Author Topic: Mizoginija i feminizam u savremenoj fantastici  (Read 92470 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: Mizoginija i feminizam u savremenoj fantastici
« Reply #250 on: 21-04-2011, 01:52:48 »
D, pišem tekst o ženama i fantastici, pa mi je zgodno da znam kakvim definicijama ti barataš, pošto ću sa tobom da se najviše raspravljam kada taj tekst postavim.

Inače, ova moja pošalica sa internetom tek je primer sitnice koja nekoga od nas čini elementom sistema. Ako kupuješ hranu, ako plaćaš struju, ako koristiš novac na ma koji način - deo si sistema. Ne postoji način da budeš van sistema, a da uživaš u njegovim blagodetima. U tome je kvaka. Možemo mi sebe da smatramo kojekakvim intelektualnim odmetnicima, ali zapravo se ne razlikujemo mnogo od narodnog poslanika, ili preprodavca buđavih paprika na zelenoj pijaci.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #251 on: 21-04-2011, 01:57:29 »
I ako kradeš, deo si sistema. Ali kad sistem krade od tebe, šta je onda to?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #252 on: 21-04-2011, 07:36:57 »
Izgleda da su podjednako pismeni/nepismeni. :lol:

Samo što se muška (ne)pismenost više vidi. :mrgreen:

Još malo računa: u zbirku je ušlo 27.% muškića i samo 26.3% ženskica što vrlo vidljivo ukazuje da se muškima popuštalo. :shock:
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #253 on: 21-04-2011, 08:05:27 »
Ne postoji način da budeš van sistema, a da uživaš u njegovim blagodetima. U tome je kvaka. Možemo mi sebe da smatramo kojekakvim intelektualnim odmetnicima, ali zapravo se ne razlikujemo mnogo od narodnog poslanika, ili preprodavca buđavih paprika na zelenoj pijaci.

Lepo rečeno…  ne samo da pijačni preprodavac nije van sistema, nego je sa sistemom u jednom krajnje intimnom odnosu; pošto deluje van struktura razmene, ispada da je parazit sistema. Preprodavac se, dakle, koristi svim privilegijama koje sistem nudi (dakle, odliv socijalnih sredstava kroz besplatno zdravstveno, besplatno školstvo, mogućnost stvaranja dohotka itd.) a da pri tom ne uzima nikakvog učešća u prilivu sredstava u takve službe, makar kroz najbazičniji vid poreza na dohodak, kojim bi se makar simbolično nadomestilo korištenje društvenih privilegija. A to otvara ceo jedan domen zanimljive moralne i etičke situacije u kojoj crv obznanjuje da jabuka bazdi jer je trula…  :mrgreen:

Nego, on topic; s nestrpljenjem čekam tvoj tekst, Najtflajere. Mislim da će mi dobro poslužiti da preko njega izbalansiram jedan projekt na sličnu tematiku, pošto se već u ovoj prvoj fazi pomalo davim u obilnosti materijala.  :(

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #254 on: 21-04-2011, 11:46:31 »
I ako kradeš, deo si sistema. Ali kad sistem krade od tebe, šta je onda to?

Mnogo, brate, filozofiraš, a coming from me - that's something. Još je Haksli rekao sve što ima da se kaže o sistemu i tome kako nas rečeni sistem keca, a kako kecamo sami sebe lepo nam je objasnio Orvel. Možemo mi da preživamo te teme, naravno, ali samo gubimo vreme - a i ovako ga nemam dovoljno za čitanje. Živimo u postideološkom svetu, u kojem je jedino sistem bitan. Niko od nas nije u stanju da preživi bez sistemske podrške - ja bih prvi usred plodne Srbije crkao od gladi. Da se saberemo svi sa ovog foruma, jedino bi Skalop umeo da preživi u slučaju Trećeg svetskog. Izem ti prosek.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #255 on: 21-04-2011, 11:48:40 »

Nego, on topic; s nestrpljenjem čekam tvoj tekst, Najtflajere. Mislim da će mi dobro poslužiti da preko njega izbalansiram jedan projekt na sličnu tematiku, pošto se već u ovoj prvoj fazi pomalo davim u obilnosti materijala.  :(

