Author Topic: George R. R. Martin "Igra Prestola"  (Read 59116 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pennywise

• 4
  • 2
    • http://www.geocities.com/arakis_1999/skhome.htm
George R. R. Martin "Igra Prestola"
« on: 17-11-2003, 20:52:00 »
Kako je bilo veceras u Lazi?

Jel tribina bila u obliku predavanja ili se vodila neka diskusija?

phuzzy

• 4
  • 3
    • http://www.screaming-planet.com
« Reply #1 on: 17-11-2003, 23:57:22 »
Bilo je... hmmm...

Diskusija sa prevodiocem/lektorkom...

Zanimljivo. Mada, ja nisam citao knjigu, ali sam nasao dovoljno zanimljivog materijala u raspravi da bih izasao zadovoljan.

I kako izgleda, ova knjiga mora da se cita.

Jes' da je Lurdusami drvio o tome vec ranije, ali sad vidim da nije usamljen u vozdizanju Martina u nebesa.

:wink:

Pavle

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 18-11-2003, 10:24:24 »
Ko nije dosao, a planira da cita knjigu je imao ludacku srecu!
Ovakav plot spoiler kakav smo sinoc culi davno nije izlanut na nekoj diskusiji u klubu.
Inace, prilicno interesantno vece, uglavnom elokventni i predavaci i publika, bez uobicajenog tremarenja i neodlucnosti jednih i drugih, i iako se ne slazem sa ekipom iz Lagune u mnogo cemu, moram da im priznam da su makar imali neki stav i bili spremni da ga brane.
Nazalost, pricalo uglavnom o prevodu,  toponimima i slicno, ali ovo je ipak bila dobra prilika da licno priupitamo nase prevodilacke zlotvore sta im kod vraga bilo na pameti kada su odlucivali o nekim stvarima.
Utesno je znati da su i oni nocima razbijali glave oko toga.
Sam Lowry: Yes... No... I don't know. I don't know what I want.

Lurd

• 3
« Reply #3 on: 18-11-2003, 17:53:25 »
Jeste utešno, a meni je najgore bilo što su u pitanju neki fini ljudi sa očigledno najboljim namerama i onda jebi ga. Znam samo da je bio oboren rekord po dužini trajanja predavanja.

A da, Spojler. Ivan Jovanović je ladno rekao (parafraza): Postoji u romanu mnogo slojeva. Priča počinje dolaskom junaka u kuću gde se desilo ubistvo, a završava se otkrivanjem da je batler ubica.

Inače, da se ponavljam milioniti put neću. Pored toga što sam slep, sada sam i nem i obamro. Dobra stvar je što su počeli da kruže primerci po klubu pa ljudi otvaraju oči polako.

I još jednom: Uz sve poštovanje prema sudu vremena, ja nikada u životu nisam čitao ništa bolje, ne samo u Epskoj fantastici. (Ne kažem da je ovo najbolje, ali nije ni gore od nekih vrhunaca koje sam ranije čitao)

Dosta priče. Na čitanje.
My trees...They have withered and died just like me.

mord

• 4
  • 2
« Reply #4 on: 19-11-2003, 00:07:05 »
Naisao sam na ovaj forum prije otprilike godinu dana i trazio preporuke. Ovim putem da se zahvalim svima na preporukama, jer sam od onda stvarno procitao par fantasticnih knjiga.

Nego da ne duljim, zar medju vama jos ima neko ko nije poceo citati  martinovo remek djelo? Kazem poceo, jer ni ja nisam jos nabavio sve knjige.

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #5 on: 20-11-2003, 01:03:54 »
Quote from: "Monsinjor Lurdusami"
A da, Spojler. Ivan Jovanović je ladno rekao (parafraza): Postoji u romanu mnogo slojeva. Priča počinje dolaskom junaka u kuću gde se desilo ubistvo, a završava se otkrivanjem da je batler ubica.

A ti spojler preneo!
 :x
Urgh!
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

phuzzy

• 4
  • 3
    • http://www.screaming-planet.com
« Reply #6 on: 20-11-2003, 11:44:06 »
Mmmmmmmmm...

Mada moram da primetim da to uopste ne bi bio spoiler da _pojedinci_ nisu odmah podigli buku oko toga. Da je covek ispricao da je batler ubica u knjizi u kojoj uopste ne znamo da neko bude ubijen, i da to svi izignorisu, podatak bi verovatno prosao neprimecen. Ovako smo sad svi JAKO dobro utvrdili da je batler ubica.   :x  :wink:

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 20-11-2003, 11:48:44 »
pa zar batler nije UVEK ubica?
dottore di sinistra scienzia, anti-papa-illuminatore di parallel-splatterpunk;
"балкански Тарантино за филмски рецензии"

http://cultofghoul.blogspot.com/

Lurd

• 3
« Reply #8 on: 20-11-2003, 12:41:36 »
To je bila prafraza, pobogu. Dobro, kad ste navalili, on je tačno rekao... :wink:

Fazi (usput, jel ti izradjuješ satove za napad i četvrtinu u košarkaškim salama, pošto na njima piše - FAZI), to ne bi bio spojler samo da su ga ljudi kojim slučajem zaboravili, jer o tome što je on rekao da se dešava na kraju ljudi razgovaraju u romanu.

