Author Topic: Mirjana Novaković: "Tito je umro" (Laguna, 2011)  (Read 32457 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kunac

• 4
  • 3
Mirjana Novaković: "Tito je umro" (Laguna, 2011)
« on: 02-09-2011, 20:29:09 »
Ovo je bilo neočekivano. :) Izgleda da je novi roman Mirjane Novaković krimić, triler. Bar ga tako reklamiraju u Laguni. U svakom slučaju, još jedan razlog više da se što pre dokopam primerka...

Novinarka saznaje za tekst objavljen u „Politici“ 1968. u kojem su tačno predviđeni datum i vreme Titove smrti, dvanaest godina pre nego što je Tito zaista umro. Počinje da istražuje ko je i kako ovo uspeo da izvede, a, u međuvremenu, iako u nemilosti vladajuće stranke, dobija akreditaciju da izveštava sa skupštine na kojoj se biraju novi lideri i vladari Srbije. I tamo će je brzo zaokupiti novi zločin.

Tito je umro je uzbudljiva knjiga u kojoj ćete uživati kao u napetom kriminalističkom romanu sa istragom, nezaboravnim likovima, nemogućim ubistvima i neočekivanim preokretima.

A novinarkini jetki komentari, opisi korupcije, nasilja i sprege političara, tajkuna, policajaca, kriminalaca i estrade utvrđuju roman kao britku kritiku savremenog srpskog društva.

"zombi je mali žuti cvet"

Boban

• 3
Re: Mirjana Novaković: "Tito je umro" (Laguna, 2011)
« Reply #1 on: 02-09-2011, 20:32:56 »
Znajući Mirjanu, siguran sam da postoje razni elementi i nivoi fantastike.
A u Laguni znaju da se fantastika slabije prodaje i čuvaju se da to pomenu ako ikako mogu.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #2 on: 02-09-2011, 21:14:45 »
I meni zvuči na fantastiku. Vidjet ćemo.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #3 on: 02-09-2011, 21:17:56 »
Jah, Grad i grad reklamiraju kao triler, tako da je sasvim moguће да ово има доста елемената фантастике.
We're all mad here.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #4 on: 02-09-2011, 21:49:14 »
Ne znam ko je ta Mirjana Novaković, al ovo zvuči zanimljivo. Nadam se i ja da ima elemenata fantastike, zapravo zlo bi bilo da nema.

Jedino ovo je za :x

britku kritiku savremenog srpskog društva.

ChikaLjuba

• 2
« Reply #5 on: 02-09-2011, 22:52:57 »
Ne znam ko je ta Mirjana Novaković,

:x :x :x :x :x

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #6 on: 02-09-2011, 23:20:50 »
Mislim da si stavio nedovoljno zidova...  :x :x :x :x :x :x :x :x
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 03-09-2011, 07:38:02 »
Još, još...  :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #8 on: 03-09-2011, 08:26:33 »
Je l' poslao neko Harviju aspirin?
We're all mad here.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #9 on: 03-09-2011, 13:47:59 »
ma bosanac je to, ne brigaj  :)
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #10 on: 03-09-2011, 14:14:45 »
Nego, nisam nešto provalio - ko je ta Mirjana Novaković?

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 03-09-2011, 14:47:15 »

http://x.blogspot.com/2009/03/strah-i-njegov-sluga.html

Ознаке: ghoul's approval, đavo, knjige, rivjuz, Srpski gothic, vampir

ChikaLjuba

• 2
« Reply #12 on: 03-09-2011, 17:27:27 »

Zar stvarno mislis da ce i posle ovoga da mu bude ista jasnije?

Je li Harvester... a cuo si za... onoga... kako bese... nekog tamo... Ivu Andrica?

Vampirella

• 4
  • 3
  • Crew Slut
« Reply #13 on: 03-09-2011, 17:37:40 »
U Harvesterovu obranu, tek sam danas saznala za postojanje doticne gospodje i njezinih literarnih uradaka. Cini se da cu morati obnoviti kucnu biblioteku, i to pronto! :)
Satan my master.