Ideja mi je da zapravo napišem seriju tekstova na temu žena u fantastici - koja će se u neku ruku nastaviti na ono što sam pisao o ženskom viđenju vampira. Takođe, to će imati debele veze sa reakcijama na seriju "Igra prestola". Upravo pišem tekst o tome zašto je ta serija bitna za nas, pa makar nam se i ne dopadalo odstupanje od književnih predložaka.
First 666

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #256 on: 21-04-2011, 11:51:46 »
Da se saberemo svi sa ovog foruma, jedino bi Skalop umeo da preživi u slučaju Trećeg svetskog. Izem ti prosek.
xrofl xrofl xrofl

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #257 on: 21-04-2011, 11:55:09 »
Reci ti nama Najtflajeru - ko će preživeti sistem?

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #258 on: 21-04-2011, 11:56:01 »
Reci ti nama Najtflajeru - ko će preživeti sistem?

Džebote, who the fuck cares?
First 666

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #259 on: 21-04-2011, 12:07:07 »
Pa ti vadiš tu magičnu reč "preživljavanje" kao da ona sve opravdava.
Reč o kojoj se ovde radi je mizoginija i jasno je šta to znači - mržnja prema ženama. Znači, imaš takav tretman žene gde se ona ponižava i poriče joj se ličnost. U fantastici preovlađuje mizoginija kad su u pitanju žene. Usim u časnim izuzecima, kao u Star Trek serijalu, ali tek kasnije, u Vojadžeru npr. imamo dominantne ženske likove koji nisu izloženi diskriminaciji. U Zvezdanim ratovima imaš jednu institucionalizovanu Leju, ima i ona žena-devojčica koju igra Natali Portman, kojoj je funkcija da rodi blizance heroje i slična sistemska rešenja za žene.
U kapitalnom delu fantastike, Gospodar prstenova, žene su totalno skrajnute i idealozovane kao lik.
U FRP igrama, žene su isto što i muškarci, kada se radi o igračkim likovima, a inače su u funkciji priče.
Međutim, kada je preživljavanje u pitanju, u pogledu sistema - uvek je sistem taj koji preživljava na račun bilo muškaraca i žena. Teško ćeš naći u literaturi takav anarhični lik kojem nije stalo da preživi - a to je jedina prava emancipacija od sistema. Pa, sad, who the hell cares... Mislim da ne shvataš da je biti živ - zapravo glavna ucena sistema koja skoro uvek pali i lomi one koji bi da se, navodno, emancipuju.

Josephine

• Guest
« Reply #260 on: 21-04-2011, 12:12:08 »
Izgleda da su podjednako pismeni/nepismeni. :lol:

Samo što se muška (ne)pismenost više vidi. :mrgreen:

Još malo računa: u zbirku je ušlo 27.% muškića i samo 26.3% ženskica što vrlo vidljivo ukazuje da se muškima popuštalo. :shock:

Ma znala sam ja odma' da su polovi/rodovi podjednako (ne)pismeni. :)

Nego, ja opet nešto mumlam o viljivosti u Emitoru (mislim i na druge tekstove, ne samo na priče). Al evo, neću više. Uživam u Lordovim postovima, ne bih da ih zagušim. :)

Reč o kojoj se ovde radi je mizoginija i jasno je šta to znači - mržnja prema ženama. Znači, imaš takav tretman žene gde se ona ponižava i poriče joj se ličnost. U fantastici preovlađuje mizoginija kad su u pitanju žene. Usim u časnim izuzecima, kao u Star Trek serijalu, ali tek kasnije, u Vojadžeru npr. imamo dominantne ženske likove koji nisu izloženi diskriminaciji. U Zvezdanim ratovima imaš jednu institucionalizovanu Leju, ima i ona žena-devojčica koju igra Natali Portman, kojoj je funkcija da rodi blizance heroje i slična sistemska rešenja za žene.
U kapitalnom delu fantastike, Gospodar prstenova, žene su totalno skrajnute i idealozovane kao lik.
U FRP igrama, žene su isto što i muškarci, kada se radi o igračkim likovima, a inače su u funkciji priče.
Međutim, kada je preživljavanje u pitanju, u pogledu sistema - uvek je sistem taj koji preživljava na račun bilo muškaraca i žena. Teško ćeš naći u literaturi takav anarhični lik kojem nije stalo da preživi - a to je jedina prava emancipacija od sistema. Pa, sad, who the hell cares... Mislim da ne shvataš da je biti živ - zapravo glavna ucena sistema koja skoro uvek pali i lomi one koji bi da se, navodno, emancipuju.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #261 on: 21-04-2011, 12:13:44 »
D, pišem tekst o ženama i fantastici, pa mi je zgodno da znam kakvim definicijama ti barataš, pošto ću sa tobom da se najviše raspravljam kada taj tekst postavim.