I dosta više o ovome! Knjigu u šake!

Tarantula

• Guest
« Reply #9 on: 20-11-2003, 19:24:48 »
Nestvarno dosadna knjiga.
Moze biti zanimljiva samo nekome ko nije poznavalac engleske pseudosrednjevekovne istorije.
Ocigledno je Martin igrao na americku publiku koja je mnogo manje obrazovana od evropske.

sandman

• Guest
« Reply #10 on: 20-11-2003, 19:46:16 »
Quote from: "Toxic"

or maybe this book just exceed reader's page limit, heh?  :wink:

http://www.znaksagite.com/diskusije/viewtopic.php?p=1930&highlight=#1930

mord

• 4
  • 2
« Reply #11 on: 21-11-2003, 00:42:51 »
Moram reci da mi je vise vremena trebalo da procitam hyperion sa onim pretjeranim nazivima brodova i cega vec sve ne, nego igru prijestolja sa pustim likovima (glavnim i sporednim), bez obzira na broj stranica.

Tarantula

• Guest
« Reply #12 on: 21-11-2003, 00:49:51 »
Ne smeta broj stranica, nego broj likova i odsustvo originalnosti.
Tesko da bi se mogla uraditi skracena verzija, ovo vec deluje kao prepricana verzija megasage.

Lurd

• 3
« Reply #13 on: 21-11-2003, 18:07:12 »
Quote from: "Toxic"
Moze biti zanimljiva samo nekome ko nije poznavalac engleske pseudosrednjevekovne istorije.
Ocigledno je Martin igrao na americku publiku koja je mnogo manje obrazovana od evropske.

Jel ovo neka moda na ovom forumu da svi pišu pod nekim nikovima. Šta je sada? Dosadilo pljuvanje pod pravim imenom, pa ajde sada da se "maskiramo".

Znam samo jednog čoveka koji je uspeo da se zaista maskira. Mislim jasno je tada bilo da je lik lažan, ali bar nije moglo da se pogodi ko je u pitanju. U svim ostalim slučajevima maskiranje je izgledalo, što reče Crna Guja, kao kada bi žirafa sa naočarima za sunce pokušala da udje u klub za polarne medvede.

Jel si se opet smorio posle 50 strana? Ili 100? Jel treba da se isprovociramo ovako diletantskom izjavom?

"Moze biti zanimljiva samo nekome ko nije poznavalac engleske pseudosrednjevekovne istorije."

Deda, deda...što bi rekao naš bivši zaštitni znak i naš bivši član, Šta reći a ne biti uvredljiv?

The_Dancing_Clown

• 4
  • 2
« Reply #14 on: 21-11-2003, 19:32:38 »
:arrow:  :arrow:  :arrow:

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #15 on: 22-11-2003, 16:27:46 »
I dosta više o ovome! Knjigu u šake!

ako imaš nastavak, ponesi u ponedeljak, jer će ti knjiga biti vraćena u pročitanom stanju. so far: samo najbolje i o piscu i o delu.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Lurd

• 3
« Reply #16 on: 22-11-2003, 19:02:07 »
Da, poneću je u ponedeljak, ali ćeš sa čežnjom morati da gledaš kako je dajem Saletu. :evil: Pa kad on završi. Melkor je svoju knjigu pozajmio Samu, a ovaj je ne čita, jer, mo'š misliti, mora da uči.

I naravno da je sve najbolje. Pričaćemo u ponedeljak.

PoZ!

The_Dancing_Clown

• 4
  • 2
This Is Why
« Reply #17 on: 24-11-2003, 16:25:00 »
"North and north and north he looked, to the curtain of light at the end of the world, and then beyond that curtain. He looked deep into the heart of winter, and then he cried out, afraid, and the heat of his tears burned on his cheeks.
Now you know, the crow whispered as it sat on his shoulder. Now you know why you must live.
“Why?” Bran said, not understanding, falling, falling.
Because winter is coming."

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #18 on: 29-11-2003, 10:59:45 »
Da, poneću je u ponedeljak, ali ćeš sa čežnjom morati da gledaš kako je dajem Saletu. :evil:

ko sto vec rekoh uzivo: AAARRGH  :x
Melkor je svoju knjigu pozajmio Samu, a ovaj je ne čita, jer, mo'š misliti, mora da uči.