ChikaLjuba

• 2
« Reply #14 on: 03-09-2011, 17:39:59 »
U Harvesterovu obranu, tek sam danas saznala za postojanje doticne gospodje i njezinih literarnih uradaka. Cini se da cu morati obnoviti kucnu biblioteku, i to pronto! :)

Nema odbrane za Harvestera. Zaista mi ne ide u glavu kako neko ko cita bar tri knjige godisnje i koliko-toliko prati domacu knjizevnost nije cuo za Mirjanu Novakovic?

Josephine

• Guest
« Reply #15 on: 03-09-2011, 17:47:08 »

Je li Harvester... a cuo si za... onoga... kako bese... nekog tamo... Ivu Andrica?

A ti?

ChikaLjuba

• 2
« Reply #16 on: 03-09-2011, 17:47:56 »

A ti?

Onomad smo igrali Counter Strike. Nije los. Narocito kad je na strani terorista.

Josephine

• Guest
« Reply #17 on: 03-09-2011, 17:50:42 »
Pa i reklo bi se da se frljaš autorima, knjigama i rečima koje ne poznaješ.

ChikaLjuba

• 2
« Reply #18 on: 03-09-2011, 17:51:14 »
Pa i reklo bi se da se frljaš autorima, knjigama i rečima koje ne poznaješ.

Dragana, mnogo si glupa. Zar ti to jos niko nije objasnio?

Josephine

• Guest
« Reply #19 on: 03-09-2011, 17:52:48 »
Nikada gluplji od mene. Probaj ti.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #20 on: 11-09-2011, 09:19:26 »
Mirjana Novaković se odlučila na prozivku... :)

- Sramota je da novinari Politike dolaze mamurni na posao, kazao je prezrivo.
- Ha-ha-ha-ha, novinari Politike! Kakva je Politika, novinari bi trebalo da dolaze trešteni pijani, ne bi li zaboravili gde rade.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 11-09-2011, 15:52:53 »
Sada je prešla na SPC i DS. :)

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #22 on: 11-09-2011, 21:30:37 »
Kunče, daj link!

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #23 on: 11-09-2011, 21:31:56 »
Ili radije pejstuj dio teksta, ako je iz knjige :-)

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #24 on: 12-09-2011, 01:49:55 »
U Harvesterovu obranu, tek sam danas saznala za postojanje doticne gospodje i njezinih literarnih uradaka.

Hvala!

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #25 on: 12-09-2011, 15:35:18 »
Danas bila promocija romana "Tito je umro".

Slike

Blogovsko smaranje
We're all mad here.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #26 on: 12-09-2011, 17:21:33 »
Ili radije pejstuj dio teksta, ako je iz knjige :-)
Ne mogu da pejstujem, jedino da prekucam... :) Roman se brzo čita, za sada je baš pravi krimić. A vidim da i autorka na konferenciji za novinare nije tajila koji žanr joj je ovoga puta privukao.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #27 on: 15-09-2011, 07:56:54 »
Pročitao i uživao. U pitanju je pravi pravcati krimić, u načelu veoma tradicionalno sklopljen (doduše, sa izraženijim društvenim komentarom nego što je uobičajeno)...

ChikaLjuba

• 2
« Reply #28 on: 15-09-2011, 09:54:11 »
Pročitao i uživao. U pitanju je pravi pravcati krimić, u načelu veoma tradicionalno sklopljen (doduše, sa izraženijim društvenim komentarom nego što je uobičajeno)...

Nek oni indijanci sto po Laguni pokusavaju da pisu krimice uzmu pelcer. Trebace im.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #29 on: 15-09-2011, 09:57:20 »

...tako da ni to što ga nazivaju političkim trilerom nije sasvim bez osnova.

Pri kraju sam; Tito je umro bi mogao da posluži kao udžebenik kako treba pisati ovakve knjige.
We're all mad here.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 15-09-2011, 13:06:42 »
U poređenju sa Krajem sezone i Magičnim teatrom, Tito je umro je klasa-dve iznad. Trebalo bi da bude hit - zaslušuje. Nadam se da hoće, pošto će to osigurati nastavak - a materijala za nove avanture Novinarke ima u izobilju...