Ja mogu samo donekle da pomognem:

"žena" (woman) : an adult female person

što se tiče "fantastike", tu već ima više definicija, pa ću ostaviti D. da ti odgovori...
Mica

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #262 on: 21-04-2011, 12:15:06 »
U tekstu Mladena Kalpića, "Fenomen serijala Zvezdani ratovi", objavljenom u Gradini br. 19 2007, autor analizira serijal s mnogobrojnih aspekata, a kad je reč o ženama zaključuje da Lukas zapravo insistira (i u filmovima o Indijani Džonsu) na maloletnim ženama, koje bivaju obljubljene ili mujčene (Leja, na primer). Ima tu dosta sadizma iskazanog prema ženama... Zanimljiv tekst.

http://www.komunikacija.org.rs/komunikacija/casopisi/Gradina/XLIII_19/index_html?stdlang=mc

Josephine

• Guest
« Reply #263 on: 21-04-2011, 12:19:18 »

xrofl

Ne znam ja što Najtflajer misli da će sa mnom najviše da se spori. Al eto, nek pročita tekstove koji su linkovani, pojasnila sam i svojim rečima, mislim isto kao i Lord, ne može da omaši da napiše sve suprotno od onog što tvrdim.  :mrgreen:

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #264 on: 21-04-2011, 12:23:00 »

Ovaajj... lepo što ti misliš šta ja shvatam, samo misliš pogrešno. Tvoja poslednja rečenica je sasvim tačna, ali ne vidim kakve veze ima ni sa ovom raspravom, a ni sa mnom - pošto ja ne želim da se emancipujem, budem slobodan i šta ti ja znam. Ko želi, neka izvoli pa neka se ubije, kao što kažeš, a u međuvremenu neka ne mlati praznu slamu.

Inače, fantastika je daleko odmakla od toga što ti pričaš. Istina da je ekranizovana fantastika u debelom zaostatku za književnošću, kojom ću se u svom tekstu prevashodno baviti, ali ni u kinamtografiji nije baš tako kako ti pričaš. S druge strane, kinematografija poštuje samo jedan zakon - zaradu. A preko polovine konzumenata igranih serija i filmova u SAD upravo su žene. Savremena televizijska produkcija više je kreirana po ukusu žena nego muškaraca, tako da žene očigledno dobijaju ono što žele.

Ali ja ne želim da se bavim filmovima i serijama - baviću se fantastikom u književnosti i ženama u književnosti, sa obe strane pera.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #265 on: 21-04-2011, 12:23:47 »

što se tiče "fantastike", tu već ima više definicija, pa ću ostaviti D. da ti odgovori...

Hvala na pomoći, Mićo. Nije trebalo.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #266 on: 21-04-2011, 12:25:28 »
U tekstu Mladena Kalpića, "Fenomen serijala Zvezdani ratovi", objavljenom u Gradini br. 19 2007, autor analizira serijal s mnogobrojnih aspekata, a kad je reč o ženama zaključuje da Lukas zapravo insistira (i u filmovima o Indijani Džonsu) na maloletnim ženama, koje bivaju obljubljene ili mujčene (Leja, na primer). Ima tu dosta sadizma iskazanog prema ženama... Zanimljiv tekst.

http://www.komunikacija.org.rs/komunikacija/casopisi/Gradina/XLIII_19/index_html?stdlang=mc

Lepo, ali smem da potpišem da je nepotpuno. Danas su "Zvezdani ratovi" daleko više od prvobitne filmske trilogije. Svako ko zastupa tu tezu ne samo da živi u prošlosti, već je potpuno neobavešten o sadašnjosti i ulozi ženskih likova u univerzumu Star Warsa.
First 666