:cry: e pa ja ne moram da ucim
PAAVLEEEE, jel mogu da dobijem knjigu u ponedeljak ...
prosli put si mi zbrisao jer me Ivan sabio u cosak i nisam mogao da izadjem  :cry:
a ti si stvarno rano zapalio
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Lurd

• 3
« Reply #19 on: 29-11-2003, 21:58:58 »
Ne moraš baš da plačeš. Ako mi Sale vrati sutra, dobijaš ti.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #20 on: 01-12-2003, 10:26:53 »
Ne moraš baš da plačeš. Ako mi Sale vrati sutra, dobijaš ti.

ne kmecim tebi nego dugom Pavlu  :)

DUNADAN

• 3
« Reply #21 on: 18-01-2004, 17:50:55 »
George R. R. Martin je kralj!
Imala sam tu (ne)srecu da sve tri knjige dobijem odjednom tako da sam ih progutala za 3 nedelje.
sad grickam nokte i chekam chetvrtu pa petu pa shestu, ako shesta uopshte izadje.

stvorio je neverovatan svet, izgradjen sponatno, iz viteshkog romana, postepeno ga zachinjavajuci fantasy elementima, bez zurbe i stalnog gonjenja chitaoca da na silu prihvata i shvata fantaziju koju stvara.
to je ono shto, po mom mishljenju, chini fantasy roman dobrim, a Martinov A Song Of Ice And Fire je savrshen, slojevit, sve ono shto je Lord Of The Rings pa mozda i vishe od toga.
Ozbiljan pretendent za prvo mesto u mojoj listi najboljeg fantasy romana IKAD.
Ono shto LOTR vadi je, da se tako izrazim, vertikalna slojevitost; stvaranje Silmariliona, Biblije Srednje Zemlje.
U A Song Of Ice And Fire vertikalnu slojevitost zamenjuje horizontalna, sa desetinama likova, dogadjajima koje indukuju, spletkama, odnosima, ukrshtanjima i rasplitanjima, paralelne radnje, apdejt svakog lika u skladu sa radnjom i novim dogadjajima, dok Tolkin ni dve pralalelne radnje nije mogao da odradi kao chovek vec bi prvo odradio jednu, a zatim drugu, pruzajuci chitaocu dovoljno vremena da se smori do jaja sa Entima i Frodom i Semom na njihovom questu i tek bi u retkim momentima davao hint po kom bi mogli da ih povezemo. Greshka koju je Dzekson prilichno dobro ispravio u filmu.
Shta da kazem, juche sam zavrshila knjigu, ustala u 9, bila na netu, jela, u 11 sela da uchim, u 12h sela da chitam, napravila pauzu za ruchak od lapo sata, chitala, chitala, chitala, proshetala Kucu Debeljucu, odgledala 24-u, chitala, chitala, chitala, dok nije bilo vishe nishta da se chita.
Toliko je dobar.
Predobar.  

Ne znam kakav je prevod, nisam bila ni na predavanju, ali lichno mislim da je bolje prochitati Martina na bilo kom jeziku nego ne prochitati ga uopshte.
Two tears in a bucket, motherfuck it.

Lurd

• 3
« Reply #22 on: 18-01-2004, 18:56:06 »
DUN, da ti se ublaži čekanje, imaš još dve priče iz istog univerzuma - Hedge Knight i nastavak A Sworn Sword. Obe se dešavaju nekih 150 godina pre dešavanja u Ice and Fire i obe su sjajne.

Što se tiče poedjenja sa Tolkinom, mislim da ono nikako ne stoji. Nisu jednostavno iste vrste literature i različito se vrednuju. Martin je u zanatskom smislu neuporedivo bolji, ali opet mi se nekako čini da ne mogu da se uporedjuju.

Još jedan stvar što se tiče serijala, a koja mi se sada iskristalisala je da je to jedna od najmučnijih i emotivno najtežih knjiga koju sam čitao. Grozno, sva ona stradanja, smrti, izdaje.

Koji su ti omiljeni likovi? Omraženi? Pričačemo još, zanima me gomila stvari.

DUNADAN

• 3
« Reply #23 on: 18-01-2004, 21:25:32 »
ne vidim zashto se te dve knjige ne bi mogle porediti.
obe su epska fantastika.
i nije LOTR toliko neprikosnoven.

SPOJLER ON

evo, vec kad me pitash za likove i tu bi mogla da nadjem zamerku Tolkinu koji pravi crno-beli svet, il si dobar il si bad to the bone.
likovi kod Martina su fleksibilniji, podlozni uticajima i promenama, jednom rechju realniji i samim tim mi je teze bilo da zadrzim prvobitan stav prema nekim likovima koji su na pochetku prikazani kao beskrupulozni, surovi, bezdushni npr. Jamie, Sandor Clegane (zao mi je shto njegov lik nije vishe razvijen), neke likove sam u startu mrzela, Cersei, Joffrey (mal nisam svrshila kad se malo govno otrovalo!), Tywin Lannister Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold.  :!:

ako moram da se opredelim za omiljenog lika onda je to definitivno Tyrion the Imp; kakvo sjebavanje na kraju trece knjige.