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #31 on: 15-09-2011, 17:02:13 »
Autorka je rekla da neće biti nastavka u tom smislu (isti junaci, a nove avanture).
We're all mad here.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #32 on: 15-09-2011, 18:07:44 »

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #33 on: 15-09-2011, 18:20:36 »
Sad mogu da kažem da sam dospela na Lagunin sajt.  :mrgreen:
We're all mad here.

HAL

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 15-09-2011, 18:29:27 »
Nisam čitao dotičnu, šta bi mi preporučili da prvo uzmem u ruke?

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 15-09-2011, 18:40:45 »
Zavisi šta ti se čita. Njena tri romana su dosta raznovrsna. Prvi je (uslovno rečeno) pseudo-isotrijski horor, drugi neka vrsta (anti)utopije, treći je krimić.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #36 on: 15-09-2011, 20:04:08 »
Uzmi Strah i njegov sluga.
Mica

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #37 on: 19-09-2011, 15:33:22 »
Tito je umro je ušao na Lagunin TOP 40. Na mestu broj 30 je. Nadam se da će uspeti da dogura i do TOP 10.

ChikaLjuba

• 2
« Reply #38 on: 19-09-2011, 16:39:24 »
Procitao sam knjigu. Izvanredna je.

Narocito mi se dopao cinizam glavne junakinu na racun tranzicione drzavice Srbije koji stalno provejava kroz knjigu. Beograd je opisan kao zaista grozan grad. A ustrojstvo funkcionisanja nase drzave je cit horror. Jes da smo sve to i samo znali, ali ovde nam je pljusnuto u facu.  xuss

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #39 on: 25-09-2011, 15:50:00 »
Počeo sam da čitam roman i negde sam na pola. Neću još da iznosim neke procene dok ne pročitam sve ali u ovom romanu postoji niz simptomatičnih stvari.

Utisak prilikom čitanja evocira Oltvanjijev roman čijeg naslova ne mogu da se setim, odnosno mogao bih da setim tako što bih otišao na Google ali neću, jer mislim da je ovo baš ilustrativno. Dakle, ne mogu da se setim kako se zove roman koji je napisao posle CRNIH CIPELA (tog se naslova sećam) ali ponudio mi je sličan utisak - jako brzo se čita, dakle ti čitaš knjigu, knjiga čita tebe, čitate se uzajamno. Mislim da je Mirjana Novaković negde svesnija gde živi i za koga piše pa kod nje nema neke naročite imaginacije u odnosu na društvene okolnosti, štaviše pokušava da bude dokumentarna u tom smislu da nije menjala imena stranaka (dobrodošao gest) i sl.

Međutim,

Problem je u tome što je pripovest glavne junakinje u toj meri puna opštih mesta, da maltene kao što u banalnoj pop pesmi možeš da pogodiš sa čim će rimovati (ne, Mehmete ne govorim o tom rimovanju) koju reč - ovde možeš da naslutiš šta će do kraja rečenice junakinja misliti. Novakovićeva u toj meri barata opštim mestima, da je njena junakinja u ideološkom smislu jedna nadrkana osoba "opšte prakse". Dakle, ovo je spoj opštih mesta i nezadovoljstva nabacanih bez ikakvog stava. Otud će to možda čak publici da bude i zanimljivo jer narod voli da čita novine sa kojima se idološki slaže, pa onda zašto ne bi čitao i knjige sa kojima se ideološki slaže, a sa TITO JE UMRO može da se ideološki složi baš svako. To je sve kao ljutito, ali na ravne časti, bez nekih ekstrema i svako u tome može da se prepozna.

U tom smislu, TITO JE UMRO vrlo lako može bii bestseler i ja to kao ideju čak i mogu da podržim. Ovo je taman dovoljno dobro napisana banalna knjiga kakva i treba da se masovno konzumira.

Intriga na kojoj se sve bazira je relativno zanimljiva za pojmove srpske književnosti, ali je napisana sa toliko šlajfovanja i obrtanja u krug, da bi u izdanju nekog, čak i osrednjeg, stranog pisca ovaj roman bio upola kraći. Opet, to sve nije problem za okolnosti srpske književnosti ako imamo u vidu šta se sve izdaje i da Mirjani Novaković verovatno urednici ne smeju ništa da kažu, ako imamo u vidu da to nije toliko krupan problem i da je ona veći autoritet od njih, i da je u krajnjoj liniji toliko mizerno plaćaju da bi bilo bezobrazno još i da je vraćaju.