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #267 on: 21-04-2011, 12:27:42 »
U fantastici je uvek dominirala jedna stvar - nadljudske sposobnosti, bilo muškaraca bilo žena.
Ta činjenica izražava, sasvim eksplicitno, veliko nezadovoljstvo moćima i sposobnostima običnih ljudi.
Ono što ljude najviše tlači, osim bioloških ograničenja, jeste sistem ljudske zajednice, vladavina zakona, tradicije, pravila - na tim osnovama su i nastala najbolja dela starine - grčka tragedija. Medeja, na primer, ili Antigona, Ifigenija sa Tauride (žrtvovanje).
Sve što je nastalo u fantastici ima uzor upravo u ovim tragedijama, delimično i u mitovima (ne samo grčkim), ali ovde je stvar postavljena kako treba.

Baš me zanima taj tvoj tekst. Jedva čekam da ga pročitam... Stvarno.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #268 on: 21-04-2011, 12:31:16 »

xrofl

Ne znam ja što Najtflajer misli da će sa mnom najviše da se spori. Al eto, nek pročita tekstove koji su linkovani, pojasnila sam i svojim rečima, mislim isto kao i Lord, ne može da omaši da napiše sve suprotno od onog što tvrdim.  :mrgreen:

Mislim da ću se najviše sporiti sa tobom zato što ćeš ti napadati moje analize određenih knjiga i njihovih autora (oba pola) a da pri tom te knjige nisi pročitala, pa ću ispasti ženomrzac ako budem rekao da je, na primer, Jasmin Galorean loš pisac i da svoje ženske likove gradi i predstavlja kao promiskuitetne i nemoralne osobe (što nije slučaj, ali sada mi iz nekog razloga ne pada na pamet nijedna druga autorka), a ti ćeš da mi kažeš da sam patrijarhalni dušmanin. Ili ako budem rekao da u delima urbane fantastike iz ženskog pera seks ima daleko veću ulogu i plastičnije je opisan (što jeste slučaj), ti ćeš opet da kreneš da mi vadiš oči zbog toga što svodim žene na stereotip, a pri tom nisi pročitala knjige na koje se pozivam, niti ćeš pokazati neku posebnu želju da to prihvatiš kao činjenicu a ne kao napad.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #269 on: 21-04-2011, 12:40:06 »
U fantastici je uvek dominirala jedna stvar - nadljudske sposobnosti, bilo muškaraca bilo žena.
Ta činjenica izražava, sasvim eksplicitno, veliko nezadovoljstvo moćima i sposobnostima običnih ljudi.
Ono što ljude najviše tlači, osim bioloških ograničenja, jeste sistem ljudske zajednice, vladavina zakona, tradicije, pravila - na tim osnovama su i nastala najbolja dela starine - grčka tragedija. Medeja, na primer, ili Antigona, Ifigenija sa Tauride (žrtvovanje).
Sve što je nastalo u fantastici ima uzor upravo u ovim tragedijama, delimično i u mitovima (ne samo grčkim), ali ovde je stvar postavljena kako treba.

Baš me zanima taj tvoj tekst. Jedva čekam da ga pročitam... Stvarno.

Pa dobro, natčovek jeste davnašnji mit, kojem obični ljudi pravdaju svoje nedostatke, a saglasan sam sa tvojim viđenjem fantastike kao društvene kritike. Međutim, kada se već pozivaš na staru Grčku, moram da kažem da je tada čoveku bilo lakše da pobegne od sistema - ali napuštanje sistema bilo je kazna. Starogrčki ostrakizam ili starorimska emancipacija (u manjoj meri) zapravo su smatrani najsurovijim kaznama po tadašnjim merilima. Sistem postoji sa svrhom i ciljem - da sačuva ljudski život, pošto je čovek nesposoban da preživi van zajednice, po čemu se ne razlikuje od velikog broja životinjskih vrsta na ovoj planeti.

