Author Topic: Crni Spajdermene  (Read 28989 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Albedo 0

  • Guest
Crni Spajdermene
« on: 02-08-2011, 18:55:32 »
Novi Spajdermen je crnac

Nakon smrti popularnog lika Pitera Parkera koji je otelotvorio Spajdermena kakvog znamo, novi Spajdermen će biti Majls Morales, tinejdžer, polu crnac, polu Hispano Amerikanac.



Osim novog lika, Spajdermen će dobiti i novo odelo koje pristaje boji kože novog junaka.

Majls je odlučan da preuzme ulogu dobročinitelja i već prilikom prvog "leta" će morati da se bori protiv Zelenog Goblina. Njegove avanture čitaoci će moći da vide već u sredu u izdanju  "Ultimate Fallout" broj četiri koji će se naći na svim prodajnim mestima u Americi.

Kako Majls Morales nije isti kao Piter Parker i  kostim Spajdermena će biti potpuno drugačiji, prilagođen njegovom liku.

Pisac Brajan Mikel Bendis kaže da je stvorio sasvim novog junaka koji ne liči ni na jednog do sada:

- On je mlađi od Parkera, dolazi iz potpuno drugačijeg okruženja i ima drugačiji pogled na svet. Smrt Pitera Parkera je ovog dečaka inspirisala da istupi - navodi pisac popularnog stripa.



Možda je ovo već negdje posatvaljeno, ali pošto mi je Boban isključio Search opciju ne mogu da provjerim. Što se tiče stripa, ludilo...

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #1 on: 02-08-2011, 18:57:51 »
So what? Zašto ova vest zaslužuje poseban topik?

Albedo 0

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #2 on: 02-08-2011, 19:00:42 »
ne lupetaj

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #3 on: 02-08-2011, 19:02:42 »
A pogotovo je (kao) enigmatičan naslov koji si dao topiku. Zato i pitam.

Albedo 0

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #4 on: 02-08-2011, 19:12:17 »
ne tajlupe

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #5 on: 02-08-2011, 19:30:55 »
Valjda će takvi kao ti jednom da prestanu da se čude što su ljudi dobili glavne uloge namenjene ljudima.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #6 on: 02-08-2011, 20:29:13 »
Evo nekih mojih meditacija nakon što je Peter ubijen i zašto mislim da će biti dobro:

Meditacije

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #7 on: 02-08-2011, 21:08:06 »
Dobar tekst, Meho. Potrebna je kondicija da se pročita u jednom dahu, ali dobar u smislu da iz njega provejava suptilan sentiment koji ne bih opisivala ovom prilikom. Ko razume, razumeo je.

"Ljudskiji" junaci su mi uvek bili draži. Dostojanstvena (i tiha) smrt junaka uvek je uzvišena.

Sećam se kada sam bila mala, poseban šok izazvala je epizoda Hi-Mena koja je misteriozno najavljivala njegovu smrt...

Albedo 0

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #8 on: 02-08-2011, 21:11:30 »
ma ja nisam znao ni da je riknuo, strašno šta se dešava

ne smeta mi ni smrt koliko to da ga zamjenjuju nekom politički korektnom dijabolom...

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #9 on: 02-08-2011, 21:16:49 »
Dakle Afro Amerikanac ili Hispano Amerikanac više ne može da se pojavi u javnosti, a da se masa ne istrčava sa izvrnutim pc argumentima...

Vi ste razlog zašto je pc uopšte i uvedena. Da ne primećujete nekakve rase, ni uvođenje pc ne bi bilo neophodno.

Albedo 0

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #10 on: 02-08-2011, 21:19:35 »
nevažno je, mogu ga zamijeniti i plavokosim nadčovjekom, jer prvi je problem u zamjenjivanju a dodatni isprdak je politička korektnost.

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #11 on: 02-08-2011, 21:24:34 »
ne smeta mi ni smrt koliko to da ga zamjenjuju nekom politički korektnom dijabolom...