Kao što stranke koje svoj politički program i komunikaciju baziraju na tome da dele upitanosti naroda umesto da ponude program koji će vezati glasače, postižu vrlo dobre rezultate na izborima ali nikada ne dolaze na vlast tako i TITO JE UMRO deluje kao knjiga koja bi mogla da se dosta dobro proda ali joj nedostaje nešto suštinski čime bi uspela da zauzme značajnije mesto.

Voleo bih kada bi se u drugoj polovini, TITO JE UMRO oteo u remek-delo...
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 29-09-2011, 03:09:52 »
Pročitao sam roman do kraja. Sve primedbe koje sam imao stoje, i mislim da se deo njih mogao eliminisati pažljivijim uredničkim radom. Međutim, ono što nijedan urednik ne bi mogao da prevaziđe izuzev jako temeljnim intervencijama jeste Novakovićkin generalni odnos prema likovima. Oni koji joj se ne dopadaju predstavljeni su kao karikature od glave do pete i to, rekao bih, ne baš duhovite karikature koje odudaraju od sporadično vrlo dobro postavljenih stvari. Neki njeni likovi su sjajno postavljeni, poput Mare, Nikole, Žarka ali neki su dati toliko groteskno poput Maksimilijana ili Seke da su neupotrebljivi čak i za svoju elementarnu funkciju unutar zapleta.

To je šteta pošto mislim da je u osnovi Novakovička vrlo dobro prekopirala strukturu Lašonovog Milenijum serijala. Ovde imamo novinarku umesto novinara, imamo njegovu vragolastu pomoćnicu, ovde je njen sidekick Slovakinja Zuzana koja preuzima funkciju Lizbet Salander, a slučaj koji se istražuje povezuje stare tajne, zakopane poliitičke traume iz dana totalitarizma (kod Lašona je nacizam kod Novakovićke titoizam) sa novim okolnostima kapitalizma i parlamentarne demokratije.

TITO JE UMRO je u tom smislu preslikan Lašon, ali je po mnogo čemu i bolje i zrelije. Pre svega, čini mi se da je Novakovićkin svet manje artificijelan od Lašonovog i da je življi, a ako zanemarimo da se ona unutar događaja vrti u krug, kad je reč o broju događaja na kojima bazira priču, Novakovićka je ipak znatno efikasnija od njega. Čini se da je TITO JE UMRO pisan u brzini, ali to je doprinelo da se u osnovi jedna složena priča iznese dosta jednostavno i to je dobro.

Ipak, mislim da je ta brzina dovela do izvesnih problema i prvoloptaških rešenja na nivou karakterizacije, ne samo u domenu postavke sporednih likova i negativaca koji su mahom karikaturalni i neubedljivi već i u slučaju glavne junakinje koja je morala imati nešto ekscentričnije opservacije. Pojedine opservacije su bez ikakve sumnje zanimljive, ali kada se zanemari njihova povremena duhovitost, Novakovićkina novinarka ne deluje kao dovoljno zanimljiv lik. Naravno, kada sve postavimo u kontekst naše književnosti, to nije tolika prepreka.

Šteta je samo što ovde kontekst naše književnosti možda može da se prevaziđe ali u krajnjem zbiru utisaka ova knjiga to ipak ne uspeva da postigne. Spremnost na lični obračun na kraju rezultira gnevom koji nije mnogo iznad onoga što čujemo od ljudi svaki dan i pokazuje se kako je ipak potrebno nešto više od spremnosti na ad hominem napad da bi knjiga bila istinski socijalno relevantna.