Kao što reče Semjuel Džonson, čini mi se "Sloboda je najčešće sloboda da gladuješ."
First 666

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #270 on: 21-04-2011, 12:48:57 »
Ostrakizam je smatran težom kaznom od smrti. U tome i jeste osnov tlačenja.
Sokrat je izabrao smrt - ali (po Platonu) to je zbog toga što je filozofu draža smrt od života, jer je emancipacija, zapravo, od života, koji jeste patnja (ovde Sokrat dolazi do Budinog stanovišta).
Najteže je doći do tog zaključka, naročito ako nisi filozof - da je život loša stvar i da se treba osloboditi te bede. Većina ljudi smatra (veruje) suprotno. Catch 22 ;)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #271 on: 21-04-2011, 12:49:57 »
Sloboda se osvaja i žeđovanjem. :mrgreen:
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Lord Kufer

• 4
  • 3
    • Poems and Essays
« Reply #272 on: 21-04-2011, 12:50:48 »
Napraviše od Tome sveca. Već mu dovode bolesnike da ih blagoslovi i izleči.

Josephine

• Guest
« Reply #273 on: 21-04-2011, 12:55:33 »
Mislim da ću se najviše sporiti sa tobom zato što ćeš ti napadati moje analize određenih knjiga i njihovih autora (oba pola) a da pri tom te knjige nisi pročitala, pa ću ispasti ženomrzac ako budem rekao da je, na primer, Jasmin Galorean loš pisac i da svoje ženske likove gradi i predstavlja kao promiskuitetne i nemoralne osobe (što nije slučaj, ali sada mi iz nekog razloga ne pada na pamet nijedna druga autorka), a ti ćeš da mi kažeš da sam patrijarhalni dušmanin. Ili ako budem rekao da u delima urbane fantastike iz ženskog pera seks ima daleko veću ulogu i plastičnije je opisan (što jeste slučaj), ti ćeš opet da kreneš da mi vadiš oči zbog toga što svodim žene na stereotip, a pri tom nisi pročitala knjige na koje se pozivam, niti ćeš pokazati neku posebnu želju da to prihvatiš kao činjenicu a ne kao napad.

Pa ti si me stereotipizovao odma', a nisi ni počeo da pišeš tekst. Na primer, zašto nisi rekao da ćeš od mene dobiti pesnicu u zube, nego da ću "da ti kopam oči"? Jel to zato što misliš da, kao i sve veštice, imam dugačke nokte ili zato što misliš da sve žene kopaju oči kada su nezadovoljne?

Nikada nikoga nisam nazvala "patrijarhalnim dušmaninom", al nema veze, sve u svrhe diskreditacije moje ličnosti kao kritičarke tvog nenapisanog teksta. Marketing je čudo. :]

A u te svrhe si, pretpostavljam, dva puta napisao da sigurno nisam pročitala knjige o kojima pišeš? Oh, kako pretenciozno i samouvereno. A ne znaš da ću, ako budeš dovoljno argumentovan i suvisao, sigurno pročitati ono što nisam dosad, kako bih mogla da raspravljam sa tobom. No, eto, hajde da pokušamo da me uglavimo u kalup nezadovoljne i neobaveštene feministkinje koja se uvek nešto buni, i koja će tvoj savršeno istinit tekst pokušati da opljune 'nako laički i nestručno.  :roll:

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #274 on: 21-04-2011, 15:20:21 »
D, sama si mi rekla da nisi pročitala te knjige - i to baš na ovoj temi. Od tebe sam tražio definicije baš da bih se ravnao prema njima i izbegao besplodne rasprave o tome šta je feminizam a šta je mizoginija, pošto želim da više pričamo o piscima i njihovim delima, a manje o ženi u širem društvenom okviru. Namera mi je da poštujem definicije koje mi daš, a ne da ih pobijam - niti da pobijam tebe kao sagovornika u raspravi.

U pravu si kada kažeš da sam te stereotipizovao. Iskren da budem, nisam ni razmišljao o tome, već sam posegao za idiomom kojim se ne bih poslužio kada bih se obraćao muškarcu - ali to je već stvar jezika. Možda će ti ovo zasmetati, ali ja sam među onima koji se protive izrazima "građanke i građani", "advokatica" i sl. To doživljavam kao pitanje jezika.
First 666

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #275 on: 21-04-2011, 22:14:53 »
Hvala na pomoći, Mićo. Nije trebalo.