SPOJLER OFF

Još jedan stvar što se tiče serijala, a koja mi se sada iskristalisala je da je to jedna od najmučnijih i emotivno najtežih knjiga koju sam čitao. Grozno, sva ona stradanja, smrti, izdaje.

bash to je odlichno.
josh jedna prednost u odnosu na LOTR, Tolkin je zrtvovao samo 3 lika u knjizi, sva tri minorna za radnju i disposable da tako kazem.
uvek sam se pitala koliko za pisca da ubije lika kog je gradio, kad sami chitaoci to dozivljavaju emotivno.

sorry shto toliko poredim sa LOTR ali meni je to neminovno.

imaš još dve priče iz istog univerzuma - Hedge Knight i nastavak A Sworn Sword. Obe se dešavaju nekih 150 godina pre dešavanja u Ice and Fire i obe su sjajne.

imam obe :)
soon to be read!

Lurd

• 3
« Reply #24 on: 18-01-2004, 21:44:35 »
Samo da razjasnimo. Ne kažem ja da je Gospodar neprikosnoven, samo da se teško porede. Ali, sasvim je legitimno na fanovskom nivou.

Sandor je i meni jedan od dražih likova, Tyrion takodje, ali pošto sam ja glupi i dosadni lawful/good mislim da mi je nekako najdraži Barristan Selmy. Naravno, tu su ol raund favoriti tipa Jon i Daenerys, a i Mance Rayder mi je nekako super i, naravno, prave pravcate nindje Syrio i Jaquen. Ma ima toga još iha-ha!

SPOJLER

Ja sam bio blizu vrhunca kada se vratio i prebio ko pičku onog kitana iz Bravosa. UUUUUUUU!!!!!! Kako sam tada poludeo. Takodje mi je bilo prženje kada je na kraju došao Stanis, uuuuuu to mi je takodje bilo ludilo, a, izvinite me svi, meni je Stanis takodje jedan od dražih bio za čitanje.

Do jaja, ali do jaja mi je Oberyn Martell. Njegovu smrt sam najteže doživeo, možda zato što sam posle onolikih stradanja potajno negde verovao da je kraj patnjama. I da Joffryeva smrt mi je bila takvo uživanje.

Ima ih još, polako.

PROŠLI SPOJLERI

Što se tiče najboljeg fantasy romana - mislim da je ovo definitivno to.

DUNADAN

• 3
« Reply #25 on: 18-01-2004, 22:01:18 »
SPOJLER

Ja sam bio blizu vrhunca kada se vratio i prebio ko pičku onog kitana iz Bravosa. UUUUUUUU!!!!!! Kako sam tada poludeo. PROŠLI SPOJLERI

podseti me, ko je koga prebio? :)

Lurd

• 3
« Reply #26 on: 18-01-2004, 22:15:12 »
Elem,

spojler

Kada se Daenerys šetala medju svojom "decom" pred opsadu onog poslednjeg grada, napao je Titan iz Braavosa, sellsword čiju je badnu rasturila prilikom osvajanja jednog od prethodnih gradova. Društvo joj je pravio čikica, koji je tada bio squire Belwasu, koji je skočio i štapom mu jebokevu ko najgorem šljamu. Posle ga je Jorah prepoznao da je to Barristan. Tada sam zaplakao, a cmizdreo sam ko tinejdžerka i kada ga je pomilovala i dala mu mač kasnije.  :cry: E, a evo tebi i jedan spojlerčič. Ima na netu jedno 7-8 gotovih poglavlja iz četvrte knjige, "A Feast for Crows". Na GRRM-ovom sajtu je dato poglavlje Daenerys. Pročitao sam prvih nekoliko redova i tu neki andedovi (!) dolaze da je vide. Barristan kaže "nema razloga da ovo trpite", a ona (boginja!) odgovara "ima, ti ljudi su umrli za mene". Tu sam se teškom mukom naterao da prestanem.  :wink:

KRAJ SPOJLERA

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 19-01-2004, 00:11:25 »
Eto, Lurd, da se i ja otvorim:

MEGA SPOJLER

Naravno das se odmah vezao za Starkove (mora li se naglasavati). Jeste da mi je Sansa isla na q... al kapirao sam da ce to da se sredi - sta cete previse sam se navikao na konvencionalniji fantasy. A onda, prvi shok!!! Ubise Eddarda :cry:  i posle me svaka smrt iz te familije dovodilo do suza.
A bogami i vaskrsnuca odredjenih clanova :P

nastavice se...
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Lurd

• 3
« Reply #28 on: 19-01-2004, 00:15:23 »
Aman, čoveče! Edituj onaj mega spojler iz fakin' EPILOGA!