Po romanu TITO JE UMRO mogao bi da se snimi zanimljiv film, i mislim da bi u njemu ponešto od tih stvari moglo biti popravljeno.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #41 on: 02-10-2011, 11:33:49 »
INTERVJU: MIRJANA NOVAKOVIĆ, KNJIŽEVNICA   Pohlepa i njene besomučne sluge Iza natpisa „akcija– totalna sezonska rasporodaja”, krije se režim koji vlada tako što sve strasti i želje usmerava u robu i usluge

Novinarka od starog komuniste saznaje za tekst objavljen u „Politici” 1968, u kojem su tačno predviđeni datum i vreme Titove smrti, i to dvanaest godina pre nego što je Tito zaista umro. Počinje istragu listajući stare „Politike”, i dobija akreditaciju da izveštava sa skupštine na kojoj će biti izabrani novi lideri Srbije. Uskoro saznaje za novi zločin... Ukratko, ovo je sadržaj novog romana „Tito je umro” Mirjane Novaković, u izdanju „Lagune”. Mirjana Novaković poznata nam je i po svom prvom romanu „Strah i njegov sluga” , koji je 1999. odmah bio u najužem izboru za NIN- ovu nagradu, a dobio je i priznanje „Isidora Sekulić”. Usledio je 2005. roman „Johann’s 501“, knjiga koja je istraživala alternativnu stvarnost (nagrada Društva ljubitelja fantastike „Lazar Komarčić“). Sada imamo priliku da uživamo u istrazi hrabre novinarke, koja sluša džez i pije samo da bi mogla da svari stvarnost u Srbiji...

Činilo se da su svi uzroci i posledice Titovog vremena davno zabašureni novim događajima, ali u središtu Vašeg romana zapravo je moć informacije, kao dobra intriga za, u osnovi, krimi priču?

Sve što je skriveno, nikad se ne završava– večno traje. I da bismo zaista završili sa Titovim vremenom ili sa Miloševićevim, ili sa ovim sadašnjim – tranzicionim, moramo da ih potpuno razotkrijemo, i njihove zločince i njihove laži. Međutim, pošto ni sa jednom od svojih prošlosti nismo raskrstili, one nam se i dalje dešavaju– što lepo posluži za krimi zaplet. I naravno, u romanu, kao i životu, zločinac zna više, ima informaciju.

Ideologija zapravo nikada nije bila važna kao što izgleda, bitan je marketing?

U vreme socijalizma činilo mi se da je ideologija zaista glavno sredstvo, ali i glavni cilj režima, i tako svepristuna koristila je i za marketing, „prodavala” nam se: prodavale su nam se ideje da su ljudi jednaki i da novac nije najvažniji. A sad nam besomučno prodaju - šta? Da je najvažnije kupovati, da je smisao života učestvovanje u rijalitiju? Da je cena novca vrednija od svake druge cene koju plaćamo da bismo imali novac? Znam da je socijalizam bio diktatura, ali neka mi neko ponovo priča da se čovek ne meri po onome koliko zarađuje, i rado bih da me opet ubeđuju da su svi ljudi jednaki, i mada u to nisam preterano verovala ni onda, ipak mi se neuporedivo više sviđa od „akcija - totalna sezonska rasporodaja”, jer se iza te „akcije“ opet krije režim koji vlada tako što sve strasti i želje usmerava u robu i usluge, jer je opasno za njega da se želje usmere u ideje.

Vaš je manir da povezujete strašno, tužno i smešno, takva je slika našeg društva u Vašoj knjizi, kriminalci, policajci, političari, sponzoruše, tabloidi, svi zajedno?

Smešano najlakše se piju, odnosno, samo tako mogu da se piju, drugačije piće nam se ne nudi, niti možemo da ga se dočepamo. A i kad već sve njih nikako ne možemo da promenimo i oteramo, makar možemo da im se podsmevamo. Volim da čitam knjige koje mogu da me nasmeju, i da me rastuže i da me razbesne, i trudila sam se da napišem roman kakav bih sama rado čitala.

Poigravate se i mitovima, prekoračenjem granica, hibrisom? Time da je neko već prorekao smrt jedne „mitske” ličnosti, i stradao, i to dovodite u vezu sa ubistvom trenutno najperspektivnijeg čoveka u vladajućoj stranci?