Čemu služe prijatelji...  :)
Mica

Josephine

• Guest
« Reply #276 on: 21-04-2011, 22:16:07 »
Mića genije. :)

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #277 on: 22-04-2011, 23:13:29 »
The wolf said: You know, my dear, it isn't safe for a little girl to walk through these woods alone.
Red Riding Hood said: I find your sexist remark offensive in the extreme, but I will ignore it because of your traditional status as an outcast from society, the stress of which has caused you to develop your own, entirely valid, worldview. Now, if you'll excuse me, I must be on my way.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #278 on: 22-04-2011, 23:17:12 »
I šta je onda uradio vuk?
First 666

Josephine

• Guest
« Reply #279 on: 22-04-2011, 23:24:41 »
Vuk nije (uvek) bitan, u tome je poenta.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #280 on: 22-04-2011, 23:33:07 »
Nije. Poenta je u tome da će vuk da pojede crvenkapu. Iz te situacije dva su izlaza: Da crvenkapa navabi lovca ili drvoseču, ili da sama uzme sekiru i umlati vuka. Ali ako crvenkapa uzme sekiru, onda prestaje da bude crvenkapa, već postaje nešto drugo. Recimo, drvoseča. Sad, muka je u tome što je teško biti drvoseča. To je naporan posao i osoba koja se njime bavi sve vreme je okružena znojavim i maljavim muškarcima, tako da baš i nije ideal working environment. Stoga će crvenkapa u velikoj većini slučajeva radije da rizikuje da bude pojedena, nego da se lati sekire.

Ili, potrebna je hrabrost i snaga volje, pa i spremnost na žrtvovanje da bi se žena uzdigla iz patrijarhalnog stereotipa, pri čemu to često nije ni lako ni prijatno, niti joj donosi neku opipljivu korist. Zbog toga mnoge žene same, potpuno svesno, biraju da zadrže svoje patrijarhalne uloge majki, supruga, sponzoruša i izrugavaju se "kurvama" koje nisu "poštene žene" kao one.

Crvenkapa je poštena žena. I'll take a whore any day.
First 666

Josephine

• Guest
« Reply #281 on: 22-04-2011, 23:42:12 »
Provociraš ili samo nemaš pojma šta pričaš?

I'll take the second one any day.

Crvenkapa ima i treći izbor. To što ti nisi bio dovoljno imaginativan da ga se dosetiš, nije crvenkapin problem.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #282 on: 22-04-2011, 23:50:30 »
Ni jedno ni drugo, nego treće.
First 666

Josephine

• Guest
« Reply #283 on: 22-04-2011, 23:51:55 »
Ma nemaš ti imaginacije za treće.  :mrgreen:

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #284 on: 22-04-2011, 23:57:04 »
Jeste, sav sam neimaginativan.   xrofl
First 666

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
We're all mad here.

Josephine

• Guest
« Reply #286 on: 23-04-2011, 09:46:02 »
Nema veze sa fantastikom...

http://thegloss.com/odds-and-ends/bullish-how-to-run-your-career-like-a-gentlewoman-2/

Možda da si otvorila novu temu za ovo? Da zamolimo Bobana da to uradi?

Zanimljiv tekstić. :)

Najviše mi se dopalo ovo:

Oh, also make sure that any jokes you tell are self-deprecating (“there’s nothing worse than being perceived as bitchy or malicious”). I guess there will never be a lady Jon Stewart, as telling jokes at Gaddafi or John Boehner’s expense would be unladylike.

I ovo:

So, don’t be fucking pathetic. If you take the last roll in the bread basket, flag down the waiter and get some more goddamn bread. Pointless little guilt-inducing sacrifices are the refuge of deeply disempowered women – grandmothers who could have run companies or built aqueducts or performed surgery, and instead were forced to iron things and always eat the most smushed piece of cake.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #287 on: 03-05-2011, 21:55:14 »
Inače, za potrebe teksta koji pišem nabavio sam knjižicu:

Women in Science Fiction and Fantasy by Robin Anne Reid.