Drago mi je da si se otvorio i samo nastavi...

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #29 on: 19-01-2004, 00:28:39 »
Nego ljudi, VI koji niste citali knjige CITAJTE IH (umesto ovog topica)i pustite nas da se spojlerisemo kol'ko 'ocemo.

Ovde cete saznati samo jednu, jedinu i najbitniju stvar : CITAJTE KNJIGE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Lurd

• 3
« Reply #30 on: 19-01-2004, 00:37:47 »
Quote from: "Melkor"
Nego ljudi, VI koji niste citali knjige CITAJTE IH (umesto ovog topica)i pustite nas da se spojlerisemo kol'ko 'ocemo.

Ovde cete saznati samo jednu, jedinu i najbitniju stvar : CITAJTE KNJIGE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

xcheers

DUNADAN

• 3
« Reply #31 on: 19-01-2004, 01:20:20 »
da stvarno
dosta je bilo spojler upozorenja.
ne znam, ja nisam previshe cmizdrila, al' eto, ispada da fantasy izvlachi estrogene iz vas :)
ubistvo u Twin Tower, Red wedding, me je toliko iznenadilo i shokiralo da sam morala opet da prochitam za sluchaj da sam nesto pogreshno shvatila.
mene interesuje da li je direwolf kog Ayra sanja u stvari njena Nymeria?
mislim, trebalo bi da bude, svako od njih sanja svog zar ne?
sve vreme sam chekala kad ce se pojaviti.

mene je ovaj deo dotukao:

It was a long moment before he understood what was happening. When he did, he bolted to his feet. “Ghost?” He turned toward the wood, and there he came, padding silently out of the green dusk, the breath coming warm and white from his open jaws. “Ghost!” he shouted, and the direwolf broke into a run. He was leaner than he had been, but bigger as well, and the only sound he made was the soft crunch of dead leaves beneath his paws. When he reached Jon he leapt, and they wrestled amidst brown grass and long shadows as the stars came out above them. “Gods, wolf, where have you been?” Jon said when Ghost stopped worrying at his forearm. “I thought you’d died on me, like Robb and Ygritte and all the rest. I’ve had no sense of you, not since I climbed the Wall, not even in dreams.” The direwolf had no answer, but he licked Jon’s face with a tongue like a wet rasp, and his eyes caught the last light and shone like two great red suns.

Red eyes, Jon realized, but not like Melisandre’s. He had a weirwood’s eyes. Red eyes, red mouth, white fur. Blood and bone, like a heart tree. He belongs to the old gods, this one. And he alone of all the direwolves was white. Six pups they’d found in the late summer snows, him and Robb; five that were grey and black and brown, for the five Starks, and one white, as white as Snow.

He had his answer then.

Lurd

• 3
« Reply #32 on: 19-01-2004, 01:24:31 »
Naježio sam se i meni se plače.

smrklja

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 26-01-2004, 19:07:45 »
zamolio bih melkora da pokupi moje knjige i da ih lepo vrati vlasniku.btw sta bi sa cetvrtim nastavkom.

Lurd

• 3
« Reply #34 on: 26-01-2004, 19:49:04 »
Najebo si, Melkore!

E, pročitao sam inače Sworn Sword i mislim da je odličan! Samo, malo je kratak i pre dodje kao epizoda iz veće celine nego zasebna priča, ali to je valjda i normalno, pošto je čovek piše A Feast for Crows već godinama. Mislim da je Martin u naponu stvaralačke snage i da ne može da uradi nešto loše sada.

Stvarno, kada bi mi se dobra vila ponudila da mi ispuni jednu želju, tražio bih da mogu koliko god želim da čitam o dogadjajima u Westerosu.

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #35 on: 27-01-2004, 00:53:10 »
Dobro, deco, culi ste... Vratite Melkoru knjige posto je cika Direwolf svratio iz vojske i izgleda otprilike ko sto mu ime kaze. Spajdere, Sam bolje se sami javite, slab sam na mucenja necu moci da ocutim... a vala priznacu i ko je spalio zito... pa nek ide zivot!

Spider Jerusalem

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 27-01-2004, 01:35:11 »
Na amazonu ima vec nedelju dana kako su i cetvrta i peta knjiga najavljene za izdavanje 2. februara, odnosno pocetkom aprila. Martin to ne potvrdjuje i jos drzi onaj disclaimer na sajtu, ali  ovo bi trebalo nesto da znaci, posto amazon nije tako neozbiljan sajt (rece on i osta ziv).