Jedno od većih zadovoljstava tokom pisanja bilo mi je osmišljavanje zapleta, ali i povezivanja sa klasičnom tragedijom, s jedne strane, i radnje koja je realna i moguća u našem vremenu, s druge strane. Prošlost i sadašnjost vezane su greškama koje nisu ispravljene i gresima koji nisu iskupljeni, i to nije neuobičajena osnova za zaplet. No, lako je zaplesti, a teško je rasplesti, i zato mi je bilo bitno da rasplet takođe bude realan i moguć u našem vremenu. I ne smem da kažem više od ovoga, jer bih pokvarila čitaocima uživanje u romanu.

Sjajan glavni ženski lik, nepotkupljiva i duhovita novinarka upušta se u detektivsku istragu, a otkriva stare modele vlasti, koja se prenosi u okviru malog broja ljudi. Ponovo se, na neki način, bavite strahom i njegovim slugama?
Ovaj roman bi pre mogao da se nazove „Pohlepa i njene sluge”, ali takav naslov bi mogao da se stavi na bilo koju novinsku vest.

I novinarkina duhovitost, ono smešno u romanu, ne služi samo kao olakšanje, vrsta prostijeg eskapizma, suština smeha jeste da nas udaljava od, i postavlja iznad onoga čemu se smejemo, i zato je, u kontekstu romana, jedan od osnova na kojima stoje novinarkina žudnja i potraga za pravdom.

„Ako hoćeš da menjaš svet onda se spremi da nikoga ne voliš”: Vaša junakinja jeste među malobrojnim poštenim ljudima, i uspeva da najzad dozna istinu. Da li je čovek uvek na gubitku, i onda kad otkrije istinu?

Hibris je povezan sa znanjem odnosno sa istinom, za Edipa, na primer, zato što jedini zna odgovor na Sfingino pitanje, i povezan je sa osećanjem za pravdu, kao u Orestiji, a otkrivanje istine i želja za pravdom jeste eksplozivna smeša, koliko u grčkim tragedijama, toliko i u savremenoj Srbiji. Možda je Meša Selimović u pravu, i čovek je uvek na gubitku, ali onda to znači da ima različitih gubitaka, a ako nam je već suđeno da stradamo, onda je bolje stradati zarad istine i pravde.

Vaše knjige očekuju se dugo, i kada se pojave pobuđuju veliku pažnju. Da li ćete i uoči sledeće napraviti sličnu pauzu?

Svaki put me to pitaju, i svaki put kažem da sledeći put neću tako sporo pisati, a uvek bude još duža pauza. I pošto ispada da stalno lažno obećavam, evo kažem da će mi za narednu knjigu biti opet potrebno pet ili više godina, i nadam se da time nastavljam sa lažima.

Marina Vulićević
http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/Pohlepa-i-njene-besomucne-sluge.lt.html

moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #42 on: 26-10-2011, 18:26:36 »
Yellow Cab rivju by Zoran Janković:::

Tito je umro i zaista je vešto postavljena i vođena misterija, ali i politički roman par excellence i dokaz mogućnosti odbrane ličnih sloboda i atipičnog nepristajanja na horsko pevanje u atmosferi potpunog sumraka osnovnog morala i uvek pogubne ideološke uravnilovke.

U celini i celosti na:::

http://www.yc.rs/sr/magazine/kritika/knjige/story/5098/Kritika%3A+Tito+je+umro+%28Mirjana+Novakovi%C4%87%29.html

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #43 on: 05-11-2011, 15:30:06 »
http://www.e-novine.com/kultura/kultura-knjige/52845-nas-osloboditi.html

Laž će nas osloboditi
Piše: Vladimir Arsenić
  Photo: blogspot.com

Srbija se očigledno nalazi u mitskom vremenu, živimo u stanju koje je pretcivilizacijsko jer ne postoji sud u ovoj zemlji koji može da zaustavi krvavu političku mašineriju kada se zahukta, odnosno jedini sud koji bi zaustavio takvu razuzdanu zver bio bi sud kojim bi upravljala druga politička opcija. I u ovom smislu je roman Mirjane Novaković istinit i bez obzira na povremeno pamfletiranje, dijagnoza koju uspostavlja precizna je i tačna