"With a special focus on British and American speculative work, Reid (Bradbury: A Critical Companion) compiles the essays and research of 29 scholars, focusing on women rather than gender conceptions. Volume 1 features 29 essay-style chapters that provide broad topic surveys, like music, genre poetry, and comics. Volume 2 offers 230 shorter encyclopedia-style entries. The first book to chart this underrecognized scholarly territory, it broadens work begun by Judith Little in Feminist Philosophy and Science Fiction (2007). While the set lacks a supporting topic chronology, it is a landmark work that belongs in large literature collections and engaging enough for casual readers."

Knjiga može da se nađe na Google Books, ako još nekoga zanima.
First 666

Josephine

• Guest
« Reply #288 on: 03-05-2011, 21:57:26 »
Imam pun folder ovoga. Imala sam istu nameru kao i ti, ali malo vremena (za istraživanje, čitanje svih relevantnih knjiga, romana i priča, naučnih radova)... Možda jednom i napišem taj esej o ženama u fantastici. Obiman je to posao. Srećno! :)

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #289 on: 03-05-2011, 21:59:23 »
Kolaboracija?
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Josephine

• Guest
« Reply #290 on: 03-05-2011, 22:00:16 »
Ma jok. Najtflajer nije šizofreničan kao ja. :)

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #291 on: 03-05-2011, 22:06:08 »
Moje upoznavanje sa ženskom stranom fantastike do sada se svodila na čitanje književnih dela koje pišu žene. Nisam se bavio sociološkim položajem žena u žanru, ni kao stvaraoca ni kao protagonistkinje, sve dok nisam održao predavanje u klubu i napisao tekst za "Zabavnik" (koji su dosta skratili, ali ga ima na mom blogu). Pošto sam tokom proteklih deset godina kao čitalac prisustvovao rađanju paranormalne romantike i razdvajanju urbane fantastike od horora, te prerastanju u zaseban žanr, rešio sam da se time pozabavim i sa teorijskog stanovišta. Žanr je u savremenoj fantastici možda prevaziđena kategorija, ali je uvek korisno da se znaju makar neki okviri unutar kojih se fantastika kreće. Stoga treba videti kakav su uticaj pisci zlatnog doba imali na savremene stvaraoce - da li bismo danas čitali Martina da on nije čitao Vensa - ili šta su Li Breket, Legvinova i Nortonova uradile za emancipaciju žena.

Čuven je slučaj kada je Andre Norton iskritikovala Lorel Hamilton i njen prvi roman, poručivši joj da fentezi nije za nju. Tako smo dobili Anitu Blejk, koja je (bila) simbol savremen fantastične heroine. Itd.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #292 on: 03-05-2011, 22:07:32 »
Ma jok. Najtflajer nije šizofreničan kao ja. :)

Najtflajerova psihička oboljenja of choice su depresija i OCD. Otud komentar o šizofreniji.

A nemam nikakvih problema sa idejom da sarađujemo na pisanju ovakvog teksta ili serije tekstova.
First 666

Josephine

• Guest
« Reply #293 on: 03-05-2011, 22:13:41 »
Ja sam više vuk (vučica:)) samotnjak, ali možemo da probamo.

Edit: mada me taj OCD zabrinjava...

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #294 on: 03-05-2011, 22:22:00 »
Ja sam više vuk (vučica:)) samotnjak, ali možemo da probamo.

Edit: mada me taj OCD zabrinjava...

Je l' ti vidiš grb u mom potpisu?

A OCD je pod kontrolom.
First 666

Josephine

• Guest
« Reply #295 on: 03-05-2011, 22:24:19 »
Ok, onda. Mogli bismo da podelimo posao.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #296 on: 03-05-2011, 22:33:46 »
Sad čitam poglavlje o epskoj fantastici od šezdesetih do 2005. Ispade da sam čitao sve do jednu spisateljicu koja se navodi kao primer feminističke fantastične proze. Jedino moram da ponovim neke romane koje sam čitao baš davno, tipa "Rokanonovog sveta", recimo. Sutra ću povaditi spisak autorki, pa ću ga okačiti ovde.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #297 on: 18-05-2011, 13:51:39 »
YA segment fantazijske književnosti često je najviše okrenut društvenoj angažovanosti. Tamora Pirs je sa svojom serijom o deci čarobnjacima davno pre Harija Potera potakla priču o različitostima - rasnim, socijalnim, ekonomskim, kakvim god hoćete. Da se autorka nije razbolela i da je nastavila da piše u tom svetu, siguran sam da bi se dotakla i seksualnih i rodnih razlika.