Lurd

• 3
« Reply #37 on: 27-01-2004, 04:12:12 »
Maртин рeко да ће да нам каже када напише. Прво нама. Не би нас лагао. И пре је рекао на неком форуму да издавачи хоће да раде сами на своју руку, а и Амазон је био најављивао за прошло лето па цврц.

Тако да "...the minute I finish it, you'll be the first to know..."

А ако се, пак, појави за недељу дана, ти, бато, имаш пиће. Ваља да падне част за муштулук...

Spider Jerusalem

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 27-01-2004, 06:57:18 »
Opomenut sam da sirim los info, pa da se ispravim.

Sigurno nece izaci u februaru, mozda ne cak ni u aprilu, vec u junu, i to samo cetvrta knjiga. Amazon se igra shege, a ja budala pa naseo.
Al' priznajte da ste se lepo nalozili  :D

"Po US Amazonu, cetvrti Martin izlazi 27. aprila. Po Lokusu, u junu (sto je verovatnije, covek je jos nije zavrsio, fer chrissakes)."

nemui

• 4
  • 2
« Reply #39 on: 27-01-2004, 22:45:42 »
Stormcrow ili ne, ali ja se sve nesto bojim da GRRM nece moci da rasplete sve sto je zapleo... ne mislim na cinjenicu da je pobio 90% good guys, nego na sve one prorocke snove. Cisto sumnjam da je imao u glavi plot do kraja serije, mislim da je nabacivao detalje koji su mu se dopali, a onda ostavio sebi za domaci da ih uklopi... toliko je tih detalja da nisam uspeo sve da ih popamtim, ali sigurno ima ko jeste, i ti ce mu zameriti ako ih sve ne ukljuci u raspletu...

Hope he proves me wrong...

Koliko li ce vremena da prodje od izlaska knjige do pojave e-booka? Predugo, a onda ce da bude skroz neformatiran  :x  ...
(\ /)
(O.o)
(> <)

Heute die Welt, morgen das Sonnensystem.

DUNADAN

• 3
« Reply #40 on: 30-01-2004, 07:28:19 »
mislim da ce Martin to maestralno da odradi.
kontam da su ove tri knjige bile samo zgrevanje.
chovek je genije.

prochitah Hedge Knight, odlichan je
i ja se pridruzujem monsinjorovoj tvrdnji da bih bila savrsheno srecna kad bih stalno mogla da chitam o Westeros avanturama.

Lurd

• 3
« Reply #41 on: 30-01-2004, 16:08:25 »
I ja se slažem sa DUN koja se slaže sa mnom. Ponovo sam listao neke delove prve knjige i to stvarno treba da se čita više puta. Provalio sam zanimljivu stvar: sasvim nesvesno sam preletao preko svih bitaka koje su "naši" gubili, a sada sam ih malo detaljnije iščitavao.

Ludilo je ona prva, prva u knjizi. Gde se Tywin šiba sa Boltonovim snagama. Bubnjevi northmena, duboki rog i prkosna truba Lannistera, pa Gregor: "Imp! Take the left. Hold the river. If you can". Šištanje strela i onaj potpuno aaaaaarrrrgghh! momenat kada se Gregor i grupa veterana zaleću u zid kopalja i štitova, pa svi izginu, pa i Gregorov konj koji je jedini probio blok. Gregor ustaje neogreban i kreće da divlja, a pre nego što su se štitovi sklopili, Shagga SKAČE sa konja sa dve sekire i utrčava u rupu. Uuuuuuuu.....

DUNADAN

• 3
« Reply #42 on: 30-01-2004, 17:29:56 »
meni su bitke (bogu hvala pa nije svaku i opisivao) bile nejasne koliko i bitke u LOTR, nishta ja tu nisam mogla da pohvatam, a pokushaj kreiranja 3D slike u glavi se zaustavio na pokushaju.

Lurd

• 3
« Reply #43 on: 30-01-2004, 20:34:34 »
Ispričaću ti ih. Sve. Sa svim detaljima.  :wink:

Ma ne, stvarno, pored gomile, ali gomile drugih stvari, ima toliko pržačkih momenata da je to...uf!

Meni su jasne tuče jean na jean, a za bitke mi je potrebno iščitavanje ili dva.

BladeRunner

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 09-02-2004, 14:21:16 »
Procitah samo prevedenu "Igru prestola" (Laguna). Mislim se da li da trazim i da skidam sa interneta "A Clash of Kings" i "A Storm of Swords" (pitanje je da li uopste mogu da se nadju?), ali ozbiljno sam obeshrabren njihovim brojem strana, jer mi se tako obimne knjige ne citaju sa racunara. Zivo me zanima da li ce Laguna prevesti preostale knjige, a ako hoce, kada? Na njihovom sajtu nema pomena o tome, a papirno englesko izdanje nemam gdje da kupim.