Photo: MJ

Srbijanska stvarnost jeste politički  triler, u to nema nikakve sumnje. Zemlja je u dubokom blatu ispod čije  površine se kreću grabljivice i otimaju velike novce. Novine i ostali  mediji su u njihovim rukama i jedino je još književnost ostala  relativno slobodna jer je njen domet ograničen, njen uticaj izuzetno  mali, gotovo ništavan, a novac koji se nalazi u njoj strahovito sitan  da bi neko od ozbiljnih tajkuna rešio da je uzme pod svoje. Dakle,  u literaturi je moguće reći sve što nije moguće reći u medijima, jedino što književnost po sebi poseduje onu vrstu  distance koja je neizostavna u fikcionalnim delima, onim koja se zasnivaju  na radu imaginacije. Istina se u literaturi/umetnosti nalazi u nezavidnom  položaju. Ona je istovremeno istinskija od svakodnevne istine u onom  smislu da se umetnost bavi univerzalijama (kako bi to rekli srednjovekovni  filozofi), ali i bliska laži jer je imaginacija u tradicionalno shvaćenom  kognitivnom sistemu, a i zahvaljujući romantičarskom shvatanju ličnosti  književnika/ce kao osobe obuzete Muzama, nešto što nije činjenično  proverljivo i ne podleže čvrstim logičkim pravilima.

Novi roman Mirjane Novaković Tito je umro pravi je politički triler i bez obzira na konstantno  isklizavanje iz uskih tračnica žanra, ovo je sasvim dobra knjiga.  Dobra je pre svega zato što je prokleto istinita i to ne samo u smislu što  je autorka demaskirala, kako je zove jedan moj poznanik, Demo(n)kratsku,  ali i svaku drugu s(t)ranku i mehanizme vlasti koji se u Srbiji protežu odvajkada, a koji su, na žalost, uveliko svima poznati, već zbog toga što je našla jednu preciznu poziciju sa koje bi to ispričala –  poziciju nemoćne novinarke, posednice istine koja tu istinu nema kome  da kaže. Tito je umro je precizna dijagnoza jednog umirućeg  društva u kojem nije moguće iskoračiti iz unapred predodređenih  uloga jer se Srbija, kao i svako tranzicijsko društvo u konstantnoj  diktaturi - ako ne jedne osobe, ono kapitala - pretvorila u kastinsku  državu u kojoj se zna ko su parije a ko kšatrije i tu istini nije  mesto. Istina, naprosto, više nije važna, ona nema nikakvu moć i  kada se svi ti Matići, Kovačevići, Vrtače i Babići igraju i jedni  druge neprekidno ucenjuju „istinom“, oni se ne igraju činjenicama,  već moći da se činjenice pretvore u vesti, u informacije, a kada  postanu vesti, one automatski prestaju da budu istinite ili lažne. Novakovićkin roman je takođe nekrolog onome što je ovo društvo moglo da postane  u jednom trenutku, kada je posle mnogo vremena srušen Milošević,  međutim autorka nije naivna i veoma dobro zna da je pad diktatora samo  dobro režirana predstava za široke narodne mase.

Čitava konstrukcija romana bi pala u vodu da je perspektiva drugačija. Ovako, budući da se radi o klasičnom  modelu hardboiled krimića izabrana je perspektiva dvostruko  marginalizovane naratorke – ona je novinarka sa reputacijom koja je  zglajzala zbog otkrivanja neke afere pa joj ta prošlost daje određeni  kredibilitet, ali ona je i paranoična alkoholičarka te njene sudove  treba uzimati sa dozom rezerve. Međutim, čitaoci veoma brzo bivaju  uvučeni upravo u tu poziciju s obzirom da je veoma bliska svakom  od nas i svi možemo da razumemo ogorčene komentare stvarnosti koje  naratorka neštedimice sipa po tekstu, a koji sa stanovišta ekonomije  narativa i žanra deluju kao banalni i usporavaju saspens.

