гајић је проверени илустратор и аниматор који овом пројекту даје посебан печат.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 13-04-2014, 21:50:27 »
Konačno sam uspeo da nabavim OXYGEN Matjaža Klopčića, avangardni politički SF u režiji Matjaža Klopčića i po scenariju tada mladog političkog aktiviste Dimitrija Rupela. Naravno da je u Sloveniji taj Rupelov angažman vrlo bitan kao zanimljiva fusnota u dugogodišnjoj karijeri ovog kadra, međutim Klopčićev film je zanimljiv i na nizu drugih nivoa.

Zapamćen kao veliki i do tada i jedan od najbolnijih promašaja u bioskopima, ovaj film je doživeo tek osrednji uspeh na jugoslovenskim festivalima. Rupelov scenario govori o nedefinisanom društvu bliske budućnosti u kome grupa mladih pobunjenika, hipika, šezdesetosmaša želi da osamostali jedno Ostrvo u odnosu na Kopno.

U sukob između mladih pobunjenika i establišmenta upliće se novinar koji je došao da izveštava o političkom samitu koji se dešava na ostrvu i biva upleten u intrigu.

Klopčićeva režija inspirisana je francuskim Novim talasom. Film je maštovito kadriran i rafinirano osvetljen. U montaži ima dosta poigravanja koja danas deluju malo prevaziđeno ali su u to vreme bila moderna, i OXYGEN se lako može uklopiti u tradiciju slovenačkog specifičnog odjeka Novog talasa koji je naročito bio karakterističan za filmove Boštjana Hladnika.

Ipak, u odnosu na Hladnika, OXYGEN je manje apstraktan i manje intimistički, politički je konkretniji, pun jasnih aluzija koje ga na kraju, paradoksalno čine manje vibrantnim a više mehaničkim. Štaviše, što je OXYGEN politički konkretniji, to deluje sve uopštenije, i na kraju njegova ideološka ambicija koja je sasvim sigurno bila u centru Klopčićeve i Rupelove pažnje ostaje sterilna, a mnogo zanimljivije deluje ljubavni trougao u kome se nalaze likovi Steve Žigona, Dušice Žegarac i harizmatične poljske dive Malgorzate Braunek koja je prošla filmove Wajde i Zulawskog.

Klopćićev film je u međuvremenu postao zaboravljen i nedostaupan, međutim, poslednjih nekoliko godina na pojedinim festivalima i u časopisima doživljava revalorizaciju. Upečatljiv naslov i zanimljiv sinopsis su tome svemu doprineli.

* * 1/2 / * * * *

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 13-06-2016, 16:24:34 »
Premijera srpskog SF trilera INKARNACIJA na Cinema Cityju

http://www.cinemacity.org/inkarnacija.film.750.htm

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #20 on: 06-01-2018, 12:35:12 »
MAJA IN VESOLJČEK Janeta Kavčića je slovenački naučnofantastični film za decu iz 1988. godine koji govori o superiornoj rasi humanoidnih vanzemaljaca koji dolaze na Zemlju kako bi je proučavali. Jedan vanzemaljski dečak se sprijatelji sa deojčicom iz Pirana i njih dvoje upadaju u razne zabavne situacije, izlažući čovečanstvu posetioce iz svemira koji su se dotle kretali neopaženi.

MAJA IN VESOLJČEK je dinamičan, epizodičan dečji film, koji je prevashodno namenjen baš najmlađoj publici, pa je njima verovatno i najzanimljiviji i oni mu mogu oprostiti povremene neveštine u raznim aspektima. Jane Kavčič je bio ozbiljan reditelj ali je potpuno jasno da je svoj rukopis podredio atrakcijama, da je karakterizaciju zbog dečje publike maksimalno pojednostavio, i da film nije sniman sa prevelikim budžetom.

Ipak, Kavčič suštinski prevazilazui budžetska ograničenja pre svega dobrim izborom lokacija. Film se dešava na primorju, u okolini Pirana a ima deonicu u Postojnskoj Jami. Rekao bih da je film možda bio nešto više profilisan za izvoz pa je imao cilj da pokaže slovenačke prirodne lepote. U tom smislu, treba naglasiti da jednu numeru u filmu, u ulozi animir-orkestra u restoranu izvodi Videosex sa Anjom Rupel.

U pogledu mitema kojim se koristi, MAJA IN VESOLJČEK spada među ortodoksnije SF radove nastale u SFRJ, a svakako je značajan doprinos podgrupi SF filmova namenjenih deci. Po dometu nije ni blizu GOSTIJU IZ GALAKSIJE, ali fanovi žanra ne smeju da ga propuste.