Pa dobro, kada budeš odlučio šta, u stvari, misliš i govoriš, nastavićemo razgovor.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #12 on: 02-08-2011, 21:30:38 »
Albedo, namerno sam ostavio link za svoj tekst da ne bih potanko ovde objašnjavao da se ovde ne radi o Spajdermenu koga ti (misliš da) poznaješ. U pitanju je alternativni kontinuitet, takozvani Ultimate Universe. U njemu je i Nick Fury crnac.

Spajdermen u glavnom kontinuitetu (Zemlja 616) je i dalje isti onaj Peter Parker koji je to bio i 1962. godine. Marvel je i njega ubio (i oživeo) nekoliko puta a i bio je jedno vreme zamenjen Benom Reilyjem... sve to piše tamo, ali eto...

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #13 on: 02-08-2011, 21:35:07 »
Crni Albedo...

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #14 on: 02-08-2011, 21:36:03 »
Crni Albedo zvuči kao ime nekog afroameričkog superheroja...

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #15 on: 02-08-2011, 21:39:22 »
 :lol:

Upravo.

Albedo 0

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #16 on: 02-08-2011, 22:04:15 »
Kad izmisle Crnog Albeda i taj pandrkne i zamjene ga bijelcem, ja ću isto toliko da protestujem.

Zamisli da sad snime nastavak Blade-a sa Brad Pittom u glavnoj ulozi, pa to je sranje u najavi.


Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #17 on: 02-08-2011, 22:13:30 »
Ali ponavljam, ovo nije kanonski Spajdermen. U Ultimate univerzumu Nick Fury je crnac, Thor je Norvežanin (i nema alter ego američkog doktora Donalda Blejka), Cable je Wolverine koji je ostario (a ne sin Scotta Summersa, Nathan Summers), Spider-woman je ženski klon Petera Parkera (nekoliko se meseci špekulisalo da bi ona mogla da bude novi Spajdermen nakon Peterove smrti), Gwen Stacy je živa itd. Ultimate univerzum je izmišljen da bi se pričale priče koje ne robuju kontinuitetu uspostavljenom 1962. godine.

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #18 on: 02-08-2011, 22:20:57 »
Mislim da ne kapira.

Albedo 0

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #19 on: 02-08-2011, 22:25:08 »
Mislim da me previše uhodiš...



Meho, problem sa tim nije da li je nešto crno ili bijelo već ZAŠTO se mijenja, a mijenja se zbog keša a ne umjetnosti.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #20 on: 02-08-2011, 22:29:43 »
Mislim da ne kapira.

Ali ukapiraće.

I iako ja ne mogu da garantujem da će novi Ultimate Spider-man biti dobar, mislim da Bendisu ova vrsta promene može da posluži kao inspiracija a pošto je poslednje dve godine obavljao iznenađujuće dobar posao na ovom serijalu, sasvim je moguće da ćemo sada dobiti interesantne nove epizode o novom, svežem heroju.

Jedino mi je žao što je galerija sporednih likova u poslednje dve godine bila tako dobro razvijena a sada je pitanje koliko će biti mesta za njih pošto su mahom bili vezani za pokojnog Petera... Ali hajde, da vidimo.

Meho, problem sa tim nije da li je nešto crno ili bijelo već ZAŠTO se mijenja, a mijenja se zbog keša a ne umjetnosti.

Da, ali jasno ti je da je promena status quoa konstanta u superherojskim stripovima? U poslednjih pet godina imao si ubijenog Kapetana Ameriku i drugog čoveka koji je preuzeo njegov identitet, ubijenog Betmena i drugog čoveka koji je preuzeo njegov identitet, Daredevila koji je napustio Njujork i drugog čoveka koji je preuzeo njegov strip. Čak je i Ultimate Spider-man (naizgled) ubijen pre dve godine, pa se pokazalo da je živ i sada je konačno ubijen.