Trenutno najperspektivnija spisateljica koja se bavi YA fentezijem, a ujedno i položajem žene u društvu, zove se Alison Godon. Upravo sam krenuo da čitam njen prvi roman (pošto sam čekao da objavi i drugi, pa da odjednom pročitam obe knjige). Miljenica je kritike, a čini mi se da ju je i publika lepo primila.

Eon by Alison Goodman

Grade 8 Up—In this Asian-inspired fantasy world, political power belongs to the emperor, but also to the Dragoneyes: men who harness the power of the 12 energy dragons named for animals from the Chinese zodiac. Each year, a new one comes to power, and the dragon itself chooses a new apprentice from a pool of 12-year-old boys. Physically lame Eon is thought least likely to be chosen and also has a secret: Eon is truly Eona, a 16-year-old girl. At the ceremony, the Rat Dragon chooses fellow trainee Dillon for the role of apprentice. Eon thinks that all is lost until she sees a dragon no one has seen in 400 years: the Dragon Dragon—also known as the Mirror Dragon. The Mirror Dragon chooses Eon as an apprentice, and because there is no current Mirror Dragoneye, she must serve on the Dragoneye Council herself. She is thus plunged into the dangerous world of the court, which is sharply divided between the emperor and ruthless Lord Ido, the powerful Rat Dragoneye. Fans of Tamora Pierce will appreciate both the strong female protagonist and the cast of shrewd misfits who support her. Although the pace is initially slow, patient readers will be rewarded with high-stakes action in a well-crafted fantasy universe. A second volume will follow, but this one has an ending satisfying enough that readers will not feel cheated.
First 666

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #298 on: 18-05-2011, 17:26:59 »
Čekaj, zar nema kod Tamore Pirs dosta gej, bi i tako dalje likova? Ja sam od nje čitala samo ovu jednu prevedenu knjigu, ali sve mi se čini da sam nailazila na priču o tome da su razni likovi manje ili više jasno predstavljeni kao gej, samo nisu eksplicitno imenovani kao takvi (otprilike kao Loras i Renli  :roll:).

Odlično se sećam rečenice s početka Čarobnog tkanja kad klinac razmišlja "Možda ovaj tip spada u one što vole dečake"... što je super formulacija jer će je nevina dečica verovatno prevideti, a ne tako nevini odrasli neće...

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #299 on: 18-05-2011, 17:37:28 »
Čekaj, zar nema kod Tamore Pirs dosta gej, bi i tako dalje likova? Ja sam od nje čitala samo ovu jednu prevedenu knjigu, ali sve mi se čini da sam nailazila na priču o tome da su razni likovi manje ili više jasno predstavljeni kao gej, samo nisu eksplicitno imenovani kao takvi (otprilike kao Loras i Renli  :roll:).

Odlično se sećam rečenice s početka Čarobnog tkanja kad klinac razmišlja "Možda ovaj tip spada u one što vole dečake"... što je super formulacija jer će je nevina dečica verovatno prevideti, a ne tako nevini odrasli neće...

Drago mi je što ti se "Čarobno tkanje" dopada, pošto je moje uredničko i prevodilačko čedo. Nažalost, pokazalo se da je to objavio pogrešan izdavač za takvu vrstu knjiga.

Elem, da - Tamora Pirs se tu i tamo dotiče seksualnosti i problema koji idu sa njom, ali se daleko više zanima za položaj žene u izrazito patrijarhalnom društvu, čemu je zapravo posvećen njen daleko popularniji i obimniji serijal smešten u svet Tortal. Ipak, kod nje je seksualnost retko kada naglašena i retko kada otvoreno govori o tome, pošto je njena književnost pre svega namenjena mlađoj publici, negde 12-16 godina po mojoj proceni.

Možda si na umu imala Mercedes Leki, koja se veoma otvoreno bavi homoseksualizmom i položajem homoseksualaca u društvu, pa makar fantazijskom?
First 666