* * / * * * *

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 12-06-2018, 23:34:57 »
LIJEPE ŽENE PROLAZE KROZ GRAD je naučnofantadstični, postapokaliptični film Želimira Žilnika, smešten u Beograd u julu 2014. godine u kome grupa “starih kadrova” poučava lepe devojke iz internata istoriji države i društva koje više ne postoji. Junaci rekapituliraju jugoslovensku istoriju, sećaju se sistema koji je funkcionisao i njegovih kontradikcija. U jednom trenutku, starci iz grada odlučuju da se povežu sa virilnim ljudima iz pustoši koji žive oko grada, što je posledica antiurbanizacijskog procesa koji je nastupio kad je krenula apokaliptična kriza Susret “odgajenih” lepotica i virilnih divljaka postaje potencijalno volatilan. Uporedo u parnoj lokomotivi gradu se približava grupa regionalnih kontrolora u kožnim kaputima koji žele da potčine ljude i citiraju fraze revolucionara u kojima je oličena represivnost bez ikakvog ideološkog sadržaja.

Cilj kontrolra je da obustave prosvetiteljske procese koje izvode stari kadrovi poučavajući devojke istoriji.

Kontrolore u parnoj lokomotivi koja evocira Braću Lumiere igraju reditelji Goran Marković, Ljubiša Ristić i Tom Gotovac. To je zanimljiv, znakovit detalj koji je ipak više nego in-joke. Verujem da je ideja iza ove podele da se reditelji postave kao simbol osoba zaduženih za insceniranje stvari, za insceniranje i kontrolu procesa u realnosti.

Ljuba Tadić igra starog novinara koji poučava devojke istoriji zajedno sa edukatorima koje igraju Nikola Milić i Rahela Ferari. Ceo koncept devojaka koje oni poučavaju istoriji nešto je mutniji u pogledu simbolike i to pre svega prepoznajem kao znak nekakve plodnosti koju treba indoktirnirati kako bi davala adekvatne plodove. Naravno, u filmskom pogledu, lepe žene su uvek privlačan prizor pa one imaju i exploitation dimenziju, vrlo često sa dozom erotomanskog. Želimir Žilnik nije reditelj kome je vizuelnost primarna pa u tom pogledu njihova tela nisu estetizovana onoliko koliko su mogla biti ali pokušaj je evidentan.

Ono oko čega nema nikakve sumnje, naročito recimo u skoru jeste da estetika postapokaliptičnog filma kao što je pre svega drugi MAD MAX po civilizacijskoj nultoj tački, mora biti da je uticala na ovaj film. Naravno, LIJEPE ŽENE nisu visokooktanska akcija, mada zapravo ima tu i nekih potera i akcije, ali su sukobi koji su postavljeni intenzivni a svakodnevica ljudi posle kraha civilizacije je vrlo slična onome što se da videti u MAD MAXu, kad je reč o odeći frizurama i sl.

Iako apokalipsa i kriza kreću 1995. dakle deceniju posle trenutka kada je film snimljen, junaci ostaju zarobljeni u fazi osamdesetih.

Među likovima mladića-divljaka izdvaja se Vjeran Miladinović Merlinka koji će kasnije biti protagonista Žilnikovog filma MARBLE ASS. Merlinka se nameće kao harizmatičan interpretator a što je još važnije, ni u ovom filmu ne krije svoje homoseksualne sklonosti iako ima samo jednu, vrlo karikiranu scenu presvlačenja u žensko, i nije zapravo prikazan kao transvestit.

Žilnikov film naravno uvek sadrži i dozu dokumentarnosti, čak i onda kada zapravo govori o svetu koji ne postoji (premda twist ending to relativizuje) i to je svakako jedan od brojnih problema ovog filma. Naime, razgovori i prikazi života marginalaca i Roma u ovom filmu nemaju previše mesta jer prosto ne dešava se danas, i njihova zarobljenost u “sadšnjosti” deluje kao da su nesposobni da uznapreduju i ponude neku vrstu alternativnog futurizma.

LIJEPE ŽENE PROLAZE KROZ GRAD je mogao biti antologijski film, društvenokritička postapokaliptična priča ali naprosto čini se da je igrana forma takve zahtevnosti, u pogledu discipline bila ipak preveliki zalogaj za Žilnika. To ne znači da ovaj film ne zauzima svoje mesto u istoriji  našeg filma a naročito SFa, ako imamo u vidu da je u tom žanru jedan od naših najčuvenijih reditelja ostavio svoj pečat.

Uporedo sa LIJEPIM ŽENAMA, nastajao je i film BEOGRADE, DOBRO JUTRO, reč je o televizijskom filmu koji je metafilmski companion piece ovog filma. Taj film je izuzetno zanimljiv i zaslužuje posebnu razradu.

* * / * * * *

crippled_avenger

• 4
  • 3