Trenutno je Johnny Storm (Human Torch) mrtav a njegovo mesto u Fantastic Four timu (koji se sad zove Future Foundation) je preuzeo - Spajdermen.

Moon Knight, superheroj sa podeljenim ličnostima sada misli da je istovremeno Spajdermen, Wolverine i Kapetan Amerika.


Promena status quoa je konstanta. Možeš da se nerviraš ali to je pravilo superherojskog stripa. A ovo čak i nije kanonski Spajdermen nego alternativni univerzum, buniš se oko zaista pogrešne stvari.

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #21 on: 02-08-2011, 23:16:21 »
Ali ukapiraće.

Nadajmo se. Potrudio si se da ukapira. I to još i ne mora da čita tvoj tekst. Ima li ko tolerantniji od tebe, Meho? :)

Albedo 0

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #22 on: 02-08-2011, 23:50:16 »
kad su bre ubili Betmena, mamicu im??? 8-)

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #23 on: 03-08-2011, 08:25:56 »

Джон Рейнольдс

  • 4
  • 3
  • Posts: 8.507
  • @
Re: Crni Spajdermene
« Reply #24 on: 03-08-2011, 09:04:35 »
Mada na prvi pogled izgleda, ne bih rekao da je ovo posledica PC terora, već tržišni potez - "gađanje" cela populacije, pravljenje proizvoda s nekom ciljnom grupom i to u trentuku kad kupci već postoje. Crna Barbika i tako to. To ne mora nužno da bude loše, ali se meni čini da je teško uklopiti povlađivanje ciljnoj grupi bez padanja u patetiku i/ili karikaturalnost. Ali šamegabri, Spajdermena odavno ne čitam, a od Marvelovih junaka mi je omiljeni Panišer i to rani. A on se prvi put pojavio kod Spajdermena.

Quote from: D.
Potrebna je kondicija da se pročita u jednom dahu

Potrebno je nemati ADHD. Većina će bez problema pročitati u jednom dahu.
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #25 on: 03-08-2011, 10:12:33 »
Moš misliti kako je meni, koji patim od ADHD-a, teško da to napišem...

A Bendis je inače Židov koji voli crnce (poznata je i dobro dokumentovana njegova ljubav prema Lukeu Cageu recimo) tako da je ovo verovatno bio najviše njegov izbor. I mislim da je izbor interesantan. Fred Van Lente je nedavno imao miniserijal o novom Power Manu koji je crni tinejdžer i tu se pokazao potencijal da se istraži taj milje (porodica koja nije baš geto dno ali nije ni mnogo dobrostojeća). Bendis bi sa ovim mogao mnogo da napravi.

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #26 on: 03-08-2011, 11:57:21 »
Džone, mržnja nije dobra za ten. Ugledaj se na Mahu malo. On je lepo biće.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #27 on: 03-08-2011, 12:06:09 »
Džone, mržnja nije dobra za ten. Ugledaj se na Mahu malo. On je lepo biće.

Ali ja imam ružan ten, pun sam mržnje i zovem se Meho a ne Maha!!!!  :lol:

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #28 on: 03-08-2011, 12:10:23 »
Ahahahah!  xrofl Typo, izvini. 

Ti možda sebi imaš ružan ten i misliš da si pun mržnje. Ja imam pravo na svoje mišljenje.  xremyb

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #29 on: 03-08-2011, 12:14:45 »
Ma, ne bih ja nikome ograničavao pravo na svoje mišljenje, ali ne treba ni naši čitaoci da žive sa pogrešnim informacijama.

No, da se vratimo na temu:

Njuzarama je uradila temat: deset najboljih zamena za originalne superheroje u istoriji stripa:

http://www.newsarama.com/comics/replacements-substitute-superheroes-110802.html

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #30 on: 03-08-2011, 12:16:16 »
Pa, niko i ne govori da si savršen. Samo lep.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #31 on: 03-08-2011, 12:19:54 »
Niko ne govori ni da sam lep, osim tebe koja to bez sumnje radiš da pripremiš teren za neku dijaboličnu i okrutnu šalu.... Dobro, nosili smo se i sa gorim.