E sad, vi ste svi manje-vise procitali prve tri knjige, tako da moje misljenje dodje polovicno (pa i manje od toga). Ovo je sigurno jedna od najboljih knjiga epske fantastike koju sam citao do sad. Odusevljava me dobro odmjerena doza realnosti u romanu. Politicke spletke koje se zaplicu kroz citav roman su mi savrsene, nepostojanje klasicne crno/bijele podjele junaka je za svaku pohvalu, pogibija glavnih junaka (recimo Neda), takodje.

Da ne bude da samo hvalim, ono sto mi se ne svidja u knjizi je njena nefokusiranost. Sta mi u stvari pratimo? Arju, Sansu, Neda, Dzona, Tiriona, Kejtlin, Brena, kucu Stark, kucu Lanister, kuce... previse. Covjek maestralno prelazi sa price na pricu (uopste, zanatski je odlicno potkovan, i ima osjecaj za ritam), ali ja se svo vrijeme pitam sta on u stvari hoce da mi isprica? Napad mrtvih ljudi iz Uklete sume? Novo pojavljivanje zmajeva (zaboravih Deneris gore) i pricu o njima? Uspon i pad (i uspon... i pad...) kuce Starka? Lanistera? Ako zeli sve ovo da isprica, plasim se da je malo presiroko otisao. A mislim i da ce obim knjiga eksponencijalno rasti kako se budemo priblizavali kraju balade. Volio bi da grijesim.

Ne znam ko je gore napisao da je tesko porediti Tolkina i Martina. Bio je u pravu, ali ajd' bas da probam. Martin mi ima mnogo bolje opise borbi, realnije spletke i prevrate, i nekako je pravi 'mac/krv/cast/sjekira' pisac. Tolkin mi je mnogo vise lirski (kod Martina nisam vidio ni lirski zarez, a kamoli stranu), mnogo mastovitiji (mozda se nesto radikalno promijeni u knjigama II i III, ali Tolkin je bukvalno stvorio svijet i naselio ga Entima, vilenjacima, patuljcima... svacim). I jedan i drugi su pisci epske fantastike, sa tim sto Martin gravitira ka epskom, a Tolkin ka fantasticnom. Bolji Tolkin, meni... ali ipak sam Martina brze i pohlepnije procitao. Ne da drzi paznju, nego ubija.

Pozdrav.
All those moments will be lost in time like tears in rain.

BladeRunner

• 4
  • 3
« Reply #45 on: 09-02-2004, 16:43:42 »
Mala dopuna : Drugi dio sage (tj. "A clash of kings"), moze da se skine na adresi

http://fictionbook.ru/en/author/martin_george/a_song_of_2_a_clash_of_kings/

u svim mogucim formatima (txt, rtf, html...). Preporucujem najprostije cuvanje
strane offline, zato sto je download dosta spor.

Pocetak obecava, recimo dio :

"I am sorry for your loss as well, Joffrey," the dwarf said.
"What loss?"
"Your royal father? A large fierce man with a black beard; you'll recall him
if you try. He was king before you."

Stari, dobri, cinicni Tirion. Pozdrav, nadam se da ce nekome ovaj link koristiti (sa istog sajta moze da se skine i prvi dio, dok treci nisam uspio da nadjem).

Lurd

• 3
« Reply #46 on: 11-02-2004, 12:46:49 »
Blade, samo polako. Mislim da te čeka mnogo, mnogo više iznenadjenja nego što bi neko voleo i što bi neki od nas koji su slabijeg duha mogli da podnesu.

Što se tiče fokusiranosti, iskren da budem, nije mi sasvim jasno u čemu je tvoja zamerka. Knjiga je epska po obimu, a sigurno će to biti i po protoku vremena u svih šest delova. Martin je zaista majstor nad majstorima i ni u jednom trenutku se ne gubi, niti zbunjuje čitaoca.

Štaviše, meni je bilo skoro pa neverovatno kako uspeva da zadrži pažnju i kako čitaoci nemaju potrebu da se vraćaju da vide ko je ko, jer on majstorski i suptilno podseća na to.

Da skratim, Martin hoće da nam ispriča priču o jednom razdoblju Westerosa, a za to su nam važne mnog ključne stvari. Kako da se npr. priča priča o Seven Kingdoms bez neke od ključnih porodica?

I stvarno, i ja mislim da će obim knjiga samo rasti, ali meni je to izvor neizmerne radosti.

No, čitaj dalje, jer svakako vredi, da se blago izrazim. Videćeš kako se priče prepliću, spajaju, mimoilaze i prožimaju. 'Ajd pa ćemo još da pričamo.

maliboki

• 2
« Reply #47 on: 12-02-2004, 01:15:58 »
Bajdvej, za koji dan treba da se pojavi drugi deo sage u Laguninom izdanju...