Mesto na margini pripada i ženama u tranziciji, bez obzira na njihov prividan  uspeh. Od sponzoruše Seke koja se najpre pojavljuje kao automaton,  kao plastična mašina za seks čija je jedina ambicija da se nađe  na naslovnici Glorije, a posle počinje da pokazuje ljudskost  i stanovitu dozu inteligencije, preko Dubravke, moćne vlasnice farmaceutske  kuće i supruge potpredsednika Stranke (pišem sa velikim S ne zato  da bih branio čast Demo(n)kratske, nego da bih ukazao na činjenicu  da razlika ne postoji) čija se ljudskost takođe može nazreti bez  obzira na beskrupuloznost i spremnost na sve, pa sve do Zuzane, slilkarke  koja se izdržava kao zuska, radeći po kućama, čija je parijska pozicija  svesno izabrana, jednako kao što je svesna osuđenosti na propast.  Vredi izdvojiti i jednu izuzetno uspelu ljubavnu,  gotovo erotsku, scenu između Zuzane i naratorke koje razgovaraju u  kafiću. Slika zavođenja šapatom, pri čemu ne dolazi do fizičkog  kontakta, osim dodira po kosi, izuzetno je efektna jer se pomoću veoma  malo detalja reklo veoma mnogo.

Postoji mnogo muljevitog nanosa u romanu  koji bi trebalo očistiti da bi se dobio uglancani žanrovski proizvod,  međutim roman bi značenjski izuzetno oslabio. Da je sledeći logiku  čistote žanra autorka, na primer, izbacila paralelu sa grčkim tragedijama  (poglavito sa Orestijom i korpusom o Edipu), onda bismo čitaocima uskratili  priliku za jedno od najvažnijih naratorkinih stanovišta o odsustvu  reda i suda. Naime, Srbija se očigledno nalazi u mitskom vremenu, živimo u stanju koje je pretcivilizacijsko jer ne postoji sud u ovoj  zemlji koji može da zaustavi krvavu političku mašineriju kada se  zahukta, odnosno jedini sud koji bi zaustavio takvu razuzdanu zver bio  bi sud kojim bi upravljala druga politička opcija. I u ovom smislu  je roman Mirjane Novaković istinit i bez obzira na povremeno pamfletiranje, dijagnoza koju uspostavlja precizna je i tačna.

Pomenuh dakle politički pamfletizam,  ili bi pre trebalo reći raskrinkavanje pretpolitičkog u Srbiji. Verovatno  da književnost ne bi trebalo time da se bavi, verovatno da će čitaocima  biti interesantno da identifikuju stvarne osobe iza maski likova, verovatno  da je roman trebalo da bude „čistiji“ od komentara i da se uzdrži  od kazivanja (telling) i usredsredi na prikazivanje (showing), ali se  meni lično dopada ta ambicioznost, ta masivnost i to bešnjenje po  narativu koje naratorka tako dosledno sprovodi. Bez toga roman ne bi  imao takvu autentičnost i tu snagu. Bio bi prosto konstatacija stanja,  bez imalo utemeljenosti u ličnom iskustvu. Drugim rečima, da nema  jasnog stava i životnog iskustva koje naratorkin lik nosi sa sobom,  univerzalno ne bi progovorilo, jer bi sve delovalo neverovatno i nemoguće.

Roman Mirjane Novaković nije  roman za plažu i odmor iako bi u Laguni verovatno voleli da ga takvim  predstave i, naravno, u velikim količinama prodaju. Reč je o mračnoj  slici sveta u kojem živimo i trebalo bi ga feljtonizovati po bilbordima  koristeći prava imena političara. Tek tada bi njegova istinitost dobila  dimenziju koju zaslužuje.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 08-11-2011, 12:00:00 »
Bilo bi zanimljivo da TITO JE UMRO dospe do Hrvatske i da neko konačno napiše nešto malo ozbiljnije o tom romanu.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #45 on: 08-11-2011, 12:03:20 »

Gde može da se nađe ova knjiga? U Gradskoj biblioteci je nisam našao, rado bi je kupio.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 08-11-2011, 12:15:02 »
Mislim da si na pravom mestu za nalaženje te knjige. :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #47 on: 08-11-2011, 12:22:31 »
Javi se Bobanu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #48 on: 08-11-2011, 12:28:30 »
Plašim se. :mrgreen:
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #49 on: 08-11-2011, 15:41:15 »
Onda probaj u knjižari Beopolis.
We're all mad here.