A sad da se vratimo na temu:

Ovo su bili potencijalni kandidati za novog Ultimate Spajdermena:

http://www.newsarama.com/comics/10-new-ultimate-spider-man-candidates-110801.html

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #32 on: 03-08-2011, 12:22:52 »
Da. Sva je prilika da ću sa tobom, lepim, okrutno da se šalim. :) A i nisam ja od tih koji pripremaju terene. Ja to odmah, u lice, direktno. :) Bezbedan si.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #33 on: 03-08-2011, 12:29:12 »
 :shock:

Nego, da ne zaboravimo:

Brian Bendis iako Židov, ima dve usvojene ćerke, jedna je Afroamerikanka, druga Etiopljanka, pa je njegova ljubav ka crnim ljudskim bićima dobro dokumentovana. Što se tiče hispano veze: Axel Alonso (Marvelov trenutni GLODUR) i Joe Quesada (Marvelov donedavni GLODUR i sadašnji Chief Creative Officer) su obojica delom hispano. Dakle, ima li išta logičnije nego da novi Ultimate Spider-man bude crni hispano? Nema!!

cutter

  • 4
  • 3
  • Posts: 2.910
Re: Crni Spajdermene
« Reply #34 on: 03-08-2011, 12:31:36 »
Peter Pachuco  :)

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #35 on: 03-08-2011, 12:34:03 »
Pedro Parker.  :lol:

A seća li se neko onog miniserijala iz 2004. godine, Spider-man India, postavljenog u alternativni kontinuitet, u Bombaj, gde je Spajdermen dječak po imenu Pavitr Prabhakar  :lol: Da, to je zaista postojalo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spider-Man:_India

Mada nije bila neka sreća od stripa...

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #36 on: 03-08-2011, 12:37:32 »
Brian Bendis iako Židov, ima dve usvojene ćerke, jedna je Afroamerikanka, druga Etiopljanka, pa je njegova ljubav ka crnim ljudskim bićima dobro dokumentovana. Što se tiče hispano veze: Axel Alonso (Marvelov trenutni GLODUR) i Joe Quesada (Marvelov donedavni GLODUR i sadašnji Chief Creative Officer) su obojica delom hispano. Dakle, ima li išta logičnije nego da novi Ultimate Spider-man bude crni hispano? Nema!!

Ha. Lepo. :)

Pavitr Prabhakar 

 xrofl

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #37 on: 03-08-2011, 12:41:54 »

Pavitr Prabhakar 

 xrofl

Meni je slađe kako se Mary Jane u ovom stripu zove Meera Jain  :lol:

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #38 on: 03-08-2011, 12:43:10 »
Raznovrsnost i raznolikost. :)

cutter

  • 4
  • 3
  • Posts: 2.910
Re: Crni Spajdermene
« Reply #39 on: 03-08-2011, 12:45:00 »
A tu je i japanski Spajdermen aka Yu Komori, kome nije nedostajalo interesantnih prizora.


Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #40 on: 03-08-2011, 12:46:13 »
Da, šteta što je strip bio smeće (ovo sam prvo napisao za Indida, ali važi i za mangu koju Cutter pominje)... Kad bolje razmislim, od svih alternativnih kontinuiteta Spajdermena, jedino su Ultimate i 2099 bili vredni čitanja, ono ostalo mahom kurcu ne valja... A Ultimate je trenutno primetno bolji i od glavnog kontinuiteta, i to kažem ja koji volim Dana Slotta. Samo da Bendis sad ne izgubi dah!!!

kraken

  • 4
  • 2
  • Posts: 444
Re: Crni Spajdermene
« Reply #41 on: 03-08-2011, 21:19:59 »
Krajnje sam razocaran da nisu ubacili da je novi spajdi i gej te islamske veroispovesti kako bi obuhvatili sto vecu raznolikost, jer to je ipak na ceni. MAda za geja jos ima sanse, sigurno se nece muvati oko piterove devojke tako da nada ostaje. Sve u svemu sjajno reciklirano srnje za koje nisam siguran da li uopste zasluzuje igde van USA da se pomene.