BladeRunner

• 4
  • 3
« Reply #48 on: 14-02-2004, 00:07:57 »
Ovaj post je sve sam kvarnjak do kvarnjaka (spojler do spojlera), pa ko nije citao (a zeli) - nek preskoci.

Procitah "A clash of the kings". Odusevljen sam (i jos me drzi). Kome se svidjela "Igra prestola", neka obavezno nastavi dalje, zato sto se prica  nastavlja u jos brzem ritmu.

Sto se tice stila, zadrzao je sve svoje dobre osobine, i dodao par novih. Najvise mi se svidja sto je definitivno odustao od toga da pise roman za sve uzraste, i napisao pravu, krvavu, epsku fantastiku. Tesko da ce mu udruzenje roditelja oprostiti obilje seksa, krvi i znoja, ali koga je briga? Sto se mene tice, nasao je pravu mjeru. Likove je psiholoski odlicno opisao (neke slabije, neke bolje). Najbolji je (kao i u prvom dijelu) Tirion Lanister, moj favorit :) (ako ga ubije u trecoj knjizi, odustajem od citanja). Uzgred, ritam knjizi daje upravo to sto se bukvalno ne zna sta ce biti sledece. Dobri momci (kao i losi, vidi pod Teon), ladno padaju bez neke velike pompe ili pripreme, sklapaju se savezi na sve strane, ima hiljadu spletki... i sve to Martin vodi majstorski, da nista ne izgleda nategnuto ili bezveze... uglavnom.

Ajd' sad mane. Najveca mana knjige (samo da taj natprirodni momenat ne pocne da forsira) mi je bila Arjina molba bogovima u godswood-u, gdje ona cuje glas koji joj kaze "Arja... Arja... Ja sam duh tvog tate, a ti idi tamo i tamo i uradi to i to... Aaaaa...". Bezveze. Iako smo imali i zmajeve, i Boga svjetlosti, i tri tone magija i svega ostalog, sve je to zvucilo realno, i nimalo nategnuto kao deux in machina... do ovog dijela. Ovo je bas bilo neocekivano, bezvezno, i logicki neutemeljeno. Tim prije sto se ovo desilo nesretnoj Arji (pored Brena, mom omiljenom Stark liku... mada, kako ih Martin ladno ubija, ne znam da li smijem Brena uopste da pomenem, nesto mi govori da nece jos dugo). Sansu je daleko najgore opisao, od prve do zadnje glave je tretira kao praznoglavu princezu... dobro, mozda to i jeste. Povlacim ovo za Sansu.

Sve u svemu, zahvaljuci dobrim ljudima sa ovog foruma (pozdrav za gospodina Melkora), imam i trecu knjigu, kao i neki bonus koji je Martin napisao (nisam skontao sta je, mada nisam ni gledao... koji je redosled citanja uopste?). Posto sam zadnjih 5 dana totalno unistio svoj drustveni i poslovni zivot, odlucio sam da pauziram sa trecom knjigom, mada se jedva suzdrzavam. Pozdrav.

BladeRunner

• 4
  • 3
« Reply #49 on: 14-02-2004, 00:55:37 »
E da, pojasnjenje za gospodina Lurda i fokusiranost...

Sta znam, kad uzmes "Gospodara prstenova" (ne, ne opet), znas da im je cilj da uniste prsten. I tu se prica siri, skuplja, razvija itd., ali znas da kad uniste prsten, kraj je otprilike tu (50 strana gore-dolje).

Martin nema takvu referentnu tacku. Plasi me sto je mozda namjerno nema. Ovako roman moze da ima 15 nastavaka. Jednostavno samo gura dalje, uvodi nove likove, ubija stare... dobro je to, ali lici pomalo na "Dinastiju". I nekako mi djeluje da je tu presudan trzisni momenat, kao ono - bice nastavaka dok ljudi budu citali (ili pisac bude ziv). Nekako nemam uopste osjecaj kad ce biti kraj knjige. Kad Starkovi zaokruze svoju vladavinu (ili propadnu?). Kad se odbije napad Mensa Rajdera i ostalih (ili oni zavladaju)? Kad prodje mini - ledeno doba? Sve su te price odlicne, zanimljive i sta god hoces. Sve te price on jako dobro uklapa i preklapa. Ali, ako ne zavrsi i definitivno ne stavi tacku u sestoj knjizi, za mene je zavrsio karijeru. Ne bi bio ovako ogorcen, da mi na pamet ne padaju kobni nastavci "Dine". Valjda mu se ne desi isto sto i Herbertu (kad kompletira serijal). Doduse, ovo su sve moji nagovjestaji mogucih stranputica, mozda grijesim. But, I saw it in my green dreams, and  green dreams never lies... :lol:

Pozdrav.