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #42 on: 03-08-2011, 21:33:34 »
 :roll:

Pa dobro, da si islamske veroispovesti ili gej, verovatno bi ti se takav spajdi dopao. Sve zavisi od (ne)srećnih okolnosti u kojima si rođen i na koje nisi imao uticaja.

Meho Krljic

  • 5
  • 3
  • Posts: 58.997
Re: Crni Spajdermene
« Reply #43 on: 03-08-2011, 21:37:31 »
Pa ima šanse i za islamsku veroispovest. Samo zato što je hispano ne znači da nije five percenter.

No, u kom smislu je ovo "reciklirano sranje"? Mislim, Bendis ovde radi nešto što do sada nije urađeno u Spajdermen stripu, kako je to reciklaža??

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Crni Spajdermene
« Reply #44 on: 04-08-2011, 00:30:41 »
Da, ali jasno ti je da je promena status quoa konstanta u superherojskim stripovima? U poslednjih pet godina imao si ubijenog Kapetana Ameriku

Ovako, sa nepotpunom poslednjom rečenicom, to deluje kao najbolja stvar koju je Marvel ikada uradio!

Pri čitanju/gledanju nekog dela, na jednoj strani imamo psihološki mehanizam poznat kao "potiskivanje neverice", a na suprotnoj se preporučuje "produbljivanje neverice", tj. čitanje dogodovština Kapetana Amerike, koji nema šta da traži u društvu većine ostalih Osvetnika osim u nekoj izvitoperenoj viziji realnosti, sa Super-Soldier Serumom ili bez njega.

Izvinjavam se na digresiji.

Nemam ništa protiv crnog Spajdermena. Čak potpomaže moju teoriju da se američki superherojski strip (ili barem Marvel i DC) na makro-planu ne zasniva na "likovima" nego na simbolima. Simboli se ogrću likovima kako situacija zahteva - juče je bio demokrata, danas je gej, sutra će biti žena, prekosutra će biti latentni mutant... I naći će se opravdanje za sve to, čak unutar istog (dis)kontinuiteta. xnerd

Dok ima smrti, ima i nade.

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #45 on: 04-08-2011, 00:32:58 »
U, lepo je što si žene i gejeve stavio u isti koš sa latentnim mutantima.

I što je još potrebno opravdanje da budu superheroji.

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Crni Spajdermene
« Reply #46 on: 04-08-2011, 00:33:48 »
Pa to reci njima a ne meni! :roll:

Dok ima smrti, ima i nade.

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #47 on: 04-08-2011, 00:36:29 »
To je tvoja teorija? Tvoja izjava? Tvoje mišljenje?

ridiculus

  • 5
  • 3
  • Posts: 6.144
    • Strahoslovni domen999
Re: Crni Spajdermene
« Reply #48 on: 04-08-2011, 00:39:50 »
Praćenjem jednog naslova mogu se pratiti neki trendovi u društvu (osim za mutante, ali to je bila šala).

A pod "opravdanjem" sam mislio na podržavanje kontinuiteta - logično objašnjenje zašto je juče Spajdermen bio onakav a danas je ovakav, i tako to.
Dok ima smrti, ima i nade.

Josephine

  • Guest
Re: Crni Spajdermene
« Reply #49 on: 04-08-2011, 00:46:28 »
Ma da, ali meni nije jasno zašto bi gej ili žena superheroj(ka) ovde bio nekakav trend? Zašto to nije prirodno, normalno, logično, već se posmatra u kontekstu pc-ja ili je potrebno opravdanje za to?